Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c h - V1 a a n de ren No. 23 VRIJDAG 25 JUNI 1926. 42o Jaarg. J. C. VINK - Axel. Bij dit blad behoort een bij voegsel. De Landbouwfeesten. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. In de hoofdbestuursvergadering werden door den heer mr. P. Dieleman verwelkomd verschil lende autoriteiten, o.w. de heeren J. A. van Rompu en mr. R. van Dusseldorp, afgevaardigden van Ged. Staten, en 1. G. J. Kakebeke inspecteur van den landbouw, dr. A. Molhuijzen, secr. van het Kon. Ned. Landb.-Comité, B. en W. van Axel, de afgev. van den Chr. Boeren- en Tuindersbond en de pers. Op grond van het feit, dat in een vorige vergadering besloten was om jaarlijks tot eerelid te benoemen, diegenen, die door bijzondere verdienste, of 50-jarig lidmaatschap zich hadden onder scheiden in de Z. L. M werden heden als zoodanig voorgedragen de heeren M. Kleinepier, Koude- kerke, J. van de Sande, te Cad- sand, K. J. A. baron Colot d'Es- cury te Kloosterzande en Jac. Dielgman Pz., te Zaamslag. Van Z.Exc. den Minister van Landbouw was bericht van ver hindering ingekomen, zoodat de tentoonstelling door den Commis saris zal geopend worden. Be sproken werden o.a. de vraag of boken (dorschen) van vlas onder de Arbeidswet valt. Uitgemaakt is, dat zulks niet het geval is, als het geen industrie (braken of zwingelen) betreft. De Z. L. M. zal zich voortaan ook bemoeien met aangelegen heden tot den tuinbouw behoo- rende. Ook de export van geslacht vee werd besproken. Dr. Mol huizen lichtte het verbod van invoer door Engeland uitvoerig toe en was van meening, dat andere invloeden achter die zaak schuilden en b.v. het publiek daar werd bang gemaakt voor buitenlandsch vleesch, om eigen veeteelt te bevorderen en zelfs een afzetgebied te krijgen in de dominions. Hij verwacht niet, dat de export naar Engeland nog ooit zoo groot zal worden. Nadat nog meer ondergeschikte onderwerpen waren besproken noodigde de heer Van Dixhoorn de aanwezigen aan een souper jn het Hotel „Het Gulden Vlies". Terwijl deze vergadering haar verloop had, speelde Concordia ten aanhoore van veel belang stellenden er op de naburige tent lustig op los, wat ook volgens programma was. Maar het moge een les zijn, om in 't vervolg geen muziek op de tent te geven, als er op het stadhuis moet gesproken worden, want dat is hinderlijk voor toehoorders en sprekers ge bleken. Op den bepaalden tijd waren de gasten op de versierde boven zaal bij dhr. De Lozanne rond een drietal in hoefijzervorm opge stelde en keurig gedekte tafels gezeten. Hier was het de afdeelings- voorzitter de heer van Dixhoorn die het welkom uitsprak en ver zocht om den eersten dronk te wijden aan H.M. de Koningin en Haar Huis. Tusschen de ver schillende gangen door hoorden we verschillende sprekers. Zoo roemde de heer Dees het werk van den Alg. voorzitter, mr. P. Dieleman, dat zich uit in de tram, de verbindingsweg, de elec- irjciteit. Langen tijd is Z.-Vl. jn het Noorden onbekend gebleven. In den oorlog kwam uit, dat het ons land voor V« voedde en toen is ook meer op de belangen dezer streek gelet. Vooral mr. Dieleman stond daarbij op de bres. Het gemeentebestuur van Axel dankte hij voor de gastvrijheid. Wijzend op de tentoonstelling en de rijtoer hoopte spr., dat die zouden bijdragen om ook de behoeften, die hier nog bestaan te doen uitkomen. Mr. Dieleman wees op de voor trekkers van de paardenfokkerij, o.m. in de eerste plaats dhr. Van Dixhoornde heer Oggel op de goede eigenschappen van deAxel- sche boeren en dronk op het wel zijn van den heer Jac. Dieleman Pz Hij hoopte dat de tentoonstel ling zou leiden tot meer inten- sieven landbouw. De Burgemeester achtte het een groote eer, dat in Axel de ten toonstelling met zijn aancleve gehouden wordt en brengt hulde aan de werkers de heeren Van Dixhoorn en Jan de Putter met hunne medewerkers. Dhr. J. de Kraker wees erop als afgevaardigde van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, dat hij niet geaarzeld had om met het Bestuur samen te werken tot welslagen van de tentoonstelling der Z. L. M. We staan, zeide spr. niet tegenover elkaar, maar naast elkaar, jagend naar hetzelfde doel. Dhr. Kakebeeke besprak het landbouwonderwijs, waarvan de heeren Le Feber en Zonnevijlle hier de baanbrekers waren. En zoo ging dat voort in vroo- lijken toon naarmate het einde naderde, terwijl een strijkje de gezelligheid verhoogde. Met een tot ziens voorde vol gende dagen werd afscheid ge nomen, want er stond nog heel wat voor de boeg. Het heerlijkste maanlicht omgaf de huiskeerenden en voorspelde een niet minder heerlijke dag. Reeds vroegtijdig waren tal van gasten op het terrein der tentoon stelling gekomen, waarin de voor deze gelegenheid veel ruimer ge maakte restauratiezaal de alge- meene vergadering werd gehou den, toen de heer mr. Dieleman als aanvangssein den hamer liet hooren. Die algemeene vergadering van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij heeft altijd iets aantrekkelijks. Men zou het kun nen noemen de mobilisatie der Zeeuwsche landbouwers, want uit alle deelen onzer provincie komen dan eenige personen samen. We durven zeggen, dat er naast de vergaderingen der Prov. Staten ook geen enkele vergadering in onze provincie gehouden wordt, die bijna uit sluitend door Zeeuwen bijge woond, zoo belangt ijk is als deze. Geen wonder dan ook, dat die als regel wordt bijgewoond door den Commissaris der Koningin, en dat daartoe behalve de com missie worden uitgevaardigd alle autoriteiten op Landbouwgebied, voorzoover deze tot onze Regee ring in betrekking staan. Nog maals, het is zoo'n samentrekken van troepen tot het vaandei, dat we zien verpersoonlijkt in den Algemeenen Voorzitter, die niet op treedt als Commandant maar als beschermer. Zegt ons uwe be langen, geeft ons uwe wenschen te kennen, zoo roept hij zijn leden toe. En een staf van me dewerkers staat achter hem, om die wenschen te bestudeeren en indien mogelijk erin te voorzien. Maar een vaandel is niet alleen het symbool, waaronder men be scherming zoekt en vindt, maar ook meestal het sieraad van den troep, of het corps, dat daarach ter staat. En zoo ook hier. We hebben daartoe slechts te verwij zen naar hetgeen mr. Dieleman zeide in zijn openingsrede. Daarover valt veel of liever j niets te zeggen, want ze spreekt voor zichzelf. Mijne Heeren. De Z. L. M. concentreert zich dit jaar in de landstreek der 4 ambachten en wel speciaal in Axelerambacht, waarvan Axei de hoofdplaats was. De 4 ambachten, die van Hulst, van Axel, van Assenede en Bouchaute bestreken het tegenwoordige Oostelijk Zeeuwsch-Viaanderen en een deel van aangrenzend Belgisch Vlaan deren. Een ambacht was een landstreek onder één wet, een keur, gegeven door den landheer, den graaf van Vlaanderen, en één heer. De 4 ambachten hadden één rechtsregeling en bestuursrege- ling en waren ten nauwste ver bonden met de stad Gent, ook wat hoogere rechtspleging betreft. Maar zij waren met het land van Waes o.a. deel van zoogenaamd Keizerlijk Vlaanderen, zoodat de graven van Vlaanderen voor dat deel evenals oorspronkelijk voor Zeeland leenmanschap verschul digd waren aan de Duitsche Keizers en niet aan de Koningen van Frankrijk, terwijl kerkelijk hier ook niet de bisschop van Doornijk, maar die van Ulrecht gezag uitoefende. De kring of afdeeling Axel van onze Maatschappij bevat geheel het oude Axelerambacht. Heden namiddag hopen wij geheel de vruchtbare streek te zien. Wij zullen een belangrijk gedeelte zien van Axel zelf, de oude plaats uit het diep der M. E (middeleeu wen) en toen reeds in grooten bloei door landbouw en handel en zoo rijk dat vruchtbare polders door enkele familiën konden worden ingedijkt en een, tevens bedijker en bur gemeester, de Buth, zelfs een studiebeurs aan de Universiteit van Leuven kon stichten uit wel ker revenuen tot op de dagen van onzen Koning Willem 1 voor studie werd genoten, toen zij vereenigd werden met andere beurzen, naar het schijnt. Wij mogen ons in Axel zelf de woning van den Abt (thans is dit perecel in tweeën geschei den en bewoond door de heeren Blansaart en Vir.k) herin neren of in den geest Ds. Jan Scharp uit veel later tijd nog een wandeling zien maken door de Lange Noordstraat. Wij mogen ons daar verlustigen aan de be drijvigheid door een 49 tal zout- keeten of scauwen veroorzaakt, en ons hier ter plaatse aan 3 Schouwen van de familie Van Borselen herinneren. Wij zien daar ginds nog de vaart uit de stad komen bij den Kinderdijk om Oostvaart genoemd langs Zuiddorpe (ten Zuiden immers van Axel gelegen dorp) door den Moerspuipolder, langs Ter Hole en Weerzacxhole waar de molen •stond, te komen in den Moer- beke polder en vandaar Westelijk naar de kade te Overslag, alwaar eerst ook schepen en later goe deren door de zoogenaamde ADVERTENTIÉN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Overdracht werden overgebracht om verder door Langeleede langs Wachtebeke Roodenhuijzen, te j komen in de Burchgravenstroom en hierdoor weder langs Langer- brugge naar Gent. Aan den anderen kant zien wij de vaart die van Zuid naar Noord Axel doorliep, de vaart langs Vaartdijk en Speij (Spui) naar Terneuzen gaan, waar zij op de latere vischmarkt in de binnen haven eindigde, terwijl daar aan weerszijden reeds in overouden tijd eenige huizen aan de caye waren gebouwd, oorsprong van Terneuzen. De caye en de zeewering on derhield Axel, Axel overheerschte de streek en eerst 1534 op 2^ April werd Terneuzen door Wil lem den Zwijger tot stad gepro- mov,e d en tijdelijk daardoor van Axel gescheiden, nadat Graaf Philips van Hogenloh met 19 vendelen er was geland in 1583 en de Moffenschans had opge worpen, van waaruit hij het om ringend land brandschatte en onder water liet zetten. Hierdoor zag men op den vierden van Februariedag in het jaar 1580 en viere Saamslag staan in gloeiender viere. 't Was gedaan door den Grave [Hohenholach, Die met zijn troepen in Neuse [lagh. Ook de heerlijkheid Zaamslag behoorde met dé dorpen Zaamslag, Othene en Aandijke en de eigen dommen van de Matheser ridders of de Tempeliers tot Axeler am bacht, gelijk op het op Axels ge bied gelegen dorp Beoostenblij. Ook die na den vrede van Munster weder in vruchtbare velden herschapen landen be zoeken wij vanmiddag. Maar ook in de M. E. waren zij even vruchtbaar en bewoond, zelfs was toen de streek veel aangenamer dan onder de repu bliek. Toen was het echt ach terland en werd veelal verwaar loosd ofschoon in onderscheiding van andere buitenprovinciën en generaliteitslanden in Brabant b.v. meermalen uitnemende magistra ten het land bestuurden. Van den overkant der Schelde uit Beveland en Walcheren wer den onder de hoede der Staten van Zeeland verscheidene fami liën hier overgebracht. Dit deel van Zeeuwsch-Viaanderen was geen generaliteitsland, maar stond onder het bestuur van Zeeland. Het werd genoemd Het Commit- timus naar het beginwoord van der note (wij dragen op), waarbij de Generale Staten dit bestuur aan Zeeland toevertrouwden. Ondanks dat waren de zeden uitermate min en onbehagelijk en was het leven op een laag peil, hetwelk inzonderheid blijken kan uit de kerkeraadsnotulen. In de 18e eeuw kwam, wellicht ook mede onder Franschen invloed, wel eenige verzachting der zeden. Talrijke goede Fransche families vestigden zich hier na de op heff.ng van het edict van Nantes in het begin der 18e eeuw en worden nog met eere herdacht of onder ons genoemd. Ik her inner slechts aan Paulus, uit welke familie, die zoo lang Axel bestuurde, de beroemde Pieter Pauius te Axel werd geboren Ik denk aan de stoere mannen van Franschen oorsprong hier voor mij, in de Feijter in Zaam slag's achtbaren burgemeester ten gitnemend vertegenwoordiger vindend of aan Dees, die o.a. in den vtce-president van de afdeeling Axel zulk eeu waardig lid vindt, inderdaad niet geheel aan Fransche levendigheid ge speend. De bevolking alzoo samenge steld uit Zeeuwen, Vlamingen en Franschen en weer vermengd met Spaansch bloed, vormt thans een geheel eigen karakter, waar voor men oppassen moet dat het niet door invloed van de landen van overzee vervormd wordt. Immers al wat vervormd wordt, is een wangedrocht. Men kan in geestelijke of godsdienstige een heid, ook in gemeenschap met anderen leven, zonder daarom nog zijn eigen stempel te ver liezen. Edochik zeide zeker ook in de M. E. was het hier een vruchtbaar bewoond land, dat genoot van Vlaanderens rijk dom en beschaving. In tal van actes en charters der M. E. lezen wij de ons zoo vertrouwde namen reeds tot zelfs de ronde putten toen tusschen Zaamslag en Axel, die in een huurcontract van 1280 (April) worden genoemd, waar een cort gemet werd verpacht in den toenmaligen Deckinpolder, aan de Suytside der groedepit. Heer Philips van Axel, de Vriend der Vlaamsche graven, heer Jan van ühistelles, de groote reiziger der der M. E. die de boekweit uit het Heilige land meebracht en daardoor oorzaak is geworden van Zuiddorpe's wapen (daar was immers zijn slot?) heer Jan van Scoutste van Saamslach en later de heer van Capsele, Jan de Buth, van Steelant, de van Borselens, de van Cruninghens en de v. d. Grachls. Wie de geschiedenis der 4 ambachten eenigszins kent, kent ook hen. Wij zullen ook zien het zange rige Koewacht, waar Mathilde van Peene lieve verzen dichtte, van later datum, en bewonderen hoe ook op lichten zavelbodem tegenwoordig, dank zij de toe passing der kunstmeststoffen en de hooge landbouwontwikkeling iets anders kan geschieden dan koeien wachten. Na het edele Zuiddorpe, wacht ons dan de Graaf Jansdijk, alszoo genoemd naar Graaf Jan van Namen, die Vlaanderen bestuurde en den grooten zeedijk liet leggen vanaf Knocke in het Westen tot aan Antwerpen aan de Schelde toe ter bescherming van het vrucht baar land. Daarbij vergeten wij niet hoe Maria van Artois als weduwe van Graaf Jan I van Namen het schor- reke van Terneuzen bij Axel liet indijken en van den Utrechtschen bisschop verlof kreeg daar de Triniteitskerk te stichten, waaraan de polder Triniteit nog herinnert, daar ginds bij de hofstede de Moffenschans, later zoo beroemd geworden door den kruidtuin van den geleerden predikant Petius Hondius, de vrind van onzen Mourinck. De Graaf Jansdijk Iaat van zijn hoogte ons de Westdorpsche Lnden zien, weer vruchtbaar gemaakt onder Albertus van Oos tenrijk en Austriche en Isabel a, terwijl ook de Canis- of honden- vliet akkerland werd, dat rijkdom en overvloed aan den Westdorp- schen landbouwer schonk. in Sas van Gent genaderd be speurt een historisch oog (het is 4 April 1562) de schuit van den Lekkerkerker Pieter jacob- sen Zoetemelk» die voor het eerst AXELSCHE 'V COURANT

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1