Buitengewone Vergadering Bespreking St. Nicolaasfeest Firma A. J. Ciaessens, Bij Scheren PUROI Yereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer Woensdag 11 September 1926, GRASLINNEN Gemengd Nieuws. Landbouw. Raadsverslag. Ingezonden Stukken. Advertentiën. in aanmerking komen, want België en Frankrijkbehoorentotde „meest begunstigde" naties. Het eenige zou zijn een tijdelijk invoerverbod in den geest van het„schoenen wetje". Spreker releveert wat de werkgeversorganisaties in deze aan den Minister in hun adressen hebben medegedeeld. Hulst beveelt verhoogd staan geld aan voor vreemde kooplie den, doch de heer Verlinden ver klaart, dat de wet dit niet toelaat. Besloten wordt krachtig mede te werken aan het verzamelen van gegevens om de valuta-con- currentie te bestrijden. „M. Crt." Geen Troonrede In de radio. Zooals men zich herinnert, had „de Avp." dd. 5 Juni gevraagd aan H. M. de Koningin om de Troonrede hoorbaar te maken in de radio. Thans is daarop antwoord ge komen, dat „de Regeering" meent niet aan dat verzoek tot radio grafische uitzending van de Troon rede te moeten voldoen. Hoewel, naar „de Avp." ter oore was gekomen, H. M. niet onsympathiek tegenover dat ver zoek stond, is de Ministerraad na een tweetal besprekingen tot bo venstaande conclusie gekomen. AXEL, 17 September 1926. Alsof we nog volop in de mobilisatie zaten, te midden van vreemd krijgsgewoel, zoo zagen we vanmiddag tal van auto's door onze gemeente rijden, gevuld met militairen, terwijl vliegmachines in de lucht snorden en we zelfs daarop hoorden schieten. Eigen aardig, dat ofschoon dat oorlogs- gedoe al bijna 8 jaar achter den rug is, die indrukken toch zoo lang bij blijven. Niemand vond er iets vreemds aan. We vernemen, dat het oefenin gen waren, die gehouden zijn door de Vrijwillige Landstorm, afdeeling motorrijders, waarbij ook vliegtuigen en torpedobooten dienst deden op en over de Schelde. De Zaterdag gehouden schietwedstrijd uitgeschreven door de Burgerwacht alhier, onder lei ding van den commandant B. Knieriem, had den volgenden uitslag Margabaan 15 Meter, aantal schoten 10. Alf. de Winne 97 p., A. Witte 92 p., A Lourens 92 p., F. van Tatenhove, 91 p., B. Knieriem 89 p., Joh. van Driel 89 p., Adr. Lourens 87 p., Jac. Goosen 87 p., G. den Engelsman 86 p., Joh. Hoebé 85 pM. van Doeselaar 85 p., R. Boeije 83 p., J. Lourens 80 p., L. Dieleman 80 pA. Jansen 76 p., J. van Doeselaar 76 p., J. Hamelink 75 p., K. Ha melink 55 p. Het hoogste aan tal te behalen punten was 100. Voor de wedstrijd scherp is door de firma M. H. J. Kessels, mu- ziekfabrikant te Tilburg, een ma rine-pijp (dwarsfluit) beschikbaar gesteld. In „Zelandia" stond het vol gende bericht uit Axel Naar verluid is door de P. Z. E. M. een nieuwe aanvraag gedaan aan 't gemeentebestuur om kabels aan te leggen in „meerdere"straten. Het blad trok daaruit de con clusie dat de zaak nu niet meer schijnt te zijn „als we niet mogen komen we toch." Naar de „Midd. Crt." verneemt is het anders met de zaak gesteld. Er was reeds in Nov. '23 een algemeene vergunning door de P. Z. E. M. aan het gemeentebestuur van Axel gevraagd om vrijheid te krijgen tot het leggen van ka bels enz. Daarop was nog geen beschik king ingekomen, totdat de vorige 'week door B. en W. een vergun ning werd verleend op grond van deze aanvraag van 1923. Inmiddels was echter door de P. Z. E. M. een nieuwe aanvraag tot het gemeentebestuur van Axel gericht, de hier boven bedoelde. De tweede aanvraag heeft de door B. en W. verleende vergun ning gekruisd. De P. Z. E. M. heeft daarop in een schrijven aan B. en W. die tweede aanvrage ingetrokken, Dinsdagavond is, vermoe delijk doordat een vijfjarig zoontje van den eigenaar zich in de na bijheid met het stoken van een vuurtje onledig had gehouden, brand uitgebroken in een schuur van den timmerman de M. te Clinge. Schuur en inventaris brandden geheel af. Een vrij groote hoeveelheid hout, eenige kisten glas, en ladders, vertegen woordigende 'n vrij aanzienlijk bedrag, gingen verloren. Verzeke ring dekt gedeeltelijk Je schade. Ingezonden Mededeelingen Zenuwachtig, 0 verf pannen en Slapeloos Mynhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en ster ken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Vadermoord. Te Rotterdam heeft de 30-jarige kantoorbediende W. de H. met een bijl zijn 75-jarigen vader van het leven beroofd. De dader hééft vermoedelijk gehandeld in een vlaag van krankzinnigheid. Sinds 7 maanden was hij ontslagen uit het krankzinnigengesticht te Utrecht waar hij enkele jaren verpleegd was. Hij stond bij zijn patroon goed aangeschreven. De jongeman is gearresteerd, doch weigert elke inlichting aan de politie. Dezer dagen hield de Apel- doornsche politie een auto aan, die eenige dagen geleden in een garage aldaar was gehuurd. De huurder giug er mede van door en verhuurde op zijn beurt den auto aan gezelschappen tot het maken van autotochtjes. De ver huurder in Apeldoorn gaf de po litie kennis, dat hij vermoedelijk was opgelicht. Het nummer van den auto en het signalement van den bestuurder waren bekend dit werd per radio rondgezonden, waarop uit Soest werd medege deeld, dat de auto daar was ge zien en dat hij in de richting van Amersioort was verdwenen. Daar werd hij dan ook aangehouden. Het gezelschap bestaande uit Am sterdammers moest uitstappen en per trein terugkeeren, terwijl de auto en zijn bestuurder door de Apeldoornsche recherche aan het politiebureau werden afgehaald. De vrouw van den veehan delaar A. te Capelle a.d. Yssel is, terwijl haar man op het land was en zij even buitensbuis kwam, door twee mannen overvallen, die haar een prop in den mond duwden, een gronjezak over het hoofd wierpen en haar tenslotte met ijzerdraad omwondeD en op den grond legden. Nadat de bandieten het huis doorzocht en een bedrag van 100 gekaapt hadden maakten zij de handen der vrouw los en ver dwenen. Hoewel men vermoedt dat hier bekenden aan 't werk waren, is van de daders nog geen spoor gevonden. Predikbeurten to Axol Zondag 19 September 1926. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Vs ure Ds. Q. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 DezePde. Gereform. Kerk. Voorm. 97a ure Ds. J. S. Post. Nam. 27a ure Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 97a ure Leeskerk. Nam. 27. Leeskerk. 50 jaren Landbouwonderwjjs. Woendag werd in de Groote Kerk te Wageningen een plechtige samenkomst gehouden van het Na tionale Comité voor de herdenking van het halve eeuwfeest van het Rijkslandbouwonderwijs in Ne derland. Voor deze herdenking had zich een eere-comité gevormd, waar van voorzitter is Prins Hendrik. Tal van autoriteiten waren aan wezig. Dr. F. F, Posthwma beklom den voor den preekstoel geplaatsten katheder eh sprak een welkomst woord, waarna een zangvereeni- ging het Wilhelmus zong. Daarna nam dr. Postuma op nieuw het woord, voor het houd- den van een uitvoertge herden kingsrede. De heer J. Sibinga Mulder sprak hierna over: De invloed van het Landbouwonderwijs op den In- dischen Landbouw. Na hem voerde dr. Posthuma weer het woord, ter aanbieding van het geschenk van het Nationa le Comilé aan de Regeering een aula voor de Landbouwhooge- school. (Gehoorzaal). Minister Kan aanvaardde het ge schenk met de volgende woorden Was 't gisteren mij een aange name taak een tweetal waarde volle geschenken ten bate van deze Hoogeschool te aanvaarden. (Deze waren hetstandbeeld „De Zaaier", dat gekocht is uit bijdra gen van particulieren en land- bouwvereenigingen en een bedrag van f 25000 met 2 H. A. grond voor een nieuw laboratorium voor erfelijkheidsleer, geschonken door de gemeente Wageningen. Red De dag van heden verdient niet minder met 'n witten steen te worden gemerkt. Velen, zoo hier te lande als in onze over- zeesche gewesten hebben zich op gemaakt om den vaderlandschen landbouw te eeren. Zij hebben niet geschroomd binnen korten tijd door een schitterend gebouw blijvende getuigenis af te leggen van hunne liefde voor een instelling, die men zou kunnen zeggen te staan in het zenith van ons land bouwkundig heelal. Aan het co mité, bracht spr. een welverdiende hulde en volgaarne aanvaardde de minister het kostbaar geschenk ten behoeve van den Staat der Nederlanden, ten bate van den Nederlandschen Landbouw. géén pijn en naschrjjnen «f stuk gaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardopper- vlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. (Vervolg van het bijvoegsel.) Spr. is overtuigd, dat de Raad gedaan heeft, wat hij kon, om op de voordeeligste wijze voor ieder electr. te krijgen. En dat nu het eene deel wel en het an dere het niet zal krijgen, is niet zoo erg; daarmee moet men niet zoo schermen, want niet iedereen roept er om, dat zal later wel blijken. Dhr. Van de Casteel steltvoor om 3 leden uit den Raad te be noemen om den Minister een en ander mede te deelen. Dhr. Weijns zegt, dat dhr. Die- leman zich vergist, want dat ook hij vóór de garantie heeft gestemd. Dhr Dieleman protesteert daar tegen. Toen het voorstel in eerste instantie kwam, heeft sp'r. tegen gestemd, doch toen dat was aan genomen en later het gewijzigd voorstel kwam, heeft hij vóór gestemd, omdat hij wel zooveel fatsoen had, om het toen niet meer tegen te werken. De Voorz. zal hier niet verder op ingaan, doch het voorstel-van de Casteel in stemming brengen, dat met 6 tegen 5 st. wordt aan genomen. Vóór de h.h. Kruysse, Van Dixhoorn, Baert, 't Gilde, Van de Casteel en Dieleman. Tegen de h.h. Oggel, Koster, Weijr.s, J. en P. de Feijter. Dhr. J. de Feijter: Welke op dracht krijgen die heeren nu De Voorz. zou een vrij man daat geven en alles omtrent de electriciteits-kwestie mededeelen Dhr. Dielemaan zou den Voorz. willen aanwijzen en een lid uit den Raad kiezen, 2 man is vol doende. De Voorz. vindt het voor hem een onaangename zaak, doch als het belang der gemeente ermede gediend is, zal hij gaan. Dhr. OggelHet zou wel ge- venscht zijn, dat de Raad wist, wat die'commissie omtrent deP. I,E-M, gaat mededeelen. Dhr. Van DixhoornDe ge- heele kwestie, van af het Zaam- slagsche contract, de conferentie's, de concessie, het recht op stroom- levering, enz. Wil de Regeering er zich niet mee bemoeien, wel nu, dan staan we aan het eind. Dhr. P. de Feijter vraagt, wat zal de P.Z.E.M. in dien tusschen- tijd doen. Vermoedelijk zal ze doorwerken, maar als de Raad de zaak stop zet, wie zal dan de kosten betalen en hoeveel De Voorz B. en W. hebben vergunning gegeven en ais de Raad anders wil, inoet die maar opdracht geven. Dhr. Oggel merkt op, dat als de Minister er zich mee inlaat, dan zal hij ook Ged. St. hooren en zal hun recht blijken. Omtrent het Zaamslagsche contract zal men zeggen, dat reeds eerder was besloten geen afwijking meer toe te staan de conferentie was niet gevraagd door de P. Z. E. M., maar door den Raadde con cessie is door de P. Z. E. M. gevraagd, doch niet beantwoord en zoo kan men doorgaan, tot het op niets uitloopt. De ge meente kan dan gaan procedeeren of de Prov, verordening rechts kracht heeft en hoe lang zal dat duren. Intusschen blijven de menschen wachten op electriciteit, terwijl nu alles gedaan wordt om zoo spoedig mogelijk stroom te leveren. Ais er een paar wijken aangesloten zijn, zullen de andere gauw genoeg volgen en aanknoo ping zoeken, als ze het gemak er van zien. Spr. is niet ongerust, dat dit lang zal duren. Dhr. Van Dixhoorn is het daar niet mee eens. We zijn nog niet aan 't procedeeren en ook is het niet noodzakelijk, dat de aan sluiting stop gezet wordt. Als de PZ.E.M. doorwerkt is dat voor haar verantwoording. Heb ben ze recht dan is 't goed, hebben ze geen recht, dan kunnen we nog ingrijpen. Dhr. 't Gilde merkt op, dat nu de zaak reeds bij de Regeering aanhangig is, deze ook zal ge steld worden in handen van den bezuinigingsdienst en als van gemeentewege op spoed wordt aangedrongen, zal dat niet zoo lang duren. Dhr. Kruysse zegt, dat de ver gunning, die de P.Z.E.M. heeft toch een maand ter inzage moet lig gen voor belanghebbenden en dus kunnen ze toch nog niet met de aansluiting beginnen. De Voorz. besluit dan om schriftelijk te stemmen voor de commissie-leden, waarna dhr. Oggel zegt, dat hij niet aan de stemming voor een zoo onvrucht baar werk zal deelnemen. Gekozen worden de Voorzitter en de h.h. Van Dixhoorn en J. de Feijter. Als plaatsvervangers worden gekozen de h.h. 't Gilde en Weijns. Omvraag. a Dhr. Oggel zou, naar aan leiding van 't gezegde van dhr. 't Gilde, dat spr. nog niet anders gedaan heeft, dan de gasfabriek tegenwerken, daarvan wel het bewijs willen hooren. Dhr. 't Gilde zegt, dat dit een onverkwikkelijke zaak wordt, maar als dhr. Oggel daar prijs op stelt, zal ik aan zijn verlan gen uitvoering geven. Dhr. Og gel heeft gekaatst dus moet den bal verwachten Hij is begonnen met insinuatie's tegen mij over de elecirificatie, reeds in de vorige vergadering, die niet te pas kwa men, ik zal dus aantoonen, dat hij het gasbedrijf, en vooral in 't begin, steeds heeft tegenge werkt. b. Dhr. 't Gilde zegt, dat er moei lijkheden schijnen te bestaan in zonderheid bij den uitvoer van kleine aardappelen, om certifica ten te krijgen. Hij zou gaarne zien, nu de handel toch al zoo veel in den weg wordt gelegd, dat als de Voorz. er iets aan doen kon, dit bespoedigd werd. De Voorz. antwoordt, dat hij dat zooveel mogelijk in de hand werkt. Hij heeft zelfs de han delaars formulieren ir, voorraad gegeven, onder voorwaarde, dat zij daar stipt gebruik van maken* Maar nu is gebleken, dat hij daar niet op kan rekenen en daarom zal die zaak voortaan met de Kamer van Koophandel geregeld moeten worden. De afgegeven certificaten gelden voor België, doch voor andere landen wordt keuring vereischt en nu had een koopman een dier formulieren gebruikt voor Engeland (zonder keuring), wat men te Wageningen te weten is gekomen. Ik heb de betrokken koopman bij me gehad en gezegd te probeeren hem alsnog te helpen. Dhr. 't Gilde 't Is jammer, want nu moet de goede 't met de kwade bekoopen. Dhr. Oggel merkt op, dat die eischen niet gesteld worden door onze Regeering, maar afkomstig zijn van de betrokken landen. En dit geldt niet alleen aardappelen, maar ook andere artikelen, waar voor hewijzen van oorsprong worden gevraagd. Deze worden afgegeven door de Kamer van Koophandel. Nu is gebleken, dat het onderzoek te Wageningen eenige kosten met zich brengt en daar heeft men op gezien, waardoor de moeilijkheid is ont staan. Het blijkt in het belang van den handel in 't algemeen, dat het uitgeven en gebruik der certificaten met de meeste nauw keurigheid geschiedt. Hierna sluit de Voorz. de ver gadering met dankzegging. VERBETERING. In 't vorige gedeelte van het verslag staatDhr. 't Gilde acht dat geen goede tactiek van B. en W., dat moet zijn van „den Raad". Axel, 16 September 1926. Vereeniging ter Bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Afdeeling Axel. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij een plaatsje voor het onderstaand belangrijk bericht. St. Nicolaas komt in Axel 1 De V. V. V. kreeg bericht uit Madrid, dat St. Nicolaas genegen is de kinde ren van Axel met een persoonlijk be zoek te vereeren op Zaterdag 4 De cember a.s. Wat zal dat onze kinderen genoegen doen. De ouders moeten er echter re kening mede houden, dat dit voor St. Nicolaas eenige extra onkosten zal medebrengen en dat zij hem hiervoor een kleine vergoeding moeten geven. V. V. V. Axel heeft hem laten weten dat zij zijn aanbod dankbaar aanvaar den, en zal zorgen dat hij hiervoor finantiëel schadeloos zal worden ge steld. V. v. v. vraagt dus de ouders haar te steunen. Zij schrijft blijkens achter staande advertentie een vergadering uit op Woensdag 22 September a.s. en vraagt daarop de aanwezigheid niet alleen van de ouders, maar ook van alle kindervrienden. Mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte. HET BESTUUR DER V. V. V. Wisselkoersen. Brussel 6,84. Parijs 707 Londen 12,1 U/s- New-York 2,497* Afdeeling AXEL. te houden op des avonds ten lialf acht nre, op de bovenzaal bij de Wed G1L1J- AMSE. voor de kinderen. Toegangkelijk voor alle Ouders van Kinderen en andere Kinder vrienden. HET BESTUUR. en voor Hemden en Lakens aan uiterst lag-e prijzen Zie Etalage,

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2