Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c h - V1 a a n d e r e n No. 48. DINSDAG 21 SEPTEMBER 1926. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvooriniddag 11 ure. Streseman by de Engelsehe journalisten. Het groote werk van de 7de Volkenbondsvergadering, welke 6 Sept. werd geopend, is afge- loopen. We bedoelen niet het opnemen van Duitschland als liddoch de verkiezing van den Volkenbondsraad in zijn nieuwe samenstelling, welke Donderdag plaats had. Bij die verkiezing is het weer uitermate onverkwikkelijk toege gaan, zelfs in de buitengewoon druk bezochte soirée, welke Nintsjitsj, de voorzitter der Bonds vergadering, Woensdagavond gaf, in welke alle in gala uitgedosten, zonder uitzondering, verkiezings agenten waren en waarbij, naar dr. Van Blankenstein, de bekende ster-corresp. van de „Nieuwe Rotterd. Crt.", meldt, slechts ont braken sandwichmen, die borden droegen waarop „kiest (die of die)". Het hooge gezelschap heeft zich, na het gekonkel vooraf, niet ontzien de verkiezings-manoeu- vres toe te passen, welke in prac- tijk worden gebracht bij elke Gemeenteraads- of elke kerke- raadsverkiezing in een afgebrand dorp. Doch het doel is bereikt. De Fransche groep, welke aanvan kelijk, onder plechtige aanroeping van Locarno, het uitbreiden der losse Raadszetels wist door te drijven van zes tot negen, is er volkomen in geslaagd, den in vloed van het Fransehe bloc tegenover Duitschland aanmerke lijk te versterken. Immers in den vorigen Raad had Frankrijk slechts naast zich België en Tsjecho-Slowakije, terwijl het in den nieuwen aan zijn zijde kreeg Rumenië (met een zetel voor 3 jaren), Polen (3 jaar en bij voor baat herkiesbaar), Tsjecho-Slo wakije (1 jaar), waarbij België (dat reeds een los-vasten zetel had). Het groote werk is dus vol bracht. Chamberlain is nog Don derdagavond vertrokken naar Ge- (16 >My niet,« liep hij uit, »doe dat Augusta; ik ben bedroefd over u, niet beleedigd door u.< »Vader,« zei Marie nu half weer strevend, balf verzoekend, wantzy had hem lief, voor zoover haar koel hart daartoe in staat was, >geef mij eerst een kus, eer kan ik niet met Augusta spreken, om wie my deschooneavond bedorven wordt.» De heer Gerland kuste haar. »Laat zoo iets niet weer gebeu ren, Marie,» zeide hij en ging toen heen om zijn kalmte terug te krijgen. Het genoegen was echter toch verstoord, ieder was ontstemd, Fe- licita was het onaangenaamst ont roerd door dit tooneel. Haar tehuis verscheen haar weder in het oude onvriendelijke licht, alleen haar vader had haar hart gewonnen voor altijd. Mevrouw Gerland zweeg, Felicita beproefde een ge sprek aan te knoopen, wat echter schipbreuk leed op de ontstemd- heid barer moeder en opdetrotseh- Jjejd van Merie. Zij was verheugd nua Briand keerde Vrijdagavond terug naar Parijsen de overige hoofdpersonen hebben Genève evenzeer spoedig verlaten. Stresemann, die Donderdag een apartje had met Briand en Vrijdag een autotochtje met dezen maakte naar Thoiry, op Fransch gebied, heeft Woensdag geluncht met Chamberlain en stellig ook met dezen niet gesproken over koetjes en kalfjes. De Duitsche Rijksmin. van Bui- tenl. Zaken heeft de Britsche journalisten te woord gestaan en daarbij belangrijke mededeelingen gedaan. Onder meer zeide hij„Hoe langer zoo meer zal men de waarde der overeenkomsten van Locarno gaan beseffen. De over eenkomsten beoogen geen spe ciaal belang, doch algemeene belangen voor een vereeniging van Staten in hel kader van den Volkenbond. De moeilijkheid voor iederen minister, die mede verantwoordelijk is voor het slui ten van die overeenkomsten, zit hierin, dat hij den steun moet trachten te winnen van de open bare meening in zijn land. Die moeilijkheid is grooter in Duitsch land dan overal elders. Ik heb tot mijn groot genoegen waarge nomen, dat bijvoorbeeld in het Britsche Rijk die overeenkomsten meer en meer steun mochten erlangen. Intusschen zijn er in den laatsten tijd ook in Duitsch land zeer verheugende teekenen waar te nemen, dat men het doel der overeenkomsten begrijpt en goedkeurt." Vervolgens deelde Stresemann mee, dat sommige Engelsehe bladen geen juiste voorstelling van zaken geven door den schijn te wekken alsof er zou worden aangestuurd op een Fransch- Duitsche coalitie, welke zou zijn gericht tegen de Britsche belan gen. „Er is niets van dien aard, óók niet in den zoogenaamden staal-trust. Wij hebben de En gelsehe metaal-idustrieelen uit- genoodigd, deel te nemen aan deze overeenkomstdoch zij heb- toen een bediende kwam zeggen dat de tafel gereed stood. Het maal werd tamelijk stil en snel gebruikt, er was ook nog veel te doen voor den avond. Na tafel nam Marie het kleed ter hand, zy duldde bij den vermanenden blik in de ern stige bede harer zuster, dat Fe licita haar hielp maar zy weigerde eigenzinnig iedere hulp van Augu sta op eene bespottelijke demoe dige wijze, die deze meer nog krenkte dan haar hoogmoed. Ein delijk tegen halt zeven was het kle d gereed en du begaf ook Fe licita zich naar bare kamer om zich te kleeden. Haar slaapkamer grensde aan de laatste ontvangkamer, die het front van het groote huis inna men. Het gebouw was een hoek huis, de breede voorgevel van het buis lag in een tamelijk levendige straatde oostzyde waar de ka mer van de vrouw des huizes en de eetkamer lagen, kwam uit op een groot plein in den westelij ken vleugel die in een kleinen netten tuin was ingebouwd, be vonden zich de vertrekken der dochter en de slaapkamers, zoo dat de woniDg der moeder van die der kinderen door de reeks ont vangkamers gescheiden was. De beide zulten hadden ieder een ben geweigerd." Een der journalisten vroeg hierna: Hoe denkt u over het vraagstuk der koloniale manda ten Stresemann antwoordde voet stoots„Het natuurlijke gevolg van de overeenkomsten van Lo carno is, dat ook Duitschland een koloniaal mandaat zal krij gen van den Volkenbond". „En de bezetting vroeg men. „De bezetting van het Rijnland is iets, dat moet worden uitge- wischt antwoordde de Duitsche minister. Hij gebruikte daarbij een nogal kras Duitsch woord, dat de En gelsehe tolk vertaalde door „was hed out", welk woord dr. Stre semann souligneerde met „right" en „yes" een gebaar als wilde hij daarmee te kennen geven, dat dat voetspoor uit een lang- vervlogen tijd maar zoo spoedig mogelijk moet verdwijnen. Door het opnemen van het Duitsche Rijk als lid van den Volkenbond, in den ochtend van 8 Sept., zijn de overeenkomsten van Locarno van kracht gewor den. Briand heeft daarop met klem gewezen in de schitterende improvisatie, welke hij hield nadat Stresemann had gesproken. Zouden de Fransche militai- risten er thans nog in slagen, de tenuitvoerlegging der overeen komsten van Locarno te beletten en de bezetting van het Rijnland te doen bestendigen Men vergete niet, dat reeds ter conferentie te Londen, welke gehouden werd van 1 tot 5 Sept. 1925, welke leidde tot het uit- noodigen van dr. Stresemann op 12 Sept. naar de bijeenkomst te Locarno, het zoogenaamde Rijn pact en de verschillende veilig heidsverdragen in beginsel zijn aangenomen. Te Locarno, waar de eigenlijke conferentie 5 Oct. begon, zijn de diverse overeen komsten met slechts enkele kleine wijzigingen aanvaard, zoodat reeds 16 Oct. Briand kon spre ken van het volledig succes en van het ideaalde Ver. Staten van Europa. eigen slaapkamerengemeenschap- pelijk een klein Det boudoir, dat Daast de danszaal in den tuin uit zag en heden op Marie's bevel veranderd was in een kleinen bloementuin, waartoe de uitsprin gende vensters van den fraaien hoek het byzonder geschikt maak ten. Het was de slaapkamer van Felicita, die, slechts door portières gescheiden, het naast dit kabinet grensde; een licht Spaanschgroen scherm was tot bescherming voor de deur gezet en werd nu op zijn beurt bezet door het dichte loof van oleander- en oranjeboomen bloeiende bloemen. Felicita verheugde zich hartelijk, dat zij eindelijk eeDs alleen was de lange rit in de trissche winter lucht, de aandoening der ontvangst en de daarop volgende onaange name tooneeleu, dat alles had ver moeiend op haar gewerkt. Zij schoof den kleinen leunstoel dicht bij den flikkerenden baard en naar het spel der vlammen starend, vielen haar de vermoeide oogen spoedig toe. Zy sliep gerust en vast, wel een uur laDg en ont waakte eerst op het geklop van een kleine nette naaister, die heden in de plaats van Lizette als ka menier dienst zou doen. Ver schrikt sproDg Felicita op»ik beo Doch om de onderteekening der overeenkomsten te verkrijgen van Duitschland zijn toen reeds beloften gedaan in zake de ont ruiming van het bezette gebied, Wel is de Keulsche zone ont ruimd, doch het gentlemens agree ment de mondelinge toezeg gingen, de veelbesproken „Rück- wirkungen" is nog altijd in den vergeethoek gelaten. Ongetwijfeld heeft Stresemann te Genève herinnerd aan die schoone beloften. 't Wordt werkelijk tijd, dat ze worden ingelost. (Avp.) Tegen Zondagsarbeid. Te Dusseldorf werd dezer da gen de tweede internationale conferentie van vertegenwoordi gers der christelijke arbeiders in de margarine-, olie- en vetindu- strie gehouden, zulks ter bespre king van de arbeidersvoorwaar- den, alsmede van de internatio nale trustvorming in bedoelde industrie. De conferentie keert zich tegen den Zondagsarbeid en de tewerk stelling der gehuwde vrouw. In dit verband werd er met nadruk op gewezen, dat tengevolge van den vrouwenarbeid de man meer en meer uit het bedrijf verdron gen wordt. De Fransclie franc. De positie van het Fransche betaalmiddel acht men iets ver beterd, daar het er naar uitziet, dat de bereddering der ontwrichte financiën eenige kans van slagen zou kunnen hebben. In Frank rijk is men thans aan het bezui nigen op allerlei gebied, die hoe wel afdalende in allerlei details, toch de goede bedoeling der Re geering weergeeft en dan ook hare uitwerking op het verloop van den franc aangeeft. Het ligt voor de hand, dat alles er op ingericht is het geschokte ver trouwen van het eigen volk te doen terugkeeren. Naar men ter beurze mompelde, zou er thans reeds te Amsterdam geplaatst Fransch kapitaal zijn opgevraagd. Mochten binnenkort grootere Dog op verre na niet klaar. Ga gy echter maar heen, ik ben ge woon mij zelf aan te kleedeD, al leen de laatste hand kunt gij aan mijn toilet leggen en daarvoor zal ik schellen.» Zij begon nu vlug het lange zwarte haar uit elkander te doen, dat, blinkend als zijde haar tot aan de kuieëo als eeu dichte man tel omhulde, om het opoieuw te kammen en te vlechten. Toen zy bijna gereed was, vernam zij stem men in het aangrenzend kabinet, en zij luisterde, om te hooren,ot het reeds gasten waren en zij dus over hare vertraging een verdiende berisping van bare moeder had te wachten. Het was de stem van Marie, die op norschen toon zeide »Wanneer ge dat niet voorne mens waart geweest, dan hadt ge stil heen kunnen gaan, zonder stekelige eD onbeschaamde tegen werpingen. Voor mij is de vreugde toch bedorven, zoowel van hei kleed als van den geheeleD avond, en ik vind het zonderÜDg, een familie tegen welke men voort durend van dank spreekt, te be- loonen op een wyze, die vader en dochter van elkander verwijdert. Wat was eigenlijk uw doel biermede ?c opvragingen plaats hebben, dan zal dit een zeer ingrijpende ver andering op de kapitaalsmarkt brengen, waarbij dan nog wel eens zou kunnen blijken, dat het hier te lande haastig ingevoerde 41/, "Io rentetype, geen kans van slagen meer zal hebben. Van de Parijsche Beurs zijn geen nieuwe gebeurtenissen te melden. Zooals in Duitschland tijdens het inflatie tijdperk, gaan nu nagenoeg alle maatschappijen tot kapitaals-uitkeeringen over, ook bij de groote banken is hier van sprake. België. Naar de correspondent van de N. Rott. Crt. te Brussel meldt, hebben de burgemeesters van verscheidene dorpen aan de Schel de, beneden Antwerpen, het plan opgevat, de schorren op den rechteroever der Schelde tus- schen Antwerpen en de Ne- derlandsche grens, in te dijken. Dit kan echter niet gebeuren zonder de toestemming en den financieelen steun van de regee ring, tot het verkrijgen waarvan een door het katholieke Kamerlid graaf de Kerkhove d'Exaerde ge leide delegatie zich dan ook naar Houtart, den minister van finan ciën heeft begeven. Een besluit kon echter in deze eerste bespre king nog niet worden genomen. Sluiting Staten Generaal. De sluiting der zittingen van de beide Kamers der Staten- Generaal had Zaterdag plaats in vereenigde vergadering door Mi nister Kan, met de volgende toe spraak „Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen de zitting der Staten-Generaal in Haren naam te sluiten. Na de beslissing der Tweede Kamer op 11 November 1926, ont stond eene politieke crisis, welker oplossing, vóórdat het tegenwoor dig Kabinet was gevormd, bij herhaling tevergeefs is beproefd. Geruimen tijd bleven, in verband »Ik had het beste voor» ant woordde Augusta met onderdrukte stem, >ik ben wel zeer ongeluk kig, dat ik zoo vaak het tegen overgestelde doel bereik dat is mijo schuld niet. Ik zal dit huis spoedig verlaten, ik misken □iet het goede doel uws vaders, die mij hierheen heeft laten ko men, ik breng hom mijnen op rechten dank. Maar datgene, wat ik hier wilde verkrijgen, zal ik nimmer leeren, mijn gemoed is daartoe niet buigzaam genoeg, vele zeden der groote wereld blyven in eeuwige tegenspraak met myne eenvoudige begrippen van goed en recht.» »Dat is zeer treffend en zeer hoogmoedig, deugd eD hoogmoed gaan vaak hand aan band. Ge zult dus eeD directe aanklacht bij myn vader indienen en my nog maals onaangename oogenblikken bereiden »Dat verhoedde God ik zal hem de waarheid zeggen, dat ik een sterk onbedwingbaar heimwee ge voel naar den stillen kriDg der mijnen; ik heb door de goedheid van uwen vader kennisseD genoeg gekregen, en by voorkomende ge legenheden zal by stellig aan my denken. Wordt venolyd), AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1