M ij n hardis Binnenland. wel noodgedwongen om in 't al gemeen belang er mee mee te gaan, want door de P. Z. E. M. te steunen, worden de lasten der provincie toch kleiner. Spr. be val daarom liet voorstel van B. en W. tot steun aan. Dhr. P. de Feijter merkte op, dat het hem ook tegenviel, dat dhr. 't Gilde nu met zoo'n be toog kwam. We zitten nu al een paar jaar te modderen en spr. heeft zijn steun gegeven aan het voorstel 't Gilde om 2 deskundi gen hier te hooren, om er een eind aan te maken. Spr. juichte toe, dat we een bekwaam en on partijdig adviseur hadden, die de zaak heeft toegelicht. Dhr. 't Gilde Wie, want we hadden er twee Dhr. P. de FeijterVolgens het rapport van den heer Van Vliet zouden we bij een garantie van f250.000 een risico loopen van ruim f 18000, wat niet is weersproken, dus is een garantie van f 230.000 wel aanneembaar, 't Is zooals de h.h. Weijns en van Dixhoorn zeggen, wat zullen we doen zonder de P. Z. E. M. Spr. was in beginsel ook wel voor zelf-exploitatie, maar als we er slechts U/s cent per Ms gas mee verdienen, vond hij beter, dat we van al dat geslommer af waren en kon hij thans mee gaan met het voorstel van B. en W. Dhr. 't Gilde zei, dat de h.h. Weijns en Oggel hem herinnerden aan het verbruik van 50 000 K. W.U. Dat ik zulks eens precies wou weten, daaruit blijkt juist, dat ik tot de pessimisten behoor en rekening wil houden met de werkelijkheid. Dhr. Oggel berekent wel een ontvangst van 50.000 X f 0,45 f 22.500, maar vergeet, dat bij die 50.000 K.W.U. ook kracht- verbruik is van 20 ct. per K W.U. en men dan nog aan geen f 20 000 komt. Als dhr. van Dixhoorn spreekt over 930 aansluitingen van f25 per perceel en komt tot f 23000, schijnt het wel, of hij de geestelijke vader is van het voorstel van B. en W. Spr. is nooit voor een particulier bedrijf geweest (als derde), en ook meende hij, dat uit de bespre king tijdens het debat der des kundigen wel is gebleken, dat hij noch aan den leiband loopt van den eenen, noch van den anderen technicus. Wat betreft het medelijden van dhr. Van Dixhoorn met de bui tenbewoners, dezen krijgen gas en vroegen dit herhaaldelijk, doch nooit om electriciteit en zeker niet de arbeiders. Dit doet enkel dhr. Weijns met zijn paladijnen, die dan nog grootendeels tot Zaamslag behooren en gelokt worden met 45 ct. terwijl Zaam slag 60 ct. vraagt per K. W. U. Spr. vergeleek de houding van B. en W. met die der Mohame danen, die bij het ter ruste gaan, liggend zich met het gelaat wen den naar het heilige Mekka. Alzoo schijnen B. en W. van Axel naar Middelburg te zien bij de elec- trificatie en te vragenGroote Meesters, zijn we U met deze voorstellen welgevallig? Dhr. Weijns trok zich de schoen aan der vooruit geschoven posten, maar waar blijft hij dan met zijn beginsel van vroeger, toen hij zeiWe moeten baas blijven in eigen huis? Zelfs de h.h. Oggel en Dieleman hebben hem in de vorige zittingen als een belang hebbend en partijdig persoon in deze zaak afgeschilderd en als hij nu zijn pessimisme over het weinige verbruik prijs geeft, komt dit uit voorliefde voor de P. Z E. M., waaraan hij met de Spui- bewoners voor 5 jaar verkocht is. Spr. betreurde het nog, dat de gedachtenwisseling tusschen de h.h. Duetz en Van Vliet niet openbaar is gehouden. Voor dhr. Weijns was dat echter niet noo dig, omdat hij zich aan geen raadsbesluit stoorde en een schoenmaker van het Zaamslag- sche gedeelte van Spui aan de P. Z. E. M. liet vragen of het lang duren zou met de stroom- levering. Zoo saboteerde hij het raadsbesluit en verbeurde thans het recht om anderen partijdig heid te verwijten. Spr. kende hem nochtans het recht toe voor de electrificatie te ijveren zelfs met anti-parlemen taire middelen, indien de bevol king daartoe aanleiding geeft. Zoo deden ook wij in onze actie en verzamelden 1400 handtee- keningen, terwijl dhr. Weijns er nog geen 14 had op Axelscff Spui, waar wij zonder moeite 40 namen kregen. Het enthousiasme van dhr. kei ijk. Spr. herhaalde, dat het treurig is, dat de Raad op deze wijze door en voor de P.Z.E.M. wordt gekneveld. (Slot volgt). Onbewaakte overwegen, Iu de memorie vau antwoord aan de Eerste Kamer wijst de Minister het verwijt af als zou hij aan de bezwaren geen genoeg zame aandacht hebben gewijd. De belangen van schatkist en spoorwegbedrijf hebben ertoe ge noopt, de mogelijkheid te openen dat openbare overwegen onbe waakt en onaf gesloten worden gelaten voor zooveel de veilig heid dit gedoogt. De belaDgen der veiligheid, zoowel wat den spoorweg als wat den openbaren weg betrett, maken het noodig dat op en bij de kruispunten ge noegzaam uitzicht in stand worde gehoudea. Daartoe wordt het verrichten van met name noemde handelingen binnen ze kere grenzen afhankelijk gesteld van het verkrijgen van onthef fing, en een billijke schaderege ling voor wegruiming van het geen wettig bestond, gegeven. Bij deze voorziening moge in de eerste plaats aan niet afgesloten overwegen zijn gedacht, zij is vau waarde ook voor overwegen, waarbij afsluiting en bewaking zijn gehandhaafd. Het blijft den Minister voor komen dat de maatregel in het algemeen belang aanbeveling verdient. ontvangst van dien bon, de ge kochte goederen, zonder den bon, aan de koopers afgeven. Het recht ad 10 cent op deze bons verschuldigd kan door den verkooper aan de koopers in rekening worden gebracht. Door den verkooper is voor elke ten onrechte afgegeven bon een boete van 100 verbeurd. De kooper die een ten on- Weijns is zeer beden- j rechte cngezegelde cassabon in ontvangst neemt en die niet binnen een maand na ontvangst aan den ontvanger van het zegel ter constateering van de over treding aanbiedt is voor deze boete aansprakelijk. Meer vleesch eten. In een circulaire aan de com missarissen der Koningin naar aanleiding van het verbod van invoer door Engeland van versch vleesch verzoekt de Minister van Binnenl. Zaken het mogelyke te doen om het gebruik van versch vleesch te doen toenemen, opdat het dreigende verlies voor vee fokkers zooveel mogelyk worde beperkt. Als de slagers niet goedkooper worden, verwachten we van dien aandrang niet veel resultaat. De Kon FamillcnaarZwitserland H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, beiden met ge volg, vertrekken 18 dezer van Het Loo naar Zwitserland. Terwyl Z. K. H. Prins Hendrik, na eerst een dag in Den Haag te hebben vertoefd, zich den volgenden dag daarheen zal begeven. Sympathie voor dr. Deelkerken. Zaterdag werd te Amsterdam in de Engelsche kerk aan dr. Geelkerken namens een groot aantal aanwezigen een album aaugeboden, welk teit gepaard ging met psalmen en solo-zang. De heer M. van Wichen zeide dr. Geelkerken toe te spreken namens de meest uiteenloopende richtingen en overtuigingen op Christelijken bodem, maar buiten de Geref. kerken. Spr. herin nerde er voorts aan dat een dracht in godsdienstzaken in ons sectarisch land zeldzaam pleegt te zyu en dat alleen een krachtige drijfveer haar tot stand kan brengen. Spr. noemde het een wonder dat zulk een sterke beweegreden ontstond na de ontstellende berichten van de Asser Synode. Deze kerkelyke vergadering bracht door haar uitspraak de gewetensvrijheid in het gedrang. Tegenover zulk een bloedarmoedig Cristendom past, zegt spr., 'slechts één hou ding die van principieele stand vastigheid. Dr. Geelkerken hield geen rede, maar dankte met eenige uit het hart gegrepen woorden. Cassabons. Het scbynt, dat bij velen nog steeds de meening heerscht dat cassabons, welke bij de betaling van a contant gekochte zaken worden afgegeven, niet aan zegel recht zijn onderworpen of dat deze bons niet aan zoodanig recht zijn ouderworpen, waaneer daar op voorkomt een aanduiding als Geen kwitantie", .Geen bewijs van betaling", „Volgbriefje al leen geldig op dag van afgifte" en dergelijke. Noch het ééD, ncch het ander is juist, wanneer deze stukken betrekking hebben op een aan koop van meer dan 10 gulden. Volgens artikel 34 Ic der Ze gelwet 1925 zijn, alle stukkeD, welke bestemd zyn om bij de betaling te worden uitgereikt, aan het zegelrecht van 10 cent onderworpen en daarbij is het onverschillig oi de stukken dan niet eenig bewijs voor de betaling opleveren en eveneens of zeal dan nietonderteekeudzijn. De aanduiding „Volgbriefje alleen geldig op dag van afgifte" kan daarin ook geen verandering brengen. De onderwerpelijke stukken blijven in banden van de koopers, terwijl een volgbriefje uit zijn aard bij het afleveren der goederen wordt ingehouden. Doch zelfs al worden de in den vorm van cassabons opgemaakte stuk ken, waarop de zooeven genoem de aanduidiEg voorkomt bij de afgifte der goederen ingehouden, dan is er nog geen sprake van een volgbriefje, omdat deze stukken naar hun inhoud en aard het karakter van een kwi tantie dragen en niets den kooper belet, ondanks de aanduiding bijv. eerst den volgenden dag de ge kochte goederen af te halen. Als volgbriefjes kunnen slechts die stukken worden aangemerkt die naar hun inhoud inderdaad een volgbriefje zyn. Cassabons voor bedragen boven 10 zyn slechts dan vry van recht, wanneer de bons niet in banden van den kooper komen, doch by v. door den kassier wor den gegeven aan het personeel met het inpakken belast, die na Ingezonden Mededeelingen Laxeertabletten AXEL, 15 Juni 1926. Zaterdag werd alhier oefening gehouden met de motor- en de twee handbrandspuiten. Behalve door verscheidene belangstellen den werd de proef bijgewoond door het Dagelijksch Bestuur der gemeente. De Winkelweek. Nog enkele dagen en de land- bouwfeesten zijn in gang. De vereeniging voor vreemdelingen verkeer (de V.V.V.) heeft reeds het programma gereed en be halve hetgeen we reeds vroeger meldden, kunnen we thans me- dedeelen, dat het bestuur er in geslaagd is ook nog een schil derijtentoonstelling te organisee- ren. Dit moge dan gelden ter vervanging van de reclame op tocht, die wegens te weinig deel* name is vervallen. Nu mag zoo'n reclame-optocht enkele uren ge not geven, voorzeker zouden we er niet gaarne voor geven de gelegenheid om hier ge durende enkele dagen eenige schilderstukken te kunnen be zichtigen. Het is weliswaar voor leeken vaak moeilijk een schilderij te begrijpen, maar nu er een kunst schilder met de stukken meekomt, zou het leerzaam zijn, indien deze in eenige toelichtingen en korte beschouwingen de betee- kenis dier kunst eenigszins be grijpelijk kon maken, opdat meer dan tot nu ,toe genoten wordt van een der schoonste kunsten, waardoor ook ons Vaderland eenmaal naam heeft gemaakt. Te 's Gravenhage slaagde voor het examen adjunct-commies bij de Dir. Belastingen onze vroe gere stadgenoot, de heerj.Orle- beke, thans te Hillegoin. Dat het te St. jansteen meenens wordt met de gasbewe- ging, moge blijken uit verschil lende opmetingen, die gedaan worden, ten einde een begrooting van kosten enz. tekunnenindienen. Als de Raad meewerkt, zouden er best tegen den aanst. winter enkele gaskachels geplaatst kunnen worden. Geen rook, geen kachelhout, geen petroleum voor aanmaak geen stof, geen poeisen en geen gevaar van brand wegens gloeiende sintels. Wat een gemak Tct agent van den Prov. Stoombootdienst te Hansweert is benoemd J. P. Stoffels, thans goe- derénklerk te Terneuzen. Een persoon, die zich uit gaf voor Vermeer, bestelde de zer dagen bij een hotelhouder te Terneuzen kamers voor zich zelf, zijn vrouw en dochter, wel ke Jaatsten, zooals hij voorgaf den volgenden dag naar Terneuzen zouden komen. Na een nacht in het hotel te hebben verbleven, welk verblijf gepaard ging met het maken van verschillende ver teringen, vertrok deze logeer gast den volgenden morgen om zijn familie van de Provinciale boot gaan afhalen. Hy moet even wel nog in het hotel terugkeeren en de hotelhouder is nog steeds wachtende op de betaling van de holtelrekening. Gebleken is, dat dit individu zich bovendien heeft schuldig gemaakt aan insluiping in verschillende kamers van an dere logeergasten in het bewuste hotel en aldaar verschillende voorwerpen heeft ontvreemd. Bo vendien h -eft bij zich, na 't hotel te hebben verlaten per auto naar Antwerpen doen vervoeren, voor gevende aldaar Amerikaansche toeristen te moeten gaan afhalen voor een touring doorZeeuwsch Vlaanderen. Te antwerpen is hij er in geslaagd weer op een slink- sche wyze te verdwijnen en den chaufleur te verschalken, die, na eenige uren voor het hotel, waar in 't heerschap was uitgestapt, te hebben gewacht, zonder betaling naar Terneuzen wasteruggekeerd om zijn patroon aldaar van zyn minder prettige ervaringen ver slag te doen. Te Kaatsheuvel is de hotelrat evenwel in de val geloopen en □a een zooveelste poging tot op lichting aan de justitie te Den Bosch overgeleverd. De scha vuit, zekere W. uit Vlissingen, die vele jaren in Noord-Amerika vertoefde, is te Goes en te Ter neuzen met benadeelden gecon fronteerd. BoekbcoordeeHng, enz. Welke badplaats! In een handig boekje met den titel„In welke badplaats zal ik mijne vacantie doorbrengen laat de directeur van het Noord zeebad „Egmond", de heer J. W. Rockx, alle badplaatsen de revue passeeren. Voor liefhebbers van een zomer verblijf aan zee is het onmisbaar. Loop der bevolking. Gedurende de maand Mei zijn uit de gemeente Axel Vertrokken Adriaan Vette en eebtg., venter, ArmendykH 47a, naar IJzendijke. Adriana Ramondt, zonder, Coe- gorspolder O 13, naar Hoek. Johauna van den Berghe, dienstb, Markt C 11, naar Koe wacht. Jacoba de Visser, dienstbode, Nieuwendijk I 80, naar Biervliet. Arie v. d. Wege en gezin, ar beider, Oudewijk F 24, naar IJzendijke. Jozef Jac. Claessens en gezin, chauffeur, Zeestraat A 109, naar Hontenisse. Maria L. van Ecke, dienstD., Markt C 44, naar Westdorpe. Willem J. van Petegcm, brood- bakkersknecht, Markt C 5, naar Hoek. Hendrikus de Roos en gezin, electricien, Noordstraat B 84, naar Hulst. Gilles Overdulvp, Iandb. kn Kijkuit K 43, naar Neuzen Abraham Dieleman, koopman, Nieuwstraat G 66, naar Lembeke. Jacobus Fr. van Gelderen en gezin, arbeider, Juiianastraat E 139 inw., naar Haine St. Pierre (België.) Jacobus Verberkmoes en geziD, arbeider, Juiianastraat E 139, naar Haine St. Pierre (België). Cornelis van Arenthals en ge zin, arbeider Kanaal K 15, naar St. Jansteen. Joseph E. van Rattingen, landb, kn., Drieschouwen A 33, naar Koewacht. Jacobus van Vliet, koopman, Nieuwstraat G 56, naar Arnhem. Hendrik Smies en eebtg., zon der, Noordstr. B 5, naar Utrecht. Anna M. de Clercq, zonder, Kanaal K 24, naar Koewacht. Suzanna Verhelst, dienstbode, Steenovens M 48, naar Zaamslag. Coöp Beetwortelsuikerfabriek Zeeland te Bergen op Zoom. Donderdag werd in „De Prins van Oranje" te Goes de alge- meene ledenvergaderinggehouden van de Coöperatieve Beetwortel suikerfabriek te Bergen op Zoom, De voorzitter, de heer Jac. Welleman uit Krabbendijke, heette alle aanwezigen welkom en meende, dat velen der leden nog niet voldoende beseffen, dat het resultaat van het bedrijf voor namelijk afhangt van den handels- prijs van de suiker. En toch heeft men dit geweten en gewild, toen men tot de oprichting van coöperatieve suikerfabrieken in het algemeen is overgegaan. Te voren was dit niet zoo. Toen kreeg men van den Bond van Suikerfabrikanten voor de bieten een prijs, die niet altijd nauw verband hield met den suikerprijs. Nu is dat anders geworden. Dank zij de coöperaties moet nu ook de Bond, de Centrale, reke ning houden met den prijs, van de suiker. Evenmin als de coö peraties kent zij die weken of maanden tevoren. Hij moet gis sen en kan zich daarbij vergissen, zooals het vorige jaar het geval is geweest. Dit voorjaar is hij bij het contracteeren voorzichti ger geweest. Spr. hoopt, dat de Bond zich weer vergist heeft, dan heeft men een goed jaar te wachten. Spr. zegt dit alles om er nog eens aan te herinneren, dat men den bietenprijs niet in de hand heeft. Men kan er al leen naar streven om de fabrica- gekosten zoo min mogelijk te doen zijn. De directeur probeert het langs technischen weg, het bestuur tracht dit te doen door voor volle campagnes te zorgen. Met het oog daarop constateert spr. opnieuw met genoegen, dat in het Haarlemmermeer ruim 5000 aandeelen werden geplaatst. Het streven van het bestuur gaat nog steeds in die richting, omdat het weet, dat de bietencultuur een moeilijken tijd doormaakt. Courantenberichten hebben het het al gemeld, dat de landbouw uit bepaalde streken in ons land reeds duidelijk heeft uitgespro ken de bietencultuur is niet loo- nend meer. Ook in Zeeland is minder uitgezaaid dan het vorige jaar. Deze feiten brengen moei lijke vragen met zich 1. Zit er geen muziek in de suikerprijs Gebeuren er in an dere landen geen dingen, die den suikerprijs beheerschen, in een werken bij onregelmatigen sioelganq zonder kramp of pijn Per Doos 60 cent Bij Apoth en Drogisten

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2