Toeval of ïoorbescliikkiDg Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse!) - VI aan deren. No. 19. VRIJDAG II JUNI 192(>. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. De vergadering van Dinsdag middag 8 Juni was door alle leden bezocht benevens den voor zitter, den heer F. Blok, burge meester. Nadat deze het gebedsformu lier had uitgesproken, stelde hij de agenda aan de orde. 1. Notulen. Dit punt verviel, wegens afwe zigheid der notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. a. Bericht van ontvangst door Gedeputeerde Staten van de ge wijzigde politieverordening, onder opmerking, dat artikel 42 gewij zigd moet worden. b. Idem houdende bericht van koninklijke goedkeuring der ge wijzigde verordening op de vee markt. c. Goedkeuring door Ged St. van de overname van de strook grond van de Herv. kerk. d. Rapport van het Zeeuwsch- Vlaamsch Waterleidingcomité over 1925. Dit rapport bevat de volgende conclusies le. De waterleiding voor Zeeuwsch-Vlaanderen is zonder dat nog meer gemeenten tot toe treding besluiten, rendabel bij de in het beknopt rapport aangege ven tarieven 2e. In het ongunstigste geval moet nog een bedrag van rond f 300 000 geleend worden, het geen in den vorm van een obli- gatieleening kan geschieden. 3e. Alleen indien nog één of meer gemeenten, tezamen verte genwoordigende ongeveer 3300 inwoners, toetreden voordat met den bouw is aangevangen, zal in de toekomst geheel Zeeuwsch- Vlaanderen kunnen worden voor zien. Geschiedt zulks niet, dan zullen eenige gemeenten door eigen schuld en met groote kos ten van een waterleiding verstoken blijven. Een toelichtende staat geeft - (16 »Wat wjj beideu weten, weet niemand anders,* vervolgde de opperholmeesteres »er zijn eenige dames die deze betrekking vroe ger gisten, maar niet nauwkeurig er mede bekend waren.* >Ea toch vrees ik,« hernam de majoor, terwijl hij zjjn doordrin genden blik op de dame aan zijn zijde vestigde, >ik vrees dat ^ij stertt tengevolge van een zepr gewaagde boevenstreek. Men heeft deze betrekking vermoed, nage spoord, men heeft zekerheid ver kregen men zocht een scheiding te bewerkstelligen en spoorde de omstandigheden van den graat op.< >Meent ge dat?* zei de opper- hofmeesteres bleek eD met bevende lippen, terwijl ze tevergeefs be proefde den blik van den majoor te weerstaan. >Men spoorde deze betrekkingen op,« giog de majoor voortmen zocht hem vanhier te jagen, ter- wyl men hem dreigde, der prinses te zeggen, dat hy gehuwd was. Zoover was het plan niet kwaad bet wa* het verdiende lot vso voorts aan het aantal inwoners der toegetreden gemeenten, op 1 Januari 1925, en het aandeelen kapitaal waarvoor zij in de op te richten vennootschap deelne men als volgt Axel 5719 f371.000, Biervliet 2426 f 162.000, Boschkapelle 1314 f85.000, Breskens 2535 f 161.000, Clinge 3753 {251.000, Graauw 2116 f 139.000. Hengstdijk 630 f43.000, Hontenisse 5367 f354.000 Hulst 3902 f 252.000, St. Jansteen 3474 f232.000. Koewacht 2681 f 178.000, Ter Neuzen 10037 f 653.000, Oostburg 2670 f 171 000 Ossenisse 909 f 59.000, Overslag 367 f 25,000, Sas van Gent 2855 f177.000, Sluis 3099 f201.000, Waterlandkerkje 562 f 39400, ijzendijke 2886 f 191.000, Zuid- dorpe 1000 f 70 000, totaal 58502 inwoners en een aandeelenkapi taal van f3.814.000. 0. Verslag van het Comité tot verkrijging van een kanaal Hulst—Axel. 1. Mededeeling van het be stuur van den Noordpolder, dat het aanbod der gemeente, om de helft tot hoogstens f 2000 bij te dragen in de rioleeringskosten van den polder door den Buth- dijk, wordt aanvaard en gerekend zal worden met de voorwaarde, dat het werk geschiedde onder mede-toezicht van den gemeente opzichter. Deze stukken werden alle voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van het be richt van den Noordpolder wees dhr. van de Casteel erop, dat enkele dagen geleden op den weg over den Buthdijk zooveel water stondbij de Marechau- seeskazerne stond de weg heele- maal onder. De Voorz. zei, dat dit komt doordat de zijbermen van den weg iets hooger zijn gelegd, doordat de bewoners daar last van water kregen bij nat weer. Nu schijnt dat water niet weg te kunnen. Het is een Rijksweg, dus kan de gemeente er niets aan doen. Wel hebben B. en W. al eens getracht om dien weg zulk een ellendeling, dat men Diet zachter met hem te werk ging. Maar men ging verder men wilde ook de ongelukkige dame opeens van haar liefde genezen, men maakte haar bekend met het ge heim van den graaf, men meende, dat zij alles op ééo oogenblik zou vergeten, Eu hier was het plan berekend op de z nuwen van een dragonder, maar niet op het hart van dit teedere kind.* »Ik moet u versoeken te be denken,* hernam de opperhol meesteres met haar vorige kalmte, maar met nijdigen blik, »dat dit teedere kind een prinses is van het vorstelijk huis, dat zij werd opgevoed om met bedacht zaamheid zulke ongepaste betrek kingen te vermijdeD. Als het waar is, dat ergens zulk een plan is ten uitvoer gebracht, dan kan ik de daders niet berispen, zij hebben in waarheid welgedaan.* »Zij hebben bun doel bereikt, ze zal sterven,* viel de majoor haar in de rede. »Heb ik myn doel bereikt? Mijnheer, ik moet u verzoeken »G ij zei Larun op onver schilligen tooo van u, genadige vrouw, sprak ik niet, ik zeide zjj, de daders.* De oude dame beet zich op de over te nemen, doch antwoord is er nog niet gekomen. g Dankbetuiging van A. Die- leman te Kijkuit, voor de toege zegde subsidie voor het halen en brengen van schoolkinderen. Dhr. 't Gilde zei vernomen te hebben, dat een adres was ge zonden door ingezetenen van Kijkuit, waarin ze terugkwamen op hun voornemen en wegens te hoog tarief geen gebruik van de autobus willen maken. De Voorz. bevestigde dat, maar voegde eraan toe, dat bij die menschen een misverstand schijnt te bestaan, doordat zij meenen, dat door die subsidie de vergoe ding voor schoeisel enz. zal wor den ingetrokken. En dat is niet de bedoeling geweest. Dhr. 't Gilde vond het tarief (75 ct. per kind en 25 ct. voor elk kind meer uit één gezin) ook tamelijk hoog, voorai voor arbeiders en het spijt hem, dit niet eerder te hebben overdacht, anders had hij er niet in toege stemd. Het blijkt nu, dat alleen beter gesitueerden er gebruik van kunnen maken. De Voorz. merkte daartegen op, dat de subsidie van f 150 juist is gegeven, opdat alle kin deren ervan zouden kunnen profi- teeren voor dien grooten afstand. Het is een proef voor een jaar en dus kunnen we het eens af zien. h Bericht van B. en W. van Terneuzen, dat de Raad dier ge meente besloten heeft om aan Axel concessie te verleenen voor levering van kook- en verwar- mingsgas. 1. Verzoek van G. den Engels man om ontheffing van school geld, daar hij cok gedeeltelijk ontheffing kreeg van inkomsten belasting en het schoolgeld we gens werkeloosheid niet betalen kan. Op het verzoek werd afwijzend beschikt,, omdat bovengenoemde ontheffing beruste op forensen- belasting. j. Begrooting 1927 der Ge zondheidscommissie te Neuzen lippen en zweeg. Eenige oogeu- blikken later bevonden zij zich aan een zijpoort van het paleis. Een oude dienaar leidde hen door een doolhof van gaugeD entrap pen. Eindelijk werden de gangen breeder en was de verlichting op sierlijker wyze aangebrachtde majoor bemerkte, dat ze in den bewoonden vleugel van het ka steel gekomen waren. De oude wenkte naar een zijdeur. De weg leidde nu door verscheidene ka mers tot in een salon, die wel rot de vertrekken der prinses scheen te bebooren, waar de opper- hofmeesteres den majoor toefluis tsrde, dat hij zoolang op een stoel zou wachten tot zij hem liet roepen. Na een eindeloos lang kwartier verscheen zij weer. Ze zei hem, dat hij, volgens den uitdrukke- lijken wil der zieke, alleen met haar moest zyn zij zelve zou zich als eeredame aan de dear plaatsen, wear ze niets zou kun nen hooren, als men slechts niet te luid sprak. Langer dan eau kwartier mocht hij niet blijven. De majoor trad binnen. Het pracfc tige vertrek met zijn schitterende tapijten en vergalde lijsten, de rijkgeplooide gordijnen, de bonte kleuren vbd het Turksche vioer- ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht-, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. e.o. Het eindcijfer bedraagt f 2490' terwijl Axel als bijdrage f 112.68 heeft te betalen. Besloten werd die post te be handelen bij de gemeentebegroo ting voor 1927. k. Naar aanleiding van vroe ger gemaakte opmerkingen deelt de Voorz. mede, dat een onder zoek is ingesteld naar het begra vingstoestel en de werking aan de verwachting voeldoet De afmeting is 2.25 X 0.79 M. en voor buitengewone maten zal de ter aarde bestelling op de vroe ger gebruikelijke wijze geschieden. 3 Aanbieding gemeentever slag. Dit zal aan de Raadsleden worden rondgezonden. 4. Salarisregeling. Van Ged. St, was ingekomen een circulaire volgens welke zij voorstellen de salarisregeling voor burgemeesters, secretarissen, ont vangers en wethouders in Zee land te wijzigen. Voor Axel zouden die salarissen resp. aahvangen met f3060, 3500, f 1300 en f 270 en met 5 tweejarige verhoogingen van f 180, 200, en f 120, waarbij de dienstjaren in andere gemeen ten doorgebracht, mee tellen. B en W. stelden voor om niet in te gaan op deze regeling, met het oog op de tijdsomstandig heden. Dhr. Kruysse was over dit voorstel eenigszins verwonderd, dat daarin gesproken wordt over tijdsomstandigheden, 't Gaateigen- ltjx toch over het beginsel of de burgemeester en de secretaris in salaris gelijk moeten staan. Des tijds stemde ik daar tegen omdat het afweek van de regeling van Ged. St. kon hij zich daar mede niet vereenigen. Axel is een gemeente met eigen bedrijven, zooals een gasfabriek enz., dat be hoeft toch niet achter te staan bij Sas van Gent of Tholen. Wan neer men het salaris niet op peil hield, kreeg men weer den toe stand, dat de burgemeester bij verdienste moet gaan zoeken, terwijl de gemeente toch eischt, tapijt deden zijn oog droevig aan want het gemoed wil een lydend hart, een ziek lichaam niet om ringd zien met de pracht der groot heid. Eo hoe groot was de tegen stelling tusschen den glaDs dezer omgevingen dit teedere, lieftallige kind, dat in een eenvoudig wit gewaad in een prachtige otto- tnaue lag. De indruk dien hare trekken, hare gestalte, haar geheels voor komen de eerste maal op hem gemaakt hadden, vervulde ook nu weer de ziel van den majoor, liet was hare eenvoudige, onop gesmukte schoonheid, hare kalme grootheid, verborgen achter de hetoovering van kinderlijke be minnenswaardigheid, het was dit alles wat hem aangetrokken had. Wel verblindde hem toenmaals de glans der frissche, jeugdige kleuren, de levendig stralende oogen, het innemende, vriendelijke lachje, dat zweefde om haar fijue rozenlippen. Een nachtvorst had deze bloesems vernield maar gat niet die doorzichtige bleekheid, die stille droefheid in het starende oog, die weemoedige trek om den mond, die niet meer lachte, haar een nog verheveuer schoonheid, een nog gevaarlijker tooverkracht? De majoor bleef eenige schreden Kloont dat men zich geheel aan de ge meentelijke werken kan geven daarom zou spr. thans tegen het voorstel van B. en W. stemmen. Dhr. P. de F e ij te r stond op het zelfde standpunt. Hij heeft het altijd jammer gevonden, dat de burgemeester in traktement beneden den secretaris stond. Spr. is niet van gevoelen, dat de traktementen naar boven moeten, want Ged. St. zijn destijds al wat hard van stapel geloopen. Spr. zal ook niet zeggen, als een raadslid van Terneuzen, dat er een zwarte hond achter de sala risregeling zit, maar een gemeente als Axel eischt, dat het traktement van den burgemeester gelijk staat met dat van den secretaris. Overi gens zou hij wel willen, dat de traktementen geleidelijk wat ver laagd werden. Dhr. Oggel merkte op tegen over dhr. Kruysse, dat het trak tement van den burgemeester reeds van begin af boven het normale is geweest toen de Raad dit in plaats van op f3200 op f 3600 bepaalde. Waarvoor dat nu f 1000 hooger moet, begreep hij niet. De meerderheid van het college van B. en W. dacht dat f 3600 toch een goede be zoldiging was, waarvan in Axel goed geleefd kan worden. Aller- wege wordt op bezuiniging aan gedrongen, waar zouden we nu staan, als we dit salaris gingen verhoogen, tegenover iemand die het niet vraagt en ook niet noo- dig heeft, terwijl er dan nog eens f 300 bij zou komen voor pensioenstorting. Ook beschouwt hij de bezoldiging behoorlijk tegenover het werk, dat hier van een burgemeester wordt geëischt. Als we beginnen met op de werk lieden uit te sparen en het hoofd met f 1000 opslaan dan blijven we niet in de lijn. Dhr. 't Gilde kon in menig opzicht met het door dhr. Oggei gesprokene meegaan. Een ambte naar djent een goede bezoldiging te hebben, maar hier is dat toch niet schriel te noemen en als men tegenover die verhooging hoort, dat een gemeente-werkman gaarne van haar verwijderd staan en be schouwde haar met diepe ont roering, Zij wenkte hem om op een tabouret te gaan zitten, dat aan haar voeten stond zij sprak haar stem had wel den helderen metaalklank verloreD, dien vroeger haar vroolyke scherts, haar opge wekt lachen liet hooren, maar die zachte roerende toonen drongen nog dieper door. »Het zou dwaas van mij zyn, heer barou,* sprak zij, »als ik u lang in de onzekerheid liet waarom ik u liet roepen. Ik weet het, dat de graaf u, als zijn besten vriend, gespro ken heett van een betrekking, die nooit had mogen bestaan. Herinnert ge u nog dien avond van Othello Ik sprak u toen over een brief je, dat ik gekregen had ik herinner me, dat gij het mij tegen wil en dank wildet doen afstaanwaarom hebt ge dat gedaan 'Waarom, vraagt uwe door luchtigheid Omdat ik den in houd giste, omdat ik dien meende te weten.* Wordt vorvolgd). Maak uw gevoel niet tot een maatstaf voor aDderen, en acht niet dwaas, wie niet gevoelt als g(j. Co.vftxsrcs, AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1