Fietstochten Er zijn nu nog pas weer aan hooggeplaatste legerofficieren boven hun hooge tractement idemniteiten toegekend, welke soms meer dan 100.000 franc per jaar beloopen. Scholen, cursussen, centrale cursussen zonder tal vermorsen ontstellende massa's papier en de overplaatsingen daarvoor on dermijnen de Staatsbegrooting en die van de belastingambtenaren. Indien de volksvertegenwoor diging er toe kon komen, haar besluiien in overeenstemming te brengen met haar beginselen, dan zou zij morgen dien dag een be perkt, doch goed en modern leger kunnen hebben, waardoor twee milliard zou kunnen be zuinigd op de Oorlogsbegrooting. Een dergelijk energiek mes erin zetten, zou een groot moreel effect hebben. Dikwijls verwon dert men zich over de hooge eischen, welke de schuldeischers van Frankrijkstellen; maar moet het droeve schouwspel van teu- gellooze verkwisting hen niet sceptisch maken ten opzichte van de moeilijkheden, den finan- cieelen nood des lands? „Avp." Binnenland. Het verbod van invoer van ge slacht vieesch in Engeland. De „N. R. Crt" verneemt, dat dr. Berger den betreffenden En- gelschen autoriteiten een uiteen zetting heeft gegeven van de maatregelen, welke hier te lande worden genomen tot wering van besmettelijke veeziekten, waarna dr. Lourens mededeelingen heeft gedaan aangaande de door de rijksseruminrichting genomen proeven. Men heeft thans in Engeland de overtuiging, dat hier al het mogelijke gedaan wordt om zorg te dragen, dat niets wordt uitge voerd wat voor Engeland scha delijk zou kunnen zijn, en men is er tevens overtuigd, van de onjuistheid der meening, dat de ziekte van ons land uit zou wor den geïmporteerd. Bij deze besprekingen, die in een zeer vriendschappelijke!! toon zijn gevoerd, hebben deEngelsche heeren zich uitteraard over al of niet handhaving van het invoer verbod niet uitgelaten. Ingezonden Mededeelingen Het doorzitten bij Wielrijden en ver branden der Huid door de zon, alsmede het stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met PUROL. Doos 30, Tube 80 ct. AXEL, 10 Augustus 1926. Het is heden juist een jaar geleden, dat de ramp van Bor- culo plaats had en niet alleen dat stadje, maar geheele streken uit ons land werden geteisterd door een windhoos van zeldza- men omvang. Toevallig dat wij Axelaren daar op eigenaardige wijze aan herinnerd werden, nl. door het heerschen van een in omvang wel kleiner, maar in zijn aard toch met dezelfde eigenschappen behept noodweer, dat gelukkig van korten duur was. In den vooravond dreigden samenpakkende wolken met on weer, en weldra begon het nu en dan te „lichten", doch het rommelen van den donder was slechts in de verte hoorbaar. De regen plaste echter in stroomen neder en slechts bij korte tus- schenpoozen verminderde dat, vermoedelijk doordat er zoo goed als geen wind was. Er is 's avonds en 's nachts zooveel regen geval len, dat een waarnemer 62 2 m.M. water constateerde. Zooals gezegd, was het stil, maar die stilte moet zich opge lost hebben in een plotseling ontstanen windhoos, welke ovei de hofstede dwarrelde van den heer S. van Hoeve, nabij het ge hucht Kijkuit en wel met zulk een kracht, dat het dak van de groote landbouwschuur voor een groot deel weggeslagen werd. Het Zuidelijk deel van die kap moet opgelicht en geheel omgesla gen zijn, zoodat het riet onder en het houtwerk boven lag in den zgn. bocht. We zagen balken geknakt van 23 c.M. dikte. Een boompje werd afgebroken en een twintig meters verder geworpen. Een gebouwtje, waarin de ma- hines geborgen waren, werd van de fundamenten gelicht en eenige meters verder geschoven. Door dat een machine aan de schutting vast stond, kon het niet verder, anders was het zeker ingestort. De bewoners en ook die van het in de nabijheid staand wacht huisje der spoorlijn Mechelen— Terneuzen, werden beangst door een ontzettend geraas, waarbij de huizen stonden te trillen, alsof het een aardbeving gold. Toch is aan die woningen geen schade aangebracht. Op een naburige akker lagen de bieten op het veld, als waren ze eruit getrokken. Overigens vernamen we tot heden van geen schade van belang. Dat de heer Van Hoeve in dezen tijd van oogsten, en er dus weinig krachten beschikbaar zijn, terwijl hij deze dubbel noodig heeft, evenals ruimte voor zijn graanvruchten, ten zeerste ont- riefd is niet alleen, maar ook een groote schadepost beloopt, daar van waren de velen, die er een kijkje gingen nemen, ten zeerste overtuigd. Vrijdag 12 uur werd ten kantore van de firma Ls. van Waesberghe-Janssens te Hulst in het bijzijn van de familie van Waesberghe en het personeel der firma, door den firmant, den heer Louis van Waesberghe, mede- deeling gedaan, dat hij was uit- genoodigd aan den heer Augus- tinus Biesbroeck mededeeling te doen dat bij Kon. besluit d.d. 3 Augustus 1926 No. 19 het H.M. de Koningin heeft behaagd hem de aan de orde van Oranje-Nas- sau verbonden Eere Medaille, in zilver toe te kennen. De heer van Waesberghe wenschte hem met deze welver diende onderscheiding geluk, en hoopte dat deze nog lange jaren zijne borst zou sieren. (Zei Geslaagd te 's Gravenhage voor het examen handteekenen L. O., de heer L. A. P. Verstraeten te Hulst. Door de marechaussée is tegen een s:hoenmaker te Kloos- terzande proces-verbaal opge maakt wegens vermoedelijke over- t1 e i ig \an de Loterijwet. De winkelier had in zijn eta lage een flesch, gedeeltelijk ge vuld met knikkers, staan. Iedere kooper van een doos schoensmeer merk „Pascol" mocht raden hoe veel knikkers er in de flesch aanwezig waren. Nadat er een aantal doozen verkocht waren, werd de flesch geopend en mocht de winnaar, die het dichtst bij het aantal in de flesch aanwezige knikkers was, een huishoudelijk artikel uitzoeken. De politie nam lijsten enz. in beslag. „M. Crt." Voor het Ne examen slaagde te 's Gravenhage o a. de heer J. W. van dei Giezen te Terneuzen. Dit diploma geeft de bevoegd heid om als leeraar voor een am bachtschool te solliciteeren, voor het vak schilderen. Bij Kon. besluit van30Juli zijn aan de Rijks Hoogere Bur gerschool te Terneuzen benoemd lo. tot leeraar J. D. Bruggink, thans tijdelijk leeraar aan die school en 2o. tot tijdelijk Ieerares mej. W. A. Zijlstra en mej. J. M. van der Meyden, beiden als zoo danig werkzaam. Uit St. Janstcen. Vermoedelijk ten gevolge van het spelen met lucifers door kin deren brandde Donderdag een stalletje van J. Maes te Heikant geheel af Door ijlings toege snelde buren wist men erger te voorkomen. Maes en zijn vrouw waren beiden naar de markt te St. Nicolaas. Eind verbrand. Vrijdagnamiddag ontstond door onbekende oorzaak brand in een stalleltje van Lernout te Clinge (Z.), welke door eenige in de na bijheid zijnde menschen gezien vyerd, Toen de brand gebluscht was, meende men voor alle gerustheid alles nog eens goed na te moeten zien en werd een hooi-schelfje naar beneden gehaald. Terwijl men daar mee bezig was, viel eensklaps het half verbrande lichaampje van een knaapje van ongeveer 5 jaar oud naar beneden, vlak voor de voeten der ontstelde mannen. Buik, handjes en gelaat waren geheel verbrand. Bewus teloos werd het kind opgenomen en terstond werd dokter van Lierop uit Hulst ontboden, die het kind, dat intusschen eenigs- zins was bijgekomen, per auto meenam naar Hulst ter opne ming in het liefdehuis, waar het ventje aan de bekomen brand wonden overleden is. Loop der bevolking. Gedurende de maand Juli zijn in de gemeente Axel Ingekomen Francois Meesen, landb. kn., Oudenweg 1 22 van Hontenisse. Franciscus Engels en echtg-, spoorw. arbeider, Coegorspolder P 50, van Clinge. Fran£ois Dieleman, onderwij zer, Kanaalkade A 104, van Mid delburg. Jan Ant. Hol, onderwijzer, Nieuwstraat G 55 van Middelburg. Eugenius Ed. v. d. Berg, on derwijzer, Walstraat C 34a van Oudenbosch. Pieter Luchtmeijer, koopman, Julianastraat E 139, van Steen- wijkerwold. Pieternella v. d. Berge, dienstb Weststraat D 45, van Amsterdam. Sara Helena Moes, dienstb., Oosterstraat E 55 van Hilversum. Cyriile P. van Jole, schilder, Walstraat C 34e, van Stoppeldijk. Martha Dieleman, zonder, Wa tervliet L 20, van Zaamslag. Vertrokken: Francois Dieleman, landb. kn., Sassing Q 4, naar Neuzen. Suzanna Schieman, zonder, Zeedijk M 4, naar Zaamslag. Maatje Cath. Hamelink, dienstb. Schapenbout O 22, naar Vlis- singen. Grietje van Eenennaam, ver pleegster, Prins-Hendrikstraat, naar 's Heer-Abtskerke. Willem E Wouters, bankwerker, Armendijk H 47, naar Bergen op Zoom. A J. van Maele, Stationsklerk, Sluiskil P 27, naar Neuzen. Landbouw. De minister van binnenland- sche zaken en landbouw heeft goedgevonden en bepaald: a. dat de gewone keuringen van tot dekking bestemde heng sten in het najaar 1926, welke alleen door de stamboekcommis sies zullen geschieden, zullen gehouden worden op alleen voor Hengsten type trekpaard 27 Oc tober te Middelburg en Zierikzee 28 October te Kattendijke b. dat de gewone keuringen van tot dekking bestemde .heng sten in het najaar 1926, welke zullen geschieden door de Rijks commissie voor de keuring van trekpaarden en door de betrok ken stamboekcommissie zullen worden gehouden op (alleen voor hengsten type trekpaard) 19 October te Hulst20 October te Axel21 en 22 October te Oost burg. Sportnieuws. Zondag werd alhier de eerste wedstrijd van de 3-steden-com- petitie gespeeld tusschen Axel en H V. V. van Hulst. Waar schijnlijk omdat Hulst met een groot aantal invallers verscheen, vatten de Axelsche spelers de zaken wel wat te licht op, terwijl de jonge H. V. V.'ers daarentegen een geestdriftige partij speelden. De gevolgen bleven dan ook niet uit en Axel moest zich met een gelijk spel (5—5) tevreden stellen. Bij de rust was de stand 2—2. Wielerbaan Sas Tan Gent. Het weer, dat zich Zaterdag zoo slecht liet aanzien, was Zon dag geheel veranderd, zoodat de meeting der Sassche wielerbaan esn goed verloop Hon vinden, De Helmondsche renner Anton van den Bogaerd, die zijn twintig jarige rennersloopbaan herdacht, werd door het bestuur gehuldigd en reed voor den aanvang der matches een luid toegejuichte eereronde. Van den Bogaerd reed 602 wedstrijden, waarvan hij Woensdag j.l. te Hannover zijn 556ste overwinning boekte. De uitdaging van Jo van Boxsel aan Oscar Daemers ging met veel pech gepaard. Tot driemaal toe moest opnieuw worden gestart Avegens valpartij of platten band. De Belg toonde zich echter twee maal de meerdere van Van Boxsel. In de achtervolgingen sloegen de beide Picavets het tweetal Ranschaert Van Wijk met 50 Meter en overklasten Van den BogaerdVan den Bussche Pagnoul Duray met 40 Meter. De drie uren ameiïcaine hadden tot uitslag PersijnVerschelden 14 punten DaemersVerinandel 16; Pagnoul—Duray 16; Van Boxsel—Van Wijk 26; Van den Bogaerd—Van den Bussche 27 Gebroeders Picavet 30 Roels Cant 30. Ruim 3000 toeschouwers wa ren opgekomen. „M. Ct.'' Zwemmen. De vorige week Vrijdag is oen 18-jarige dame vau uit Calais (Pr.) hei Kanaal overgestoken en heeft in tijd het record belangiyk geslagen. In 14 uur 30 minuten was de afstand afgelegd. Haar voorganger had op 8 Sept. 1923 nog 16 u. 58 noodig. Toen Gertrude Eberledekust van Dover naderde, bleek het door regen en cb onmogelijk de kust te naderen, waarom ze nog een uur paralel aan de kust zwom, om een geschikte landings plaats te vinden. Kranig werk is dat. Gemengd Nieuws. Dien zij gewaarschuwd. Naar de „Thoolsche Crt." meldt, kwam dezer dagen by een landbouwer in den Broek polder onder Tholen een heer binnen, die zich voorstelde als de nieuwe ambtenaar by de be lastingen. Hy moest even wach ten op zyn collega, den dienst- geleider, en vond het beter even op het erf te komen, dan buiten op den dijk te olijven vertoeven. De man gat geen enkele reden tot achterdocht by de vrouw, die hem zelfs noodde het mid dagmaal mede te gebruiken. Dankbaar werd dit aanbod aan vaard terwijl de maaltijd wer,d gekruid met de vertelling van verscheidene gevallen waarop hij fietsen die niet van een rijwiel- plaatje waren voorzien, had aangehouden. Het gesprek werd zoo ver trouwelijk dat hy zelfs zyn win tervoorraad aardappelen van zijn gastvrijen landbouwer zou be trekken. Nog steeds was zijn collega niet gearriveerd. Hy zou eens gaan zien, en vroeg ter loops even de fiets van den baas ter leen. Met de Vossemeersche bus van Klippel gaf hij haar stellig mee. Tegen dit eenvoudig verzoek was geen bezwaar. Maar des avonds snorde Klip- pel voorby zonder een fiets at te geven. Den volgenden dag weder zonder eenig resultaat en ook Donderdag was het rijwiel nog niet terug. Toen mengde men de politie in de zaak, doch de gevlogen vogel is nog niet terechr, even min als de fiets. Zoo het geen bekende is, was hy zeer goed op de hoogte van de namen der omgeving. Te Leiden wilde het 6-jarig zoontje van den heer P. met zyn hoepel den weg oversteken. Hy werd gegrepen door een juist passeerende vrachtauto. Het ventje werd deerlyk gewond en overleed spoedig. Gistermorgen is een 38- jarige schipper uit Utrecht ter hoogte van de Parkkade te Rot terdam overboord geslagen en verdronken, Donderdagmiddag is een jongetje van zes maanden in de ouderlijke woning aan de Anna Paulownastraat te Rotterdam, uit de wieg gevallen. Het kind kwam met het hoofd op een naaimachine terecht. Een pen van een gareuklos drong in een van de oogen. Het kind zal waar schijnlijk het oog moeten misson. In een afgebrande oude schuur by Praag, waar vaak landloopers een onderdak von den voor den nacbt, zijn de verkoolde lijken van negen menschen gevonden. Een buitenkansje. De volgende ware historie, die van humor allerminst ont bloot is, "speelde zich zeer kort geleden af aan zeker politiebu reau te Amsterdam meldt „Het Volk". Daar waren dan, op verschil lende uren van den dag, twee arrestanten binnengebracht. De eene, dien wij Jansen zullen noemen, had al te groote offer vaardigheid jegens Bacchus be- tooud, de andere, was aange houden, daar bij een vonnis te zijnen laste had, dat naar de justitie, die in 't Rijkshotel waar schijnlijk met leege kamers zit, oordeelde eindelijk e6ns moest worden ondergaaD. Beide arrestanten kregen zoo als gebruikelijk is, logies in de cellen van het bureau, de eerste „ter ontnuchtering" zooals dat officieel heet, de tweede ter „voorioopige bewaring" in af wachting van zijn uitlevering aan de geil oddoekte vrouwe, die verlangend was het appeltje met hem te schillen. Eo, zooals eveneens gebruike lijk is, beide arrestanten werden, alvorens men hen insloot, ge fouilleerd en al wat zy bij zich hadden, werd door den wacht commandant tijdelijk opgeborgen. Tot zoover ging alles, zooals het naar letter en geest der voorschriften inzake den inter nen politiedienst behoort te gaan. Maar toen naderde het tijdstip dat de arrestant Jansen geacht werd bekomen te zijn van zyn alcoholische beneveling en een agent kreeg opdracht Jansen uit de cel le halen, opdat hem zijn vrijheid zou worden hergeven. De politie-beambte klopte op de eerste de beste celdeur, waarin hij eenige beweging meende te hooreD, en onder den uitroep„Hé Jansen, ben je wakker ontgrendelde hij de celdeur, waaruit... Pietersen te voorschijn kwam. De politie-beambte, die noch by de insluiting van Jansen, noch bij die van Pietersen was geweest, geleidde den pseudo- Jansen naar het lokaal van den wachtcommandant, die op het tijdstip, dat de arrestanten waren binnengebracht, ook niet aan wezig was. „Nou, Jansen, je kunt weer weggaan. Hier heb je je ballen terug en denk d'r nou verder een beetje aan". Aldus ongeveer sprak de brave wachtcommandant tot Pietersen, wien behalve een sleutelbos, tabaksdoos, pijp, enz. ook een kleine acht gulden ter band werden gesteld. Tegen deze laatste gave had Pietersen be zwaar. „Dat geld is niet van mij," zeida de eerlijke kerel, met het oprechtste gezicht dat hij trek ken kon. De wachtcommandant echter, gedachtig aan het verhaal, dat hij van zijn voorganger had ge kregen, dat Jansen straal dron ken het bureau was binnenge bracht, meende te begrijpen, dat de ontnuchterde niet meer wist, dat hij nog geld by zich had en voegde hem daarom toe „Nou het is in orde hoor, geen kletspraatjes meer, en maak nu maar gauw, dat je de straat op komt". Dat liet Pietersen zich toen geen tweemaal zeggen. Hy was al een paar uur ver dwenen, toen... Jansen met ste vig vuistgebonk op zijn celdeur aankondigde, dat hij uit zyn roes ontwaakt was. De stemming, die er toen in

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2