Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad 661 v oor Zee u w s c li - V1 a a iideren. No. 49. VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1926 42e Jaarg. £Ajs j J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5'Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. WELDOEN. Op dankbaarheid moeten wij in de wereld vooral niet te veel rekenen. Jezus heeft eens tien melaat- schen genezen en er is er maar één van teruggekeerd om te be danken. Dat is dus zoo ongeveer de verhouding waar we op rekenen kunnen. Negen-tiende smeekt om hulp en vergeet: den helper. Dat is een diepe,- troostelooze ervaring in aller leven. En als we op de dankbaarheid zouden speculeeren met onze weldaden, dan kunnen we wel inpakken. Maar juist omdat het bij een goede weldaad niet om de dank baarheid te doen is, houden we met wel te doen niet op. Er is ook nog een andere kant a^n dit tragische probleem dei- dankbaarheid: n.l. die ééne dank bare ziel die dan toch wél terug gekomen is. Het gevaar ligt voor de hand dat de goede het met de kwade moet vergelden en dat is een onbillijkheid waar wij, weldoeners, voor op moeten pas sen. Een zoo'n dankbaar mensch maakt je hart warm. Zóó warm dat je al den ondank van die 9 anderen vergeet. Zóó gelukkig dat je dien mensch nog geluk kiger zoudt willen maken. Kent U dat wanhopig gevoel niet, eens één keer wel gedaan te hebbenzoo zonder overleggin gen en bijbedoelingen wél te hebben gedaan en dan de bittere ervaring van de ondankbaarheid, die maakt dat je bij je zelf zegt: dat is eens, maar nooit meer? Ja wel. En dan blijf je alleen zitten met je overvloed en je goede hart en je hardvochtig besluit: Nooit meer! Totdat je het niet langer vol kunt houden en je toch weer weg geeft van je eigen veelheid. O, wat lucht dat op. Waarlijk, het is geen dwaasheid dat het zaliger is te geven dan te ont vangen. Dat weldoen behoeft juist niet uit geldgaven te bestaan. Daar (17 >Zeker,« antwoordde Marie be daarder. »Maar waüneer gy niet wilt dat de gasten u hiei verras sen, zoo trek u dan liever spoedig terug, het wordt laat.« »Juffrouw Marie,c hernam Augu sta en nu beefde hare stem, »ik meende, dat gy aan het witte kleed hetwelk ik aan heb en dat men gewoonlijk in dezen tijd van het jaar ter zijde legt, bemerkt hadt, dat mijn plan was het bal by te wonen, ofschoon tegen myn wensch wees daarvan overtuigd. Maar de toon, waarop nw vader mij dit vroeg, was bijna een bevel, hij zag mijne tegenwerpingen aan als een gevoeligheid na hei tooneel met u en ik willigde zijn verzoek in, om door hardnekkige weigering niet opnieuw moeilijkheden uit te lokken.* Felicita luisterde met stillen toorn toe cd deze werd Dog sterker toen Marie hernam »Zoo, dat is iets aDders. Maar ik verzoek u drin gend en ik hoop, dat gij u eenigs- iini naar mijn wensehen ipH voe- is nog een heel ander weldoen. Weer een hand geven aan iemand die het... eigenlijk niet verdient. Dat kan ook een weldaad zijn. Zelfs een weldaad aan jezelf. Weer een brief schrijven aan iemand die vergeten verdiende te worden. Als je zoo'n brief in de brievenbus ploft, valt er een steen van je hart en je rekent de uitkomst niet. Doe wel en zie niet om Weldoen is de grootste wel dadigheid die een mensch zich zelf bewijzen kan. En als ik misschien één van die negen wegblijvers ben Dan vandaag nogop een draf terug. Dat is óók een wel daad aan je zelf. Maar die kost inspanning. Leekebroeder. Spaarkassen. Naar aanleiding van een vraag, die iemand ons stelde, aangaande het sluiten van overeenkomsten met spaarkassen, ook de onder linge, die dan zooals men zegt, geen maatschappijen zijn, kun nen we o.i. niet beter doen, dan verwijzen naar het volgende, dat we in de „Avp." lazen: Spaarkassen aldus staat er hebben onze sympathie niet. Als voornaamste bezwaar voeren wij aan, dat in gewone gevallen, de verzekerden geen recht op uitkeering kunnen doen gelden, wanneer zij vóór afloop van de Spaarkas waartoe zij behooren, overlijden. Later is de bepaling gemaakt, dat zulk een verzekerde een „contraverzekering" kan slui ten, ten einde dit risico te on dervangen. Daardoor betreedt de Spaarverzekeringmaatschappij het gebied der levensverzekering en de vraag werpt zich dan op of het door deze ondernemingen daarmede aanvaarde risico wel gedekt is door de premies. Men verlieze niet uit het oog, dat de Spaarverzekeringmaatschappij één premie heeft voor eiken deelnemer onverschillig welken leeftijd deze bereikt heeft. Uit art. 6 en 7 blijkt voorts, dat pre- gen, om u niet met ons dicht bij de ouders in de ontvangkamer te scharen. Het zal den dansers ang stig en baug worden Felicita is ook al gekomeD, als nu Dog een derde hun vreemde persoon, voor wie zy, daar niemand haar kent, ook onmogelijk bijzondere belang stelling kunnen gevoeleD, zich voorstelt als familielid, dan wor den de verplichtingen zoo ontzag lijk, dat van genoegen weinig ot niet» overblytt en onze bals in eeD slechten naam komen. Het iB hier gezellig en koel, wie met u dan sen wil, vindt u hier even goed als in de voorkamers.* Zij wachtte het antwoord niet af en ruischte heeD. Felicita stond als versteend zoo hatelyk was het karakter van Ma rie haar nooit verschenen, zoo was het ook eerst verder gevormd in den laatsten tijd door de zwakheid en toegevendheid harer moeder. Zy haastte zich nu met haar toilet, zij voelde zich gedrongen, de arme verlatene te hulp te snellen en haar vol liefde op te beuren. Reeds wilde zij de kleine Sophie schellen, toen een nieuw gesprek hare aan dacht trok. Ditmaal was het een mannenstem die sprak; in die stem lag een aangename, diepe en toch zachte klank, mieverzekering zonder eenig ge neeskundig onderzoek aangeno men wordt en dat v,oor kapitaals verzekering slechts een weinig minutieus geneeskundig onder zoek geëischt wordt. Het ligt dus voor de hand, dat deze categorie ondernemin gen een belangrijk grooter risico loopen dan de gewone levens verzekeringmaatschappijen en bovendien minder zekerheid bie den. De Spaarkassen „leven" zou den wij willen zeggen, op de haar ten deel vallende staking van betaling. Een groot aantal contractanten, vol goeden moed aanvangend, staken na eenigen tijd de betalingen en maken van het recht deze binnen twee maan den weer te hervatten geen ge bruik, zoodat de premies aan de maatschappij vervallen. Na bovenstaande uiteenzetting zal het den geachten inzender volkomen duidelijk zijn met welk doel art. 14 van het contract werd geconcipieerd. Ook art. 15 is opgemaakt louter ten behoeve der onderneming. Het behoeft geen betoog, dat de „afkoop- waarde" van een spaarverzeke- ringcontract na drie jaar vrijwel nihil is en dat ook de uitkeering, indien de verzekerde een „be perkt contract" wenscht, bij het eindigen van de Spaarkas even eens onbeduidend is. Art. 31 en 32 zijn hoogst on billijk. Het eerste artikel specu leert op de vergeetachtigheid der deelnemers daar de term „kunnen uitgesloten worden" wel gelezen zal moeten wurden als „worden uitgesloten". Ware het anders, dan is deze „strafbepaling" n.b. voor perso nen die 15 jaar lang premie be taalden en dus recht hebben op uitkeering, overbodig. Het tweede artikei, omvat zoo als wij reeds opmerkten van allen zonder onder scheid dezelfde premies ge heven worden, zoodat het logisch is, dat alle overlevenden recht hebben op denzelfden voet te worden behandeld. •Guedeu avond, mejuffrouw, ik kom onvergeeflijk vroegmyn horloge heeft my een part gespeeld ik ben verheugd ergens een vrien delijke ziel te ontmoeten in weer wil van dit vroege uur. Maar hebt ge geweend Weer geweend, en het is nog maat weinig dagen ge leden, dat ge mij beloofd hebt uzel- ve goed te houden. Geloof my, mejuffrouw, een ernstige wil ver mag veel, welke uw kommer ook zij. Ik geloof vaak, dat het u ont breekt aan een vriendin, aan een vertrouwde en juffrouw Marie, die hupsche wildzaDg, is rog niet ern- itig en verstandig genoeg, om me degevoel te hebben voor het leed van een ander. Kan ik u dan in het geheel in niets van dienst zijn of helpen Ik wenschte dit zoozeer, en ik waag het u dit te zeggen, omdat gy te goed en ver standig zyt, om mijne deelneming te verachten. Er is voor een man niets roerendere, dan een terneer- gebogene ot verlatene vrouw, het zou geen man zyn, die niet dat natuurlijk gevoel koesterde, om ie troosten of te helpen.* Felicita was verrast, die stem icheen haar niet vreemd toe, die woorden klonken haar zoo ver trouwelijk, want zy vonden een weerklaplc in baar eigen hart. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Art. 33 achten wij onlogisch gedacht. Immers aangenomen dat iemand een „valsche ver klaring" aflegt, welk risico loopt de onderneming, indien deze fal saris trouw de premies betaalt? Wat met deze bepaling bedoeld wordt is ons niet duidelijk. Summa summarum, voelen wij voor deelname in een Spaarkas niets. Het voordeel weegt o. i. niet tegen 't risico op en zij die zich voor f500 of f 1000 bij over lijden of bij leven verzekeren willen kunnen bij de levensver zekeringen evengoed en even goedkoop terecht. Voor een juiste beoordeeling van de werking der Spaarkassen bevelen wij de lezing van de brochure van dr. Julius Wijier, „Die Tontinen in Frankreich" (Verlag Duncker Humblot, Leipzig) aan. Voorzitter Tweede Kamer. Na de opening der Kamers heeft in de vergadering der Twee de Kamer stemming plaats gehad voor de voordracht van den voor zitter, met uitslag, dat op de no minatie zijn geplaatst de heeren jhr. mr Ch. J. M. Ruys de Bee- renbrouck met 83, dr. Th. de Visser met 45 en als no. 3 werd gekozen de heer A. H. A. Scha per met 59 stemmen. Uit de Staatsbegrooting. Waar H.K.H. Prinses Juliana op 30 April 1927 den achttien jarigen leeftijd zal hebben ver vuld, is, ingevolge artikel 28 der Grondwet, over het tijdvak 30 April—31 December 1927 voor Haar inkomen f 133888.89 uit getrokken. Voor den wederopbouw van de gezantschapsgebouwen te To kio f 400.000 wordt o.m. opge merkt Door een brand, gevolgd op de aardbeving, waardoor Tokio en Yokohoma in September 1923 geteisterd werden, is het aan het Rijk toebehoorende gezantschaps- >Ik dank u,« hoorde zij Augusta antwoorden, »Deelneming doet altijd goed, van waar zij ook komt, het is de taal, door ieder treurig hart verstaan. Ge weet, heer rit meester, dat ik verleden jaar een zwaar verlies geleden heb, en de nieuwe scheiding van moeder en broeders en zusters, van mijn te huis, van alles wat ik liefheb, maakt mijn hart zeer bedroefd. Daarby komen vaak zorgen, droe vige sombere gedachten om de toekomst der mijnen, en de steun, dien ik hen verschaffen kan dunkt mij gering toe. Ik word moede loos en vertwijfeld men zegt, dat mij nog veel ontbreekt aan uit wendige vormen om een rechte opvoedster te zijn en ik vrees, dat ik die niet zal verkrijgenhier ten minste niet,* voegde zij zacht er by. »Maar mijn lieve juffrouw,* zei de manDelyke stem op zacht verwytendem toon, »is het niet onrechtvaardig te vertwyfelen, waar zoovele harten rechtmatige aanspraak op u hebben Geeft de gedachte u geen moed en trots, de toevlucht te zyn en de troost van geliefde menscheD, geeft het u geen kracht moeiten te dragen en smarten te overwinnen O, wie beminnende trouwe barten gebouw in de Japansche hoofd stad geheel verwoest. In overeenstemming met het advies der deskundigen zal het, met het oog op het veelvuldig voorkomen van aardbevingen en branden iq Japan, de voorkeur verdienen voor het nieuwe ge bouw van gewapend beton ge bruik te maken. Ook de bij de laatste ramp opgedane onder vinding heeft deze meening be vestigd. Na de bestudeering van ver schillende plannen voor den bouw is thans de keuze bepaald op een plan van een sedert vele jaren te Tokio gevestigd buiten- landsch architect. Het is niet mogelijk gebleken de voor den bouw benoodigde gelden, welke uit den aard der zaak in verband met de in Japan geldende hooge prijzen aanzien lijk zijn, te verminderen met een bedrag voor schadevergoeding wegens het verbrande gebouw. Wel was dit tegen brandschade verzekerd, doch de verzekerings maatschappijen in Japan hebben algemeen den regel aangenomen bij de polis uitdrukkelijk van de verzekering uit te sluiten de schade, geleden door brand, welke het gevolg is van aard beving. Het subsidie voor het Nationaal Comité tot bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen, gevestigd te Amsterdam is ge bracht op het vroegere bedrag ad f3000. Onder de afdeeling Lager On derwijs (financieel) is voor ver goeding aan gemeenten en bij zondere lagere scholen ingevolge de artikelen 56, 97 en 98 der L.O-wet f 2 610.000 méér noodig. Ook in 1926 is het aantal bij zondere scholen nog toegenomen, n.l. tot 1 Juni 1926 met 50 scholen. Als subsidie aaii „de Vereeni- ging „De Hoilandsche Molen" wordt voor het eerst een bedrag van f2000 uitgetrokken. De Minister wenscht wederom over te gaan tot subsidieering der muziek-dramatische kunst, bezit, dien gat God veel, want trotsch en nijd, haat en boosheid kunnen de liefde niet bereiken. En waarom aarzelt gy, om een beetje uiterlijkheid, waarvan ik het gebrek nooit by u bemerkt heb Geloof mij, het schoonste sieiaad der vrouw is een zachte heldere zin, een innig gemoed, een reine goedheid zy alleen zyn liet, die de vrouw jong, schoon en beminnenswaardig maken. En dat alles bezit gy, neen, bloos niet, het is geen hofmaker die u dit zegt, bet is een bedaard verstan dig vriend, die lot u spreekt,* »Gy geeft mij mijn zelfvertrou wen weer en schenkt my moed,» antwoordde zij, »eD ik erken het dankbaar, dat ge zooveel deelne ming beloont in bet lot van een vreemd en verlaten meisje. Uwe vriendelijke woorden zullen niet onopgemerkt by my voorbijgaan, ik zal mij goed houden en het lot in de oogen zien, en als ik, wat ik vurig hoop, eerst een vaste plaats als opvoedster heb, dan zal de geregelde vervulling myner plichten en een zeker zelfstandig onafhankelijk gevoel mij ook moed en opgewektheid geven.* Wordt ve volgd), AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1