Binnenland. ais er schade door ontstaat moet de man toch de kosten dragen. Dhr. Dieleman gelooft dat dat huis al buiten de rooilijn staat en heeft gezien, dat de gem.- opzichter adviseert om het niet. toe te staan of hoogstens tot 50 c M. Op die plaats kunnen de voertuigen elkaar moeilijk pas- seeren. Spr. vraagt of de man het niet op andere wijze kan vinden het is toch maar om een zonnescherm te hebben Dhr. Baert zegt, dat er andere punten zijn, waar het eveneens smal is en het ook is toegestaan. De Voorz.Waar bedoelt U Dhr. BaertBij Dekker, Van der Wiele en Brakman (Alle in de Stationstraat Red.) De Voorz.Dat is vroeger gebeurd, toen er andere toestan den waren. Dhr. Oggel merkt op, dat het aan Dekker in de Nieuwstraat ook niet toegestaan is, maar waar hij ze heeft aangebracht, is dat op eigen terrein. Dhr. Weijns ziet ook een be zwaar in den opperlast der voer tuigen. Men gaat het verkeer bemoeilijken en als er dan nog schade door komt, moeten de menschen het nog betalen. Dhr. OggelMen zou kunnen bepalen, dat die schade voor zijn eigen rekening komt, zooals des tijds bij Van Leeuwen. Dhr. Baert blijft bij zijn voorstel. De Voorz. vindt het niet in den haak. We doen iets, wat eigenlijk niet mag, maar willen den man helpen. Z. h. s. wordt hierna vergun ning verleend tot 50 c.M. breed onder voorwaarde, dat Baert zelf de schade draagt. 4. Vaststellen rekeningen 1925 a. Gemeente-rekening. De commissie van onderzoek bestaande uit de h.h. J de Feij- ter, Weijns en 't Gilde rapporteert de bescheiden in orde te hebben bevonden en adviseert mitsdien tot voorloopige vaststelling. Opmerkingen werden gemaakt ten opzichte van de posten a. onderhoud schietbaan en b. onderhoud Spuipadje. Naar de meening der commis sie zijn beide posten te hoog en wel voor verlaging vatbaar, ter wijl het Spuipadje voor eenzelfde bedrag doeltreffender in orde zou te maken zijn. De Voorz. zegt, dat B. en W. erkennen, dat de schietbaan veel geld gekost heeft, doch de scher men waren omgewaaid en moes ten rechtgezet en hersteld wor den. De rekeningen zijn echter hoog geweest, waarschijnlijk om dat er tevoren geen accoord ge maakt is, en spr. kon dit niet verminderd krijgen. Wat het Spuipad betreft, dat zal nu op een andere manier be handeld worden, nl. door er steenslag over te strooien, Dhr. P. de Feijter zegt, dat dat vroeger ook al geprobeerd is en dat zou goed werken, als het pad niet geteerd was geweest. Hij denkt echter, dat dat wegje met weinig kosten wel goed te krij gen is. Het zit hem hoofdzake lijk in het werkloon en nu ge looft spr., dat de landbouwer De Maat in een slappen tijd wel ge negen zou zijn, dat pad eens door zijn personeel te laten be werken. Er is op de gasfabriek fijn gruis, dat zeer geschikt zou zijn voor dat doel, beter dan groote sintels. En als dan de aanpalende eigenaars dat willen verwerken met steenslag zal het goed zijn en ook goedkoop. Dhr. Oggel wil den raad der commissie aanvaarden, maar acht het toch opmerkelijk, dat er al jaren, zelfs door het voorgeslacht, is gesproken over het Spuipad en het nog niet goed is. Dhr. Weijns acht fijne maca dam ook goed, maar geen gruis, want dat wordt pap als er regen op komt. Dhr. KosterDie teer is toch geen bezwaar. Als er een land bouwer met een ijzeren egge over gaat is het allemaal los en wel goed te krijgen. Dhr. Dieleman merkt op, dat dhr. Koster er niet kort bij woont, en alzoo niet schijnt te weten, hoe dik die teerlaag is. De Voorz Het zal door B. en W. nog eens onder het oog worden gezien. Dhr. 't Gilde komt terug op de schietbaan en zegt niet de eenige te zijn, die het een raadsel vond, dat daaraan voor twee a drie honderd gulden houtwerk aan besteed is. Hij vraagt of er ook een rooster is, volgens welke de ambachtslieden aan de beurt komen voor gemeentewerk. De Voorz.Ja, en dat wordt ook geregeld gevolgd, wie zich opgeeft, komt in aanmerking. Dhr. WeijnsKan dat geen aanleiding tot misbruik geven Als ze dat vooruit weten, kunnen ze er naar rekenen. Dhr. OggelDe gem.-opzich- ter ziet toch de rekeningen na. En wat de schietbaan betreft, dat is een erfenis van de schietver- eeniging „Prins Maurits", waar voor de gemeente onderhouds plichtig is. De rekening wordt voorloopig vastgesteld op gewone dienst kapitaaldienst Ink. f 168238,16 Ink. f 108788,40 Uitgf 158705,84 Uitg f 106527,26 f 9532,32 f 2261,14 (Batig slot) b. Rekening gasbedrijf. Bij monde van dhr. Kruijsse rapporteert de commissie van onderzoek, bestaande uit de h.h. Kruijsse, Dieleman en Van Dix- hoorn, wel, dat de rekeningen in orde bevonden zijn, doch dat het een zeer ingewikkeld werk is om die uit te zoeken. Verscheidene posten zijn niet te beoordeelen, omdat ze met andere gecombi neerd zijn en daarom moet men maar volgens vertrouwen te werk gaan. Zoo loopt de voorraad van 1925 met andere jaren ineen en het is toch van groot belang dat uit elkaar te houden. Ook zijn er geen rekeningen te vinden van de verkochte fittingartikelen, welke in totaal een nadeelig saldo op leverden. De uitgaven zijn niet gesplitst en volgens de kwitantiën gespecificeerd. Aan den admini strateur is medegedeeld, dat dit voortaan zooveel mogelijk geschie den moet. Dan schijnt er aanwezig een premie-stelsel voor het aan brengen van aansluitingen bij het gasnet. De commissie betreurt dat ten zeerste, daar onder de tegenwoordige omstandigheden zoo'n propaganda niet noodig is. Meermalen heeft de commissie gebruik moeten maken van het accountantsrapport en het was goed, dat dit nogal uitgebreid was. Ten slotte achtte spr. het wel wenschelijk. dat voortaan in deze commissie een of meer leden zitten, die de rekeningen van het vorige jaar hebben ge zien en dan wat routine hebben gekregen. De Voorz. antwoordt hierop, dat ook door den accountant ge constateerd is, dat de fittingsre kening niet in orde was en dat mag niet meer voorkomen. Ook ten opzichte van de kwitantiën is order gegeven, die afzonderlijk te boeken. Wat de aanbrengpremie betreft, dat loopt sinds 1923 en heeft zeer goede resultaten gehad. De fitters kregen f 1 per aansluiting van oude perceelen, niet van nieuwe gebouwen. Met de wenken voor de samen stelling van een volgende com missie kan rekening gehouden worden. Dhr. 't Gilde wil over het gas bedrijf ook wel iets zeggen, en behoudt zich de vrijheid voor, om daarop bij de begrooting te rug te komen. Het is gebleken bij bezoek van de ambtenaren der arbeids-inspectie, dat er geen werkrooster aanwezig was en ook is er daarbij op gewezen, dat de werklieden na het vervullen van Zondagsdienst minstens 15 uren rust moeten hebben, wat niet altijd het geval was. Ook, dat wel 56 uren mag gewerkt worden in een week, doch dan de daar opvolgende week maar 40 uren door dezelfde arbeiders mag wor den gewerkt. Spr. heeft zich dien aangaande in verbinding gesteld met den directeur der gasfabriek, die alle medewerking toezegde om aan de wenschen der arbeids inspectie tegemoet te komen, ook op een voor het personeel be vredigende wijze. Spr. vertrouwt dit van den directeur, maar zag ook gaarne dat de gascommissie en B. en W. daarin steun gaven, b.v. door het aanstellen van een stoker meer, daar dit voor een goede regeling van werkzaamhe den noodig zal zijn, want sedert het vertrek van stoker Van de Wege is er geen in dien plaats benoemd. Dan zou volgens spr. het kolen lossen, dat tot heden door vast personeel geschiedde in overuren, beter ten goede komen aan wer- keloozen, zooals vroeger. De Voorz. zegt, dat die feiten aan B. en W. bekend zijn, daar de directeur een en ander mee gedeeld heeft. Het werkrooster is reeds aan de inspectie opge zonden ter goedkeuring. Het kolen lossen doen de vaste arbeiders geregeld in de morgen uren en ze doen dat blijkbaar gaarne voor bijverdienste. Het werkt goed en voordeelig. Spr. wil het echter in de gascommissie ter sprake brengen. Dhr. 't Gilde meent te weten, dat de menschen het niet gaarne doen en liever aan anderen over laten. Maar bovendien, ze hebben een flink loon en die bijverdienste kwam beter aan werkloozen ten goede. Dhr. Oggel merkt op, dat er vroeger toch een werkrooster geweest is, want dat daar al meer naar gevraagd was en toen door den Inspecteur aangezegd was, dat het verbeterd moest worden. Spr. kan niet begrijpen, dat er nu weer geen rooster was. En wat dat kolenlossen betreft, daar is ook al meer over gespro ken. De directeur acht het beter, dat zijn personeel dat doet; gaan we daar nu verandering in bren gen, dan zal hij weer zeggen, dat hij in zijn leiding belemmerd wordt eft dan gaat het weer niet goed. Spr. vindt het anders ook beter, dat de werkeloozen dat loon verdienen kunnen. Dhr. 't Gilde zegt, dat de di recteur heeft verklaard, dat het hem niets kan schelen wie het doen, alleen in de bietencampagne is het wel eens moeilijk. Spr. heeft gehoord dat er binnen kort weer kolen aankomen en er een f50 zal verloond worden en zou dus willen, dat daarvoor andere werklieden in aanmerking kwa men. De Voorz. zal dat met den di recteur bespreken. Dhr. Dieleman Geldt die aan brengpremie ook voor de buiten wijken De Voorz.Neen, alleen voor de kom. Die proef is alleen ge nomen om perceelen aangesloten te krijgen van menschen, die er om zoo te zeggen zonder bewer king ncoit over gedacht zouden hebben om gas te nemen en nu zijn er veertig bijgekomen, waar van de premie onderling door de fitters is verdeeld. Het heeft dus goed gewerkt. Maar het spreekt vanzelf, dat de aansluiting van nieuwe gebouwen en ook die in de buitenwijken daar niet voor in aanmerking komen. Dhr. Kruysse dringt er nog maals op aan, dat er voortaan een goed overzicht is van de verkochte fittings en als het dan blijkt, dat die een nadeelig slot geven, konden we er beter van af stappen, want dan blijkt het, dat de artikelen te goedkoop verkocht worden, en geeft dat een oneer lijke concurrentie tegenover par ticuliere winkeliers. De Voorz. is het ermee eens, dat zulks niet op zou gaan, maar hij heeft dat ook onder 't oog gezien en er is uitdrukkelijk op gewezen. Er zal een register aangelegd worden, waaruit een en ander kan blijken. Dhr. Kruysse: Het is zóó een slordige boel en spr. meent, dat de accountant dat had moeten meedeelen in zijn rapport. De Voorz.Hij heeft het mij persoonlijk gezegd. Dhr. KruijsseHet was niet verstandig van den accountant dit uit zijn rapport te laten, want nu geeft dat een verkeerden in druk en dat wekt geen vertrouwen. De rekeningen nazien kan ieder een wel, maar een accountant wordt juist genomen om zwakke plekken en verkeerde toestanden op te sporen en te rapporteeren. De Voorz. herhaalt, dat de accountant het hem mondeling heeft meegedeeld en er op gewe zen heeft, dat in dien toestand verbetering moet komen. Dhr. Dieleman wil er op wijzen, dat hetgeen dhr. Kruijsse hier omtrent zeide, het oordeel is van de geheele commissie van onder zoek. De rekening sluit met gewone dienst kapitaaldienst ink. f51052,29 luk. f19 485 Uitg. 50981.16 Uitg. 15.310 alzoo een batig slot van resp. f71.13 en f4175. e. Rekening grondbedrijf. Deze rekening was door de zelfde commissie onderzocht en dhr. Kruijsse rapporteerde, dat zoo ingewikkeld de vorige reke ning was, zoo eenvoudig was deze. Alles was in orde bevonden en gebleken was, dat de gemeente met het aankoopen en exploitee- ren der gronden een goed werk had gedaan. De rekening sluit met gewone dienst kapitaaldienst Ink. f 15238,64 Ink. f25.000 Uitg. 23662,85 Uitg. 24.075 d. Rekening vleeschkeurings- bedrijf. De commissie bestond uit de h.h. Baert van de Casteel en P. de Feijter. Dhr. Baert adviseert tot goed keuring, daar alles in orde be vonden is. De rekening sluit met Inkomsten f 5469 93 Uitgaven 4183.30 Batig saldo f 1286 63 Dhr. 't Gilde heeft gezien, dat de rekening vleeschkeuringsdienst een batig saldo aanwijst van f 1286,63. Dat is wel mooi, maar dat bedrijf mag toch geen winst beoogen en daar nu dat batig saldo komt uit de keurloonen blijken die toch te hoog geschat en kon dat overschot beter den gebruikers ten goede komen en het tarief verlagen, zooals alles naar beneden moet in deze tijden Spr. zal dit ook bij de begroo ting nog eens nader onderzoeken uit gegevens van andere ge meenten. Ook is hem gebleken, dat er een post was van f35.65 voor drukwerk uit Zuiddorpe. Dat is wel een gering bedrag, maar dat werk kon toch even goed in Axel geleverd zijn. De Voorz. licht toe, dat die f1286 eigenlijk geen winst zijn op het bedrijf, daar zit in f1007 van het vorige jaar, doordat er toen maar één ambtenaar was er blijft dan nog een paar hon derd gulden over, wat niet te veel is over de verschillende gemeenten, want met een schaar tje is dat niet te knippen. Ook B. en W. hebben overwogen, of het keuringsloon niet verlaagd kon worden, doch de heer Bo gaert meende, dat dit niet kan. Dhr. Baert zegt, dat de com missie tijdens het onderzoek het zelfde opmerkte, wat dhr.'t Gilde zooeven zeide, doch na de toe lichting van den secretaris kon men er zich mee vereenigen. Dhr. 't Gilde vraagt of B. en W. ook zeggenschap hebben over het laten maken van drukwerk. Hij heeft gezien, dat het toch in Axel niet duurder was dan op Zuiddorpe. De Voorz.Zuiddorpe ligt binnen den kring en dus kan ook daar het werk gemaakt worden, maar het behoeft niet uitsluitend daar te zijn. Dhr. OggelDaar is al eens over gesproken, maar het hoofd van dienst meent, dat het op Zuiddorpe goedkooper was. De rekening sluit met aan ont vangsten f 5469.93, uitgaven f4183.30, batig slot f 1286,63. e. Rekening Burgerlijk Arm bestuur. Commissie als voren. Dhr. Baert zegt, dat ook deze rekening door de commissie in orde was bevonden, maar zij vraagt inlichting omtrent een uit gaaf van ongeveer f 12, die aan dr. Bom zou gedaan zijn, daar men meent, dat deze toch voor de armenpraktijk salaris geniet. Dhr. de Feijter licht toe als voorzitter van het Armbestuur, dat de dokters voor armenpraktijk wel salaris ontvangen voor genees middelen en geneeskundige dien sten, doch niet voor het verstrek ken van hulpmiddelen als brillen, breukbanden, enz. Men had die bij den dokter besteld, om ver zekerd te zijn van goede kwali teit en men meende, dat daarvoor geen namen behoefden te worden genoemd. Dhr. Baert kan zich daarmede vereenigen en dankt voor de toe lichting. De rekening sluit met f 10077,09 aan onvangsten en f 7978 58 aan uitgaven, zodat er een goed slot is van f2098,51. Hierna worden de verschillende rekeningen z. h. s. goedgekeurd beschouwd. 5 Aanbieding gemeentebe- grooting. De begrooting 1927 sluit met totaal van f81000. Zij zal den leden worden toegezonden en worden onderzocht door de af- deelingen, die worden getrokken als volgt le afd. de h.h. Oggel, Weijns, Baert, 't Gilde, Dieleman en J. de Feijter. 2e afd. de h.h. Koster, Kruysse, Van Dixhoorn, Van de Casteel en P. de Feijter. (Wordt vervolgd). De verlaging der Posttarieren. Onlangs maakten wij melding over de met 1 October a.s. in gaande verlagingen van het post- tarief. De verschillende wijzigin gen zijn, naar de Telg. meldt, als volgt Het port van briefkaarten wordt gebracht van 7V, op 5 cent. Het recht voor expresse-bestellingen van brieven wordt verminderd van 30 tot 20 cent en voor post- paketten van 40 tot 30 cent. Het tarief voor postpakketten wordt als volgttot een gewicht van 1 K.G. 30 cent (thans 40 cent)voor een gewicht van 1 tot 3 K.G. 40 cent (thans 50 cent) en voor een gewicht van 3 tot 5 K G. 50 cent (thans 60 cent). AXEL, 3 September 1926. Uit de publicatie in dit blad blijkt, dat morgenochtend alhier een spoedeischende vergadering is belegd. We vernemen, dat die in verband staat met de verwer ping der motie-Kruysse met 5 tegen 4 stemmen, terwijl 2 ver moedelijke vóór-stemmers afwezig waren. Men wil nu, dat de Regeering worde ingelicht omtrent de onder handelingen van de P. Z. E. M. alias Ged. Staten van Zeeland met de gemeente Axel. Wat zal het resultaat zijn een ellenlang rapport aan den Minister, een audiëntie of een procedure? We wachten af, maar zien er geen heil in. Het is pompen of ver zuipen. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de Openbare Lagere School te Zaamslag (dorp) hebben zich 31 sollicitanten aan gemeld. Geslaagd te Utrecht voor het examen Fransch L. O., de heer P. J. Eggemont te St. Jan steen. Tot hoofd der R. K. Meisjes school te Sas van Gent is benoemd de Eerw. Soeur Colette, tot nog toe hoofd van 't externaat der Eerw. Zusters te Hulst. Dinsdagmorgen half 12 werd te Hoofdplaat per tram gevanke lijk binnengebracht uit Walsoor den een jonge man. Het bleek dat hij zich schuldig had gemaakt aan oplichting. Zaterdag had hij zijn intrek genomen in het hotel Maas. Na 2 dagen logies te hebben ge noten was hij zonder betaling ver dwenen en hij had bovendien zich nog f2 gulden toegeëigend. Hij werd gevankelijk naar Middelburg gevoerd, waar bleek, dat men met een bekende van de politie te doen had. De man stond in het poli tieblad gesignaleerd. (M. Crt,".

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2