Bij Mug-gebeten Binnenland. Kapitaaldienst inkomsten uitgaven nihil e. nihil Rekening Armbestuur baten f 10077,09 lasten 7978,58 Saldo f 2098,51 Deze rekeningen worden in han den gesteld van de volgende commissiën a. Weijns, 't Gilde en J. de Feijter. b. en c. Kruysse, Dieleman en Van Dixhoorn. d. en c. Baert, Van de Castee en P. de Feijter. 6. Ëlectriflcatie. Van Ged. St. is het volgende schrijven ontvangen dd. 23 Juli „In verband met de ter zake „gevoerde besprekingen op 15 Juli „jl. doen we U hierbij een con cept-contract betreffende de ga „rantie toekomen, waarmede de „Raad zich, naar wij vertrouwen „zal kunnen vereenigen. „Wij onzerzijds zijn daarin zoo „ver gegaan als mogelijk isver- „dere tegemoetkoming is van ons „niet te verwachten". De Voorz. herinnert eraan, dat bij raadsbesluit d.d. 8 Juni 1926 werd besloten le aan Heeren Ged. St. een garantie aan te bieden voor het electrificeeren van de geheele gemeente, groot f 230,000, te ver deelen over 10 jaren, met een stroomprijs van 45 cent per K. W.U. voor licht en 20 cent per K.W.U. voor kracht en een alge- heele afrekening ineens, na afloop van het tienjarig tijdvak en voorts onder nader overeen te komen voorwaarden 2e de aanvulling van het over eengekomen garantiebedrag te betalen uit een aan te gane geld ieening. Naar aanleiding van dit besluit zijn de voorwaarden samengesteld en in een conferentie met Ged. St. besproken, hetwelk tot gevolg heeft gehad, dat nog een tweetal punten zijn overgebleven, waar mede het college van B. en W. zich ten eerste niet direct kan vereenigen, nl. dat het stroom verbruik door de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg Mij. niet voor die garantie medetelt; en 2e in het geheel niet kan vereenigen met het bepaalde ir, art. 7 der overeenkomst, nl. dat de afrekening van het garantie bedrag voor het eerst zal plaats hebben op 1 Januari 1932 en vervolgens elk jaar. In die bijeenkomst zegtspr. is al het mogelijke gedaan, om die bepaling overeenkomstig den wensch van den Gemeente raad gewijzigd te krijgen, welke toezegging wij niet konden ver krijgen. Ook uit het bijgaand schrijven blijkt, dat het College van Ged. St. niet bereid is verder te gaan, dan het reeds gegaan is. Zooals de afrekening door Ged. St. thans voorgesteld wordt, heeft dit voor de gemeente andere financiëele uitkomsten, wat ons geen vrijheid geeft voor te stellen deze overeenkomst, zooals thans samengesteld, te accepteeren. Dhr. Dieleman zou het wel goed achten om het concept ar- tikelsgewijze te bespreken. Er staan behalve de 2 genoemde punten misschien wel meer ar tikels in die gewijzigd dienen te worden. De Voorz.Zeker, maar stel, dat Ged. St. niet toegeven op de genoemde punten, dan vervalt toch de geheele overeenkomst. Dhr. Oggel vindt het toch ook niet verkeerd. We moeten toch antwoorden aan Ged. St. en dan kan dat college ook rekening houden met de andere bezwaren, die nog genoemd worden. De Voorz.We hebben gezien in het schrijven, dat Ged. St. in geen geval verder willen gaan en dus zullen we er toch niets mee bereiken. Dhr. Dieleman zegtEen mensch is veranderlijk en dus misschien Ged. St. ook wel. Dhr. J. de Feijter zou, eer dat men tot behandeling der artikels overging, eerst willen weten, wat i nadeel er voor ons in zit, om i spoedig; af te rekenen, De Voorz. antwoordt, dat dit niet te berekenen is, omdat de eerste jaren geen raming van het verbruik is te maken. Dhr. 't Gilde wil ook eerst wel eenige opmerkingen maken over den stand van zaken. Het moet volgens hem toch een wreede ontnuchtering zijn voor degenen, die dachten, dat we met de electrificatie in het laatste stadium waren getreden, als ze nu zien hoe het er nog voor staat. Het blijkt wel, dat de verhouding tusschen Ged. Staten en de P. Z. E. M. met onze gemeente een staatsrechterlijk onhoudbare toe stand schept en mijn vroeger inzicht in deze door de feiten gerechtvaardigd wordt. Eerst had de gemeente een contract met de P. Z. E. M., wat later door Ged. St. wordt afgewezen, terwijl de Kroon ons in het gelijk stelde Ondanks deze beslissing maken Ged. St. misbruik van macht en beletten de P.Z.E.M. te teekenen, terwijl we thans weer niet met de P. Z. E. M., maar met Ged St. moeten onderhandelen. Zulke toestanden scheppen de meest onmogelijke en tegen het recht indruischende verhoudingen. De gemeente moet met Ged. St. on derhandelen over een contract tusschen de P.Z.E.M. en de ge meente Axel, waarbij zij voor eerstgenoemde opkomen in tegen stelling met de Grondwet, vol gens welke Ged. St. voor de be langen der gemeente moeten op komen. Dat is een unicum. In de vorige verg. heeft spr. erop gewezen, dat men, nu de gemeente een garantie van f 230000 stelt, toch moet opkomen voor de belangen van de gebruikers. Maar mis Men wil in Middelburg onze dure centen opstrijken en dan nog wetten stellen bovendien De Vennootschap wil het recht hebben om den stroomprijs te verhoogen of te verlagen, enz. Dat er wordt bijgevoegd „onder goedkeuring van Ged. St." lijkt spr. totaal overbodig, daar Ged. St. toch aan de zijde van de P Z. E. M. staan. Ook willen ze het netplan in overleg met Ged. St. en de ge meente vast stellen. Er is dus nog geen sprake van electrificee ren van geheel de gemeente. Wil men daarvan verzekerd zijn, dan moet dat in het contract omschre ven zijn. Spr. denkt, dat men er b.v. bij moeilijk te bereiken ge deelten nog langs een achterdeur garantie bij zal vragen, dan ko men ze op den duur toch tot de gevraagde f310.000 Het is hem trouwens steeds een raadsel ge weest, dat Ged. St. met zooveel minder genoegen namen, maar op die manier schijnt men in Middelburg dat misterieuse geval op te willen lossen. Het lijkt erop of daar het begrip recht en bil lijkheid niet meer bestaat. Spr. heeft ook den toestand in België onderzocht, waar men er meer reëele en commercieele begrippen op nahoudt. In België wordt- aan de gemeenten, die een gasfabriek hebben, door de Electr. centrales een vergoeding gegeven voor de verbruikte electriciteit, dus juist het tegenovergestelde van hier. Zoo b.v. in Deinze. Daar ontvangt de gemeente van de Electr. Mij 27% van de bruto- ontvangst voor de electr. verlich ting bij particulieren, 15% op die van kleine drijfkracht, 5]/s% van gemiddelde en 2% van groote drijfkracht. Bovendien wordt op elke K.W.U.dat in plaats van gas wordt afgeleverd, 10 centimes aan de gasfabriek vergoed. Zoo handelt men daar met een con current, die binnen komt, dat is zaken doen op gezonden grond slag. En toch is er de stroomprijs veel goedkooper en heeft men niet de groote verliezen van hier te constateeren. Uit de zitting der Prov. St. is immers weer gebleken, dat het tekort f65000 „minder" bedraagt dan het vorige jaar. Vreemd vindt men het dat Ged. St. de f17000 teruggaven, die de P.Z. E.M. indertijd teveel betaalde. Ook de minder mooie rol, die de Directeur der P.Z.E.M. te Sas van Gent heeft gespeeld, kwam ter sprake. Men had er ook Axel bij kunnen noemen. Er wordt o, zoo weinig mede gedeeld over de rentabiliteit van de P.Z E.M. en ook niet hoe groot het tekort is, maar dat moet weer wel enorm zijn, als men in één jaar spreekt van f 65000 minder. Rotsvast is spr.'s overtuiging, dat het met de P.Z. E.M. net zal gaan, als in Fries land, waar het verlies in 1925 f 5778.598 bedroeg en over het le halfjaar f69312 en voor 1926 wordt het geschat op f 250.000. In 1922 was het verlies f 1.4 millioen. Ged. St. van Friesland geven een goed overzicht, maar in Zeeland schijnt men dat niet te durven. Het einde is niet te overzien. De electr. voorziening verslindt enorm veel geld en het is zoowel van gemeentelijke als van provinciale besturen onver antwoordelijk om met honderd duizenden te smijten in deze barre tijden, nu zoovele arbei ders, maar ook kleine midden standers moeten worstelen om een bestaan. Er schijnen nog altijd menschen te zijn, die mij verwijten een duisterling te zijn, maar het gaat bij mij tegen de garantie. De misère in onze ge meente, vlak bij België doet zich bij velen voelen. Laat ons daarom besluiten niet verder met de P. Z.E.M. te onderhandelen. Ofschoon tegenstander van de garantie wil spr. toch, als de artikels nog behandeld worden, op gebreken in het contract wijzen en voorstellen tot wijzi ging doen, voorzoover daartoe kans is. Spr. zal echter zijn stem niet geven aan eenig ga rantie-voorstel. Het heeft spr. gespeten zoo weinig tijd te krijgen voor be studeering van dit concept en hij had daar liever een dag of vier langer voor gehad. Een grondige bestudeering is in anderhalve dag niet mogelijk. Daar niemand hierover het woord verlangt, stelt de Voorz. aan de orde de artikelsgewijze behandeling van het concept contract. (We komen hierop terug). Na deze behandeling wordt het gewijzigd concept aangeno men met 8 tegen 2 stemmen. Vóór de h.h. Oggel, Koster, Van Dixhoorn, Weijns, Baert, Diele man, J. en P. de Feijter. Tegen de h.h. 't Gilde en Van de Cas- teel. De vergadering gaat hierna over tot geheime zitting. Ruim anderhalf uur daarna wordt de verg. heropent en is men geko men tot 7. Omvraag. Dhr. van Dixhoorm meent ge zien te hebben, dat de gasdirec- teur gebruik maakt van een mo torfiets en vraagt naar aanleiding daarvan of deze daarvoor ook vergoeding ontvangt van de ge meente. Zoo niet, dan achtte hij een tegemoetkoming wel ge- wenscht, daar het toch noodig is, vooral met de aanst. uitbreiding, dat de Directeur hier en daar een kijkje gaat nemen op het werk. De Voorz. zegt, dat de Direc teur tot heden niets heeft ge vraagd en hierover ook nog niet gesproken is. Hij wil het wel in overweging nemen en met de wethouders en de gascommissie bespreken, daar het ook hem voorkomt, dat de Directeur het rijwiel in het belang van zijn dienst gebruikt. Dhr. Oggel zegt, dat het een voorrecht is, dat de Directeur nog van zoo'n vervoermiddel gebruik kan maken. Dhr. 't Gilde zegt, dat hij ook over vergoeding heeft gedacht n alzoo hem het gras voor de voeten is weggemaaid. Ook zal het hem aangenaam zijn, dat nu zoo spoedig mogelijk aan de uit breiding van het gasnet begonnen wordt. De Voorz. zegt dat dit reeds is besloten, voordat dhr. 't Gilde ter vergadering was gekomen. In de tweede plaats vraagt dhr. 't Gilde het woord voor een minder prettige mededeeling. Hij heeft nl. vernomen, dat dhr. Oggel tot dhr. van de Casteel gezegd heeft, dat U mijnheer de Voorz. aan mij en aan dhr. van de Casteel een hekel hebt. Ja, daar wordt om gelachen, maar ik lach om die kwestie niet. Na lang beraad ben ik tot de slotsom gekomen, dat hier een actie ge voerd wordt die eigenaardig is. Zoo had dhr. Oggel gezegd tegen dhr. van de Casteel, dat de burge meester tijdens delandbouwdagen de politie een gratificatie had gegeven en zij ook nog gegeten hadden bij Lozanne. Dit moest volgens dhr. Oggel maar eens in den Raad komen. Nu, vervolgt spr., ik vind dat best en heb de politie die tractatie van harte gegund. Die hebben zich flink van hun taak gekweten en buitengewóón op orde en regel gelet tijdens die drukte. Spr. vindt het krenterig, om daar over te vallen en dan daarbij te voegen, dat U een hekel aan ons hebt. Dhr. OggeL: Dat heb ik niet gezegd. De Voorz. zegt, dat die gratifi catie is gegeven in overleg met B. en W. De rijkspolitie kreeg f5 en de veldwachters f2.50 en toen de Rijksveldwachters vroegen waar ze eten moesten, heeft spr hen verwezen naar Lozanne. Een en ander is bekostigd uit de f 1000 subsidie, die de gemeente raad beschikbaar heeft gesteld Dhr. 't Gilde is er ten hoogste over tevreden, dat dit gebeurc is en de politie de kruimels mocht slikken, die daar van de groote tafels vielen. Spr. vindt het klein, dat dhr. Oggel daar voor achteraf een ander moet ophitsen om dit hier ter tafel te brengen. Dhr. Koster zal er niet tusschen komen, maar wil zeggen, dat er van geen kruimpjes sprake is want dat de politie een stevig maal heeft gehad, en niets min der, dan spr. zelf kreeg. Dhr. Weijns betreurt het, dat dhr. 't Gilde hier weer persoon lijke feiten ter sprake brengt in openbare vergadering. Waarom doet hij dat niet in besloten zit ting en moet weer alles in de krant komen? Dat is niet zooals 't hoort. De VoorzKan dhr. Van de Casteel dit bevestigen Dhr. Van de CasteelNeen, dat heeft dhr. Oggel niet gezegd, maar dhr. 't Gilde heeft mij ge zegd, dat U zeide, dat U aan mij en aan 't Gilde geen hekel had, omdat we recht voor de zaak uit komen, wat de andere leden niet doen. De Voorz. sluit hierna de ver gadering met dankgebed. Ingezonden Mededeelingen Het mflnveld „Gelria". Het is alweer geruimen tijd geleden, dat berichten werden gepubliceerd omtrent eene be langrijke ontdekking in den om trek van Winterswijk. Volgens die berichten zou gebleken zijn, dat een uitgestrekt gebied aard olie en steenkool zou bevatten. Blijkens dezer dagen ingestelde informaties, heeft de Nederland- sche Mij. tot het verrichten van Mijnbouwkundige werken zich ervoor ingespannen, om te onder zoeken, of inderdaad de gebieden de gemeenten Winterswijk, Lich tenvoorde, Groenlo en Eibergen aardolie en steenkool zoowel als steenzout bevatten. Reeds sinds eind Maart worden op vijf verschillende plaatsen in de genoemde gemeenten borin gen verricht. Groote kostbare torens zijn daar opgesteld en dag en nacht wordt er gewerkt. Na elke 24 uur zijn de boren weer 3 a 4 Meter dieper in de aarde gezonken en zoo zijn er al plaatsen, waar een diepte van circa 500 Meter bereikt is. De inhoud wordt dagelijks door des kundigen onderzocht en alge meen is de verwachiing, dat het mijnveld in deze streek, hetwelk zal worden aangeduid met den naam „Gelria" nog eens „rijke vruchten'' zal afwerpen. De genoemde Maatschappij heeft reeds groote kapitalen aan de proefnemingen ten koste ge legd. Men deelt mede, dat aan het in dienst zijnd personeel reeds f2000 per week aan sala rissen wordt uitbetaald. Voegt men daarbij de niet on aanzienlijke som, welke aan de aanschaffing van de boortorens besteed is, dan laat het zich be grijpen, dat er alleszins grond is voor hooggespannen verwach tingen. Dat ook op de medewerking van de zijde der autoriteiten ge rekend mag worden, moge blij ken uit het feit, dat na eenige vergaderingen tusschen Gedepu teerde Staten van Gelderland en verschillende Burgemeesters van de bij de ontginning betrokken gemeenten, reeds een comité in zake een streekuitbreidingsplan is gevormd onder presidium van den Commissaris der Koningin in de Provincie Gelderland, Mr. S. Baron van Heemstra, waarin behalve verschillende burgemees ters ook zitting heeft de Inspec teur voor de Volksgezondheid, lr. A. M. Kuysten te Arnhem. En zoo treft men maar steeds voorbereidingen in de verwach ting, dat binnen niet al te langen tijd een nieuwe mijnstreek aan duizende Nederlandsche arbeiders den kost zal kunnen geven en ons land zal leveren de kostbare aardolie, steenzout en misschien ook de gaskolen, die wij tot dus ver uit Duitschland moesten be trekken. Het ongeval te Borcnlo. Het Eerste Kamerlid, de heer De Muralt heeft op 27 Juli 1926 aan den minister van Waterstaat medegedeeld 1. Is het den Minister bekend, dat dezer dagen te Borculo een ongeval heeft plaats gevonden waarbij twee menschen en een koe het leven lieten ten gevolge van het feit, dat een stalen tuidraad, bevestigd aan een hoekmast van een boven- grondsch electrisch net, waaraan sterkstroomdraden waren opge hangen, onder stroom geraakte 2. Is het den Minister bekend, dat bedoelde tuidraad van boven met een lus tusschen de sterk stroomdraden, volgens de regelen der kunst, aan den mast was bevestigd, welke wijze van be vestiging, die op zeer vele plaat sen in den lande wordt toege past, door onvoorziene omstan digheden heeft medegewerkt tot het doen ontstaan van het on geval 3. Is de Minister bereid zoo noodig in overleg met zijn ambtgenoot van Arbeid aan gezien wettelijke voorschriften omtrent aanleg van electrische geleidingen (buiten installatiën van fabrieken en werkplaatsen) nog ontbreken, den leiders van ondernemingen, die dergelijke electrische netten bouwen of on derhouden, te doen wijzen op het gevaar van de toepassing van tuidraden op de wijze als onder 2 bedoeld AXEL, 30 Juli 1926. Op de deze week gehouden Landbouwtentoonstelling te Steen bergen werden o.a. de volgende prijzen behaald Inzending hoefijzers voor trek paard J. A. Schieman le pr., idem D. Luteijn 2e. Inzending voor tuigbaard J. A. Schieman le. In zending voor kloppen en strijken J. A. Schieman le. Inzending voor afwijkend beslag J. A. Schie man le, D. Luteijn 2e. Inzending hoefijzers en leermiddelen voor onderwijs A. J. Schieman. Inzen ding materialen en gereedschap pen voor hoefbeslag A. J. Schie man le. Wedstrijd in Hoefbeslag A. Schieman le prijs, D. Lu teijn 2e prijs. Mej. Marg. Mattelé Chd. be- raalde te Wachtebeke aan de Vincentiusschool het diploma voor costumière van de Nederl. Mode-vakschool-vereeniging te Utrecht. Aan de Rijkskweekschool te Oostburg zijn bevorderd van de le naar de 2e klasseG. Al- bregts te Sluis; C. van den en Beten van Andere Insecten geeft het inwrijven met PUROL dadelijk verlichting.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2