Door Zon V erbrande Huid Binnenland. kig vervliegen. er ruimte gemaakte door de vroe ger aangekotnenen tegen den muur te zetten en te fusilleeren met machine-geweren. Zelfs de meest overtuigde bols- jewiki rilde van zulk bloedver gieten, dat overal het commu nisme in zeer kwaden reuk bracht en alle idealen der oude revolu- tionnairen die er immers op uit waren alle menschen geluk te maken in rook deed Doch niet één was er in het groote Rusland, die zijn stem durfde verheffen tegen deze massa-inoorden. Allen sid deren voor den éénen gevreesden. Maar toch heeft Dserschinski ook positief werk gedaan voor Rusland. Wegens zijn doortas tendheid en zijn organisatie-talent bekleedde de Raden-regeering hem ook met andere posten, meestal daar, waar de grootste chaos heerschte. Zóó herstelde hij in 1920 het totaal ineenge- valien verkeerswezen en het laatst was hij hoofd van het ge- heele Russische economische leven, in welke functie hij feitelijk was min. van Binnenl. Zaken, van Arbeid, van Economie, van Financiën en van Handel en strikt genomen dictator; althans in het laatste jaar. Toen Lenin stierf, treurde ge heel Rusland. De dood van Dserschinski, op 49-jarige leef tijd, verlost het niet-ambtelijke Rusland van een nachtmerrie. Want nog steeds was hij het ge vreesde hoofd van de zooge naamd opgegeven Tscheka. Niemand heeft dezen mensch kunnen doorgronden, die uiterst innemend en vriendelijk kon zijn, tip-top een man van de wereld, was steeds keurig gekleed en gesoigneerd in ieder opzicht, en die leefde als iemand die onder zijn zonden gebukt gaat. Uit Moskou wordt gemeld, dat de begrafenis van Dzjerzinski de indrukwekkendste plechtig heid sedert de teraardebestelling van Lenin is geweest. De kop stukken van de Sowjets droegen de kist van het vakvereenigings- gebouw naar het roode plein, waar hij op een affuit van een kanon voor het mausoleum van Lenin werd neergezet. Het plein en de omliggende straten ston den stampvol belangstellenden, waaronder delegaties van alle vakvereenigingen, van de groote fabrieken, van het roode leger en van de schooljeugd. Er werd een groote „volksrouwvergade- ring" gehouden waarin verschil lende leden der regeering, ver tegenwoordigers der communis tische partij en der vakvereeni gingen redevoeringen hielden en Dzjerzinski als staatsman en re- volutionnair verheerlijkten. Poolsche bladen publiceerden een bericht uit Minsk, volgens hetwelk Dzjerzinski vergiftigd zou zijn en de Sowjetregeering in verband hiermede een groot aantal personen zou hebben ge arresteerd, waaronder de vroegere volkscommissaris van financiën Sokolnikow, alsmede een lid van den revolutionnairen oorlogsraad, volkscommissaris Lasjkiewitz en eenige hooge officieren van de roode armee. Mussolini's dochter Kroon prinses i Volgens nog niet officieel be vestigde berichten, zou een ver loving aanstaande zijn van Edda Mussolini, de dochter van il Duce, en kroonprins Umberto van Italië. De Koningin terug. Zooals men weet kon H. M de Koningin wegens een lichte ongesteldheid niet met haar Ge maal en Dochter uit Zwitserland naar huis komen. Prins Hendrik zit sedert in zijn geboorteland, het schoone Mecklenburg en Prinses Juliana „kampeert" op de Veluwe. Deze omstandigheden in aan merking genomen, behoefde men hier dus, ondanks de professorale dagelijksche voorzichtigheden, die H.M. werden voorgeschreven, niet erg ongerust te zijn. Het kwam er van, dat H.M. een kou gevat heeft bij het klimmen en dalen op de bergen en dus, zoo als ieder mensch trouwens zich meer dan gewoon in acht moest nemen. Heden wordt onze Koningin weer thuis verwacht Zij zal zich echter volgens drC. L. de Jongh uit 's Gravenhage, die H. M. heeft afgehaald uit Baetenburg, nog geruimen tijd moeten ont zien, in het belang van een alge heel herstel. Burgemeesters gewaarschuwd. De Minister van Binnenl. Zaken heeft aan de colleges van Ged. Staten een circulaire gericht, waarin wordt in 't licht gesteld, dat liet aantal gemeenten dat in financieele moeilijkheden verkeert, steeds toeneemt. De gemeentelijke uitgaven ste gen van plus minus f 110 milli- oen in 1900 tot f 1001 millloen in 1921. De Minister geeft ter verkrij ging van de noodzakelijke ver sobering aan Ged. Staten de volgende gedragslijn in overwe ging a. geen goedkeuring van lee- ningsbesluiten dan slechts in allernoodzakelijkste gevallen, en als onomstootelijk vast staat, dat de uitgaaf een leening wettigt! b. juiste scheiding tusschen gewone en buitengewone uitga ven c. krachtige bevordering van conversie van leeningen; d. geen goedkeuring van lee ningen voor dekking van een tekort e. te waken tegen leeningen met te langen omlooptijd f. inperking van de bedragen van vlottende kasschuld g. te bevorderen het voeren van een bedrijvenpolitiek, die in geen geval nadeelige financieele gevolgen heeft voor de gemeen tekas h. beperking van de „kwade posten" van de inkomstenbelas ting i. scherp toezicht op het vast stellen der salarissen j. streng stelling nemen tegen het aangaan van verplichtingen die de financieele lasten zonder uiterste noodzaak verzwaren. De Minister zal aan zijn ambt- genooten vragen niet zonder over leg met zijn departement maat regelen te nemen die financieele lasten op de gemeenten leggen en meldt aan Ged. Staten dat ter naleving van het bovenstaande, de goedkeuring der begrooting, indien zulks noodig is, dient te. worden onthouden. Vleescbkeuringswet. Verschenen is het Kon. besluit van den lOen Juli 1926 tot uit voering van artikel 19 van de Vleeschkeuringswet. Daarin worden opgenoemd de eischen waaraan de slachterijen, vleeschwinkels, bewaarplaatsen van vleesch, vleeschwarenfabrie- ken, vilderijen perserijen, droge rijen, rookerijen, zouterijen van dierlijke stoffen, vetsmelterijen en inrichtingen bestemd tot be waring of verwerking van bloed of dierlijken afval, moeten voldoen in het algemeen en elk afzon derlijk. Zoo gelden voor vleeschwinkels behalve de algemeene eischen nog de volgende a. Zij mogen niet in recht- streeksche open verbinding staan met woonvertrekken, slachterijen, schaftlokalen, werkplaatsen ter bereiding van vleeschwaren of ter bewerking van darmen en andere producten van dierlijken oorsprong, bewaarplaatsen van afvalproducten van dierlijken oorsprong en stallen. b. Zelfstandigheden, die aan het vleesch een bijsmaak kunnen geven of bederf ervan kunnen bevorderen, mogen in vleesch winkels niet aanwezig zijn. c. Slechts vleesch en vleesch waren, zoomede in luchtdicht gesloten voorwerpen, geconser veerde levensmiddelen, eieren en boter, in een verpakking waarin zij aan den verbruiker wordt afgeleverd, benevens voorwerpen en inrichtingen, verband houdende met bewaren en verkoopen van vleesch, mogen in de vleesch winkels aanwezig zijn. d. Toonbanken, ijskasten, uit stalkasten, hakblokken en andere voor het gebruik bij den verkoop bestemde toestellen en gereed schappen moeten in zindelijken toestand gehouden worden. e. De personen, met den ver koop van vleesch in de vleesch winkels belast, moeten tijdens hunne bedrijfswerkzaamheden steeds zindelijk gekleed zijn en moeten reine handen hebben. f. In eiken vleeschwinkel, of in de onmiddellijke nabijheid daarvan moet aanwezig zijn een waschgelegenheid met zeep en zindelijke handdoek. g. De haken, waaraan het vleesch wordt gehangen, moeten zindelijk en vrij van roest worden gehouden. In de in artikel 19 der wet bedoelde inrichtingen mogen honden en katten niet aanwezig zijn. De Minister kan verbieden dat personen, lijdende aan eene der door hem te noemen besmettelijke ziekten, werkzaam zijn in de door hem aan te wijzen inrich tingen, als bedoeld in artikel 19 der wet. Dit besluit treedt in werking met ingang van een nader te bepalen dag; op dat tijdstip vervalt het Kon. besl. van 6 Juni 1921, Stbl. no. 754, met uitzon dering evenwel van de bij dat besluit gegeven regelen voor inrichtingen, welke op den datum van inwerkingtreding van dit besluit in overeenstemming waren met de bij dat besluit gestelde eischen, zoolang zij aan die eischen voldoen. Ten aanzien van de overige op den datum van het in werking treden van dit besluit bestaande inrichtingen zijn, tot op den dag, waarop het bedrijf ophoudt te bestaan, óók indien zulks van tijdelijken aard is, of waarop de inrichtingen of het bedrijf in andere handen dan van echtge- noote of kinderen overgaan, of de inrichtingen worden verbouwd, o.a. de volgende bepalingen van dit besluit niet van toepassing: 1. van de algemeene eischen: a. dat ten minste één der wanden buitenwand moet zijn en de daarmede verband hou dende bepalingen omtrent licht voorziening door dien wand b. dat de gezamenlijke opper vlakte glas, ongerekend in deuren, niet minder mag bedragen dan Va gedeelte van de vloeropper vlakte, mits de gezamenlijke oppervlakte glas, ongerekend in deuren, ten minste Vio gedeelte van de vloeroppervlakte bedraagt Ingezonden Mededeelingen AXEL, 27 Juli 1926. De man, die op 5 Juli 1. 1. te Sluiskil in de cokesfabriek bekneld raakte tusschen een drijf riem en dientengevolge ernstig werd verwond, is in het zieken huis aan de bekomen verwon dingen overleden. R. H. B. S. Terneuzen. Toegelaten tot de le klasse: a. op verklaring van het hoofd der school M. Kroon, Ch. J. Lippens, G. van der Straaten, G. R. Visser, C. C. Wabeke, H L. J. Willemsen, D. Wolfert en M. Zegers te Ter Neuzen J. J. Augusteijn, L. Deij, P. de Feijter, P. J. Harte, C. A. Hol, H- P. Oggel en J. P. Oggel te AxelAnna de Groot en J. v. Hellemond te Hulst; J. J. Dieleman en C. de Putter te Zaamslag Maria P. A. Stoutjesdijk te Kapel- lebrug en W. Maas te Klooster- zande. b. na gehouden examen Adriana Bom te Axel. Afgewezen 4 Mej. G. Stoutjesdijk, on derwijzeres aan de voormalige openbare school te St. Jansteen (Heikant) Is benoemd als zooda nig aan de neutrale school te I Bergen op Zoom. Mej. E. van Mossevelde te Koewacht, slaagde te Oudenbosch voor de akte nuttige handwerken, Aan de Leuvensche Univer siteit promoveerde met vrucht tot doctor in Wijsbegeerte en Let teren, de heer Alph. C. M Moer dijk, te Zuiddorpe, op proefschrift „Het dialect van Zuiddorpe". Zooals we reeds meldden, hebben alle notabelen van de Ned. Herv. Kerk te Terneuzen ontslag genomen wegens wrijving met de kerkvoogden. Bij de gehouden verkiezing, waarbij 186 stembriefjes werden ingeleverd, werden direct her kozen de aftredende notabelen F. Dekker FzD. Maas, J. P. Vercouteren, J. Verlinden Gz. en Jac. Leunis Cz. Herstemming moet plaats heb ben tusschen H. Koekkoek (aftr.) en Jacob Donze, die resp 75 en 72 st. kregen M. R. de Feijter Jr. (aftr.) en A. Smit Jr. resp. 58 en 64 st.J. H. W. van Meeren- donk (aftr.) en L. de Regt, resp. 84 en 70 st. In de Raadsvergadering van Terneuzen werd mededeeling ge daan van een schrijven van den Minister van Binnenl. zaken dat deze bereid is in de gemeentelijke werkverschaffing alsnog een bij drage te verleenen tot een maxi mum van f 3500. Onbewoonbaar verklaard wer den 2 woningen aan den Smidswal. Aan de heeren H. H. A. Bouwens te Hulst en ir. G. de Regt te Terneuzen werd verkocht een perceel bouwgrond aan deSchelde- kade. Vergunningen tot aansluiting op het gemeenteriool werden ver leend aan de heeren Ch. L. de Schepper, L. de Bruijne, J. F. de Smet, P. Millenaar en J.J. Donze en aan de Vereeniging tot Zieken verzorging voor het ziekenhuis Besloten werd verschillende leeningen tot een bedrag van f211.675 te converteeren in eene a pari tegen den koers van 4.75 pet. af te lossen in 48 jaar. Deze leening wordt genomen door het Algem. Burgerl. Pensioenfonds. Naar aanleiding van een adres van bouwvakarbeiders, waarin bezwaar werd geopperd tegen het verrichten van werkzaamheden voor particulieren door leerlingen van de ambachtsschool werd aan genomen een motie van den heer Hamelink waarbij het bestuur der ambachtsschool wordt uitge- noodigd dit tot het uiterste te beperken. Het kohier van de belasting op de honden werd vastgesteld op f 1889,25. Aangeboden werd de gemeente rekening over 1925. De ontvang sten hebben bedragengewone dienst f 395.612.91, kapitaaldienst f 82 223.55 de uitgaven gewone dienst f394 489.34, kapitaaldienst f82.011 77; goed slot gewone dienst f1123 57, kapitaaldienst f 1355.77, samen f 1335.35. Naar aanleiding eener vraag van den heer Van Dijke deelt de voorz. mede dat koopers van bouwgrond te Driewegen, die thans hun heining achteruit moe ten brengen, zich hadden kunnen vergewissen van de rooilijn. De heer Colsen beklaagde zich over de toepassing der Zondags wet door B. en W. die aan de commissie te Sluiskil op grond daarvan vergunning hebben ge weigerd op 15 Augustus a s. een betrouwbaarheidsrit op den open baren weg te houden, omdat zij daar in zien een publieke verma kelijkheid. Hij vroeg of B. en W. hun standpunt in deze niet meer konden wijzigen. De heeren De Jager en Van Aken gaven te kennen om prin- cipieele redenen niet aan den wensch van den heer Colsen te kunnen voldoen, terwijl de voorz. er op wees dat B. en W. als uit voerders der Rijkswet hierover in volle vrijheid beslissen. De heer Colsen herinnerde nog aan de kwestie over de toepassing der Zondagswet bij het optreden dezer wethouders, hoe toen een motie van wantrouwen is aan genomen, terwijl de heer Hame link er op wees dat omtrent deze kwestie de coalitie uiteenvalt en hij niet zou nalaten daarop bij de verkiezingen te wijzen. Gelukkig afgeloopea. De heer D., uit Terneuzen, die gisteren voor zaken met zijn vrachtauto naar elders moest, zou, ter gelegenheid der vacantie, voor amusement der kinderen, zijn zoon en dochtertje benevens nog eenige kameraadjes op de reis mede ne men. Twee kinderen zaten bij hem naast het stuur en de overigen in den geheel gesloten wagen. Aan den westelijken kanaaldijk werd zijn naast hem zittend doch tertje gehinderd door een bijop hetzelfde oogenblik dat de heer D. deze wilde afweren, botste de auto op een steen op den weg en reed de auto in de richting naar den kanaalkant. Gelukkig reed de heer D. met matige snelheid en werd de auto gestuit door een paal der electrische verlichting. Men kan zich indenken, welk een ramp hierdoor voorkomen werd, als men zich het lot denkt van de kinderen in den wagen. Thans had de schok tengevolge, dat de heer D. zoodanig op het stuur werd gedrukt, dat de ring daarvan brak. De bij hem zittende kinderen werden door brekend glas gelukkig niet ernstig aan het gelaat verwond en de binnenin zittenden kwamen er met lichte builen of schrammen af. De toestand van de auto was nog zoodanig, dat de heer D. daarmede huiswaarts kon rijden, alwaar voor de twee verwonde kinderen heelkundige hulp kon worden ingeroepen. „Tern. Crt." Geslaagd te Dordrecht voor het examen Ned. Ver. voor Ge meentebelangen de heer E. A. Kruijsse te Terneuzen. Geslaagd te Breda voor het R K. Mulo-examen E R. Dierikx, J. M. Eeckelaar, M. L. Eeckelaar, A. L. Koene, M. F. v. Waesberghe en M. M. Wilking, allen te Hulst. Zeenwsclie Polder- en Waterscliapsbond. Zaterdag hield deze bond te Oostburg haar jaarlijksche ver gadering onder leiding van haren voorzitter, den heer mr. P. Die leman. Aan de vergadering ging vooraf een ontvangst door het Dag. Bestuur van Oostburg ten gemeentehuize, waar de Bond werd gecomplimenteerd door den Burgemeester, den heer P. Eras mus, die herinnerde aan de in dijking van verschillende polders sedert de 16e en 17e eeuw en het ontstaan der waterschappen. Dhr. Dieleman antwoordde en was het er volkomen mede eens, dat de belangen van streek en gemeenten samen vallen met die der polders en waterschappen. Steeds meer vragen ook Rijk en Provincie adviezen aan den Bond en al deze lichamen moeten sa menwerken tot behoud van den bodem. Daarna volgde de vergadering in de Graanbeurs. Van den Com missaris der Koningin was bericht van verhindering ingekomen. Behalve Ged. St., het gemeen tebestuur van Oostburg, ingeni eurs van Rijks- er. Prov Water staat en eenige genoodigden werd verwelkomd de heer dr. A. A. Beekman, uit den Haag, die een spreekbeurt had toegezegd. Na de notulen volgde het jaar verslag van den secretaris, den heer U. van der Beke Callenfels, waarin werd herinnerd aan een protest tegen het Verdrag met België. Een commissie was ge vormd voor het aanschaffen van een wegenwals. Het aantal leden was gestegen tot 81, dat der per soonlijke leden bedroeg 78. Tot bestuurslid werd herkozen de heer D. J. Dees, van Terneu zen, en gekozen de heer J. Doe- leman te Dreischor. Hierna hield mr. Beekman een rede over de geschiedenis der Honte en aangrenzende wateren, waarover deze wel uren, ja dagen zou kunnen spreken. De Honte was oorspronkelijk geen zijarm van de Schelde, doch kreeg daar mee verbinding in de 13e eeuw. De naam Wester-Schelde dateert eerst van de 17e eeuwde mond heette over de geheele breedte Wielingen, en de rest heette Honte. Noordelijk had de Honte vertakkingen in het tegenwoor dige Sloe, de Heidenzee, het Doorzitten, Stukloopen, Schrijnen en Smetten der Huid, verzacht en geneest men met PUROL.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2