Vacantie Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Men had eigenlijk een beetje den tijd verpraat en zoo ging het met een flink gangetje langs de Belgische grensstrook, waarvóór enkele jaren de Duitsche lanciers hun wachtposten hadden en men den beruchten draad met de borden waarop „Totsgefahr" zou hebben kunnen zien. Van het aardige Zuiddorpe werd door Axel gereden naar de zgn. Be- oostenblijsche straat. Hier werd nabij „Het Loose's Hof" uitge stapt, om in een naburige weide even de paarden van de N. V. Stal van Dixhoorn te bezichtigen, die van de tentoonstelling en de talrijke keuringen als welbekenden geacht werden. Vluchtig werd nog even rond de kolossale schuur gewandeld en in snel tempo ging het vervolgens over het Veer naar het uitgangspunt, het caté van dhr. Van de Veke te Zaamslag. Nog juist had men daar den tijd om een frissche teugte nemen, en de hand te drukken tot afscheid, toen de tram arriveerde en de over-Jordaansche gasten instapten voorde terugreis. Ook de vrienden uit de omgeving zochten een voor een hun heimat weer op en de dag behoorde tot het verleden. Echter zal niemand der deelne mers zich die beklaagd hebben en we gelooven, dat nog lang met genoegen zal worden terug gedacht aan de aangename ver gadering en de leerzame rijtoer, die de afdeeling Zaamslag haar gasten had bereid. Ook wij voelen ons gedrongen bij dezen uit te spreken, dat alles werd gedaan, om onze taak te vergemakkelijken. Een attentie voor prinses Juliana. Uit Genèva seint men aan het „H.bld." De Geneefsche „Société d'art et d'histoire" heeft Prinses Juliana tijdens haar verblijf te St. Beaten- berg een aardige verrassing be reid door haar een fraai uitge voerd album te doen toekomen, waarin een aantal documenten zijn verzameld, die betrekking hebben op de historische banden tusschen Genève en ons vorsten huis. Het album bevat de acte van staatsburgerschap ten name der Prinses, geteekend door den pre sident en den kanselier van den Staatsraad der republiek en het kanton Genève. Verder een his torische toelichting, waaruit blijkt dat de Prinses recht heeft op het staatsburgerschap krachtens haar afstamming van Frédéric Fran- gois van Mecklenburg Schwerin, die in 1815 het staatsburgerschap verwierf. Een zeer fraai uitge voerde tn met wapenschilden geïllustreerde stamboom toont duidelijk aan, dat Koningin Wil helmina afstamt van de graven van Geneve. Besloten werd nog een leening aan te gaan van f 13000 wegens gemaakte bestratingskosten. In geheime vergadering wer Jen vastgesteld de concessie-voor waarden, waarop Axel aan Ter Neuzen gas zou leveren. Nader verslag volgt. Te Delft slaagden voor electrotechnisch ingenieur a. a mej. D. van der Moer te Ter neuzen en G. P. Ittmann te 's Gravenhage, vroeger te Axel. Eind-examen R. H. B. S. Aan de Rijks H. B S. te Ter Neuzen slaagden gisteren voor het eind-examen de dames W Smit te Ter Neuzen en G. A Dregmans te Axel en de heeren J. Klaassen en C. Deij te Ter Neuzen, P. de Feijter te Zaam slag en C. van Drongelen te Hoek, Zondag werd te Ter Neuzen de Zeer Eerw. heer W. C. Binck geïnstalleerd als pastoor der R K. kerk aldaar. Een groote schare woonde de H. Mis bij, terwij 's avonds in het patroonaatsge bouw in een vergadering van genoodigden een feestelijke bij eenkomst plaats had, welke een zeer aangenaam verloop had. Naar de „Tern. Crt." ver neemt, heeft het comité voor de in den loop der volgende maand te Terneuzen te houden tentoon stelling voor handel en nijverheic besloten deze niet te doen door gaan. Ds. H. M. E. Bremer te Breskens heeft zijn beroep naar de Herv. kerk te Buiksloot aan genomen. Te Hulst hebben zich 50 sollicitanten gemeld voor de be trekking van gemeente-opzichter, Zaamslag. Zondagnamiddag nam Ds. P van Dijk afscheid van de Geref, Gemeente alhier, naar aanleiding van Micha 7 14. Na de predikatie richtte hij het woord tot de ge meente in het algemeen, vervol gens tot de Ouderlingen en Dia kenen van den Kerkeraad, de Jongelings- en Meisjesvereeniging, de catechisanten, het dagelijksch bestuur der gemeente en den koster der kerk. Ten slotte werd Ds. van Dijk toegesprok'n door den ouderling J. Kosten namens den kerkeraad en gemeente, waarna Ds. Post van Axel een woord sprak namens den ring Axel. De kerk was overvol en velen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. Bij de te Zaamslag plaats gehad hebbende verpachting van de gronden in den nieuwen in gedijkten polder in het Hellegat, waren de prijzen gemiddeld on geveer f80 per gemet. Het ko mende jaar zal de polder geheel met koolzaad bezet zijn, hetgeen een prachtig gezicht belooft. „M. Crt." Zaterdag werd onder groote belangstelling van de zijde der bevolking de heer J. W. Vienings geïnstalleerd als burgemeester der gemeente Clinge. In een buitengewone vergadering van den raad werd hij door den oud sten wethouder toegesproken, die hem tenslotte de ambtsketen omhing. De heer Vienings aan- 13 TT 13 3 F I vaardde daarop met een toespraak 1 «J UvL I hef burgemeestersambt. Ingezonden Mededeelingen Ter verzachting en genezing van stukgeloopen voelen, zadel pijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonnebrand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, Tube 80 ct. AXEL, 13 Juli 1920. In de heden alhier gehouden raadsvergadering werd besloten om het besluit aangaande de geldleening voor uitbreiding der gasfabriek te handhaven en Ged. St. te vragen zoo spoedig mogelijk daaraan hunne goedkeuring te hechten. Met de benoeming van een tijdelijk boekhouder en een amb tenaar ter secretarie zal nog een paar maanden gewacht worden Aan M. de Keizer zal een per ceel grond verkocht worden, grenzende aan zijn woning, groot 218 M2. a f2 per M5. Een verzoek van den heer J. A. Dregmans en anderen om art. 27, 6e lid der Alg. politieveror- deeing (verbod schoonmaken van auto's na 9 uur) in te trekken, werd afgewezen. Sportnieuws. Zondag werd alhier de finale van de Bekerwedstrijden (2e afd.) gespeeld tusschen Axel II en Terneuzen II. Bij de rust was de stand 4—0, terwijl het einde kwam met een 7—1 overwinning voor Terneuzen. Axel I maakte een autotochtje naar Breskens, om aldaar een vriendschappelijke wedstrijd te spelen tegen H. O. V., waarvan de uitslag gelijk spel (3—3) was. Wielerwedstrijd Sas van Gent. De wedstrijden van jl. Zondag zijn voor de ondernemers een waar succes geworden. Ruim 3000 personen waren getuige van de spannende races. Van de drie nationaliteiten, Frankrijk, België en Nederland kwam Ne derland schitterend voor den dag. Dat het er spande, moge daaruit blijken, dat er drie renners kwa men te vallen en hun deelname opgaven. Tentoonstelling Xedorl. Trekpaard. Behalve de in ons vorig num mer gemelde prijzen werden nog de volgende paarden uit Z. Viaan deren bekroond Hengsten van 5 jaar en ouder van de groote maat. 1. Germain. P. J. Lannoye te Aardenburg. 3. Wilson. H. V. „De Verwachting" te Axel. 4. Mayeur. H. V. „Ons Belang" te Schoondijke. 10. Cava lier. R. F. M. Sturm te ljzendijke. Driejarige hengsten van de groo te maat. 1. Albion d'Herinine. Gebr. Aernaudts te Sluis. 2. Kuno. A. E. de Smet te Aardenburg. 3. Avenir. Hengstenvereeniging Kloosterzande. 4. Artiste. P. Vael te Absdale. Eervolle vermeldingen 5. Ma- rius. A. H. Dekker Jz., Zaamslag. 6. Consul. P. J. Lannoye te Aar denburg. 7. Bergblok. Gebr. Aer naudts te Sluis. Driejarige hengsten van de klei ne maat. 1. Attila. Gebr. de Waa te Ossenisse. 3. Mon Beau. Wed. P. Mangnus te Boschkapelle. 4. Mayeur du Sartiau. P. B. van Hoeve te Axel. Tweejarige hengsten van de groote maat. 1. Aldebaran van Rondeputten. Fr. Dekker Pzn. te Axel. Tweejarige hengsten van de kleine maat. 3 Rini. C. A. de Bruyckere, Breskens. 5. Harold. R- F. M. Sturm te ljzendijke. 6. Diamant. Gebr. Aernaudts te Sluis. Eervolle vermelding: 9. Napo leon. P. J. Lannoye te Aarden burg. Hengsten met afstammelingen. 3. Germain de Caneghem. P. J. Lannoye te Aardenburg. 4. Condé. C. A. de Bruyckere te Breskens. Merriën van 5 jaar en ouder van de groote maat. 1. Jacoba. G. Buysse te Biervliet. 2 Daliia. Joh. K Hameleers te Stoppeldijk. 4. Julma. Joh. de Feijter Johz. te Schoondijke. Vierjarige merriën van de groote maat. 2. Martha de Bosch. S. de Feijter Lz., Axel. Vierjarige meriën van de kleine maat. 1. Mimie. A. J. van der Meulen te ljzendijke. Tweejarige merriën van de g oote maat. 2. Biena. H.J. Cam- maert te Hoofdplaat. 8. Germaine. Wed. H. v. d. Hauwe te ljzendijke Eervolle vermeldingen: 10. In diana. C. A. de Bruyckere te Bres kens. 12. Irma. C. A. de Bruyckere te Breskens. KampioeneBora Sluis. Gebr Aernaudts te Sluis. Onweer. Boven de gemeente Uithuizen woedde Zaterdag een ontzettend ouweder, dat in den vroegen ochtend tegen ongeveer 6 uur op zfjn hevigst was. Een gewel dige watervloed, vergezeld van dikke hagelsteenen stortte zich boven de stad uit. De te velde staande gewassen hebben zeer geleden. Het koren ligt op ver scheidene plaatsen plat tegen den grond, zoodat de oogst van som mige landbouwers grootendeels is vernield. Twee woningen, de eerste be woond door den eigenaar Bultena en de tweede door den heer Hof- Rian, zijn door het onweder ge troffen. De daken zijn vernield en de muren op verscheidene plaatsen gescheurd zoodat het water kan binnenstroomen. Tot half twaalf duurde het onweder voort. Te Arnhem sloeg het in een schuur aan den van Dedemweg. "en onstane brand was weldra gebluscht door de brandweer. Iet vee kou worden gered. Voorts is de bliksem ingesla gen in den watertoren en in een boom. Tijdens het korte doch hevige onweder, dat zich boven Eetn- nes ontlastte werd de 60-jarige I. v. de Broek uit Soest die in de Eemnespolder hooi laadde, getroffen en gedood. Het lijk was geheel verkoold. De ongelukkige laat een vrouw met 14 kinderen achter. De noodlottige trambotsing in Limburg. Omtrent het ernstige ongeluk op de tramlijn Maastricht—Vaals wordt nog gemeld, dat eenige goederenwagens waren losge raakt en de sterke bellicg aflie pen, tenslotte met de vaart van een sneltrein. Op den achtersten wagen be vond zich de conducteur Ver linden. Om bij de remkast te komen en de wagens te remmen trachtte deze, ondanks de snelle 'vaart welke de wagens hadden, van den eenen wagen op den anderen klimmend, den voorsten wagen te bereiken. Ziende, dat dit hem echter niet zou gelukken, sprong hij op een gegeven mo ment van de wagens af, sloeg met het hoofd tegen eeD zwaren boom en was op slag dood. Nabij Oude Geul kwamen de wagens met toenemende vaart in botsing met een uit de tegen overgestelde richting komende personen tram. De slag was ont zettend en tot ver in den omtrek hoorbaar. Alle reizigers, het wa ren er gelukkig niet veel, werden met groote heftigheid door elkaar geschud en over en door elkander gesmeten terwijl het voorbalcon van den eersten wagen geheel werd ingedrukt. De locomotief werd zwaar beschadigd en de machinist en de treinconducteur vrij ernstig gewond. Het gekerm der gewonden was hartverscheurend, meldt men aan de „Tel.", glasscherven en ge broken houten en ijzeren deeleD lagen o vei al verspreid en vorm den één chaoshet was een vree.8elijk schouwspel. Het duur de geruimen tijd eer de gewonden uit hun benarde positie konden wordeu bevryd. De gebeele eerste wagon van de personentram was bebloed de goederenwagens werden voor het grootste gedeelte in elkaar geschoven. Een geluk was, dat er geen brand ontstond, anders was het onheil niet te overzien geweest. In het geheel zyu 12 personen gewond, waarvan sommigen ern stig Van alle kanten snelde dadelijk hulp toe. De schade wordt door deskun digen op 20.000 geschat. De hellingen op deze lynzyn de sterkste van ons land. De vaart werd zoo groot, dat de wagens in razend tempo de hel ling Niswiller opliepen en daar achter opnieuw in al sneller wordende vaart in de richting Gulpen daalden. Eerst kwamen de wagens in botsing met een vrachtauto. De vijf mannen die erop en erin zaten, redden door eraf te sprin gen hun leven. De vrachtauto werd in stukken gereden. Toen botsten de wagens tegen een paard, welks achterlijf werd afgereden Dan kwam de botsing met de tram uit Maastricht. Waarschijnlijk heeit de machinist het ongeluk zien aankomen en heeft by door met alle kracht te remmen dit pogen te voorko men. Van de 15 inzittenden zijn er maar vier zonder kneuzingen afgekomen. Vliegongeval b(j Brussel. De Brusselsche redacteur der Haasb. deelt over de ramp met bet Nederland8che vliegtuig, dat Vrijdagmorgen op het grondge bied van Wolverthem isgevalleD, de volgendebyzonderhedenmede. Zoodra het ongeluk bemerkt werd, liepen talrijke personen Daar de plaats van de ramp, een korenveld, dicht by don zoom van een klein bosch. Hun iulp was echter overbodig, want by de machine, die in tweeën was gebroken en totaal was ver wrongen, vond men twee lijken. De schok was zoo geweldig ge weest, dat de motor met het voorgedeelte twintig meter verder was geslingerd dan de cabine de vleugels lagen totaal vernield. Ir bleef om zoo te zeggen van e machine letterlyk niets meer intact. Het lijk van den passagier Hepner bevoud zich onder de overbiytselen van de Fokker. Bruine schoenen met witte slob kousen staken er onder uit. De piloot moet eveneens op slag dood zijn geweest; by lag met open gereten schedel in den omwoel den grond. De heer W. Hepeer behoorde tot de trouwste luchtreizigers der K. L. M., die reeds ver over de 100 luchtreizen had gemaakt, fly bevond zich thans op weg naar Bazel, via Parys. Hy was ongehuwd en was directeur van den bekenden graaubandel Hoy- alk te Amsterdam. De vliegtuigbestuurder De Vree was met de route zeer goed ver trouwd en stond bekend als een voorzichtig vlieger. Hij laat een weduwe achter. Dubbel tragisch is dit ongeval, omdat het geschiedde met den vermaarden ééndekker, waarmee de tocht naar Indië gemaakt werd, de tocht waarvan de heer Hepner een der voornaamste steunpilaren was. Een piloot van de lyn Ant- werpen-Brussel-Bordeaux ver klaarde, dat Vrijdagmorgen de mist zoo dicht was, dat hy op 50 meter den giond niet kou onderscheiden. Om den weg naar Brussel te vinden, heelt hij heel laag boven het kanaal van Wil- lebroeck gevlogen, waarna hij gedurende twintig minuten boven het vliegveld van Haren heelt gezweefd, alvorens bij kon landen. Men veronderstelt nu, dat de Nederlandsche piloot het vlieg veld van Haren niet direct kun nende ontdekken, een gunstig landingsterrein heeft gezocht en dat hij zich plotseling voor het bosch bevindende, weer de hoogte heelt willen nemen, doch dat by deze manoeuvre een vleugel den grond heeft geraakt en toen i3 doorgebroken, waardoor de machine baar evenwicht verloor en onderstboven viel. Een paar uur na de ramp kwam een Belgisch vliegtuig ten teeken van rouw boven de plaats des onheils vliegen. De poststukken, welke met het verongelukte vliegtuig werden meegevoerd, zijn ongeschonden gebleven. „Stille Willem". De Utrechtsche rechtbank ver oordeelde zekeren v. Dbyge- genaamd „Stille Willem", die eenigen tyd geleden als een dolleman op de politie bad ge schoten, waarbij eenige politie agenten en ook een burger wer den geraakt, tot ten slotte de woesteliug zijn patronen verscho ten had en hij op het Vredenburg werd overmand, wegens poging tot doodslag tot één jaar en drie maandeu gevangenisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis. Koffer alt een auto. Dinsdag is van een luxe-auto, die op het Damrak te Amsterdam onbeheerd stond, een koffer ge stolen, waarin zicho.a. bevonden 3 chèques ter waarde van 1700 dollar en een crediet-brief ter waarde van 2500 dollar. De autobezitter en zyn familie, die een reis door Holland maak ten, zaten, terwyl de diefstal gepleegd werd, in een café. Toen zij buiten kwamen waren de dader» er reeds van door. 01 het ook goed ging Uit de zuurkraam van J. Visser te Amsterdam is op de kermis te Laren een tasch met ƒ1100 aan contanten gestolen. Noodweer in Duitschland. Uit alle deelen van Duitsch land komen berichten binnen over de voortdurende reeks van onheilen, die het land teisteren, wolkbreuken, inslaan van den bliksem, scheuren van dijken. In den nacht van Donderdag op Vrydag is de dyk langs de Elbe by Dessau op de grens van Pruisen en Anhalt over een lengte van 300 M. bezwe ken. By Coswig is de oogst to taal vernield. In de badplaats Kischingen moesten de badgas ten over een hulpbruggetje naar de hoofdbron. Park en prome nade «tonden geheel blank.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2