Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uwsc h - VI aan deren No. 40. DINSDAG 24 AUGUSTUS 1920. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. De Tanger kwestie. De Tanger-kwestie, welke in haar jongsten vorm reeds dateert van 1873, dus reeds meer dan een halve eeuw oud is en die 18 Dec. 1923 uiteindelijk opge lost heette, staat weer in het middelpunt der internationale belangstelling. Tanger zelf is een belangrijke kleine plaats aan de Westzijde van een baai der Straat van Gi braltar en zou, mits de zeer velen die nu reeds zoo lang kibbelden over den status der stad en haar (neutrale) zone en om strijd ver zekerden, dat Tanger geïnterna tionaliseerd moet blijven, de han den ineensloegen en eindelijk eens er toe overgingen, de haven te doen verbeteren hetgeen reeds even dikwijls als plechtig is beloofd de ingangspoort kunnen worden van het aan na tuurlijke hulpbronnen zoo onme telijk rijke Noord-Afrika. Reeds lang voor 31 Dec. 1906 de Acte van Algeciras werd on derteekend, heeft vooral Engeland er op aangedrongen dat Tanger, als een der bij uitstek geschikte hoofdtoegangswegen in Afrika en naar het Oosten geneutrali seerd, doch onder nationaal be stuur geplaatst zou worden, ter wijl dan voor alle landen de po litiek der open deur zou gelden. Zoowel bij de Acte van Algeci ras (1906) als bij het Fransch- Marokkaansche beschermingsver drag (1907) en de Fransch-Spaan- sche overeenkomst (1912) is die politiek in beginsel aanvaard. Begin 1923 achtte Spanje den tijd gekomen, de door den we reldoorlog en zijn gevolgen af gebroken besprekingen te her vatten. Engeland drong aan op een voorbespreking, welke van 29 Juni tot 4 Juli werd gehouden te Londen en waaraan deelna men Engeland, Frankrijk en Spanje. Italië wilde ook een duit in 't zakje doen, doch kreeg te verstaan, dat de voor-conferentie slechts een vervolg zou zijn van Een jaar nadat zij gehuwd wa ren, schonk ook zy haren man een dochter, en de geboorte van dit kind ontwikkelde in de moe der geheel nieuwe, of tot dusverre sluimerende gevoelens, 't Was bij na terzelfder tyd, dat een toeval lig gemaakte aanmerking van Ger- land haar op de hoogte bracht met den eigenlijken stand zijner vermogensaangelegenheden en de ze onaangename ontdekking meng de in hare welwillendheid voor de kleine erfdochter een wrang gevoel, dat telkens zich vertoonde, als zij het lot vergeleek der beide zusters, en dat met de jaren sterk toenam. Amalia had geen slecht hart, integendeel, zy was in staat tot zekere goedheid, en zou de kleine Felicita als te voren haar liefde geschonken hebben, wan neer z(j ook 7erder een hulpbe hoevend wezen in haar gezien had. Nu echter zag zij in haar slechts de rijke erfdochter en de gedachte, dat haar kleine Marie zioh zou moeten beperken, waar Fèlioita ia de besprekingen in 1912, aan welke Italië niet deelnam, terwijl het er aan werd herinnerd, dat het geen rechtstreeksche belangen heeft in Marokko. Engeland, dat sedert 1740 door Gibraltar den drempel der Mid- dellandsche Zee bewaakt, had er belang bij, het tegenover liggende Tanger niet al te sterk te zien wordenFrankrijk was het te doen, zijn hegomonie in het W. bekken der Middellandsche Zee te handhaven en Spanje beweer de onbetwistbare historische rechten op Tanger te hebben, zoozeer zelfs, dat het Tanger wilde toevoegen aan zijn zone in Afrika. Als gezegd werd de voorloo- pige conferentie gehouden van 29 Juni tot 4 Juli. De meeningen liepen zóó uiteen dat men de besprekingen schorste eerst tot 17 Juli en vervolgens tot 28 Aug., doch 28 Sept. hervatte men ze weer te Londen. Die pauze werd door de drie vrienden benut om elkaar een hak te zetten. Italië drong er als nieuwbakken Middellandsche Zee mogendheid 12 Juli nogmaals op aan, deel te nemen aan de be sprekingen Engeland kwam met Spanje overeen, het verlangen van Italië naar internationalisatie in de hand te werken en Frank rijk gaf, onder den drang van Spanje geheele nieuwe instruc ties aan zijn gedelegeerden, doch wees te gelijker tijd op „het Spaansche gevaar" (het bedrei gen der verbindingswegen voor Engeland). Den 27 Oct. 1923 werd te Parijs de definitieve conferentie geopend zonder Italië dat heftig protesteerde en al aanstonds meedeelde dat het geen enkel besluit als bindend zou erkennen. En na veel gescharrel tusschen Spanje en Italië werd 18 Dec. het Tanger-statuut onderteekend. Wel te verstaan door Engeland, Spanje en Frankrijk. Italië hield voet bij stuk en zond twee dagen later een pro testnota, waarin het weigerde de overeenkomst te erkennen, overvloed baadde, vervulde haar met bitterheid. De beide kinderen waien zeer verschillend naar lichaam en geest en die weinige overeenstemming vervreemdde Felicita van hare moeder. Marie was een ongemeen levendig kind, zy had een begeer lijken zin, maar zy verwierp en vergat een wensch even snel, als zij dien had opgevat, troostte zich even spoedig over het verlies eener lievelingspop als over een bestraf fenden blik van haren vader, zij was niet vatbaar voor sommige indrukken. Die kleine ronde vormen, dat zachte gezichtje met dien sneeuwwitten tint en het ros sige haar, die levendige blauwe oogen waren Amelia's getrouw evenbeeld. Felicita was schoon als hare moeder, en in de don kere oogen van het kind, die vra gend en bedaard de wereld in blikten, lag een wonderbare be koorlijkheid, Zy was een teer kind, aan het bruinachtige fluweel harer wangen, die zacht slechts het bloed lieten doorschemeren, ontbrak nog die ronding en aan hare gestalte die volheid, en het ravenzwarte haar, dat in zware vlechten om haar hoofd was ge legd, gaf haar gelaat een ernstige uitdrukking. zy beloofde een omdat deze inbreuk maakte op de Ital. rechten in de Middel landsche Zee. Veertien dagen later (2 Jan. 1924) verklaarde het Spaansche directorium dat de overeenkomst niet strookte met de historische rechten van Spanje. Doch een maand later (2 Febr.) verklaarde Spanje zich weer be reid, de overeenkomst te onder teekenen, hetgeen het 7 Febr. deed. Het Tanger-statuut zou 1 Dec. 1924 in werking treden doch eer het zoover was, maakte Spanje nieuwe bezwaren, die echter óók uit den weg werden geruimd waardoor of op welke wijze is nooit gemeld zoodat het statuut 1 Juni 1925 plechtig werd afgekondigd en daarmee in wer king trad. Zeer tegen den zin van Mus solini, die zich niet wilde neer leggen bij het fait-accompli, door Spanje, Engeland en Frankrijk bekokstoofd. Den 10e» Juli 1926 echter verklaarde Italië zich „onder, zekere voorwaarden" bereid, het statuut te aanvaarden. Alweder is niet gemeld, welke die voor waarden waren. Maar hoe dan ook, een goede maand geleden had het er veel van, dat de netelige en schier eindelooze Tanger kwestie inderdaad was opgelost. Inmiddels hebben Rivera en Mussolini, de Spaansche en de ltaliaansche dictator, nog eens gesproken over het gevalden lOen Augustus is het Italiaansch- Spaansche vriendschapsverdrag gesloten en 18 Augustus heeft de huidige Spaansche minister van buitenlandsche zaken ver klaard, dat de inlijving van Tanger bij de Spaansche zone een inter nationaal belang is en zal bij dragen tot de veiligheid van Gibraltar. Zeer vermoedelijk steunt Italië dien sensationeelen eisch, ten einde den steun van Spanje te krijgen voor de nieuwe ltaliaan sche Middellandsche Zee-politiek. Het zeggen is nu weer, dat die eisch van Primo de Rivera niets is dan comediespel en er schoon bekoorlijk schepsel te wor den, als hare vormen zouden zijn ontwikkeld, en Amalia ontveinsde dit zich niet zonder sterke bezorgd heid voor hare Marie. De heer Gerland beminde zjjn beide kin deren teeder, ofschoon ook een nog inniger gevoel hem tot Felicita trok. Zij blikte hem aan met de oogen van de geliefde zijner jeugd, haar heldere stem klonk hem als een groet der zalige en als zijn blik rustte op het kind, dan werd die blik niet zelden door tranen verduisterd. Maar zulke aandoe ningen verborg bij angstig voor Amalia's ijverzuchtige oogen, bij had Felicita geen grooter leed kun nen doen en onbewaakte oogen- blikken waren het ook, waarvan zy de herinnering bewaard had aan de bittere uitingen, harer moe der, en die zij aan de oude me vrouw Hersking mededeelde. Felicita bracht ieder jaar in den zomer drie maanden by hare groot ouders op Barnrode door en dit was steeds een tyd van ongestoord geluk voor bet kind. Hier bad men haar lief, hier verstond men baar, hier ontwikkelde zij zich vry, als de bloem in den zonne schijn. Hoe ouder Felicita werd, hpe meer eigen wil ze kreeg en naar mate deze wil meer werd ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. slechts toe strekt om een doekje voor 't bloeden te vinden voor het échec, dat Spanje wordt be reid te Genève als het handhaaft zijn eisch alweer op histori- rische gronden en bovendien als vertegenwoordiger van Zuid Ame rika (waar halen ze 't vandaan?) om een vasten zetel in den Vol kenbondsraad te krijgen. Geen wonder, dat slechts heel weinigen eerbied hebben voor zeo'n spelletje van 's welles en 's nietes, da* men eerder zou verwachten van kinderen dan van een luitenant-generaal, Spaan- schen grande, feitelijk hoofd eener regeering, enz. Frankr()k. Ter bestrijding van de alge- meene duurte heeft de Fransche ministerraad een reeks maatre gelen getroffen, welke in een be perking van het levensmiddelen gebruik zoowel als in een con trole op de levensmiddelenprijzen voorzien. Ter beperking van het gebruik van levensmiddelen is besloten dat in de restauraties slechts twee maaltijden verstrekt mogen worden. Verder zal een zeer strenge controledienst door de politie en door de Justitieele autoriteiten in de markthallen en op de markten uitgevoerd worden. Elke over schrijding van den vastgestelden prijs en elk misbruik zal streng worden gestraft. De regeering hield zich ook bezig met het vraagstuk, hoe een betere verzorging van de mindere klasse der bevolking tot stand zal kunnen worden gebracht. Hierbij werd de instelling van z.g. eethallen overwogen, dewelke op aanzienlijken steun van den Staat zouden kunnen rekenen. Italië - Rusland. De ltaliaansche regeering heeft na grondige overweging van de vraag of zij het handelsverdrag met Sowjet-Rusland dat binnen kort afloopt, zal hernieuwen, besloten de handelsbetrekkingen met Rusland voort te zetten. De handel tusschen Italië en Rusland sinds de erkenning van geëerbiedigd, werden deze bezoe ken langer uitgestrekt. Toen zij 16 jaar oud was en de heer Hersking het tijdelijke met het eeuwige verwisselde, willigde de heer Gerland met droef gemoed de vereenigde bede in zijner schoon moeder en dochter, haar altijd op Barnrode te laten blijven. Dat Felicita zelve hem daarom bsd, dat deed hem leed tot in het diepst zfjoer zieler was dus een plaats, waar zij gelukkiger was dan te huis, een hart, dat haar liever was dan het zijne. En toch was zij het kind zijoer liefde, en met tee- dere zorg bewaarde hij haar voor de bittere woorden der moeder. Daarby gevoelde hy nu ook met smart, hoe Felicita door haar ge loof, door niemand der haren be leden, afgezonderd stond. De ge dachte was hem pijnlyk, dat een vreemdeling hare schreden leiden, haar hart bewaken zou, dat zy aan een ander de geheimste wen- tchen, de frissche indrukken en stillen kommer harer jeugdige ziel zou openbaren. Zijn verbeelding kon den priester niet scheiden van den mensch, en naar zijn gevoe len moest de vader zoolang de biechtvader zijn van zijn kind, tot de geliefde in zijn plaats zou treden, Felioita's zielverzotger in* de Sowjet-regeering in het voor jaar van 1924, heeft niet aan de verwachtingen beantwoord. Het is gebleken dat Rusland meer naar Italië verkocht, dan het in dit land bestelde. In verband hiermede heeft Mussolini de ge heele kwestie van de toekomstige verhouding tot Rusland opnieuw onder de oogen gezien. Uit Rusland zullen grondstoffen worden geïmporteerd, waartegen over fabrieksgoederen zullen worden uitgevoerd. Betalingen zullen dus niet plaats hebben. Revolutie In Griekenland Zondagochtend vroeg bemerk ten de Atheners, dat zij niet meer door den dictator Pangalos wer den geregeerd, doch dat deze op zijn beurt heeft moeten wijken voor generaal Kondolis. Deze heeft zich, zonder op verzet te stuiten, meester gemaakt van den toestand in Griekenland meldt een B. T. A. telegram, dat vervolgt Alle ministers uit het kabinet Eutaxias werden gearresteerd. Een oorlogsschip heeft den Pi raeus verlaten. De kapitein heeft tot taak, generaal Pangalos te arresteeren, die zich op het eiland Spetzai (in de Golf van Nauplia) bevindt. De vloot en de verschillende garnizoenen hebben zich bij de revolutie aangesloten. De opstand schijnt overal geslaagd te zijn. Kondilis heeft admiraal Kon- Joeriotis uitgenoodigd, opnieuw het presidentschap der republiek te aanvaarden. In Athene heerscht rust. Kondilis heeft een manifest gepubliceerd om den opstand te rechtvaardigen. Daarin zegt hij, dat men binnen acht maanden tot parlementsverkiezingen zal overgaan. Kondilis zou een ministerie vormen, waarin hij het premier schap zal aanvaarden. De politici en militaren, die onder het Pangalos-regime waren gearresteerd, zijn in vrijheid ge steld. Het was bekend, dat de po- tusschen wist het zeer goed te stellen met de overige familie en vooral met mevrouw Amalia hij was leeraar aaD het zich daar ter plaatse bevindend Jezuïcen college en een beminnenswaardig fijnbe- schaafd maD, gezellig en vroolijk in gezelschap, die zich de zwak heden der huisvrouw zeer goed ten nutte wist te maken. Het overwicht, dat de kapelaan beslist over Felicita verkreeg, was de voornaamste beweegreden, die den heer Gerland bewoog, zich van zijn lieveling te scheiden, en zoo werd zy, als vroeger bij hare grootouders, nu gast in het va derlijk huis. Zy hield briefwisse ling met haren vader, zelden met hare moeder, en de correspondentie met de laatste werd van beide zijden gevoerd op gedwongen kou- den toon. Des te hartelijker en liefdevoller waren de brieven aan haren biechtvader, en Felicita volg de zijnen raad zoo vol vertrouwen en onvoorwaardelijk, dat z-lfs de zachte mevrouw Hersking in stil te werkte tegen zijn grooten in vloed. Wordt vervolgd). De noodzakelijkste wetenschap voor den mensch is zelfkennis; AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1