Pijnlijke Voeten Gemengd .Nieuws. Landbouw. Rechtszaken. een 150 uitvallers gehad, dus bij de helft van het effectief, 's Ander daags gingen honderd man op ziekenrapport. Eén moest terstond naar Calvarieberg wegens blinde darmontsteking. Het ziekenzaaltje van het regiment was terstond geheel vol. Enkelen zijn op Cal varieberg ondergebracht, terwijl 12 16 man het juiste cijfer kon het blad niet te weten komen momenteel in het militaire ziekenhuis te Utrecht verpleegd worden, wegens gebroken mid denvoetbeentjes. Natuurlijk doen nu allerlei dramatische verhalen omtrent dezen geforceerden marsch de ronde. Ook hoorde het blad, dat een klacht bij de betrokken auto riteiten omtrent het gebeurde zal worden ingediend. Gezien de gevolgen, lijkt het blad een nauwkeurig onderzoek zeker niet misplaatst. H. M. de Koningin herstellende. Men deelt aan de Avp. mede, dat de Koningin thans niet meer geheel aan huis gebonden is en reeds enkele rijtoeren langs het strand heeft gemaakt. H M. zal op 31 Augustus echter nog niet in de gelegenheid zijn om iemand te ontvangen. De onderwijzers-examens voor 1927. Naar gemeld wordt, ligt het in het voornemen van den Min. van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, te bevorderen, dat in 1927 gelegenheid worde ge geven ook volgens het „oude programma" examen voor onder wijzer af te leggen, doch deze gelegenheid zal uitsluitend wor den opengesteld voor hen, die in 1926 aan het examen hebben deelgenomen, doch zijn afge wezen. Ingezonden Mededeelingen Stukgeloopen, Geblaard of Branderig, verzacht er. geneest men met PUROL AXEL, 20 Augustus 1926. Terwijl Woensdag een tweetal marechaussee's op hun ronde waren, bemerkten ze onder Zuid- dorpe een verdacht persoon, die een zak op den rug droeg. Toen hij de politie zag, zette hij het op een loopen in de richting Zwartenhoek. Ziende, dat hij per fiets achtervolgd werd, liep hi een boerenerf op, alwaar hij zich in een schuur boven in een tas graan verborg. Na^enig zoeken gelukte het de politie hem daar uit te halen. Het bleek een ze kere J. de R. van Zuiddorpe te zijn. Hij had o.a. eenige kooien van een stuk land alhier gestolen Zooals andere jaren, wordt de zomerkermis te Selzaete druk bezocht door Hollanders uit de naburige grensgemeenten, die dan in België van de verschillende vermakelijkheden gebruik maken, terwijl anderen het noodige a2n Bachus offeren. Thans deed zich een betreu renswaardig ongeval voor. Een 16-jarig meisje uit de wijk Zand straat te Sas van Gent kwam bij het schommelen uit den lucht- schommel te vallen en werd door hare vaart tegen een ijskarretje geslingerd. Ernstig gekwetst werd de getroffene in een nabijzijnde woning gebracht, om later per auto naar de ouderlijke woning te worden vervoerd. Namens den hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat te Middelburg werd Woensdag aanbesteed het vervangen van drie houten brugdekken op ijzeren liggers door overbruggingen in gewapend beton met bijbehoo- rende werken, behoorende tot de werken van het kanaal van Ter Neuzen. Raming f 6000. InschrijversG. H. Kooman, Sluiskil f6250. R. Verschelling f6165. J. de Bree Fzn. f6160. G. F. J. Rijnberg f5898. F. v. d. Hulle, Oosterland f5870. P. M. Oostdijk f5850. W. Verlinde f 5580. G. A. v. d. Straaten f 5548. De inschrijvers, bij wie geen woonplaats is vermeld, wonen te Terneuzen. Uit St. Jansteen. Tengevolge van het hevige onweder, dat zich Dinsdagmorgen in den omtrek ontlastte, ontstond brand in de woning der boerderij van den heer P. Vael te Absdale. Gelukkig dat het spoedig werd bemerkt, zoodat erger kon worden voorkomen. In de kamer boven de electrische lamp was reeds een balk aan het branden, die men met nat gemaakte doeken kon blusschen. Ook het tafel laken was verbrand. Het ongeval liep dus betrekkelijk goed af. Vermoedelijk is de bliksem langs de electrische geleiding binnen gekomen. Een draad van de telefoongeleiding van 3 m.M. dikte was doorgebrand en het telefoontoestel geheel ontredderd. Hedenmiddag had in de Verlengde Ellestraat, gemeente St. Jansteen, een droevig ongeluk plaats. Terwijl twee wagens graan elkaar daar passeerden, viel de knecht van den landbouwer Cam. van Acker van den eenen wagen, waarop de wielen hem over het lichaam gingen en hij dood werd opgenomen. Onder de gemeente Graauw en Langendam is Dinsdagmorgen de bliksem in de groote land- bouwschuur van P. Heijens ge slagen. De schuur met landbouw werktuigen en graanoogst is een prooi der vlammen geworden. Het vee kon bijtijds worden gered. De schade wordt door assurantie gedekt. Met de Staatscrt. van 18 Augustus zijn verzonden afdruk ken van de statuten betreffende de Coöp. Vruchtenveiling Hulst en Omstreken U. A., te Hulst. Predikbeurten te Axel. Zondag 22 Augustus 1926. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Vü ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren Nam. 2 DezePde Gereform. Kerk. Voorm. 9Vj ure Ds. J. S. Post. Nam. 21/» ure Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9'/s ure Leeskerk. Nam. 21/» Leeskerk. Maandag 23 Augustus Geref. Gemeente. 'sAv. 7'/t ure Ds. H. Kieviet, van Veenendaal. Dit is juist een prachtigen wedstrijd voor deze beide laatsten om zich eens in het juiste licht hunner kracht te stellen en zich eens te veropenharen, hoe zwaar ze tusschen al de assen moeten worden gewogen. Bij verschillende bewoners der wijk Zandstraat te Sas van Gent komt onder de varkens de ge vreesde vlekziekte voor. Reeds zijn een viertal dieren bezweken, terwijl er nog lijdende zijn. Men meldt uit Oostburg aan de Midd. Crt. Zoo nu en dan wordt ook onze streek vereerd met een bezoek van Zigeunertroepen, waarop men in het algemeen weinig gesteld is. Een dergelijke troep, kort geleden over de Duitsche grens gekomen, heeft thans onze gemeente tot standplaats gekozen. Pas zijn ze gearriveerd, of ze oefenen hun practijken direct uit. In een winkel alhier trachtten eenigen van hen den winkelier door alle mogelijke handigheden uit zijn winkel te krijgen. Ook het vragen naar geldstukken van zekere jaartallen is een van hun bekende trucs. Naar we nader vernemen, zou den nog eenige woonwagens met dergelijke „buitenlandschegasten" Zeeuwsch-Vlaanderen willen be zoeken en zouden die in Oostburg slechts de voorhoede zijn. Op 17 September a.s. zal in Zeeuwsch-Vlaanderen eene oefening worden gehouden door het Landstorm-korps Motordienst, afdeeling Zeeland, onder com mando van den commandant le luitenant Persant Snoep. Tijdens het onweer van Dinsdagmorgen is te Zuidzande een rund van den landbouwer 1. L., dat zich in een weide bevond, door den bliksem doodgeslagen. Assurantie dekt de schade. Te Breskens vervoegde zich dezer dagen een persoon, die voorgaf namens den aanne mer van de werken aan de ha venverbetering te komen. Hij nam 100 werklieden aan en ver teerde vrij goed in een hötel Toen hij echter hoorde, dat de ingenieur dien dag zou komen, nam hij zoo spoedig mogelijk een boot naar Vlissingen en vertrok zonder te betalen en met achterlating van de gedu peerde werklieden. Politierechter te Middelburg, Zitting van 17 Aug. 1926. De volgende personen waren gedagvaard M. L. F., huisvrouw van A. M., 53 jaar, St. Jansteen, wegens be schadiging van een overhemd, toebehoorende aan Levinus van Hoye, door er petroleum op te gooien. Uitspraak f 10 b. s. 10 d. h. C. G., 46 jaar, landbouwer te Hontenisse, werd beklaagd dat hij op 21 Juli Eduardus van Damme beleedigend heeft toege voegd„Je deugt nergens voor, je ben alleen goed om goederen op te bergen wanneer er hier in de buurt iemand failliet verklaard is Bij de Poorter heb je dat destijds ook gedaan". Uitspraak f 10 b. s. 10 d. h. Pr. S., huisvr., van C. M., 44 jaar, te Sas van Gent, wegens beleediging van Cyrillus van Putte te Sas van Gent op 29 Juni 1926. Uitspraak f 10 b. s. 10 d. h. L. M. K., huisvr. van A. F 22 jaar, te Zuiddorpe, wegens beleediging van Fl. Claeijs op 22 Juni jl. te Zuiddorpe. Uitspraak f 10 b. s. 10 d. h. A. E. S., 32 jaar, zonder be roep, te Zaamslag, wegens belee diging van Cyrille Stofferis te Sas van Gent op 5 Juni 1926. Uitspraak f 10 b. s. 10 d. h Ch. L M24 jaar, werkman te Antwerpen, gedetineerd we gens landlooperij te Axel op 24 Juli j.l. Uitspraak 3 d. h. Sportnieuws. Dent. Ds. G. H. Kersten zegt, dat de gevraagde en ontvangen f 30.000 voor den bouw van een Theol. school te Rotterdam, ter opleiding van predikanten voor de Geref. gemeenten, hun be stemming blijven behouden en hard noodig zijn. Thans vraagt hij nog ruim tweeduizend gulden voor de meubileering. Reeds «wam een kleine honderd gulden bijeen. Voor de bibliotheek wor den nog steeds inzendingen ont vangen. Wielerbaan Sas Tan Men schrijft ons Zoo staan we dan aan den vooravond van den meest belang rijken wedstrijd van het zomersei zoen der Sas van Gentsche wie lerbaan, nl. het Criterium der Assen. Zooals de wedstrijd onder denzelfden naam te Parijs, zoo loopt ook deze race over 100 K.M. individueel, doch met dit ver schil, dat te Parijs de renners worden gegangmaakt door tan dems, wat te Sas van Gent niet het geval is. Klaas van Nek, die welhaast dit seizoen nog ongeslagen heeft doorgebracht, zal het nu zoo gemakkelijk niet hebben, nu hij mannen tegenover zich zal vinden als Rinus van der Wiel en Thol- lembeek, de „Belgische van Nek", terwijl voorts de „Groote Ronde' mannen als Jules Buysse, Dossche en de Corte de hooge heeren werk aan den winkel zullen bezorgen. De Italiaan Carli en de Franschman Blanc Garin treden voor de eerste maal in Holland op. Noch voor Picavet, noch voor Ranschaert lijkt ons een zege weggelegd, doch beider verleden staat borg voor een bewogen match en zij zullen door hunne herhaalde pogingen tot vluchten de aandacht en warme sympathie van het publiek tot zich weten te trekken. Men meldt uit St. Philipsland aan de N. R. Crt. Inzake de vervalsching van de notulen V2n B. en W. zou er gebleken zijn, dat niet slechts de notulen van de vergadering van 3 Februari 1926 vervalscht zijn door invoeging van een zooge naamd genomen besluit, maar ook, dat in de vergadering van de wethouders slechts aanwezig was de heer A. van Dijke. Ook zou reeds gebleken zijn, dat de vervalsching heeft plaats gehad, nadat het tekort op de haven-, kade- en liggelden, groot f200, was geconstateerd bij het nazien van de gemeenterekening. Auto-ongeluk. Woensdagmorgen om kwart over zeven reed op den Meppeler- straatweg de groentenwagen van J. van Ommen uit Zwolle geheel rechts van den weg. Even voorbij de Berkummer8luis kwam uit de richting Meppel met woeste vaart een auto. Deze reed den wagen van van Ommen aan met zóó'n vaart, dat het onderstel gewoon werd weggemaaid. Van Ommen werd van den bok geslingerd, doch bleet wonder boven wonder ongedeerd. De automobiel maakte na de aanrijding een groote boog, waardoot de vier inzittenden er uit geslingerd werden, vloog toen tegen een boom, sloeg over den kop en kwam weer op de vier wielen terecht. De auto, een Belgische race wagen, werd totaal vernield stuurinrichting, voorband en een gedeelte van de carosserie wer den er at gerukt. De inzittenden, twee heeren uit Groningen en twee dames uit Amsterdam, la gen aan den kant van den weg. De heeren bleken ernstig, de dames vrij licht gewond te zyn. Er was den vorigen avond een fuif geweest iD Haren en de heeren zouden de dames naar Amsterdam terugbrengen. Er wordt beweerd dat de auto een vaart bad van ten minste 100 K.M. De beide heeren, die erg uit oogen, neus en mond bloedden en inwendige kneuzingen hadden gekregen, zijn in het ziekenhuis te Zwolle opgenomen. Ver waar loozing. Het Vad. schrjjft: Reeds lang wisten de bewoners der Maystraat te 's-Graveuhage, dat er iets niet in orde was in perceel 72. Daar woonde namelijk een 27-jarige vrouw V. samen met een 19-jarig jongmensch. De vrouw stond op het punt te scheiden van haar man, die zoo nu en dan eens aanliep bij haar, maar telkens geweigerd werd. Zaterdagavond j.l, kwam hjj weer, en eischte zijn oudste zoontje, een jongetje van 7 jaar, op. De vrouw werd woedend, begon den man uit te schelden, waarop deze zoo kwaad werd, dat hy een ruit insloeg. Dinsdagmiddag nu, omstreeks 4 uur, kreeg deze vrouw ruzie met haar bovenbuurvrouw, waar bij de laatste haar er van be schuldigde, dat zij haar kinderen één van 7 jaar, één van twee jaar en één van 8 maanden verwaarloosde en zelf uit ging. Toen deze ruzie eenigszinsgela wd was en de vrouw met het jong mensch uit was gegaan, gingen de buren eens kijken naar de kinderen, waarvan er twee den heelen dag al in den tuin gespeeld hadden zonder eten of drinken. Een meisje klom over de schut ting en toen zy het kleinste kindje zag in een wiegje, vond zy dit zoo'n vreeselyk gezicht, dat zij de politie dadelyk waar schuwde. Een brigadier en eenige agenten openden daarop de deur en traden het huis binnen. Ze vonden een klein kindje, dat meel speelde met een scherpe bajonet kocht en geheel vervuild was. Het In kuiseotje was één korst ruil, j wordt de lakentjes zwart, terwijl het kindje zelf over het geheele lichaampje zoo vies was, dat de agenten het niet konden aanzien en zy de buren riepen of zy even zouden willen komeo, om te getuigen. Daarna heeft men de kinderen naar den politiepost gebracht, het kleinste in het wiegje. De moeder en het jong mensch waren taartjes gaan eten, bleek later. Het oudste jongetje wilde steeds naar zijn moeder, niet omdat het zooveel om baar gaf, maar uit vrees, zóó was het kind gedresseerd. De buren waren geheel onder den indruk. Vooral de bovenbu ren, die door de vrouw gedreigd waren, dat zy hen zou „dood steken". Omstreeks elf uur kwam de vrouw thuis in gezelschap van het jongmensch en bemerkte zij, dat haar kinderen weg waren. Dit vonden ze blijkbaar zoo on gehoord en brutaal, dat de man een agent binnen riep, om hem te vertellen, wat er alzoo tijdens hun afwezigheid gebeurd was. De agent nam beiden mee naar het politiebureau. De inspecteur-wachtcomman dant wist geen beteren raad dan den geneeskunoigen dienst te telefoneeren. De dokter oordeelde den graad van vervuiling en verwaarloozing zoo ernstig, dat hij opneming gelastte in het kinderhuis. De inspectrice van de kinderpolitie werd met de zaak in kennis gesteld, om te zien wat er voor de kinderen te doen is. Na verhoor op het politiebureau werd de vrouw vrijgelaten. De jongeman was minderjarig en werd dan ook op het bureau vastgehouden tot zijn vader hem kwam halen. In de gasfabriek te Gro ningen is Woensdagmorgen een ernstig ongeluk gebeurd. Eenige werklieden waren bezig een ijzeren loopbrug, die op een hoogte van 8 M. langs de ketels is aangebracht, te vernieuwen, toen plotseling de steiger, waarop de werkzaamheden verricht wer den, ineen stortte. De gehuwde werkman L. Bloemendaal viel met een zware ijzeren plaat naar beneden, geraakte onder de plaat en werd dermate verwond, dat hij een uur later in het ziekenhuis overleed. Hij laat een vrouw en een kindje achter. Bedolven. Zaterdagmiddag was een 73 jarige heer te Apeldoorn na af loop van het middagmaal ver der gegaan met het herstellen van zijn kippenschuurtje, dat hy met een dommekracht wilde op vijzelen. Toen zijn vrouw hem om half- vier voor de thee wilde roepen, bemerkte zij, dat het schuurtje was ingestort en haar man daar onder bedolven lag. Ter hulp geschotenen verwijderden eenige oalken, maar de inmiddels ont boden geneesheer kon, toen de grijsaard weder te voorschijn kwam, slechts den dood con- stateeren. By het baden in een der veenplassen tusschen Epe en Nunspeet kreeg de daar met vrienden kampeerende H. v. V. uit Rotterdam kramp en ver dween plotseling in de diepte. Hoewel de drenkeling spoedig door onmiddellijk toegeschoten hulp op het droge was gebracht, mocht het niet meer gelukken de levensgeesten weder op te wekken. De koopman Brummer, die te Amsterdam in voor-arrest zit als verdacht van den diefstal in de Böazbank te Buasum wordt van verschillende misdrijven verdacht en is thans door drie personen beslist herkend als de man, die in Juni j.l. te Hoog- karspel een vrouw onverhoeds aanviel en met een hamer op haar hoofd sloeg. Voor eenige dagen werden by een bakker te Hasselt 400 zakken bloem in beslag genomen, waarvan de inhoud met krijt was vervalscht. Een onderzoek wees uit, dat de bakker het te goeder trouw had ge verband met deze zaak tbios eeo onderzoek in»

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2