Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen w sc h - VI a a n d eren. No. 34 DINSDAG 3 AUGUSTUS 1926. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIjS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar ADVERTENT1ËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag !1 ure. Eerste Kamerverkiezingen. In de Vrijdag gehouden zittin gen van de Prov. Staten der pro vincies Gelderland, Overijsel, Groningen en Drenthe zijn ge kozen tot Eerste Kamer-leden J. B. Westerdijk te Uithuizer- meeden (v.d.)H. Colijn te 's Gra- venhage (a.-r.); mr. P. A. Die penhorst te A'dam (a.-r.)mr. W. L. Baron de Vos v. Steenwijk te Wijhe (c.-li.); J. F. C. Arntz te Nijmegen (r.-k.)P. Th. Dobbel- man te Nijmegen (r.-k.)J. C. L. v. d. Lande te Ubbergen (r.-k.); mr. H. Smeenge te A'dam (v.-b.) mr. A. J. baron van Nagell van Ampsen te Laren (Gld.) (v.-b.) mr. M. Mendels te A'dam (s.d.a. p.); E. Rugge te Groningen (s.d.a.p)L. M. Hermans te Arn hem (s.d a.p.). Wie van de Christelijk Histo- rischen als Tweede lid is geko zen, zal nog nader uit de voor keurstemmen worden vastgesteld. In de zitting van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland was aan de stemming voor de verkiezing van 12 leden van de Eerste Kamer voor groep IV (pro vincie Zuid-Holland). Van de 82 leden waren er 3 afwezig. Vrijheidsbond 11 stemmen, Vrijz.-Democraten 5 St., Anti-Rev. 17 St., Staatk. Ger. 2 st., Christ.- Hist. 12 st., S.D.A.P. 18 st., R.- Katholieken 14 st. Totaal 79 st. Zoodat in de groep Zuid Holland gekozen zijnMr. P. Rink, Den Haag (v.-b.); J. Koster, Heerlen (v.-b.)mr. M. Slingenberg, Haar lem (v.-d.); prof. mr. A. Anema, Haarlem (a.-r.)mr. P. E. Briët, Leiden (a.-r.)jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, Leiden (c.-h.)mr. A. v. d. Hoeven, R'dam (c-.h A. B. de Zeeuw, R'dam (s.d.a p.) F. L. Ossendorp, A'dam (s.d.a.p.) P. Danz, A'dam (s.d.a.p.)j. J. G. baron van Voorst tot Voorst, Arnhem (r.-k.)prof. dr. A. M. A. A. Steger, den Haag (r.k.). Brnbantsche dankbaarheid. Vrijdagmiddag heeft in het gebouw van het provinciaal be- (2 Felieita had nadenkend toege hoord. «Is bet dan volstrekt nood zakelijk dat een meisje huwt? Aan myn leven ontbreekt niets, noch steun, noch liefde, noch vreugdegij schenkt mij alles. Laat ons daarom maar bij elkan der blijven, grootmoedertje, ik ben hier gelukkig.s »Maar Felieita,* seide de oude vrouw, «bedenkt ge dan niet, dat mijne dagen geteld zijn, dat gij wellicht weldra zonder bescher ming zult zijn? Zou het niet een troost voor mij zijn, u te weten onder de trouwe bescherming van een geliefden man, als ik heenga Ja, als ik u geborgen wist in het huis uws vaders, zoo geheel naar mijn zin en naar de behoefte van uw hart, dat zou mij mijn laaiste uur verlichteu. Maar d a t geluk heeft God mij ontzegd, en wan neer ge niet gehuwd zjjt als ik sterf, waar zult ge dan een ander geschikt toevluohtsoord vinden, dan ia het huis uws vaders f B^.de Uriblioneo,* antwoordd# stuur van Noord-Brabant een treffende plechtigheid plaatsgehad. Een afvaardiging uit de Bra bantsche dorpen Zeeland, Gassel en Escharen, bestaande uit de burgemeesters Doedens, Peters en baron van Hövell van Wester- flier en het Statenlid van de Ven uit Zeeland, had aan den Com missaris der Koningin, mr. A. baron van Voorst tot Voorst verzocht plechtig afscheid te mogen nemen van het Provin ciaal Centraal Comité tot leniging van rampen van algemeenen aard. Dit comité, met uitzondering van den heer ir. Schüngel, was in een der zalen aanwezig, nl. de Commissaris der Koningin als voorzitter en de leden Th. Roeffen (tevens secretaris-penningmeester) jhr. mr. E. van Meeuwen en jhr. mr. W. van de Poll, met den architect Danser. De heer Doedens, burgemeester van Zeeland, richtte zich tot den voorzitter en sprak als volgt „De plaatselijke steuncomité's van Zeeland en Langenboom, ingesteld naar aanleiding van een stormramp, die op 10 Augustus 1925 des namiddags ongeveer 6 uur die plaatsen en omgeving op onbekende en ongekende wijze teisterde, hebben met bewonde ring gadegeslagen al hetgeen is geschied van den beginne tot het einde om de verwoesting, door die ramp veroorzaakt, zoo vlug en zoo grondig doenlijk te her stellen en het leed der getroffenen, zoover dit mogelijk was, te ver zachten. Die comité's hebben daarom gemeend aan hunne groote erken telijkheid en aan die der slacht offers nadrukkelijk uiting te moe ten geven en danken u, mijnheer de voorzitter, voor de gelegenheid, hiertoe verschaft, door de ont vangst hunner afvaardiging, hier voor u staande. Gesteund door de onvolprezen milddadigheid van het Neder- landsche Volk en het Koninklijk Huis; gesteund ook door de vele hoogstaande en werkzame man nen gesteund vooral door God den Heer, is u, door uw stuwende Felieita vrijmoedig en zij wees met hare hand Daar het nabijge legen klooster. De oude vrouw zuchtte smar telijk. «Zeg dat niet myn kind, o zeg dat niet. Ge kent haar niet, de liefde, dat alleen zaligmakend ge voel des harten, dat tot God leidt, zekerder dan priester en kerk haar niet, die heilige vlam, die myn oud hart verwarmd heeft tot op laten leeftyd en die mijn leven verhelderd heeft met zoete herin neringen, die mij krachtig heeft verbonden, tegelijkertijd aan God en aan de menschen. Want of schoon hij dood is, de gade myner jeugd, hij is voor eeuwig de myne, eenwig als de zegen des hemels, die op de liefde rust. Zie, ik ben niet katholiek, zooals mijn man, zooals mijn eenig kind en zooals g(j, maar in de liefde zijn en ge voelen wij allen gelijk, die heb ben de menschen niet gevormd naar hunnen zin, die komt af van God en daarom verschijnt zij ons allen op dezelfde wijze. Ook ik, die van een ander gelooi ben, kan beoordeelen, dat er geen heil woont achter die donkere muren, en zoo ge mij niet gelooft, zoo zie op uwe moeder, zy heeft het be wegen door hm leven en door en bezielende leiding er in ge slaagd het herstel in dier voege te bewerken, dat door u en allen, die daaraan op eenigerlei wijze hebben medegearbetd, met vol doening daarop kan worden terug gezien. „Dank, hartelijk dank daarvoor aan u en in u voor alles en allen binnen en buiten Nederland. Hierbij meenden de comité's het niet te mogen laten. Het zeldzame van het geval in ons land deed hen accoord gaan met het denkbeeld de rampen en hare gevolgen, ten behoeve van het nageslacht voor de getroffen ge meenten te doen boekstaven in den vorm van een archivaal werk, houdende een relaas van hetgeen door u en anderen is verricht, vergezeld van foto's en kaart, van welk werk ik de eer heb u het mooiste specimen aan te bieden ten behoeve van dat archief, hetwelk voor het doel van herinnering het meest ge- eigend voor u wordt geacht. In een welwillend oordeel wordt het werk aanbevolen". Hierna overhandigde de heer Doedens aan baron van Voorst tot Voorst het herinneringsboek, dat dankbaar aanvaard werd. Het herinneringsboek, gebon den in marokijn-leder, bevat een beknopte beschrijving van de ramp met een relaas van de hulp verleening door den Commissaris der Koningin, het Nationaal Storm rampcomité, het Provinciaal co mité, het R. K. Huisvestings comité, den Jongen Boerenstand en de genietroepen, aan wie in hartelijke woorden dank gebracht wordt. Volgen de namen der plaatselijke comitéleden en der getroffenen, alsmede van de leden van het bouwbureau. Vier en twintig foto's en een kaart geven een indruk van de ramp en haar omvang. De Commissaris der Koningin zeide, dat hij de uiting der erken telijkheid en dankbaarheid van de getroffenen ten zeerste waar deerde. Hij herinnerde aan de verslagenheid, die hij bij zijn eerste bezoek in de dorpen aantrof. haar sterven, dat er een schoonere weg leid tot den vrede en den hemel dan bet klooster en zij was katholiek als gij. Neen, uwe plaats is noch daar, noch bij mij, dat zie ik duidelyker dan ooit, uwe plaats is daar buiteD in de wereld waar liefde bloeit en vreugde. En daar om zie ik u morgen met vreugde scheiden en bid God, dat Hij uwen terugkeer in het vaderhuis geze gend doe zijn. Spreek mij niet tegen, myn kind, beproef dit ten minste, en als ge nogmaals we derkeert onbegrepen en miskend, als ge op nwe reis niet vindt wat ik zoo vurig voor U bid, dan wil ik niet ingrijpen in Uw lot en Uwe wenschen, dan willen wy het God overlaten, waarheen hij u leidt. Ge zijt negentien jaar, het is niet mogelyk, dat ge zoo geheel en al ongevoelig zyt voor het geluk od de vreugde des le vens, voor eeD trouw gevoel en warme liefde.* «Grootmoeder,* antwoordde Fe lieita en om haar fijn besneden mond vertoonde zich een bittere trek, «hoe kunt ge mjj moed en lust in willen spreken met zulke bedriegelyke woorden Ge weet het toch, dat niemand mij liefheeft, dan Catbarina en g(j en wellicht ip itijte mijn vader. Liefde Zeer veel arbeid is verricht om alles weer in orde te brengen, i Daartoe hebben de burgemeesters en de plaatselijke comité's mede- geholpen. Het is voor allen een groote voldoening, dat de dorpe lingen op dit oogenblik zich weer kunnen verheugen in het bezit van huis en haard. Bij al wat verricht is hebben de leden van het provinciaal comité, de heeren van Meeuwen, van de Poll, Schüngel en Roeffen krachtige hulp verleend. In het bijzonder dankte spreker den secretaris penningmeester, den heer Roefien, die ongelooflijk veel werk verzet heeft. Dag en nacht is deze bezig geweest, om alles naar wensch te doen loopen en hij mag in alle opzichten tevreden zijn over de resultaten van den arbeid, dien hij met zooveel iietde, zooveel juistheid en zulk een voorbeeldige toewijding verricht heeft. Met een krachtigen handdruk beze gelde de Commissaris deze woorden. Het speet hem, dat de heer Schüngel door ongesteldheid verhinderd is hier aanwezig te zijn deze heeft, zeide hij, ook in alle opzichten verdienstelijk werk verricht, ons door de eerste moeilijkheden op technisch ge bied heengeholpen en ons den architect Danser bezorgd, wiens energie en bekwaamheid de grootste beteekenis hebben gehad voor den herbouw der verwoeste streek. Ook den heer Danser komt onze dank toe. Na deze plechtigheid bleef het gezelschap nog eenigen tijd bijeen in het Gouvernementsgebouw. N. R. Crt. Toestand der Koningin. Onze Koningin is nog niet hersteld. De verkoudheid uit zich nog door hoestbuien en alzoo is binnen blijven nog ge- wenscht. Voor Prinses Juliana is dit echter meer dan gewenscht, zoo niet geboden, want de bladen melden dat H. K. H. kinkhoest opgedaan heeft op reis. Tot verder herstel vertrekken de Koningin en de Prinses naar waarvoor Voor het onzalige geld, dat mijn leven vergiftigt O, mij ne moeder heelt het mij gezegd, dagelijks, zoo dikwijls, dat ik het nooit ban vergeten. Zoo 7ask een meisjeshart in vriendschap het mijne nadert, is heteen rijke erfdochter heeft altijd vrienden nam myn vader my als kind op den schoot, dan hoorde ik de bit tere woorden een rijk kind is steeds het lievelingskind, en de schuldebewyzen der mannen heeft mijne moeder my vergiftigd met de uitdrukking, dat geld steeds mionaars vindt. Kleed ik my eenvoudig, zoo maakt zy de op merking, dat dit de hoogmoed van den rijkdom isbeproef ik den volgenden dag myn font te her stellen, dan maakt zij vergelijkin gen tusschen mij en myn zuster Marie, die myn hart zeer doen. O, grootmoeder dit geld drukt my ontzaglijk, het is een scheidsmuur tussehen my en mijn gevoel van eigenwaarde. Hier vind ik liefde, J ik, Felieita; niemand bekommert zich om mijn rijdom, daar is het juist omgekeerd. Zelfs myn ton- ten, die mijne moeder toch moest berispen, verontschuldigt zy met de woorden Een ryk meisje mag zich dat veroorloovenmaar gij, Marie, neecq u in acht, wia zon* hun rustoord nabij Scheveningen en nemen hun intrek in „de Ruigenhoek". Verjaardag Koningin-Moeder. Te Baarn is druk gefeest ter eere van den verjaardag van Koningin Emma. 's Morgens wer den muziekconcerten gegeven, waarvoor veel belangstelling was en 's middags werd een landspel gegeven, dat werd bijgewoond door de Koningin-Moederenden Commissaris der Koningin. De Koningin en de Prinses waren niet gekomen in verband met hun gezondheidstoestand. Verlaging posttarief. Naar de „Tel", meldt, zal met 1 October de port der binnen- landsche briefkaarten worden ver laagd. Ook is er kans dat het tarief voor expresse-bestelling en Zondagbestelling zal worden ver minderd. Geen vleescliuitvoer. Naar de „Slagerscourant" ver neemt. laat ook Duitschland geen geslacht vee meer toe, waarvan de klieren zijn ingesneden. Zooals men weet, moeten deze klieren echter hier te lande juist ingesneden worden met het oog op onze keuring. Naar het blad van bevoegde zijde verneemt, heeft het Dep. van Binnenlandsche Zaken inmid dels reeds maatregelen getroffen, waardoor de uitvoer naar Duitsch land weer ongehinderd zal kun nen plaats hebben. Zitting van 29 Juli 1926. Aanwezig alle leden, behalve de heer Kruijsse. Voorz. de heer F. Blok, burgemeester. (Slot). 6. Electrificatie der gemeente. Na de algemeene beschouwin gen begint de artikelsgewijze be handeling van het concept-con tract, dat aldus luidt der middelen is, moet beminnens waardig zyn. In het huis van mijn vader houdt men het zelfs niet voor noodig, dst ik de liefde van een man waardig ben, en de vriendelijkheid der menschen wordt mij verdacht gemaakt. De oude vrouw schudde het hoofd. «Dat is erg genoeg, Felieita, en zekor uwe moeder doet niet goed daaraan, u zoo te krenken. Dat is een onrechtvaardige bitter heid, die ook slechts haar hart binnensluipt als zij eraan denkt, hoe ongelijk de aardiche goederen verdeeld zijn tusschen u en haar eigen kind. Vergeef haar dat, Felieita, ach, een moederhart gaat in de liefde voor haar kind licht te ver en wordt zwak. Gij zyt gewis de liefde van een trouw hart waardig, en buitendien, als de rechte man komt, dan vraagt ge niet, bemint ge mij of myn geld, noch, ben ik zijner waardig f Wordt vervolgd). Begels ran den weg. Voor rijder en voor wandelaar Geldt deze wet het heelejaar: W&èr gij ook zijt, onthoudt het slechts, Ga op de wegen altijd rechts. En wilt ge iemand soms voorbij, Doe dit dan aan diens linkerzij, (De Kampioen,) AXELSCHE tiA® COURANT.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1