UROL ffleine Kinderen Gemengd .Nieuws. hiermee, Uw beraadslagingen ge schorst de vruchten die dit zit tingjaar heeft afgeworpen, waren dientengevolge geringer dan onder normale omstandigheden ongetwij feld het geval zou zijn geweest. Uw ijver en toewijding aan 's Lands belangen verflauwden nochtans niet en kwamen vooral tot uiting in de dagen van inge spannen arbeid, die op de crisis volgden. De Koningin heeft mij opgedragen U daarvoor Hare erkentelijkheid te betuigen. In naam van Hare Majesteit de Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten." De sluiting der Kamerzitting had niet veel belangstelling van de zijde der Kamerleden. Tegen drie uur kwam de Mi nister, die op zijn gala-tenue o.a. het grootofficierskruis van de Oranje Nassau-orde en een hooge onderscheiding van het Legioen van Eer droeg, ten Koninklijken paleize aan, waar hij ontvangen werd door den hofmaarschalk der Koningin F. F. baron de Smeth. Vijf minuten voor drieën nam Minister Kan, uitgeleid door bo vengenoemden hofdignitaris, plaats in de galakoets van het Hof, bespannen met twee paar den, die bestuurd werden door een koetsier in gala-livrei met steek en witte pruik. Naast de portieren gingen lakeien even eens in gala-livrei. Het rijtuig werd voorafgegaan en gevolgd door kleine detachementen cava lerie. Voor den ingang van het Ka mergebouw stonden militairen opgesteld, die de geweren pre senteerden toen de Minister, als vertegenwoordiger der Koningin, zich naar binnen begaf. In de vestibule werd de Mi nister opgewacht door de com missie van in- en uitgeleide in ambtscostuum. De Minister hield daarop in de Kamer bovengemelde slui tingsrede, waarna Z.Exc. met hetzelfde ceremonieel naar het Paleis terugkeerde. De opening der Kamers. Het is weer de derde Dinsdag van September, de dag waarop onze Vorstin gewoon is zich tot Haar Volk te wenden, vertegen woordigd in de vereenigde ver gadering der beide Kamers van de Staten-Generaal. Het is niet zoo warm als de voorafgaande dagen, wat voor de menigte, die langs de straten weer staat te wachten om de Koninklijke stoet te zien voorbij rijden een uitkomst is Te 12 uur begaven de Kamer leden zich naar de Ridderzaal en om één uur volgden de ministers, hoofden der Departementen, de leden van den Raad van State, terwijl intusschen ook waren aangekomen de grootmeesteres, grootofficferen der Kroon, de kamerheer-ceremoniemeester en kamerheeren. Om een uur vertrok H.M. de Koningin van af het Kon. Paleis in den volgenden stoet een commando Cavalerie tot opening van den stoet een Rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard de opper-ceremoniemeester, ge zeten in een rijtuig met twee paarden bespannen, met een lakei gaande naast elk portier; H.M. de Koningin, vergezeld van Z.K.H. den Prins der Neder landen, Hertog van Mecklenburg, gezeten in een staatiekoets met acht paarden bespannen, met een koetsier naast elk paard en vier lakeien gaande aan beide zijden van de koets. De chef van het Militaire Huis en de gouverneur der Koninklijke Residentie, te paard, reden res pectievelijk ter rechter en ter linkerzijde van de Staatsiekoets, 'n weinig achter het portier. De officieren van het Militaire Huis, te paard, rijden achter de j Staatsiekoets, twee aan twee, naar ouderdom van rang, de oudsten voor een commando Cavalerie, toi sluiting van den stoet. Onder daverend gejuich reed het Koninklijk rijtuig door de straten naar het Binnenhof, waar de eerewacht stond De saluutschoten deden zich liooren en met het gebruikelijk ceremonieel werden de Vorstelijke personen binnen de Ridderzaal geleid. Zoodra H.M. gezeten was, las zij, thans met eenig gedempte stem naar„Zel."meldt, de volgende TROONREDE. In uw midden verkeerend, leden van de Staten Generaal, verheug ik mij, dat de toestand van ons volk in menig opzicht tot dank baarheid stemt, al ontbreken de schaduwen niet. Niet dan zeer geleidelijk vol trekt zich het economische her stel. Inzinkingen blijven daarbij niet achterwege. Handel en nij verheid evenals een deel der scheepvaart ondervinden nog steeds den ongunst der tijden. De onstandvastige waarde der munt eenheid in verschillende landen vertraagt de gezondmaking van het internationaal ruilverkeer. De land en tuinbouw wordt in verschil lende van zijn takken bedreigd door ongewone, naar gehoopt mag worden, tijdelijke belemme ring in den afzet van zijn pro ducten elders. Er wordt met kracht naar gestreefd dit euvel een einde te doen nemen. Sedert ik de laatste maal in uw midden verkeerde, is een ernstige beproeving over een deel van ons land gekomen. Een vriendelijke zonnestraal is in dit leed gevallen door groote deel neming in het lot der slachtoffers, die zich in wijden kring in woord en daad heeft geopenbaard. Deze uiting'van nationale saamhoorig heid heeft mij met dankbaarheid vervuld evenzeer als de toewij ding zoowel van burgerzijde als door het personeel van land- en zeemacht in de ure van het ge vaar betoond. De financieele toestand van het land blijft voortdurend zorg eischen. Verlichting van de lasten, op de bevolking gelegd, is een onmisbare voorwaarde voor een duurzame verbetering van den econo-mischen toestand en is slechts mogelijk bij een zuinig beheer. Op politiek gebied zal in af wachting van het herstel van nor male verhoudingen de lijn, in den loop van het achterliggende zit tingjaar uitgestippeld, blijven ge volgd. De betrekkingen, welke wij met de andere mogendheden onder houden, zijn van den meest vriendschappelijken aard. Het verheugt mij, dat de Volkenbond door de toetreding van Duitsch- land aan beteekenis heeft ge wonnen. Met verschillende mo gendheden worden besprekingen gevoerd over het sluiten van arbitrage en verzoeningsverdragen. Naast de in den loop van dit jaar aangekondigde maatregelen en wetsvoorstellen worden nog eenige andere voorbereid. Daar toe behooren voorzieningen op het gebied der justitiëele wet geving, een wijziging van de provinciale wet, eene partiëele herziening van de wettelijke be palingen op de forensen en eene wettelijke regeling van het handels onderwijs. Voorstellen tot het wegnemen van enkele onnoodige beperkingen van vrijheid op het gebied van het lager onderwijs zullen U binnenkort bereiken Een wetsontwerp zal worden ingediend teneinde de niet binnen het Rijk wonende Nederlanders, die daarvoor in aanmerking komen, naar billijke regelen te doen bijdragen in de inkomsten-, vermogens- en verdedigingsbe lastingen en de nalatenschappen van dezelfde personen te betrek ken in de successiebelasting. Tot bevordering van het behoud van natuurschoon zal U een voorstel worden aangeboden om zekere fiscale verzachtingen te verbinden aan een vrijwillige beperking van het beschikkings recht over bepaalde landelijke eigendommen. Voorstellen zullen worden ge daan tot wijziging en aanvulling onzer sociale wetgeving, teneinde te geraken tot ratificatie van sommige ontwerpverdragen der internationale organisatie van den arbeid. Invoering der ziektewet ligt in het voornemen, nadat deze ge wijzigd zal zijn, in het bijzonder in dien zin, dat meer plaats wordt ingeruimd aan voorzieningen, welke uit het maatschappelijk leven opkomen. De droevige ramp, die Neder- landsch-Indië heeft getroffen, heeft Mij met deernis vervuld. De gevoelens, die ook daarbij velen tot leniging van den nood hebben bewogen, waren mij een oorzaak van blijdschap. De steun, in donkere dagen wederzijds ver leend, heeft den band tusschen het moederland en Nederlandsch- Indië versterkt. In het aanstaande voorjaar za. de nieuwe Indische staatsregeling ten volle in werking treden. Het streven zal zijn de grootere zei standigheid in inwendige aange legenheden, welke zij aan Neder- landsch Indië geeft, zoo spoedig en zoo volledig mogelijk tot haar recht te doen komen. De ook in dit gebiedsdeel ter hand genomen welvaartspolitiek zal krachtig worden voortgezet inzonderheid ten bate van inheemsche bevol king. De te verwachten opening van een derde inrichting van hooger onderwijs, de medische hoogeschool te Batavia, zal van groot belang blijken voor de geestelijke ontwikkeling van Indië. Suriname eischt nog steeds de bijzondere aandacht der regee ring, al is eenige verbetering in den economischen toestand van dat gewest te bespeuren. In Curacao blijft de toestand gunstig. Moge Gods milde zegen op uwen arbeid rusten. Ik verklaar de gewone zitting der Staten Generaal geopend. Zooals gewoon, besloot een driewerf hoera de plechtigheid waarna de stoet weer vertrok zooals ze gekomen was. Het zal zeker ieder rechtge aard Nederlander tot vreugde stemmen, dat H M. thans weer zoover hersteld was, dat Zij kon besluiten de vergadering der Staten-Generaal in persoon te openen en na het lezen der slot zin uit de troonrede zal op aller lippen wel de wederkeerige bede liggen „ook op Uwe Majesteit ruste Godes Zegen". Het verstand komt met de jaren Thans hebben ook de socia listische leden der Kamers de opening der Staten-Generaal bij gewoond, wat tot hiertoe niet het geval was. De „Standaard" zegt ervan, „dat ze eerst thans ontdekt hebben, dat bij de opening van de Staten- Generaal het hoofd van den Staat naar het Parlement komt en niet omgekeerd 't Parlement gaat naar het hoofd van den Staat. Hier is dus sprake van een klein stukje der verkeerde op voeding, die men aan de partij heeft gegeven. Men moet, nu de begeerte naar en de vrees voor het dragen der Regeeringsverant- woordelijkheid grooter wordt, den volgelingen heel veel afleeren. De wijze waarop men ergens komt, kan, als men er eenmaal is, soms last geven." Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmidde len over de maand Augustus bedraagt f36,348,381,04, zijnde f 1,834,618,96 minder dan de raming en f 1,518,918,42 minder dan over dezelfde maand van 1925. Over de eerste acht maanden van 1926 bedroeg de opbrengst f232,371,503,88 (het vorig jaar f 303,123,966,81of f 17,907,503,88 meer dan geraamd was. Weldadfgheidspostzegels. Evenals verleden jaar zullen ook dit jaar weder omstreeks Kerstmis weldadigheidspostzegels worden uitgegeven, waarvan de opbrengst zal worden bestemd voor den arbeid ten bate van het bescherming- en hulpbehoevende kind, met uitzondering van de „zuigelingenbescherming", AXEL, 21 September 1926. Aan de Staats-Hoefsmidschool voor practisch hoefbeslag te Brus sel slaagde voor het examen leermeester-hoefsmid onze stad genoot de heer D. Luteijn. We herinneren ons, dat ook in 1922 voor dat examen slaagde de heer J. A. Schieman alhier, en evenals deze was ook dhr. Luteijn de eenige Hollander, die aan dat examen deelnam. In aanmerking nemend de hooge eischen, die in België aan het hoefbeslag gesteld worden, schijnt dat examen niet gemakkelijk te behalen en is het ook hier „hoe zwaarder de strijd, hoe glansrij ker de overwinning". Te Amsterdam slaagde Za terdag o.in. voor het examen politie-diploma de heer F. M van de Vijver, marechaussee al hier. Uit Zaamslag. Opgeschrikt door het geroep van „brand", als gevolg van een telefonisch bericht en daarop gevolgd groot alarm toog ieder naar de plaats des onheils. Fiet sen, motors en auto's werden in beweging gesteld ten einde de spuit vóór te zijn tot men bi een varkenshok kwam, nabi Poonhaven, dat in brand gestaan had, doch reeds met enkele em mers water was gebluscht toen de brandweer arriveerde. Zooals gezegd, gold het een varkenshok met bergplaatsje, waarin eenig hooi en stroo, dat 's middags vermoedelijk was ont vlamd door vonken uit een na burig fornuis, waarmee men we zien het weer nooit te voorzichtig kan zijn. Want al hac nu de brand geen grooten om vang, het had ook anders kunnen zijn, want water was er niet ge noeg in de nabijheid om een brand van beteekenis te blusschen. De eigenaar F. van Drongelen zal, daar niets verzekerd was, ongeveer f 25 schade hebben. Dat een ongeluk nooit alleen komt bleek ook nu weer, want hier raakte een auto van den dijk, daar een motor, menschen wer den omver gereden, alles door den brand, die velen zenuwachtig maakte op het stille dorp. Het Provinciaal Blad vooi Zeeland no. 37 bevat het besluit van Ged. Staten van 3 Sept. ver gunning verleenden aan de Z Vlaamsche Tramweg Mij. tot aanleg en instandhouding van een spoorweg op wegen in de provincie, van het bestaande em placement in de lijn Drie Schou wen Kloosterzande naar den Grooten Huijsenspolder. In het besluit wordt o.a. over wogen dat het lossen en laden der op het zijspoor in den noordelijken berm van den Zaamslagschen dijk, no. 27 van den ligger der wegen en voetpaden in de ge meente Zaamslag, staande tram wagens zal moeten geschieden van den openbaren weg af, het geen niet toelaatbaar is dat aan dit bezwaar tegemoet gekomen kan worden door het over voldoende breedte langs het zijspoor aanvullen van het noor delijke beloop van den dijk en het op deze aanvulling aanbren gen van een verharde baan. Ingezonden Mededeelingen Te Middelburg heeft een oude viool van wijlen A. K. de Jong, bij de verkooping in het Notaris huis f425 opgebracht. Zaterdagmorgen had te Hein- ken8zand een ernstige aanrijding plaats van een 4-jarig knaapje van den heer Almekinders door de auto van den heer Cappon. C. zat achter het stuur. Deerlijk aan het hoofd gewond werd het knaapje by zyn ouders binnen gedragen en door den dokter ver bonden. Proces-verbaal van een en ander is opgemaakt. >H. Crt." net spoorwegongeluk b(J Lelden. Zaterdagmiddag is het onder zoek vanwege de directieder Ned. Spoorwegen naar de oorzaak van het spoorwegongeluk bij Leiden voortgezet en tot ruim half zes des namiddags geduurd. Na afloop van het getuigenver hoor is de commissienog ongeveer een uur bijeengebleven. Op den Rijksstraatweg te Baarn reed Zondagavond een auto uit het kamp Milliogen bij Apel doorn tegen een boom. De be stuurder van de auto, tevens eige naar, de heer van M. werd ge dood. Van de inzittenden werd de zoon van den heer v. M.ern stig gewond. Beide slachtoffers zijn naar het ziekenhuis aldaar overgebacht. De auto is totaal vernield. De bestuurder scbijnt plotseling onwel te zijn geworden waardoor het ODgevai plaats had. Het totaal bedrag voor de slachtoffers van de Padangramp bedraagd tot nu toe 66.895.85 Te Heemstede zijn drie inbraken gepleegd by bloembol- lenhaudelaren. De buit van den inbreker was zeer geringde poging om een brandkast te tor- ceeren, mislukte. Toevallig hield de Haarlemsche politie dien nacht een man aan, die in het water bleek te hebben gelegen, en die te voet op weg was naar Amsterdam. Een te Heemstede ingesteld onderzoek wees uk, dat deze man de in breker was. Door de duisternis misleid, was hy in een sloot te recht gekomen. Door het eten van lever, waarin vergiftigingsbacillen voor kwamen, zijn te Amsterdam 70 personen ziek geworden. Het 10-jarige eenige zoontje van de wed. Meyer te Zwolle was, uit de kerk komende op een disselwagen gaan zitten tusschen twee wagens, waarop hout werd vervoerd. Toen hij er bij zyn huis af wilde gaan, bleef hij haken en viel. Een wiel giDg hem over het onderlijf, met het gevolg, dat hij stervend werd opgenomen. Terwijl de knecht van S. te Kerkrade bezig was een jacht geweer schoon te makeD, ging plotseling een schot af, waardoor S. werd getroffen. De Kogel ging hem dwars dooi het lichaam. Nadat by naar het hospitaal ver voerd was, werd hij onmiddellyk geopereerd. Zijn toestand is niet zorgwekkend. Iepziekte. In verschillende streken van ons land treedt onder de boom gewassen weer de iepziekte op, waardoor al veel natuurschoon verloren is gegaan en mooie lanen zijn bedorven. Baukiersfrande. Er zijn sterke vermoedens van frauduleuze handelingen, gerezen tegen de ta. J. D. te Zevenbergen, welke firma in staat van faillis sement is gesteld. Tüans is gebleken, dat de firmant J. D. van zeer vele cliënten de stukken had opge vraagd onder voorwendsel, dat by ze zou inwisselen, omdat zy waren uitgeloot. Achteraf bleek, dat de stukken niet waren uit geloot, en dat ze door deu firmant waren verzilverd, die het geld in eigen zak stak. Hiervan zyn zeer velen de dupe geworden. Ook vroeg hij aan de bypo- theekkantoren de pandbrieven op, om ze ten eigen bate te ver zilveren. De politie heelt nog geen ver moeden waarheen J. D. ge vlucht is. Verduistering van f 7000. De politie te Amsterdam heeft gearresteerd een boekhouder van een der groote Amsterdamsche bankinstellingen. Deze boekhou der, die reeds ongeveer 20 jaar aan de bank verbonden was, heeft gedurende de laatste maan den door middel van foutieve boekingen een bedrag van on geveer f 7000 ten nadeele van de bank verduisterd. Tydens zyn vacantie zyn deze valscbe boe kingen ontdekt. By zyn terugkeer werd b\j gearresteerd, behandelt men de roode en smettende plekken met

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2