Backin Rodonkoek Bakpoeder Gemengd Nieuws. ding der jeugd voortdurend grooter omvang aan. Dergelijke klachten vernemen wij uit alle deelen van het land. Het moreele verlies, door het ontbreken van liet verplichte 7e leerjaar aan zoo'n groote groep van kinderen van ons volk be rokkend, is o. i. zóó groot, dat er vrijwel nooit tegen hebben kunnen opwegen de materieele voordeelen, door het opschorten der verplichting verkregen. Het Vleeschinvoervcrbod. In 't Engelsche Lagerhuis heeft Quines op de vraag, of de mi nister van Landbouw het embargo op den invoer van vleesch van het vasteland aldus zou kunnen wijzigen dat bevroren vleesch zou worden toegelaten, geant woord, dat het ministerie geen reden had te veronderstellen, dat bevriezen of afkoelen een doel treffend middel was voor het vernietigen van het virus van het mond- en klauwzeer en dat het ministerie niet voornemens was het gevaar voor infectie te ver- grooten door den invoer van be vroren vleesch van het continent toe te staan. Wijziging Tabakswet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de artt. 15, 50 en 51 der Tabakswet. Aan de Memorie van Toelich ting wordt ontleend Volgens de bestaande regeling, vervat in art. 15, 10e lid is voor de bedrijfsvergunning een ver gunningsrecht verschuldigd van f5 per jaardeze bepaling wordt zoo toegepast, dat het recht ge heven wordt voor het tijdvak, ingaande met de dagteekening der vergunning. Het gevolg hiervan is, dat de ontvangers hetgeheele jaar door hun aandacht aan de inning van het vergunningsrecht moeten besteden. Hun admini stratie zou niet onbelangrijk wor den vereenvoudigd, indien de vervaldag van het vergunnings recht voor alle vergunninghouders dezelfde was. Bij het verleenen van een nieuwe vergunning be hoort dan het recht over het loopende jaar naar tijdsgelang te worden berekend. Voorts heeft de ondervinding geleerd, dat de ontvangers bij de invordering van het vergunnings recht ernstige bezwaren onder vinden. Het eenige dwangmiddel dat hun daarbij thans ten dienste staat is intrekking van de bedrijfs vergunning. Wegens het groot aantal wanbetalers is het echter practisch onmogelijk in alle ge vallen gebruik te maken van deze bevoegdheid. Aan dezen toestand kan een eind worden gemaakt door het ver gunningsrecht te doen innen bij dwangbevel, evenals dit met de accijnzen geschiedt. Voor de aanmaning zou een bedrag van f 0.25 kunnen worden gevorderd. Thans geschiedt de uitreiking kosteloos, terwijl nage noeg alle vergunninghouders een aanmaning afwachten. Opheffing militaire sportschool. Door den Minister van Oorlog werd in de vergadering der Twee- de Kamer, d.d. 27 Mei j.l. mede gedeeld, dat het in zijn voornemen ligt, de militaire gymnastiek- en Sportschool op te heffen. Wij vernemen thans, dat be doelde school op 1 October a.s. zal worden opgeheven. Een telegram ran ¥on Hindenburg. Rijkspresident Von Hindenburg heeft, naar Wolf Woensdag uit Berlijn meldde, het volgende tele gram aan de Koningin gezonden „Het bezoek van het Neder- landsche eskader aan Kiel is ir. heel Duitschland met vreugde begroet. Ik veroorloof mij, Uwe Majesteit, met de uitdrukking var. mijn dankbaarheid voor het zenden van de prachtige schepen, boven dien mijn gelukwenschen aan te bieden over den voortreffelijken indruk, die het eskader en zijn bemanning hebben gemaakt. Von Hindenburg, rijkspresident". DrOeH<er's AXEL, 2 Juli 1926. Een bekend handelaar in oudheden alhier had tijdens de winkelweek (natuurlijk buiten me- 'dedinging) ook een etalage in de Kerkdreef gemaakt, waar naast eenige werkelijk oude artikelen ook verscheidene merkwaardig heden waren te zien. Het was wel practisch om, nu er zooveel vreemdelingen in onze veste waren, ook te trachten met „an tiek" zaken te doen, doch o.i. had de man er wat meer de aan dacht op moeten vestigen, b.v. door een wandelende reclame, of zoo iets. Toch had hij, naar hij verzocht te melden, veel kij kers op bezoek gehad Donderdag maakte de schooljeugd van Zaamslag met het personeel der openbare school en vele ouders een reisje per extra-tram naar Knocke. Dat ze met het buitengewoon prachtig weer genoten hebben, behoeven we niet te vermelden. Met de Staatscourant van 30 Juni zijn verzonden afdrukken van de statuten betreffende de Coöp. Vereeniging tot het aankoopen en beschikbaar stellen van dekhengs ten „De Verwachting" te Axel. Door den gemeenteraad van Sas van Gent is besloten om de najaarskermis te houden op den eersten Zondag in Sep tember en den daarop volgenden Maandag, Dinsdag en Zondag. Aangaande de ontwerp-over- eenkomst volgens welke de gren zen van Westdorpe ten gunste van Sas van Gent zouden worden gewijzigd, achtte de Raad een bebrag van f50.000 als vergoeding zeer hoog, ofschoon erkend werd dat de grenswijziging niet alleen een groot belang was voor de gemeente, maar voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij de omvraag vestigde dhr. Warrens de aandacht op de elec- triciteit en vroeg hoe ver men er inee stond, omdat dhr. Warrens er meer van wist. Wethouder Neeteson vond deze vraag zeer brutaal. Er was door een persoon, die door de P.Z.E.M. was afgevaardigd, een bezoek gebracht aan de Zand straatbewoners, en deze had hen bewogen het garantiebedrag waar voor zij tegenover de gemeente hadden geteekend,te verminderen. Tegenover de gemeente bedroeg het totaalbedrag f2000, terwijl voor de P Z.E.M. slechts voor f1104 werd ingeteekend. Dit feit was den heer Warrens reeds een drietal weken bekend, voordat het concept-contract met de ge meente en P.Z.E.M. door den raad, welke van geen andere cijfers dan van f 2000 afwist, werd goedgekeurd. De heer Warrens had in die raadsverga dering hiervan niets medegedeeld en naar aanleiding waarvan de heer Dierick den heer Warrens beschuldigde, den raad voor den gek te hebben gehouden. Nadat ook de overige raads leden hun afkeuring hadden te kennen gegeven omtrent de hou ding van den heer Warrens, be kende deze in defaut te zijn. Spr. wond zich op en adviseerde daarin den Raad de electrificatie maar niet meer ter hand te nemen Wethouder Neeteson bekriti seerde de handelwijze van den heer Streefkerk, die in deze zeer unfair was te werk gegaan „Midd. Crt." Voldaan aan het postvak examen, gehouden te 's Graven- hage, de kantoorbediende 2e klas se C. P. G. Feijen van het post en telegraafkantoor te Sas van Gent. Bevorderd met ingang van 1 Juli de kantoorbediende 2e kl. M. J. Poissonnier van hei post en telegraafkantoor te Neuzen tot kantoorbediende le klasse. De harmonie „Ons Genoe gen" te Vlissingen, directeur de heer C. G. Govaarts, heeft op het Zondag te Brussel gehouden internationaal concours 'n eersten en een tweeden prijs behaald. De heer Govaarts behaalde den directeursprijs., „M. Crt." Zceuwsehe Bakkersbond. Dinsdag hield deze Bond zijn jaarvergadering te Wissenkerke. De afdeeling Noord-Beveland heette de ongeveer 100 aanwe zigen welkom en bood haar gasten een verversching aan- Vervolgens hield de bondsvoor zitter de openingsrede, waarin hij met vreugde de belangstelling constateerde, die bleek uit de aanwezigheid o. a. van den voor zitter en den secretaris van den Nederlandschen Bond, de heeren Sthahle en Bokhorst uit Amster dam, van den voorzitter van den Belgischen Bond, den heer Dhont, van den heer v. d. Blom, directeur der meelfabriek te Rot terdam en van den heer Verhorst, burgemeester van Wissenkerke. Met 12 auto's werd een plei- zierrit gemaakt. Vermeld dient nog te worden, dat door verschillende sprekers gewezen werd op het belang van goed vakonderwijs, dat de ver slagen werden goedgekeurd en de aftredende bestuursleden wer den herkozen. ,M. Crt." Provinciale stoombootdiensten. De begrooting van den provin cialen stoombootdienst op de Westerschelde met stoomtram- diest Hansweert-Vlake voorden dienst 1927, wijst in ontvang aan f395.800 en in uitgaaf f610.000, kwaad slot alzoo f215.000. Het tekort voor de berekening der rijksbijdrage wordt gesteld op f 184 164.50, waarvan het rijk bij- draagd 80 pet. of in een ronde som f 147.000. Ten laste der pro vincie blijft dus f68.000. De begrooting van den provin cialen stoombootdienst op de Oos- terschelde voor 1927 wijst in ont vangst aan f65.150, in uitgaaf f85.150, kwaad slot alzoo f20.050. Met de lijn Vlissingen Bres- kens waren in 1925 vervoerd le klasse totaal 109.884 2e klasse totaal 85 596 passagiers. Op de lijn VlissingenNeuzen v.v. le klasse 21970 passagiers en 2e klasse 35622. Lijn NeuzenHansweert: le klasse 13.833 en 2e klasse 25998. Lijn Hansweert—Walzoorden le klasse 18549, 2e klasse 38559. Met den tramdienst Hansweert— Vlake 5314 passagiers. Gooien is gevaarlijk Bij het uitgaan van de school te Waterlandkerkje bad even bij de kom een treurig ongeluk plaats. Twee jongens van 11 jaar, zekere J. v. d. B. en P. K. en nog ande ren gooiden spelenderwijs naar el kander met macadam8teenen en het ongelukkig gevolg dat eerst genoemde precies in het oog werd getroffen waaruit veel bloed vloei de. Na voorloopig in een woning te zijn gebracht en aldaar wat te z|jn afgewasschen, werd b|j naar huis gebracht, Geneeskundige hulp werd telefonisch ingeroepen ec de dokter achtte het noodig hem onmiddellijk naar een oog specialist te Middelburg te zen- deu. Er bestaat veel kans dat hij een oog zal moeten missen. „M Crt." Predikbeurten te Axel Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Sportnieuws. Wielerbaan S.is van Gent. Begunstigd door uitgezocht wie- lerweer, waren Zondag circa 4000 toeschouwers getuige van de wie lerwedstrijden, welke op de Sas- sche baan plaats vonden. Naar aanleiding van het feit, dat Klaas van Nek het nationaal wegkampioeschap wist le behalen had het bestuur besloten den nieu wen kampioen hulde te brengen. Vanaf het café „Rotterdam" werd Klaas door het Terneuzensche mu ziekkorps afgehaald, aan de wie lerbaan gekomen deed de houder der nationale trui een uitbundig toegejuichte eereronde. In snelheid wist Klaas van Nek te zegevieren over Van Boxsel en Van den Bogaerd (laatste 200 M. in 13s/& -cec). De achtervolging leverde een overwinning op voor Maurice de Waele, die Mechant met 40 M. overtrof en voorts Thysman klopte, terwijl Verbist door bandenpech zich genood zaakt had gezien den strijd te staken. De afvaliing werd gewonnen door De Muynck. De 100 K.M. koppelwedstrijd leverde een zeer mooier, strijd op. Van Nek toonde afdoende zijn meerderheid in alle spurts, terwijl ook Van den Bogaerd verdienste lijk werk leverde. Oplichting. Een drietal reizigers heeft in den loop der vorige week b|j de politie te Rotterdam aangifte ge daan van oplichting van 100 en 200, door L. T. Deze heeft in verschillende bladen adver tenties geplaatst, waarin hij rei zigers vroeg die een borgstelling moesten geven van 100 200 De drie reizigers hebben deze bedragen gestort, doch T. nam ben niet in dienst en weigerde, het geld terug te betalen. T. is een goede bekende van de po litie. Verkeerde Kanipeerprakt|jken. Men senryft aan de N. R. Crt. Op de bekende Gorelsche heide bevindt zich een meertje, dat van ouds een geliefde ontspan ningsplaats is voor baders cd in de laatste jaren, van de kam peerders. Sedert eeuigen tijd mag men niet meer op de beide komen en veroljjven behoudens schriftelijke toestemming van het militair gezag. De heide is n.l. militair oefenterrein. Zondagmorgen hield de politie er een klopjacht. Zij bevond n.l dat er 's nachts in drie ten ten 24 jongens en meisjes, leden ▼an den J. G. O. B., hadden ge kampeerd. De jongelui waren afkonstig uit Apeldoorn, Deventer, Nijmegen, Lonneker en Enschedé. Tegen eenige jongelieden is pro ces-verbaal opgemaakt. Anderen ontkwamen in de bosschen. De politie bevond, dat men ook baadde in het meertje. Dit èa het kampeeren van jongens en meisjes te samen volgens verklaring van deelnemers aan het kamp waren er geen afzon derlijke jongens- en meisjesten ten gaf de politie aanleiding tot nader onderzoek. Een der meisjes verklaarde, dat z|j voor dergelijk kampeeren den J. G, 0. B. verkoos, omdat daar geen leiders waren voor het kampe ment. Eu zonder jongens zou ze het niet pleizierig vinden. Ouders van de betrokkenen beweerden, dat zij niet hadden geweten, dat er ook jongens meegingen op het nachtelijke kampement. Anders zouden zij toestemraiDg hebben geweigerd De 62-jarige veehouder J. P. te Stroobos (Gron.) reed op zijn wagen, toen piotseltng het paard het op een draf zette. P. sloeg achterover en kwam der mate op de steenen terecht, dat hij op de plaats dood bleef. Ernstig Auto-ongeluk. Gisterennacht heeft een ernstig auto ongeluk plaats gehad onder Heemstede. Een groote Studebaker is in volle vaart gebots op een Ford auto, met het gevolg dat beide wagens versplinterd werden. De bestuurder vau de Fordauto werd ernstig gewond en overleed spoedig. Het lijk van het slacht offer den heer van Maris uit Bennebroek is door de politie in beslag genomen. De heer G, van Altena, eveneens uit Heem stede werd zwaar aan het hoofd gewoud en is naar een der zie kenhuizen te Haarlem overge bracht. De heer Christoffel uit Vogelenzang, die in de Stude baker zat werd opgenomen met een ernstige hersenschudding. Een bediende bekwam een lichte beenfractuur. De eigenaar van de Studebaker de heer van Deursen uit Heemstede, die de wagen bestuurde kwam er goed af en werd niet gewond. Enorme belangstelling. Voor de betrekking van con cierge der Leidsche Ambachts school hebben zich niet minder 2143 sollicitanten aaDgemeld Hoe ouder hoe gekker. Drie gepensionneerde oud-In dische militairen uit Leiden, tus- schen de 60 en 70 jaren, waren een dagje in Scheveningen gaan doorbrengen. In Den Haag werd de prettige dag nog eens geme moreerd onder het genot von de noodige afzakkertjes. Dit bracht de oude heertjes in een vecht lustige stemming. Oude oorlogs herinneringen en heldendaden werden' weer levend en deze opgekropte energie uitte zich in een conflict met de politie. De heeren werden gearresteerd, doch pleegden verzet. De politie moest tegen het opdringend publiek, dat partij koos, van den blanken sabel gebruik maken. De politie te Den Haag heeft twee personen, de varens gezel J. J. M. zonder vaste woon plaats en G. v. d. B uit Rotter dam op heeterdaad betrapt en aangehouden, terwijl zij bezig waren in te breken in de kiosk op den hoek Boorlaan-Konings- kade. De inbrekers hadden reeds verschillende voorwerpen bij zich gestoken. Een goed laadje. Uit de winkel van den slager K. aan de Voldersgracht te Delft werd Woensdag een bedrag van 1600 ontvreemd. Gedood. Woensdag bad aan de werk zaamheden van de Maaskanali satie te Belteld een doodelijk ongeval plaats. De ongehuwde arbeider J. Huskens uit Heel bjj Roermond had, doordat de draad van een h|jschblok brak, het oagiluk «en 600 K.G. zware plaat op het hootd te krijgen. Hjj waB op slag gedood. Een schoon gebaar. Jeremias Smith, de Ameri- kaansche oeconoom, die onlangs de reorganisatie van Hongaar- sche financiën voltooid heeft, heeft Dinsdag geweigerd een cbèque van 100.000 dollar voor z|jn tweejarige bezigheid te aan vaarden en het geld voor lief dadige doeleinden bestemd. Smith zei, dat hjj alleen maar de vriend schap van bet Hongaarscbe volk verlangde. Veradelde aanslag. De Parijsche politie heelt een Qomplot ontdekt, gericht op hef 9 *d«p rr naar Oetker's Recept, gebakken met is een zeer voedzaam en smakelijk gebak. Backin vervangt de gist Met Backin rijst het deeg onder het bakken. Be noodigdhe d en 500 gram tarwebloem f 0.16 250 gr. boter ƒ0.56, of marg. 0.30 200 gram suiker.0.12 3 of meer eieren0.18 300 gr. Sun*Maid Rozijnen 0.24 1 pakje Dr. Oetker's Backin 0.07 liter melk 0.04 2 pakjes Dr Oetker's Vanillesuiker 0.10 een weinig zout Bereiding: T 1 21''' De boter wordt tot room geroerd; voegt suiker. Vanillesuiker, eierdooiers, het met Backin" vermengde meel en de melk er aan toe, ten slotte de rozijnen, het zout en het stijfgeklopte eiwit. Vul met dit deeg een ingevetten vorm en bakt het ongeveer 1 uur. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Ëenige Importeurs E. Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis*receptenboekje toezenden. Zondag 4 Juli 1926. Voorm. 97a ure Ds. Q. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde Voorm. 97s ure Ds. J. S. Post. Nam. 27» ure Dezelfde. Voorm. 97a ure Leeskerk. Nam. 27a Leeskerk.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2