en hopen, dat van hoogerhand de noodige medewerking zal worden verleend om eens einde lijk spijkers met koppen te slaan. Onderscheidingen. Der traditie getrouw zijn ter gelegenheid van de jaardag der Koningin bij Kon. Besluit weer tal van onderscheidingen toege kend, waaronder we de volgende vermeld vinden Benoemd tot Minister van Staat mr. Th. Heemskerk, lid Tweede Kamer en oud-Minister; tot Grootofficier in de Orde van Oranje-Nassaujhr. dr. C. G. W. F. v. Vredenburch, buiten gewoon gezant te Brusseljhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, buitengewoon gezantjhr. S. v. Sitters, oud-Commissaris der Ko ningin in Gelderland mr. A. F. L. graaf v. Rechteren Limburg, Al melo, idem in Overijsseljhr. mr. dr. E. Tjarda v. Starkenborgh Stachouwer, idem in Groningen tot Commandeur in de Orde van den Ned. LeeuwH. Colijn, oud-Minister tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau jhr. mr. dr. A. Roëll, Commissaris der Konin gin in Noord-Holland tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw het Eerste Kamerlid v. Embden en de Tweede Kamer leden v. d. Bilt, Bulten, van Dijk, Hermans, Abr. Staalman, Weit- kamp, de Wilde en Zijlstra mr. B. W. F. Kronenberg, pre sident van de arr. rechtbank te Middelburg Tot officier in de Orde van Oranje-Nassau C. A. van Woei- deren, burgemeester van Vlissin- gen A. de Vulder van Noorden te 's-Gravenhage, Regeeringscom- missaris bij de St. Mij. Zeeland, en bij de Prov. Stoomb. diensten op de W. Schelde (bij bevordering) Tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau mr. J. W. Goed- bloed, te Goes, secr. van den Chr. Boeren- en Tuindersbond E. W. G. L. Th. de Thouars, Breskens, directeur der Tram Mij. „Breskens—Maldeghenv' De Eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver aan: A. Dees, rustend landbouwer te Neuzen Mejuffr. R. Coolsen, bewaarschoolonder wijzeres te Clinge in brons aan J. A. de Smidt, rijksveldwachter-brigadier-titulair te HoekA. de Winne te Axel, landbouwersknecht bij de familie de Nijs te Neuzen R. Scheele te Axel, landbouwersknecht bij de familie de Feijter; J. van Doese laar te Axel, landarbeider bij nu wijlen den heer J. van Hoeve. vergunning zullen verleenen, wel ke motie echter met 5 tegen 4 stemmen werd verworpen. Na besloten vergadering werd de openb. verg. heropend en deelde de voorz. mede, dat een incident had plaats gehad tus- schen den Burgemeester, als hoofd van politie en den Ge meente-Ontvanger, wat hij meen de den raad in besloten verga dering van 29 Juli te moeten mededeelen, waarop de Raad een commissie benoemde, die de zaak heeft onderzocht en nu rapport heeft ingediend. De Raad besloot in geheime verg. van heden dit rapport bekend te maken in openbare veigadering en ter ken nis te brengen van dhr. den Bog- gende, met algemeene stemmen in een motie zijn afkeuring uit sprekende over het feit, dat deze in den Burgemeester den Raad en het gezag heeft aangetast en beleedigd. Ten slotte deelde de Voorz. mede, dat bij machtiging van den Raad nog een trottoir zal gelegd worden langs de R. K. Kerk van tegels en aan den anderen kant dier straat van klinkers en dat aan de verbetering van den Bui tenweg is begonnen. Hierna werd de vergadering gesloten. AXEL, 31 Augustus 1926. Hedenochtend hield de gemeen teraad openbare vergadering. Af wezig waren de h.h. Ed. van de Casteel en Ph. J. van Dixhoorn. Bij den aanvang werd bij den jaardag der Koningin een telegram van hulde gezonden aan H. M. Besloten werd aan P. Baert vergunning te verleenen om een rolluik te plaatsen voor zijn winkelraam, mits dit niet verder dan 50 c.M. vooruitsteekt en even- tueele schade door aanrijding door hem zelf wordt bekostigd. Vervolgens werden verschil lende rekeningen van de gemeente en de gem. bedrijven over 1925 voorloopig vastgesteld, terwijl de begrootingen, die diensten betref fende, over 1927 werden aange boden. Aan de Chr. School te Spui werd f220 verstrekt voor hand werklessen. Besloten werd n i e t in te gaan op de ongewijzigde contractsvoor waarden, volgens welke de P. Z. E. M. electriciteit wil leveren aan de gemeente Axel. Restte nog een bespreking van de aanvraag van Ged. St. over het verleenen van de vergunning voor het graven in de straten voor aanleg van kabels, enz. voor de distributie van electriciteit. De Voorz. merkte op, dat B en W. dat niet kunnen weigeren, maar zij ingevolge de wet eerst den Raad moeten hooren. Na langdurige discussie werd door dhr. Kruijsse een motie voorge steld, waarbij de Raad den wensch uitspreekt, dat B. en W. geen Koninginnedag. Het prachtige weer lokt velen uit tot een uitstapje en nu daar de jaardag der Koningin gevierd wordt, zien we meer wandelaars dan gewoonlijk, daar toch ver schillende kantoren met „haif- kracht" werken en eenige uren vrijaf geven aan het personeel. De jeugd hooren we getooid met strikjes, linten en knoopjes door de straten jubelen en bij deze gevoegd de drukke vlaggen tooi, kunnen we tot ons genoegen weer constateeren, dat Axel mee leeft met haar Vorstin en voor zeker het heden door den ge meenteraad gezonden telegram aan H. M. de tolk is van wat in onze gedachten leeft. Zooals gebruikelijk geven de harmonievereeniging „Concordia" en de algemeene zangvereeniging „Orelio" onder leiding van hun gemeenschappelijken Directeur vanavond uitvoering op de kiosk op de markt. Het programma luidt: Muziek. 1. Wien Neerlands bloed. 2. Défilé musical, marsch. 3. Une soiré aTrianon.fantaisie 4. Cerca del baile, boléro. 5. Valencia, danse d'Espagne. Zang. 6. Volksliederen. 7. Alle Meiklokjes luiden (le uitvoering). 8. Het Koningskind (verplicht nr. le afd. concours Burgh) 9. Moeder en kind (le prijs concours Burgh). 10. Ons lied van de zee. Muziek. 11. Adolf van Nassau, marsch. 12. Les cloches de Corneville, fantaisie. 13. La rose noire, wals. 14. Arthémise, one step. 15. Oud Wilhelmus. We melden dat, natuurlijk in de verwachting, dat velen daarvan getuige willen zijn. Maar we voegen er onmiddellijk een uit- drukkelijken wensch aan toe, nl. dat het stil zij, dat men onder het spelen of zingen niet heen en weer slentert of klappert en men werkelijk komt om te luis teren, want wie pratend of giche- lend geruisch maakt hindert niet alleen degenen die gaarne luis teren, maar ook degenen, die gaarne zoo goed en mooi mogelijk hun concert geven, den Directeur I niet te vergeten 1 Met goeden wil van ouders en politie zijn de onwilligen wel tot rede te brengen. J.l. Zaterdag bracht „Con cordia" een bezoek aan de buurt schap Kijkuit. In de kom der buurt en ook aan de halte der spoorlijn werden eenige nummers uitge voerd, wat bijzonder in den smaak viel van de jeugd, diedebeenen al ras van den vloer hadden. Bij den heer Steijaert werd een sere nade gebracht. Bestuur en muzi kanten vonden daar een zeer vriendelijk onthaal. Het honoraire- ledental werd weer met enkele vermeerderd, zoodat het uitstapje niet zonder succes is gebleven. Bij aankomst in Axel werd nog een kleine wandeling door enkele straten gemaakt. A.s. Zaterdag wordt de Sassing bezocht. Blijkens officieele mede- deeling, ingekomen ter secretarie, zullen van de 51 jongens, die deelnamen aan de verplichte loting alhier op 13 Aug. 1.1,25 worden aangewezen tot dienstneming als militair, zoodat nummer 36 het laatste dienstplichtige nummer is. De Zuider-Tentzending alhier, die vanaf Zaterdagavond tot heden (en ook nog volgende dagen) spreekbeurten geeft, mag zich in een zeer groote belangstelling verheugen. Zondagavond bleek de tent veel te klein. Hopen we, dat de (goede) vruchten in even redigheid niet minder zullen zijn. Levering gas aan Ternenzen. Nog juist vóór het ter perse gaan van ons blad vernemen we, dat de gemeenteraad van Ter- neuzen besloten heeft om in te gaan op de voorwaarden, waar onder door de gemeente Ter- neuzen gas voor verwarming en industrie afgenomen zal worden van de gasfabriek te Axel. Naar we vernemen zal aanst. Zaterdag 4 September te Terneu- zen vergadering worden gehouden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaaanderen, waarin o.a ter sprake zullen komen de valuta-prijzen en het cadeau-stelsel, zooals het door sommige winkeliers en fa brikanten wordt ingevoerd. Tot onderwijzeres aan de R. K. Meisjesschool te Koewacht is benoemd Mej. C. Lammens al daar. Geslaagd te Wageningen voor het examen Landbouwkunde L. O. de heeren E. J. F. Lansu te Zuiddorpe en P. E. M. Kuypers te Kloosterzande. Door den architect L. de Bruijne te Terneuzen, werd Don derdag te Sas van Gent aanbe steed het bouwen van een woon huis aan den Westdam aldaar voor den heer F. van Hulle. Hiervoor werd ingeschreven als volgt le perceel (metselwerk): S. P. van der Hooft, Terneuzen f 1624 Cam. J. Kaas, Sas van Gent f 1300. 2e perceel (timmer- en ijzer werkF. Haers, Philippine f 1325; A. Fermont, Sas van Gent f1190; A. B. Remerij, Sas van Gent f 1179 J. Asselman, Sas van Gent f 1167. le en 2e perceel: G. Witte brood, Sas van Gent f 2360 (gegund). 3e perceel (lood-en zinkwerk) F. Dhaeze, Sas van Gent f 82 M. Wieland, Hoek f80; G. de Bock, Sas van Gent f 72,50J. Gammers, Sas van Gent f70 (gegund). 4e perceel (glas- en verfwerk) R. Crucke te Westdorp'e f238 (gegund). Massa: G. Wittebrood, Sas van Gent f2727. Tern. Crt. Zaterdagavond omstreeks 10 uur ontstond er in de schuur van den landbouwer Edmond Jansens te St. Andries, gem. Koewacht, brand. Doordat de wind gunstig was, bleven de andere gebouwen gespaard, doch de schuur met alles, wat er in was, brandde tot den grond toe af. Vrijdag heeft de gemeente raad van Hulst inzake de belasting op vermakelijkheden met 7—4 stemmen aangenomen een voorstel van de heeren v. Lierop en Blom- maert tot het heffen van belasting op de entrée's. Aan B. en W. werd opgedragen voor een volgende vergadering een uitgewerkt voor stel in dien geest in te dienen. Een aanbod van het waterschap Absdale, Riet- en Wulfsdijk tot overdracht van een gedeelte straat weg voor f 250 (inplaats van de gevraagde f2150) wordt aan vaard, mits door het waterschap wordt afgezien van het plantrccht. Te Middelburg zal Zaterdag a.s. een vergadering worden ge houden ten einde definitief over te gaan tot stichting van de ver- eeniging „Schoolmuseum voor Zeeland" en het vaststellen van statuten en reglement er. benoe ming van een bestuur. Uit St Jansteen. Jl. Vrijdag hield de Raad dezer gemeente vergadering met voltal lige zitting. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, werd lezing gegeven van de ingekomen stukken, waar onder behoorde een aanvraag van het comité tot viering van den jaardag der Koningin om f25 ter tegemoetkoming in de kosten van versiering en verlichting der muziektent. Dhr. de Potter vroeg of Burg. en Wefh. hieromtrent een voor stel hadden, waarop de Voorz., burgemeester ljsebaert antwoord de, dat er in dat college verschil van meening was, nl. of men f 15 of wel f30 zou toestaan. Daarom werd het aan den Raad overgelaten. Spr. meende, dat de tent toch voor 2 dagen gehuurd was en men dus wel met f 15 kon vol staan, voor de verlichting. Dhr. Vael meende, dat men met f 15 niet veel vooruit was. Hij was er voor om f 30 te geven, want met f 15 kwam men niet toe en het comité, dat ook het festival voor haar rekening heeft, zal reeds genoeg tekort komen. Dhr. de Potter wees erop, dat er toch op de begrooting een post staat uitgetrokken voor de viering van nationale feesten en er reeds bij een vroegere gele genheid plan had bestaan, om den jaardag der Koningin te vieren, maar dit door den veldwachter verhinderd werd. Spr. is ook daarom voor subsidie, omdat de viering van den jaardag onzer vorstin leidt tot een verhooging van ons nationaliteitsgevoel en liefde voor het Vorstenhuis. Dhr. de Buck vond het al welletjes. Als men eens nagaat, wat er gegeven wordt voor fees ten, festival, subsidie voor de fanfare en nu weer een bijdrage voor de kiosk, er is geen eind aan. Spr. is tegen subsidie. Dhr. Vergauwen begrijpt niet, waarom dhr. de Buck daartegen kan zijnandere gemeenten, als Hulst b.v. geven zooveel meer en waarom zou men hier er niets voor over hebben om die tent eens netjes te versieren Dhr. de BuckWe hebben toch nog ieder jaar bijgedragen en geven nu ook weer f 150 aan het festival, daarom acht ik het overbodig om nog meer te geven. Op andere jaren was ik er nooit tegen, maar nu wel, omdat het genoeg is. Dhr. Plasschaert merkte op, dat festival en viering van den jaardag der Koningin hier 2 fei ten zijn die men moet scheiden. Op Dinsdag is het festival ach ter den rug en hebben we een eenvoudig Koninginnefeest. De verlichting der tent kost veel en als dit door het comité betaald moet worden kan er niets van komen. Er is f 25 gevraagd, maar ook f 30 was niets te veel ge vergd. Spr. is er voor om dat te geven. Dhr. de Potter begreep ook niet, uitgaande van het doel, dataan- kweeken van patriotisme is, hoe dhr. de Buck daar tegen kon zijn. Spr. is er ook niet voor om het geld weg te gooien, maar f 30 is toch gewettigd. Dhr. de Buck meende in vader landsliefde en koningsgezindheid niet onder te moeten doen voor de andere heeren, en weet ook dat er f 75 op de begrooting staat voor feesten, maar als men alles moet uitgeven, wat op de be- grooting geraamd wordt, dacht hij, dat men niet ver met de financiën der gemeente zou komen Dhr. de Potter: Tegenover een raming van f75 is f30 toch niet te veel Dhr. Martinet vroeg of men de verlichting niet goedkooper kon krijgen. Als die b.v. eens geleverd werd door de gemeente zonder winst te maken De Voorz. wilde naar aanlei ding van het gesprokene het vol gende opmerken: Dat een vroe gere feestviering zou verhinderd zijn daar kwam hij stellig tegen op. De veldwachter heeft toen zijn plicht gedaan. Tegen slui tingsuur maande hij de heeren het café te verlaten. En als het daar netjes gegaan was, zou het er nog door gekund hebben, maar het werd een zuippartij en het was op sprekers bevel,,dat daar een eind aan gemaakt werd. En wat subsidie van Hulst be treft voor viering van Koningin- nejaardag, daaromtrent was hem niets bekend. Wel is ook daar een comité voor vreemdelingen verkeer, dat wedstrijden uitschrijft op dien dag, maar dat wordt door die vereeniging bekostigd. Spr. zou nu willen, dat men f 15 van de genoten bijdrage besteedde voor de huur en nog f 15 willen geven voor de verlichting, maar om de politie te noodzaken om in dienst te blijven tot de mor genuren, zooals meer gebeurd is en zulke dingen te steunen met gemeentegelden, daar was spr. niet voor te vinden. Hij was het eens met dhr. de Buck, dat die f 75 van de begrooting niet op moeten als er geld 'tekort is, had het comité maar wat milder moeten geven. Spr. kon voor zich verklaren, dat hij ruim bij gedragen had en had dat ook verwacht van de burgerij, maar dat er comité leden zijn, die een kwartje geven en dan een groote mond opzetten voor gemeente subsidie, is meer dan treurig. Dhr. Potter protesteerde tegen de verkeerde voorstelling in zake het optreden der politie. Hij was bij het bepaalde geval tegen woordig en het was half elftoen de veldwachter den gasten som meerde om heen te gaan, terwijl geen hunner ongewoon deed of wanklanken liet hooren, zoodat alles ordelijk was en het wc! de gelijk aan den veldwachter lag, dat er wanorde ontstond. De Voorz. bleef bij zijn mee ning en waarschuwde ervoor, of schoon hij hoopte, dat het niet noodig zal zijn, dat hij ook nu weer last zal geven om de orde te handhaven, indien men mocht dreigen die te verstoren. Dhr. Vael verwonderde er zich over, dat de Voorz. sprak over de gegeven bijdragen en er zich op beriep, dat hij royaal voor den dag gekomen is. Maar spr. meende, dat er menschen waren, die 75 cent en een gulden gaven, voor wien dat een grooter offer was, dan f 50 voor den burge meester. Spr. heeft ook gegeven, doch niet zooveel als de voor zitter, maar spr. heeft ook niet het kapitaal van den burgemeester. De Voorz. achtte niet noodig, dat zijn bedrag genoemd werd, maar vond dat toch genoeg. Dhr. Vael kon als lid van het comité verklaren, dat er niets te royaal met het gecollecteerde geld was omgesprongen en daarom stelt hij thans voor f30 te geven. Voorz.: Zal hef tekort door het comité worden bijgepast? Dhr. Vael: Wie zal het anders doen Het voorstel-Vael werd hierna in stemming gebracht en aange nomen met 9 tegen 2 stemmen, nl. van de h.h. De Buck en den Voorzitter. Zonder hoofdelijke stemming werd hierna besloten de ge vraagde bijdrage te schenken aan de R. K. school te Heikant, als vergoeding van onderwijskosten, ingevolge de Wet op het L.O. Voor kennisgeving werden aangenomen a. een finantieël overzicht over 1925 van den Vleeschkeurings- dienst, zetel Hulst, waaruit bleek, I dat was ontvangen f 6674,83 en uitgegeven f4834,76. b. een Kon. besluit, waarbij de gemeente St. Jansteen werd ontheven van de verplichting tot het geven van Openbaar L. O. Aan L. J. Lockefeer werd resti tutie toegezegd, wegens te veel betaald vergunningsrecht, daar hij geen sterken drank meer ver koopt. Hierna werd voorgelezen een jaarverslag van de Commissie tot werkverruiming in Z.VI., te Terneuzen, vergezeld van een verzoek om een bijdrage van f5 ter bestrijding der koiten.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2