Landbouw. Gemengd Nieuws. Prins om 6 uur een oefening van de brandweer aanschouwde. Het bezoek hier was buitengewoon druk. Er waren ongeveer 30 000 brandweerlieden, onder wie vele van de Nederiandsche brandweer. De oefeningen van de brandweer die ongeveer een uur duurden, trokken de levendige belangstel ling van den Prins. Daarna be zocht hij met zijn gevolg de Dusseldorpsche variétés en het Apollo-theater en keerde daarna naar het Parkhotel terug, waar op uitnoodiging des prinsen een aantal menschen met hem aan den maaltijd aanzaten. Gistermorgen heeft de Prins weer een bezoek aan de tentoon stelling gebracht. AXEL, 17 Augustus 1926. In den vroegen ochtend ont lastten zich heden in de omge ving onzer gemeente eenige on weersbuien, welke met hevigen regenval gepaard gingen. Nabij het gehucht Vaartwijk werd een telefoonpaal door den bliksem getroffen, welke gedeeltelijk ver splinterd werd. Overigens zijn de buien afgedreven, zonder verdere schade of ongelukken te veroorzaken. Zondagmiddag waren in een kreek onder de gemeente Hoek eenige jongens aan het zwemmen. De 10-jarige Andries de Bokx waagde zich hierbij wat te ver, zoodat zijn 22-jarige broeder Jacob naar hem toe zwom. Beide broeders verdwenen echter in de diepte. De jongste kwam echter nog even boven en werd door een makker, Leendert Kense, gered. Geruimen tijd later werd ook de oudste broeder gevonden, doch alle pogingen die werden aangewend om de levensgeesten op te wekken, bleven vruchteloos. Zaamslag. De uitslag van de alhier ge houden loting voorden militairen dienstplicht is als volgt 32 Arenthals, K. A. van. 28 Dekker, C. E. 3 Deurwaarder, J. J. 14 Dieleman, P. 26 Dixhoorn, K. C. P. 19 Door, C. van 17 Fraeijenhove, J. van 29 Hamelink, J. 7 Herrebout, A. J. 1 Heijnsdijk, L. 8 Jonge, A. de 22 Jonge, J. F. de 9 Kaijser, J. H. 30 Kerkvoort, A. van 4 Klaassen, C. 18 Klaassen, J. 25 Leunis, J. 23 Mechielsen, L. 5 Moens, M F. 16 Moor, L. T. M. de 13 Oele, P. 15 Overdulve, J. H. 27 Pienbroek, G. A. van 24 Putter, J. de 6 Scheele, H. 2 Sol, M. C. 10 Stoffels, A. C. 11 Sweeden, C. J. van 21 Visser, C. A. de 12 Wilhelm, A. J. 20 Willemsen, J. P. J. 31 Zeeuw, W. P. de De gehouden collecte voor de Padang ramp heeft alhier op gebracht de som van f 115. Geslaagd voor de akte Fransch L. O. de heer A. van Overbeeke, onderwijzer te Zaam slag. Zondagmorgen wandelde te Sas van Gent een schamel ge kleed persoon op zeer eigenaar dige manier door de straten en stelde zich voor enkele heeren huizen zeer vreemd op. Ook had hij een winkelier lastig gevallen en 20 frs. ter leen gevraagd, onder voorwendsel oneenigheid te heb ben gehad met zijn vrouw, die hem in het krankzinnigengesticht te Selzaete had doen opnemen. Werkelijk bleek hij dan ook een verpleegde van genoemde Sel- zaetsche inrichting te zijn, die des nachts kans had gezien zich op vrije voeten te stellen. Deze vrijheid was slechts van korten duurde rijkspolitie had hem spoedig opgepikt. ,M. Crt" Donderdagvoormiddag werd te Sas van Gent in het openbaar verpacht ten verzoeke van het bestuur der Commissie voor den Openbaren onderstand te Gent, een partij bouwland in den nieuw bedijkten polder (in het Hellegat kavel A groot 9.80.38 H A. en kavel B 9.82.62 H.A., welke parti in massa werd gegund aan den heer A. Dees te Waarde. (Ter toelichting zij hierbij ver meld, dat het hier betreft de Zuidelijke strook van den nieuwen polder, grenzende aan den Van Lyndenpolder, waar genoemde Gentsche instelling ook bezittin gen heeft. Het overige, en over- groote, deel van den nieuwen Hellegatpolder is Rijksbezit en reeds eenige weken geleden ver pacht.) ,M. Ct." Zaterdagavond omstreeks elf uur is de groote landbouw schuur van J. Dieleman te Drie wegen, gemeente Biervliet, afge brand een gedeelte van den oogst en twee varkens zijn ver brand. Vermoedelijk is kwaad willigheid de oorzaak. De land bouwer zelf was niet_thuis en de overige bewoners lagen reeds te slapen. „N. R. Crt." Geslaagd te Utrecht voor het examen Fransch L. O. de heer C. J. A. van Koppen te Terneuzen. De bemanning der veetrans portboot, welke een geregelde vaart Sas van GentTerneuzen Rotterdam onderhoudt, deed dezer dagen een zeer zonderlinge vangst. Op de Schelde varende, ontdekten zij een zeeleeuw, welken zij wisten te vangen. Te Sas van Gent vond de gevangene een groote belang stelling, doch zal zich in het ruim van de boot wel niet bijzonder thuis hebben gevoeld. De zee leeuw was blauwgrijs en donker gevlekt. De Synode der Ned. Herv. Kerk verleende uit het Fonds voor noodlijdende kerken aanGaping? f 1000Cadzand f2000; IJzen- dijke f4500; uit het Fonds ter verbetering van de schraalste predikantstraktementen aan Kle- verskerke f 450 Meliskerke f 354 Hoofdplaat f 500Waterlandkerkje f 650 Retranchement f 258 Sas van Gent f 160. De Bisschop van Breda heeft benoemd tot pastoor te Biervliet den ZeerEerw. Heer Al. Konings, tot Kapelaan te Hulst de Wel Eerw. Heeren Th. van den Briile eu C. Dekkers te Oostburg den WelEerw. Heer C. Joling, priester van het Seminarie, te Koewacht den WelEerw. Heer G. v. Dijk, priester van het Seminarie. St. Jansteen. Ter vervanging van den ma- cadamweg naar Kapellebrug door keibestrating moest de macadam uitgehakt worden, 't welk een ontzettend werk mocht heeten vanwege de kolosale massa en de hardheid van den weg. Arbeidende met vier personen met pikhouweelen en spaden, welke er haast niet in te krijgen zijn, zou er hoogstens 40 M'. per dag uit te krijgen zijn, zoo dat te zien was, dat dit een werk zou worden van een week of drie. Op initiatief nu van den Wet houder P. J. J. Vael werd beslo ten, de macadam uit te ploegen met 'n tractor, waarna de heer Jos. Wauters te Hulst gerequi- reerd werd, die spoedig met zoo'n paardverdringende monsterma chine ter plaatse was, welke een geweldige krachtprestatie aan den dag legde, en waarbij de heer Verbist van Huist sterke staaltjes liet zien van chauffeurs kunst. Jammer dat de beschik bare ploeg niet voor 't beoogde doel bestand bleek en 't ten laatste opgaf. Ware deze in alle opzichten geschikt geweest, dan zou zeker in minder dan één dag heel de weg omgeploegd zijn geweest. Zei. Een kind van den land bouwer V. te Schoondijke had zich buiten weten der ouders in een korenveld te slapen gelegd. Bij het maaien werd het niet tijdig opgemerkt en kwam het met den arm in aanraking met de machine. Het is terstond naar het St. Anthoniusgesticht over gebracht. Het is niet uitgesloten, dat de arm zal moeten afgezet worden. Sportnieuws. Zaterdagavond speelde Axel II te Zaamslag een wedstrijd tegen Juliana aldaar. De uitslag was gelijk spel (2—2). Het eerste elftal van Axel toog Zondag naar Sluiskil, om daar Ter Neuzen I te bekampen. Of schoon Axel in het veld meeren deels sterker was, werd voor doel telkens gefaald. Ter Neuzen wist ten slotte met 1—0 te winnen. Het spel van beide partijen had veel te lijden tengevolge van het ongelijke terrein. De oogsttijd is weder ingetre den, en daarmede verschijnt dan op vele boerenerven de dorsch- machine, om den oogst af te dorschen. De dorschmachine, die veel zwaren arbeid uitspaart, maar het nadeel heeft, dat juist door deze machine het on kruid van den eenen boer naar den anderen wordt overgebracht, Daarom moet van deze machine dan ook een zeer secuur gebruik gemaakt worden. Want naar b.v de plantenziektenkundigen dienst geconstateerd heeft, kwam er in een machine niet minder dan een hectoliter steenbrandkorrels voor. Het wordt daarom aangeraden ook elk jaar de zaden te ont smetten. Natuurlijk is de steen- brandkorrel niet het eenige on kruidzaad, dat gevonden werd. Tal van schimmels en lichtere zaden en kiemen kunnen door de dorschmachine verspreid wor den. Wanneer men dan veel onaangenaamheden wil voorko men, is een omzichtig gebruik van deze nuttige machine ge boden. Agrariër. Moord te Zierikzee. Zaterdagavond te ongeveer 11 uur kregen te Zierikzee twee jonge mannen, de 28-jarige D. E. G. en de 22-jarige P. J. in een lokaal, waar gedanst werd, ruzie over een meisje. De ruzie werd buiten voortgezet. De jong ste greep een mes, waarmede hij aan G. een steek in de hart streek toebracht. De getroffene, die gunstig bekend stond overleed een uur later aan de toegebrachte wond. De dader, die minder gunstig bekend staat, ging eerst een glas bier zitteö drinken, maar werd spoedig gearresteerd. Zon dag was de justitie uit Middel burg ter plaatse en legde de aan gehoudene een volledige beken tenis af. Het lijk is door de po litie in beslag genomen. „M. Crt." Auto-ongeval. Te Kodichem is een vracht auto van de Stoomzuivelfabriek ,De Linge" te Arkel van den Lingadijk gereden. In de auto zaten, behalve de chauffeur, twee jongens: Een hunner, de 16 jarige zoon van den rijksveldwachter D. te Arkel, was onmiddellijk dood De andere jongen bekwam geen letsel, terwijl de chauffeur een onbeduidende beenwond kreeg. De oorzaak van het on geval is onbekend De politie stelt een ondersoek in Omtrent een geval van valschheid in de notulen van de vergadering van B. en W. van St. Philipsland wordt aan de N. R. Crt. gemeld, dat, na een telegrafisch bericht met het verzoek te willen verschijnen ter Provinciale Griffie te Middelburg, B. en W. met den secretaris naar Middelburg zijn gegaan. Tevens was aan den heer J. van Nieuwenhuijzen ver zocht persoonlijk te verschijnen. Maar we vernemen, zijn ook de heeren J. A. Stols en J. van Strien als leden van de commissie tot nazien der gemeenterekening en P. de Ruijter, mederaadslid, haar Middelburg vertrokken. „M. Ct." De noodlottige brand te Oss. Omtrent de oorzaak van den noodlottigen brand te Oss, waar bij vier slachtoffers vielen, doen de zonderlingste geruchten de ronde aldus wordt aan „DeTyd" gemeld. De landbouwer S. vertelde te middernacht wakker geroepen te zijn door hulpgeschreeuw. Toen hij naar buiten keek, was het of hy in een grooten vuur bol keek, zoo'n geweldige laaien de vuurzee was het. Veel bur gers liepen naar het teTrein van den brand, waarvan de vonken neerkwamen op het dak van S.'s huis, dat ook met riet was afgedekt. Hij had volop werk om het dak van zyn buis natte houden, ten einde te voorkomen, dat z(jn boerderij in vlammen zou opgaan. Op de vraag ol het niet mo gelijk ware geweest de vier slachtoffers te redden, werd ge antwoord, dat toen de helpers goed en wel bij het brandende huis waren, dit in ondoordring- baren vuurgloed stond. Van de kamer, waarin moeder v. Z. en de kinderen sliepen, waren de blinden dicht en gegrendeld en bovendien was de deur gesloten. Het bleek niet mogelijk de ven sters tijdig open te krijgen. Op de vraag, of de familie Bevers niet de vrouw v. Z. en de kinderen had kunnen redden, daar hun beider kamers toch verbonden waren met een deur, waarvoor slechts een kast stond, werd geantwoord, dat deze ook door het onverwacht uitgebreide vuur verrast waren en als ra deloos naar buiten gestormd waren in onvoldoende kleeding. De venter A. v. d. Hdie bij de familie v. Z. gastvrijheid genoot en altijd in het achter huis overnachte, vertelde nog het volgende Om halitien was hy naar bed gegaan en tegen halftwaalf ont dekte hij den brand, waarbij het hem verraste, dat hij het vuur eerst ontdekte aan den zolder. Dat wekte hij hem het vermoeden van brandstichting, maar moeilijk kan hij iemand van deze misdaad verdenken. Dat de brand met moedwil was aangesticht, wilde er bij hem maar niet inen dit ver moeden werd ook gedeeld door den vader v. Z zelf, die geruimen tijd met v. d. H gesprokeB had en den venter volkomen ver trouwt. De oude venter, die in het ziekenhuis opname vond, vertel de nog hoe by van Z. nog op het nippertje heeft kunnen waarschuwen; hoe de vrouw toen moeite gedaan heeft de drie kleinen te redden en toen vermoedelijk door den rook is bevangen, bewusteloos geworden en met de kinderen op bed is gevallen waar zy den dood vond. Verder kon A. v. d. H. zich niets meer herinneren, daar hij hevig lydend aan de brandwon- wonden langs den weg was ge legd, om daarna per auto naar het ziekenhuis vervoerd te wor den. Nog wordt gemeldna een ganschen morgen gezocht te heb ben naar het lykje van het oud ste der drie kinderen, vond men het Donderdagmiddag byna ge heel verkoold onder de puin- hoopen voor de deur liggen. Men kan begrijpen welk een vreese- lijke dood dit bijna 3-jarig kind ondergaan heeft. Zaterdag zyn de slachtoffers van den brand te Oss, mej. van Zandvoort en haar drie kinde ren ter aarde beBteld. In een drietal door de justitie verzegel de kisten het verkoolde lykje van het oudste kind was by de moeder in de kist gelegd werden de slachtoffers van het ziekenhuis grafwaarts gedragen. Honderden menschen stonden langs den weg geschaard, terwyl even zoovelen zich op de be graafplaats bevonden. In alle stilte werd eerst de vrouw en bet oudste itind ter ruste ge)egd, waarna de beide kinderen op het voor kinderen bestemde ge deelte der begraafplaats werden begraven. Tevoren was in het ziekenhuis een kerkdienst ge houden. Vrydag werd mej. M. J., uit de Wernerlaan te Hilversum, op de Emmastraat aldaar aan gereden door een autobus van den motordienst gemeente Hil versum, toen zij, zelf uit een anderen bus gestapt, den weg wilde oversteken. De bestuur der van den bus, die baar plot seling van achter den anderen wagen te voorscbyn zag komen, wierp snel het stuur om, doch kon niet verhinderen dat mej. J. door het voorspatscherm werd omvergeworpen en door een der achterwielen overreden. Ver minkt werd zij per brancard naar de r.k. ziekeuverpleging overgebracht, waar zij ZoLdag- middag aan de bekomen ver wondingen is overleden. Zaterdagavond gingen te Veendam 2 jongemannen van circa 23 jaar, de ongehuwde P. van W. en de gehuwde J. B. op een motorfiets een ritje maken. In het nabygelegen dorpje Kiel- windeweer namen zij bij een brug de bocht te nauw, waardoor zy met groote snelheid tegen een muur reden. Hevig bloedenden bewusteloos werden zij met ge broken schedel opgenomen en na voorloopig te zijn verbonden, per auto naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen ver voerd. Beider toestand is zorg wekkend. Na *25 jaar. Ongeveer 25 jaar geleden verloor de metselaar K. te Ze venaar zijn gouden trouwring. Alle zoeken was vruchteloos. Dezer dagen spitte een dag- looner een stukje land ons en vond den ring, die door dat de initialen nog gaat waren aan den eigenaar kon worden terug gegeven. Men meldt aan de Bossche Crt. Sedert eenige dagen worden in bijna alle grensplaatsen groote hoeveelheden wit brood ait ons land naar België vervoerd. Zoo als men weet, is de fabricage van wit brood aldaar verboden. Zoo worden uit Bergen op Zoom, Roosendaal, Eindhoven en Sas van Gent reeds groote partijen wit brood België inge stuurd. De Belgische bakkers in de grensgemeenten hebben nu reeds groote schade. Deze trachten door bemiddeling van bunne bonden een invoerverbod van wit brood in België te kry- gen. Zaterdagavond is te Geldrop de gepensionneerde onderwijzer F., uit Heeze, die hardhoorend is, op het stationsemplacement door een sneltrein gegrepen en gedood. Aan tafel doodgebleven. Zondag is de 20-jarige Corne- lis Griep uit Ierseke, terwijl hy in zijn kosthuis te Schiedam aan tatel zat, plotseling overleden. Bij een onderzoek, dat dadelyk werd ingesteld, bleek, dat G. Zaterdag bier en mosselen had gebruikt. Het lyk is door de politie in beslag genomen. Men denkt aan vergiftiging. Bevolking van Den Haag. Op 1 Juni j.l. bedroeg het aantal inwoners van Den Haag 402,161, waarvan 217935 vrou wen en 184 226 mannen. Er waren dus op gemeld tydsup 33709 meer vrouwen dan man nen in onze residentie woonachtig. Ontzettende misdaad. In de gemeente Tichirisu is een ontzettende misdaad ontdekt. De herbergier Rubin, zyn echtgenoote, schoonmoeder, en twee dochters van 10 en 8 jaar werden in bun woning met af gesneden keel gevonden. De )olitie heeft verscheidene dorps- >ewonera gearresteerd,

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2