Toeyal of Voorbeschikking Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c li - Vlaanderen. No. 21 VRIJDAG 18 JUNI 1926. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 8 Juni 1926. Aanwezig alle leden, benevens den voorzitter, den heer F. Blok, burgemeester. (Slot.) Dhr. Weijns ging niet in op de persoonlijkheden, die dhr. 't Gilde geliefde te debiteeren, maar wilde wel zeggen, dat hij van begin af gezegd heeft, dat het niet zou gaan om de P. Z. E. M. er buiten te houden en dat komt nu wel uit. Wat de P. Z. E. M. rendabel acht sluit zij aan en de andere gedeel ten laten zij liggen, die alzoo nooit stroom zullen krijgen. En als er geraamd wordt dat van de buitenwijken f6000 en binnen f 18000 komt, dan is dat f 24000, dus is f23000 aan den veiligen kant. Dhr. Dieleman merkte op, dat dit punt al veel tongen in bewe ging gebracht heeft en moest ook zeggen, dat B. en W. hier geen geringen sprong nemen. We hebben twee menschen gehoord, die in allen ernst hebben gespro ken en men niet eenzijdig kan noemen. Spr. dacht dat in verband daarmede de verwachting van B en W. en sommige raadsleden te optimistisch is. Dhr. v. Dixhoorn spreekt van 950 perceelen, die zouden aansluiten, maar spr. re kent op de helft of hoogstens 600, dat zou aan f 25 per perceel dus f 150.000 zijn, of net de som, die we eerst wilden garandeeren, al werd het later f 170000. Spr. kan wel begrijpen dat de P.Z.E.M. koopman speelt nu de Raad van f 15000 is geklommen tot f23000. Wat zal er tegen zijn om straks f 30 000 te bieden Dat gaat den verkeerden kant uit. Er wordt berekend, dat op de garantie een verlies zou geleden worden van f 3000, maar het is geen f3000, doch f 12000 verlies, want er komt ook nog bij een verlies van de gasfabriek van f8750. Het zou dus een groot nadeel voor de gemeente zijn. De P.Z.E.M. is al druk bezig met draden spannen, welnu, laat zij haar gang gaan en aansluiten dengene die het vraagt. Als dhr. Van Dixhoorn zegt, dat buiten de kom veel om electriciteit wordt verlangd, kan spr. dit niet ge- looven. Hij zou eenvoudig con cessie geven aan de P.Z.E.M. voor aansluiting die het dan hebben wil, neemt het, maar ons niet verbinden, dan zullen we een groot verlies sparen. Daarom ontraadde hij het voorstel van B. en W. Dhr. Baert achtte de garantie eveneens te hoog en verwachtte niet veel aansluitingen en evenmin een verbruik van 60 K.W.U. per perceel. Hij heeft vernomen, dat er nu slechts 30 aansluitingen zijn in de kom en dus zal er een groot tekort zijn, als men rekent op 50.000 K.W.U. Spr. achtte ook het best te handelen in den geest van dhr. Dieleman en dan ieder laten aansluiten, die het verkiest, want het verengen is niet zoo erg, als wordt voorge steld en zeker zullen we dan niet elk jaar zoo'n groote som moeten bijleggen. Als er binnen nog maar 30 aansluitingen zijn, wat zal het dan buiten zijn Spr. kan het voorstel niet steunen. Dhr. Weijns wees erop, dat men het verlies van de gasfabriek toch had, of de P.Z.E.M. aansluit met of zonder de buitenwijken en begreep niet dat men terugschrok van de hooge cijfers. De gas- directeur noemde wel een ver bruik van 80.000 en dhr. Duetz van 110.000, terwijl dhr. Van Vliet de minimum en maximum- cijfers laag noemde. Zelfs zeide dhr. Duetz, dat als het gebruik niet hooger is, sluit dan gauw een contract met de P.Z.E.M. Dhr. 't Gilde noemde nog een staaltje van groot verlies in de gemeente Stompwijk-Veur, bij Leidschendam, een gemeente met 7500 inwoners. Daar werd in 1921 357.986 M8 gas geleverd en bij een dure kolenprijs f 2500 winst gemaakt. Toen er in 1922 evenals hier met geweld electri citeit moest komen, werd de gas productie 232.775 M8 en ondanks goedkoope kolen voor f 2300 ver- (1® »Het is zonderling, dat ook gjj juist op die gedachte kwaamt. Het zonderlingste echter is, dat ik wakker werd, toen de hertog mij bevrydde, ik werd inderdaad wak ker en zag hoe de dame met den deken onder den arm lang zaam de deur uitging. Sedert dien nacht droom ik steeds het zelfde, immer benauwender wordt haar druk, steeds later komt de hertog my te hulp, maar altijd zie ik haar duidelijk uit de kamer zweven 1 En toen ik my gister avond myn harp liet brengen en mijn geliefd Desdemona-liedje speelde, toen spot maar met my toen ging de deur open, de dame keek in de kamer en knikte mij toe.« Zij had dit half schertsend, half ernstig verteldzy werd steeds ernstiger. »Nietwaar, majoor,* zeide zij, >als ik sterf, dan zult ge ook mijner gedenken Het aan denken van zulk een man is mij dierbaar. •Prinses 1* riep de majoor uit, Urwtyl hy tevergeefs zijn smart lies geleden. In plaats van een flink gezond bedrijf kreeg inen daar twee noodlijdende fabrieken, i We kunnen er een voorbeeld aan nemen. De landbouwers willen het erop wagen en de zaak in hun belang forceeren, doch als zij de verantwoording op zich willen werpen, moeten zij dat weten, maar ik doe er niet aan mee. Dhr. Oggel zou aan het voor stel nog willen toevoegen „ten hoogste" 45 en 20 cent, want zooals het er nu staat, zou de prijs niet kunnen verlagen. En, zoo vroeg spr., hoe denken de tegenstanders van het voorstel zich de electrificatie der buiten wijken, ais er een gedeelte is aangesloten en de bewoners van andere wijken, b.v. Kijkuit, dat ook vragen Dat zal dan mis schien nog meer kosten dan het geen we nu betalen. Dhr. Dieleman achtte dat een voudig. Er ligt daar een kabel in de buurt en al is die van een andere gemeente, daarin was toch wel te voorzien. Maar hoe komt men er achter, dat de gemeente al of niet aan de garantie is? Krijgen we inzage in de boeken? De Voorz.Dat kan in de voor waarden opgenomen worden, maar dat is van later zorg, we hebben eerst het voorstel van B. en W. Dhr. Van Dixhoorn durft met een gerust geweten tegenover de kiezers het voorste', steunen en zou het een groote onrechtvaar digheid vinden, als het eene deel der burgers bij de P.Z.E.M. kon aansluiten en het andere deel ver staken bleef. Spr. herinnert zich een rijmpje, dat hier wel van toepassing schijnt Hij, die met veel gewichtigheid Steeds aanspoort tot voorzichtigheid, Getuigt niet steeds van richtigheid, Maar dikwijls van kortzichtigheid. Dhr. van de CasteelIk geef niet met een gerust geweten mijn steun aan het voorstel. Als dhr. Baert zegt. dat de P.Z.E.M. heeft rondgeloopen voor contracten en er nog maar 30 geteekend heb- zocbt te bedwingeo, »zet toch zulke gedachten van u af, geaacb ten die toch onmogelijk voor uwe. genezing heilzaam kunnen zijn!* De opperholmeestere* verscheen in de deur en gaf een teeken, dat de audiëntie geëindigd moest zijn. Sophie reikte den majoor de hand ten afscheid. Nooit had hy met dieper gevoel van smait, liefde en eerbied de hand van een meisje gekust. Nog eens hief hy het oog tot haar op, hy ontmoette hare blikken, die vol weemoed op hem rustten. De opperhofmees ters trad nader de majoor stonc opboe zwaar viel het hem, met koude gezelschapsvormen te moe ten scheiden van een wezen, dat hem in weinige minuten zoo dierbaar geworden was »Ik hoop,* zei hy, »uw door luchtigheid bij de eerstvolgende audiëntie geheel hersteld te zien.* »Ge hoopt majoor?* hernam zij weemoedig lachend ivaarwel ik hoop niet meer.* In de residentie sprak men eeni ge dagen lang over niets dan over de ziekte der geliefde prinses nu eens zei men, dat ze zeer ziek was, dan weder gat men hoop ean onzekerheid, verschrikkelijk voor alien, die haar meer van ben, kan ik het voorstel niet steunen. Dhr. Dieleman wilde wel door gaan vooreen kortzichtig mensch, maar geloofde toch, dat het zijn nut gehad heeft, dat de zaak van alle kanten bezien is en de te genstemmers weten op weike gronden hun stem berust. Dhr. 't Gilde had gehoord, dat de P.Z.E.M. plan had om Sassing, Schapenbout, Spui en Magrette te electrificeeren, daar is dus geen garantie voor noodig. En wat Fort en Kijkuit betreft, die kunnen immers zonder de apen liefde van dhr. Van Dixhoorn ge holpen worden door een kabel van Hulst of Boschkapelle Dat zou best met een duizend gulden of drie gaan en voor die subsidie zou spr. wel te vinden zijn. En als dhr. van Dixhoorn ons kortzichtigheid verwijt, wil hij best gelooven, dat dhr. Van Dixhoorn het alles alleen weet en wij allen te dom zijn om dat te begrijpen, zei spr. De Voorz. zag liever, dat men die persoonlijkheden achterwege liet. Hij achtte thans de zaak genoegzaam besproken en bracht het voorstel in stemming, dat werd aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Vóór de h.h. Oggel, Koster, Kruijsse, Dixhoorn, Weijns, J en P. de Feijter. Tegen de h.h. Baert, 't Gilde, van de Casteel en Dieleman. De Voorz. sprak de hoop uit, dat Ged. St. dit aanbod zullen aanvaarden en het moge blijken een verstandig besluit te zijn, waarvan de gemeente de vruchten zal mogen plukken. 9. Verzoek G. Heijnsdijk. De Voorz. deelde mede, dat G. Heijnsdijk vergunning vroeg om de deuren van zijn te maken garage naar buiten te laten draaien. B. en W. adviseerden om dit verzoek af te wijzen, mede op advies van den gemeente-opzich ter. Dhr. Oggel zei, dat adressant de deuren in vieren wil maken, zoodat ze dan niet op de straat, caby kendeD. Op ean morgen, zeer vroeg, bracht een bediende den majoor een b istje. Een blik op dit welbekende voorwerp en op de rouwkleederen van den bediende zeiden hem, dat de prin ses niet meer was. Hij had veel verloren op aarde en toch had geen enkel verlies hem zoo innig, zoo diepgetroffen als dit. Het was hem, als had hy nog slechts één taak op aarde, Damelyk het legaat der gestorvene naar zijn bestemming te brengen hij zou deze stad, die zoo droeve herinneringen voor hem had, da- delyk verlaten hebbeD, had het verlangeu, om haar stoffelijk over schot ter aarde te zien brengeD, hem niet weerhouden. Toen de plechtige tonen van al de klokkeD, toen de treurmuziek en de laDge ry der fakkeldragers verkondigden dat Sophie naar de graven barer voorvaderen werd heengebracht, toen verliet hij voor het eerst zyn woning en sloot zich aan by den stoet. Hy luisterde niet naar het gefluister der menschen, die spra ken over de oorzaken van hare ziekte en van haren doodhij had slechts ééa gedachte slechts het oogenblik, waarin haar oog nog eenmaal op hem gerust had, waarin zijn lippen bare band maar slechts over de stoep komen, n dat geval kon hij er wel voor stemmen. Dhr. P. de Feijter was ook voor oestemming. Dhr. van de Casteel wees op iet verzoek van Baert onlangs, wien werd geweigerd om rol- uiken te maken en nu begreep lij niet, dat als dat niet mocht, het hier met die deuren wel zou mogen. Dat behoefde z. i. niet eens besproken te worden. Dhr. 't Gilde was er ook tegen, dat als er een verordening was, men telkens daarvan afweek. Het is niet in 't belang van't verkeer. Op de eene plaats zou men f 1000 ijeven om een stoepje vrij te maken en op de andere plaats de straat belemmeren. De Voorz.Dat is ook onze meening. Dhr. Weijns zag er niet zoo'n groot bezwaar in. Als de deuren dubbel draaien, wordt de ruimte van de straat er niet smaller om. Dhr. Baert meende ook, dat het verkeer er niet zoo druk is en als die man dat voor zijn be drijf noodig heeft, is het moeilijk om dat te weigeren. Dhr. Kruijsse Kan Heijnsdijk er geen schuifdeuren of een rol luik maken Hij is nu toch nog bezig aan het werk, en hoe veel menschen hebben niet veel onkosten gemaakt, nu de straten ter wille van het verkeer zijn verbeterd. Dhr. van Dixhoorn was het hiermee eens. Ook konden de deuren misschien wel naar binnen draaien. Dhr. 't Gilde stelde voor om dit punt uit te stellen tot een volgende vergadering, doch dit werd verworpen, waarna dhr. Oggel voorstelde om het verzoek toe te staan, wat werd aangeno men met 7 tegen 4 stemmen. Vóór de h.h. Oggel, Koster, Baert, Weijns, Dieleman, J. en P. de Feijter. Tegen de h.h. Kruijsse, Dixhoorn, 't Gilde en v. d. Casteel. Daar niemand verder het woord wenschte werd de vergadering gesloten. hadden aangeraakt, slechts dat oogenblk stond hem voor den geest. Men nam de teekens ba rer hooge geboorte van de baar men liet haar langzaam nederda len, tot het stof harer voorvaderen De menigte ging uiteen, de ge leiders verlieten het portaal. De majoor wierp nog een blik op ds plaats, waar zij verdwenen was en ging ook heen. Vóór hem ging met onzekereD, sleependen tred eeD oude man, die bitter weende. Toen de majoor aan zijne zyde was, keek by om het was de regisseur der opera. •Zoudt ge niet willen, heer baroD, dat wij slechts gedroomd hadden en dat het lieve kind, dat men begraven heeft, nog in leven was »Waar spreekt ge mij over 1* riep de baron met afschuw uit; ja, by God, het is zooals gy droomdet, zy is begraven en wij beiden gaan naast elkander van haar graf.* Daarom moet de mensch niet spotten met lot,' zei de oude met droeven ernst. »Is het heden niet elf dagen geleden, dat wy Othello gaven Den achtsten dag is zy gestorven* •ToevalToevalriep de majoor uit. Wilt ge uwe waansicuiga meeningen ook nu nog doordrij ven »Weet ik niet maar al te goed, waara&D zij stierf? Wel heeft een dolk hare ziel doorboord evenals de borst van Desdemooa; een ellendeling, zwarter dan uw Othello, heeft haar hart gebroken maar toch is het bijgeloof, waan zin, haren dood en nwe opera by elkander te brengen!* •Onze stryd maakt haar niet levend,* zei de oude man ont roerd. •Gelooft^gy wat ge wilt, geëerde heerIk zal het, cooals het my bekend is, in myne ope rakroniek noteeren. Het heelt zoo moeteD zijn •Neen hernam de baron bij na woedend, »ueen, het heeft zoo niet moeten zyn n woord van my had haar misschien kunnen redden. Breng my in Godsnaam uwen Othello niet in bet spel; het is toeval, oude anders niet,* Met uw verlof, er bestaat geen toevaler bestaat slechts beschik king. Doch ik heb de eer, u te groeteD, want hier is myne wo ning. Gelooft gij overigen», wat go wilt,* voegde de oude er by, terwijl hy de koude hand van dea majoor in de syne klemde, »het noodloot is daar, zy stier! acht dagen us Othello.* EINDE. AXEL

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1