Nieuwe blaDke Zoutevisc! As Groote Opining Zomer-Mantels Votirloopig Bericht. Hofstede b. Een partij Bouwland, Kousen Sokken 0?sïhëiaden Prima Bloemkool- en Koolraapplanten Wijnen, Likeuren, Sterke Dranken, Limonades Sigaren BENZINE (Shell) MOTOR-OLIE (Shell) OMROL (Shell) Manufacturen, Modes, Aanverwante Artikelen Bonbons, Confituren, Jams, Conserven, Delicatessen. naaien van alle voorkomend werk Axel. Firma P. H. Yeenhuizen. Prima volvette A. KOLFER. Firma P, fi. Veenhuizen. Dinsdag 6 Juli a.s. bij instel Dinsdag 13 Juli a.s. bij toewijzing Firma A. J, Claessens. Voor H.H. Landbouwers, enz. Yoor H.H. Herbergiers, enz, Yoor H.H. Automobilisten, Motorrijders, enz. Yoor Particulieren en Verbrnilrers Yoor allen die bezoek krijgen Firma P. H, Yeenhuizen» Rechtszaken. Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. wijzigingen der Verordeningen Reglement der Wegen en Voet paden Art. 42 1. AANKONDIGING. Advertentiën. Vereeniging ter bevordering van liet Vreemdelingenverkeer. IW" Winkelweek "Vi Uw Auto, Uw Motor, Loopt zuinig en snel Bij 't gebruik van „Autoline" Van 'tbekende merk „SHELL" Ontvangen Uitsluitend eerste kwaliteit. Firma P. R. Veenhuizen. begint heden 15 Juni. Onze tweede zending overtreft de vorige. enz enz Het nieuwste, het fijnste in voor de coöperatie nadeeligen zin 2e. Een andere vraag isKunnen de grootere kapitalen, welke in de coöperatieve suikerfabrieken zijn vastgelegd en welke nu eigenlijk slechts enkele maanden per jaar productief zijn, ook de overige maanden van het jaar niet meer of minder rendabel worden gemaakt? Het spreekt vanzelf, dat het bestuur deze vraagstukken bin nenskamers al eens aangesneden heeft, omdat dit misschien net zou kunnen aanvullen, wat men thans op den bietenbouw te kort komt. Men zou daarmede het belang van de coöperatie, doch ook dat van de gemeenschap dienen. Want men schatte het voor ons land niet gering als de bietencultuur zou verdwijnen. Men ga globaal maar eens na, welke sommen daarbij worden besteed aan arbeidsloon, op het landbouwbedrijf zelf, bij het ver voer per spoor, tram of schip en bij de verwerking der bieten in de fabrieken. En daarnaast welk een omwenteling dit zou geven op het bedrijf, niet alleen wat de vruchtwisseling betreft, maar ook in verband met verschillende afvalproducten, welke voor an dere bedrijfstakken groote waarde hebben, als pulp, bietenloof, enz Spr. herhaalt, dat het behoud van de bietencultuur zeker een landbouwbelang is, maar ook een gemeenschapsbelang. Op grond hiervan is het gewenscht en nood zakelijk, dat tot breede massa's van ons volk en ook tot de re geering doordrir.ge, dat de bie tencultuur aan een momenteelen suikerprijs niet meer loonend is en zulks niettegenstaande, dat men vrij regelmatig een groote opbrengst oogst. Ook niettegenstaande, dat men een biet verbouwt met hoog sui kergehalte, waaraan nog steeds de aandacht blijft gewijd niet tegenstaande het voortdurend pogen om de productiekosten te verlagen, zoowel op het bedrijf als in de fabriekniettegenstaande de fabrieken de best geoutilleerde zijn van heel de wereld. Had men nu zekerheid of slechts de overtuiging, dat in andere landen absoluut goedkooper kan worden geproduceerd dan hier, dan zou men geneigd zijn te erkennen, dat men daarvoor op zijde diende te gaan. Maar die zekerheid en die overtuiging heeft men niet Integendeel. Andere landen pas sen hierbij kunstmiddelen toe, die de vraag wettigen of dezer zijds niet het initiatief moet wor den genomen, om te trachten eenige orde en regel in dien chaos te scheppen, of wel, of men niet mede ernstig heeft te overwegen om uit puur zelfbe houd mede buitengewone maat regelen in het leven te roepen. Met anderen is het bestuur in deze kwestie diligent. Voorts verwijst spr. naar het verslag van het dagelijksch bestuur, waar uit blijkt, hoe het bestuur op bescheiden wijze reeds uitvoe ring heeft gegeven aan het pogen om door een klein nevenbedrijf de fabriek in vollen omvang beter uit te nutten. Spreker wijst ten slotte er op, dat de leden zeker reeds met genoegen ver nomen hebben, „dat Zevenber gen" zich ook bij de combinatie- Dinteloord heeft aangesloten en Roosendaal haar contract met 12 jaar heeft verlengd. Deze goede combinatie kan met goeden wil belangrijke invloed uitoefenen op den bietenprijs. Aan het verslag uitgebracht door het dag. bestuur, ontleent de Midd. Crt., dat hulde wordt gebracht aan den directeur en diegenen, die hem ter zijde ston den, voor de wijze, waarop hij er in geslaagd is in korten tijd een raffinage-installatie aan het bedrijf toe te voegen. Mede door het plaatsen van ruim 500 aan- deeler. in de Haarlemmermeer, steeg het aantal aandeelen tot 5662, verdeeld over 1855 leden. De coöperatie trad voor de helft toe als aandeelhoudster in de fabriek N. V. Qlucose- en Tafel siropenfabriek „Union" te Ouden bosch. In het verslag van den direc teur wordt o.a. gemeld, dat in de campagne 1925 werden ver werkt 162204.980 bieten meteen gehalte der snijders van 16.80 pet.op de fabriek werden ont vangen 160.004.460 KG. met een gehalte van 17.31 pet., ter wijl de hoeveelheid betaalde, dus op de ladingplaatsen ontvan gen bieten bedraagt 160 036.864 K.G., met een gehalte van 17.72 pet. De hoogste dagverwerking bedroeg ruim 2VS millioen K.G. Niettegenstaande vele moeilijk heden is de kwaliteit van de geraffineerde suiker van het begin tot het einde uitstekend geweest. Er werden verkregen 156.786 zakken ruwe suiker van hoog gehalte, 77.949 zakken geraffi neerde suiker van uitstekende kwal. en 5 100.000 K.G. melasse. De hoeveelheid droge pulp was gelijk aan die van het vorig jaar, en van dezelfde hoogstaande kwa liteit. Sportnieuws. Marktberichten. HULST, 14 juni. Graanmarkt. Tarwe f 13,a f 16.—. Rogge f 9,a f 10,Wintergerst f9, a f 10.—Zomergerst f9,50 a f 10,—. Haver f 9,— a f 10,—. Erwten f 13,— a f 14,—. Paarden- boonen f 12,a f 12,50. Duiven- boonen f 14,— a f 14,50. Wifte- boonen f af—,—. Bruine- boonen f 10,— af 12.—. Lijnzaad f 14.— a f 15,—.Aardappels f 4,50 a f4,75. Koolzaad f— a f Boter f 1,40 a f 1,50 per K.G. Eieren 26 stuks f 1,43. Slachtvee 4, verkocht 3. Varkens 58, ver kocht 40. Aanvoer eierveiling V. P. Z. 35000. f4 20 per 100 stuks. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 14,- af 17,50. Rogge f9,— a 9,50. Wintergerst f 10, k fll,Zomergerst f a f Haver f 10,— a fll,—. Erwten f 11,— a f 15,—. Paarden- boonen fll,— af 12,Duiven- boonen f a f Bruine- boonen f8,a fll,Lijn zaad f 13,af 14, Biauwmaan- zaad f k f Groen Vlas f8,— a f9,—. Gebookt Vlas f9,af 11,Gezwingeld Vlas f 0,65 a f0.75. Aardappels f af Stroo f 18,— a f 19,—Koolzaad faf— Boter f 1,50 a f 1,60 Eieren f0,041/, a f 0,05. Wisselkoersen. Brussel 7,16. Parijs 7, Londen 12,11 s/<,- New-York 2,48s/* De Burgemeester en Wethou ders van AXEL doen te weten, dat de navolgende 1°. Verordening tot wijziging der VERORDENING OP DE VEEMARKT, betreffende ver scherpt Markttoezicht bij het heerschen eener besmettelijke veeziekte en 2°. Verordening tot wijziging- der ALGEMEENE POLITIE VERORDENING, waarbij het verbod voor het uitvliegen van postduiven, gedurende het tijdvak van 15 Maart tot 1 Mei wordt ingetrokken, zijn afgekondigd te AXEL, den 9 Juni 1926. Burgemeester en Wethouders der Gemeente AXEL brengen ter kennis van" belanghebbenden, dat te beginnen op 23 Juni 1926 van wege de Gemeente eene ALGE MEENE OPNEMING zal worden gehouden van de wegen en voet paden met de kunstwerken. AXEL, den 12 Juni 1926. Burg. en Weth. van Axel vnd., De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Ondergeteekende be- veelt zich beleefd aan tot het A. VAN DIXHOORN Ad. Gediplomeerd Costumière. Doorndijk, Axel. De WINKELWEEK begint DINSDAG 22 JUNI, des avonds ten 6 nrc. Alsdan worden de deelnemers aan den ETALAGEWEDSTRIJD en de winkeliers-leden der V. V. V., welke buiten mededinging wen- schen te blijven voor prijzen, doch wel een speciale étalage gemaakt hebben, verzocht hunne winkels te openen. Iedere winkelier kan aan deze winkelweek bijzondere attracties toevoegen, door te laten raden, meten, tijd bepalen, enz. en daarvoor prijzen beschikbaar stellen. In afwijking van vorige Etalage wedstrijden, waarbij een jury benoemd werd om te beslissen, welke winkeliers het schoonst geëtaleerd hadden, mag thans het publiek beslissen. Het Bestuur vertrouwt, dat het publiek van deze stemming ruim schoots zal gebruik maken en in ernst zal stemmen. Ter aanmoediging stelt de V. V. V. drie prijzen beschikbaar ter waarde van f5,— f3,— en f2,-. De stembiljetten bevinden zich in het programma, alwaar tevens alle verdere gegevens betreffende stemming, enz. vermeld staan. De programma's van V. V. V. zijn verkrijgbaar a f 0,15 per stuk bij de h. h. A P. Esselbrugge, Noordstraat B 68,J.J. de Lozanne, Hotel „Het Gulden Vlies", P. J. Meijer, Goedkoope Winkel en A. van Maale, Sigarenhandel. H. H. Caféhouders en Winke liers, welke zich alsnog met den verkoop willen belasten, kunnen zich alsnog opgeven bij de Secre tarissen E. v. d. Casteel en A. P. Esselbrugge. De programma's zulien van af Donderdag 17 dezer verkrijgbaar zijn. 35 cent per pond. A. MOES, Oosterstraat 55. van We noteeren thans spot prijzen, want alles moet weg. Aanbevelend, Noordstraat B 56. De kwaliteit is prachtig. De Notaris DREGMANS te Axel zal op en op in het Hotel „De Graanbeurs" te Hulst, ten verzoeke van de Kinderen G. VAN HOEVE, ver- koopen o De thans bij hen in gebruik zijnde te Hontenisse, in den Dul- laertpolder, ter grootte van 40 H.A., 45 A. 60 c.A. (90 gem. 237 roeden). Verdeeld in koopen. met SCHUURTJE te Hoek, in den Koudenpolder, ter grootte van 3 H.A., 5 A. 50 c.A. (8 gem. 256 roeden). Nader te adverteeren. te bekomen in elke hoeveelheid. Te bevragen bij J. P DIELEMAN-DEN HAMER, AXEL, O 15. te AXE£j - enz enz. Bet nieuwste op het gebied van Beleefd aanbevelend, Zondagmiddag speelde H. V. V. van Hulst tegen P. C. Ev'ergem voor de Bekerwedstrijden alhier. Rust 2-0; eindstand 4—1 voor H. V. V. Na aüoop had de loting plaats voor de halve eindstrijd, met uit slag dat deze a.s. Zondag gespeeld zal worden tusschen Axel en RuBt Roest van Brugge. Door C. J. v. A., landbouwer te Sas van Gent, is hooger be roep aacgeteekend tegen het von nis van den kantonrechter te Ter- neuzen van 4 Juni 1926, waarbij hij werd veroordeeld tot 100 b. s. 10 d. h. met ontzegging van de bevoegdheid een motorrijtuig te besturen voor den tijd van 1 jaar, wegens overtreding van art. 15 der Motor-on Rijwielwet (met een vierwielig motorrytuig over een weg rijden met zoodanig roe- kelooze vaart, dat daardoor de vrijheid en veiligheid van het verkeer werd in gevaar gebracht.) Van 1 30 April 1926. ZAAMSLAG. Huwelijks-voltrekkin- gen. 1. Michiel Kaijser an Terneuzen), 26 jjm. en Pieternella Elizabeth Faas, 22 j., jd. 29. Jacobus Dieleman (van Cadsand), 24 j., jm. en Neeltje Janna de Feijter, 22 j., jd. Krijn Michielsen i^van Terneuzen), 29 j., jm. en Johanna Adriana van der Hooft, 28 j., jd. Geboorten. 10. Geertrui Willemina Johanna, d. van Jojakim Jacobus Ver linde en Anna Dees. 12. Pieter, z. van Johannes den Hamer en Janneke Aaltje de Feijter. 17. Oda Ceüstina Theresia, d. van Eugenius Franciscus de Moor en Catharina Louisa Mel- 25. Johannes, z. van Johannes Buijze en Catharina Pieternella Witte. 29. Maria Janna Jannetje, d. van Aarnout Hendrik Houg en Maria Janneke Oosterling. Overlijden. 10. Cornelis de Bruijne, 10 m., z. van Jan en Lourina den Engelsman. 12. Jacobus van Cadsand, 74 jweduwn. van Fran^oise van Kerk- voort. 17. Sara de Visser, 82 j wed. van Sent Deurwaarder. 21. Frederika Maria Lansen, 74 j wed. van Jan van Fraeijenhove. 27. Pieternella Dees, 11 jd. van Guillaam en Poulina Riemens. HOEK- Huwelijks-voltrekking. 29. Hendrik van Tatenhove, 23 j., jm. en Maria van Tatenhove, 22 j., jd. Geboorten. 17. Jan, z. van Karel Gilles Donze en Maria Magdalena Dieleman. 21. Jan Jacobus, z. van Adri- aan de Bruijne en Johanna de Regt. 23. Albrecht, z. van David de Groote en Maria Meeusen. 24. Cornelia Neellje, d. van Jan Verstraten en Neeltje Die leman. Maarten, z. van Adriaan Rie mens en Anna Maria van der Gouwe. Overlijden. 17. Cornelis Westerbeke, 80 j., z. van Andries en Adriana de Bruijne- 18. Cornelis Leijs, 89 j., echtg. van Anna Verheijke. 24. Jacobus Rouw, 59 j., echtg. van Elisabeth Wienand. 27. Cornelia Francina de Ruiter, 22 j., d. van Jacob en Lena van der Maas. SAS VAN GENT. Huwelijks-vol trekking. 17 Louis August Renique, 22 j., jm. en Maria Louisa Bosman, 21 j., jd. Geboorten. 10. Marie Louise Nathalie, d. van André C. Ververs en Irma V. Dierick. 15. Lia Louise, d. van Alfred Colpaert en Nathalia M. Lioen. 20. Achille Désiré Eduardus, z. van Edmond C. Buijsse en Iréna Ch. P. de Caluwé. Overlijden. 5. Achil Joannes De Baets, 15 j., d. van Jules en Stephanie de Wispeiaere. 6. Roger Henri Cornu (woonplaats Brussel;, 13 m., z. van Caspard en Bertha P. D'huijvetter. 8. Johanna Paulina Le Coq, 2 m., d. van Abraham en Adriana A. Huijsman. 25. Ema Oscarina de Vleeschouwer, 65 j echtg. van Pésiré J, de Bakker. STOPPELDIJK. Huwelijks-vol trek king. 29. Th. Fr. Jansscns, 22 j., jm. en M. L. Verstraeter, 23 j., jd. Geboorten. 8. Cijrilius Johannes, z. Gijsbrecht Heijens en Paulina Bogaert. 28. Maria Gerarda, d. van jacobus Pieters en Apolonia Dobbelaar. 29. Martha Maria Alphonsa, d. van Al- phonsus Th, F. van Kruijssen en Vir- genia M. E, de Blok. GOUDA RAAS.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 3