AïondYakteekenschool „Ambachtsbelang" heerlijke, smakelijke ONTBIJTKOEK. tBZJWUL Puik DEKRIET Binnenland. Gemengd Nieuws. Buitenland. Advertentiën. CURSUS 1926-'27. Gebruik steeds onze Axel. Gebr. MARIJS. TE KOOP: te bekomen bij P. DE FEIJTER Lz„ Ziek @n niet Ziek Toen zekere J. B. uit Kloos- terzande van de Hengstdijksche kermis huiswaarts keerde, geraak te hij nabij zijn woning, wellicht door de duisternis misleid, in een sloot, waarin hij, naar het schijnt gestikt is. 's Morgens vroeg werd hij door een van zijn zoons gevonden. M. Crt. Legcroefeningen. Op 21, 22, 23 en 24 September a.s. zullen in de omstreken van Amersfoort groote legeroefenin gen, zgn. divisie-groeps-oefenin gen gehouden warden. Er wordt gevormd een blauwe en een roode partij. De blauwe partij wordt ge vormd door een divrsiegroep, bestaande uit: de le en 2e oor logsdivisie. een verbindingsaf deeling, en afdeeling luchtstrijd krachten, een afdeeling zware artillerie, een afdeeling luchtdoel geschut, een compagnie lucht- doelmitraileurs, en een verken ningsafdeeiing. De staf van de Div'isiegroep zal bestaan uit den versterkten vredesstaf der le Divisie, terwijl als commandant dier groep (de blauwe partij) zal optreden, de commandant van de le Vredes- divisie. De roode partij, wordt gevormd door den Vredesstaf der lichte brigade, een verbindingsafdeeling, een afdeeling luchtstrijdkrachten, een verkenningsafdeeling, het re giment wielrijders, het korps rij dende artillerie, het 8e regiment infanterie en het 5e regiment veld-artillerie. De commandant der lichte brigade treedt op als comman dant der roode partij. Het hoofdkwartier van den commandant veldleger wordt ge vestigd te Amersfoort in het Berghotel, terwijl het stafkwar tier van de blauwe partij in Hotel Terminus te Amersfoort en het stafkwartier der roode partij in het Hotel 't Zwaantje te Soester- berg wordt ondergebracht. De troepen ontvangen gedu rende de oefeningen verzwaard rantsoen. Sportnieuws. In een slecht gespeelden wed strijd heeft „Rapide" Zaterdag over T. T. V. weten te zege vieren. By de rust had Axel een 10 voorsprong. Het spel van Rapide met uitzondering van het mid denvak bleet ver beneden de verwachting. Wielerbaan Sas van Gent. Men schrijft ons Voor de eerste maal zullen op Zaterdag 11 September de pro vinciale kampioenschappen van Zeeland worden verreden op de Sas van Gentsche wielerbaan. Gereden wordt over een korten en langen afstand, voor nieuwe lingen en beroepsrenners. Over langen afstand gaat het over 30 KM, waarschijnlijk met drie klassementen. HollandBelgie-match. Op 12 September organiseert de Sassche wielerbaan haar jaar- lyksche klassieke Holland Bel giëmatch voor amateurs. De wedstrijd wordt verreden, man tegen man in snelheid, een puntenwedstrijd, een achtervol ging per land, en een 60 K.M koppelwedstrijd met 3 klasse menten. Iu totaal is de wedstrijd van Zondag a.s. een der belangrijkste welke op de Sassche baan zullen plaats vinden. Brand te Botterdam. Een geweldige brand heelt Vrij dagmiddag een groote loodsophet emplacement van bet station Beu- kelsdijk te Rotterdam in den asch gelegd. De ingenieurs taxeeren de scha de, veroorzaakt door het verloren gaan van den loods, een tweetal splinternieuwe motorwagens van, den lijn Amsterdam—Rotterdam «en locomotief, 3 goederenwagens en een personenrijtuig op twee a drie ton. De oorzaak van den brand moet gezocht worden bij een der werklieden, die by bet uitblazen van een olielamp, er niet op ge let heeft de vonken, die zich daarbij in het rond verspreidden, te doven. Deze kwamen in het rondom liggend stroo en poets- katoen terecht. In een minimum van tijd stond het geheele gebouw in lichte laaie doordat het vuur en het verspreid liggend pakmateriaal, hooi en stroo, een willigen prooi voor', zich met enorme snelheid ver spreidde. De aanwezige werklieden tracht ten in den beginnne nog door de vlammen uit te slaan, uitbreiding te voorkomen. Zij moesten echter al direct een goed heenkomen zoeken, daar er groot gevaar be stond door het vuur ingesloten te worden. Vrij spoedig was d®. brandweer met groot materiaal aauwezig: doch door afwezigheid van brand- kranen op het stationsemplace- ment, moest meD het water over vrij langen afstand oppompen, wat een groote vertraging ver oorzaakte. Toen men eindelijk in staat was water te geven, was het vechten tegen de bierkaai gewor den. De geheele loods was een vlammenzee. Met behulp van een intusschen gearriveerde stoombrandspuit werden met z ;stien stralen water gegeven. Door de geweldige rookmassa's welke de brand veroorzaakte, waren duizenden en duizenden Rotterdammers naar bet terrein des onheils gekomen. De politie kou hen echter door de geïsoleer de ligging van de terreinen het publiek op een eerbiedige afstand houden. Buiten de schade de Maatschap pij aangebracht, hebben de tien werkliedeD, die in den loods werkzaam waren hunkleederen met wat zich daarin bevond ver loren. Een van hen verloor hierbij zijn pas ontvangen weekloon. Te Amsterdam bad op de tweede verdieping van het per ceel Wijde Lombardsteeg 3 een familiedrama plaats. De man was sinds eenige dagen „genezen" uit een krank zinnigengesticht in den huiselij- ken kring teruggekeerd en had met de familie den verjaardag van zijn zoontje medegevierd. Nadat de familie vertrokken was en de vrouw zich ter ruste wilde begeven, ontstond erover een familieaangelegenheid twist tusschen de man en de vrouw. De man greep plotseling eeu mes en stak daarmede zijn vrouw in den hals, vlak bij het strot tenhoofd. De vrouw snelde naar het venster en riep luidkeels dat men haar wilde vermoorden. Twee politieagenten, die juist in die straat surveilleerden, ver schaften zich daarop toegang tot de woning, waar zij den man in opgewonden toestand aantrof fen en hem wisten te overmees teren. Toen de vrouw van de plaats vóór het raam werd weggehaald, om naar het ziekenhuis te wor den vervoerd, vertoonden de vitragegordijnen de sporen van de hevige bloedingen, die de vrouw door de diepe sneden in den bals had gekregen. De man werd in arrest gesteld. De kapitale boerderij van den paardenhandelaar H. Kolk te Glanerbrug, waarvan een ge deelte als landhuis was ingericht, is totaal uitgebrand. De Lonneker brandweer ver leende hulp doch kon tegen het vuur niet veel uitrichten. Een gedeelte van deu inboedel ging verloren, w.o. een kast met gou den sieraden. Verder zijn nog eenige land bouwwerktuigen en 2000 K.G. hooi verbrand. Verzekering dekt de schade. Donderdagochtend is op de Gouwe uaby Waddinxveen 'd ernstig ongeluk gebeurd. De heer Mulder en mej. Broer? begaven v zich nog roet 4 andere personen per motorboot naar het stadhuis, waar ze zouden trouwen. Ter hoogte van 't Bloemendaalsche gemaal werd de motorboot ach terop gevaren door c'e VolharaiDg II, en overvaren. De inzittenden geraakten te water. Vijf personen konden wor den gered, doch mej. de Wit is verdronken. Hoewel onmiddelijk politiehulp en twee doktoren ter plaatse wareD, konden de levens geesten niet meer worden opge wekt De droeve gebeurtenis maakte in de gemeente Waddinxveen diepen indruk. Te Haaksbergen werd op klaarlichten dag ingebroken bij deu heer W. D. De dader wilde z ch juist met een bedrag vau f 600 verwijderen, toen hij daarin door den bewoner, die alleen thuis was en te bed lag, werd verhinderd. De man ging er daarop zonder geld vandoor, maar sloeg even later toch zijn slag bij den landbouwer W. in de buurtschap Langelo, waar niemand thuis was. Ook hier wist hij een bedrag van f600 buit te maken, dat hij zich ech ter niet meer liet ontnemen. In den nacht van Woens dag op Donderdag vernam de politie, dat de alarmschei van de Coöp. Landbouwersbank en Handelsvereeuiging aan den Kottendijk werkte. Onmiddellijk begaven eenige agenten zich daarheen. Bij de Bank gekomen, bemerkten zij, dat een ruit was ingedrukt, waardoor iemand naar binnen was geklommen. De agenten drongen het gebouw binnen en verrasten inderdaad een inbreker, die ijverige po gingen aanwendde, om de brand kast te forceeren. Bij het zien van de agenten, nam hij de vlucht, doch hij werd spoedig gegrepen. De dader bleek een tijdelijk aldaar vertoevende 26 jarige monteur te zyn, die in het bezit was van een volledig stel inbre kerswerktuigen. Het is de po litie nog niet bekend, of het wellicht ook deze man is ge weest, die den vorigen nacht in het gebouw van den Boerenbond zijn slag sloeg. Eupen en Malmedy. Gelijk men weet, heeft Frank rijk zijn veto uitgesproken over het eventueel teruggeven aan Duitschland door België van de zoogenaamd „heroverde" kantons Eupen, Malmedy en St. Veith, waarover reeds gerüimen tijd onderhandelingen werden ge voerd, van wier verloop zoowel Parijs als Londen geregeld op de hoogte werden gehouden. En natuurlijk óók Brussel. Want die onderhandelingen hadden plaats niet door min dan wel meer officieele personen, doch tusschen Belgische en Duitsche financiers. De zaak zou als afgedaan Runnen beschouwd, ware het niet, dat Jaspar, de Belgische minister president en Vandervelde, de Belgische minister van buiten- landsche zaken, met elkaar in strijd zijnde verklaringen hadden afgelegd toen de Belgische Kamer wilde weten hoe de hark aan den steel zat en hoe het stond met de besprekingen. Jaspar verklaarde, dat er nooit officieele onderhandelingen met Duitschland zijn gevoerd het geen ook nooit is beweerd en nimmer zullen worden gevoerd. Voor dat dappere „jamais" geeft de wereld geen centiem. Vandervelde tapte uit een ander vaatje en zeide o. m „Eenigen tijd geleden heeft de Duitsche regeering ons gevraagd of er geen termen aanwezig waren om het door een groep politieke personen geuite denkbeeld te onderzoeken om de kwestie van de omwisse ling der marken tezelfder tijd op te lossen als het vraagstuk- Eupen c.a." Dus toch wel iets, dat althans veel gelijkt opofficieeledémarches. Eén van de twee ministers moet zich dus eens weer hebben vergist Wie dit is geweest, wilde men in België wel weten. Ontdaan van alle franje komt het gebeurde hierop neer, dat van Belgische zijde door Delacroix het gewezen lid der Commissie van herstel en var, Duitschen kant door dr. Schacht, den presi dent der Duitsche Rijksbank - natuurlijk met de noodige bij zitters aan weerszijden is besproken of Duitschland altemet bereid was, het zoogenaamde „Nieuw België" terug te koopen voor 125 millioen goudmark, tegen welk bedrag Duitschland de papiermarken zou inwisselen, welke het tijdens den oorlog in België in omloop heeft gebracht en die door de inflatie waarde loos zijn geworden, benevens een leening tot hetzelfde bedrag. Het voorstel is, met goedkeuring van Engeland en van Frankrijk, uitgegaan van België en dus niet gedaan door Duitschland, hoewel dit weet, dat de 60,000 inwoners der drie kantons in hart en ziel Duitschers zijn gebleven. Men was het medio Juli reeds zoo goed als eens, tot Poincaré, die 23 Juli minister-president werd, een spaak in 't wiel stak en de aandacht der Belgische regeering er op vestigde, dat de voorgestelde regeling beteekende een wijziging van het Verdrag van Versailles en dus alléén zou kunnen geschieden als alle mo gendheden, die dit verdrag hebben onderteekend, er hun goedkeuring aan zouden hechten. En veel vijven en zessen meer; althans de Volkenbondsraad zou moeten gemengd in het gevalhet Dawes- plan zou een dergelijke uitgaaf nimmer toelaten, enz. België kroop in zijn schulp en de onderhandelingen reeds de derde werden afgebroken. Opgeschort althans. Want de „schending" van het Verdrag van Versailles dat onaantastbaar heet en van de overeenkomsten van Locarno waarbij de Oost grens van België werd gewaar borgd is slechts een doekje voor het bloeden. Frankrijk's veto is niet anders dan een uiting van zijn streven naar hegomonie op het vasteland van Europa, dat thans België dwong, drie kantons te behouden, welke Duitsch zijn en nimmer Belgisch zullen worden en die een gistingshaard zullen blijven, niet minder gevaarlijk voor de zoo hooggeroemde eenheid van België als de Belgische nationa listen, welbekend in de „Wetstraat te Beulemansgrad". Dat veto beteekent óók, dat België den in zijn financieele omstandigheden hoogstwelkomen financieeien steun niet krijgt en dus nog meer belastingen zal moeten betalen, nog meer beper kingen zich zal moeten opleggen terwille van.... de veiligheid van Frankrijk. Voor welk doel het, naar het woord van minister Vandervelde, zich ook een lan- geren militairen diensttijd moet opleggen. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 13,25 a f 13,50. Rogge f9,— a 10,— Wintergerst f9,— k f 10,—Zomergerst f9,59 k f 10,50. Haver f 10,— a f 10,50. Erwten f 13,a f 17,Paarden- boonen f af— Duiven- boonen f a f Bruine- boonen f a f Lijn zaad f 14,af 15, Blauwmaan- zaad f 35,a f 37,Groen Vlas f5,— f6,—. Gebookt Vlas f 8,—a f9,Gezwingeld Vlas f 0,60 a f 0.65. Aardappels f2,50 a f2,70, Stroo f 16,— a f 18,—Koolzaad fa f—, Mosterdzaad f25.— k f28—. Boter f 1,60 a f 1,70 Eieren f 5,50 a f 6,—. HULST, 6 Sept. Graanmarkt. Tarwe f 13,— a f 13.50. Rogge f9,— af 10,.Wintergerst f 10,— a f 10.25. Zomergerst f 10,a f 10,25. Haver f 10,k f 11 Erwten f 15,— a f 17,—. Paarden- boonen f a f Duiven- boonen f 14,— k f 14,50. Wilte- boonen f a f Bruine- boonen f af Lijnzaad f a fAardappels f 2, a f2,30. Koolzaad faf Boter f 1,60 a f 1,70 per K.G. Eieren 26 stuks f 1,56. Slachtvee 11, verkocht 4. Varkens 53, ver kocht 35. Aanvoer eierveiling V. P. Z. 17000. f6.10 per 100 stuks. "Wisselkoerson. Brussel 6,92VS- Parijs 7 3872 Londen 12,1l/i. New-York 2,4974 der Vereeniging te Zij, die aan dezen cursus wen- schen deel te nemen, hetzij als leerling of als toehoorder, kunnen zich vóór of op 26 September e. k. opgeven bij Dhr. JOH. J. HOEBÉ, Kerkdreef E 17. Alleen zij, die voldoende lager onderwijs genoten hebben en vóór 1 Januari 1927 den 13-jarigen leeftijd hebben bereikt, kunnen toegelaten worden. HET BESTUUR. BROOD en KOEKBAKKEILIJ Harley Davidson, 4 cyl., in goede conditie. Te bevragen bij J. VAN BENDEGEM, Axel. AXEL, Bulhpolder. Prima kwaliteit, afl2perK.G. Alsmede (witkop) uit den Dijckmeester- polder, goedgekeurd door de Z. L. M. op stand (9), echtheid (10), onkruid (10) en ziekte (.10). Zoolang de voorraad strekt verkrijgbaar ad f'45 per 80 K.G. Te bevragen bij KR HAMELINK Sr, Axel-Spui. KOLINE Verkrijgbaar bij C. B. ANTHEUNIS en I. J. BRAKMAN. Q.AAA.E A BA AjB Indien gij vermagertIndien gij lijdt in de lendenindien gij pijnen voelt in armen en beenenIndien gij altijd vermoeid zijt, 'a morgena bij het opataanindien gij hoofdpijn hebt. het geheugen verslecht; indien gij krachteloos en moedeloos zijt, zonder wilskracht, zonder levenslast; indien gij zwarte gedachten hebt; indien gij slecht slaaptIndien gij aan de maag lijdt, krampen hebt. hartkloppingen, zweten bij de minste krachtinspanning, warme opruiingen, schemeringen oorruischingen, steken in de zijdè. Indien gij vruchteloos alles hebt beproefd en gij niet ge nezen zijt, aarzelt niet en neemt Uw toevlucht tot ds echte zenuwhersteller van Apothakar H. VAN AKEN, Apotheker-Specialist te Selzaete. dit reeds duizenden zenuw lijders volkomen genezen heeft. KOLINE is verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten ad. f 2.50 per flacon. Hoofddepot voor Holland SCHULTE en THIEME. Postbus 55 Middelburg,

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 3