Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li- Vla a n d e r e n Slapeloosheid No. 31. VRIJDAG 23 JULI 1926. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Naar het Licht. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Door de wereld gaat een som bere gastde vrees. In het voet spoor volgen onrust, verwarring en disharmonie. Onbewust, wel licht zonder het te willen, hert bergen we haar, versterken we haar, voeden we haar. Dat ge schiedt door degenen, die maar steeds blijven zien naar de don kere punten aan onzen gezichts einder, die zich blind staren op die sombere plekken en daardoor het licht niet kunnen zien. Dat gebeurt door hen, die voortdurend de aandacht blijven vestigen op de ongunstige verschijnselen, zoo wel op politiek gebied als op hel terrein der samenleving. Ze zien niets dan jammerlijke gebeurte nissen, symptonen van naderend onheil, van komende oneenigheid en rampen en oorlog. Ze zaaien hun vrees-brengende gedachten onbewust om zich heen, ze zaaien onrust, verwarring en dishar monie. Zoo op dit oogenblik zijn er, die in den internationalen toestand allerlei donkere punten ontdekken, die daarvan wijd en zijd kond meenen te moeten doen. Verre van een struisvogelpoli tiek ten aanzien van het wereld* gebeuren te willen voorstaan, zou den wij toch willen vragen, of het niet beter, opbouwender zou zijn, indien wij eens wat minder aan dacht wilden schenken aan de min of meer prominente ongun stige factoren en wat meer den nadruk leggen op de vele verblij dende verschijnselen. Want die zijn erWat is het nut van het spreken en lamenteeren over de onjuiste en kwade dingen Laten t we ons bepalen tot het aanwijzen en naar boven brengen van het kwaad, ter vernietiging. Maar laten we het telkens en telkens opnieuw ter sprake brengen, om ten slotte nergens anders meer over te spre ken en zoo blind te worden voor het vele goede dat wij in het dagelijksch leven om ons heen kunnen waarnemen. Kijk, wij allen belijden de waar heid van de suprematie van het goede over het kwade. Wij allen weten of zeggen te weten dat ten slotte het goede altijd zal zegevieren over het kwade, daar mede de almacht van het goede erkennen en tevens de feitelijke onmacht van het kwaad. Maar waarom het kwaad nog langer in zijn gewaande macht te verster ken, door op vreesaanjagende wij ze te spreken over en te wijzen op oogenschijnlijk minder gunstige ontwikkelingen in het wereldge beuren V Zoudt ge niet denken, dat we eerder den weg banen voor de zoo gevreesde dingen, door erover te spreken en te ken nen te geven hoe bang we er wel voor zijn, in plaats van de macht van het kwade te ontkennen, te wijzen op de goede factoren, het vertrouwen in het goede aldus te versterken, onze oogen te openen voor het licht Wel, als we dit inzien, kunnen oogenschijnlijk kleine, onbedui dende voorvallen, een diepe be- teekenis krijgen. Tegenover al die gedachten van onrust en on zekerheid, geinspireerd door de jongste wereldgebeurtenissen, zou ik dan dit eene, kleine feitje wil len stellen,, n.l. dat in politieke kringen gedacht wordt aan Duit- schen steun aan Frankrijk, bij de pogingen van dit land o n zijn betaalmiddel te stabiliseeren- Groote bedragen zijn hiervoor noodig en men meent dat het niet zoo verwonderlijk zou zijn als Duitschland daarbij meehielp. O, ik weet natuurlijk wel, dat men onmiddellijk zal wijzen op de com- pensaties, die Duitschland zou verlangen, op politieke beweegt- redenen. Het zij ook, maar boven dit alles steekt toch uit, de ber moedigende gedachte, dat de ver bitterde vijand van ouds de be hulpzame hand reikt, dat daar door zeer zeker bestaande haat zal verminderen, om ten slotte te verdwijnen. De bereidheid tot hulp als is deze in wegen ook nog zoo gering, wijst in ieder geval op een verbeterde mentaliteit. Ik weet ze ker, dat er nog vele van zulke licht punten te vinden zijn Aldus schrijft dr. F. C. in de „Avp." Annexatie. Wat in het groot met veront waardiging wordt afgewezen, wordt zoo hier en daar in 't klein wel eens stiekum verlangd, tot die verlangens tot uiting komen, als men kans ziet om daarvoor burgerrecht te krijgen en dan begint de strijd. Zoo hebben in ons land, dat nog onder den in druk leeft van de brutale pogin gen van België, om hun land eenvoudig Noordelijk te vergroor ten tot de Schelde en de con clave van Limburg te vereffenen, op verschillende plaatsen toch van die kleine onderlinge annexa- tietjes plaats gehad tusschen aan grenzende gemeenten en blijk baar vindt dat navolging, waar men zulks met voordeel gewenscht geacht. Nu is zulks geen bezwaar, als men van weerszijden tot een be vredigend vergelijk komt, maar meestal begint het daar niet mee en allerminst, als historisch de huurlieden elkaar steeds met ja loezie op de vingers hebben ge keken, zooals vanouds de Sas- senaars en de Polderjongens el kaar geen duimbreed toegaven. Van daar dat, nu Sas van Gent reeds eenigen tijd met wellust loert op de fabrieksterreinen wes telijk van het kanaal Terneuzen- Gent en pogingen heeft aange wend om dat onder haar bereik te krijgen, een strijd tusschen die gemeente en Westdorpe is ontvlamd, die nog niet zoo gauw bekoeld zal zijn. Als buitenstaanders zouden we zoo zeggen is het een onnatuur lijke loop van zaken, dat West- dorpe's grondgebied reikt tot voorbij Sas van Gent en lijkt het kanaal geografisch een geschikte grensscheiding (maar zoo den ken de Belgen ook over de Schelde 1) en vinden we, dat deze gemeente een aardig som metje biedt aan Westdorpe orp tot vergelijk te komen. Doch we zijn buitenstaanders en wach ten er ons voor om hierover eep oordeel uit te spreken. We be-? palen ons daarom alleen tot ver melding van den stand van zaken, zooals die thans is. Het Katho lieke blad „de Tijd" geeft dien aldus weer: De tekst van het ontwerp van wet tot grenswijziging tusschen Sas van Gent en Westdorpe is door Ged. Staten van ZeelancJ aan de gemeenteraden der betrok ken gemeenten toegezonden en het wetsontwerp is behandeld zooi wel in die gemeenteraden als ip beide gemeenten benoemden „dubi beien" gemeenteraad- De kwestie dezer grenswijzi ging is reeds sinds jaren hangende doch staat thans op het punt te worden beslist. De gevoelens ten opzichte van het wetsontwerp zijn geheel verschillend. Sas van Gent is er voor, Westdorpe is er sterk tegen. Blijkens de Memorie van Toe lichting tot het wetsontwerp wordt door het kanaal van Ter Neuzen— Gent zoowel de gemeente Sas van Gent als de gemeente Ter Neuzen in twee stukken gesneden. Nu de industrie der gemeente Sas van Gent zich uitbreidt en wegens ge brek aan ruimte die gemeente be hoefte zal krijgen aan nieuwe ter reinen langs het kanaal, wordt de noodzakelijkheid gevoeld om de gemeente voor die uitbreiding in het bezit te stellen var. een strook grond der gemeente Westdorpe, ten Westen van het Kanaal, wel ke in verband met zijn ligging, door die gemeente niet voldoende als industriegebied kan worden geëxploiteerd. Daartegenover zal door de ge meente Sas van Gent worden af gestaan een deel van hare gron den ten Oosten van het kanaal 'twelk zich bij het landbouwge bied van Westdorpe aanpast en bovendien een som van f 50 000 betalen in tien termijnen elk groot f5000 uitsluitend als gevolg van deze grensverbetering als zooda nig om Westdorpe schadeloos te stellen voor het verlies van even- tueele baten, welke voor deze ge meente zouden kunnen voort- spruiten uit uitbreiding in de toekomst. Zoowel in den gemeenteraad als in den „dubbelen" raad van Sas van Gent is het wetsontwerp gunstig ontvangen. Men heeft erop gewezen dat door dit ont werp de mogelijkheid zal worden geopend voor het industrieele Sas van Gent, om zich uit ie breiden naar de eenige richting die daar toe mogelijkheid biedt, nl. naar het Noorden. Volgens den hui- digen toestand, sluit onmiddellijk aan de bestaande fabriekencom- plexen het terrein van Westdorpe zich aan. Het wetsontwerp bedoelt dit terrein, gelegen ten Westen van het kanaal GentTerneuzen en tusschen dit kanaal en de lijnen der Zeeuwsche-Vlaamsche Tram weg Maatschappij en der spoor wegmaatschappij Gent-Terneuzen aan Sas van Gent te geven, waar tegenover Westdorpe een stuk landbouwterrein ontvangt, dat ten oosten van het genoemde kanaal ligt en thans tot Sas van Gent behoort. In den gemeenteraad van Sas van Gent echter is ernstige critiek geoefend op de schade loosstelling tot een bedrag van f50 000, aan Westdorpe te ver strekken. Men heeft dit een unicum genoemd, en twee der raadsleden betoogden, dat een dergelijke vergoeding nog nooit bij een gemeentegrenswijziging is ge- eischt. Het wetsontwerp werd echter met algemeene stemmen goedge keurd. In den gemeenteraad van West dorpe evenwel, waar het wets ontwerp eveneens is behandeld, stond men op geheel tegenover gesteld standpunt. Men ziet daar in het wetsont werp een zeer ernstige benadee ling van de toekomst der gemeente en meent dat het voorstel met klem moet worden teruggewezen. Blijkt een grenswijziging niet te vermijden, dan dient de nieuwe re richting te worden ingeslagen, nl. het zoeken van een oplossing door overleg tusschen de be trokken gemeenten onderling. Verder werd de schadeloosstelling ad t 50,000 absoluut onveldoende geacht. Een der wethouders meende, dat f 150.000 volstrekt niet te hoog zou zijn. Een der leden van Westdorpe heeft zich op prof. dr. Struycken beroepen, waar deze de gemeenten noemt „geen producten van grondwet of wet, geen staatsrechtelijke districten, van staatswege ge vormd, maar historisch gegroei de plaatselijke corporatiën". Besloten is aan Ged. Staten te berichten, dat men zich met het wetsontwerp niet kan vereenigen dat prijs gesteld wordt op on gewijzigde handhaving der gren zen dat eventueel, blijft men aan grenswijziging vastho.uden, de op lossing moet worden gezocht in gemeenschappelijke regeling tus schen beide gemeenten. Wordt ook hierop niet ingegaan, dan wordt aangedrongen op het op nieuw in studie nemen der kwes tie. Ook de „dubbele raad" van Westdorpe sprak zich unaniem tegen het ontwerp uit. Ingezonden Mededeelingen Kamer van Koophandel We ontvingen het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen over 1925. Het is een heel werk. Behalve de samen stelling der Kamer vinden we er in mededeelingen van de hande lingen door de Kamer, van het Handelsregister, de rekening en verantwoording, algemeene be schouwingen over handel, land bouw en industrie (geen metaal bewerking), een bevolkingsre gister, gegevens uit de onder wijsinrichtingen, gemeentebedrij ven, scheepvaart, vervoermiddelen te water en te land (de auto bus-diensten uitgezonderd) en een overzicht van den post-, telegraaf- en telefoondienst. Wat de handelingen der Kamer aangaat, treffen we er o.m. aan een uitvoerige beschrijving over de inkrimping van den postdienst; pogingen tot verbetering mochten echter niet slagen. In vereeniging met de Kamer voor de Zeeuwsche eilanden te Middel burg werd bij den Minister van Waterstaat in een breedvoerig gedocumenteerd adres gevraagd om in een audiëntie op bespoe diging aan te dringen aangaande het gereedkomen der toegangen voor de Ferry-boot in de havens van Vlissingen en Breskens, waarop de Minister echter ant- j woordde, dat een persoonlijke bespreking overbodig geacht werd, aangezien die werken reeds hij zijn Departement in behande- ling waren. Door de Kamer te Middelburg j werden wijzigingen in den spoor wegdienst Vlis ringenRosendaal geprovoceerd, welke niet in het belang van Zeeuwsch-Vlaanderen werden geacht. Pogingen der Kamer te Terneuzen om dat te vooi komen konden niet baten. Op een verzoek aan den Mi nister, om Ter Neuzen aan te wijzen voor Zeeuwsch Vlaanderen als keuringsplaats volgens art. 27 der Vleeschkeuringswet, werd afwijzend beschikt. Ook het Verdrag met België had voortdurend de aandacht der Kamer, ofschoon door haar geen zelfstandige actie daartegen werd gevoerd, maar een commissie is gevormd uit Terneuzensche in gezetenen, waarvan de burgemees ter voorzitter en de secretaris der Kamer, secretaris is. Een uitvoerige uiteenzetting wordt in het verslag gegeven van de be zwaren tegen dat Verdrag, voor zoover de Ter Neuzensche be langen betreft. En ten slotte maken we nog melding van het feit, dat ondanks een ernstig streven der Kamer, deze ook geen succes had inzake het verkrijgen van een haven aan het Hellegat. Zooais bekend, is deze haven der Schelde onlangs ingepolderd. Toen deze plannen werden voorbereid, heeft de Ka mer, zoowel schriftelijk als mon deling, gesteund door adhaesie- betuigingen van gemeentebesturen bij de betrokken autoriteiten tot zelfs bij den Minister van Waterstaat sterk aangedrongen op het verkrijgen van een haven in verband o.a. met het bieten- vervoer. En ondanks de vele motieven daarvoor, waarbij zelfs werd gewezen op het toekomstige kanaal van Axel naar Hulst, in mogelijke verbinding daarmede, is noch van den Directeur der registratie en domeinen, noch van den Hoofdingenieur-Directeur van 's Rijks Waterstaat te Middelburg en den Hoofdingenieur der Prov. Waterstaat, noch van de Ministers van Waterstaat en Financiën daartoe medewerking verkregen. We noemden dit negatieve resultaat het laatst, omdat we, gezien de kracht die aan dit po gen werd bijgezet, daarin aan leiding vonden om ernstig te vreezen voor een welslagen van de pogingen, om het kanaal Hulst- Axel te krijgen, indien niet nog sterker en met meerzeggende argumenten kan worden aange toond de noodzakelijkheid van dat kanaal. In dat verband bevreemdt het eenigszins, dat het verslag van de werkzaamheden der „Kaha" niets vermeldt, al willen we niets af doen aan de uitvoerige gegevens, die het verslag overigens ver strekt. Weliswaar is eenigen tijd ge leden van de „Kaka" zelf een uitvoerig jaarverslag van werk zaamheden verschenen, doch o.i. zou het niet overbodig geweest zijn, althans even goed op zijn plaats als enkele andere punten, als daar, waar het verslag der Kamer gelezen wordt, ook was herinnerd geworden aan deze voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan deren belangrijke zaak, waarbij de Kamer dan toch ook nauw betrokken is. Behalve bovengenoemde zaken dient ook nog vermeld, dat de Kamer aan verschillende adressen van andere Kamers adhaesie ver leende en lid werd van de schip- persvereeniging „Schuttevaer". De Kamer kwam in het afge- loopen jaar tweemaal in volledige zitting bijeen. Zij heeft een stamkapitaal van f 1988515 en een uitgaaf van f 7311.18, gedekt door f 8869,30 aan ontvangsten) waarvan f 6044,78 aan bijdragen van de ingeschrevenen. AXELSCHE COURANT tengevolge van de zomerwarmte, over wint men spoedig door het gebruik van een paar Mijnhardt's Zenuwta bletten. Buisje 75 ct.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1