Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen w s c h - V1 a a n d e r e n Nd. 24. DINSDAG 29 JUNI I92Ö. 12e Jaurg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. Binnenland. De Landbouwfeesten. F! Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKF.R-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvooriniddag 11 ure. Duitsekland Het volksreferendum heeft de Duitsche Rijksregeering voor nieu we, vrijwel onverwachte moeilijk heden gebracht. Eer zij het resul taat van de volksuitspraak kende, heeft zij gemeend, dat de Rijksdag het vraagstuk der schadevergoe ding aan de gewezen Vorsten zou kunnen oplossen door het een voudig aannemen van een des betreffend wetsontwerp, nog wel bij meerderheid van stemmen. Doch nu 15 millioen geldig uit gebrachte stemmen zich verklaar den vóór onteigening zonder scha devergoeding, durft de Rijks regeering die oplossing niet aan en wenscht zij een twee-derden meerderheid, gelijk de Grondwet die eischt voor meer ingrijpende voorstellen. Om deze te bereiken, is even wel de medewerking noodig zoo wel van de sociaal-democraten, die het van huis uit communisti sche voorstel steunden, als van de Duitsch-nationalen, die uit den aard der zaak niets willen weten van benadeeling van Allerhöchste en andere .Majestaten. Men wil weten, dat Rijks-kan selier Marx zoekt naar een com promis-voorstel. Doch om dit er door te kunnen halen, moet hij den steun hebben van de Volks partij, welke niet bereid is tot eenigerlei concessie aan de „So- zi's", terwijl het Centrum even vriendelijk denkt over het doen van ook maar één stap in de richting van de Duitsch nationalen. Zal onder deze omstandigheden dr. Marx den Rijkspresident advi- seeren, de beslissing over het in ieder geval netelige vraagstuk als nog uit te stellen tot den herfst of zal hij Hindenburg in overwe ging geven, den Rijksdag te ont binden Wordt er besloten tot dezen laatsten, krassen en kostbaren maatregel, dan znllen, bij de dan komende verkiezingen de tegen stellingen tusschen republikeinen en monarchisten niet weinig wor den geaccentueerd. Frankrtyk. Een van de eerste puzzles, wel ke Cailaux, de negende min. van Financiën van Frankrijk sedert 9 Maart van dit jaar zal hebben op te lossen, is hoe de donane het zal moeten stellen met de piano, welke een Amerik. firma zich geroepen heeft gevoeld, ten geschenke te geven aan den Pre sident der Fransche republiek. Gaston Doumergue aanvaardde dit geschenk niet in privé doch als President der republiek. Maar de douane te Havre, waar de piano aankwam, eischte 6C00 franc in komende rechten, hetgeen de ambtshalve bewoner van hetElysée sneu vond. De directie der douane kwam te langen leste te pas aan het geval, zocht en snuffelde in allerlei voorschriften, en eindigde met de quaestie voor te leggen aan Péret, den 15 Juni afgetreden min. van Financiën, die nog den dag van zijn vertrek gelegenheid kon vin den, aan zijn ambtenaren last te geven, de zaak „met spoed" af te doen. Dit gedeelte van Péret's erfenis zal, dunkt ons, heel wat gemak kelijker in orde komen dan het zwaarderehet herstel van den franc, Griekenland. Bij de uitvaart van de ex- koningin-weduwe Olga van Grie kenland te Florence heeft zich een pijnlijk incident voorgedaan. De republikeinsche Grieksche regeering had aangeboden de begrafenis der ex vorstin op staats kosten te doen geschieden, doch dit was door de leden der ver bannen koninklijke familie gewei gerd. De regeering gaf daarop opdracht aan haar gezant te Rome om de deelneming der regeering aan de ex-koninklijke familie te betuigen en een krans neer te leggen met de woorden Grieken land aan Koningin Olga. Tevens zou de gezant den begrafenisstoet moeten volgen. Doch ex-koning George, die zich als het hoofd der Grieksche koninklijke familie beschouwt, verklaarde dat hij de hulde aan de overledene niet kon aanvaarden van een regeering, welke hij als onwettig beschouwt. De gezant, die dit antwoord een beleediging voor de regeering welke hij ver tegenwoordigt, en voor den tegen- woordigen staatsvorm achtte, ont hield zich daarop van deelneming. Verbod van Feestvieren. In verband met den toestand in de venen heeft - aldus meldt de Emmer Crt. de burgemees ter van Emmen besloten voor taan geen vergunning meer te geven voor het houden van volks feesten op Zaterdag wanneer de arbeiders hun loon hebben ont vangen. Wanneer zulks gewenscht voorkomt, zal ook verboden wor den twee dagen feest te houden in Zwartemeer is dit verbod al toegepast. De rytoer. De rijtoer van Woensdagmid dag zal zeker wel jaren lang in de herinnering blijven van hen, die dezen meemaakten. De mooie rit, waarbij de geheele westelijke helft van Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen werd doorkruist, de groote deelname, het aangename weer daarbij, de voortreffelijke rijtuigen met hunne bekwame chauffeurs, de ongestoorde voort gang, de gastvrije ontvangst op de hofstede van dhr. Aarn. de Bruijne, de begroeting der be volking in alle dorpen en ge huchten, ook door het uitsteken van vlaggen, kortom alles droeg er toe bij, dat die rijtoer den meest aangenamen indruk achter liet. Sommigen voorspelden hier van een chaos, die niet zonder ongelukken zou afloopen. We noemen dat overdreven, maar toch dient het gezegd, dat er verscheide moeilijkheden aan ver bonden waren. Deze zijn echter met glans over wonnen, dank zij de goede or ganisatie, waarvan zeker den heer C. de Putter alhier het leeuwendeel toekwam, dank zij de beide motorrijders, die met een rijks-veldwachter op de duo-zit ting, den stoet voorafgingen, dank zij ook de oplettendheid der chauffeurs, die hunne machine meester waren en ongehinderd de moeilijke bochten namen. Althans onze chauffeur, de heer J. Keizer van Zaamslag, bleek ten volle voor zijn taak berekend. Een goede maatregel was ook, dat op vele punten van den weg een Rijks-veldwachter stond, die als verkeerspolitie dienst deed. In het voorste rijtuig had plaats genomen de leider van den rij toer, de heer Wolfert, burgemees ter van Hoek, met den Inspecteur der Rijksveldwacht. Een woord van hulde komt zeker de talrijke eigenaars van auto's toe, voor de bereidwillig heid, waarmëde zij voor dezen tocht hun wagen en chauffeur beschikbaar stelden. Wat het landschap betreft, dat kunnen we voor onze lezers be kend achten. De vele vreemde lingen waren echter vol lof over de mooie streken, de vruchtbare akkers, de welvaart, die op som mige dorpen heerschte en de ver betering, die vooral op de nieu were hofsteden ingetreden is voor wat de mooie gebouwen en de beplanting der hoeven betreft. Thuisgekomen kreeg men door een paar uurtjes pauze gelegenheid om zich wat op te frisschen, want vooral zij die in een open rijtuig gezeten hadden, lieten duidelijk sporen achter van de stofwolken, die hun voorgangers hadden op geworpen. Het diner. Om half acht waren de feeste lingen weer gezeten rond den disch in de restauratiezaal op het tentoonstellingsterrein. Zooals we schreven, was deze zaal veel ruimer gemaakt, zoodat een zestal tafels, geflankeerd door de be stuurstafel, keurig gedekt stonden. De zaal zelf was versierd met guirlandes en honderden gekleur de glaasjes, waarin een flauw vlammetje, zoodaf het leek of we onder een dak van bloemen zaten. De electriciteit was den versierders hier zeer te stade gekomen. Het gebeurt echter meer, dat een eetzaal keurig versierd is en dit dan feitelijk de hoofdzaak is. Dezen keer kunnen we echter getuigen, dat de exploitant, de heer Van Haperen uit Hulst, het menu als hoofdzaak heeft be schouwd en dan bedoelen we daar niet mee het papiertje, waar de gerechten op stonden, of de veelheid van afwisseling, maar datgene waar het op aan komt, nl. meer dan voldoende bediening, uitstekende waar en goede be reiding (behalve de kuikens) waarover ieder volkomen tevre den was. Zoodra allen gezeten waren, deed cte aigemeene voorzitter, de heer mr. P. Dieleman, een ont stellend bericht hooren, nl. dat de Commissaris der Koningin door plotseling ontvangen droeve tijding verhinderd was om te Axel te blijven. Telegrafisch was hem het overlijden van zijn broeder bericht, die, nog pas 47 jaar oud, een vrouw met jeugdige kinderen naliet. Voorzeker was het na mens allen, dat mr. Dieleman een wo^rd van warme |dee ne ming sprak en teleg afisch aan den Commissaris toegezonden zou worden. Gelukkig duurde de gedrukte stemming niet lang en kreeg de vroolijkheid langzamerhand bo ventoon, die bleef heerschen tot het einde toe. Talrijke toasten werden afgestoken en zooals ge woonlijk werden den een al meer dan den ander pluimen van ver dienste op den hoed gestoken. De voorzitter begon met een dronk te wijden aan H. M. de Koningin en het vorstelijk Huis. Hij hoopte, dat H.M. nog vele jaren rustig en gelukkig zou mogen regeeren. Hiermede was de rij geopend en volgden later ook van den voorz. nog ver- schillenhe hartelijke toespraken, zoo o.a. op het goede oude Axel met zijn rijk verleden, en de dames en heeren, die tot het wel slagen der landbouwfeesten mee werkten. De heer Leenhouts van Zuid- zande herdacht den vertegenwoor diger van den Minister, den heer 1. G. J. Kakebeeke en beval hem de Zeeuwsch-Vlaamsche belangen inzonderheid aan, de heer Van Dixhoorr. toostte op dr. Lovink, die zooveel voor den landbouw deed en wiens wijze lessen men ter harte kon nemen, de voorz. wees op de vertegenwoordigers der Ged. Staten, de heer Welleman dronk op de samenwerking tus schen Z. L. M. en Chr. Boeren- en Tuindersbond, die noodig zal zijn voor den strijd om het be staan in de toekomst, de heer Van Oeveren op de gastvrije Axelaars met hun voorzitter, de heer W. Kakebeeke te Goes hul digde het gemeentebestuur van Axel, de heer Vogelvanger de burgemeesters der overige ge meenten, de heer Van Rompu sprak namens Ged. St. en zeide, dat de?e gaarne de traditie volgen om de jaarlijksche vergadering van den landbouw bij te wonen, die een belangrijke tak van ons volksbestaan vormt. Spr. riep den steun in moreel en financieel voor het ontwerp wegsverbete- ring in 't bijzonder van de polder besturen en ingelanden De heer Sneep, voorzitter van de Noord- Brabantsche Landbouw-Aiaat- schappij wees op de samenwer king tusschen beide provincies, die elkaar noodig hebben en wenschte den Zeeuwschen Voor zitter een jarenlange leiding toe. Mr. Dieleman dronk op de nationale eenheid en zocht die in het K N. L C-, waarvan de secretaris, dr. Molhuijzen, hier aanwezig, de ziel is. De regeeringscommissaris, de heer De Vulder van Noorden herdacht het landbouwonderwijs en noemde de heeren Zwagerman en Van der Plassche. De heer Blok dankte als bur gemeester van Axel, namens ge meentebestuur en de geheele bevolking, voor de gebrachte hulde en hoopte, dat verwezen lijkt mogen worden, de wenschen uitgesproken door mr. Dieleman, die tot zijn 13e jaar als geboren Axelaar in Axelsch costuum ge kleed ging. Hij wenschte hem nog tal van jaren aan het hoofd der Z.L.M. te zien, want het is gebleken, dat men als voorzitter van den Z.L.M. de ware man heeft gekozen. De heer Zonnevijlle wees op de verhouding tusschen de Ver- eeniging van Zeeuwsche Fokkers en de Z.L.M., waar eerstgenoemde zoo vrijwillig terrein en gebouwen plus bijdrage voor de tentoon stelling afstond en stelde een dronk in op den verdienstelijken secretaris der Z.L.M., den heer Kielstra. Ten slotte wees dhr. Van Hecke uit Terneuzen op den rijtoer, die zeker de autoriteiten zal doen zien, dat er aan de wegen nog wel wat te verbeteren valt. De toespraken werden nu en dan afgewisseld door het zingen van volksliederen, waarbij ons „eigen landje" niet vergeten Werd. We zouden tekort doen aan ons verslag, incHep we na lieten te vermelden, dat een goed orkest, onder leiding van dhr. J. Bierlé te Terneuzen, het feest maal met vroolijke muziek op luisterde. Met een aangenamen indruk van een welgeslaagden dag ging men ter ruste, doch niet, alvorens nog even op den barometer te hebben getikt, die ons hoopvol stemde voor de tentoonstelling. Reeds vroeg waren velen uit de veeren, om hun stands te vol tooien en vooral zij, die van bloemenversiering gebruik maak ten, zag men met vaasjes en met plantjes in de weer. Tegen acht uur werd het een drukte van belang op het terrein van wege de viervoeters. Paar den, rundvee, schapen, geiten, varkens, konijnen, pluimvee, enz. werden aangevoerd om op hun plaats te brengen, teneinde tijdig bij de keuring aanwezig te zijn. Prachtig stond de zon reeds boven den horizon en vooral nu alles zijn plaats had gekregen, bleek eerst hoe buitengewoon geschikt het terrein van de V. V. Z. F. is voor een tentoonstel ling als deze. Behalve de uitge strekte ruimte en de zanderige, doch begroeide bodem, kwamen de verharde keuringsbanen en de verschillende gebouwen, als tri bune, vergaderzaal, bestuurskamer en secretariaat uitstekend te pas. Een staf van jury- en commissie leden voor de verschillende af- deelingen deed alles vlot van stapel loopen en dat was ook noodig, want reeds in den voor middag werd de toeloop groot. Ongeveer 10 uur kwam het hoofdbestuur bijeen en was de heer 1, G. J. Kakebeeke, daartoe aangezocht, wegens afwezigheid van den Commissaris der Konin gin, die zooals gemeld wegens droeve familieomstandigheden was vertrokken, bereid gevonden om de tentoonstelling te openen. Onverwachts voor dit feit staan de gaf de heer Kakebeeke meer een causerie dan wel een rede en begon met erop te wijzen, dat men wel eens gemeend heeft orde te moeten scheppen in den chaos, die men zich inbeeldde dat bestond in de landbouwtentoon stellingen. Aan het Kon. Ned. Landb.-Comité is dit niet gelukt, en hier is het gebleken ook niet noodig te zijn. In Zeeland heeft men een goede regeling en een flinke organisatie. De lanbouw- tentoonstelling is ook niet meer, wat ze vroeger was, nl. een pretje en een groot feest. Neen dat gaat thans samen met een ernstigen wil om op de tentoon stelling te leeren, te gaan zien, wat men nog niet gezien heeft en wat nuttig nu wat schadelijk is voor het bedrijf. Het is 16 jaar geleden dat Axel een ten toonstelling gaf en er is sedert groote vooruitgang te constatee- ren. Ook het feit, dat er bij die gelegenheid autoriteiten van Rijk en Provincie en menschen uit allerlei streken des lands met elkaar spreken, is van groot belang. Vervolgens wees spr. op het nut der samenwerking tusschen de Z. L. M. en de Chr. Boeren bond, die noodig zal zijn voor de toekomst, welke zorg baart. Spr, heeft veel gehoord van Axel's geschiedenis, maar ook nu mag Axel er nog wezen. Als Centrum der streek met een prach tig terrein, heerlijk zomerweer, COURANT

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1