Verbrande Huid Bakpo De Warmte Binnenland. Landbouw. Een Vruchten-Taart gebaren mal DrOehker's Gemengd Nieuws. Rechtszaken. Gasfabriek ook thans definitief geregeld en deze te scheiden van de betrekking van secretarie- ambtenaar. B. en W. stellen voor om in het plaatselijk blad sollicitanten op te roepen voor boekhouder der Gasfabriek, voorloopig op een jaarwedde van f 500 met het oog op de onderhandelingen te Terneuzen en met een zeker heidsstelling van voorloopig f 3000. De Voorz. deelt mede, dat het B. en W. voorkomt, dat het beter is om de betrekking van boek houder der gasfabriek van de secretarie gescheiden te houden. Ook in verband met de plannen te Terneuzen is dat gewenscht, want als die doorgaan, dan moe ten we toch de jaarwedde hooger nemen en wordt dit een meer zelfstandige betrekking, Dhr. OggelHet is de bedoe ling tot zoolang een tijdelijk boekhouder te krijgen. Dhr 't GildeWorden ook gegadigden in de gelegenheid gesteld om te solliciteeren voor ambtenaar ter secretarie VoorzEr staat reeds een oproeping in de krant. Dhr. 't Gilde vindt het toch wel wat voorbarig om nu reeds een oproeping te doen, en dan voor zoo'n klein bedrag. Straks zal de boekhouder der gasfabriek misschien een werkkring krijgen, waarvoor de geheele mer.sch wordt opgeëischt en dan moet zoo'n man dat doen voor de lut tele som van f 500. De Voorz. zegt, dat er tijdelijk moet worden voorzien in een boekhouder en als straks een contract met Neuzen wordt ge sloten, dan krijgt de boekhou der vanzelf grooter salaris. Dhr. Oggel In dien geest is er ook in de gascommissie over gesproken. Tot nog toe was die betrekking gecombineerd met die van klerk ter secretarie, maar nu dat ongewenscht is gebleken, zouden we tijdelijk een boekhou der benoemen op een jaarwedde van f 500, wat voor Axel ook wel genoeg is. Dhr. J. de Feijter zegt. dat die zaak in de gecombineerde ver gadering van de gasfabriek en B. en W. wel eenigszins is aangeroerd, maar een besluit is niet genomen. Spr. had ook liever gewacht tot er een defini tief contract met Neuzen is, maar men moet de zaken duidelijk uit elkaar houden. Waar de ge meenten in sommig opzicht toch al tegenover elkaar staan moet men oppassen, dat geen verkeer den indruk gevestigd wordt, en men b.v. in Terneuzen gaat den ken, dat Axel er happig op is dat men daar gas van ons neemt, want zóó staat Axel er niet voor. De Voorz.Dat is ook gezegd bij de onderhandelingen met het Dag. Bestuur van Terneuzen. Dhr. Kruysse dacht, dat er een tijdelijk ambtenaar en boek houder der gasfabriek was en vraagt, waarom die toestand dan niet nog een maand of 3 aan houden, dan weten we wat meer. Want als we nu een tijdelijk boekhouder gaan benoemen, moeten we zeer voorzichtig zijn dat dit geen vaste aanstelling wordt. Flinke menschen kan men voor f 500 niet krijgen en on willekeurig wordt zoo'n tijdelijk ambtenaar benoemd voor vast en op zoo'n manier krijgt men ongeschikte krachten. Dhr. OggelHet is zooals dhr. Kruysse zegt, we hebben een tijdelijk ambtenaar, die ook voor de boekhouding zorgt, maar als we nu een ambtenaar ter secre tarie benoemen, dan kan eerst genoemde voor f500 hier niet blijven, dat is maar kostgeld en dus gaat die man uit Axel. Dhr, KruysseDan zou men toch die nieuw benoemde tijde lijk met de boekhouding kunnen belasten. We mogen toch ver trouwen, dat B. en W. een goed ontwikkeld persoon zullen be noemen en zoo iemand zit daar binnen een paar weken in. De Voorz.Daar zou in kun nen worden voorzien. Dhr. 't GildeEr gaat mij een nieuw licht op. Ik zie in het preadvies wel degelijk staan, dat de zaak definitief geregeld is. dus hebben we er niets meer aan te veranderen. Dhr. OggelHet woordje tijdelijk is vergeten, maar spr. heeft ook geen bezwaar en dat was misschien wel het best om het werk, zooals het nu gaat nog een paar maanden te bestendigen. Dhr. 't Gilde Er is dus in de gascommissie daarover niet ge sproken. Spr zou het ook be treuren, dat dit allemaal beschikt werd zonder overleg met het hoofd van het bedrijf. De boek houder zou eigenlijk moeten staan onder de leiding van den direc teur. Dhr. OggelDat acht ik niet gewenscht. Dhr. 't Gilde moet maar eens informeeren naar de plaats, waar onze vorige burgemeester staat. De heer Den Hollander heeft eenmaal gezegd, dat daar 3 ambtenaren aan de gasfabriek zijn en dus de directeur hier veel steun moet missen. Spr. wil daarmede niet zeggen, dat dit ook hier zou moeten, maar acht toch de toestand hier verkeerd. De Voorz. acht het thans ook het best om den tegenwoordigen gang van zaken nog te besten digen tot in Terneuzen de beslis sing gevallen is. Wordt vervolgd. Ingezonden Mededeelingen Naar de „Tem. Crt." ver neemt, hebben tengevolge van wrijvingen, bestaande tusschen kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Kerk te Terneuzen, alle notabelen ontslag genomen, om de lidmaten in de gelegenheid te stellen een nieuw college te benoemen. De verkiezing zal plaats hebben Vrijdag 23 Juli a.s. Het moet voorts in het voor nemen der kerkvoogden liggen (deze worden door de notabeleu benoemd) in de maand October a.s. dit voorbeeld te volgen, om het nieuwe college van notabelen ook in de gelegenheid te stellen een nieuw college van kerkvoog den te benoemen. Uit Koewacht. Zondagnamiddag gaf de Rij wielclub „De Herleving" bij ge legenheid van de kermis op den Ouden Molen een wedstrijd, waaraan verschillende geldprij zen verbonden waren. Er namen 211 personen aan deel, waaronder 51 dames. De wielrijdersclub van Bosch- kapelle behaalde den prijs voor het grootste aantal met 28 deel nemers. Bij loting viel een prachtig rijwiel ten deel aan P. Tulckens, een koffieservies aan C- Swarte- lee te Oostburg, een fietslantaarn aan Dobbelaar te Boschkapelle en een stel banden aan E. Ver- schraegen. Met de Staatscrt. van 14 Juli zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de Coöp. Boerenleenbank te Koewacht. De Kon. Familie in Zwitserland. De Koningin, de Prins en de Prinses zijn Dinsdagmorgen vroeg naar de Jung-frau-joch, 3500 Meter hoog gegaan. De Vorste lijke personen hadden stralend zomerweder. Zij hadden een prachtig uitzicht op de sneeuw bergen. Het gezelschap heeft bijzonder genoten. Om zes uur keerde de Konink- lijke.familie naar Beatenberg terug. Het verblijf in Zwitserland is, naar de Tel. meldt, verlengd tot Maandag a. s. Dan wordt de terugkeer naar Nederland aan vaard. De moeite niet waard. Een wetsontwerp is ingediend tot afschaffing van de Speelkaar tenbelasting. Blijkens de Memorie vanToe- iichttng is de met 1 Mei 1920 in werking getreden belasting op speelkaarten in menig opzicht tegengevallen. De opbrengst die geraamd werd op f200.000 'sjaars, is geweest: in 1920 f 136.341 75, tot in 1925 f97.106 83. Bovendien werden er frauduleus zooveel kaarten ingevoerd, dat de vervolgingskosten nog hooger zouden zijn, dan de kaarten kon den opbrengen. AXEL, 16 Juli 1926. De heer B. Dieleman Az. alhier, behaalde te Roozendaal voor de commissie van Leeraren van het Bur. tot Publ. van Weten schappelijk Nieuws te Amster dam, het Mercurius-diploma voor enkelvoudig en dubbel boek houden. Te Doetinchem slaagde voor het toelatings-examen aan het gymnasium de jongeheer A. Ruysch van Dugteren, alhier. Zaamslag. Woensdagmorgen kwam de landbouwer Jac. de Putter, tot de onaangename ontdekking, dat in dien afgeloopen nacht uit zijn kelder was ontvreemd een pot boter, ongeveer 12 pond, een stuk spek van plm. 10 pond,een groot brood en van zijn erf waar schijnlijk 20 kuikens. Door het kelderraampje hadden de dieven toegang weten te krijgen tot den kelder. Woensdag is alhier over leden de oudste inwoner dezer gemeente, de heer Marinus de Jonge, in den ouderdom van bijna 90 jaren. Te Graauw werden door den Ontvanger der Registratie bij opbod verkocht 9 perceelen bouw- en weiland, eigendom van den Staat der Nederlanden, in den Koningin Emmapolder, ge meente Clinge, als volgt Koop I, door A. E. Verbist, voor f 4350Koop II, als voren, voor f 1700Koop III, idem, voor f1800; Koop IV, idem, voor f1870; Koop V, door J. A. Sloot, voor f3350; Koop VI, door C. de Koning voor f2410; Koop VII, alsvoren, voor f238; Koop VIII, alsvoren voor f1510; Koop IX, door A. E. Verbist voor f2920. De koopers wonen in de ge meente Clinge. Kloosterzande. Woensdagavond ontstond door onbekende oorzaak brand in de vlasschuur van dhr. Jan van Bendegem te Axel. Voor de ge meente was dit een welkome gelegenheid, om eens te doen zien, wat de pas aangeschafte motorspuit presteerde en dank zij de goede werking daarvan, werd een vlasmijt, die op korten afstand van de brandende schuur stond, behouden. Eveneens kon men de schuur staande houden, doch de inhoud, de machines, een 20 molens, een partij bewerkt en onbewerkt vlas ging verloren, terwijl vermoedelijk een partij be werkt vlas door waterschade is bedorven. Het lijk van den 18-jarigen Ch. Stocks uit Aardenburg, die op 4 dezer bij het zwemmen in zee te Cadzand is verdronken, is Dinsdag aan den Zwartepolder, gemeente Cadzand, aangespoeld. Stichting „Vrederust". Woensdag 14 Juli had op de Stichting „Vrederust" de 22e jaarvergadering plaats van de Vereeniging tot Christelijke Ver zorging van Krankzinnigen in Zeeland. Aan de vergadering ging een bidstond vooraf, waarin werd voorgegaan door ds. J. Kalshoven van Ovezande, en ds. W. M. Ie Cointre, van Bergen op Zoom. De jaarvergadering werd geleid door den vice-voorzitter, ds. N. M. de Ligt. Ter vergadering, die zeer druk bezocht was, waren vertegenwoordigd 51 afdeelingen en 28 corporatien. Uit het door den secretaris uitgebrachte ver- teekenen wij aan, dat de vereeniging 67 afdeelingen telt met 4420 leden en begunstigers en 50 corporaties. In de stichting werden verpleegd gemiddeld 288 mannelijke en 341 vrouwelijke patiënten. Opgenomen werden 112 i patiënten; ontslagen werden 94 patiënten, waarvan als hersteld 41, als niet hersteld doch verbe terd 21, als niet hersteld 32. Het verplegend personeel be stond aan het einde van het verslagjaar uit 43 verplegers en 101 verpleegsters. De exploitatie leverde een winstcijfer op van f41.408.25. Tot bestuursleden werden ge kozen C. de Jonge van lerseke, J. W. Drost van Wemeldinge, J. Wisse van Anna Jacobapolder en D. I. de Visscher van Scherpenisse. Na afloop van de jaarvergade ring refereerde de eerste genees heer der stichting, dr. P. de Jonge, over „Karakter en zielsziekte"; het referaat werd met warme be- langsteling aangehoord. „M. Ct." Predikbeurten te Axel Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente Voorm. 9'/s ure Ds. A. Verhage, van Middelburg Nam. 2'/« Dezelfde, 's Av. 6 Dezelfde. Naar we vernemen, breidt het mond- en klauwzeer zich in het vierde district meer en meer uit, Een nieuwe bletenrooimaehine. In het Tijdschrift der Algem. Nederl. Vereen, van Beetwortel- suikerfabrikanten en raffinadeurs wordt melding gemaakt van een in Engeland toegepaste arbeid- sparende machine voor de bieten cultuur. Dit werktuig wordt door een stalen kabel heen en weer getrokken. De machine schijnt in staat te zijn, in een 10-urigen werkdag de bieten van ongeveer 12 H A. te lichten (afhankelijk van grondsoort en vochtigheids toestand van den bodem). De kosten, welke de Engelsche aan nemers, die voor de boeren het bietenlichten contracteerden, be rekenden, bedroegen met inbegrip van steenkolen en water voorde locomobielen, f30 per H.A. Sportnieuws. Voetbalvereeniging Axel. Woensdagavond hield de V. V. Axel alhier bij de Wed. Gilijamse hare jaarlijksche alg. vergadering. In het jaarverslag werd her innerd aan het 15-jarig bestaan op 23 Juni jl., terwijl daar verder uit bleek, dat het aantal werkende leden op 1 Juli 52 bedroeg (het junior-elftal medegerekend). Het aantal donateurs bedroeg 45. Gedurende 1925—'26 werden 42 wedstrijden gespeeld, waarvan er 21 werden gewonnen, 7 gelijk gespeeld en 14 verloren. Het aantal gemaakte doelpunten in deze wedstrijden bedroeg 113, dat der tegenpunten 90. De inkomsten beliepen f 701,90, de uitgaven f693,66, zoodat er een batig saldo was van f8,24. Bij de bestuursverkiezing wer den alle aftredende leden her kozen. M. J. v. d. A21 j., koopman te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd dat hij J. Kalfsvel heeft mishandeld. Uitspraak f 15 boete of 15 d. hecht. M J. K. 26 jmetselaar te Sas van Gent, wegens beieedi- ging van de politie, f20 boete of 20 dagen hecht. Overtreding Loterij wet. Voor het Kantongerecht te Ter Neuzen heeft terecht gestaan E. M. Th. D., 40 jaar, winkelierster te Phillippine, omdat zij in haar winkel ten verkoop voorhanden had een 95tal pakjes zeeppoeder, waarbij er 5 aanwezig waren iü welke een bon was verpakt, ver meldende den naam van eenig huishoudelijk artikel, verkrijg- tegen inlevering van den bon. Verdachte verklaarde dat zij de pakjes en de voorwerpen van een grossier ontving, op wiens last zij de cadeaux uitreikte. De Ambt. van het O.M. eischte veroordeeling tot f3 boete subs. 3 dagen hecht. De Kantonrechter het ten laste gelegde niet bewezen achtende, sprak de verdachte vrij. De Ambt. van O.M. heeft hoo ger beroep aangeteekend. Tern. Crt. Politierechter te Middelburg. P. L. v. D., 25 j., arbeider te Ossenisse, werd ten laste gelegd dat hij A. Beun heeft mishandeld. Uitspraak f 15, boete of 15 dagen hecht. A. J. A., 45 j., werkman te Tetneuzen, werd beklaagd dat hij G. Kooiman heeft beieedigd. Uitspraak f 10 boete of 10 d. hecht. E. M. G., huisvr. van T. T., 30 j., te St. Jansteen, werd ten laste gelegd, dat zij A. Boon heeft mishandeld. Uitspraak f 15 boete of 15 d. hecht. Noodweer boven Limburg. Gisternacht heeft zich boven den omtrek van Roermond een zwaar onweer ontlast, gepaard gaande met een wolkbreuk en hagelslag. In de plaatsen Melick, Herkenbo8ch en Posterholt, waar de kern van het onweer lag, is de schade het grootst. In deze plaatsen hebben de te velde staande gewassen zeer geleden. Volgens geruchten zou de oogst grootendeels vernield zjjn. Te St. Odiliönberg sloeg het hemelvuur in een landbouwers- woning, welke geheel afbrandde. Te Kapel in het Zand, een bede vaartsplaats nabij Roermond, sloeg de bliksem in het huis van Den S. Het dak werd verbrijzeld, juist toen de bewoBers waren opgestaaD. Persoonlijke onge lukken kwamen echter niet voor^ Hoewel de schade, ten gevolge der zware regens en hagel, zoo als gezegd, in de naburige plaat sen bijzonder groot was, viel ia Roermond zelf geen druppel regen. door de ZonSmetten en Stukloopen van de Huid. Gebruik PUROL Doos 20, Tube 80 ct. van Dugteren. Dezelfde. Zondag 18 juli 1926. Voorm. 91/» ure Ds. G. P. A. Ruysch van C Nam. 2 Voorm. 9ure Ds. J. S. Post. Nam. 27t ure Dezelfde. Op Zondag 18 Juli, des avonds ten 6 ure (zomertijd) hoopt Ds. POST te spreken in het Zondagschc ollokaal te Kijkuit. Voor slechts 1.15 een voor direct gebruik gereed GUtpocder Backin vervangt de Gist. Met Backin rijst Piet deeg onder het bakken- 500 gr. tarwebloemf 0.16 1 pakje Dr. Oetkers's Backin 0.07»), 100 gr. boter f 0.28 mare. 0.12 2 eieren„0.12 V» liter melk0.02 een weinig zout 100 gr. suiker 0.05'(, 5 pond truit (Klapbessen, Bessen, Kersen ol derg.).0.60 r ï.iJ Bereiding: Men bereide het deeg op de gewone wijze, rolle het dik of dun uit al naar gelang men een of meer goed ingevette bakblikken ermede wil bedekken. Men be- legge de met dit deeg bedekte bakblikken me' on,P't,e' gesuikerde vruchten Indien hei fruit zeer sappig is, bestrooie men hei rijkelijk met geraspte beschuit of paneermeel en een weinig suiker. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenlge Importeurs E. Ostermadn 6 Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zlcb direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook zen g r a H s*recepten boekje toezenden. veroorzaakt Slapeloosheid, maakt Be nauwd en Onrustig. M(jnhardt'f Ze nuwtabletten maken Kalm en geven U een Verkwikkenden slaap. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2