Inschrijviog Geldleeniog. Ba.diQla.mpea. 13,000,- Zoo pas ontvangen Nieuwe Haring 6 ct. Haring in 'tzuur 8 Haring uit 'tvat 6 A. IJzebaart-v. d. Berge. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Ad verten tien. Dhr. Ferket was daar wel voor. Als er f 30 gegeven wordt voor plezier kunnen we ook wel f5 geven voor werkverschaffing. Dhr. Vael zou daar niet tegen zijn, indien er ooit iets van die werkverschaffing was gebleken op St. Jansteen, maar hij achtte dat hier niet noodig. Dhr. Potter was het daar niet mee eens. Ook hier zijn men- schen, die 4 5 maanden wer keloos waren. Het is te hopen, zei spr., dat er veel vlas komt en aan goeden prijs, maar valt dat tegen, dan ziet het er voor de werkmenschen niet gunstig uit en daarom kan hij het voor stel Verket steunen. Dhr. Vergauwen is er ook voor. Als de oogst voorbij is, dan staan de menschen daar weer en het is een kleine bijdrage. Dhr. VaelHet gaat niet om die f 5, maar spr. heeft ook eeni- gen tijd in die commissie gezeten, doch heeft nooit hooren spreken over werkverschaffing in deze streek, maar altijd voor Terneuzen Als de menschen hier werk wil len geven, is er trouwens ook werk genoeg. Dhr. Ferket: Die commissie spoort toch werk op voor de werkeloozen en als we nu bij dragen, dan komen ook onze menschen in aanmerking. De Voorz. merkte op, dat de commissie geen werk verschaft, maar werken opspoort, als ont ginning, wegenaanleg, enz. Hij zag er echter voor St. Jansteen ook niet veel heil in. Met 7 tegen 3 stemmen werd het voorstel-Ferket aangenomen. Vóór de h.h. Van Helsland, Vergauwen, Ferket, Stevens, de Potter, Martinet en Vonck. Tegen de h.h. de Buck, Plasschaert en de Voorz. Dhr. Vael bleef buiten stem ming. Ingediend werd de begrooting voor 1927 en eveneens de be grooting voor het Oem. Electr. Bedrijf. De rekening over 1925 voor beide diensten werd conform het voorstel van B. en W. goed gekeurd door de commissie van onderzoek, bestaaande uit de h.h. Plasschaert en Stevens. Bij de omvraag vroeg dhr. de Buck of het niet mogelijk was om het voetpad naar Heikant te verharden met overgeschoten macadam, die uit den verharden weg is gekomen. Dat pad be hoort wel aan den polder, maar toch zou het een nuttig werk zijn om die menschen te helpen. Mocht dit niet gratis gaan, dan was misschien de polder toch genegen om bij te dragen in de kosten. De Voorz. antwoordde, dat het voorgenomen werk nog niet klaar is. Men heeft nl. het oog gehad op het zgn. Voddenwegje, dat ook verbetering behoeft. Overi gens is hij wel voor het idee- de Buck. Maar er bestaat een overeenkomst volgens welke de weg naar Koewacht onderhouden wordt voor de helft door de ge meente en voor de helft door de polders. Mocht er nu geen ma cadam genoeg over zijn, dan kan er ook een waggon worden aan gekocht, doch gratis kan dat niet, dan treedt mer. buiten het principe. Dhr. Vael dacht, dat de af spraak was om met de uitkomen de mindere keien den weg te verbreeden. Liever zag hij ook een keipad. Dhr. de Buck zeide dat het te laat is, maar vind het jammer, dat die schoone macadamweg uitgereden is. Het lag zoo hard, dat men ze er niet uit wist te krijgen. In dat geval waren er vanzelf keien genoeg geweest voor den weg naar Heikant. Dhr. Vael weet uit ondervin ding als dijkgraaf, dat een ma cadamweg een vretende kanker is. Men is er nooit mee klaar. Een goede keiweg is veel voor- deeliger. Dhr. de Potter constateerde ook, dat het gedane werk beslist in het belang der gemeente is geweest. Dhr. de Buck is het daar heele- maal niet mee eens. Trouwens (ij wordt de weg naar Koewacht verbreed, daardoor wordt het zijpad niet beter. Dhr. Vergauwe dankt den Voorz., dat hij plan heeft om het Rospad te verharden. Spr. heeft hier vroeger dikwijls tevergeefs om gevraagd en is verheugd, dat het er eindelijk van komt. Hierna sloot de Voorz. de ver gadering. De oogst. Men schrijft uit Oost. Zeeuwsch- Vlaanderen aan de „VI. Crt.": Wanneer op 15 Augustus de helft van den oogst binnen is, hebben we geen reden tot klagen, zeggen de landbouwers. Dit jaar zijn hunne verwachtingen indezen niet beschaamd. Nu de maand ten einde loopt, valt het gemak kelijk een overzicht te geven van de opbrengst en den stand der verschillende gewassen in Z. Vlaanderen. In vele jaren heeft men zulke prachtige haver niet geoogst als dezen zomer en het beschot ervan is uitmuntend. Ook rogge en gerst zijn alleszins voldoende en de opbrengst der tarwe valt mee, wanneer men in aanmerking neemt, dat men door de onop houdelijke regens in 't najaar van 1925 genoodzaakt was herhaalde malen uit te zaaien. Erwten waren heel goed, de boonen daarentegen blijken een mislukking. Natte dagen met onmiddellijk daarop gevolgde hitte doen hun invloed geducht gevoelen op de aardappelen. Vele eigenheimers zijn aangetast, vertoonen witte plekjes, de voorboden van ver rotting. Het is daarom te hopen dat we eenige weken droog weer hebben, wat de hoedanigheid der zoogenaamde „wintersoorten" ze ker ten goede zal komen. Hetzelf de geldt voor de suikerbieten. De Septembermaand kan voor dit ge was nog vee! goed maken, wat quantiteit en qualiteit betreft. Op 't oogenblik valt er nog niet op te roemen. Korte suikercampag nes liggen in 't verschiet, want er is veel minder gezaaid dan 't vo rige jaar, de prijs is weinig loo- nend en verbetering van de suiker prijzen licht waarschijnlijk niet in 't vooruitzicht. Of op den duur de som fabelachtige huurprijzen van f60 tot f75 per gemet zich kunnen handhaven, is aan ge rechten twijfel onderhevig. Roos kleurig ziet het er voor de zwaar belaste pachtboeren niet uit, te meer, omdat de handel in paar den zoowat op het dooie punt schijnt te zijn gekomen en voor prima qualiteit vee evenmin flinke prijzen kunnen bedongen worden. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Vrijdag waren o.a. de volgende personen gedag vaard R. C. J. D., 30 j., bakker te Zuiddorpe, wegens beleediging en mishandeling van A. A. Roels te Sas van Gent op 12 Juli j.l. Uitspraak f 15 b. s. 15 d. h. M. v. B., 31 j., zonder beroep te Stekene, wegens mishandeling van Ma. Jansen, huisvr. C. D. de Schepper, met een klomp, en Ma. Ja. Graudsaert met een kruik, ge pleegd op 23 Juni j.l. te St.Jan- steen. Uitspraak f 10 b. s. 10 d. h. J. R. v. L., 49 j., landbouwer te Zaamslag, wegens vernieling van 2 glasruiten in de herberg van Anthonie van Fraaijenhove op 10 Juli j.l. te Zaamslag. Eisch en uitspraak f25 of 25 d h. J. v. d. W., 38 j., machinist te St. Jansteen, werd ten laste ge legd, dat hij te St. Jansteen in den nacht van 28 Juni j.l. K. L. de Nijs heeft geschopt en gekrabd. Eisch en uitspraak f 15 of 15d.h. C. F., 23 j., koopman te Zaam slag, wegens het niet voldoen aan de vordering van den rijksveld wachter de Coene om halt te houden, toen hij in den avond van 11 Juli j.l. te Philippine met een motorrijwiel reed, dat niet van een licht was voorzien. Eisch en uitspraak f 15 of 15 d. h. Een tweetal Amerikanen, die van Vlissingen naar Breaker moesten, stapten op de mailboot en merkten eerst tijdens de reis de vergissing. De heeren kwa men den volgenden dag mede terug naar Vlissingen en wei gerden aanvankelijk de reis naar Folkestone te betalen. Door mede werking van de politie werden zij tot andere gedachten gebracht. „M. Crt." - - Op het baanvak Amster dam—Haarlem bij den viaduct over den Ouden Weg te Haarlem is de arbeider C. V. Daatzelaar uit Amsterdam door een trein gegrepen ea op slag gedood. De man die werkzaamheden aan de brug verrichtte, heelt den trein vermoedelijk niet hooren aan komen. v. D. was gehuwd. Opgepast. Nu de tijd van bramenzoeken weer aanbreekt, willen wij er met klem op wijzen, welk gevaar daaraan verbonden is met het oog op het heerschende mond en klauwzeer. Is het plukken en eten van besmette bramen reeds gevaar lijk, bovendien bestaat de groote kans, dat men, komende uit besmette weiden, de ziekte naar niet besmette weiden overbrengt. Men zij dus op zijn hoede en myde besmette weiden. Een dame had in een tijds verloop van 16 maanden voor niet minder dan 11.000 aan mantels en costuums gekocht. De man weigerde echter de rekening te betalen en toen werd hy door den leverancier in rechten aangesproken. Het Gerechtshof te 's Graven- hage heeft op deze vordering beslist, dat deze koopen zulk een buitensporige verkwisting vormden, dat zij onder geen omstandigheden konden worden gerekend tot de gewone uitga ven eener huishouding en de man ze dus ook niet behoefde te betalen. Voor den leverancier is dit een beteekeneud schadepostje. Weer een vliegtuig neergestort. Donderdagmiddag heeft op het vliegveld te Dortmund een ernstig ongeval plaats gehad met een Nederlandsch vliegtuig, waarbij de beide inzittenden om het leven zijn gekomen. Nader vernemen wij, dat het hier betreft het Pandervliegtuig HNA— Dl, dat om elf uur te Rot terdam-Waalhaven was opgeste gen, bestuurd door den gewezen Marinevlieger R. Reiber uit Am sterdam. Als passagier ging mede de heer v. d. Kwast, één der directeuren van de Panderfabrie- ken. De machine arriveerde om ongeveer half twee te Dortmund en de landing had een vlot verloop Daarna werd weer opgestegen tot het geven van demonstraties, doch intusschen was de heer v. d. Kwast uitgestapt en zijn plaats in het tweepersoons toestel werd ingenomen door den heer Peek, een te Dortmund wonend Neder landsch koopman. Verschillende acrobatische toe ren werden verricht en bij één dezer vertooningen was, na daling tot geringe hoogte, de motor niet snel genoeg weer op gang te krijgen Tengevolge hiervan sloeg het toestel tegen den grond en werd totaal vernield. Reiber, de piloot, was op slag dood, terwijl de heer Peek ernstig gewond naar het ziekenhuis werd overgebracht, waar hij spoedig overleed. Berg-ongevallen. Bij een bergbeklimming in het Glocknergebied is een 50-jarige BTlyner bij den overgang van den Klein-Glockner naar den Groot-Glockner in de sneeuw uit gegleden en van een hoogte van 700 M. neergestort. Hij werd zwaar verminkt teruggevonden. Uit Salzburg wordt gemeld, dat 18 scholieren, die in een vacantie- oord by Mittersil vertoefden een uitstapje ondernamen in de ber gen. Eenigen hunner dwaalden af naar een gevaarlijke plek. Bij deze excursie stortte égo dei scholieren van een helling en was onmiddellijk dood. Woensdagochtend zijn in een ravijn in de buurt van Cbam- pagDy bij Bazel de lijken van drie toeristen, twee mannen en een vrouw, gevonden. Van den regen in den drop. De hootdredacteur van het Brus- selsche dagblad „Le Soir", reed Zaterdagmiddag bij een kruis punt met zijn auto, toen hij wilde uitwijken voor een voetganger, op het trottoir, waardoor één voorbijganger gedood en vier per sonen gewond werden. Een tele grambesteller werden beide bee- nen afgeredeD. Twee andere voetgacgers bekwamen lichte kwetsuren, terwijl ook de hoofd redacteur zelf licht gewond werd. De auto is vernield. De „Nation Beige" meldt, dat op 8 Augustus op het strand te Oostende een Nederlander door twee jeugdige dieven beroofd is van 80.000 fr. Terwijl onze land genoot aan het baden was, zijn zij in zijn badkoets binnengeko men en namen sieraden weg en Hollandsche, Belgische en Fran- sche bankbiljetten. De beide dieven zijn gearre steerd zij hadden reeds 30.000 tr. verteerd. Op de auto-wedstrijdbaan te Brooklands, bij Londen, is de mo torfietsrijder G. L. Parker, ter wijl hij met een vaart van 165 K.M. per uur reed zijn stuur kwijt geraakt en over den hoogen kant uit de baan geslagen, en op de straat in de diepte gevalleD. De man is natuurlijk dood. Het was een afschuwelijk gezicht. De ma chine brak door het ijzeren hek aan den bovenkant van de baan heen, kwam op de wielen op straat met den rijder nog in het zadel maakte een sprong van 20 a 25 M. en toen een van 10 M en pas bij de derde bons bleet de motorfiets liggen. Onderwijl was nog iemand aangereden die er nog goed is afgekomen. Een militair watervliegtuig, zoo wordt uit Rome gemeld, is bij schietoefeningen ter hoogte van Spezzia, op de rotsen te plet ter gevallen. De bestuurder werd gedood en vier onderofficieren werden zwaar gewond. Te Rostoff aan de Don is tijdens een zeilwedstrijd een lan dingsbrug, waarop een groot aan tal toeschouwers stonden inge stort. Zestig personen kwamen in de golven om. Te Parijs is een „hotelrad" gearresteerd, die pogingen deed om een hoeveelheid gestolen ju- weelen te verkoopen. Het trio was door een juwelier aan een politie agent aangewezen. De agent volgde eerst het drie tal op den voet doch, daar bij geen hulp zag opdagen, besloot hij alleen tot aanhouding der drie „heeren" over te gaan, wat niet zonder moeite gebeurde. Naar het politiebureau overge bracht, bleek het individu in het bezit te zijn van een collectie juweelen bestaande uit een dia mant van 40.000 francs, 5 rin gen met kostbare steenen, 3 gou den horlogekettingen, een gouden medaillon met briljant en twee paarlencolliers met satieren slui ting. De passagiere derde klasse G., aan boord van 't s.s. „Slamat" van den „Rotterdamschen Lloyd" welk schip 12 Aug. van Suez is vertrokken en 22 Aug. dienaan- volgende te Colombo is gearri veerd, is 21 dezer, in een vlaag van verstandsverbijstering over boord gesprongen en verdronken. Wraak van stroopers. Al geruimen tijd maakten stroopers de omstreken van het dorp Sajk in Hongarije onveilig. Tot hun ijverigste vervolgers behoorde de boschwachter Szom- bath, die het opzicht heelt over de goederen van graaf Erriöiy. Al eenige stroopers waren door zijn toedoen opgeborgen, zoodat het gilde zeer op hem verbolgen was. Toen dan cok onlangs twee stroopers den boschwach ter alleen tegenkwamen en hun kans schoon zagen, vielQq zij den man aaD, beroofde hem, trokken zijn kleeren uit en bon den hem vervolgens naakt aan een boom, waaronder zich een groote mierenhoop bevondt. Toen lieten zij hem aan zijn lot over. Eindelijk het was al donker geworden, slaagde de ongeluk kige erin de prop uit zijn mond te werken, waarmee zyn beulen hem het schreeuwen belet had den. Zijn hulpgeroep, dat door de kwelling van de duizenden mieren, die op zijn lijt heen en weer liepen en hem overal beten, tot vertwyfelens toe aanzwol, baatte niet. Niemand hoorde hem. Pas den volgenden ochtend vonden houtbakkers den ge plaagde, die volle 15 uur lang aan deze gruwelijke marteling blootgesteld was geweest. Zijn lichaam was door ontelbare mierebeten overdekt en opge zwollen. De afschuwelijke pijnen hadden hem half-waanzinnig ge maakt. Toen zijn banden door gesneden wareD, trachtte hij weg te loopen, doch na twee schreden zonk hij bewusteloos in elkaar. In schier hopeloozen toestand is hy naar het zieken huis gebracht. Van de stroopers geen spoor. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 14,—a f 14,50. Rogge f9,— a 10,Wintergerst f9, a f 9,50. Zomergerst f9,50 <1 f 10,—. Haver f 9,— a f 10,—. Erwten f 12,a f 17,—Paarden- boonen f—af-,—. Duiven- boonen f a f Bruine- boonen f a f Lijn zaad f 14,af 15, Blauwmaan- zaad f 32,50 a f 37,50. Groen Vlas f5,— a f7,—. Gebookt Vlas f 8,— a f 9,—. Gezwingeld Vlas f 0,60 a f 0,70. Aardappels f2,25 a f2,50. Stroo f 17,k f 19,—Koolzaad fa f Mosterdzaad f25 a f30.—. Boter f 1,70 a f 1,80 Eieren f 5,75 a f 6, HULST, 30 Aug. Graanmarkt. Tarwe f 14,— a f 16.—. Rogge f 9,— a f 10,—Wintergerst f 9,— a f 10.50. Zomergerst f 9,a f 10,50. Haver f 11,-- a f 12, Erwten f 15,— a f 16,—. Paarden- boonen f a f Duiven- boonen f 14,— a f Witte- boonen f a f Bruine- boonen f af Lijnzaad f a f.Aardappels f 2,— a f2,25. Koolzaad f af Boter f 1,60 a f 1,70 per K G. Eieren 26 stuks f 1,69. Slachtvee 22, verkocht 13. Varkens 51, ver kocht 40. Aanvoer eierveiling V. P. Z. 20000. f6.20 per 100 stuks. BURGEMEESTER en WET HOUDERS van AXEL noodigen belanghebbenden uit tot een inschrijving voor het plaatsen van een geldleening, groot met jaarlijksche aflos van f 500,—. Inschrijvingsbiljetten moeten in gezonden zijn vóór 21 September 1926, met opgave of deze op schuldbekentenis of obligatiën wordt verlangd. Dit bedrag zal den 30 Sep tember as moeten worden gestort. Koestraat D 99. Alle Philips-radiolampen verkrijgbaar tegen 20 °/0 korting in Hotel De Kroon te Sluiskil,

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 3