Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wsc li - V 1 aan deren No. 30 DINSDAG 20 JULI 1020. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels GO Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Vergadering van 13 Juli 1926. Aanwezig alle leden, behalve de heer Ph. J. van Dixhoorn, die met kennisgeving afwezig is. Voorzitter de heer F. Blok, bur gemeester. (Vervolg). 3. Verzoek aankoop bouw grond. Van M. de Keizer was weer een verzoek gekomen om de strook grond te koopen achter zijn perceel en naast dat van A. 't Gilde in de Julianastraat voor den prijs van f 2 per M'., ten einde te dienen voor spoelplaats van zijn automobielen. Ofschoon B. en W. het vorige jaar geen vrijheid vonden, in af wijking van de vastgestelde prij zen te verkoopen, stellen zij thans voor, aldus zegt de Voorz., om dit verzoek toe te staan. Dit gedeelte blijkt niet geschikt voor bouwgrond, omdat het vroeger een waterleiding was. Zij willen ook ontheffing toestaan van de bepaling, dat het perceel (218 M'.) bebouwd moet worden, maar stellen als voorwaarde, dat het behoorlijk, ten genoege van B. en W. moet worden afgescheiden van den weg door een binnen 3 maanden te bouwen steenen muur, Dhr. BaertMoet die afschei ding ook niet plaats hebben aan den zijkant, want hij verwacht, dat de Keizer er alles van maken zal en het misschien wel gaat lijken op een mesthoop, zoodat de buren er nog last van zouden krijgen. De Voorz.Dit kunnen we niet eischen, als het zoover komt, moet daar maar een muur gezet worden door dengene, die er last van heeft, maar spr. ziet niet in, dat het zoover komen zal. Zonder hoofd, stemming wordt het verzoek ingewilligd. 4. Verzoek wijziging politie verordening. Door den heer J. A. Dregmans, notaris alhier, is een adres aan den Raad gezonden, waarin hij te kennen geeft, dat door de wijziging van art. 27, lid 6, der algem. politieverordening dezer gemeente de vrijheid van hande len ten zeerste aan banden wordt gelegd dat de naleving van die be paling in de praktijk onmogelijk blijkt dat niemand last of hinder kan ondervinden door het na 9 uur 's morgens afschuren of poetsen van auto's of rijtuigen dat zulks zelfs in groote steden onbeperkt wordt toegelaten dat de straten voor de bewoners zijn en niet omgekeerd redenen, waarom hij zich tot uw college wendt met verzoek het verbod in bovengenoemd artikel op te heffen. Aan dit adres wordt adhaesie betuigd door den heer J. Visser- Koole en 13 anderen, allen eige naars van automobielen en rij tuigen. De Voorz. zegt, dat B. en W. voorstellen om op dit adres af wijzend te beschikken. Dhr. Oggel zegt, dat hij van meening verschilt met dit advies en de gelegenheid tot het schoon maken der auto's zou willen ver lengen tot 10 uur. Spr. is over tuigd, dat adressant bij het schoon maken niemand overlast berok kent en na afloop alles netjes laat opruimen» terwijl van ande ren soms tot na den middag een auto op den weg staat voor re paratie, vulling, enz. We hebben trouwens in een vorige vergade ring van dhr. Weijns gehoord, dat het niet meevalt om een auto schoon te maken, en dus de tijd om vóór 9 uur klaar te zijn, te kort is. De Voorz. gelooft, dat door verlenging de een geholpen wordt en de ander niet. Ver schillende auto-eigenaars hebben verschillende verlangens en men kan niet voor ieder een afzon derlijke verordening maken. Spr. is van meening, dat als er een verordening is, die met goed keuring van den Raad is vast gesteld, deze ook gehandhaafd moet worden. Dhr. 't Gilde vindt toch de verordening nogal streng. Axel is toch geen luxe plaats die in een streek ligt, waar wereldver keer is, zooals in 't Gooi Hij zou die bepaling uit de verorde ning willen lichten. De Voorz.Dus weer terug- keeren tot den ouden toestand Dhr. 't Gilde: Ja zeker, ik ben er van begin af tegen geweest. Dhr. Baert ziet in dat verzoek niets dan gemakzucht. Alle am bachtslieden, die vroeger hun werk op straat klaar maakten of afleverden, hebben moeten ruimen en kosten maken om terrein te zoeken, terwijl de automobilisten geen kosten hebben te maken, want de gelegenheid is eralleen vinden ze het een beetje vroeg, en daarom is het niets dan gemak zucht, dat ze het anders willen Spr. zou het artikel handhaven. De Voorz.Heeren, ik wil even memoreeren, hoe dit verzoek eigenlijk is ontstaan. Op een morgen, terwijl de chauffeur van den notaris bezig was met het spoelen van diens automobiel, komt een veldwachter aan en wijst den chauffeur erop, dat zulks eigenlijk niet meer mag. Doch de veldwachter werd door den chauffeur niet erg beleefd beantwoord en liet zich uit, dat het hem niets kon schelen en hij geen rekening kon houden met de verordeningen, welke die boere Raad van Axel maakte. Je doet maar, wat je wil, zei de chauffeur en lachte den veldwachter ge woon uit. Een paar dagen later kwam de veldwachter in de Kerkdreef en toen was de chauffeur weer aap 't schoonmaken van dien automo biel en weer na tien uur. De veldwachter ging er weer naar toe en de chauffeur was nog even onverschillig. Hij vroeg zelfs den veldwachterBen je nu eigenlijk uit je zelf gekomen, of ben je gestuurd van den Burge meester? Hij bleef intusschen doorschuren. De veldwachter heeft daarop verontwaardigd proces-verbaal opgemaakt en hij had m. i. aldus zegt de Voorz. volkomen gelijk. Dat is geen optreden zoo als het behoort, als er een ver ordening bestaat, behoort die te worden nageleefd en anders moet men de gevolgen maar onder vinden. Dhr. Van de Casteel Mijnheer de Voorzitter, ik was niet van plan om over die zaak te spreken, maar nu de chauffeur hier open lijk wordt aangevallen, kom ik daar tegen op. Wat U daar ge zegd heeft, komt heelemaal niet bij deze zaak te pas. De Voorz: Ik breng enkel maar naar voren hoe dat verzoek ontstaan is. Dhr. van de CasteelHet komt niet te pas om hier te zeggen, wie verbaliseerd wordt en hoe dat gebeurd is. Dat behoeft niet aan de klok gehangen te worden. Dhr. 't Gilde bevestigt dat en komt ^r eveneens tegen op, dat hier zoo wordt opgetreden tegen over een achtenswaardig persoon als de notaris. De Voorz.Ik heb den nota ris heelemaal niet vernoemd. Dhr. 't Gilde: U meet als hoofd van de politie met 2 maten. Ik zou U persoonlijk dingen kun nen zeggen, waaruit dat ten volle blijkt. De VoorzGaat uw gang, ik geef u er vrijheid voor. Dhr. 't GildeIk zal hier in geen geval personen in het ge ding brengen, daar wacht ik me voor, maar de bewijzen heb ik. De Voorz.: Wenscht nog iemand iets te zeggen over het voorstel Dhr. Weijns zou er voor zijn om 's winters een uur verlenging te geven, zooals hij ook vroeger heeft beweerd, maar nu de ver ordening pas is goedgekeurd en deze nu weer in te trekken, acht hij verkeerd. De Voorz. ziet er de noodza kelijkheid ook niet van in, anders was hij wel genegen al was het tot 11 uur - verlenging te geven. Dhr. Dieleman merkt op, dat groote kosten zijn gemaakt om de straten mooi te maken en be grijpt niet, dat er nu zooveel menschen bezwaar maken tegen die verordening. Er staat toch niet in, wanneer men mag be ginnen en spr. gelooft, dat er dan tot 9 uur tijd genoeg is. Uit de bespreking komt het hem ook voor, dat het proces-verbaal uit gelokt is en nogmaals, hij be grijpt niet dat er nog zooveel weldenkende menschen gevonden worden, die dat adres steunen. Hij zou daarom de verordening handhaven. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met 6 tegen 3 stem men aangenomen. Vóór de heeren Koster, Kruijsse, Weijns, Diele man, J en P. de Feijter. Tegen de heeren Oggel, 't Gilde en Van de Casteel. (Dhr. Baert had de vergadering verlaten). 5. Verzoek om subsidie. Van de Vereeniging tot be vorderingvan het Vreemdelingen verkeer is een adres ingekomen van den volgenden inhoud Geven met verschuldigden eer bied te kennenAnt. van Maale, Ed. v. d. Casteel en Aern. van Sabben, respectievelijk Voorzitter, Secretaris en Penningmeester van de Vereeniging ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Axel, dat genoemde vereeniging ge durende de Landbouwfeesten zeer zeker het hare heeft bijgedragen om deze feesten zoo schitterend mogelijk te doen slagen dat zij voor de toekomst de aangewezen vereeniging zal zijn die zich zal hebben te belasten met de organisatie van tentoon stellingen, Oranje- en Volksfees ten, enz., ten doel hebbende den bloei en welvaart van Axel te bevorderen en het bezoek der vreemdelingen aan te moedigen; dat zij om haar doel te bereiken ook geldeiijken steun noodig heeft en zich moet kunnen verheugen in de sympathie en belangstelling van het volk maar in de eerste plaats van den Raad die het volk vertegenwoordigt. Redenen waarom zij zich met den meesten eerbied tot Uwen Raad wenden met het beleefd verzoek een jaarlijksche subsidie van f200 te willen toestaan als tegemoetkoming in hare actie. Hetwelk doende, enz. Voorgesteld wordt om dit ver zoek te behandelen bij de be grooting voor 1927. Dhr. 't Gilde: Misschien wil een hier aanwezig bestuurslid het verzoek wel toelichten, want dan gaat de subsidie pas in 1927 in. Dhr. Van de CasteelHet bestuur kan zich daarmee wel vereenigen. 6. Aangaan goldleening. Door B. en W. wordt een voorstel ingediend tot het aan gaan van een geldleening gioot f13000 voor hoogstens 5 pCt. rente met een jaarlijkschen aflos van f 500, te bestrijden uit de gewone middelen. Deze geldleening is noodig wegens de gemaakte kosten voor de vernieuwing van de Noord straat en de Nieuwstraat, bij be sluit van 2 Febr. jl. en welke werkzaamheden thans zijn beëin digd. Dhr. Dieleman zegt, dat het hem opgevallen is, dat gedaan is wat kon, om die werkzaam heden te bespoedigen, wellicht met het oog op de tentoonstel ling, en dat is goed, maar nu lijkt het hem of ineens een sta kingsperiode is ingetreden, terwijl toch ook gesproken is over den Buitenweg. De VoorzWe zijn nu bezig in het nieuwe gedeelte en ook aan de Stationstraat. Daarna komt de Buitenweg aan de beurt. Dhr. Van de Casteel vraagt of de toestand aan den Armendijk al verbeterd ishet is daar zoo smal en het water blijft er ge regeld staan. Dhr. 't Gilde Dat straatje in den Verloren Hoek heeft het ook hard noodig. Er liggen putten in van 40 c.M. diep. Dhr. OggelHet ligt in het plan om geleidelijk overal de straten te verbeteren, ook het pad van de firma Claessens tot de R. K. kerk, maar alles kan niet in één jaar gebeuren. De Voorz.We zullen er spoedig werk van maken. Het voorstel tot de leening wordt z. h. s. aangenomen. 7. Oninbare posten. Zonder hoofd, stemmingworden eenige posten in de belasting, enz. over 1925, zooals die in een staat van restanten zijn ingediend, als oninbaar vastgesteld. Deze zijn voor hondenbelas ting f5, cijnzen en erfpachten f 10,25, huur van landerijen f6, huur van huizen f 120,25. 8. Begrootingswtyzigingen. a. Wijziging begrooting 1925 van het gasbedrijf. De inkomsten worden verhoogd met f 18471,80, verminderd met f7051,76, terwijl de uitgaven f 1347,78 meer en f7802,75 min der worden. b. Wijziging begrooting 1925 van het Vleeschkeuringsbedrijf. v Wegens aanschaffing van druk werk, enz. worden de uitgaven verhoogd met f82, hetgeen ge vonden wordt door meerdere inkomsten van het keurloon. c. Wijziging begrooting 1925 van het Burg. Armbestuur. Hierop heeft een overschrijving plaats van f 592.65, wegens meer dere bedeeling in geld, waarvoor f 5000 was geraamd. De post wordt bestreden door mindere bestedingskosten, waarvan de raming was f 1200 en waarop een batig saldo is van f661.75. De wijzigingen worden zonder bemerking en z.h.s. goedgekeurd. 9. Gaslevering naar Ter Neuzen. De Voorz. deelt mede, dat de onderl andelingen tot het leveren van gas in Ter Neuzen thans zoover zijn gevorderd, dat door de dagelijksche besturen van beide gemeenten over de con cessie is onderhandeld en een concept-contract is opgemaakt. B. en W. achten dit ontwerp echter nog niet voor publiciteit vatbaar en zouden het daarom eerst in besloten behandeling willen bespreken en vast stellen. Alzoo wordt besloten, zoodat de openbare zitting gesloten wordt. Na heropening zegt de Voorz., dat nog enkele wijzigingen in het concept zijn aangebracht. Z.h.s. wordt het thans als vast gesteld beschouwd en zal het aan den Gemeenteraad van Ter Neuzen worden voorgelegd. Omvraag. Dhr. Weijns wijst op verzak kingen in de Nieuwstraat. Hij vindt dat dit niet moge lijk mocht zijn, als de grond goed aangestampt is. De Voorz. meent, dat het niet te voorkomen is bij aangevoer- den grond. Dhr. 't Gilde wijst op den onhygiënischen toestand aan den Nieuwendijk, waar bij de Wed. Dieleman het riool maar bloot blijft liggen, omdat dat mensch zich teruggetrokken heeft bij de betaling. De Voorz. herinnert aan de overeenkomst en allen hebben betaald, op twee na, nl. de wed. Dieleman en Adr. Die leman. De schoonzoon van de Wed. Dieleman, Dom. Jansen, heeft later gevraagdhoe moet het nu En toen hebben B. en W. geantwoord, dat als die vrouw verklaarde ontoereikend te zijn, ze dan geholpen werd, maar tot heden hebben we nog niets ge hoord. Dhr. 't Gilde Maar welk recht hebben B. en W. om die vrouw te dwingen Op een deurwaarders- toon wordt ze aangeschreven, dat als ze niet betaalt, andere maat regelen zullen genomen worden, tenzij haar financiën het niet toelaten. Dhr. OggelWe hebben het mogelijke gedaan om met de menschen tot vergelijk te komen. Als ze maar iets had willen geven, was het goed geweest. Dhr. 't Gilde Het kan toch niet door den beugel, dat iemand een knieval moet doen voor zoo'n kleinigheid. Dhr. OggelHet kan ook niet door den beugel, dat ze eerst zeggen te zullen meewerken en later zich terugtrekken en zeggen ik betaal niet. De Voorz. zegt het eens te zijn met dhr. 't Gilde, dat de toestand daar onhoudbaar is. Er moet wat gedaan worden. Dhr. DielemanOp zoo'n kleinigheid mogen we toch niet afstuiten en vooral waar het hier een weduwe betreft. Spr. is het ook eens met dhr. 't Gilde, dat

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1