Purol bij Huiduitslag en Huidverwonding Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Bekendniitki ngen. Advert entiëii. Over de Schelde gezwommen. Woensdag zijn 5 leden van de Vlissingsche reddingsbrigade, de dames I. Louwereins en M. H. Bresser en de heeren C. G. L. Pillen, P. M. But en H. Bode per boot naar Breskens gevaren en van daaruit in gemiddeld 21/ï uur naar Vlissingen gezwommen. „M. Crt." Festival te St. Jansteen. Toen wij Vrijdag op het dorp waren konden wij al bemerken dat St. Jan steen ging feest vieren en Zaterdag was het dan ook een drukte van be lang met het aanbrengen der versie ringen tot opluistering van het festi val. Een mooie kiosk in bruikleen voor deze gelegenheid afgestaan door St. Gilles (Waes) werd keurig versierd met groen en bloemen door eenige al- lerhandigste kroonstertjes die dan ook Zondag voor hun arbeid ruimschoots werden beloond, daar ieder vol lof was over hun kranig werk. Ook was de kiosk en een gedeelte van de dorpsstraat electrisch verlicht. Het café de Oude Arend (van Ed. Weemaes) was keurig versierd en trok ieders aandacht door de mooie ver lichting, verder waren o k eenige huizen, in Dorps- en Wilhelminastraat op eigen gelegenheid netjes versierd en verlicht, voor het café var. Jos. de Guchtenaere was een aardige veranda geplaatst, welke aan de bezoekers een aangename zitplaats verschaftenook het café was smaakvol met groen en bloemen getooid, van alle huizen wap perde de nationale driekleur. Aan dit alles werd nog meer luister bijgezet door de gouden stralen van een mild Augustuszonnetje, waarin het rood, wit, blauw der Vaderlandsche vlag lustig wapperde alsof ze er schik in hadden dat onder hen alles zoo vroo- lijk toeging. Door de welwillendheid en goed heid van den Zeer Eerwaarden Heer Pastoor werd het lof vroeger gehou den. zoodat de festiviteit op het aan gegeven uur een aanvang kon nemen, een woord van dank zij hier namens de Steensche burgerij zeker op zijn plaats. Wij allen, die van nabij de regelings commissie wekenlang aan het werk hebben gezien, kunnen ons eenigszins indenken wat een werk het is een festival te organiseeren. Het is dan ook jammer dat het comité van de zijde der burgerij niet wat meer me dewerking heeft mogen ontvangen. Niettemin, begunstigd door het heer lijke weêr, is het festival uitstekend geslaagd. Tien muziekgezelschappen, waar onder een van onze Zuiderburen uit Stekene namen aan het festival deel. Hun werd bij het binnenkomen een welkom toegeroepen. Zaterdagavond werd het feest ge opend door onze fanfare met een rondgang door het dorp en een concert op de kiosk. Zondag n.m. te 2 uur werd de stoet gevormd voor het gemeentehuis en werd opgemarcheerd naar café Verdun en zette onze fanfare in met een vrco- lijke marsch, waarna de tien gezel schappen om beurten hun heerlijke tonen deden weergalmen. Na ontbinding van de stoet had op de raadzaal de aanbieding van den eerewijn plaats en het uitreiken van de herinneringsmedailles, waarbij de Edelachtbare Heer C. ijsebaert een toespraak hield, waarin hij naar voren bracht, dat een festival in den regel gegeven werd om de tien jaar of bij verdubbelde jubileums van 25 of 50 soms ook wel 100 jarig bestaan van een of ander gezelschap enz. om zoo'n gebeurtenis feestelijk te herdenken. Doch dét was hiér niet de reden. De aanleiding tot dit festival was gelegen in het feit dat in St. Jansteen een groote wegsverbetering tot stand is gebracht, in verband met de hooge eischen, welke door het tegenwoordige snel verkeer aan de verkeerswegen worden gesteld. St. Jansteen is aan zoo'n verkeersweg gelegen en daarom werd door het gemeentebestuur tot dien aanleg besloten. En al was dat nu op zichzelf al geen groote histo rische bijzonderheid, spr. meende toch dat het een voldoende reden was om feest te vieren. Hij heette dan ook de deelnemende gezelschappen van harte welkom, en dankte dat ze ge komen waren om met St. Jansteen dit feest te vieren. Spr. zag dan ook in een festival een schoone gelegenheid om de banden van vriendschap met de zustervereenigingen en omliggende gemeenten weer eens wat nauwer toe te halen. Ten slotte stelde spreker een dronk in op de onderlinge vriend schap en hoopte dat de verbetering der wegen, welke thans feestelijk wordt herdacht, zou bijdragen tot het algemeen welzijn der gemeente en tot derzelver verderen bloei. Dhr. Em. Lockefeer voorzitter der nieuwe harmonie te Hulst dankte na mens de aanwezige muziekgezelschap pen den geachten spreker in een korte toespraak en wenschte Burgemeester, Wethouders en Gemeenteraad van harte geluk met het door hen tot stand gebrachte werk. Daarna sprak de Heer A. Eggermont als voorzitter van het feestvierend gezelschap, die in welgekozen woor den in herinnering bracht de voorge schiedenis van dit festival waarna hij de deelnemende gezelschappen welkom heette, daarbij opmerkende dat het spijtig was hier slechts één gezel schap onzer zuiderburen te mogen toespreken en begroeten en dat dit ongetwijfeld een gevolg was van {oeftanden waaraan onze naburen schuld noch deel hebben. Hij sprak den wensch uit dat die toestanden spoedig mochten veranderen ten goede, tot welzijn van onze Belgische vrien den. Een daverend aplaus bewees de instemming met sprekers woorden. Na afloop van deze plechtigheden werd overgegaan tot uitvoering van de door de deelnemende gezelschap pen opgegeven muziekstukken welke allen zeer voortreffelijk werden ten gehoore gebracht. Dat de menschen over het algemeen veel van muziek houden, kon men wederom waarnemen. Den gehealen namiddag stond een dicht opeen ge pakte menigte rondom de kiosk aan dachtig te luisteren naar de mooie concerten. Om 6 uur had de verloting der pre- miën plaats, met den volgenden uit slag Kon. Harmonie te Hulst f30. Lams- waarde f25, Stekene (B) f 20, Graauw f 15, Terhole f 10 en Nieuw-Namen f 5. Het welgeslaagde festival werd be sloten met een schitterend concert door de nieuwe Harmonie van Hulst waarna nog lang een gezellige drukte bleef voortduren. Toen C. I. met zijn vrouw en een kind van ongeveer 6 jaar oud van het festival te St. Jan steen huiswaarts keerde naar het zgn. Hoekske, werd hij door eenige personen aangevallen. C. I. werd tegen den grond gewor pen en kwam in zijn val op zijn 6 jarig kind terecht, dat daar door geruimen tijd in zwijm lag. De vrouw van I. kwam in angst naar het dorp geloopen en zeide tegen de politie in overspannen toestand, dat haar kind gedood was, wat later bleek gelukkig niet zoo te zijn. Het zaakje had zich heel an ders toegedragen dan zij vertelde. Te Hulst is Dinsdag met Koninginne-jaardag formeel feest gevierd. De schoolkinderen hiel den ballon-wedstrijd Van af het station werd een wielerwedstrijd ondernomen door 37 deelnemers, die zesmaal 18 K.M. (100 K.M.) moesten afleggen, telkens terugkomend door de stad. Door volgende auto's werd zooveel stof opgeworpen, dat verschillen de renners het opgaven. Ten slotte werd nog gekampt door 16 wielrijders. Nog had een vrij willigerwedstrijd plaats op 50 K.M. Een en ander had grooten toe loop van menschen gelokt, zoodat het druk was in de stad. „Zelan- dia" is echter niet te spreken over een dergelijke viering van Konin ginnedag, waar men bloedende en verbonden wielrijders zag, die geestelijke en medische hulp noodig hadden om weer op de been te komen. Het is inderdaad een verheffend schouwspel, maar zoo is de geest van den tijd Hoe langer hoe dwazer is de leus van hen, die zoogenaamd met hun tijd meegaan. Predikbeurten te Axel. Zondag 5 September 1926. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Vs ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 DezePde. Gereform. Kerk. Voorm. 97t ure Ds. A. Scheele, van Kapelle-Biezelinge. Nam. 2J/« ure Dezelfde. Voorbereiding H. Avondmaal. Geref. Gemeente. Voorm. 9l/ï ure Leeskerk. Nam. 27» Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg In de zitting van 1 Sept. wer den de volgende vonnissen uit gesproken eenig goed aan een gelegd beslag onttrekken: J. R. v. L.,49 j., landbouwer te Zaamslag, 1 maand gevang, voorw., proeftijd 1 jaar; diefstal E. M., 50 j., werk man Stekene (België) gedineerd, 2 maanden gevang, met aftrek van het voorarrest. Sportnieuws. Zaterdagavond speelde Axel II alhier tegen S. V. V. van Sluiskil. Bij de rust had Sluiskil de lei ding met 1—0; in de tweede helft wist Axel evenwel een 3-tal doelpunten te maken en alzoo met 3—1 te winnen. Zaterdag speelden te Ter Neuze'n de „Rapide"-juniores met de damesspeelsters uit het eerste twaalftal tegen een combinatie van de Terneuzensche Turnver- eeniging. „Rapide" valt direct krachtig aan en het spel is dan ook nau welijks 5 minuten oud, als de Axelsche dames de mand reeds voor de eerste maal hebben weten te vinden. In vlot tempo wordt nu verder gespeeld en nog voor de rust zien de Axelsche juniores hun zwoegen met een fraai doel punt beloond (2 0). Na de wisseling der vakken krijgt Ter- neuzen een beteren aanval en heeft dan ook geruimen tijd het beste van het spel, zoodat de Rapide"-verdedigingslechtsdoor haar tegenstanders geen moment vrij te laten, het maken van doel punten kan voorkomen. Kort voor het einde'maakt Rapide" er door een onverwacht doelpunt 3—0 van, waarmede de nederlaag van T. T. V. een voldongen feit is geworden. Ter Neuzen had zeer zeker een tegenpunt verdiend. De onregelmatigheden te St. Philipsland. Dindsdag heeft naar men aan de N. R. Crt. meldt de gemeente raad van St. Philipsland verga derd onder leiding van wethou der A. van Dijk, om een beslis sing te nemen wat er gebeuren moest met den gemeente-secre taris-ontvanger en den kademees- ter, beide betrokken bij de on regelmatigheden, naar aanleiding waarvan de burgemeester tegen 1 October a.s zijn ontslag geno men heeft. Onder de ingekomen stukken was de brief van den waarne- menden Commissaris der Konin gin in Zeeland, meldende dat met ingang van dien dag den burgemeester een maand verlof gegeven was. In bespreking kwam nog eens de gemeenterekening over 1925. De heer L. J. van Nieuwenhuy- zen, rapporteur der commissie tot het nazien van de gemeente rekening somde een aantal uit gaven op, waartegen hij ernstig bezwaar heett, o.m. tegen lo. De uitgaven voor het stem bureau waarvan de burgemeester voorzitter was. Het menu voor drie personen voor dien dag be stond uit 9 pond paling, 11 pond kalfsborst, 15 pond kersen en aardbeien, 80 broodjes, een liter cognac, 15 fleschjes citroenlimo nade en flesschen wijn, tezamen een rekening van f64,75. 2o. De aanschaffing coöpera- tiewet ad f 10.75, volgens spr. slechts om een bestaande coöpe ratie van de Electrische Maat schappij te dezer plaatse lastig te vallen. 3o. Reiskosten van den bur gemeester waren op de begroo ting en in de rekening laag, echter was daarvoor een andere bron gevonden. Als de burge meester een reis voor gemeente rekening naar Steenbergen of Zierikzee maakte bracht hij reis kosten eerste klas in rekening, ofschoon hij een vrijbiljet had op de Rotterdamsche Tramweg maatschappij. 4o. Op een schelppad zijn 11.5 Ms. schelpen aangebracht kostende f 46. 5e. De rekening van drank, gebruikt tijdens de schoonmaak van de secretarie die zijns in ziens in enkele dagen kon ge schieden, bedroeg f33.50; zij vermelde o a. 6x/s L. brandewijn. Het advies der commissie was, van deze zaken kennis te geven aan Ged. Staten. De heer J. Bdie toen hij op de Laan van Meerdervoort op een rijdenden tramwagen wou springen, met het hoofd tegen een lantaarnpaal stiet en kwam, te vallen, is in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen ^verleden. De landbouwer J. v. d. O. te St. Oadenrode miste dezer dagen een kalt uit de weide. Na eenig zoeken werd het cadaver gevonden in een sloot. De ooren waren van den kop gevreten en over de geheele lengte van den rug was het vleesch weggevreten, terwijl zelfs de ribben waren iloorgebeten. In de nabijheid vond men sporen van groote klauwen, zoodat vermoed wordt, dat een of ander roofdier hier de moordenaar is. Ter beveiliging. Besteed niet minder zorg aan de beveiliging van een werktuig (vooral cirkelzagen, houtfrais- en schaafbanken) dan aan zijn goede werking. Trouw tot in den dood. Op zijn sterfdag, toen hij 80 jaar oud was, vond men Elliot, den apostel der Indianen, bezig een kind, dat aan zijn bed stond, het A. B C. te leeren. „Waarom rust gij nu niet van uw werk vroeg hem een vriend. Elliot antwoordde „Omdat ik Qod gebeden heb mij in staat te stellen om nuttig te zjjn tot het einde, want nu, terwyl ik niet meer prediken kan, geeft Hij mij nog kracht genoeg om dit kind het alfabeth te leeren". Polkahaar maakt blinden ziende. De kleine man in de spreek kamer zoo vertelthet rHdbld." bracht een berichtje. Een nieuw tje dat hij graag in het Avond blad nog geplaatst wilde zien. Hij vertelde het in zijn eigen taaltje, dat wij moeilijk, zonder phonetisch te worden kunnen weergeveD. Maar wat hij vertelde mag toch wel een wonder heeten. Zijn vrouw, zeide hij, was negen jaren blind geweest Ste keblind. En nu was zij Woens dagavond naar den haarknipper gegaan om zich een polkakop te laten geven. Toen de kapper het haar bad geknipt, kreeg da gekortwiekte een eau de colog- nebesprenkeling. Laten wij het een friction noemen. Do kapper hanteerde blijkbaar de flesch wat stuntelig, groote spatten vlogen de vrouw in het gelaat, vulden haar oogen en... sinds die eau de colognebehandeling heett de haar gezichtsvermogen volkomen terug gekregen. „Ik zou dat wonder zoo graag in de krant willen hebben", zei de kleine, schamele man. .Van avond nog", en hij gaf zijn naam en adres en noemde den naam van den kapper. Kerknieuws. Ds. G. Van Dis, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Zaam slag herdacht Woensdag den dag, dat hij een kwart eeuw geleden in zijn gemeente aldaar bevestigd werd. Hij stond bevorens van 14 Nov. 1897 af te Zuidzande. Liefdedienst of exploitatie 1 Dr. J. P. de Bie, Ned..Herv. Pred. te 's Gravenhage schreef in de „Geref. Kerk" 't volgende In „Evangile et Liberté" van 6 Januari 1926 werd melding ge maakt van een congres, dat ge houden werd te Parijs met de be doeling den aanwas van den Roomschen clerus te vergemak kelijken en te bevorderen. Op dit congres werd de ver klaring afgelegd: In Frankrijk zijn de katholieke (lees Room- sche) parochiën, die zonder pries ter zijn, legio. Eenige voorbeel den worden aangebracht, die r.og al opzienbarend zijn het bisdom van Amiens heeft op 836 paro chiën 400 priesters en vicarissen het bisdom van Verdun, wijst aan 380 priesters op 580 paro chiën dat van Beauvais telt 415 priesters op 700 parochiën. In het bisdom Versailles zijn 318 parochiën onbezet. De oorlog heeft heel wat geestelijken weg gemaaid de anticlericale stem ming, die in breede kringen der bevolking van Frankrijk heerscht, is voor de aanwerving van jonge geestelijken weinig bevordelijk. Daarbij komt dat de geldelijke positie van den plattelandsgees- teiijke vaak te eenenmale ontoe reikend is. Het tractement vari eert van 1600 tot 1900 francs per jaar. Dientengevolge hebben sommige bisschoppen hun gees telijken verlof gegeven, als bureau- employé's of gemeentesecretaris sen bijverdiensten te nemen. De bemoeiingen der bisschoppen door invoering van een jaarlijk- sche belasting op den eeredienst in allerlei vormen hebben tot hiertoe slechts een zeer pover resultaat gehad. Een ander niet minder karak teristieke klacht leeft bij de Fransche geestelijkheid. Terwijl door de scheiding van kerk en staat (1906) ieder staatstoezicht, maar ook elke bescherming van staatswege is verdwenen, doet zich een al sterker wordende afhankelijkheid van Rome, een al zwaarder druk van daaruit ge voelen. De laatste restanten van de Gallicaansche vrijheden en kerken zijn verdwenen. „Wij worden over de geheele linie veritaliëniseerd dat is de veel zeggende klacht die niet alleen tal van priesters maar ook bis schoppen slaken. We kunnen dus uit deze ge gevens van Dr. de Bie conclu- deeren, dat ook bij het katho lieke geloof, evenals bij het pro- testantsche de idee meer en meer veld wint, dat het brengen van den Godsdienst onder de men schen niet als een opofferende liefdedienst, maar als een „vak" wordt beschouwd. Eigenaardig, dat we nergens lezen op hoeveel salaris de apos telen werden aangesteld, of ze zich ook in een „Bond" ver- eenigd hadden tot verbetering van traktementen en of ze ook weigerden te preeken voor een bedrag beneden het door den vakbond vastgestelde salaris. Burgemeester en Wethouders van AXEL brengen ter openbare kennis, dat de BEGROOTING van de Inkomsten en nitgaven der gemeente, voor het dienstjaar 1927, van heden tot den dag der behandeling in den Raad, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Axel, 31 Augustus 1926. Burgemeester en Wethouders van Axel. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat een spoed- eisehende openbare vergadering van den Gemeenteraad van Axel is belegd op Zaterdag 4 Sep tember 1926, des voormiddags ten 10 ure, ten Raadhuize. Axel, 3 September 1926. De Burgemeester, BLOK. Heden overleed, na een langdurig doch gedul dig lijden, onze innig ge liefde Echtgenoot en Vader, de Heer C. LISSEVELD, op den leeftijd van 40 jaar. C. LISSEVELD- IJZEBAART. J. P. LISSEVELD. N. LISSEVELD en Familie A'dam (Noord), 1 Sept. 1926. Argostraat 19.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 3