Inschrijving Gelilleenicg. -, Keel- en Ontvangen FLUWEEL Dimes VM 'IHQFF, 13,000, ZAAK ZAAK in verschillende kleuren en aan sterk concurreerende prijzen. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten60 ct Zenuw-Tabletten.. 75 ct Staal-Tabletten90 ct Maag-Tabletten75 ct Buitenland. Bekendmakingen. Openbare Vergadering DINSDAG 31 AUGUSTUS 1926, Advertentiën. J. HOOGKAMER, Terwij! de «ctaoorateenbou- wer H. K. S. te Apeldoorn op een steiger werkzaamheden ver richtte op een hoogte van 20 me ter aan den fabrieksschoorsteen der melkfabriek „De Sierkan", brak de steiger. De man kwam gelukkig niet op zijn hoofd terecht doch werd bewusteloos en ernstig gekwetst met een dubbele enkel breuk naar hef ziekenhuis ver voerd. Enkele jaren geleden over kwam hem een dergelijk onge val, waarbij hy de spraak verloor. Bij Apoth. en Drogisten Druk bezoek aan Scheveilingen. Scheveningen, de parel der Noordzee, moet in het buiten land toch wel in 'n bijzonder goeden reuk staan. Zoo heeft een 1000-tal Duitsche dames en heeren uit Crefeld er de hooge kosten voor over gehad om slechts één dagje een bezoek aan het strand te brengen. Zy arriveerden per extra-trein aan het S S.-station te 's Graven- hage waar een groot aantal wa gens van de H T.M. hen op wachtte om ze te vervoeren naar Scheveningen, waar verder den dag genoegelijk werd door gebracht. Met den trein van 6 u. 47 vertrok het gezelschap weer naar zijn Heimat. Een rtywiel als brandkast. Bij een fietshandelaar aan den Gouwsluischen weg te Alphenaan den Rijn werd vorige week een oud ry wiel ter reparatie gebracht. Toen het karretje onder handen werd genomen en het stuur was verwyderd, kwamen er tot grooto verrassing van den reparateur eenige zilverbons van 1 te voor- schijn. Dit gaf hem aanleiding het rywiel aan een meer gron dig onderzoek te onderwerpen en weldra was het bedrag tot 40 aangegroeid. Het rijwiel werd na deze vondst gerepareerd, doch voor alle zekerheid onderzocht de man het nog verder. Inder daad bleek de fiets nog grooter schat te bevatten uit de stang onder het zadel kwamen gelds waardige papieren tot een bedrag van 250 beuevens familiepor tretten te voorschijn. De rijwiel reparateur stelde den gelukkigen bezitter van het rijwiel in ken nis van de vondst, die zulks niet anders kon verklaren, dan dat een thans overleden familielid het geld op deze zonderlinge wy- ze had opgeborgen. „Hdbld." Dinsdagavond is op den Vos8cheweg te Tilburg een ern stig ongeluk gebeurd. Een motor fiets, bestuurd door den 29-jari- gen H., met een jongen van 16 jaar achterop, wilde uitwijken voor een auto. Door te groote snelheid reed de motor tegen de auto. H. en de 16 jarige jongen werden od den grond geslingerd. H. overleed spoedig en de duo- ryder werd levensgevaarlijk ge wond. De landbouwersknecht v. d. B., die vorige week te Woubrugge door den bliksem getroffen werd, is in het ziekenhuis te Leiden overleden. Onzedelijk dansen. Naar het Vad." verneemt, mag in Central aan de Lange Poten de Charleston niet worden gedanst. Dit wordt het publiek door mid del van kaarten op de tafeltjes meegedeeld. De directie ziat in de Charleston een uitwas van de moderne dansen en volgt dus bet voetspoor vau enkele groote bui- tenlandsche restaurants, waar de Charleston evenmin is toegelaten. Trouwens ook in Krasnapolsky en Trianon te Amsterdam wordt deze dans niet geduld. Sec bekend danileepaar, de heer Willy Bosboom, schrijft in „de Kunst" over den dans het volgende Het wordt te erg. Want of schoon wij de charleston in Ne derland importeerden, zouden wij thans niets liever wenscheu dan dat er een verbod werd uitge vaardigd tegen charleston-exces sen. Immers de Charleston, zoo als deze door de erkende dans- leeraren wordt onderwezen, zal, hoe men ook over negerdansen moge denken, geen aanleiding geven tot kritiek. Doch het is de manier, waarop velen tbaos de charestou trachten te dansen, waardoor de uitvoerenden zich verlagen tot de meest onbeschaaf de oerphenomenen van het menschdom. Het is feitelijk onbegrijpelijk, dat uit dansleeraarkringen niet reeds veel eerder een krachtig protest is opgegaan tegen de excessen van de charleston, of liever tegen de manier van aan een op charlestonmuziek. Het is waar: de sterk gerythmeerde en gesyokopeerde muziek, welke veel overeenkomst vertoond met de negermuziek, doet het bloed sneller stroomen eu wekt op tot beweging en tot uitgelatenheid. Maar als de mensch niet in staat, is zichzelf te beheerschen, dan moet hem dit maar worden ge leerd, hetzij door een charlestou- verbod, hetzij door op het dan sen censuur uit te oefenen. Het blijkt, dat de menschbeid, althans een groot deel ervan, niet zonder leiding kan dansen. En daar niet iedere danciüg, eeD technisch leider kan aanstellen, moet er op andere wijze toezicht worden geoefend. Te wen8cben ware, dat overal in openbare dancings de charles- ston werd verboden. Zooals deze thans gedanst wordt door onbe voegden jongelui, die blijk baar nooit één les van een des kundige hebben genomen, die er maar op los „fantazeeren", de andere dansers hinderen, de kij kers onaesthetisch aandoen en prikkelen door hun gekke dans- uitwassen, bij sommige jon gelui lykt het of zij de Sint-Vitus- ziekte hebben loopt het de spuigaten uit. Daarom vóórdat de overheid ingrijpt en wy vreezen dat, zóó voortgaande, het ervan zal komen is het beter dat de directies zelf optreden en bet z.g. charleston dansen abso luut verbieden Te Parijs constateerde iemand, die een uitvoering in de Opera had bijgewoond, dat zijn auto verdwenen was. Hij rappor teerde zulks aan de politie. Te 2 uur des nachts zag een politie agent een jonge man met een auto rijden. De agent hield hem aan, doch de jeugdige bestuurder verklaarde, dat de auto aan zijn patroon toebehoorde. De politiebeambte, die in den jongeman een bekend autobandiet herkende, arresteerde het heer schap en gelastte hem, de auto naar het politiebureau te rijden. De agent stond daarbij op de treeplank. Terwijl de aangehou dene met groote snelheid reed, poogde hij den politieman on verhoeds van de treeplank te werpen en sloeg den agent her haaldelijk op het hoofd. Er ontstond nu een worsteling, waarbij de politiebeambte zijn revolvertroken den bandiet dood schoot. Met den doode aan het stuur reed de auto in de richting van het kanaal. Gelukkig lag er ter plaatse een schip voor anker en de auto botste tegen den wand van het schip aan, terwijl de agent nog steeds op de treeplank stond. De auto werd aan de voorzijde beschadigd, doch viel niet te water. Een droevig oDgeluk had plaats op de lyo Ryssel Parijs. De machinist, bemerkende dat de locomotief onregelmatig werkte steeg op den tender om de oor zaak daarvan te ontdekken. Juist op dit oogenblik passeerde de trein een brug en de machi nist kwam met zyn hoofd in aanraking met een yzeren balk, tengevolge waarvan zyn hoofd vad bet lichaam werd gerukt. Een hittegolf. - - Orer heel Spanje gaat een hittegolf, het ergste op de hoogvlakten van Midden-SpaDje. Te Madrid ziju twee personen door de hitte be zweken. In het oude stadje Bouvi- nes bij Dinam reed Maandag avond een auto op het trottoir voor een huis, waar een vrouw met een klein kindje was ge zeten. Zij werd zwaar gewond. De echtgenoot liep het huis bin nen, nam een geweer en vuurde door het raam op een der auto mobilisten, die op slag dood bleef. De politie van de Noord statie te Brussel is er in geslaagd, een drietal jeugdige boefjes te arresteeren, die er werk van maakten de reizigers op inge nieuze wijze van bun bagage te ontlasten. In de omgeving van dat station boden zij n.l. bun diensten als pakjesdrager aan. In het station liep bet boefje zoo vlug mogelijk vooruit om een wagon met een doorloopen den gang te zoeken. Hij klom naar binnen en terwijl de eige naar der bagage zich door het zelfde portier heen werkte, stapte de pakjesdrager eenige meters verder weer uit en verdween met de bagage, die direct door zijn makkers werd overgenomen. Ten huize der drie dieven is een groot aantal koffers in be slag genomen. Braden of betalen. In den Bristch-Indischen staat Haidara- bad zijn vele onwillige belastiug betalers. Dat is natuurlijk niets byzonders. Want die zijn er in alle landen. Wel bijzonder is de maDier waarop de nizam van Haiderabad meent, dat euvel te moeten verhelpen. Wie zyn belasting, na aan maning, niet betaalt, wordt op een zonnigen morgen, zoo tegen de hitte de» daags, naar een schaduwlooze plek gebracht, daar ontkleed en aan een paal gebonden. Op korten afstand zit, rustig in een tentje, de bewaker, met verfrisschenden drank bij zich. Als de onwillige belastingbetaler een kwartiertje de brandende zon op zyn huid heeft voelen schijneD, vraagt de bewaker hem wat sarcastisch, ot hij het warm genoeg vindt. Zoo ja, dan raag hij, al3 hij ten minste ook nog den zelfden dag de belas tingschuld wil aanzuiveren, naar huis. En anders wordt hij nog wat langer „verwarmd". In den regel vinden de delin quenten het 'teerste kwartier wel uit te houden. Na een halt uur wordt het wat te warm, eu na een uur verklaren zy alles te zullen betalen wat de nizam wil en desnoods nog meer, als zij maar weg mogen. Dan kun nen de verwarmden zich naar huis reppen om de schuld te voldoen. De nizam van Haide rabad schijnt, volgens de "Tel." tevreden over de resultaten van zijn methode. Indisch recht. Marian, een beruchte dief, die de omstreken van Strengat, voortdurend onveilig maakte, is onschadelijk gemaakt door een krachtigen speerstoot, hem toe gebracht door een chinees, dien bij bestelen wilde. In den nacht van Woensdag 14 Juli was Marian met eeDige koutjo's in de dessa Poepoes, in de buurt van de Suikerfabriek Bendoredjo en zou inbreken in een Chineesche toko. Dies kleedde bij zich in adams- costuum, wrikte net zoolang aan de atsluitplauken van de toko, tot er een opening ontstond waardoor hy zich naar binnen kon wringen. De tokohouder, die in zijn winkel sliep en ter zelfverdediging een speer tot zijn beschikking had werd door het lawaai wakker, verborg zich achter een hoop kisten met het wapen geveld. Marian kwam naar binnen eu klom boven op de kisten om een kleine inspectie te houden. De Chin668ch zag hem scherp ai- 1' steken tegen het binnenvallende electrisch licht van da suikerfa briek Bendoredjo, g3f een sloot met de speer, die Marian diep in de borst trot. Brullend van pijn vluchtte bij naar buiten. slechts enkele passeD. De speer had de luchtpijp en een slagader doorgesneden, zoodat het bloed met geweld naar buiten spoot 0d zijn hoofd ermee overdekt werd. Na ontzettende pijnen gaf hij weldra den geest, De Chinees, die dezen moord uit zelfverdediging en ter be scherming van zijn eigendommen bedreef, zal niet gestraft worden. Marian was een beruchte re cidivist en de Chinees heeft een ouderwetsche methode van recht toegepast, waardoor de streek verlost werd van een der groot ste badjingans. „Avp,". Beschaving. Wij, uitverkorenen, die zoo gaarne voor het blanke ras de eer der beschaving opeischen, die zich trotsch de baanbrekers van vrijheid en recht noemen, wij hebben soms zonderlinge ideeën. Zoo propageert een humanitaire (sic.) vereeniging in Amerika het denkbeeld, - de doodstraf voor moordenaars af te schaffen. Wij behoeven nauwelijks te betoogen, dat dit streven op zich zelf te waardeeren is. Het is onbegrijpe lijk hoe een even zoo vreeselijke als onlogische daad onlogisch, omdat men den moordenaar krach tens het „oog om oog" straft met den zelfden verfoeilijken daad, als die waarvoor hij terechtstaat, (al verschilt natuurlijk het motief) zulks toch in regelrechten strijd met onze christelijke opvattingen als de doodstraf in onzen tijd nog mogelijk is. Maar bedenke lijker wordt het, als we hooren, dat die Amerikaansche vereeni ging, die zich zoo roerend met de rechten van den mensch bezig houdt, de moordenaars in kooien wil sluiten en zoo in het publiek ten toon stellen als afschuwwek kend voorbeeld. Bovendien wil den deze menschlievenden de ge kooide menschen slechts één keer per jaar wasschen, scheren en knippen en de nagels verzorgen. Men zou denken aan een bizarre grap. En toch wordt dit voor stel in allen ernst gedair. Roep bij de aanschaffing van in den handel aangeprezen brandbluschmiddelen deskundig advies in van brandweerdeskun digen. Nederl. Brandweervereen. De Vlaamsche bedevaart naar den Yzer. De jaarlijksche bedevaart der Vlaamschgezinden naar het slag veld aan den Yzer heeft Zondag plaats gehad. Ditmaal had de plechtigheid plaats te Dixmuide. Er was een enorme menigte toe gestroomd. Het aantal deelnemers wordt geschat op 50,000, 's Mor gens werd een mis opgedragen op de Groote Markt. Het zeer groote plein en de er op uit komende straten stonden tjokvol. Daarna werd een stoet gevormd, die naar de plaats in de buurt der stad trok, waar het groote kruis van Yzerhulde zal worden opgericht Behalve een geeste lijke -spraken daar Prof. Daels en Mr. Borgenion. Ten slotte werd geknield en een gebed gebeden voor de gesneuvelden en tevens voor de Vlaamsche politieke ge vangenen, in de eerste plaats voor Borms. Wisselkoersen. Brussel 6.88. Parijs 7.17 Londen 12,111/2 New-York 2,491/» De Burgemeester van AXEL brengt ter openbare kennis, dat een van den Gemeenteraad is belegd op des voormiddags ten 10 ure, ten Raadhuize. Axel, den 27 Augustus 1926. De Burgemeester voornoemd, BLOK. BURGEMEESTER en WET HOUDERS van AXEL noodigen belanghebbenden uit tot een inschrijving voor. het plaatsen van een geldleening, groot met jaarlijksche aflos van f 500,—. Inschrijvingsbiljetten moeten in gezonden zijn vóór 21 September 1926, met opgave of deze op schuldbekentenis of obligatiën wordt verlangd. Dit bedrag zal den 30 Sep tember a.s moeten worden gestort. Hiermede betuig ik m'n oprechten dank, aan hen die tijdens het ziekbed van m'n overleden vrouw, hulp en bijstand hebben verleend. Inzonderheid aan zuster VAN EENENNAAM, Mej. ESSEL- BRUGGE, dokter BOM en LEV. D1ELEMAN. Uit aller naam, P. K. KAIJSER. Axel, 27 Augustus 1926. Ondergeteekende maakt het geachte pu- pliek van Axel en omstreken be kend dat hij zijn van af 1 januari 1926 heeft over gedaan aan zijn zoon P. A. LOOF. Dankend voor het genoten vertrouwen, beveelt hij zijn op volger in ieders gunst aan. M. LOOF, Axel. Mij aansluitende aan bovenstaande depl ik het geachte publiek van Axel en omstreken mede dat ik de van mijn Vader van af 1 Januari 1926 heb overgenomen en beveel mij in ieders gunst aan. P. A. LOOF, Mandenmaker. Geneesheer-Specialist te Viissingen, zal aanst Dinsdag van 2.30 4.30 uur spreekuur hou den te AXEL, bij M A KOOLE Weststraat (voorheen DIELEMAN) voor A.A VEJLiBJSID,

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 3