Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- V1 a a n deren. De Faam. No. 33. VRIJDAG 30 JULI I 926. 42e Jaar J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. AAENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. Een groote waarheid moet de Hollandsche zakenman nog leeren. En die is, dat de wereld de menschen niet beoordeelt naar het geen zij zijn, maar naar hetgeen er van hen gezegd wordt, dat zij zijn. De faam is een kracht die de waarheid zelve in de schaduw kan stellen. Niet, dat zij dit onvoorwaarde lijk doet, verre van dat. Maar hetgeen de faam verbreidt, komt bijna nooit geheel overeen met het begrip, dat insiders van de waarheid hebben. Wat de mare verbreidt, dat slikt de publieke opinie en zij vormt zich naar het voedsel, dat zij krijgt. Waarom zou men dit feit ont kennen En wanneer men het erkent, waarom dan niet in te zien, dat de publieke openie ons maken en breken kan Politici weten het sinds eeuwen. In veel gevallen draaien zij de zaken om en leggen zich er meer op toe de publieke openie tot de overtuiging te brengen, dat zij iets doen, dan dit werkelijk te doen. Kunstenaars weten, dat hun fortuin bestaat, uitsluitend bij de gratie van de publieke opinie. Wat zij voor de eeuwigheid ook mogen beteekenen, tijdens hun leven beteekenen zij niets anders, dan wat de publieke opinie verkondigt. Sporthelden hebben sinds den Griekschen tijd in onze jaren wederom ontdekt wat de gunst van het publiek beteekent. Voor de publieke opinie hebben zij veel yieer ontzag dan voor hun tegenstanders. Welke reden kan de zakenman nu hebben om zich hooghartig boven de publieke opinie te willen plaatsen Hij beweert niet, dat het zijn levenstaak is voor zijn medemen- schen te strijden, zooals politici doen. Hij geeft niet voor zijn (i Het was December geworden. Het scheen een harde winter te zullen worden, een dikke sneeuw ▼acht dekte de velden en berg en dal sluimerden onder dien witten deken, zoover bet oog reikte. Nauw teekende in de vlakte de groote landweg zich af door een eenigszins grauwen som herder kleur op die witte schit terende vlakte. Ook op den grooten weg zag men slechts weinig ver keer 't was een koude dag en wie niet naar buiten moest, ver schoonde zichzelven en zijn vee cd bleet binnen. Eveneens was het stil op de landgoederen, waar het in den zomer niet ontbrak aan bezoek en aan dartele vrooly kheid. Stil was het ook in de overigens gezellige kamer van een schoon op een slot gelijkend gebouw, dat behoorde tot een der aanzienlijk ste landgoederen, die verspreid lagen op de vlakte. Barnrode was een bezitting, niet ver van den grooten landweg gelegen, met hyoa duizend morgen van de even te wijden aan een eere- dienst der schoonheid. Zelfs pretendeert hij niet door persoonlijke verdiensten een spel tot volmaaktheid van uitvoering te brengen. Hij beweert niets hoogdraven- ders, dan dat hij er op uit is zoo voordeelig mogelijke zaken te doen en dat het beste dienstbe toon hem het meeste voordeel oplevert. Waarom ter wereld zou hij dan publiciteit schuwen Kan het kwaad, wanneer de publieke opinie een gunstigen indruk van hem ontvangt? Rockefeller, de rijkste zaken man ter wereld, wenschte zich eens boven de publieke opinie te plaatsen. Hij wilde geen no titie nemen van de praatjes, die over hem en zijn zaken werden verspreid. Hij dacht, dat de waarheid van zelf boven zou komen drijven. Misschien zou dit ook wel gebeurd zijn veel jaren na zijn dood. Maar tijdens zijn leven ondervond hij, dat de publieke opinie de kracht had om zijn organisatie in vijfendertig deelen te splitsen. Toen veranderde hij van mee ning en heden ten dage maalt hij heel veel oin de publieke opinie Zeker, een goede zaak moet haar waardigheid ophouden. Maar heel veel Hollandsche zaken lijden aan een overdreven begrip van die waardigheid. Het moet niet een kind met een waterhoofd gaan gelijken. Behoorlijke, fatsoenlijke publi citeit kan aan de waardigheid van een zaak even weinig af doen als het verschuilen achter blauw gazen horretjes er toe bij kan dragen. Een zaak behoeft niet voort durend aan den weg te timmeren. Maar evenmin behoeft zij zich als een heremiet van de wereld af te zonderen. In afzondering teruggetrokken kan men geen leiderschap uit oefenen. En er is niets aan te doen, dat altijd honderden, vaak dui zenden oogen op één leider vruchtbaarste akkers en heerlijk ste wouden. Het was een oud, eerwaardig slot, welks muren spraken van oude tijden, het tooisel van den nieuwen tyd versmadend. Een breede gracht, nu bedekt met een dikke ijskorst, liep rond de in een vierhoek op getrokken gebouweD, die een grooten tuin omsloten. Geen spoor van vernieuwingzag men aan dien statigen bouw alleen de ophaal bruggen van den ouden tijd waren verdwenen zij waren vervangen door breede, sterk gemetselde bruggen, voorzien van schoone, ijzeren leuningen. Als men deD hot betrad, zag men zich tegelij kertijd verplaatst in een land bouwbedrijf, want bier en in de gebouwen der pachthoeve heersch- te die bedrijvige bezigheid, die zich ook in den winter vertoont op de boerderij. Zoo bedrijvig als het toeging in de gebouweu der pachthoeve, zoo stil was het in het beerenbuis en toch was het er huiselijk en gezellig, warm en gemakkelijk. De zon neeg reeds ter kimme, hare laatste stralen vielen schuin in een hoog vriendelijk vertrek, verlichtten de muren, koesterden de bloemen, die in potten bloeiden tuuchen de dubbele vensters en gericht zijn. Dit mag hem niet doen blozen. En hij mag nooit aarzelen naar voren te treden, wanneer het juiste moment daarvoor geko men is. Wegkruipen is geen teeken van waardigheid. Minachting van de publieke opinie is een even hooghartig als dwaas stand punt en daarbij destructiever naar mate de jaren vorderen. Een goede raad zij hier daarom den zakenman gegeven A ri ve r t e e r t. Laat uw zaak komen onder de oogen diergenen, die uw artikel, uw werk, uw productie behoeven. Gij hebt ieder jaar 100 kansen. Zitting van 29 Juli 1926. Aanwezig de heeren J. M. Oggel en M. W. Koster, wet houders, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijns, J. M. Baert, A. Th. 't Gilde, E. van de Casteel, F. Dieleman, J. en P. de Feijter, leden. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, secretaris J. L. Maris. De Voorz. spreekt het gebeds formulier uit en zegt, dat de notulen der vorige vergadering nog niet gereed zijn. 2. Ingekomen stukken. a. Mededeeling van Gedepu teerde Staten, dat de kermis van Sas van Gent op andere datums zal worden gehouden. b. Bericht van dhr. A. E C- Kruysse, dat hij verhinderd is de vergadering bij te wonen. c. Bericht van den Commis saris der Koningin, dat den Bur gemeester van 1 tot 15 Augustus verlof is verleend. d. Goedkeuring door Ged. Staten van de geldleening ad f 70,000 voor uitbreiding van het gasnet. Dhr. van Dixhoorn vraagt of nu direct zal worden begonnen of zal gewacht worden tot Ter Neuzen heeft beslist. De Voorz.Dat is in de vorige ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. kusten als laatsien groet het hoofd van een jong meisje, dat zich diep nederboog over een boek, dat in baar schoot lag. Een diepe behagelyke stilte beerscnte in het vertrekde weldadige warmte, de geurende bloemen verbanden iedere herinnering aan de onaan genaamheden van den winter, de schoone meisjesgestalte aan hel venster was de verpersoonlijkte lente. Aan den tegenovergestelden muur stond een sopba, waarop een oude vrouw sluimerde, eu aan haar voeten ineengerold tot een kluweD, lag een schoone ge vlekte kat, die zachtkeus spon. De oogen der matrone waren gesloten, maar men had geen onderzoekenden blik noodig om in dezen spiegel der ziel, in die verouderde trekken goedheid te ontdekken en zachtheid. De geest der rust, gespreid over het ver trek, was haar geest en ge tuigde van haren zin voor schoon heid en zachtheid. Een mollig tapijt bedekte den grond en rijke gordijnen temperden het licht, dat helder door de hooge vensters viel. Schoone schilderijen sierden dp wanden, zeldzame bloemen gpurden aan het venster en een geopende vleugel bewees, dat de meesteres dezer ruimte ook de vergadering besproken, doch een beslissing is niet genomen. Dhr. OggelWe zouden de voorbereidende werkzaamheden kunnen beginnen, b.v. aan de Sassing, Schapenbout en door Coegors naar Spui gaan, om dan daar eventueel naar Terneuzen door te trekken. Het is niet de bedoeling om iiet werk noodeloos te vertragen. Dhr. DielemanDe vraag is, wat verstaat men onder voorbe reidende werkzaamheden. Zoo kan toch ook de geldleening wor den uitgeschreven. Waarom zou men nu langer wachtengezien dat we reeds een maand wachten en er genoeg strijd gevoerd is om zoo gauw mogelijk gas te hebben, is het gewenscht om een begin te maken. Bovendien heeft ook de Directeur der gasfabriek verzekerd, dat dit werk niet met de leiding naar Terneuzen in verband staat. Dhr. Van de Casteel is het daarmee eens en hoopt, dat B. en W. het besluit zoo spoedig mogelijk zullen uitvoeren. De Voorz. gaat daarmee ac- coord, als de Raad het er mee eens is. Niemand heeft daartegen be zwaar. e. Mededeeling van C. J. Over- dulve en Jan Wieland, die destijds uit de gemeentekas een voorschot kregen, on; naar Canada te gaan werken, dat ze zooveel verdiend hebben, dat ze hun voorschot geheel kunnen inlossen. De Voorz. zegt dat het hem aangenaam is dit te kunnen mededeelen, hij hoopt, dat het ook weldra van de anderen zal volgen. 3. Voordracht College van Zetters. Wegens aftreding der heeren H. van Luijk en Fl. van den Berg moet een nieuwe voordracht van 2 personen door den Raad wor den opgemaakt. B. en W. stellen voor als te tweetal H. van Luijk en P. de Jonge, als 2e Fl. van den Berg en A. Lambert. Abus- sievelijk worden geen tweetallen gekozen, doch slechts 2 (in plaats muziek liethad. Het joDge meisje las stil ver der nu en dan hief zij den blik op en richtte dien op de oude vrouw of op de pendule over de sopha. Eindelijk sloeg het vier uur, zy sloot het boek, stond op en bijna tegelijkertijd werd de vleugeldeur geopend en een oude bediende, in eenvoudige gryze livrei trad binnen met een schenk blad vol koffiegerei. Zonder ge- ruisch te maken schikte hij het op de ronde tafel, die voor de sopha stond, stak de spirituslamp aan, plaatste den ouderwetschen theeketel van zwaar zilver, met water gevuld, daarop en verwij derde zich weer met zachteu tred. Het jonge meisje begon de koffie te bereiden en zij deed dit roet een bevalligheid en een handig heid, die een dagelijksche gewoon te verried. Na een kwartier had zy dezen lichten arbeid verricht, naderde de sopha en kuste de oude vrouw op de rimpelige wangen. »Word wakker, grootmoedertje,* zei ze vriendelijk, »het is vier uur en de koffie is gereed.* De oude vrouw wreef zich de oogen uit. »Nu reeds, myn lie veling? Nu, ik kan er my wel ia sehiklten, op myn leeftijd doet van 4) personen, nl. van Luijk en van den Berg vnd. met resp. 8 en 9 stemmen. (Twee briefjes, die wettelijk correct waren, werden ten on rechte als van onwaarde ver klaard. Red.) 4 Verzoek aankoop bouw grond. Besloten werd om op diens verzoek aan C. van Tatenhove perceel 90 van het bouwplan groot 105 Ms., in de verlengde Prins Hendrikstraat te verkoopen voor f 3.per M2. 5. Aanbieding rekeningen 1925. Aangeboden worden a. de gemeenterekening met op den gewonen dienst aan inkomsten f 168238.16 uitgaven 158705.84 Batig slot f 9532,32 Kapitaaldienst inkomsten f 108,788,40 uitgaven 106,527,26 Batig slot b. f 2,161,14 Rekening grondbedrijf. Gewone dienst baten lasten f 15,238,64 23,662,85 Saldo f 8,424,21 Kapitaaldienst inkomsten f 25000 uitgaven 24075 Saldo f 925 c. Rekening gasbedrijf Gewone dienst baten f51,052,29 lasten ,50,981,16 Saldo f 71,13 Kapitaaldienst inkomsten f 19485 uitgaven 15310 Saldo f 4175 d. Rekening vleeschkeurings- bedrijf Gewone dienst baten f 5,469,93 lasten 4,260,38 Saldo f 1.209,55 de slaap goed en heeft men niet veel meer te doen, maar ik kan Goddank van myzelven zeggen, dat het ontwaken niet slechter is dan de vriendelijkste droomen. Wien zulk een lief kind, zulk een trouwe verpleegster gegeven is, die mag zich wel verblyden in het leven en in het ontwaken.* Het jonge meisje lachte dank baar, zij had ondertusschen den bruinen drank ingeschonken en hare grootmoeder een kop toe gereikt. »Wat voor schoons hebt ge dan gedroomd, grootmoeder »Ge weet wel, Felicita,* her nam de oude touw, »wat ons voortdurend bezig houdt in het leven, ons wenscheD en ons ho pen, dat vertoont zich licht in onze droomen en vormt zich daar tot beeldeD. En zoo zag ik dan in myn droom, wat God my weliicht in myn leven niet meer zal vergunnen te aanschouwen. Ik zag myn hartelyk geliefd kind met den mirtenkrans in de lokken, ik hoorde de klokken luiden, ik zong met de gemeente Dankt na aller God.* Wordt vervolgd), Over ergerniswekkende gedach ten mag niet worden nagedacht, H. iiOTJJT, a a AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1