Toeval of Voorbeschikking Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wsc li - V1 aan deren. No. 20. DINSDAG 15 JUNI 102G. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 8 Juni 1926. Aanwezig alle leden, benevens den voorzitter, den heer F. Blok, burgemeester. (Vervolg). 6. Wijziging begrooting 1936. De inkomsten werden vehoogd met f 22.050, wegens achterstal lige inkomsten, f 2900, begrafe nisrechten f 200, opbrengst oude keien f4500, dividendbelasting f800, overschrijving kapitaal- dienst f 8500, en verhaal pensioen bijdragen f 16. De uitgaven werden verhoogd met f 24.177 wegens verschillende te laag geraamde posten, als bureaubehoeften f 100, onderhoud gemeentehuis f275, vuur en licht f225, schietbaan f200, gemeen tereiniging f 200, achterstallige uitgaven f30o, overschrijving ka- pitaaldienst f 3500, uitkeering aan het rijk wegens kwade posten belasting f 1050 en aanleg nieuwe straten f 13000. De uitgaven werden vermin derd met f 2127, wegens te hooge raming van onderhoud brand spuit, enz., kosten van krank zinnigen f 500. minder uitkeering voor werkloozen f 1000 en on voorzien f 327. De wijziging werd z.h.s. goed gekeurd. 7. Inkomstenbelasting. B. en W. stelden voor het heffingspercentage voor de ge meentelijke inkomstenbelasting voor 1926/1927 vast te stellen op één. Het vorig jaar was dit 0,75, wegens het groote saldo van 1923, thans kan dit 1 zijn, niet tegenstaande de inkomsten in dalende lijn zijn. Dhr. 't GildeDus ondanks minder inkomen gaat de belas ting toch de hoogte in 'De Voorz.Ja, maar die factor van 0.75 was ook buitengewoon laag. 8. Electrlciteitsvoorziening. B. en W. stelden voor aan de' P. Z. E. M. een jaarlijksche ga- (17 »Du8 ii het toch waar!< riep iy uit en een traan welde op in haar schoone oogen. >Dus ii het toch waar Van het eerste oogen- blik waarop ik u zag, hield ik u ▼oor een man van eerals gy de betrekkingen van den graaf kendet, waarom hebt ge hem dan niet eerder verwijderd, waarom hebt ge my dan de smart niet bespaard, hem te moeten verach ten »Ik kan u bij alles wat mij heilig is, by mijn eigen eer be- zweeren,* hernam de majoor, »dat ik nauwelijks een uur voordat ik by uwe doorluchtigheid in de loge kwam, deze betrekkingen door een briefje ben te weten gekomen, door een briefje, dat door toeval in plaats van in handen van den graaf, in de mjjne kwam. Toen ik den graaf daarover onder han den wilde nemen, had hij reeds bericht daarvan gekregen en was reeds veitrokken. Ik vermoedde uit zekere wenken, die dit briefje bevatte, dat ook g y niet ver- ichoopd soudt blijventevergeei» j rantie aan te bieden van f 23000, gedurende 10 jaar, zooals we in ons no. van 8 Juni j 1. meldden, op grond van de meening, dat een gas-electro-bedrijf hun niet rendabel voorkomt2e de geheele gemeente, dus zoowel kom als buitenwijken geëlectrifi- ceerd dienen te worden en 3e de gemeentekas daardoor niet in hooge mate zal bezwaard worden. De Voorz. zeide dankbaar te zijn, dat de conferentie tusschen de deskundigen had plaats ge had over de zelf-exploitatie, en geloofde, dat als dit een jaar vroeger gebeurd was, dit punt reeds van de baan zou zijn ge weest. Dhr. 't Gilde zeide eenigszins verbaasd te zijn geweest over dit voorstel. Hoewel hij voorspeld had, dat de garantie langs een achterdeur weer binnen zou komen, wordi thans de deur der Raadszaal als met een stormram door de garantie opengerameid. Spr. vroeg hoe komen E. en W. daartoe Ged. St. hebben toch geen garantie gevraagd Of misschien aan de voorposten der P. Z. E. M. hier in den Raad Maar dan is het een werk der duisternis, waartegen alle rechts gevoel opstaat. En toch lijkt het mogelijk, want we hebben de laatste dagen, aldus spr., op het gebied der electriciteit zulke rare dingen beleefd, dat niets meer te dol lijkt. Menschelijkerwijs had den we thans de zaak als van de baan kunnen beschouwen Immers toen de f 170,000 (in 10 jaar) werd gegarandeerd, stond de heele burgerij op haar achterste beenen en toch blijven B. en W- Oost-Indisch doof en gaan ze nog verder en gooien er f 60.000 boven op, door nu f230.000 voor te stellen. Deze som zal voorname lijk drukken op den gasprijs en het belastingbiljet en terecht komen in den bekenden bodem- loozen put. We zullen onze honderden gasverbruikers weer moeten mo- biliseeren tegenover dit besluit. De heeren concludeeren, dat beproefde ik het blaadje ujt de handen uwer doorluchtigheid te krijgen.* »Ge geloott dus aan dit ver zinsel zei Sophie, terwijl haar tranen heviger stroomden »acb, het is maar een laagheid van zekere 1 i e d e n, die hem Tan ons wilden verwijderen. Lees dit briefje, het is hetzelfde dat ik kreeg nietwaar, het is maar een verzinsel De majoor las »De graaf V. Z. is gehuwd; zyn gemalin woont in Avignon drie kleine kinderen weenen om hun vader. Zou een doorluch tige dame zoo weinig eergevoel, zoo weinig medelijden bezitten, dat zij hem nog langer aan deze banden zou willen ontrukken Het was hetzelfde haDdechiitt, hetzelfde zegel als van het briefje dat hyzelf gekregen had. Hij zat nog steeds op deze regels te staren hij waagde het niet op te zien, hij wist niet wat te ant woorden want zjjn streDge be grippen van waarheid veroorloof den hem niet, tegen zjjn over tuiging te sprekenhet diepe medelijden met haar smart stond hem niet toe, hare hoop zoo gruwzaam den bodem in te slaan, >Zie,< ging zy voort, toen hy een gas-electro-bedrijf niet aan de verwachtingen zal voldoen. Besl mogelijk. Ik heb het tegen deel nooit gezegd, maar toch zou ik dat aanlokkelijker vinden dan f 230 000 te garandeeren. En als de heeren zoo pessimistisch zijn omtrent een eigen bedrijf, hoe zijn ze dan zoo optimistisch om zoo'n groote som te garandeeren Dat klopt toch niet. Er moet weer door duistere machten gewerkt zijn, want in de voorlaatste verg. heeft de voorz. nog gezegd, dat een garantie van f 25.000 per jaar niet meer mogelijk was, want Ged. St. vragen f31000. De P. Z. E. M. legt zijn ka bels tot bij de kom, plant palen en verzamelt handteekenïngen voor aansluiting, of er geen Raad bestond. En B. en W. zeggen daartegen Komt binnen heeren, hier hebt 'J nog een surprise van 230 mille. Concurreer daar mee tegen de gasfabriek en laat de gasproductie dalen en de prijs stijgen. Dat alles is ten nadeele der belastingbetalers en vooral tot schade der arbeiders, die dan puik gaslicht de deur uitgooien en goedkooper electri citeit nemen, doch met een dure leiding zitten. Waaraan heeft de P. Z. E. M. die hoffelijkheid verdiend? Aan het dreigement van Ged. St., dat zij de kom zouden electrificeeren en daarbij zouden kunnen ietten op de belangen der gemeente, maar moesten ietten op die der P. Z. E. M. Spr. stond verstomd over den moed van B. en W. en vraagt zich af, is zoo'n voorstel wel ge wettigd, na al hetgeen geschied is Wat is het resultaat der P. Z. E. M., die in 4 a 5 jaar tijds misschien geen 50 handteekenin- gen onder de ingezetenen wist te verzamelen En zeker niet zonder de toezegging van 4 a 5 jaar geleden. Zonder betere cijfers is het een roekeloos voorstel. En dat terwijl pas de inkomstenbe lasting moest worden verhoogd. Spr. verwacht, dat we weldra wel het dubbele zullen moeten betalen en waarschuwde daartegen met nog altyd zweeg, »toen ik dit briefje argeloos, nieuwsgierig opeDbrak, stonden die schrikkelij ke woorden gemalin, vader vóór mij als eeD stemme des ge- richts. Mijn ainnen werden bene veld ik werd zeer ziek en ellen dig maar telkens als ik mjj maar weer iets beter gevoel, stijgt mijn hoop opnieuwik meen,ZroDievsky kan toch zoo slecht niet geweest zyn, hij kan my toch zoo ver schrikkelijk niet bedrogen hebben. Lach toch majoor, wees toch vriendelijk Ik sta u toe met mij te spotten, omdat ik mij door deze regels zoo geheel buiten mij- zelven liet brengenmaar nietwaar, gij ook denkt, dat het slechts een leugen, een verzin sel is De majoor was buiten 3ichzel- venwat zou hij haar zeggen Zjj hing zoo vol verwachting aan zijn lippeDhet was als moest een woord van hem haar weder in het leven terugroepen haar oogstraaldeopnieuw, een gelukkig laebje verhelderde weer haar liefe. lijke trekken zij luisterde ais naar de boodschap van een goeden engel. Hij antwoordde niet, droevig keek hy naar den grondtoen verdween allengskena de bJjjde klem namens de 800 gasverbrui kers, die straks z. i. evenveel recht hebben om op hun gas verbruik een toeslag te vragen, als de electriciteits-verbruikers dat krijgen. Het is een afbraak-politiek tegenover de gasfabriek en het zal niet te verwonderen zijn, als de gasprijs straks 16 17 cent wordt, waardoor de arbeidende bevolking het meest gedupeerd is, want die houdt zich aan het gas. Spr. zal daarom niet mee werken aan het roekelooze avon tuur van B. en W. De Voorz. antwoordde, dat B. en W. volkomen de vrijmoedig heid hadden om dit voorstel te doen. Zooals dhr. 't Gilde ook weet, hebben de beide deskun digen tijdens de conferentie er kend, dat een garantie van f 17000zeer aan den veiligenkant was en men op een verbruik van 50.000 K.W.U. kan rekenen en in dat geval achten we ook f23.000 zeer goed mogelijk. Neem aan f 30 000 per jaar 5 pet., dan zou dit metf 1000 aflos per jaar de begrooting slechts met een f 2500 verhoogen, wat toch niet zoo'n groot bezwaar kan zijn. Dhr. Weijns stond verwonderd, dat dhr. 't Gilde tegen deze ga rantie was. Dhr. Duetz rekende alleen voor de kom al op f 18000 garantie, wat zou dat dan wor den voor de buitenwijken? En dan met een prijs van 35 cent per K.W.U. en een gasprijs van 2 cent aan het electrisch bedrijf, zou zeker de gasfabriek er wel heelemaal aan zijn. Dhr. Oggel voelde aanvanke lijk ook niet veel om nu weer met hangende pootjes bij de P. Z. E. M. aan te komen, maar nu zij vroegen om palen te plaatsen en het weer ter sprake kwam bij B. en W., was hij maar met de meerderheid, ten deele ook door dat tijdens het debat met dhr. Duetz bleek, dat op 50.000 K.W.U. per jaar kan gerekend worden en als we dan de electrificatie kunnen krijgen met f 23.000 ga rantie, waarvoor de heer Duetz hoop uit hare trekken, zij sloeg de oogen neer, haar kleine mond drukte zich smartelijk te zamen, het teeder rood, dat nog eens haar waDgen gevertd had, vlood haar voorhoofd zonk in haar schoone hand; zij verborg haar weenende oogen. »Ik zie,* zeide zij, »dat ge te edel zyt, om my te vleien met een hoop, die na weinige dagen weer moet verdwijnen. Ik dank u, ook voor deze verschrikkelijke zekerheid. Ze is altyd beter dan dat onzekere zweven tusschen smart en vreugde; en nu, mijn vriend, neem dat kistje daar, 3ie dat ge het hem ter hand stelt. Het bevat veel dat mij dierbaar was, maar neen, laat het my nog eenige dagen behoudeD 1 Ik zal het u zenden, als ik het met meer noodig heb.* »Het is mij ais zal ik niet lang meer leven,* ging zij na eenigeoogenblikken voort; »gewi«, ik ben niet bygeloovigmaar waarom moet ik juist na dien noodlottigen Othelloziek worden?* »Ik had niet gedacht, dat deze gedachte ook maar eeD oogenblik uw doorluchtigheid beangst zou kunnen maken,* zei de majoor. »Ge hebt gelijk, het is dwaai van my maar in 4iec nacht, toen zeide het niet te kunnen doen, dan loopen we zeker geen ge vaar. Met een verbruik van 50.000 K.W.U. a 45 cent, is f 22.500 komen we dan maar f 500 te kort. Dhr. Van Dixhoorn was niet geschrokken van die f 23000 ga rantie. Het klinkt wel hard zoo twee honderd en dertig duizend gulden in 10 jaar, maar zelfs van f 250.000 zou hij niet geschrokken zijn. Er zijn 1400 aansluitbare perceelen, die dus f25 per stuk f 35000 op brengen kunnen en nu zullen die wel niet allemaal aan sluiten, maar toch na 10 jaar wel 3/s. d-i- 933, en deze betalen dan 933 X f25 f23.300. Dan heb ben we al over, maar al was het dat er iets te kort was, dan is dat toch slechts een offer. En voor wie? Voor de menschen van buiten. En dat nu de lasten komen op de hoofden der arbeiders is te veel gezegd. Al wat we hier over hoorden zijn holle frasen en spr. zou er maar niet veel op zeggen, ze worden niet hoog ge schat. Spr. wilde wel opmerken, dat de buitenbewoners veel onge rief hebben tegenover de kombe- woners, ze hebben geen gas, geen straatverlichting, geen trottoirs, enz. En wat die gemakken betreft, deze kosten ook duizenden gul dens, zonder dat er inkomsten tegenover staan en toch maakt niemand er den raad een verwijt van. Daarom kon spr. best mee gaan met het voorstel van B. en W. Dat we nu weer bij de P. Z. E. M. terecht komen, ja, dat is onaangenaam, maar wat moeten we beginnen als we haar den rug toekeeren Dan moeten we maar een andere manier zoeken om electriciteit te krijgen. En als dat falikant uitkwam, dan zaten we met wat waardelooze gebou wen en machines. Spr. zal geen loftrompet steken over de P. Z. E M. maar ze hebben toch een groot risico. De centrale staat er nu eenmaal en als alle ge meenten, de P. Z. E. M. alleen laten, dan zat de Provincie en ook wij voor de lasten. Wij zijn men mij ziek uit de opera thuis bracht, droomde ik, dat ik zou sterven. Een ernstige, sombere jonge dame kwam met eeD deken 7an roode zijde naar mij toe, dekte mij hiermee en drukte dien steeds vasier op my, zoodat ik bijna stikte. Toen kwam plotseling myn oud-oom, hertog Nepomuk, juist zooals hy geschilderd in de galery hangt, en bevrijdde mij van den benauwden druk, en het zonder lingste is »Nu vroeg de baron lachend, »wat deed toen de geschilderde hertog met Desdemona De prinses stond verbaasd. »Hoe weet ge* dat die dame Desdemona is Ik bezweer het u, hoe weet ge dit De majoorzweeg een oogenblik verlegen. »Wat is natuurlijker,* antwoordde hij toen, »dan dat gy van Desdemona droomdet Ge hadt haar den vorigen avond in een rood bed zien liggen.» (Slot volgt). Slechts lsDgs deo weg van in- nerlyken stryd en lyden kunnen wy waarachtig mensch worden j zonder aelthervorming kuDDen w(j voor anderen niet zyn, wat wij voor ben wesen moeten, AXELSCHE rfh COURANT.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1