Nieuws- en Advertentieblad 1 voor Z e e u vv s c h - V1 a a n d e r e n No. 28. DINSDAG 13 JULI t 926. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Een jongere generatie. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centtranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. tot 5 regels 60 Centvoor Groote letters worden naar ADVERTENT1ËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Nog slechts een paar weken was het geleden, dat we de Z. L. M. in haar geheelen omvang in Oostelijk-Zeeuwsch-Vlaanderen met name te Axel hadden te her bergen, toen een jongere afdruk daarvan opnieuw haar tenten opsloeg tusschen de tot bloeiende akkers en weelderige hofsteden vervormde schorren van het Axeler ambacht. Thans vergaderde de Zeeuw- sche Bond van Oud-leerlingen van Lanbouwcursussen bij ver korting B. V. G. genoemd, in wien we ontmoeten een jongere generatie van de Z. L. M. Och neen, op zichzelf heeft die ver- eeniging momenteel nog niet zoo'n groote beteekenis, dat men er groote daden van mag ver wachten. Maar dat is slechts een kwestie van tijd en van aanpak ken. En daarom zouden we tot de moedervereeniging de „Z. L. M." willen zeggen houdt ze in de gaten die zonen uwer leden, ge vormd uit uw schoot 1" Want de landbouwwintercursussen zijn toch een uitvloeisel van de Z. L. M. en zij, die die cursussen in het leven hebben geroepen, hebben daarin toch zeker gezien de vorming van ontwikkelde Z. L. M'ers. Welnu is het dan niet schoon, dat die jongens, eenmaal hun cursus doorloopen hebbend en te jong om zich als boer te vestigen en dus zich ook nog te jong voelend om een woordje mee te spreken in de Z. L. M., zich organiseeren en actief blij ven voorbereiden het oogenblik dat ze zich wèl thuis zullen voelen in de Z.L.M. En dat is het, wat begrepen moet worden niet alleen, maar ook gewaardeerd. We zouden ze kunnen noemen de jeugdafdeeling der Z. L. M en als er dan leden zijn in die oud-leerlingenbond, die reeds gevestigd landbouwer en lid der Z. L. M. zijn, zoodat ze de jeugd ontgroeid zijn, dan moet dat dub bel gewaardeerd worden, dat deze door hun persoonlijken steun, moreel en financieel dien bond trachten te handhaven en uit te breidendat deze aanstu ren op meer cursussen eenerzijds en meer aansluiting tot den bond anderzijds. In dit verband kan niet ge roemd worden op zooveel flinke krachten in onze streek, die eer tijds een mooie vereeniging (we vernamen 60 leden) vormden, welke nog bestaat, doch slapende blijft en alzoo haar naam geen eer aandoet. Wie zal „Excelsior" te Axel eens doen herleven en in haar ouden roem herstellen Zal het de afdeeling Axel der Z.L.M. of de B.V.G. zijn, die naar men ons verzekerde resp. de moeder en de dochter zijn van Excelsior? Het best zoude. we het achten, dat de Z.L.M. hel deed en alzoo intact blijft met de B.V.G., in wier handen voor een groot deel de toekomst der Z. L. M. ligt. Het is ook daarom, dat we het van groot belang achtten, dat hoewel de voorzitter en de secretaris der Z. L. M., resp. de heeren mr. Dieleman en Kielstra en de Rijks consulent, de heer Stevens, verhinderd waren hierheen te komen, deze autori teiten toch waren vertegenwoor digd in de heeren ir. Boerendonk, 2e secretaris der Z.L.M» en Veen- lira, argrar. stud., zoodat in hen het hoofdbestuur getuige was van wat in de B.V.G. omgaat en leeft. Moge zij er het nut van trekken, dat verwacht wordt en het succes zien waarop de hoop gevestigd is. Tot hier onze persoonlijke opinie omtrent dien Bond en de verhouding waarin die tot de Z.L.M. staat. Thans laten we volgen het zakelijke verslag. De vergadering. Na eenige vertraging door mist men moest hier en daar vroeg op reis om tijdig te Zaamslag te zijn kon ongeveer 10 uur de vergadering geopend worden door den Voorzitter, den heer Jan Blok van Waarde, die de aanwezige leden en genoodigden een welmeenend welkom toeriep. Na hem, nam de heer A. Buijze, als voorzitter van de te Zaamslag gevestigde afdeeling „Suppletia" het woord en dankte het Bestuur, dat zoo attent was geweest om dit jaar de zomervergadering te Zaamslag te houden, nu Suppletia haar zilveren jubileum vierde. Hij herinnerde aan de stichting en het doel en feliciteerde den secretaris, den heer C. Dees, die 25 jaar bestuurlid was, waarvan hij 15 jaar het secretariaat waar nam. Wat doel en resultaten betreft wees spr. op het geven van cursussen in motorkennis, snoeien en veeverloskunde, die met succes zijn gevolgd. Hierna werden de notulen ge lezen en mededeeling gedaan van ingekomen stukken. Besloten werd om f 10 af te zonderen voor het jubileum der Landbouwschool te Wageningen. De Voorz. deelde mede, dat 2 nieuwe afdeelingen waren opgericht, nl. te Zierikzee en Vrouwenpolder, wat met ap plaus werd vernomen. Het kwam spr. vreemd voor, dat naast een ijverige vereeniging als te Zaam slag ook niet meer vereenigingen bestaan in deze streek, gezien de actie gevoerd voor en het wel slagen van de prachtige tentoon stelling te Axel. Voorts deelde de voorz. mede, dat door het Hoofdbestuur aan de afdeelingen ter bestudeering en beantwoording waren voorge legd een tweetal vraagpunten le of het niet gewenscht zou zijn voor geheel Zeeland in te voeren één type-landbouwwagen 2e of vruchtwisseling, in verband met de kunstmatige bemesting, nog van veel waarde is? Verwacht wordt hiervan een flink gedocu menteerd rapport voor de winter vergadering Wat de wagens betreft licht spr. toe, dat die nog veel te duur zijn, d. w. z. niet te duur betaald, maar te duur wegens de con structie. Spr. zou niet graag zeg gen, dat de wagenmakers er te veel voor vragen, maar gelooft, dat als er een vast type was, dat in massa kon worden gefabriceerd, zooals b.v. de ploegen, men ze veel goedkooper had. Voor ge heel Nederland is dat niet moge lijk wegens het verschil in den aard van den bodem, maar in Zeeland is die vrijwel overal het zelfde. Dhr. Jan de Putter gaf in overweging om daarvoor een prijsvraag uit te schrijven, doch de Voorz. antwoordde, dat dit op den weg lag der Z.L.M. en de B.V.G. daartoe niet de mid delen had. Hij achtte een voor bereiding in het rapport wensche- lijk; misschien is deze dan de aanleiding voor een eventu eel verzoek aan de Z. L.M. Met genoegen constateerde hij, dat enkele dagen geleden de zustervereniging uit Gelderland een driedaags bezoek had ge bracht aan Zeeland en zag met belangstelling hnnne bevindingen tegemoet, ofschoon deze volgens mondelinge mededeeling gunstig bleken. Spr. wees op de krach tige aaneensluiting in die pro vincie, waar alle cursussen lid waren van de Prov. vereeniging, terwijl dit in Zeeland nogal te wenschen liet. Alvorens de lezing aanving, bood dhr. Buijze namens .Sup pletia" den eerewijn aan en stelde de voorz. een dronk in op die vereeniging met den wensch, dat zij nog jaren moge werkzaam zijn in dezelfde kracht en met denzelfden ijver. Dat zij kracht heeft, bleek z. i. uit den moed, dat zij het aandurfde een cursus in veeverloskunde te houden, wat in geen enkele afdeeling nog was gelukt, dank zij de tegenwerking der veeartsen. De Boerenleenbanken. Alsnu werd het woord gegeven aan den heer L. Wabeke, kassier der Coöp. Boerenleenbank te Terneuzen, die een referaat hield over de werking der Boerenleen banken, waarvan we hier een uittreksel laten volgen Spr. was het aangenaam dit onderwerp te mogen behandelen, daar hij die instellingen sym pathiek is en deze z. i. bijdragen tot het belang van land- en tuinbouw. Er zijn reeds 1000 zulke banken in ons land, waar van 700 aangesloten bij de Cen trale Bank te Utrecht en 200 bij die te Eindhoven. Andere tijden en mogelijk mindere opbrengsten zullen hoogere eischen stellen en zoo zal getracht moeten wor den om de gronden te houden in handen der landbouwers en deze niet overgaan in eigendom aan groote instellingen buiten den landbouw staande. Geboren kooplieden weten soms tot schade van de betrokken personen handig gebruik te maken van behoefte aan geld. Spr. wees in dat verband op de praktijken bij het bieten contracteeren of leveren van kunstmest. Evenzoo stond hij stil bij het verleenen van credieten door notarissen, waar aan z. i. een einde diende te komen. En ten slotte vergeleek spr. de credietverleening door de Coöp. Boerenleenbanken met de geldverschaffing door de gewone banken, die meestal duurder zijn De Boerenbanken volgens het systeem van Raiffeisen geven een zoodanige soliditeit, dat geen enkele crediet-instelling of spaar bank die kan evenaren. Uitvoe rig gaf spr. daarvoor de gronden aan, alskleine kring van ere- dietnemers, die elkaar allen van nabij kennen goedkoop beheer wegens ge ringe vergoeding van bestuurs- functiën de winsten blijven in het be drijf, terwijl winst niet op den voorgrond staat en de B.banken alzoo kunnen concurreeren tegen den noodlottigen invloed van syndicaten, trusts, kartels, enz. en tegen het koude materialisme de grondslag bestaat in de onbeperkte aansprakelijkheid der leden en alzoo staan de belangen dier leden op den voorgrond. Er wordt bij een credlet-aan- vrage niet in de le plaats ge vraagd, wat is er aan te verdie nen? Het doel is om zoo goed koop mogelijk crediet te verlee nen op korten termijn. De waarborgen der crediteuren kunnen bestaan in borgtocht, pand geving en hypotheken, leder dezer vormen werd door spr. behandeld. Het geld, benoodigd om cre dieten te kunnen verleenen krijgt de Boerenbank van spaargelden, die zij in depot heeft. Spaarders kunnen met de meeste gerustheid hun gelden toevertrouwen aan deze bankenhet geld wordt gewaarborgd door bezittingen van debiteuren, borgtochten, ef fecten, hypotheken, reserves en de onderlinge algeheele aanspra kelijkheid der leden. De controle op de B.banken is scherp en geschiedt geregeld, terwijl een waarborgfonds naast de zekerheidsstelling eventueele fraude van kassier of personeel vergoeden zou, indien daar vrees voor bestond. Ook wees spr. op de Centrale Bank en de verhouding van deze tot de plaatselijke Bbanken en om gekeerd. Gebleken is, dat 1% van 120 000 leden, d.i. 1200 leden aan onbezwaarde onr- eigendommen een vermogen bezitten van 135 inillioen gulden, zoodat z.i. geen enkele bankinstelling de soliditeit der B.banken evenaartook geeft geen enkele bank jaarlijks een zoo uitvoerig verslag als de C.B. De overtollige gelden der plaat seiijke banken worden naar de Centrale overgebracht om daar beschikbaar te blijven, omdat de geldhandel de instellingen der C, B. tegenwerkt en ook om te voorkomen, dat deze een beroep moet doen op de semi-officieele bank, de Nederl. Bank, waarop naar spr. meent, de groote banken dienaangaande hun invloed heb ben doen gelden, wat spr. con cludeert uit het laatste jaarverslag der Ned. Bank. Ten slotte wees spr. nog op uitbouw der Centrale Bank, die kan bestaan in het stichten van een grondkapitaal, gevormd uit obligatiën, tot vestiging van b.v. beetworteisuikerfabrieken, zuivel fabrieken, aankoopvereenigingen, maalderijen, enz. Na de lezing werd gevraagd in welke verhouding de Coöp. B.bank staat tot de Ned. Bank. Spr. antwoordde, dat de Ned. Bank de eenige bank is, die geld mag maken, d. i. bankbiljetten drukken en daarom moet men bij haar terecht. Nu wil het geval, dat toen de Boerenbanken nog slechts een boompje waren, de Ned Bank bereidwillig crediet verstrekte, doch nu ze een boom is geworden de Ned. Bank de Boerenbanken liever niet tot klant heeft en bezwaar maaktde persoonlijke waarborg der leden zegt haar blijkbaar niet genoeg. Met genoegen constateert spr. echter, dat de Centrale Bank de Ned. Bank niet noodig heeft gehad voor het vrij maken van 30,000,000 gulden, d. i. 80 pCt. van het geheele kapitaal. Spr. gelooft niet, dat er één bank is, die zoo'n bedrag voor haar clientèle kan fourneeren en dat uit het bovenstaande blijkt, dat de centrale kerngezond is. Op de vraag of een bestuurslid de bank mededeeiingen mag doen over de bezittingen ten b .'hoeve def belasting, antwoordde spr., dat het het best was, dat die functie's niet gecombineerd waren, daar men meestal niet kan zwijgen, terwijl ten allen tijde geheimhouding geboden is. Omvraag. Met dank aan den spreker stelde de voorz. hierna de om vraag aan de orde en werden nog enkele huishoudelijke zaken besproken. Ook nam de heer Joh de Feijter het woord, om als Burgemeester van Zaamslag namens het ge meentebestuur te danken voor de uitnoodiging. Spr. wees op het nut van het onderwijs inzonderheid ook voor de boerenzoons en spoorde de landbouwers aan om hun jongens dat niet te onthouden. De heer van Dixhoorn wees op de organisatie der B. V. G. en zag die gaarne uitgebreid tot een landelijken Bond, als wapen tegen allerlei wetten, welke de boeren worden opgelegd. De heer Le Clercq uit Retran- chement onderschreef het gespro kene, en prees de eensgezindheid der vereeniging, waar die evenals de Z. L. M. bevrijd bleef van politieke en relegieuse invloeden. Met dank aan de sprekers en de afgevaardigden voor hunne tegenwoordigheid alle afdee lingen waren aanwezig sloot de voorz. de geanimeerde ver gadering. De rfytoer. Het was nu tijd geworden voor den maaltijd en zij, die van af 5 ert 6 uur of nog vroeger hun reis hadden aanvaard, zagen dat oogenblik met verlangen naderen. Geen wonder dat het alzoo op eenige teleurstelling uitliep, toen bleek, dat niet met zoo'n groot aantal rekening was gehouden, wat wel zal gelegen hebben in te weinig routine. Toen de maaltijd geëindigd was stonden ruim twintig auto's klaar om de gasten met het prachtige weer een heerlijke rit te bezorgen. Gereden werd over Terneuzen naar Sluiskil, waar de Cokesfa- briek werd bezichtigd, uit hoofde van de kunstmest, die er ver vaardigd wordt. Vandaar reed men via Sas van Gent en West- dorpe naar de hoeve van den heer R. van Waes. Verwittigd van dit bezoek, had deze een twintig stuks rundvee van ver schillenden leeftijd ten toon ge steld, welke algemeen lof ver wierven. Verschillende ervan prijkten met de behaalde medail les en ook toonde de heer Van Waes aan de hand van lijsten, dat de dieren een buitengewone melkopbrengst gaven. Ook door de verschillende inlichtingen, die gegeven werden, kreeg men den indruk, dat de heer Van Waes, en zijne gastvrije gade niet te vergeten, met nauwgezetheid en liefde hunne dieren laten ver zorgen maar daar ook succes van hebben. Dit moge alleen al blijken uit de omstandigheid, dat ofschoon de hoeve ver afge legen ligt, men er toch gaarne een bezoek brengt om de mooie collectie rundvee te bezichtigen. Nadat ieder een blijkbaar zeer welkome verversching had be komen werd de tocht voortgezet, doch niet zonder dat de voorzit ter namens allen zijn dank had uitgesproken voor deze meer dan hartelijke ontvangst. Stippen we nog even aan, dat ook de Bur gemeester van Zuiddorpe ter be groeting aanwezig was» ANT.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1