Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Economie. No. 27 VRIJDAG 9 JULI I 926. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. ALLERLEI. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. tot 5 regels 60 Centvoor Groote letters worden naar ADVERTENT1ËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Door het hoofdbestuur van het Algemeen Christelijk Vakverbond in België is een onderzoek in gesteld naar de werking van de industrieele scheidsgerechten in de verschillende landen. Het on derzoek heeft geleid tot de con clusie, dat niet alleen het ver plichte scheidsgerecht overal mislukt is, maar ook 't niet ver plichte scheidsgerecht, waar het beslechten van geschillen toever trouwd wordt aan personen, staande buiten de vakverenigin gen van ondernemers en arbeiders. Belangwekkend is te lezen, op welken grond dit oordeel geves tigd wordt. Ziehier: de misluk king is te wijten aan het verschil, dat bestaat tusschen de organen tot beslechting van arbeidsge schillen en een gewone rechtbank. De rechtbank past de wetten toe en legt ze uit, ze-geeft recht spraak. Een scheidsgerecht beslist in de meeste gevallen over nieuwe arbeidsvoorwaarden zijn taak is rechtsvorming. Inderdaad ligt, ook onzes in ziens, in dit essentieel verschil de grond van de mislukking van de industrieele arbitrage. Men heeft in Engeland ondervonden, dat de „Industrial Courts Act" van 1919, regelende de beslecht, ting van arbeidsgeschillen, niet wordt toegepast in de goed ge organiseerde industrieën, waar bij een conflict organisatie tegenover organisatie staat en het niet gaat om het recht van een van beide partijen maar om de macht, die een van de twee organisaties kan ontwikkelen om een gestelde eisch ingewilligd, of afgewezen te krijgen. Dergelijke conflicten ter oplossing te brengen voor een scheidsgerecht van buiten staanders, er is geen vakleider, die hiervoor iets gevoelt, tenzij... het scheidsgerecht de bevoegd heid bezit om de boeken van de bij het conflict betrokken onder nemingen in te zien. Het Belgi sche Vakverbond stelde dan ook in zijn, door het congres aange nomen ontwerp-regeling van in- Zwolsch. Den 16den Januari 1867 woedde er te Zwolle een hevige sneeuw storm, waardoor vele voordeuren der Zwolsche huizen geheel of gedeeltelijk ingesneeuwd werden. Den volgenden morgen schreef een timmerman, wiens voordeur ook onder de sneeuw verborgen zat, op een plank voor zyn huis met kryt: nitet uisin mardro meen etekin Natuurlijk bleven velen voor dat opschrift staan kjjken, maar Diemand kon bet ontcijferen. Daar kwam een hulponderwij eer voorbij. De Zwollenaars gin gen dadelijk op zij, want die zou bet wel kunnen lezen. De hulp onderwijzer keek heel gewichtig en zei toen, dat het Sanskrieb was. Men bleef dus even wys. Een catechiseermeester beweer de even later, dat het Hebreeu wsch was en vertaalde de woorden als volgt»Hij geeft sneeuw als wolle.< Maar de voorzanger, die toe- dustrieele scheidsgerechten voor ten eerstede benoeming van ondernemers en arbeiders tot scheidsrechters en ten tweede de toekenning van de bevoegd heid aan het scheidsgerecht des- gewenscht een boekenonderzoek in te stellen. Maar wat heeft men in der gelijke kwesties nu toch aan cijfers omtrent bedrijfswinsten Of is het de bedoeling, dat men het boekenonderzoek zoo ver uitstrekt, dat ook nagegaan wordt wat met de winst gedaan wordt, voor welke productieve doelein den zij wordt aangewend La ten wij dan liever een stap verder gaan en de concurrentie afschaf fen. Wanneer een ondernemer gedwongen kan worden te toonen hoe hij denkt zijn bedrijf uit te breiden, hoe hij zal pogen een nieuw afzetgebied te veroveren, bijvoorbeeld op een buitenlander, laten wij dan, herhalen wij, liever heel den particulieren onderne mingsvorm afschaffen en het communistisch stelsel invoeren. Voor deze consequentie deinst men evenwel terug, gelukkig. Welnu, aanvaarden wij dan ook liever de bestaande werkelijkheid, waarin waarlijk geen sprake meer is van een zijn personeel uitbui tenden ondernemer. In hun vak verenigingen hebben de arbei der immers een middel om hun arbeidsvoorwaarden te verbeteren. Gaan zij hierin te ver, overschrij den zij de grens van het econo misch mogelijke, wel, dan on dervindt gansch de gemeenschap, ook de arbeiders, daarvan de nadeelige gevolgen. En er is o.i. maar een middel om op den duur de leiders der vakvereni gingen te bewegen zich naar de „economische eischen des tijds" te gedragen, dat is verspreiding van economisch inzicht. In Ame rika en Engeland is men in deze richting reeds werkzaam. De ervaring zal ook in ons land uit wijzen, dat met allerlei kunst grepen van wetten- en reglemen tenmakers de sociale vrede niet verwezenlijkt, de fatale klassenstrijd niet verzacht wordt. vallig ook voorbij kwam, schold den catechiseermeester voor een ezel, die geen woord Joodsch ver stond. Ten slotte kwam de timmerman zelf naar buiten om te zien wat er gaande was. Hij verwonderde zich over de domheid der Zwol lenaars, die blijk gaven niet eens Zwolsch te verstaan. Eu hy las het hun voor, met zyn duimstok bijwijzende: »Niet het huis in, maar der om heen, het hek in.* VerdrJJving van ratten door carbid. In »De Klein veeteelt* deelt P. Boidin te Oostburg (Z mede, dat hij nu reeds ruim een jaar lang ter verdrijving van ratten carbid onder en om zijn kippenhok strooit. Om de 4a 6 weken wordt opnieuw gestrooid. Van het oogen- blik af, dat B. met het strooien van carbid begonnen is, hebben zich geeu ratten meer vertoond, dank zij dit goedkoop, ongevaar lijke en gemakkelijk aan te wen den verdry vingsmiddel. Niet spuwen. Wat gü op den vloer spuwt, komt weer in de lucht, die gij en Uw mede-arbeiders inademen. GEZONDHEIDSRAAD. De werkgevers over de huls vesting der Ryksvcrz ke- rlngsbank. Het Verbond van Nederl. Werk gevers heeft aan den minister van A. H. en N. een adres gezonden, waarin het zegt de berichten over de plannen tot het verschaffen van een nieuwe huisvesting aan de Rijksverzekeringsbank met bijzon dere belangstelling te hebben ge volgd, omdat de benoodigde kos ten indirect, n.l. in den vorm van premies, moeten worden opge bracht door de Nederlandsche werkgevers. Hetgeen ter zake bekend is ge worden geeft het verbond aanlei ding tot eenige ongerustheid. Er schijnen n.l. plannen te bestaan een nieuw gebouw te Amsterdam te stichten, dat niet minder dan 5 a 6 millioen gulden zou moe ten kosten. Vanzelf dringt zich de vraag naar voren, of niet op min der kostbare wijze de benoodigde huisvesting zou kunnen worden verkregen.' In dat verband wijst het ver bond op het bericht, dat de Rijks gebouwendienst een nieuw leeg staand gebouw te Delft, aanvan kelijk bestemd voor de Technische Hoogeschool aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank heeft aan geboden. Dit gebouw heeft pl.m. 7 millioen gulden gekost en is niet in gebruik genomen omdat er geen behoefte aan de ruimte bestond en de voltooiing nog be langrijke uitgaven zou eischen. Bovendien schijnt nog geens zins vast te staan, hoe de organi satie der Rijksverzekeringsbank zich in de naaste toekomst zal ontwikkelen. Tot voor eenige ja ren werkten op deze Bank niet minder dan pl.m. 1400 ambtena ren, doch tengevolge van de se dert ingevoerde decentralisatie van de werkzaamheden kon dit aan tal op pl.m. 800 worden terugge bracht. Verdere wijzigingen te dezen schijnen allerminst uitge sloten. Het Verbond is derhalve van Naast den lachspiegel. De hertog van Montague was een groot liefhebber van grappen. Zoo had hij in een zijner zalen een spiegel haDgen, die op zekere plek scheet trok, zoodat do voor name gasten die bij den hertog kwamen dineeren, als zij dezen verraderlijken spiegel voorbijkwa men, hun praik op zijde trokken, id de meening dat zij hem recht schoveD. In dien tijd was de staatsiepruik een voornaam ge deelte vao het costuum. De lords en heeren aan de tafel van den hertog verwonderden zich weder- keerig over bet scheef zitten der pruik hunner buren, terwyl ieder zicb in stilte verheugde, dat ziju pruik goed zat, dat hij hem pas voor den spiegel had recht ge- echoven. Vlekken. De afschuwelijke vetvlekken op talel-linnen kan men gemak kelijk verwijderen door ze af te sponsen met gezuiverde benzine. Vlekken van vruchtensap of ge kleurde vlekken in het algemeen, moeten behandeld worden met waterstof-peroxide en een druppel ammonia. Binnen enkele miouten zyn de vlekken volkomen verwij derd I oordeel, dat onder deze omstan digheden meer dan gewone zorg is geboden bij het beantwoorden van de vraag of inderdaad be langrijke bedragen aan nieuw bouw worden besteed. Verboden vervoer aan de Belgische grens. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbonw heeft, ingaan de heden ingetrokken zijn beschik king van 29 Juni j1waarbij ver boden werd het vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit een kring, omvattende Baarle- Nassau dorp, voor zoover dit ver voer plaats heeft per spoor of per as. Verboden is het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit, naar of bin nen een kring, omvattende de ge meente Baarle-Nassau, benevens het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende die ren en varkens binnen een strook in de provincies Zeeland, Noord- Brabant en Limburg langs de Ne- derlandsch-Belgische grens en in de gemeente Vaals, Wittem en Bocholtz langs de Nederlandsch- Duitsche grens, ter breedte van 300 meter. De minister heeft bepaald dat wanneer bijzondere redenen af wijking van deze verboden nood zakelijk maken, zoodanige afwij king kan worden toegestaan door den burgemeester van de desbe treffende gemeente, onder de door den betrokken inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst aan te geven voorwaarden. Teneinde den grensbewoner veehouder zoo min mogelijk last te bezorgen, heeft de directeur van den veeartsenijkundigen dienst den betrokken inspecteurs aange schreven, voor welke gevallen naar zijn meening algemeene ont heffingen van het vervoerverbod kunnen worden verleend, onder de daarbij medegedeelde voor waarden. H. Coiyn. Naar „De Stand." verneemt is den heer H. Colijn de gezant- schapspost te Washington aange- Muurvlakte te huur. Iu de Loudeu8che straten kon men dezer dagen een dozijn jonge meisjes zieu loopeu die kousen droegen met opschriften als: het beste haarwater is... of: zijden kousen koopt iubd voor de helft van den prijs bij De reclame trok geweldig de aandacht, zoo zeer zelfs, dat de politie moest ingrijpen, daar 't verkeer ernstig belemmerd werd door de tallooze heeren, die plot seling een groote belangstelling voor zijden zakdoeken en haar water aan den dag legdeD. Wenken by het zwemmen. Tenzy men buitengewoon sterk van gestel is moet men niet 's morgens voor het ontbijt gaan zwemmen. Zwem nooit na een zwaren maaltijd. De beste tyd is tnsschen halt elf en twaalf uur. Blijt nooit zoolang iD het water tot de lippen blauw worden; twintig minuteu is lang genoeg, vooral voor nog onervaren zwem mers ot zwemsters. Als meD onderhevig is aan krampen, zwem dan niet te ver, tenzy er een heel goede sterke zwemmer by u is, en als geeeG «wak hart hebt, waag u dan niet boden. Deze heeft daarvoor be dankt. Amortisatie en uitloting Staats lening 1919. De minister van financiën maakt bekend a. dat ter betaling van aan slagen in de Verdedigingsbelas tingen I b en II van 1 Juli 1925 tot en met 30 Juni 1926 zijn in geleverd schuldbekentenissen der leening 1919 tot een beloop van drie honderd een en veertig dui zend, vijf honderd gulden (f 341.500), welk bedrag ingevolge art. 16 der Leeningwet 1919 ten laste van den dienst 1926 is ge amortiseerd b. dat krachtens art. 12 der genoemde wet, bij een opbrengst van f 430.000.000 ten laste van den dienst 1926 te amortiseeren deel dezer leening bedraagt zes en twintig millioen, zeven honderd zeven en dertig duizend, vijf honderd gulden (f 26.737.500) c. dat, uit hoofde van ontvangen buitengewone aflossingen op wo- ningbouwvoorschotten, de aflos sing op deze leening ten laste van den dienst 1926 zal worden verhoogd met een bedrag van dertig millioen, vijf honderd vijf en zeventig duizend, acht honderd gulden (f 30.575.800) d. dat diensvolgens het bedrag aan schuldbekentenissen, uitge geven krachtens de Leeningswet 1919 (Staatsblad 1920 no. 46) welke door uitloting door aflos baarstelling op 1 October 1926 zullen zijn aan te wijzen, is vast gesteld op zes en vijftig millioen negen honderd een en zeventig duizend, acht honderd gulden (f56 971.800) of zooveel meer, als de laatstgetrokken nummer reeks meer zal omvatten, dan voor aanvulling tot gemeld bedrag zal blijken noodig te zijn e. dat de uitlotingdezer schuld bekentenissen in het openbaar zal plaats hebben op Maandag 19 Juli 1926, des voormiddags ten 9 ure, en voor zoover noodig op de volgende dagen, in het ge bouw van het Departement van Financiën, Kneuterdijk 22, te 's Gravenhage. aan de zwemsport. Bij het zwemmen in zee op een plaats waar men niet bekend ii, moet men zich eerst goed op de hoogte stellen van de diepte, den stroom enz., toch blijft het steeds gevaarlyk te gaan baden aan de kust op plaatsen die niet speciaal daarvoor aangewezen zijn. Het beste is, zoo vlug mogelijk geheel te water te gaan, om kou vatten door langzame onderdom peling te voorkomen. Als men niet zeker is hoe ver men zich wagen kan doet men het best door zoo ver mogelijk te waden en naar de kust terug te zwemmen. Om vaD de zwemsport te ge nieten moet men een costuum dragen uit één stuk van lichte stof, liefst tricot, dat niet in de bewegingen belemmert en veel makkelijker is dan al die met strookjes en strikjes gegarneerde zware zwempakken. Als men uit het water komt moet men zich flink afdrogen en goed wryveD, vlug kleeden en een stevige wandeling maken en als het weer maar een klein beetje koud is, blijt dan vooral niet buiten zitten.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1