Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaau deren. Plekken Kloosterbalsem No. 29 VRIJD AG 16 JULI i 926. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag op de huid puistjes en zweertjes Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per póst 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Vergadering van 13 Juli 1926. Aanwezig alle leden, behalve de heer Ph. J. van Dixhoorn, die met kennisgeving afwezig is. Voorzitter de heer F. Blok, bur gemeester. De Voorz. opent de vergadering ten 10 ure met het uitspreken van het gebedsformulier en stelt de agenda aan de orde. 1. Notulen. Ingekomen zijn de gedrukte notulen van de vergaderingen van 20 April, 11 Mei en 3 Juni. Op de notulen van 11 Mei heeft dhr. 't Gilde een kleine ba- merking, waar er staat, dat de heeren Duetz en Van Vliet be zwaar maakten tegen openbare bespreking van het rapport-Van Vliet. Het is hem bekend, dat dhr. Duetz vóór openbare be handeling was, maar zich uit hoffelijkheid daartegen niet wilde verzetten. Spr. zou willen zetten de heeren hadden besloten, enz. De Voorz. zegt de heeren te hebben uitgenoodigd voor de openbare vergadering, waarop dhr. Van Vliet zeide, dat hij schriftelijk was uitgenoodigd voor een geheime bespreking en zich aan die afspraak hield, waarbij dhr. Duetz zich neerlegde. Dhr. Oggel merkt op, dat het met die hoffelijkheid van dhr. Duetz zoo erg niet was, want dan had hij in de Axelsche Cou rant geen ingezonden stuk daar over moeten schrijven Z.h.s. wordt besloten de no tulen in dien zin te wijzigen. Aangaande de notulen van 3 Juni merkt dhr. Oggel op, dat hij niet gezegd heeft, „dat er geen geld was om een werkman meer bij te gemeentereiniging te nemen" maar, „dat het plan bestond om er een werkman bij te nemen", en B. en W. daaibij zooveel mogelijk de zuinigheid be trachtten, terwijl dit niet klopt met de hooge salarieering die voor de hoogere beambten wordt op gelegd. Ook deze wijziging zal aange bracht worden. Ingekomen stukken. it. Schrijven van den Minister van Waterstaat, waarbij medege deeld wordt, dat Z.Exc, in be ginsel bereid is te bevorderen, dat naar aanleiding van een ge daan verzoek, de in de kom dezer Gemeente gelegen Rijks bestrating (vanaf 2e helft Koe straat tot Buthdijk) onder nader vast te stellen voorwaarden aan de gemeente in beheer en onder houd zal worden overgedragen, nadat vooraf de keibestrating van den weg van Rijkswege zal zijn vernieuwd. Aangezien dit wegvlak geheel wordt vernieuwd, kunnen B. en W., aldus zegt de Voorz., ook niet blijven aandrin gen, dat daarnevens nog eene vergoeding voor gekapitaliseerde onderhoudskosten wordt uitge keerd. Wordt voorgesteld te besluiten, onder die voorwaarden, boven genoemde overneming in beheer en onderhoud van dat wegvlak te aanvaarden. ,Dhr. Kruijsse vraagt of dan ook de rioleering in orde gemaakt wordt, want als het maar een beetje regent, staat die straat onder water. En als daar niet voor gezorgd wordt, zouden we groote kosten krijgen. De Voorz. zegt, dat een en ander ook beseroken is met den gemeenteopzichter, we kunnen dat dus afwachten. Dhr. KruysseJa, maar ik zou dat vast willen weten, daar hangt mijn stem van af. Als dat niet bedongen wordt, en we nemen de straat over zooals hij nu is, zouden we voor een groo- ten last komen. Dhr. Dieleman ziet ook wel verbetering in overname, maar dan zal er toch zeker een trot toir gelegd worden De Voorz Even goed als in de andere straten. En wat de rioleering betreft, denkt spr. ook, dat het Rijk dat zou moeten doen. Hij vraagt daarom machtiging om zulks te bedingen en d?.n de overeenkomst met het Rijk te treffen. Z.h.s. wordt aldus besloten. b. Bericht van Ged. Staten, dat zij bereid zijn, de electrifi- catie van de geheele Gemeente te bevorderen met een gelijken stroomprijs, enz. Naar aanleiding van deze be slissing hebben B. en W. het besluit van den Raad ter goed keuring ingezonden. Inmiddels zijn ontwerp-voorwaarden vanwe ge de Directie van de P.Z.E M. ter kennisname aan B. en W. voorgelegd, en op tal van punten nog aangevuld, teneinde meer waarborg te hebben als gemeente tot bescherming van de belangen van de stroomverbruikers, en aan heeren Ged. Staten ter kennis name toegezonden, Zoodra hierop bericht is ont vangen, zullen deze aan .den Raad ter vaststelling worden aangeboden. De Voorz. verwacht dat spoe dig antwoord zal komen, zóodat die voorwaarden wel in de eerst volgende Raadsvergadering zul len kunnen besproken worden. Dhr. 't Gilde vindt het vreemd, dat in dezen het initiatief uitgaat van de P. Z. E. M. Wij als Raad garandeeren reeds een som van f 23000 per jaar en dan moeten de heeren der P. Z. E. M. ons zelf nog de voorwaarden stellen. Spr. vindt dat de omgekeerde manier en zou den verbruikers zelf het heft in handen willen geven. Die voorwaarden worden hier weer maar bepaald en ver anderd door de P. Z. E. M. en B. en W., terwijl de Raad van niets af weet. Spr. meent, dat de Raad toch recht heeft op een billijke behandeling en daarin ten volle gekend moet zijn en moet kunnen mede spreken. B. en W. moeten den Raad niet vreezen. Bovendien staat het college van B. en W. on der wettelijke voogdij van den Raad en zijn ze dus wel verplicht met de Raadsleden re kening te houden en spr. zal dit blijven eischen, al moest hij er voor op audiëntie gaan bij den Minister. Spr. heeft er bezwaar tegen, dat het contract b.v. zou ingaan op 1 Januari 1927 Dhr. OggelDat is ook heele- maal nog niet besloten. De Voorz.Ik moet dhr. 't Gilde eveneens in de rede vallen en mededeelen, dat hij hier wat voorbarig is. Zoo ver zijn we nog heelemaal niet. Het is een logische en wettige weg, die gevolgd wordt. Wij hebben de concept-voorwaarden ingezien en voorloopig daarop eenige bemer kingen gemaakt. Zoodra deze nu j in concept klaar zijn en wij ze hebben ontvangen, worden deze in openbare Raadsvergadering behandeld en beoordeeld. Dhr. 't Gilde: Ik vind het treu rig, dat B. en W. daarover weer al aan het onderhandelen zijn, zonder dat de Raad gekend wordt. Dhr. OggelDat is toch de gewone loop van zaken Wij krijgen voorloopig de stukken en bereiden die voor ter behandeling in den Raad. Dan wordt toch de Raad er in gekend? Dhr. 't Gilde: Voor mij is het een bezwaar om met 1 Jan. 1927 te gaan electrificeeren. Dhr. OggelDat vinden wij ook bezwaarlijk, maar daarom is dat reeds ondervangen door de maatregelen, die B. en W. thans gsnomen hebben. Dhr. Dieleman vindt het vreemd dat Ged. St zoo vlug zijn in het beantwoorden van de zaken der P.Z E.M. en zoo lang hebben gewacht met hun antwoord toen het de uitbreiding van het gasnet betrof. uitbreiding werd uitgesteld, tot dat de onderhandelingen met Terneuzen zijn beëindigd. B. en W. zijn in overleg met de gascommissie getreden en de Directeur der gasfabriek heeft geadviseerd, dat het t' beste is, om onafhankelijk van de aan sluiting van Terneuzen, de uit breiding van het gasnet naar de buitenwijken maar door te zetten. Dhr. DielemanHebben B. en W. daar bezwaar tegen? Dhr. Oggel Het besluit is genomen en dus hebben B. en W. dat uit te voeren, maar nu achten wij het beter om te wach ten tot Terneuzen een besluit genomen heeft, omdat als Ter neuzen aansluit het toch voor- deeliger zou zijn, om die werken in eens uit te voeren. Dhr. Dieleman heeft daar ook geen bezwaar tegen, maar zou toch in elk geval het besluit willen uitvoeren. Dhr. OggelMisschien kwam de geldleening dan ook nog voor- zijn onaangenaam en moeilijk te verdrijven, omdat telkens andere plaatsen besmet wor den. Geneest U met Akker's dan wordt Uw huid weer blank en gaaf. Dhr. OggelJa dat geeft te denken De Voorz.: We hebben dus de voorwaarden nog af te wach ten. c Bericht van Ged. St., dat zij in verband met de electrifi- catie van deze Gemeente, zich verplicht achten tot den Raad het verzoek te richten, om het besluit tot uitbreiding van de Gasfabriek nogmaals ernstig on der de oogen te zien. Ged. St. handhaven ten volle de toezegging, dat tegen het Raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening van f70000 voor die uitbreiding in beginsel bij hen geen bezwaar bestaat, maar zij achten zich niet verantwoord, wanneer nu de beslissing be treffende de electrificatie van de gemeente genomen is, de Raad niet nog eenmaal de gelegenheid zou hebben tot de definitieve uitspraak, dat hij de uitbreiding van de Gasfabriek, noodig en in het belang der gemeente wen- schelijk acht en dat hij derhalve de financieele gevolgen daarvan aanvaardt. Wordt die uitspraak door den Raad gegeven, dan zijn Ged. St. bereid, aan dit Raadsbesluit hun goedkeuring te hechten. De Voorz. zegt dat B. en W. tegen dit besluit r.og dezelfde bezwaren hebben, als destijds, n.l. dat zij meenen, dat deze uit breiding niet voldoende rendabel is. Zij zagen liever, dat deze deeliger uit. De VoorzDe gasdirecteur is van meening dat het niet voor- deeliger is en zou zoo spoedig mogelijk aan het werk willen gaan. Dhr. 't Gilde is het daarmee eens. Het is nu al de derde maal, dat ons dit voorstel wordt voorgelegd en telkens blijven Ged. St. aarzelen om het goed te keuren. Spr. ziet in de hou ding van Ged. St. ook nu weer niets anders dan een lijdelijk verzet. Hunne bezwaren zijn reeds tot uitdrukking gekomen in het rapport van dhr. Streef kerk en nu wordt bij herhaling gewacht op de goedkeuring van Ged. St. Het is van meet af gebleken, dat de P.Z.E M. wel degelijk vreest voor den invloed van gas op de electrificatie en daarom probeeren ze nu nog eens om een of ander raadslid over te halen, om dat besluit tot uitbreiding van het gasnet inge trokken te krijgen. Spr. vraagt waarom het advies van den gas directeur niet bij de stukken was te zien De Voorz.De directeur heeft gezegd, dat dit besluit niets te maken heeft met de aansluiting van Terneuzen, maar een schrif telijk advies is er niet. Dar. Kruijsse zegt ook, dat dit besluit buiten de gasvoorziening van Terneuzen staat. Als Ged. St. de geldleening goed keuren, blijft de gemeente toch nog vrij om al of niet te wachten tot de beslissing in Ter Neuzen gevallen is. We kunnen de buizen naar Schapenbout en de Sassing toch niet leggen, vóór dat we de goedkeuring van Ged. St. hebben, en als die er is doen we nog wat we willen. Spr. is van begin af ook voor de uit breiding geweest en blijft daar bij. De Voorz.De Raad is dus van meening om het besluit te hand haven Dhr. OggelDan kunnen we ook voorloopig wel met de werk zaamheden beginnen. Dhr. Kruijsse zou zoo spoedig mogelijk goedkeuring willen vra gen aan Ged. Staten. Dhr. Dieleman zou toch, als het besluit uitgevoerd wordt, een 14 dagen willen wachten tot we meer van Terneuzen wisten. Als ten minste Ged. St. dan weer niet aarzelen met hun goedkeuring op het Terneuzensche besluit, want wie weet hoe lang ze dan weer wachten Dhr. Kruijsse: Met het weik kan eerst begonnen worden, als we de goedkeuring van Ged. St. hebben. Dhr. DielemanJa, maar het loopt over de buizen. De Voorz.: Volgens den Di recteur geeft het geen voordeel om te wachten. Dhr. J de Feijter zegt, dat het onomstootelijk vast staat, dat er voordeel aan verbonden is, als die werken gecombineerd uitge voerd worden, dat is niet tegen te spreken. Dhr. Kruijsse We zouden een schriftelijk rapport kunnen vragen van den Directeur, waaruit blijken kan, dat er geen voordeel in bestaat. Dhr. 't GildeDe Directeur heeft mij medegedeeld, dat zoo'n rapport er is. Dhr. OggelDe Directeur wil de electriciteit voor zijn Dhr. Kruijsse Dat moet ook. Dhr. Oggel: Ja, dat is goed, maar in het stadium, waarin we thans verkeeren, dat de gemeente er even goed voordeel bij heeft (wegens de garantie) of er electri citeit of gas geleverd wordt, ge loof ik, dat het voor de gemeente hetzelfde is. Z. h. s. wordt hierna besloten om het besluit der geldleening enz. te handhaven. d. Goedkeuring van Ged. St. van de begrotingswijziging, dienst 1925. e. Bericht van de herbenoeming van den heer J. C. Bom als lid der Gezondheidscommissie. t'. Proces-verbaal van kasop name bij den Gemeente-Ontvan ger door den Gem.-Secretaris, volgens hetwelk in kas moest zijn f5466.92, overeenkomende met de in kas bevonden waarden en bescheiden. De stukken d - f worden voor kennisgeving aangenomen. g. Verzoek van de N.V. Auto handel v. h. Mannaert te Ter Neuzen om de gesubsidieerde autobusdienst Axel—Hulst voor loopig op Zondag te mogen staken, in verband met de geringe opbrengsten daarvan. Z. h. s. wordt dit verzoek in gewilligd. h Mededeeling van B. en W., dat zij eerstdaags zullen over gaan tot het benoemen van een ambtenaar ter secretarie in de plaats van wijlen den heer J. Cornelisse. Tevens zag zij de betrekking van boekhouder def AXELSCHE COURANT. Bovendien onovertroffen bi) wonden, ontvellingen, smetten, insectenbeten. Per pot van 20 gram 60 cent, •v. 50 gr. f 1. v. 100 gr. f 1.75 Overal verkrijgbaar

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1