Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuvvsch- Vlaanderen. No. 46 DINSDAG 14 SEPTEMBER 1926. 42e Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag-- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Hoe een nienwe wereloorlog zon kannen ontstaan. De jongste telegrammen uit Centraal China maken melding van verschillende nieuwe aanval- len van Chineesche soldaten- benden vanaf de rivier-oevers op vaartuigen van allerlei nationali teit, die zich op de Yang-tse waagden. Gemeld wordt, dat bij die gelegenheid 2 Amerikaansche matrozen verwond en 2 Chinee sche passagiers gedood werden. DeBritsche kanonneerboot „Bee", die op den terugweg was van de olie-installatie nabij Hankau, werd getroffen door een projec tiel van het vijandelijk veldge schut. De oorlogsbodem liep zoo goed als geen averij op. Het vuren werd niet beantwoord. In sommige diplomatieke krin gen bigint men aan te dringen op interventie van Europeesche Staten. Vooral Britsche diplo maten voelen veel voor een krach tige militaire actie der marine. Men krijgt den indruk dat En geland Japan polst of het niet -aan zulk een expeditie zou wil len medewerken. Een vertegenwoordiger van 't departement van Buitenlandsche Zaken te Tokio verklaarde, dat de Japansche regeering sympa thiseerde met de Engelschen wat betreft de moeilijkheden in China, maar dat zij een interventie van Japan op het oogenblik niet doel matig acht. De toekomst hangt vooral af van de actie van gene raal Son Tsjoeang Fang, die door Japan nauwlettend wordt gade geslagen. Gisteren werd gemeld dat Soen een ultimatum had gezon den aan de Kantonneezen, maar dat deze reeds een deel zijner troepen versloegen. In de omgeving van Hankau en Woetsjang hebben tal van gevechten plaats tusschen de tegenover elkaar staande Chinee sche troepen en de berichten daaromtrent zijn vaag en spreken elkaar tegen. (14 Wat had haar vader aan een bal Niets dan vermoeienis en onrust. »Lieve moeder,* fluisterde Fe- licita ontwijkend, terwyl zy lang reeds aan de manieren van het jonge meisje, die nog steeds aan het atlaskleed werkte, bemerkt had, dat zij niet behoorde tot de lagere klassen der maatschappij, «wilt ge mij eens voorstelen aan de jonge dame »Ach hemel,* zei mevrouw Ger- land, neem me niet kwalijk, dat heb ik by de vreugde des weder- zieüs geheel vergeten. Mejuffrouw Schuster, ik verzoek u uaderby te komen, mijne dochter Felicita wenscht kennis met u te maken.* Het jonge meisje legde haren arbeid neder, trad nader en boog blozend voor Felicita, die vriende lijk een stoel voor haar naast zich plaatste. «Mejuffrouw Schuster,* ging mevrouw Gerland voort, >is se dert vier weken reeds onze huis- geooote, zy heelt plan, zich hier Woe Fei Foe's troepen, die terugtrokken voor den opmarsch der Kantonneezen ontvangen naar gemeld wordt versterkingen. On der deze verwarde omstandigheden heerscht er zooals van zelf spreekt bezorgheid ten aanzien der Brit sche gemeenten in de provincie Szetsjoean, maar er kunnen geen bepaalde stappen worden gedaan voor de „Hawkins" ter plaatse is het schip wordt Maandag te Hankau verwacht. De Belgische zending meldt, dat terugtrekkende soldaten van de Koeomintsjoen den Belgischen pater Lauwers hebben gedood, drie zendingsstations in brand hebben gestoken en dat zeven andere werden geplunderd in het apostolische vicariaat Siwantse, ten N.O. van Kalgan. Spanje uit den Volkenbond. De Spaansche consul-generaal heeft een van zijn regeering ont vangen nota den secretaris-gene raal van den Volkenbond over handigd, inhoudende dat Spanje uit den Volkenbond treedt. Duitschland in den Volkenbond. Het opnemen van Duitschland als volkomen gelijkgerechtigd lid in den Volkenbond, dat Woens dagochtend een feit werd en waardoor de Bond niet langer is een onderonsje van overwinnaais en enkele vroeger neutrale Sta ten, heeft over het algemeen een goede pers. Het spreekt vanzelf, dat enkele bladen, die twaalf jaren achtereen nog heviger na tionalistisch zich gebaarden dan de grootste ultra-nationalist in hun land, nog komen aandragen met de beruchte „wenn's" en „aber's", doch over het algemeen juichen de couranten om strijd toe het historische feit, dat de overeenkomsten van Locarno van kracht zijn geworden en dat de „verraders" van 1917, de „défai- tisten" van 1921 en de „Anti patriotten" van 1923 allen strijders voor den werkelijken vrede en de oprechte verbroede ring der volken hebben ge zegevierd. tot gouvernante te vormen en een geschikte plaats te zoeken. Het eerste is eingeniijk ocDoodig ge leerdheid heeft haar overleden va der, dominee Schuster, haar ge noeg aangebracht, maar zij wil eigenlijk alleen de geschiktheid verkrygen, welkeeengouvernante bezitten moet, die jonge rijke da mes wil opvoeden niet waar lieve ?v Mejuffrouw Schuster bloosde op nieuw. «Gy zijt zoo goed, mevrouw Gerland, onvermoeid mij daarin te onderrichten, ik betreur hei vaak, dat ik eene zoo domme leer linge ben.* »Nu, dat zult ge wellicht later ook van uwe leerlingen kunnen zeggen,* meende mevrouw Ger land. »Dat hoop ik niet,* zeide Fe licita, »het is een moeilijk beroep dat ge gekozen hebt, maar het brengt zijn zegen mede, en uit het zaad dat gij strooit, kan ook dankbare liefdek en een goede verstandhouding ontkiemen. En waart ge werkelijk dom in dat gene, wat de wereld geschiktheid noemt, dat alles wordt vergoed door de goedheid des harten en die scheukt God, niet de wereld.* De jonge gouvernante zag haar DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Edouard Herriot en Ramsay Mac Donald hebben, alle schier onoverkomelijke bezwaren ten spijt, de bijeenkomst te Locarno mogelijk gemaakt en Aristide Briand is er in geslaagd, daar tot stand te brengen hetgeen Hughes, de Amerik. min. van Buiten!. Zaken, noemde „de vruchtbaarste poging in het be lang van den wereldvrede". De taak van hen, die dezen vrede willen, is echter nog geens zins voltooid door Locarno en Genève. Men is nog slechts op den berg vanwaar Mozes het Beloofde Land zag, en de men- schen van goeden wille moeten thans eendrachtig verder ijveren voor den vrede, trachten de Ver- eenigde Staten van Europa te vormen. In slechts negen jaren tijds is reeds zóó veel bereikt, dat er alle reden is om niet te wanho pen aan de toekomst en het vol komen slagen van het voornemen. Naar verluidt zou het in de bedoeling liggen ons land een niet-Permanenten zetel in den Volkenbondsraad toe te kennen voor den duur van 3 jaar. Spoedeischende zitting van 4 Sept. 1926. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. Na opening met gebed deelt de Voorz. mede, dat door hem een spoedeischende vergadering is belegd naar aanleiding van het volgende schrijven Ondergeteekenden verzoeken bij dezen beleefd, een spoed eischende vergadering te willen beleggen, ter zake van behande ling van de electrificatie dezer Gemeente. Redenen zijn: lo. de niet voltallige raads vergadering van 31 Aygustus j.l. waarin een belangrijke motie van het Lid Kruysse is behan deld en te dien einde ieder van ook de niet aanwezig geweest dankbaar aao en verstoutte zich Felicita de hand te reiken, welke deze vriendelijk drukte. Mevr.Ger land gat geen aebtop dit antwoord, dat zij in stilte waanwijs noemde, zij wilde zich niet ergeren. «Niettemin zult ge u verwon deren,* ging zij voort, zich tot Felicita wendend «hoe mejuffrouw Schuster juist hier gekomen is, daar ge wellicht, nooit haren naam gehoord hebt. Domioee Schuster was een vriend uit papa's jeugd, dien hij in lange, lange jaren niet gezien had en van wien hij, naar mij dunkt, in weerwil van de ge negenheid, die hij voor hem ge voelde, weinig heeft gesproken. Gelukkig heeft dominee Schuster meer over mijn vader gesproken, zoodat juffrouw Augusta zich zij ner herinnerde, toen de dood ver leden jaar haar van haren be schermer beroofde. Toen nam zij het loffelijk besluit als gouver nante harer moeder, die ze tot dusverre verpleegd heeft, en vijf zusters te onderhouden, wendde zich met dit doel tot uwen vader, die haar dadelijk uitnoodigde voor loopig by hem te komen en daar gij ods eigendunkelijk verlaten hebt en Marie, dat uitgelaten ding, nu toeh iemand hebbeD moest, met wie zjj hare dwaze grappen zijnde leden in de gelegenheid te stellen, alsnog hun meening te kunnen uitspreken. 2o. voor te stellen de Regee- rtng in kennis te stellen met de handelwijze der P.Z.E M. en daarbij te vragen advies. Hetwelk doende, (w.g.) PH. J. VAN D1XHOORN. ED. VAN DE CASTEEL. A. 't GILDE. Axel, den 3 September 1926' Spr. kan echter niet anders verklaren, dan dat het genomen besluit door meerderheid van stemmen en ook door een vol doend aantal aanwezige leden gewettigd is. Hij geeft het woord aan de verzoekers om hun ver langen nader toe te lichten. Dhr. Van Dixhoorn drukt zijn spijt uit, dat hij verhinderd was tegenwoordig te zijn. Hij heeft altijd, als hij verhinderd is een gedrukt gevoel, alsof het plichts verzaking is, maar toch zijn er feiten in 's menschen leven, die vóór gaan. Dit spijt hem vooral nu een zoo belangrijke beslissing werd genomen, als de motie van dhr. Kruijsse. Het blijkt hem, dat door de P. Z. E. M. getracht wordt om de gemeente onder de voet te loopen Men wil alleen in de kom stroom brengen, waar door een deel wel en een deel der bevolking niet geholpen is. Spr. wilde daarom deze verga dering, om dat gevaar zoo mo gelijk nog af te wenden. De manier waarop laat hij aan den Raad over. Het komt hem vreemd voor, dat na het besluit tot ga rantiestelling van f230.000 van Ged. St. zoo'n beschikking is gekomen. En dat terwijl spr. een lid van Ged. St. sprak, die niet beter wist, of de zaak der electriciteit in Axel was in orde. Als de zaken in Middelburg zoo behandeld worden, dat zelfs de leden van Ged. St. niet weten, wat er omgaat, dan vindt spr. dat toch vreemd. Hij wil nog trachten een beter resultaat te krijgen en terugkomen op de motie en probeeren, dat ook de buitenbewoners van Axel tegen moet knnnen uitvoeren, zoo was mij mejuffrouw Schuster, die bo vendien van Marie's elegante ma nieren veel leereD kan, inderdaad welkom.* Ditmaal was het Felicita die bloosde bij deze onkiescbe gering schattende redeneering. Al hare goede voornemens vergetend, zweefde een bitter sntwoord op hare lippeD, die het arme jonge meisje in bescherming wilden nemen toeD de deurgeupend werd, en het «uitgelaten ding" met den heer Gerland binnentrad. Toen werd alles naar den achtergrond gedrongenFelicita Goog haren vader in de armen, die haar stil zwijgend omvat hield en verrukt in de lieve oogen blikte, welke hem herinnerden aan een lang vervlogen.tijd, aan jeugd en liefde, aan alle zaligheid des harten en aan een dierbaar graf. Sedert het jaar waarin zij afwezig was ge weest, was «y nog veel meer gaan gelyken op zijne gestorven gade, hare vormen waren ronder gewor den, haar gevoel dieper en in niger. «Mijn goede beste vader,* fluis terde zy, «God zegene dezen dag en behoedde u ik heb hem ge beden, dat Hij my goed bbd u zou laten makerij wat ge eeqsoto m(j denzelfden prijs electriciteit krij gen en komt terug op den meer door hem uitgedrukten wensch, nl. om de Regeering met dezen toestand in kennis te stellen en advies te vragen voor wat ons te doen staat, om niet onder den voet geloopen te worden. De Voorz. antwoordt, dat het door dhr. Van Dixhoorn bedoeld lid van Ged. St. waarschijnlijk op de laatst gehouden vergadering van Ged. St. niet aanwezig is geweest er. daarom onbekend was met de beslissing. Wat de motie betreft, die is verworpen en daarop kan men niet meer terugkomen en daar B- en W. thans naar aanleiding van art. 70 van het Regl. op de Wegen en Voetpaden vergunning hebben verleend aan de P.Z.E.M. om kabels te leggen, zullen deze nu ook wel aan 't werk gaan. Wat de tusschenkomst der Regeering aangaat, wijst spr. op het rapport van een onlangs te Middelburg gehouden vergadering van de Vereeniging van Nederl. gemeenten, waar besproken is den invloed van Provinciale Elec- trische centrales in verbinding met Provinciale Staten op de gemeentebesturen. Ook daar is in een motie uitgedrukt een en ander ter kennis van de Regeering te brengen, zoodat z. i. de aan dacht van de Regeering ook op deze zaak zal gevestigd zijn. Spr. meent echter, dat bij het thans genomen wettig besluit de Regeering niet tusschenbeide kan treden. Het eenige, wat zou zijn uit te maken, is zooals dhr. Kruijsse heeft opgemerkt, de rechtsgeldig heid van stroomlevering. Dhr. Van Dixhoorn heeft niet de bedoeling om aanmerking te maken op de handeling van B. en W., maar wenscht alleen maar alles te doen, wat de Raad doen kan, om een betere electrificatie te krijgen. Gaat het niet, ja, dan is het uit. Dhr. 't Gilde acht het geen goede tactiek van B. en W. om in de vergadering van Dinsdag een besluit te nemen van zoo ver-strekkenden aard. Vroeger geleden hebt, dat ik de vreugde en den troost van uwen ouder dom moge zijn.* Mevrouw Gerland had alleen de laatste woorden gehoord en deze waren voldoende, al hare oude gevoeligheid en ijverzucht weder op te wekkeD. «Troost,* riep zij spottend uit, «miju God, Felicita, wie u hoort, zou denken dat uw vader onge lukkig is. Mij schynt bet toe, dat bij dit jaar recht tevreden is ten minste rust en vrede hebben gewoond binnen deze muren, Felicita antwoordde niet, zy maakte zich los uit de armen haars vader», om Marie te begroe ten die van haren kant niet al te teeder was. Marie was, sedert de zusters elkander gezien had den, weinig veranderdzij was nog voller geworden, hare zwaar lijvigheid was nu op de grens van het nette. Het rosachtige baar, dat zij ,in volle lokken droeg, deed de blankheid van haar tint echit- terend uitkomen en maakte geen ocaaugenamen indruk. Wordt vervolgd). Hoe menigmaal droomt de mensch van een toekomstig geluk '„óódanig, dat hij het tegenwoor dige verslaapt, UA3<S)

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1