Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li - Vlaanderen No. 36 DINSDAG 10 AUGUSTUS 1926. 42e Jaarg. J. C. V INK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Poincaré werkt met een zeld- zamen invloed op de Kamerleden. Het financieel programma of liever de voorloopige maatregelen om eenige orde in den chaotischen toestand te krijgen, zijn aangeno men, weliswaar niet unaniem, maar toch met voldoende meerderheid, dat daarin zeker een vertrouwen schuilt, waarmede het huidig nationaal kabinet althans kan re- geeren. Waar in den laatsten tijd de ministeriëele levens bij uren waren afgemeten, teekent het den toestand dat er nu tenminste eenig vertrouwen is geboren en er medewerking is om de moeilijk heden het hoofd te bieden. Het is voorshands de bedoeling om de regeering te helpen aan de middelen die oogenblikkelijk noo- dig zijn om het financiëel even wicht, dat door de inzinking van het betaalmiddel is verstoord, te herstellen. Hoewel niet is medegedeeld met welke middelen men de koers stijging van den franc wil tege moet komen, verluidt het niette min, dat van credieten uit het buitenland een dankbaar gebruik zal worden gemaakt, terwijl den buitenlandschen schuldeischers de verzekering is gegeven, dat Frank rijk zijn verplichtingen tot de volle maat van zijn draagkracht zal nakomen. Nu lijkt zoo'n toezegging heel geruststellend, maar of dat in de praktijk nu zoo volkomen zal kunnen uitgevoerd worden, zal intusschen nog nader moeten blijken. Men denkt daarbij aan eene volledige vervulling der op zich genomen verplichtingen. Evenwel is het voorzichtig uitgedrukt, als de restrictie is gemaakt om daar aan te voldoen naar de volle maat van zijn draagkracht. De rekbaarheid van dit begrip kan tot een onzeker resultaat leiden. In den roes der geldmakerij wil men van de vreemdelingen die Frankrijk bezoeken eene belasting heffen van 20 francs bij een korter verblijf dan 48 uur, 100 francs tot 8 dagen, minder dan een maand 200 francs, langer dan een maand 300 francs, 500 francs voor drie tot zes maanden en 1000 francs voor een verblijf boven het halve jaar. De Amerikanen die in groote zwermen Frankrijk bezoeken, zijn op deze belasting niet gesteld, doch worden aangeraden zich van protesten te onthouden. Indien wij dus redeneert men het recht hadden ons te verzetten tegen den intocht van immigran ten, dan heeft Frankrijk evengoed het recht buitenlanders te weren. Op den Spaanschen dictator Primo de Riviera is een aanslag gepleegd, die weliswaar is ver ijdeld, doch toch aanleiding geeft tot een verscherpte bewaking. Frankrijk zet talrijke verdachte vreemdelingen over de grenzen die uitwijken naar Spanje's ge bied. Op de anarchisten wordt een scherp toezicht gehouden. De staking in de Britsche mijn- nijverheid duurtnog onverminderd voort. Indien men gemeend had de regeering schrik te kunnen aanjagen, dan hebben de leiders der staking verkeerd uitgekeken, terwijl vele der gezinnen van de mijnwerkers in de grootste el lende gedompeld zijn. De kans voor de stakers om den strijd te winnen, wordt uiterst gering en de geest van onverzettelijkheid neemt af. De driestheid waarmee de sta king is volgehouden is oorzaak dat de schatkist zulke belang rijke verliezen heeft geleden dat van eene toelage, die eertijds gegeven werd, geen sprake meer kan zijn. Rooskleurig ziet de toestand er allerminst uit. De bisschoppen hebben .het bemid delingsvoorstel gedaan het werk voor vier maanden te hervatten op het oude loon, mits de re geering, gedurende de periode waarin over de regeling wordt onderhandeld, de subsidieweder zal verleenen. Van deze bemid deling zal evenwel, in acht ne mende de absolute houding der regeering en de uitgemergelde staatskas, weinig resultaat kunnen worden verwacht. Als de mijn werkers op de voorwaarden, die vóór de staking golden, het werk konden hervatten en eenige maat regelen tot reorganisatie van het bedrijf werden getroffen, zouden zij bereid zijn tot eene herziening van de loonschalen. Zal er nog oorlog komen Deze vraag is beantwoord door een Fransch journalist, Henry Muffin, waarvan H. Ch.J.vander Mandere in „Vragen van den Dag" een vertaling geeft, waaraan het volgende is ontleend „Twee gevaren brengt de heer Ruffin in het bijzonder voor ons het roode en het gele gevaar. Hij spreekt van wat men noemen Kan de vorderingen, die het bolsjewisme in den Balkan maakt of althans tracht te maken, en over de gevolgen die dit hebben kan voor den vrede. Want ten slotte, het blijkt wel, dat het bolsjewisme niet den vrede brengt; slechts dien vrede, dien het zelf ziet; slechts de overheersching van de communistische denk beelden. Van anderen aard is het gele gevaar, dat voortkomt uit een ontwaken van de vroeger achteraf gezette rassen. Weet men wel, zoo rekent hij ons voor, dat onze planeet totaal 1 3/4 milliard bewoners telt, en dat daarvan niet meer dan 550 millioen blanken zijn, van wie 440 millioen in Europa, terwijl de gekleurde rassen totaal 1200 millioen zielen tellen, van welke het gele 550, het bruine 450 en het zwarte of roode ras 200 millioen. Er is dus een geweldige onevenredigheid ten gunste van de blanken, die desalniettemin, niet slechts in Europa, maar ook daarbuiten met een minderheid de meerderheid regeeren. Spreek mij niet, zoo zegt hij na Grey's beschouwingen over het uitbreken van den oorlog in 1914 te hebben aangehaald, over een gelocaliseerden oorlogdaar aan valt in de tegenwoordige samenleving niet meer te denken. Integendeel aan de hand van wat de oud-Minister van Koloniën, s- (4 Wai do de rykdom der joDge erfdochter ook een schitterend lok aas voor de mannen, toch behaalde baar schoonheid en goedheid ook de overwinning over menig man- nelyk hart, en toen zij in de lente naar huil terugkeerde, was zy de bruid van een flink beminnens waardig man. De jonge bankier Gerland had weldra de toestem ming zijner schoonouders verkre gen, otschoon hij zyn bruid niets mede ten huwelyk bracht dan een geachten naam. Het vermogen van den heer Hersking was in de laatste jaren door gunstigen aan koop van land en gelukkige spe culaties nog aanzienlijk vermeer derd; hij was een derrykste grond bezitters der provincie en daarom kon het geen bezwaar voor hem zjjn, wanneer zijn kind een onbe middeld man huwde. De jonge Gerland beminde zyn bruid har telijk en innig, zyn hart zon haar ook hebben toebehoord boven dui zenden zonder bruidschat, en deze pvertuigiog woonde oiet alleen in het hart van het beminnende ver trouwende meisje, maar leefde ook bij den scherp en zorgvuldig toe- zieuden vader. Reeds in den herfst van hetzelfde jaar bracht Gerland zijn bruid terug in de residentie en nu ving voor het jonge paar ook een tijd aan van zulk een ongetoond geluk, dat de weerschijn daarvan zelf viel op het oude slot, waarin Emma hare kinderjaren had doorgebracht. Na verloop van een jaar hoopte zy moeder te wor den, en toen het tijdstip van de vervulling dier hoop naderde, kwam mevrouw Hersking naar de residentie, om in het beslissend oogenblik hare dochter bij te staan met raad en daad. Arme vrouw Ware zij verre gebleven de ver vulling dezer hoop werd tegelijk de vernietiging harer vreugde want toen de donkere oogen van een bloeiend kind stil en nieuwsgierig zich openden voor het licht der wereld, toen doof den de vriendelijke sterren der jonge moeder voor immer uit en met hen het geluk van den zwaar- getroffen echtgenoot. De eerste kreet van het kind overstemde den laatsten zucht der moeder en in plaats van met gejubel en zegenwensohen, werd de kleine ontvingen bjj heer intreden }n het de heer Sarraut, hem mededeelde over de moeilijkheden, die aan het immigratievraagstuk voor apan, en ook voor Chinf, zijn verbonden, stelt hij dit op één ijn met de allerernstigste vraag stukken. Men bedenke, zoo heeft Sarraut hem doen opmerken, dat Ingeland vroeger een 200.000 arbeiders naar Australië uitzond. lotseling na den oorlog, heeft Australië zijn poorten gesloten, zelfs voor de broeders van over zee dat duurt reeds zes jaren, hetgeen neerkomt op 1.200.000 man, juist het aantal werkloozen, waaronder Engeland gebukt gaat. <an men dan nog beweren, dat dergelijke vraagstukken, ook al zijn zij van overzee, ook al be treffen zij ver van ons verwijderde anden, ons niet interesseeren Kan men dan nog volhouden, dat een eventueele oorlog tusschen Japan en Amerika, zou deze ont staan, zal worden uitgevochten op den ver van ons verwijderden Grooien Oceaan en slechts voor ons van belang is, voorzoover deze oorlog de met ons verbonden Koloniale gebieden raakt V Theorie en Practyk. Volgens de jongste statistieken van den Volkenbond bedragen ondanks den „algemeenen roep" om ontwapening, de uitgaven der voornaamste mogendheden aan bewapening te land, ter zee en in de lucht, in millioen Holland- sche guldens (het pond sterling berekend op 12 gulden): Groot-Britannië 1368 Ver. Staten 1320 Frankrijk 612 Japan 516 Italië 372 Rusland 456 Duitschland 252 Van Polen en België, de nieuw bakken groote mogendheden worden, jammer genoeg, de mi litaire uitgaven niet genoemd Hebben ze zich met het oog op hun jammerlijken financieelen toestand, wellicht geschaamd, hun opgaven intijds in te zenden? Dat er ook anderen, zelfs man nen van het vak, zijn, die geen leven met de smarten des doods en bittere tranen. Aan de dood kist der moeder, by het licht der feestelijk stralende kaarsen, werd het kind gedoopthet was een dag vol ontzaglijk leed. »Felicita zal ze heeten,* zei de oude heer Hersking, en legde zijn bevende hand op den schouder van den jongen echtgenoot, die diep ont roerd stond tusschen het kind en de enge dookere kist, waarin ge luk en jeugdige levenlust begra ven lagen. »Felicita, want zy za' u het geluk wedergeven myn zoon. Laat de bitterheid der smart geen heerschappij voeren over uw hart, zoodat het zich atwende van het kind, dat reeds in zyn eerste le vensdagen ontberen moetwant de liefde eener moeder wordt door niets vergoed. Zij is het laatste liefdesgeschenk uwer gade, een deel van haar bestaan, van haar leven en lieven.Toen nam Ger land het kind met een driftige beweging uit de armen der min, drukte het stormachtig aan zyn hart en toen, het gevend aan de grootmoeder, bedekte by het ge laat met de handen en weende bitter en smartelyk. »Ja, Felieita zal zy heeten,* «eide by eindelijk, zicb verman nend, »moge zy m y geluk geven, vrede hebben met dergelijke reusachtige uiigaven, waar nu reeds bijna acht jaren is ge schermd met nooit meer oorlog, wordt thans weer bewezen door den Franschen kolonel Charras, die in de „Volonté" een hoofd artikel schreef met den nogal duidelijken titel: „De militaire verkwisting". Deze vakman, en geenszins een anti-militairist, schrijft dan Het Fransche leger is het tal rijkste en het kostbaarste ter we reld. Dat men het op dezen voet in stand 'houdt, is een gevolg van het handhaven van verouderde methodes, en van een kastengeest, welke spot met alle opwelling van spaarzaamheid en die zelf zucht in de hand werkt. Het telt 32 divisiën, terwijl ieder militair weet, dat het drin gend noodzakelijk is, dat aantal terug te brengen tot 16. Maar dat zou tot gevolg hebben, dat er 16 divisie-commandanten met hun staven zouden moeten ver dwijnen en de daarbij dienst- doenden overcompleet zouden worden. Dat durft de regeering ntet aan, die tegelijk de gevangene en het slachtoffer is van een organisatie, welke geen recht van bestaan meer heeft, doch welke zij niet durft afschaffen. Hoewel de ervaringen van den oorlog hebben uitgewezen, dat de cavalerie heeft afgedaan, on derhoudt Frankrijk nog maar altijd 6 regimenten kurassiers. 25 regimenten dragonders, 13 regimenten bereden jagers, 5 re gimenten Afrik., 1 bereden regi ment van het vreemdelingen legioen en 13 regimenten spahis dat is welgeteld 69 regimenten cavalerie, of 69 te veelDe in richtingen voor militair onderwijs wemelen van paarden, die er alléén zijn voor rij- en voltigeer- lessen en zelfs bij de regimen ten met motor-tractie en automo biel-artillerie zijn er paarden, die absoluut niets doen, gelijk wel niet behoeft te worden bewezen. Er is veel te veel beroepskader, met dit gevolg, dat het elkaar in den weg loopt. En zóó is het al. <noge zy zelve het vinden.* Voor de geboorte van het kind was men overeengekomen, het, ingeval het een meisje ware, katholiek op te voeden, ware bet een knaap daarentegen, den va der in het protestantsche geloof te volgen. Da plotselinge dood der moeder had de omstandigheden nu wel eenigermate veranderd het had zijn bedeukelijke zijde, het kind, dat nu alleen den va der nog had, op te voeden in een geloot dat het zijne niet was en daardoor reeds dadelijk eeD scheidsmuur tusschen beiden te schuiven. Daardoor werd een hin derpaal opgeworpen tusschen haar en het hart, dat haar het dier baarst was, die in later levens jaren wellicht onoverkomelijk zou worden, en het zou den heer Ger land waarschijnlijk met ernstige bezorgdheid vervuld hebben, als hy daaraan gedacht had, hoe wel licht de invloed van een katho liek priester iD dit geval ver vreemdend zou kunnen werken, waar geen beminnende moeder, geen teedere gade bemiddelaar ster was. Hare dierbaarste hei iigste belangen, haar twytel en haar zorgen zou de kleine uit storten in een vreemd gemoed, zij sou haar jeugdig hart wel een? kunnen beangstigen, als zy eraan dacht, dat hy God vereerde op een wyze, zoo geheel verschillend van de hare. Maar de heer Gerland was te zeer verzonken in zyn smart om hierover na te denken, of, al had hij dit gevaar, in deze oogenblikken zyn schoonvader te weerstreven. Felieita werd katho liek gedoopt en vervolgens op de ernstige bedenkingen van me vrouw Hersking, dat het kind in de eerste maanden ten mioste beter geborgen was order hare hoede, dan in het eenzame huis, waar het't levenslicht aanschouw de, met de grootouders raar Barn- rode medegegeven, 't Wai een treurige terugkeer voor de beide oude lieden, die waren heenge gaan, om bun kind te aanschou wen in de volheid van haar ge luk, en die het na begraven had den daar in de verte. Menige boerenvrouw veegde de oogeD ai met een tip van haren voorschoot, als zy de schoone vroolijke Emma gedacht, die nu rustte in de aarde, en als zij het arme kind beschouwde, dat stil en tevreden rustte in de armen der grootmoeder en niet vermoed» de, hoeveel verdriet haar geboorte veroorzaakt had, Wordt vervolgd). AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1