Kinderen Als Uw Landbouw. gold het, als een paar leden af wezig waren, laat ons liever in voltallige zitting beslissen. En zoo zou ook nu, als de verg. voltallig was geweest, de motie-Kruijsse aangenomen zijn geweest. Geen wonder, dat deze beslissing stof heeft opgejaagd, nu de gemeente dat staat voor elk vast hare rechten prijs geeft en over boord wordt geworpen het prin cipe, baas zijn in eigen huis, en waaraan de Raad altijd aan vast geknoopt heeftde electriciteit voor al de gemeentenaren, voor al de belastingbetalers. De genomen beslissing is in fiagranten strijd mei het algemeen belang en het is merkwaardig, dat degenen, die altijd zoo hoog hebben opgegeven aan deze mooie beginselen nu niet hebben gestaan aan de zijde van hen, die in arrenmoede en het optreden van Ged. St. en P. Z. E. M. zat, wilden aangetoond zien op grond van de motie-Kruysse, de rechts geldigheid der Prov. verordening. Het is buitengewoon merkwaardig, omdat hier het recht wordt ver laten om zich te krommen onder het juk dat Middelburg ons oplegt. Spr. noemt het verheugend, dat de beide afwezige heeren dat hebben ingezien en alsnog het uiterste probeeren, om te redden wat te redden valt. Spr. heeft in de vorige verga dering reeds aangetoond, dat Ged. St. het recht missen om ons ver antwoordelijk te stellen voor het treurige verloop dezer zaak. Uit hun schrijven blijkt dat voor hen een gegeven woord niets is, zelfs al staat dat zwart op wit. Verder heeft spr. aangetoond, dat de N. V. de P. Z. E. M. wel degelijk con cessie behoeft voor de stroom- levering en ook door haar is gevraagd hij zal dat niet meer herhalen. Het gevolg van den thans ge schapen toestand is, dat er stroom komt in de kom en enkele bui tenwijken, evenwel niet in de geheele kom, en ook niet in alle wijken. De arbeiderswijken krij gen geen stroom. Welke voorwaarden zullen B. en W. nu stellen, mijnheer de Voorzitter, of handelen deze nu ook naar eigen goeddunken Zullen de kosten van verande ringen en verplaatsingen, welke voor de gemeente noodig zijn, ook voor de helft gedragen worden, volgens art. 3 Zal de gemeente zich volgens art. 6 verbinden op hare kosten het straatoppervlak en verzakkingen van den bodem te herstellen en genoegen nemen met een bepaling dat als er ge schil is omtrent de voorwaarden der vergunning, of omtrent uit voering van werkzaamheden, door Ged. St. in hoogste ressort wor den beslist Volgens spr. dient de Raad daar toch over mee te spreken, na al de meegemaakte chicane's kan aan Ged. St. in deze geen ver trouwen meerworden geschonken. Verderfelijk is het voor de ge meente om ten dezen het alge meen belang prijs te geven voor een thans voorgezetten schotel Hnzenmoes. En waar ook dhr. Van Dixhoorn de zaak zooeven zoo juist heeft belicht, meent spr dat de vergadering zich ander maal dient uit te spreken over de motie-Kruysse. In het schrijven van de Vereen, van Ned. Gemeenten d.d. 11 Dec. 1925, werd geadviseerd, als de eenige weg „zich tot de Kroon te wenden". Zooal niet tot de Kroon, acht spr. het toch noodig de Regeering te raadplegen en geeft hij dat den Raad in sterke overweging, om dan daarna de daaruit voortvloeiende conse- kwentie te aanvaarden. De Voorz. zal hier slechts op antwoorden, dat de bedoelde ver gunning volgens art. 70 moest verleend worden en deze alleen betreft het leggen van de kabels en ook daarop alleen zou men voorwaarden hebben kunnen stel len, aangaande de manier waarop dat gebeuren moest. Dhr. Oggel begrijpt niet, dat dhr. 't Gilde zegt, dat de gevolgde tactiek onpractisch zou zijn, waar hij daar toch zelf aan meegewerkt heeft. In de vorige zitting heeft dhr. 't Gilde over die voorwaarden en ook over eventueel uitstel gezwegen en nu het besluit ge nomen is, komt hij er B. en W. weer over aanvallen. De Voorz. merkt op, dat uitstel moeilijk kon, daar toch het onder werp op de agenda was aange kondigd. Als het er niet opge staan had, was het iets anders, maar nu was voor uitstel geen reden. Dhr. OggelDe motie-Kruijsse hield trouwens ook direct verband met het voorstel van B. en W. en is met meerderdeid van stem men verworpen. Dhr. Weijns verwonderde er zich over, dat de vergadering werd gevraagd door de h.h. Van Dixhoorn, 't Gilde en Van de Gasteel. Van dhr. Van Dixhoorn kan hij zulks begrijpen, omdat deze altijd een groote voorstander is geweest van electrificatie der buitenwijken, maar dat de h.h. Van de Casteel en 't Gilde, die nog veel meer aan het contract wilden veranderen en meestal tegenover de meening van dhr. Van Dixhoorn stonden, nu naast elkaar staan, dat gaat boven zijn pet. Al wat de Raad gedaan heeft om voor de geheele ge meente electriciteit te krijgen, is door die beide heeren steeds tegengewerkt en nu Ged. Staten eigenlijk in hun lijn zouden staan, nu willen ze weer met dat besluit naar de Kroon. Dhr. Kruijsse gelooft, dat er eenige verwarring is over zijn motie. Toen spr. die voorstelde, was dat niet om te weigeren, dat er kabels gelegd zouden worden, want daarover berust de bevoegd heid bij B. en W. Maar omdat men het gevoelen van den Raad wilde hooren over het leggen dier kabels, stelde spr. de motie voor. Hij had er trouwens nog bij gezegd, dat al werd door den Raad besloten om het leggen der kabels te weigeren, B. en W. dat besluit toch niet zouden uitvoeren. Ook staat er niet in de motie „geeft opdracht", maar „spreekt den wensch uit" en dat heeft ook alleen betrekking op het leg gen der kabels. Eerst als ze stroom gaan leveren, komt de kwestie van het recht daartoe aan de orde. halen is. En met dat perspectief voor oogen kan spr. niet stil zitten. Is er geen hooger ressort, dat tusschenbeide treedt, dan moeten we er ons bij neerleggen. (Wordt vervolgd) AXEL, 14 Saptember 1926. Tot onderwijzer aan de Bij zondere School (Westwal) te Goes is benoemd de heer M. de Borst, onderwijzer te Krabbendijke, vroe ger te Axel. Voor het gewone poli tie- dip 1 o m a is te 's Gravenhage ge slaagd J. F. Griep te Terneuzen. Ingezonden Mededeelingen zich bezeerd hebben Nu dacht spr., dat de voor stellers dezer vergadering de bedoeling hadden om de motie opnieuw in stemming te brengen, waardoor deze dan zou worden aangenomen en dus de meening van den Raad als zoodanig, dan een andere zou zijn, als nu is uitgesproken. Nu echter de ver gunning reeds gegeven is, zou dat zijn of we het paard achter den wagen spannen. Alleen kan daarom nog in 't midden worden gebracht, dat als de beide afwe zigen er geweest waren, de motie zou zijn aangenomen. Dhr. Oggel merkt op, dat wel dhr. Van Dixhoorn zijn spijt uit drukte, dat hij er piet was, doch van dhr. Van de Casteel hoorden we niets; hem laat de zaak blijk baar koud. Dhr. Van de Casteel zegt, dat hij zooeven van dhr. P. de Feijter hoorde, dat spr. uit jagen was geweest en daarom niet ter ver gadering was. Hij ontkent dat en zegt dat de reden zijner af wezigheid waren: le dat zijn vader ernstig ziek ligt en 2e hij den afgeioopen nacht had gewaakt bij zijn schoonzuster op Clinge, vanwaar hij te 9 uur thuis kwam en geen tijd meer had om zijn verhindering te berichten. Dhr. Van Dixhoorn blijft nog altijd op het standpunt, dat al wat Axelaar is, onder dezelfde voor waarden electriciteit moet kunnen krijgen. Maar als de directeur der P. Z. E M. op het standpunt staatwe moeten halen, wat er te halen is, dan vermoedt spr dat ook alleen die wijken worden geëlectrificeerd, waar winst te De Kamer van Koophandel. De laatste zitting die de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen hield, sloeg het record der voorgaande, wat den duur betreft. De agenda gaf daartoe aanleiding, maar kon ook aanleiding geven tot een heel lange zitting Er waren slechts twee onderwerpen te be spreken, maar van zeer moeilij ken aardDe valuta-koopers weren en het cadeaustelsel be strijden. De valuta-koopjes. Ongetwij feld ondervindt de handel hier van schade, niet alleen aan de grenzen, maar over geheel het land in sommige takken van in dustrie wordt dat danig gevoeld. Zoodanig zelfs, dat we ons af vroegen of het nu nog nemen van maatregelen daartegen geen mosterd na den maaltijd is Im mers de prijzen in België zijn over het algemeen veel verhoogd en er heerscht tax hier en tax daar. Aiaar ook al was er eer der over gesproken, dan nog zou het moeilijk geweest zijn dat euvel te overwinnen. Ieder toch zoekt zijn voordeel, de winkelier zoo goed als zijn klant, en er zijn weinigen, die uit moraliteit dat voordeel niet betrachten. Wie door den smokkelhandel een goed bestaan heeft verkre gen, neemt het niet zoo nauw om ook met de valuta zijn slag te slaan en die met eigen oogen aanschouwt, welk voordeel zijn buurman ermee behaalt, kan ook de verleiding niet weerstaan en zoo gaat dat voort, zoo lang de prijzen in „'t eigen landje" nog duur zijn". Geen wonder dus, dat ook de heeren der Kamer van Koophan del deze kwestie niet in een- twee-drie wisten op te lossen. Men kon er eens over praten en constateeren, dat inderdaad ook in deze streek veel nadeel is en wordt ondervonden van dien trek naar de Belgische grensplaatsen, maar om nu bepaalde maatregelen aan te wijzen, dat was zeer moeilijk. Ook al was het, dat de schoen makers uit het Land van Axel in een motie den toestand beden kelijk noemen en verklaren bijna niets te verkoopen en daarom de tusschenkomst der Regeering in roepen of een slager te Koe wacht klaagt over de spotprijzen van het Belgische vleesdv (Hij wist zeker niet, dat slagers el ders in Zeeuwsch-Vlaanderen spot-hooge prijzen vragen). En ofschoon dit niet de voor naamste redenen der vergadering waren, maar men ook in de wandeling scheen te vragen naar door de Kamer te nemen maat regelen en in hoofdzaak een adres van de K. v. K. te Tilburg, met betrekking tot deze kwestie, de aanleiding gaf die te bespreken, achtte men het dringend 'noodig, dat in dezen abnorinalen toestand wordt ingegrepen, temeer daar het niet alleen schoenen of wol betreft, maar, zooals de voorzit ter zeide, de handel in allerlei andere artikelen eveneens be lemmerd wordt. De heer De Vrieze noemde het een netelige kwestie. Hij verwachtte geen succes van het adres van Tilburg, daar z.i. in voerverbod niet mogelijk en ook niet wenschelijk was, al zou dat afdoend zijn. Maar wat zou men dan in België doen Beter achtte hij daarom verbod van invoer van zekere hoeveelheden of voor bepaalde waarde, opdat men niet in 't groot kan koopen in België. Dhr. Van Melle zag daarin ge vaar voor den groothandel en achtte dezen maatregel alleen goed voor de grensstreken. De heer Wind van Merkestein kon wel meegaan met een adres, maar zou daarin feiten genoemd willen zien. En toen werd het leuk, want toen hoorden we spreken van een kleermaker uit Neuzen, die zijn costumes te Gent liet maken, een stadje dat Koninginnefeest vierde haalde zijn reclamebiljet ten in België en ook een te ver loten fiets en het toppunt was, dat een der aanwezige heeren zelf een sigaar rookte, waarvan zoo pas het Belgisch merk was af gescheurd Intusschen gelooven we, dat de heer Wind van Merkestein niet zulke feiten bedoelde, maar zal gedacht hebben aan cijfers. Onzes inziens zou b.v. kunnen gewezen zijn op het bedrag aan invoerrechten, dat aan de grens- kantoren werd geïnd Op den omzet van artikelen nu en vroe ger, enz. De heer De Feijter vond het beter geen maatregelen aan te geven, maar eenvoudig adhaesie te betuigen met het adres van Til burg en aan de Regeering over laten, wat zij in dezen dacht te doen. Critiek werd het, toen deze een glimpje politiek in 'tspel bracht en zeide dat vroeger ge lachen werd om protectie, maar nü de voorstanders van vrijhan del wel om bescherming vroegen. De Voorzitter wegens af wezigheid van den heer Van Rompu, was dit de heer Neete- son wendde echter het gevaar af en meeirde, dat aan deze maat regelen niet de beteekenis van protectie kan gegeven worden, die deze enkele jaren geleden had. Het gaat over een tijdeiijken toestand en zonder protectionist te zijn, kan men goed vinden, dat tegen dien toestand maatre gelen worden getroffen. Omgekeerd zien we, dat toch ook de voorstanders van protec tie tegen hun principe in gaarne profiteeren van den vrijhandel met lage valuta. Meer op zijn plaats was de opmerking van den heer De Feij ter, dat verscheidene menschen in België goederen koopen en contant betalen, terwijl ze hier op crediet koopen of geen crediet meer kunnen krijgen. Ook ten opzichte van de slagers zei hij, dat dit voorbeeld niet opging, want dat de boeren hun vee bijna niet kwijt kunnen komen, terwijl het vleesch enorm duur blijft. De heer Van 't Hoff wees nog op de talrijke leurders, die de Belg. grens over komen en groot nadeel veroorzaken. Ten slotte werd met alg. stem men besloten om adhaesie te verleenen aan het adres van Til burg en daarbij te wijzen op feiten uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Het tweede punt, het cadeau stelsel, was vlugger afgehandeld. In een circulaire van het Comité van Actie ter bestrijding van dit stelsel werd verwezen naar een een vergadering, die op 15 Sept. te Utrecht zal worden gehouden, ter bespreking van dat onderwerp. De Kamer sprak zich er niet over uit, doch achtte van belang die vergadering bij te wonen, om naar aanleiding van het rapport van die vergadering een beslis sing te nemen. De heer De Vrieze zei, dat wie „Handelsbelangen" leest, weet, dat in Denemarken een wettelijk verbod de kop is in gedrukt, doch dat de maatrege len, die de kleine winkeliers nemen tegen het cadeaustelsel succes hadden. Met alg. stemmen werd beslo ten een deputatie naar Utiecht te doen gaan en als zoodanig wer den aangewezen de secretaris der Kamer en de heer Oggel. Hierna werd de verg. gesloten. Petrus J. v. d. Vlies en gezin, spoorw. arb., Kijkuit K 30, naar St. Jan Steen. Griseidis V. de Clercq, dienstb., Kanaal K 24, naar Zuiddorpe. Theodorus van Laar, venter, Oosterstraat E 59, naar Rotterdam. P. Dieleman, leerl. torpedo maker, Nieuwendijk I 89, naar Den Helder. P. Fr. de Vos, leerl. torpedo maker, Armendijk H 52, naar Den Helder. P. B Seghers, landb. knecht, Oudenweg 1 10, naar Biervliet. Uiltje de Boer, dienstbode, Wilhelminastraat, naar Smallin- gerland. Anthonie de Putter en echtge- noote, landb., Spui N 66, naar Biervliet. Maria Soph, de Block, dienstb., Julianastraat E 168, naar Neuzen. Sara Verpoorte, dienstb.,Julia nastraat E 157, naar Neuzen. Anna de Jonge, dienstb., Be- oostenblij M 11, naar Zaamslag. Sara H. Moes, dienstb., Oos terstraat E 55, naar Hilversum. Wed. E A. J. v. d. Berg, zon der beroep, Zeestraat A 25, naar Den Haag. J- J C. de Kraker, scholier, Zee straat A 25a, naar Vlissingen. Ingekomen Jozias de Koeijer, landb. kn., Steenovens M 45. van Zaamslag. Gilles Overdulve, landb. kn., Kijkuit L 43, van Neuzen. Jacomina Hamelink, dienstb., Zwartenhoek O 36, van Zaam slag. P. H. Esselbrugge, zonder be roep, Noordstr. B 45, van Den Haag. Janna Zegers, dienstb., Ouden- weg I 17, van Zaamslag. Alphonse Th. Buijs en gezin, arbeider, Kijkuit K 30, van Ste- kene. Pieter le Feber, bouwk. opz., Nieuwsfraat G 52, van Haarlem. Joh. A. Hoogendoorn en gezin, Chef, Hofmeester, Buitenweg H 33, van Maassluis. Suzanna L. de Kraker, zonder beroep, Spui N 66, van Zaamslag. Christiaan Kempe, landb. kn., Beoostenblij L 44, van Zaamslag. Adriaan de Pooter, arbeider, Magrette N 50, van Maubeuge Fr. Tentoonstelling en Klelstra. Naar de „Midd. Crt." verneemt, is de Krinv Walcheren der Z. L. M. voornemens haar beurttentoon- ling te houden op Donderdag 21 Juli 1927, zoo mogelijk te Mid delburg. Wie in die tentoonstelling een werkzaam aandeel hebben en we denken daarbij natuurlijk in de eerste plaats aan de pers zul len zeker met eenige bezorgd heid die tentoonstelling tegemoet zien, omdat zij daarbij dan zul len missen de voorlichting van den heer Tj. B. E. Kielsira. Zooals we lezen zal deze de Z. L M. verlaten en nu moge in zijn plaats een eminenten secre taris voor de Z. L. M. optreden dat hopen we ook, maar wel willender, vriendelijker en inne mender is er geene. Waar juist aan deze zijde der Schelde men in landbouwkringen niet altijd even beminnelijk ten opzichte van het Landbouwhuis te Goes stond, werd steeds op gemerkt, dat men ten opzichte van den heer Kielstra uitzonde ring maakte, om zijn eerljjk, in nemend karakter, dat wars was van bevoorrechting, wars van vleierij. Zonder aanzien des per- soons toonde hij zich steeds on danks zijn hooge plaats in de Z. L. M van ieder de dienstwillige dienaar. En zjjn veelzijdige ken nis droeg er het hare bij, dat daarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. loop der bevolking. Gedurende de maand Augustus zijn uit de gemeente Axel Vertrokken: Cyr. Jos. de Smet, arbeider, Buitenweg H 26, naar Westdorpe. Sportnieuws. Zondag speelde een combina tie van de V.V. Axel alhier tegen Voorwaarts van Terneuzen. Bij de rust was de stand 4—1 voor Axel, het einde kwam met 5—4 overwinning voor Axel. gebruik dan dadelijk

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2