Hoofdpijn Gemengd Nieuws. het niet opgaat dat men daar zijn hebben en houden voor bloot moet leggen. Trouwens de Feijter heeft ook niet betaald. De Voorz: Dat is iets anders, die man heeft een eigen riolee- ring aangelegd. Dhr. J. de Feijter: We schep pen toch precedenten tegenover anderen, als we hier toegeven. Hgt is er een mooie verbetering en het was een aanbod van de gemeente, dat men met beide handen zou hebben moeten aan grijpen. Het is daarom jammer, dat hier geen overeenkomst ver k egt n wordt. Dhr. Oggel zou willen toegeven maar dan ook aan de anderen het geld teruggeven. Het gaat niet aan om uitzondering te maken. De Voorz.Maar als het nu is, omdat dat mensch er niet zoo goed bij zit? Dhr. OggelDat is het juist, wat ze niet verklaren wil. 't Is net of men zeggen wilik kan wel betalen, maar ik doe het niet. Z h. s. wordt besloten om de vrouw vrijstelling te geven. In de tweede plaats vraagt dhr. 't Gilde of het tuig, dat voor het hier meer besproken paard is aangeschaft, ook een valutakoopje is en in België is gekocht? Zoo ja, dan zou hij willen vragen of B. en W. ook niet van oordeel zijn, dat de kleine middenstand al een moeilijken tijd genoeg doormaakt. Spr. vindt, dat het niet op den weg ligt van B. en W. om goederen voor de gemeente elders aan te schaffen. Spr. komt daar tegen op, ook al komt het uit een andere gemeente, maar hij gelooft beslist, dat het Belgisch tuig is. De Voorz. zegt dat bij B. en W. niet voorzit om van de valuta te profiteeren, maar waar het tuig aangekocht is, kan hij niet zeggen. Dhr. Koster erkent dat het tuig uit België afkomstig is, maar dhr. 't Gilde zal toch wel weten, dat hier verschillende winkeliers zelf hun goed in België halen Spr. wil verklaren, dat het tuig in Axel geleverd is. Dhr. 't GildeMag ik een naam weten Dhr. KosterBij J. Heijnsdijk, aan het station. Dhr. Van de Casteel meent, dat er 3 personen zijn voor de belasting van gebouwen, nl. Van Luyk, Vercouteren en Van den Bergen. De laatste heeft in 1922 zijn eed afgelegd en nog nimmer een huis mogen schatten dat is altijd van Luijk, hoe komt dat? De Voorz.Dat doet het col lege van zetters, die iemand aan wijzen dat gaat van het Rijk uit, dus buiten het gemeentebestuur om. Dhr. Van de Casteel vraagt of er geen adres is van Baert voor het plaatsen van rolluiken De VoorzDaarvan is me niets bekend. Dhr. Dieleman wijst er op, dat er vroeger een huis is aangekocht bij Freekenhorst om meer ruimte te hebben bij den draai, maar nu staat daar weer een lantaarn, die eveneens hindert. Was het niet beter dien weg te nemen De Voorz Dat is een tijdelijke maatregel, omdat die lantaarn nu in beide straten licht geeft. Als de weg overgenomen is zal dat veranderen. Dhr. DielemanDan is be sloten om f500 beschikbaar te stellen voor een vuurwerk, dat het gemeentebestuur zou aan bieden aan de Z. L. M. ter ge legenheid van de tentoonstelling. Spr. vraagt was dat nu een vuur werk van f 500 Mij dunkt, dat het met f 100 voldoende betaald was. De Voorz.Neen, het vuurwerk heeft f320 gekost, maar er was meer geld noodig ook voor andere dingen. Dhr. Dieleman meent, dat men daar toch niet mee uitpakken moest. Dhr. Oggel zegt, dat hier vroe ger veel mooie vuurwerken zijn afgestoken toen ze uit Antwerpen kwamen, maar nu hebben B. en W. juist met het oog op de va luta niet in België willen koopen en de Nederiandsche industrie willen bevoordeelen. Men heeft er ons mee in de kou laten staan Als we het in België gekocht hadden, hadden we zeker voor het zelfde geld een veel mooier en grooter vuurwerk gehad. We hadden nu een adres van een nieuwe fabriek, die om reclame te maken eens een exceptioneel mooi vuurwerk zou leveren, doch het was exceptioneel mooi in ongunstigen zin. De Voorz. sluit hierna de ver gadering met dankzegging. Binnenland. Onherstelbaar. In de vergadering van de Ne deriandsche Maatschappij voo Nijverheid en Handel te Utrecht, ter bespreking van het concept Ned. Belgisch verdrag, werden uitvoerige beschouwingen gele verd. Aan het slot verklaarde de voorzitter van het hoofdbestuur, dat hij, na alles wat hij gehoord en gelezen heeft, moet zeggen „Ik weet het niet". Een openhar tige verklaring van den oud minister Posthuma. Hij waar schuwde tegen stemmen voor een motie, welke de Tweede Kamer uitnoodigde het verdrag te verwerpen. Ten slotte werd een motie aangenomen van het departement Deventer, waarbij de regeering werd verzocht de onderhandelingen te heropenen Van de 36 departementen der Mij waren er 26 vertegenwoordigd, waarvan er 25 voor stemden en 1 blanco. Door deze motie wordt erkend, dat regeling der verhou ding tussciien beide landen wen- schelijk is, dat het onderhavige verdrag echter de levensbelangen van Nederland onherstelbaar zou schaden. Ingezonden Mededeelingen AXEL, 20 Juli 1926. Gisterennacht ongeveer half twee werden de inwoners onzer gemeente gewekt door het ge dreun van ramen wegens den rollenden donder. Uit alle rich tingen sloegen felle stralen van het hemelvuur door de lucht, doch het was gelukkig op verren af stand, want het onweer op zich- zelve was niet zwaar, ofschoon wei dreunend. Zooals gebruikelijk begaven zich velen bij het overgaan der bui naar buiten en voorzoover men dan een ruim uitzicht heeft is het eerste wat men doet, kijken of er oo'k ergens brand is. Het gebeurt nl. al heel zelden, dat men hier in het centrum van een groot rayon na een onweer niet hier of daar rood verlichte plekken in de donkere ruimte ontwaart. Dezen keer was het in Zuid-Oostelijke richting, dat men den rook zag stijgen, vermoedelijk van een of andere landbouw- schuur. Gebleken is, dat het was op de hofstede van de weduwe P. A. van Vooren, in de Klapstraat onder de gemeente Koewacht. Schuur, varkenshok en wagenhuis werden met inhoud de vlammen ten prooi. Door verzekering zal de schade vergoed worden. Ook te St. Jansteen sloeg het onweer in een stalletje, dat met wat stroo afbrandde. Ten overstaan van Burge meester en Wethouders werd hier hedenmorgen aanbesteed het schilderen van enkele lokalen in de Openbare School. Inge schreven werd als volgtW. A. de Jonge f 535, H. J. Harte f 532, W. M. Visscher f 398, C. B. An- theunis f363, H. J. Hoebé f324 en 1. J. Brakman f 294. Gegund aan laatstgenoemde. De heer W. P. de Jonge, rijksklerk bij de dir. belastingen te Terneuzen, vroeger te Axel, is verplaatst naar Dordrecht. Voor het eindexamen aan de Middelbaar Techn. school voor Bouwkunde te Den Haag slaagde o.m de heer B. Huizinga van Ter Neuzen. Het Festival te Zaamslag. Een droeve morgen maakt een blijden dag. Dit spreekwoord is ook hier bewaarheid. Niet dat de ochtend van 17 Juli onheil spellend was, o neen, heerlijk scheen de zon aan de kim en alzoo mocht men een prachtge dag verwachten, zooals men zich maar voor een festival wenschen kan. De droeve morgen ziet echter hier op de voorbereiding. Een muziekvereeniging, die veertig jaren bestaat, wil natuur lijk -zoo'n feit herdenken en dus had het bestuur van het Zaam slagsche muziekcorps, dat met alle recht haar naam „De Vol harding" mag dragen, plannen beraamd om een muziekfeest geven, aan welke plannen de burgerij goeden steun had ver leend. Dit had ten gevolge, dat men met gerustheid de zuster vereenigingen uit Zeeuwsch- Vlaanderen kon noodigen en ont vangen. Met reden mocht van die zusters ook verwacht worden dat zij zoo'n feest met genoegen allen zouden opluisteren en zelfs is het eenigszins een moteele plicht bij een zoo zeldzame ge beurtenis getuigenis af te leggen van deelname in de vreugde Dit mocht helaas niet zoo zijn Slechts een viertal corpsen lieten zich inschrijven, wat bedroevend stemde. Toch zou men „vol harden" en zette men door. Zaterdagmorgen werden de vlaggen uitgestoken en ongeveer 10 uur maakte het jubileerende corps een marsch door het dorp en gaf vervolgens een mooi con cert op de versierde tribune, die als in een park verscholen staat tusschen groen en bloemen op het terrein achter het gemeente huis. Na den middag kwamen de deelnemende gezelschappen per tram of auto aan en na eenigen tijd geduld te hebben geoefend Kloosterzande liet op zich wachten trok men met ont plooide banieren door de straten en straatjes. Het was een heele marsch en door de kleine deel name hadden de muzikanten ook met het warme weer en de stof- fiige straten een dubbel zware taak [want ze kwamen nu vlug aan de beurt voor hun pas-re- doublé's. Toch en dit zij met eere gezegd viel hun die taak niet zwaar, want ze speel den er dapper op los en dank zij de maatregelen, die de politie nam, ging het in vlug tempo en onder groote belangstelling van het publiek. Geen huisje pas seerde men, of men zag er de deur geopend en een of meer der bewoners groetend buiten komen om de stoet gade te slaan. Toen men weer voor het Ge meentehuis was gekomen, werd halt gehouden en stapten de be sturen met hunne directeuren de trappen op naar de Raadszaal, waar de officiëele ontvangst plaats had. De stoet werd toen ont bonden en de manschappen kre gen gelegenheid een welverdiende verversching te nemen. Toen de genoodigden gezeten waren, heette de voorzitter van het feestvierend corps, de heer Stolk, allen hartelijk welkom en wees erop, dat men in het veertig-jarig bestaan aanleiding had gevonden om een festival te geven. Spr. zou niet alle lief en leed mededeelen, wat in dat tijd perk door de betrokkenen is medegemaakt, maar achtte het toch wel vermeldingswaardig, dat „De Volharding" nog één persoon telt, die van af de op richting als werkend lid heeft medegewerkt. Spr. feliciteerde den heer A. C. Rouw, die op de zaai tegenwoordig was, en bood hem een fraaie herinneringsme daille aan. De heer Rouw, zeer voelig voor dit bewijs van waardeering, dankte voor de eer j en sprak de hoop uit lid te mogen i blijven, zoo lang hij leeft. Vervolgens deelde de voorz. mede, dat verschillende oorzaken hadden meegewerkt, dat de deel name niet grooter was. Vooral van de vereenigingen, welke men stellig had verwacht, speet het hem, dat zij Zaamslag in den steek hebben gelaten. Daarna geeft hij het woord aan den burgemeester, den heer Joh. de Feijter, die het eere-voor- zitterschap van de vereeniging heeft aanvaard en gaarne bereid was om hier officiéél de besturen der deelnemende vereenigingen te ontvangen. De heer De Feijter dan zeide, dat het hem aangenaam was hier het woord te mogen voeren en herinnerde eraan, dat hij over 15 jaren dit eveneens maar toen voor de eerste maal had ge daan en daarom was deze dag ook voor hem een blijde Steeds heeft hij met genoegen deze vereeniging gesteund en spr. hoopt dat nog vele jaren te mo gen voortzetten. Zelf liefhebber van muziek en zang, erkent hij dat die in oogenblikken van blijd schap veel bijdragen tot verhoo ging van een feest en dat zulke oogenblikken er zijn is ook goed voor opleving van den mensch uit den dagelijkschen druk. Het speet hem ook, dat niet meer ver eenigingen aan dit feest hebben medegewerkt en reden gaven tot teleurstelling. Met te meer na druk wenschte hij daarom dat de aanwezigen een genotvollen dag op Zaamslag zullen doorbrengen. Tevens wenschte hij de „Volhar ding" geluk met het jubileum en hoopte, dat het nu het haar 25- en 40-jarig feest vierde, men ook zoo mogelijk in tegenwoordigheid van dezelfde heeren het gouden feest zal vieren. Moge de vereeniging daartoe in groei en bloei toene men. Met applaus werd deze toe spraak beantwoord. Intusschen hadden een 7-tal jonge dames met druivennat gevulde glazen rondgediend en werd als bewijs van instemming gezamelijk ge dronken op het welzijn van „De Volharding". In welgekozen woorden reikte de heer Stolk hierna de herinne ringsmedailles uit. Het spreekwoord „weinig volk lekker eten" was ook hier van toepassing, want waar in den regel, wegens de vele voorzitters, weinig en dan nog vormelijk ge sproken wordt, was hier gelegen heid voor elk der deelnemers om het woord te voeren en nog wei nig festivals zullen er geweest zijn waar dat gebeurde als hier, nu het geen bloote vorm was, maar de woorden uit het hart kwamen. Het werd gevoeld, dat Zaamslag van sommige zijden onrecht was aangedaan en daarom werd het uitgesproken, dat het een plicht is, dat naburige zusterverenigingen elkaar steunen in hun festivals, omdat deze onderlinge vriend schap en welvaart bevorderen en alzoo naastenliefde kweeken. De heer Stolk dankte voor den toegezegden steun en beloofde ook zijnerzijdsch en voorzoover dat mogelijk was, medewerking aan de openbare feesten. Tevens deelde hij mede, dat de uitgeloof de prijzen nog iets verhoogd waren, waarna tot loting der premiën werd overgegaan, met den volgenden uitslag Ie premie 40 „St. Cecilia" van Stoppeldijk, 2e f30 „St. Cecilia" van Kloos terzande, 3e f 20 „Concordia" van Axel en 4e f 15 „Elk naar krachten" van Hoek. Aan alles komt een einde en dus ook aan dit recht gezellig samenzijn. De concerten waren begonnen en alzoo werd afscheid genomen. Buiten bleek, dat er al aardig wat volk op de been was en vooral rond de tribune stond een dichte massa te luisteren naar de verschillende muzieknummers die met zorg en attentie werden uitgevoerd. De voorzitter van De Volhar ding verzocht zijn medebestuur ders echter nog een korte wijle te blijven, omdat op hem, naar hij zeide, nog een kleine plicht rustte. Deze bestond daarin, dat suc cessievelijk de bestuursleden van het muziekgezelschap, de jonge dames, de pers en de politie een woord van dank in ontvangst hadden te nemen voor hunne medewerking. Met erkentelijkheid werd dit aanvaard van hem, die de geheele leiding van het feest tot heden in handen had en reeds 15 jaar als voorzitter van „De Volharding" steeds voor die ver eeniging in de bres had gestaan. Overbodig te melden, dat ook hem woorden van lof werden toegezwaaid. Het officiëele van de plechtig heid was hiermee afgedaan en nog vele uren werd de feestelijk heid in de beste orde voortgezet, lti de avonduren nam hetvreem- delingenbezoek nog toe, dank zij de heerlijke temperatuur, die er toen heerschte. De laatste gelegenheden wer den afgewacht om huiswaarts te keeren. Een bewijs, dat men zich goed amuseerde. Geslaagd voor het eind examen H. B. S. (College St. Wiliebrord) te Katwijk a.d. Rijn, de heer P. van Waesberghe te Hulst. Gisterenmiddag zijn bij het zwemmen in de Wester-Schelde onder de gemeente Clinge twee jongens, resp. 15 en 17 jaar oud, woonachtig te Nieuw-Namen, ver dronken. Hun lijken zijn later opgehaald. Sportnieuws. Zondag speelde Axel I voor de bekerwedstrijden van H V. V. te Hulst tegen Blauw-Wit van Antwerpen, een 2e klasser van den Belg. Voetbalbond. Niettegenstaande de warmte werd door beide elftallen direct flink aangepakt, waarbij Blauw- Wit al spoedig doelpuntte. Uit een strafschop maakte Axel toen gelijk, om voor de rust nog met een schitterend schot de leiding te nemen. In de tweede helft golfde het spel van doel tot doel, waarbij de Axelsche aanvallen echter gevaarlijker bleken. De scheids rechter, die niet voof zijn taak berekend was, besliste echter bijna zonder uitzondering in het nadeel van Axel, hetwelk een geprikkelde stemming bij spelers en publiek veroorzaakte. Uiteen hoekschop wist Blauw-Wit ten slotte gelijk te maken (2—2). De Oranjemannen zetten er toen nog eens alles op en maakten kort voor het einde het winnende punt, dat echter, waarschijnlijk wegens een vermeende overtreding, niet werd toegekend. Na eenige beraadslagingen werd tenslotte geloot, waarbij Blauw- Wit de gelukkige bleek, doch de algemeene indruk was, dat Axel slechts op papier verloren, doch op het veld gewonnen had. Te Heinkenszand geraakten Donderdagmorgen 3 tweejarige paarden, die aan elkaar waren gekoppeld om naar de weide te worden gebracht, te water. Daar de dieren niet spoedig genoeg overeind konden komen, verdron ken twee van de drie. De derde kon men nog intijds op het droge brengen. Tengevolge van een dui zeling kwam de vrouw van P. te Schore te vallen op een bran dend petroleumstel, zoodat haar kleeren vlam vatten. De buren merkten het en schoten te hulp. De inmiddels ontboden genees heer had zware uitwendige brand wonden te verbinden. Een kanjer van 300 kilo. Woensdagmorgen aldus schrjjft men uit Zwolle aan de N. R. Crt." ontdekte een visscher in het biezenland aan de Zuiderzeekust tusschen het Ganzendiep en het Zwolsche diep een grooten visch, die telkens met zijn rugvin boven water kwam. Toen deze er des mid dags nog bleek te zijn trokken 4 visschers uit Genemuiden er met vier booten op af. Direct werd er jacht op gemaakt en getracht werd het dier naar wier plaatsen te drjjven, waarin 't zich minder goed zou kunnen bewe gen. De visschers hadden geen andere wapens dan de vaarboo- men en een staak met een stompe ijzeren punt. Hiermee werd het dier bewerkt, maar het scheen zie h er weinig van aan te trek ken. Na drie uur hard werken, overwogen de mannen den rijd op te geven, De kleinste boot bedaart spoedie door gebruik van een paar Mjjnhardt's Hoofdpijntabletten Buisje 60 ct. zijn

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2