Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. No. 45. VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1926. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. De gaslevering aan Terneuzen. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zooals we meldden, is door den Raad van Terneuzen besloten om tegen bepaalde voorwaarden aan de gem. gasfabriek te Axel toe te staan het uitsluitend recht om gas te leveren aan de inge zetenen dier gemeente. Omtrent de gehouden bespre kingen bij de behandeling van dat punt ontleenen we het vol gende aan het verslag in de ,Tern. Crt." Volgens tnededeeling van den Voorz. was verschillende malen door B. en W. geconfereerd met het gemeentebestuur van Axel, ten einde voor de ingezetenen gas te verkrijgen. Een concept-contract werd op gemaakt en na eenige wijzigingen daarin over en weer gemaakt, werd thans door Axel een con cessie-akte voorgesteld, waarom trent B. en W. het echter nog niet geheel eens zijn, zoodat zij een paar punten voor wijziging vatbaar achtten, doch overigens de Raad souverein blijft in de wijze waarop ze het contract wenscht vast te stellen. B. en W. stelden voor om het concept te aanvaarden, mits lo. het tweede lid van art. 1 uit de regeling wordt gelicht. 2o. nieuw wordt ingevoerd art. 10. 3o. de nummers 10 tot en met 21 een nummer opschieten. 4o. het laatste lid van het nieuw genummerde art. 14 gelezen wordt als is omschreven. Nadat een en ander was toe gelicht, werd overgegaan tot artikelsgewijze behandeling. Artikel 1. De gemeente Terneuzen geeft op de volgende bepalingen, lasten en voorwaarden aan de gemeente Axel het uitsluitend recht, om buizen te leggen en te hebben in de straten van de gemeente en in de gemeentewegen, voor levering van gas voor verwarming en waar door de thans bestaande concessievoorwaarden geen be lemmering wordt opgelegd, mede voor beweegkracht en verlichting, (13 Friedrich die haar volgde met het reisgoed was oorzaak dat eeD blik van hen die bezig waren het eerst op de jonge dame viel, op wie zy in hare eenvoudige reis- kleeding in het eerst niet gelet hadden, en verbaasd zette de be diende den oranjeboom, dien hij juist had opgenomen weder neder, toen hij Felicita herkende. «Ach hemel, freule,* riep hy, «niemand wist dat gij kwaamt, en daarom beeft niemand naar u omgezien, zoo, daar is plaatsde heer Gerland is in zyn kleedka mer, maar mevrouw Gerland zal ik dadelijk opzoeken, om u aan te melden. Ik weet nu niet juist waar zij is, want door het bal is heden alles in beweging." >Ik dank u, Heinricb,* zei het jonge meisje vriendelijk, »Ik weet hier den weg wel, ik behoor hier tehuis,* voegde zy weemoedig er by, omdat zelfs de bedienden baar als een vreemdelinge behandelden •n het noodig oordeelden haar un te melden, »ik wil mijne ouder* benevens voor de overbrenging van gas naar andere- gemeenten Bij eindiging van de loopende .concessievoorwaarden der lndu- striëele Maatschappij zal het den ingezetenen van Terneuzen vrij staan, om gas voor verlichting en kracht te gebruiken. Het gemeentebestuur van Axel neemt op zich, door voldoende machtiging van de bevoegde besturen, het verlof daartoe te verkrijgen. Zouden de vergunningen echter niet verkregen kunnen worden, of zouden daarvoor betalingen geëischt worden, welke de ge meente Axel niet kan toestaan, zoo is deze laatste niet gehouden tot de uitvoering dezer overeen komst in die gedeelten der ge meente, waar geen vergunning voor het leggen der buizen ver kregen is. Voor de wegen, welke voor komen op den door Gedeputeerde Staten vastgestelden Ligger voor de Wegen en Voetpaden, zal het recht om gasbuizen te leggen niet zijn een uitsluitend recht. B. en W. wenschten in dit art. te schrappen de bepaling, dat bij beëindiging van de loopende concessie voor electriciteit de ingezetenen in de kom vrij zullen zijn om gas voor verlichting of kracht te gebruiken. Dhr. Colsen zou wenschen, dat zelfs ook voor Sluiskil die vrijheid niet werd gegeven, want als over 2 jaar het contract met de P. Z. E. M. is afgeloopen, dan zal de bevolking van Sluiskil zelf de verlichting aanpakken en dan zul len ze goedkooper uit zijn dan anderen, maar dan wenscht hij dat Axel met het gas evenmin te Sluiskil tegen de electriciteit mag concurreeren als in de kom. Hij zou dan tot 1941, den tijd van het afloopen der concessie van de lndustrieele Maatschappij willen vastleggen. De Voorz. merkte op, dat het geen de heer Colsen wenscht niet kan, daar de gemeenteraad zich geen partij kan stellen in contrac ten die derden onder elkaar heb ben aangegaan. liever zelf opzoeken.* De bediende maakte plaats en zij ijlde de trappen op door de voorkamer, waarvan de deur slechts aan stond. Ook hier heerschte dezelfde ongezelligheid, die aan groote partijen voorafgaat. Op den grond lag een groot tapijt, oogenschynlijk bestemd tot het be leggen der trappen en in de aan grenzende kamer stonden glazen en kopjes op ontzaglijk groote pre senteerbladen, die daar haastig uit de hand schenen gezet te zyn. Een kleine trap stond onder een lustre, die voor een gedeelte reeds voorzien was van licht, het scheen dat iemand haastig van dezen ar beid was heengeloopenoreral wanorde, konde, open deuren. Felicita gevoelde zieh niet beha- gelyk, niet te huis in deze ver warring, die haar het uitzicht be nam op een gemoedelijke ontvangst op een vertrouwelijke viering van dezen dag. Bjjna aarzelend en met zachte hand opende zy de deur die naar het boudoir barer moe der geleidde maar deze bevond zich niet daarin, ook Marie niet, en met verwondering bleven hare oogen rusten op eene haar geheel vreemde gestalte. Een joog meisje, wier profiel «ij slechts zag, zat geknield op het Dhr. Hamelink wilde de bepaling juist laten staan, omdat dan kans bestaat, dat er concurrentie komt, hetgeen in het belang zal zijn van de ingezetenen. Hij gelooft dat het gebruik van gas voor licht, ook bij vrijheid in de keuze, niet zal voor komen en misschien zelfs ook niet voor kracht, maar dan zal de druk, die op de menschen gelegd wordt, niet meer bestaan. Nu moet men zich alles laten welgevallen, om dat men niet anders kan. Indien de ingezetenen ook anders kun nen, zal de behandeling ook min der worden. Dan zal ook een con currentie ontstaan met betrekking tot den prijs, hetgeen in het be lang is der afnemers, ze zullen dan aan den uitstersten prijs le veren, even boven kostprijs, om dat ze dan toch nog verdienen. Dit is ook voor de leveranciers van beteekenis, daar afname voor kracht geschiedt op tijdstippen, dat weinig voor licht wordt afge nomen. Hij zou na afloop der con cessie van de lndustrieele Maatsch. de menschen vrij willen laten. Dhr. Verlinde kon er zich goed mee vereenigen, dat die bepaling werd opgenomen. Voor licht zal het niet van beteekenis zijn, maar voor motoren wel. Naar hij ver nam maakt het bij iemand die een motor noodig heeft van een paard of vijf nog al een aanmerkelijk verschil in prijs, of hij gas dan wel electrische stroom gebruikt. Hij meende, dat de gemeenteraad het belang van de burgerij toch niet moet tegenwerken. Men heeft dan keuze in hetgeen men ne men wil. De Voorz. wees er op, dat in de toekomst kan worden nagegaan of dat inderdaad een voordeel voor de gemeentenaren kan zijn en als dit dan blijkt, dan kan het over 15 jaar ook nog worden toe gestaan. Dhr. Geelhoedt geloofde, dat het standpunt dat B. en W. ne men de beste is. Het is niet denkbeeldig dat degene die later de concessie zal overnemen voor die vrijheid tot gaslevering aan de gemeente financieele eischen zou gaan stellen. tapijt en was bezig om de stroo- ken van een prachtig blauw kleed van atlas, dat over de leuning van een armstoel hing, met witte ca melia's te sieren. De tranen, die het jonge meisje juist met haar zakdoek afdroogde, toen Felicita in de deur verscheen, boeiden ha re opmerkzaamheid meer dan het ryke gewaad. Het jonge meisje had de binnentredende niet be merkt, zij werkte bedaard verder met dezelfde treurige uitdrukking op haar zacht en verstandig, maar niet schoon gelaat. Wie mocht zij ayn, waarom was zy zoo bedroefd, had zij geen moeder, ontbrak het haar aan liefde en vreugde? Een onwillekeurige beweging door Fe- lieita gemaakt, deed de vreemde opkyken. Verbazing en een diepe blos vertoonde zich op haar ge laat, terwyl zy opstond en de on bekende dame tegemoet trad. »Scbrik niet", zei Felicita lachend omdat ik dus onaangemeld en, naai ge wellicht denkt, onbeschei den het allerheiligste indring, maar ik heb eenig recht daartoe, hier binnen te treden. Wilt ge zoo goed zijn my te zeggen, waar mevrouw Gerland is, ik ben »Felicita!« riep deze zelve, ter wijl zy juist op den drempel ver- lOheen, op den toon der boogite Dhr. Hamelink wees er op, dat uit alles toch vaststaat, dat B. en W. van het gas een concurrent verwachten. Zij zouden anders tegen de bepaling geen bezwaar maken. Dan staat ook evenzeer vast, dat gehandeld wordt in het nadeel der verbruikers van kracht werktuigen, indien we deze be paling laten vervallen. Men be hoort de industrie tegemoet te koriren. Indien deze over goed- koope kracht kan beschikken kan zij economischer werken. In an dere gemeenten worden voor ge bruikers van gas of electriciteit geen algemeene regels voor kracht gesteld, maar men maakt met hen afzonderlijke overeenkomsten in verband met de zaak die het betreft, en levert dan even boven kostprijs, waardoor men dan toch verdient. De belangen der inge zetenen worden daardoor gediend en daarom zou hij ook hier die vrijheid willen bevorderen. De Voorz. merkte op, dat er veel gemeenten zijn. waar beide bedrijven onder één beheer staan en is het stellen van die regels alzoo niet noodig. Tegen de za kelijke redeneering van dhr. Ha melink is niets in te brengen. Het eenige verschil tusschen hem en B. en W. is, dat deze over 15 jaar willen laten beslissen en den raad thans niet binden. Dhr. Verlinde vroeg hoe ze er in Axel tegenover staan, want die kunnen er wel op gerekend heb ben, dat ze over 15 jaar ook af nemers voor kracht kunnen krijgen. De Voorz. meende, dat die bepaling voor Axel niet zooveel kan beteekenen. Ze heeft aanvan kelijk niet in de voorwaarden ge staan, zoodat B. en W. van Ter Neuzen er niet verantwoordelijk voor zijn. Hij meende, dat Axel het in elk geval hierop niet zal laten afspringen. Met 8 tegen 4 st. werd over eenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Tegen de h.h. Ver linde, Colsen, Hamelink en Van Driel. Artikel 3. De Gemeente Axel zal de be- verrassing. »Kind, "anwaarkomt ge? Welk een vreugde voor uw vader op zijn geboortedag, ja, ja, ge weet wel wat ge waard zijt, gij brengt uzelven en stelt daar door al onze gaven in de scha duw. Kom hier en laat my u een kas geven, wy zullen het dade lijk uwen vader laten zeggen.* Innig beantwoordde Felicita ba re omarming. »Ach, ge vergist u, lieve moe der, als ge meent, dat ik dacht mijn vader iets bijzonders te schen ken door mijn komst. Hij heeft toch u en Marie, die steeds vroo- lyk is en welgemoed. Maar ik gevoelde behoefte er by te zyn, als zulk een dag u in liefde ver- eenigt, het komt mij voor, alsof ik in 't geheel niet meer daarbij behoor.* Welke gedachten zyn dat nu weer, Felicita,* zeide de moeder die in haar binnenste toch geroerd was, toen zij zag dat hare stief dochter zich werkelijk verlaten gevoelde. «Dat zyn grillen, die in de eenzaamheid door den voort- durenden omgang met nonnen en oude lieden by u opkomen ik zeg het altijd, maar naar my luistert niemand. Waarom wilt ge met geweld altyd op Bamrode zyn, daar gy het hier zoo gotd bouwde kommen van Terneuzen en Driewegen, als bedoeld in artikel 1 der Algemeene Politie verordening voor de Gemeente Ter Neuzen, dd. 21 Februari 1924, van gas voorzien, alsmede het buurtschap 't Zwaantje. Wat betreft de bebouwde kom van Sluiskil, zooals in die genoemde politieverordening is omschreven en buurtschap Baandijk, aldaar zal gas geleverd worden als 65 pet. der aansluitbare perceelen aansluiting verlangt. De gemeente Axel behoudt het recht haar bui zennet tot elk deel der gemeente uit te breiden, zoodra zij daartoe den tijd gekomen acht. Dhr. Colsen was er tegen dat voor het aansluiten van Sluiskil 65 pet. der aansluitbare percee len den wensch tot aansluiting moet te kennen geven. Het viel hem tegen, dat B. en W. die bepaling hadden aanvaard, want bij handhaving daarvan kan men wel zeggen, dat Sluiskil voor altijd uitgesloten wordt. Zooveel komen er later wel, maar niet terstond, men kijkt eerst den kat uit den boom. Hij wees op Axel waar men zelf begon met 30 tot 40 pet. Dhr. Van Cadsand was het ge deeltelijk met dhr. Colsen eens en zou het cijfer liever bepaald zien op 50 pet. Hij waarschuwde echter dhr. Colsen, dat hij niet te ver moet gaan, want anders zou deze met zichzelf in tegen spraak komen, waar hij zou wil len verbieden, dat te Sluiskil gas voor licht en kracht geleverd werd. Dat is tegenwerking en zou aanleiding zijn, dat het lan ger duurde eer het er gebracht kon worden. Spreker juichte juist toe, dat men te Sluiskil geheel vrij zal zijn in hetgeen men wil nemen. Hij zag daarom graag het percentage verlaagd. Werkt het goed, dan zal het gebruik van zelf wel toenemen, dan zul len de menschen uit zichzelf komen. Als het op 50 pet. kan gesteld worden heeft het aan stonds groote kans van slagen. Hij stelde dat voor. hebt. Maar ik weet het wel, uwe grootmoeder bederft u en ik"heb mijn leven lang er naar gestreeld u op te voeden, maar daarvoor krygt een stiefmoeder nooitdank.* «Moeder,* bad Felicita zacht- kens, opat de vreemdeiinge haar niet zou hooren, die zich beschei den opnieuw in haren arbeid ver diept had en zich in de venster nis had teruggetrokken, «laat ons toch het woord vergeten dat onze harten scheidt. Ik wil u liefheb ben als uw kind, wees my dan ook een ware moeder 1* «Zeker, zeker, mynkind,* her- Dam mevrouw Gerland, hare ont roering bestrijdend, maar laat ons elkander niet gevoelig maken, dan gaat men allicht weenen en ik ken niets onaaDgenamers, dan 's avonds op een bal met roode oogen te verschijnen. We hebben namelyk bal dezen avond, wy wil den uwen vader gaarne een ge noegen, een kleine gepaste feeste lijkheid verschaffen en daarom kwam Marie op de heerlyke ge dachte om bal te geven.* Felicita onderdrukte met moeite een lach, en een oogenblik daarna vloog een schaduw over haar ge laat, toen zjj dacht, hoe de zelf zucht van Marie zich ook nu weer deed gelden. Wordt vervolgd), AXELSCHE ANT.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1