Smetten Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. betoogt het blad, dat het verdrag een algeheele gedaanteverwisse ling heeft ondergaan tusschen de tijdstippen van zijn ontstaan en van zijn afsluiting. Was het aan vankelijk de liquidatie van den internationale politieken toestand, zooals die door de Belgen na den wereldoorlog te onzen koste was geforceerd, thans is het nog slechts een overeenkomst ter re geling der werierzijdsche econo mische belangen. Beteekende het verdrag oorspronkelijk voor ons een zij het duur gekochte politieke overwinning, thans heeft het reeds lang en voor goed dat triomfantelijk cachet verloren en vormt het in zijn geheel niet meer en niet minder dan een economische slachtoffering van Nederland. Het blad eindigt Men geve de zaak geen over dreven afmetingen. Uit een ont werp-economische belangenrege- ling moeten slechts eenige ge breken worden verwijderd, die er door een vergissing onzerzijds zijn ingeslopen, maar die wij niet kunnen laten passeeren en waarvan onze mede-contractant, wil hij economisch met ons sa menleven, ook niet anders dan zal kunnen en willen inzien al zal het misschien eenigen tijd duren, dat wij ze inderdaad niet mogen laten passeeren. Door de afd. Vlissingen van den C. N. A. B groep Loodswe zen is Vrijdag in een vergade ring het Verdrag met België be sproken in verband met het loodswezen, waarbij o.m. aanwe zig was de heer Lindeijer, lid van de Tweede Kamer. Volgens het verslag in de Vüss. Crt. over die vergadering, werd de volgende motie aange nomen De vakgroep Loodswezen van de afdeeling Vlissingen van den Centralen Nederlandschen Amb- tenaarsbond in vergadering bij een ter bespreking van het ont werp Verdrag met België, voor zoover het betreft de voorgestel de verdeeling van den loodsdienst op de Schelde, gehoord de in leiding overwegende dat bij de thans reeds gevolg de en in het bij de Staten-Qe- neraal aanhangige Verdrag voor gestelde verdeeling van den loods dienst op de Schelde, waarbij de beloodsing van alle door de Wielingen binnenkomende sche pen aan België, en de door het Oostgat binnenkomende schepen aan Nederland worden overge laten, eerstgenoemd land reeds in de gunstige positie verkeert dat de in het Verdrag neerge legde bepaling, dat de loods dienst van Nederland voor de door het Oostgat binnenkomende schepen, evenals vóór 1911 zich slechts zal uitstrekken tot de reede van Antwerpen, ten na dele kan komen van het Neder- landsche loodswezen, omdat deze schepen zich dan voot* de onbe duidende korte vaart van de reede naar de kade of de bin nenhavens opnieuw van een Bel gische loods zouden kunnen moeten voorzien, ter vermijding waarvan vele schepen de voor keur zullen geven aan een binnen komen door de Wielingen, ter verkrijging direct van Belgische loodsen dat verder een handhaving van het systeem der z.g.n. lijnbooten, welk systeem blijkens de ervaring nog blijkt te zullen worden uit gebreid, waarbij deze booten, ook wanneer zij door het Oost gat hinnnenkomen, door vaste Belgische rivierloodsen kunnen worden bediend, het nadeel, uil de tegenwoordige regeling voor Nederland voortvloeiend nog wordt verergerd en vergroot; dringt er bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal op aan het ontwerp-verdrag slechts dan te aanvaarden, wanneer de hierin voorkomende bepalingen betref fende de uitoefening van den loodsdienst op de Schelde dus danig wordt gewijzigd, dat de schade welke aan de belangen van het personeel van het Ne- derlandsche loodswezen wordt toegebracht, kan worden opge heven of voorkomen en besluit deze motie te zen den aan den Minister van Marine, de Tweede Kamer en te publi- ceeren in de pers. De hoofdakte examens. Ingediend is een wetsontwerp om in de Lager Onderwijswet te bepalen dat voor een behoorlijke studie voor de hoofdakte de on derwijzersakte ten minste 1 Vs jaar vóór de toelating tot het hoofd onderwijzers-examen moet zijn verkregen. Voorts dat niemand tot hoofd eener school benoembaar is, die niet ten minste 3 jaren in een lagere school volledig werkzaam is geweest. Daarvoor komt in aanmerking de diensttijd als vast of tijdelijk onderwijzer aan een lagere school, als waarnemer vol gens artikel 41 der wet en als assistent met akte, mits tijdens den vollen schooltijd dienst doende. AXEL, 27 Augustus 1926. Van officiëele zijde vernemen we, dat de alhier gehouden col lecte voor de noodlijdenden ten gevolge van de Padang-ramp heeft opgebracht de som van f 558,72. Voorzeker is dit een bedrag, dat getuigt van mensch- lievendheid ook ten opzichte van de bewoners aan den Evenaar en al is het dat de schade in de millioenen loopt, dan zal toch dit steentje het hare bijdragen en ook anderen opwekken om met milde hand te steunen. Woensdagnamiddag had op het baanvak AxelSluiskil der spoorlijn Mechelen—Terneuzen een. ongeval plaats, dat naar om standigheden bijzonder goed is afgeloopen. Door tot heden onbe kende oorzaak ontspoorden van den trein, die 4,25 u. van hier naar Sluiskil vertrekt, een tweetal personenrijtuigen, met het gevolg, dat een dier rijtuigen omsloeg. Het andere rijtuig bleef buiten de rails staan en de daarop vol gende pakwagen bleef evenals de machine en 2 daarachter'vol- gende personenwagens op het spoor. Gelukkig bevond zich in den gevallen wagen geen enkele passagier en ook niet in het andere gederailleerde rijtuig, zoo dat de reizigers met eenige ver traging allen hun weg konden vervolgen, want nadat de ont spoorde wagens waren uitge schakeld, reed de trein weer gewoon door. De volgende dienst Terneuzen- St. Nicolaas van 5,02 had een half uurtje vertraging. Zoodra het noodige personeel met gereedschappen, enz. was gearriveerd, werden de wagens in het spoor gebracht, wat na tuurlijk nachtwerk werd. Ove rigens is dit ongeval met een beetje schrik voor de direct be trokkenen en eenige materieele schade afgeloopen. Woensdag had Andr. Die- leman, landbouwersknecht bij den heer S. de Klerk alhier het on geluk bij het aantrekken van de menreep van een voer graan te vallen, evenals zijn makker. Laatst genoemde kwam echter vrijwel met den schrik vrij, doch Dieleman viel tusschen de paarden, welke voor den wagen stonden. Een dezer dieren schrok en begon te slaan, zoodat D. de volle hoef tegen de borstkas kreeg en per rijtuig naar huis moest worden vervoerd. Hoewel levensgevaar niet aanwezig is, lijdt de getrof fene toch veel pijn en zullen er we!* enkele weken mee heengaan, alvorens hij zijn gewone werk zaamheden weer zal kunnen her vatten. Posteryen. Op den verjaardag van H. M. de Koningin is het kantoor voor den postcheque en giro dienst gesloten, behalve voor het aannemen van stortingen waarvan spoedbehandeling of spoedbericht wordr gevraagd, en voor het uitbetalen van chèques, waarvan de adviezen zijn voor zien van de aanteekening „spoed- oehandeling". Ook zal het kantoor op dien Jag gesloten zijn voor de be handeling van postwissels (met uitzondering van telegrafische) postbewijzen en quitantiën. Voor de overige postdiensten is het kantoor geopend tot 2 uur n.m. Dus uitbetaling van de ouder domsrente tot 2 uur n.m. Het aantal bestellingen van brieven en pakketpost ondergaat geen wijziging. Busrechthouders kunnen de stukken tot 8 uur n.m. afhalen. Voor den telegraaf- en telefoon dienst is het kantoor geopend als op gewone werkdagen. Bij beschikking van den minister van financiën is verplaatst de ontvanger T. Thijssen van het kantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Ter- neuzen naar het kantoor dier middelen te Zaandam. Naar Zei. uit Groenendijk verneemt is de oude korenmolen die den laatsten tijd niet meer in gebruik was en voor afbraak scheen bestemd te zijn, daar de wieken reeds waren verwijderd en ook de grond rond den Mo lenberg reeds gedeeltdlijk was afgevoerd, aan dat lot ontkomen, daar hij schijnt aangekocht te zijn door de vereeniging tot be houd van onze molens, die hem weder in den vroegeren toestand zal doen herstellen. Te Sas van Gent was nog altijd de carnavalskwestie han gende. Men zal zich herinneren dat de burgemeester wegens de daling van het peil der in '22 herstelde carnavalsfeesten, en ook met het oog op de werkeloos heid, de maskarade op carnavals dag verbood. De gemeenteraad heeft toen 23 Jan. j.l. met 4—3 st. op voorstel der beide wet houders een besluit genomen waarbij de maskarades worden toegelaten. De burgemeester kondigde aan dat besluit niet te zullen uitvoe ren en vroeg vernietiging bij de Kroon. Thans vermeldt de „Z.K." een Besl. van 19 Aug., waarbij het besluit van den gemeenteraad is vernietigd. Daarin wordt overwogen dat volgens het Alg. Regl. van Po litie te Sas van Gent de maska rades niet mogen plaats hebben dan met voorkennis en toestem ming van den burgemeester; dat door het hier bedoelde raadsbe sluit een uitzondering wordt in het leven geroepen met betrek king tot het toezicht op die ver makelijkheden, bij het Regl. in het algemeen aan den Burge meester opgedragen en dat zoo danige uitzondering niet in over eenstemming is met het algemeen belang aan dat toezicht van den burgemeester verbonden. In de Dinsdag te Utrecht gehouden 32ste jaarvergadering van den Chr. Nationalen Werk mansbond, werd als lid van het hoofdbestuur benoemd de heer P. Janse te Biggekerke, die deze benoeming heeft aangenomen. Motor - smering. Van de Handelsmaatschappij R. S. Stokvis en Zonen te Rot terdam ontvingen we onlangs een handboekje, als reclame voor de „Idear-motorolie. Dit boekje is behalve als reclame voor de oliefabrieken ook van practische waarde voor de bezitters van motorrijtuigen, chauffeurs en monteurs. Het is van algemeene bekendheid, dat olie voor de machine werkt als bloed voor den mensch. Is de olie (het bloed) niet zuiver, dan wordt ook de machine (het lichaam) ziek. Smering is dus een ge wichtige factor en waar nu dit werkje nuttige wenken geeft over die smering en bovendien gratis verkrijgbaar is bij bovengenoem de maatschappij, zullen zeker velen in het bezit willen zijn van die raadgevingen. Predikbeurten te Axel Zondag 29 Augustus 1926. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/s uie Dr. Schmidt, van Kapeile bij Goes. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 97t ure Ds. J. S. Post. Nam. 2ure Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9'/i ure Leeskerk. Nam- 2l/i Leeskerk, Onder het vee (geiten en var kens) van den landbouwer L. de Blaaij aan het Zaamslagsche Veer is mond- en klauwzeer gecon stateerd. Interessante proeven met eenden. Zooals velen bekend is, is dr. te Hennepe, bacterioloog der Rijksseruminrichting te Rotter dam, reeds eenige jaren bezig te Volendam op zijn proeffokstation voederproeven te nemen met eenden. Het doel dezer proeven is o.m. de eendenhouderij te be- studeeren in verband met de droogmaking der Zuiderzee en de internationale wet, die het visschen van ondermaatsche visch op de Noordzee zal tegengaan. Deze proeven hebben dit jaar een interessant resultaat opge leverd Een 50-tal der in Volen dam gefokte en opgevoede een den zijn in het najaar van 1925 overgebracht naar het terrein der Eerste Zuid-Holl. Coöp. Pluim veecentrale aan den Kralingsche weg te Rotterdam. Dit fokstation staat eveneens onder leiding van dr. te Hennepe en hier heeft hij proeven genomen met het voeren van slachtafval op eenden. Alle eenden, zoowel te Volen dam als te Rotterdam, worden zonder ecnig zwemwater gehou den. De foktoomen te Volendam krijgen nooit groenvoer en alleen droogmeel en mais te eten. Te Rotterdam loopen de eenden in grasrennen en krijgen alleen droogmeel of slachtafval. Deze week nu heeft een fok- toom van khaki-Campbell-eenden een ongekend hoog productie cijfer gehaald. Een der te Volen dam gefokte eenden legde op 14 Augustus haar 300ste ei, terwijl de andere drie Campbells van dezen foktoom legden resp. 241, 233 en 284 eieren tot 15 Augustus. Alle 4 eenden zijn heden nog aan den leg. Meerdere eenden hebben reeds het legcijfer van 200 gepasseerd. Van de 300 legster zijn dit jaar verscheidene jonge eenden en woerden te Volendam opge fokt en deze week zijn 15 dezer jonge eenden weer op het terrein der Centrale geplaatst. Eer. dezer jonge eenden, 4l/j maand oud, is al reeds aan den leg. M. Crt. Arrond. Rechtbank te Middelburg Dinsdagmiddag stonden te recht E. M., 51 jaar, werkman te Stekene, gedetineerd, beklaagd dat hij te Terneuzen in den nacht van 15 op 16 Juli j l. eenige kip pen en kuikens, toebehoorende aan P. L. Leemput, heeft willen stelen, hetwelk werd verhinderd door den eigenaar, die den ver dachte heelt gevat en aangehou den en hem aan de politie over gegeven. Eisch 8 maanden gevang. J. R. v. L., 49 jaar, landbou wer te Zaamslag, die ter verant woording was geroepen ter zake dat hij te Zaamslag op 14 Juli 1.1. opzettelijk twee antieke por- celeinen kopjes, waarop Deur waarder Huineman beslag had gelegd, aan dat bedrag heeft ont trokken, weggevoerd en ze te Terneuzen heeft verkocht. Eisch 1 maand gevang. Ingezonden Mededeelingen Schrijnen en S*ukloopen der Huid, Doorzitten bij Wielrijden, verzacht en eeneest men met PUROL Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Woensdagmiddag is te Borssele de 17-jarige Jan Fraanje bij het zwemmen in de Schelde verdron ken. Des avonds, bij het afloopen van het water, is zijn lijk, circa 100 M. van de plaats, waar hij zich te water had begeven, gevon den. Lastige passagiers. Onder de passagiers van de boot Terneuzen—Vlissingen be vonden zich gisteren ook twee ossen, die te Borssele werden ingeladen. Een dezer ossen viel in het water en trok zijn geleider mede. Zoowel de man als de os werden gered. Maar toen werd de tweede os lastig en maakte een ren over de boot, door de eerste en tweede klasse, en be schadigde niet minder dan 15 rijwielen. Ten slotte wist men ook dat dier te overmannen. „Midd. Crt Verdacht van diefstal van een geldswaarde van f60.— uit den jaszak van J. li, rijwielher steller te Kruiningen, in een on bewaakt oogenblik, dat de jas was opgehangen, is tegen C. de B., woonachtig in de Julianalaan, proces-verbaal opgemaakt. Hij wilde goeden sier maken op de Goesche kermis. „M. Crt." Te Vlissingen geraakte een 7-jarig jongetje in de sluis. Het knaapje werd gered door een sergeant van de marine, die zich gekleed te water begaf. Woensdagmiddag werden de badgasten op het strand van Zoutelande plotseling opgeschrikt door het geroep van^help, help Het bleek, dat een heer en dame, die al zeer geruimen tijd in zee hadden gebaad, in nood verkeer den te midden van de golven in het opkomende water. De heer, een ingezetene van Middelburg, was blijkbaar door een soort kramp overvallen en door machteloosheid niet meer in staat het strand te bereiken de dame, die in Utrecht thuis behoort, zag evenmin kans door de golven naar den kant te komen. De heer Douwe de Vries Jr., lid van de Middelburgsche reddingsbrigade, die zich toevallig aan 't strand bevond, sprong direct gekleed en al in zee en zwom naar de in nood verkeerende baders, en hij bracht hen beiden behouden aan 't strand. Door schrik en ver moeienis zakte de dame in elkaar, doch zij kwam spoedig weer bij. „M. Crt." Oplichting. De heer Gerh. Bakker te Giethoorn kreeg on langs bezoek van een tamilielid uit Meppel. Kort nadat hij was vertrokken, kwam deze, zekere T., terug met de mededeeling, dat hij de Gebr. Slager uit Steen- wijk had ontmoet, die aldaar een detect aan bun motorrijwiel trachtten te herstellen. T. had 50 voor den motor geboden, met het gevolg dat hy eigenaar was geworden. Toevallig had hij slechls 28 aan contanten bij zich en daarom was hy maar even terug gegaan. Misschien was Bakker wel bereid het te kort tijdelijk bij te passen. Inderdaad maakte deze daar tegen geen bezwaar en leende aan T. een bankbiljet van ƒ25. Toen echter op den bepaalden tyd het geld niet werd terug betaald kreeg B. argwaan en niet ten onrechte. Bij informatie bleek n.l. dat het geheele ver haal van a tot z was verzonnen. De Gebrs. Slager waren op den bewusten dag niet by Wuite geweest en bleken zelfs geen motor te bezitten, zoodat van aankoop natuurlyk geen sprake was. Omtrent de zaak van den ontrouwen penningmeester van het Prot. Spaar- en Ziekenfonds te Arnhem, vernemen wy, dat de politie heeft ingegrepen en J. v. G., chauffeur by de ge meente-tram en penningmeester van genoemd fonds, terzake van verduistering van gelden heelt gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. Men meldt uit Antwerpen Terwyl de Hollander Jan Sp. uit Oosterhout aan een der les senaars in het hoofdpostkantoor 'n brief schreef, hetf; men htm zyn portefeuille met 3000 frs. en 200 Hollandsch geld ont stolen. Brand. Gisterenavond zyn twee woningen van den beer Pypers m de Kropstraat te Roermond totaal afgebrand. De oorzaak is onbekend. Verzeke* dekt de schade.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2