Bewogen Huwelijksleven. kinkhoest? No. 37. VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1926. 42e Jaarg. Nieuws- A d vertentiebla d voor Z e e u w s c li - V1 a a 11 d e r e n J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Binnenland. Heeft Uw kind dan moet ge er vooral op bedacht zijn die kleverige taaie slijm te verwijderen. Niets beter daarvoor dan Akker's AM ijsiroop nr Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. tot 5 regels 60 Centvoor Groote letters worden naar ADVERTENT1ËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Gas en Eiectriciteit. Een oplossing? (5 Da kleine groeide voorspoedig op ec Gerlaud had goed daaraan gedaan, haar vooreerst te stelleD onder de hoede en verpleging der liefhebbende grootmoeder. Maar de vaderlyke liefde sprak zoo sterk iu de borst van deu eenza men man, dat hij na 7erloop van zes maanden heentrok, om zijn kind te gaan halen, 't Was zoo stil geworden in het groote huis, zoo stil ook in zijn hart, de onge lukkige man meende te zullen ondergaan in dit eenzaam zwygen, hy wilde een wezen hebben, dat hij aan zyn hart kon drukken, dat zyn eigen was. Er was veel te zeggen voor en ook tegen de vervulling van dezen wensch. Mevrouw Hersking intusschen, hoe bedroefd ook over de schei ding van haar pleegkind, had niet den moed, den vader dezen troost te ontnemen en zoo reisde de klei ne Felicita, vergezeld van hare min, met hen terug naar de re sidentie. In het begin ging ook plies goed, het kleine weien tooh In de Middelb. Courant be spreekt de heer Jac. Welleman de electrificatie van Noord- en Zuid-Beveland en voorziet daar- van evenals Ged. Staten zelf nog verschillende moeilijkheden,welke tot velerlei correspontie en con ference's zullen aanleiding geven, te meer daar er nog geen lijnen zijn uitgezet, die aangeven in welke richting men tot een op lossing zal kunnen komen. De garantie is voorzeker een groot struikelblok en schrijver acht het wenschelijk, dat vooral tusschen de verschillende opvat tingen, welke er bestaan omtrent die garantie tusschen de P Z.Ef.M Ged. Staten en de Gemeenten, meer klaarheid kome. Behalve de garantie geeft het bestaan van gasfabrieken in ver schillende gemeenten aanleiding tot moeilijkheden, die niet onder schat mogen worden (Daar weten we alles van Red.) en de heer Welleman gelooft terecht, dat de electrificatie der Bevelanden staat of valt met de houding, welke de gemeenten met een gasfabriek zullen aannemen, welke gezame- lijk de helft van het zielental van Zuid-Beveland tellen. Waar men nu staat op het standpunt, dat een streek, ook een landbouw streek, welke verstoken is van eiectriciteit, achter staat in haar groeikansen tegenover andere, wil men gaarne medewerken om tot oplossing te geraken. De schrijver biedt dan ter overwe ging aan, dat de gemeenten, die een gasfabriek hebben, zich ge- zamelijk tot een lichaam vereeni gen en onderhandelingen aan- knoopen met de P.Z.E.M. Men moet dan van de positieve ver onderstelling uitgaan, dat een concurrentiestrijd tus schen gasbedrijven en het elec- triciteitsbedrijf uitgesloten moet zijn. Integendeel moet men een belangengemeenschap zoeken tusschen de beide bedrijven. En dat lijkt mogelijk als genoemde bracht leven in huis en rijke liefde in het hart van den vaderom het welzyn en de vreugde van het kiDd draaide de inrichting van het geheele hui». De buishoudster was in haar soort een flink per- soou, maar zij hield niet van kin deren zij verklaarde den heer Gerland onbewimpeld, dat zij y ve- rig zorg zou dragen voor de ka mer en de wasch der kleine,alsook voor de beste voeding der min, maar zy gevoelde zich niet instaat, zich te belasten met het bijzonder toezicht op kinderen. De heer Gerland zuchtte en zweeg juffrouw Wallgrag was overigens een eer lijk en vertrouwbaar persoon bij wist, dat zij tenminste de plich ten, die zij op zich nam, stipt zou vervnllen en dit was voor het oogenblik reeds veel. Bovendien zou zy geen onrecht dulden, waar zy dit bemerkte, hiervan was hij overtuigd, al zou zy het ook juist niet navorscben de min, meende by, zon het overige doen voor het welzyn Tan het kind, en zoo smaakte bij toch ten minste de vreugde, de kleine Felicita by zich te hebbeD. 'tWas midden in den zomer, toen de heer Ger land genoodzaakt was, een reis voor zaken te doen, waarvan hij den daar op acht dagen of l»o- gemeenten met de P.Z E.M. een vereeniging vormen, (naam en vorm laten we nog buiten be spreking) welke zich ten doel stelt in de aangesloten gemeenten èn gas èn eiectriciteit te distri- bueeren. De gemeenten zouden daartoe hare gasfabrieken in be doelde vereeniging hebben in te brengen. De waarde der fabrie ken zou kunnen worden bepaald op de aanschaffingswaarde, ver minderd met een bedrag, dat gelijk staat met een behoorlijke afschrijving. Zoo'n afschrijvings- schaal zou in onderling overleg met deskundige voorlichting wor den opgemaakt. De verhouding in het inge brachte kapitaal zou de basis kunnen zijn voor de medezeg gingschap. Schr. stelt zich voor, dat de PZE M. een bedrag in brengt, gelijk aan het gezamelijk bedrag, dat door de gemeenten is gevoteerd, en krijgt dan daar voor de helft van de zegging schap in de vereeniging. Dit P. Z.E.M.-kapitaal zou moeten die nen voor de inrichting van het electriciteitsbedrijf en zou ook gedeeltelijk kunnen worden aan gewend om de gasproductie meer economisch te doen ge schieden, terwijl wellicht dan nog eenige reserve zou overblijven voor de eerste moeilijke jaren. Wanneer men de Zuid-Beve- landsche gasgemeenten, Goes, Wemeldinge, Ierseke, Schore, Kruiningen (Hansweert), Krab- bendijke, Waarde en Rilland- Bath op de kaart ziet liggen en dan nog weet, dat Goes ook gas levert aan Wilhelminadorp en Kloetinge, dat Krabbendijke met haar net komt tot op den Oost- dijk en Kruiningen aan den Oost kant van haar kom. dat Kapelle- Biezelinge tusschen deze gemeen ten gelegen, gemakkelijk in den bond zou kunnen worden opge nomen, dan lijkt een meer eco nomische produceering, dan thans door 6 fabrieken(jes) geschiedt, absoluut mogelijk. In dien gedachtengang, gas en eiectriciteit,, zouden we dus opnieuw aan de spits blijven staan van vele plattelands streken. Door een oordeelkun dige prijsregeling zou het ver bruik van beide, èn van gas èn van eiectriciteit in de hand kun nen worden gewerkt. Van ga rantie tegenover de P.Z E.M. be hoefde geen sprake meer te zijn, immers .we zouden dan een innige belangengemeenschap tusschen de gemeenten en de P.Z E.M. in het leven hebben geroepen. Ook ons komt een oplossing in die richting wel practisch voor. Maar wij zouden nog verder wil len gaan en ons niet bepalen tot de Zuid-Bevelandsche gemeenten, maar zoo mogelijk tot alle ge meenten in de provincie, die een gasfabriek bezitten. Wanneer deze allen hun gasfabriek ver kochten aan de P Z.E M., en deze daarvan, evenals van de eiectri citeit, een provinciaal gasbedrijf maakte en exploiteerde, zoodat er belangengemeenschap ontstond tusschen beide bedrijven, dan ge- looven we, dat inderdaad een oplossing gevonden was, voor de netelige positie, waarin die zgn. gasgemeenten zich tegen over de P.Z E.M. en indirect de Ged. Staten bevinden. Ook was dan nog te overwegen, in hoe verre een gas-electriciteitsbedrijf voor sommige streken nog meer economisch zou zijn. Evenmin als de heer Welle man een afgerond plan maakt is dit ook hier de bedoeling. Dat laten we aan een deskundige over. Maar we stemmen direct met hem in „Laten de betrokken auroriteiten hun gedachtengang eens in die richting doen gaan, dan kan misschien straks na overleg een meer vaste lijn wor den getrokken". YF erkty d verlenging. Het lid der Eerste Kamer, de heer Blomjous, heeft zich met het volgende schrijven gericht tot den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid Ongetwijfeld heeft Z Exc. de ger bepaalde, wat hij zijn dienst personeel mededeelde. Maar nau welijks een dag heen, kwam er in zyn plannen al verandering, door onverwachte welkome berich ten, tengevolge waarvan hy dade lijk terugkeerde. Teruggekomen, was als gewoonlijk zijn eerste gang naar de kinderkamer, die hij echter gesloten vond. De huis houdster was thuis, maar zij wist noch iets van de min, noch iets van het kind, daar zij dit na het eten nog niet wedergezien had. Het was Zondagmiddag en een schoone zomerdag. Da wande laars trokken in scharen naar bui ten door de poorten der stad. Garland gevoelde zich beklemd j de min ging dagelijks uil met bet kind, zy had verlot daartoe, de kleine moest toch irissche lucht genieten maar heden was het hem zoo onaangenaam, dat hij ze niet in hnis vond, en meer nog, dat niemand aich om haar doen en laten bekommerde. Hy zuchtte. Ach, het was een waar woord, wat zyn schoonvader gesproken had Niets kan in de plaats treden voor de liefde der moeder. En al zijne bjjna vrouwelyke teerderheid, al deze voor een man zoo ongewone zorgen kondeD het kind Diet be- i houden, zooals by dit weniebte. minister van Arbeid, Handel en Nijverheid kennis genomen van de nieuwe regeling der arbeids tijden in Italië, waarbij met in gang van 1 Juli 1.1. werkgevers daar te lande gerechtigd werden den arbeidsduur der werknemers met een uur per dag te verlengen. In verband met de nieuwe Italiaansche wetgeving moge het ondergeteekende vergund zijn aan Z.Exc. de navolgende vragen te stellen 1. Heeft de Minister kennis genomen van de motieven, die tot verlenging der arbeidstijden in Italië geleid hebben, n.l. om de productie van sommige in dustrieën te vergrooten, door de kosten per eenheid te verminde ren 2. Weet de Minister, dat de eerste-Min. van Italië, de heer AAussolini, in een intervieuw met een redacteur van de „Daily stapelartikelen, tegen de concur rentie van Italië in, op de we reldmarkt veelal niet dan met ver liezen kunnen geboekt worden 4. Onder verwijzing naar dat gene, hetwelk reeds in het Voor- loopig Verslag der Eerste Kamer bij de algemeene beschouwingen in het jaar 1921 omtrent den in vloed van een vijf uren langere arbeidsweek op den kostprijs van textielgoederen geschreven is, moge ondergeteekende Z Ex. dringend verzoeken mede te wil len deelen of de Minister zich er volledig rekenschap van geeft, dat door de officieel gesanctionneerde verlenging van den arbeidstijd in Italië de vermindering van den kostprijs per eenheid van de productie der nijverheid weder zal stijgen 5. Indien de Minister met on dergeteekende mede van oordeel is, dat deze nieuwe factor er toe (lngez. meded.) Mail" de textielindustrie met name genoemd heeft, als zijnde een der takken van de Italiaan sche nijverheid, welke wegens buitenlandsche concurrentie deze arbeidsverlenging noodig heeft? 3. Is de Minister bekend met het feit, dat de Italiaansche tex tielindustrie vooral de laatste ten gevolge harer goedkoope pro ductie tot grooten bloei is ge komen en meer en meer op de wereldmarkt als zeer ernstige concurrentie, ook van de Neder- landsche textielnijverheid, op treedt, zoodat vooral orders in De dag was zoo schoon en bei der, in huis was het zoo stil, Ger land nam zijn hoed en ging de poord uit wellicht zou hij zijn kind zien. Daar, waar de voorstad ein digde, begonnen de openbare ver makelijkheden voor de mindere klasse, en het gerucht der kegel baan mengde zich met de heldere tonen der dansmuziek, die uit een herberg weerklonken, wier ven sters wydgeopeDd waren. Soldaten en handwerkslieden dansten hier met hunne meisjes in weerwil der verstikkende hitte, en de gloeiende gezichten en het af en toe hoor bare gekrysch van vrouwelyke stemmen het luide handgeklap van iederen nieuwen dans bewezen dat de vroolijkheid tamelijk ver ga- komen was Werktuigelijk hield Gerland zyn stap in en blikte verstrooid door de geopende ven sters op de golvende meDigte, in wier luiden jubel zich het door- driogend geschrei van een kind mengde, dat kwam van een tafel, die zijwaarts van het huis ouder een paar noteboomen stond, waar aan vier soldaten rookend bij hun ne bierkruiken zaten, Zyn blik zwierf daarheen en vol verbazing zag hij in de armen van den eenen een klein kind, welks gelaat hy vel niet kon zien, tnaar welks zal bijdragen de concurrentie kracht der Nederlandsche nijver heid, met name die der textiel industrie, weder te verzwakken en daardoor de ellende, welke de werkloosheid in de gezinnen der arbeiders brengt, moet toe nemen, is Z.Exc. dan bereid dit te verhinderen door het nemen van maatregelen, waardoor ook in Nederland de berekening van den kostprijs per eenheid van de producten der nijverheid kan dalen zonder den levensstandaard der arbeiders aanzienlijk lager te doen worden wit kanten kleedje noch by de soldateD, noch by de geheele om geving sche.n te passeD. Snel ijlde by naar de tafel en schrok, toen hij zijn eigen kind zag, dat de jonge krijger tamelijk onbe holpen op de kniën hield. Het kind zag blauwrood van het schreien en stampte met armpjes en beentjes, in weerwil van het groote sluk roggebrood met kaas, dat de tee- dere viogertjes krampachtig om sloten hielden. iFelicita,» rit p Gerland uit, op verschrikten toon, »Felicita U En als door tooverslag gerust gesteld door den toon dier bekende stem zweeg het kind en blikte zoekend rond. Nu kreeg het haar vader in het oog, bet stuk brood, die talisman, die het gewenschte doel niet had getroffen, viel op den grond en het kind strekte beide armpjes naar haar vader uit. Ou- stuimig bijna ontrukte hy bet den soldaat, die toen de vreemde heer het kind bij haar naam riep, eenigs- zins verlegen was opgestaan, en vroeg hem barsch #Hoe komt ge aan dat kind Wordt vervolgd). Ontbering is de sleutel tot bet verstand vgo genieten.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1