Hoofdhuid PU ROL Gemengd Nieuws. Rechtszaken. heeft men besmetting aangetroffen. De pooten der dieren waren verwijderd. Men weet niet, of de afzenders dit hebben gedaan dan wel of zulks in Engeland is geschied, opdat men een bewijs in handen heett. Aan den kop heeft men echter geconstateerd, dat de dieren lijdende zijn ge weest aan mond- en klauwzeer. Den Minister van Landbouw heeft men met deze ontdekking in kennis gesteld, waardoor spoe dig de logenstraffing zal volgen van de bewering van den Engel- schen Minister van Landbouw, dat de invoer van de besmetting aan Rotterdam zal hebben gelegen. De Hollandsche varkens zijn naar het abattoir gebracht, terwijl de Belgische zending in verzegelde wagons retour is gezonden. De teruggezonden Belgische varkens, waarbij verdachte exem plaren voorkomen, zullen voor eerst nog te Rotterdam blijven. De verschepers hebben aan de Belgische autoriteiten verzocht, een inspecteur naar Nederland te zenden, om hier in hun bijzijn een onderzoek in te stellen. Immers zijn de varkens voorzien van een label, waarop staat, dat de Belgische gezondheidsdienst het betreffende dier in alle opzich ten gezond verklaart. Men wacht het onderzoek af. kunnen wij concludeeren, dat slechts bepaalde gedeelten van de gemeente, na voldoende ga rantiestelling, van stroom zullen worden voorzien, wat de niet bevoorrechte gemeentenaren zal doen besluiten, zich tot de ge meente te wenden om het daar heen te leiden, dat ook in hun niet-rendabele wijk stroom zal geleverd worden, wat niet ver wezenlijkt kan worden dan met een gemeentelijke bijdrage, het geen voor alle daarvoor in de termen vallende wijken, een niet onaanzienlijk bedrag zal vertegen woordigen. Teneinde den wensch I van alle leden uitgevoerd te zien, zonder dat de gemaentebegrooting bezwaard wordt door talrijke financieele bijdragen voor elec- trificeeren van buitenwijken, lijkt ons de meest goedkoope oplos sing voor de gemeente, om Heeren Gedeputeerde Staten eene garantie aan te bieden van f230.000 over 10 jaren, met een stroomprijs door de geheele gemeente van 45 cent voor licht en 20 cent voor kracht. Met 7 tegen 4 st. is dit voor stel van B en W. na breedvoe- rige discussie a a n g e n omen De Landbouwfeesten. Ingezonden Mededaelingen Uw Hoofdhuid wordt vry van roos en Uw haar wordt zacht en handelbaar indien U de gewoonte aanneemt om er des morgens een weinig doorheen te wryven AXEL, 8 Juni 1926. Hedenmiddag vergadert de Raad onzer gemeente, ter behandeling van de volgende agenda: 1. Notulen (niet aanwezig). 2. Ingekomen stukken, zooals: Rapport van het Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding-Comité. Verslag van het comité kanaal Hulst—Axel. Bericht van den Noordpolder, dat het aanbod der gemeente, om hoogstens f2000 bij te dragen in de rioleering onder den Buth- dijk, wordt aanvaard. Bericht van B. en W. van Ter Neuzen, dat deze gemeente con cessie verleenen wil voor levering van gas voor verwarming. Schriftelijke mededeeling van B. en W., dat het automatisch begraaftoestel aan de verwachting voldoet. 3. Aanbieding verslag van den toestand der gemeente over 1925. 4. Circulaire van Ged. Staten aangaande de salarisregeling van den Burgemeester, den Secretaris, den Ontvanger en de Wethouders. B. en W. stellen voor niet op de nieuwe (verhoogde) regeling in te gaan. 5. Verzoek van .Patrimonium" om subsidie voor de bibliotheek. Zal behandeld worden bij de begrooting 1927. 6. Wijziging begrooting 1926. 7. Vaststellen vermenigvuldi- gingscijfer voor de belasting. Voorgesteld wordt voor 1926- '27 het cijfer één. 8. Electriciteitsvoorziening. B. en W. deelen in hun prae- advies hieromtrent het volgende mede Nadat de conferentie van de heeren Duetz en Van Vliet heeft plaats gehad, is het ons duidelijk geworden, dat de verwachtingen van een gas-electrobedrijf voor deze gemeente niet voldoende zijn, om een dergelijk bedrijf rendabel te doen zijn, zoodat wij kunnen adviseeren in een andere richting eene oplossing te zoeken. Het standpunt van uwen Raad, •evenals van ons College is, dat de geheele gemeente geëlectrifi- ceerd wordt en niet alleen die gedeelten, welke voldoende ge garandeerd zijn. Gezien de ingekomen stukken van de P.Z.E.M. om vergunning ingevolge art. 70 van het Regle ment van Wegen en Voetpaden, Met rasse schreden nadert de week, die voor Axel, voor Zeeuwsch-Vlaanderen, ja voor geheel Zeeland zal staan in het teeken van Ceres, de godin van den landbouw terwijl men aller- wege zijn best doet om haar te paren aan Mercurius, den han- deisgod. We hopen dat door samen werking van beiden onze ge meente die dagen een centrum zal vormen van welvaart en han del. Maar het spreekt vanzelf, dat daartoe de denkbeeldige goden weinig kunnen toedoen, indien niet de aardsche menschen- Kinderen alles in het werk stel len om de palmen der eere te verwerven. En gelukkig verne men we klanken die bevredigend stemmen. Het afdeelingsbestuur is volop in actie en allerlei commissie's en sub.-commissies zijn werk zaam tot het weislagen der ten toonstelling. Geholpen door het Hoofdbestuur, dat van uit Goes en Middelburg een oogje in 't zeil houdt, en zoo nu en dan de aan de praktijk ontleende advie zen geeft, is reeds veel vastge steld en op uitvoering wachtende. En naast deze actie staat die der Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer, welker bestuur evenmin stil zit. Zij stelt alles in het werk om het bezoek van vreemdelingen naar onze gemeente zoo aantrek kelijk mogelijk te maken. De winkeliers zullen hun beste beentje voor zetten, om een mooie etalage te krijgen. We vernemen, dat het aantal deelnemers aan den wedstrijd de verwachting overtreft. Muziek- en zangge zelschappen zeggen hunne me dewerking toe voor het geven van concerten, terwijl van ge meentewege een schitterend vuur werk zal worden aangeboden. Men verwacht ook dat alge meen gevlagd zal worden, zoo dat we maar zeggen wilden, dat ieder voorzoover noodig zijn vlag eens naziet, opdat men op de bedoelde dagen niet met de ver ontschuldiging komt, ik kan mijn vlag zóó niet uithangen. Kortom, er wordt aan de ten toonstelling gewerkt en dit geldt, voorzoover de feestelijkheden be- t. eft de eer van geheel onze ge meente, maar voor wat de ten toonstelling aangaat de geheele streek, leder werke daarom mede tot het welslagen, ofschoon we natuurlijk aan dit laatste aller minst twijfelen vele handen maken licht werk. Het programma voor de ver gaderingen, rijtoer en tentoon stelling kan bekend geacht wor den en weldra verschijnt ook het programma van de V.V.V. voor de feestelijkheden en de cataloges voor de tentoonstelling. De Hoofdbestuursvergadering en vooral de Algemeene verga dering hebben op hunne agenda belangrijke punten. Zoo zullen het jaaroverzicht met de daaraan verbonden traditioneele rede van den voorzitter, den heer mr. P. Dieleman en de lezing van den heer dr. Lovink met belangstel ling worden tegemoet gezien. Geen wonder dan ook, dat het Hoofdbestuur in verband daar mede pogingen heeft aangewend om van de verschillende booten, trams, treinen en bussen zooda nige dienstregeling te krijgen, dat men van uit alle deelen onzer provincie en ook daarbuiten ge legenheid heeft om de algemeene vergadering, de rijtoer' en het diner mee te maken. Deze heb ben plaats op Woensdag 23 Juni, zooals bekend isen voor wie langer blijven wil, zorgt een com missie .van logie's, aan wie men slechts heeft te schrijven en het bed ligt klaar. De verschillende hötels hebben erop gerekend, om ieder een aangenaam nacht verblijf te verschaffen, terwijl slagers en bakkers ook wel zor gen zullen, dat ze niet te vroeg uitgeput zijn. Voor het overige sluiten we ons aan bij het Landbouwblad van Zeeland en Noord-Brabant, waarin we aldus lezen Op Woensdag 23 Juni zal de Algemeene Zomervergadering te Axel plaats hebben. We nemen deze gelegenheid te baat om alle Z. L. M'ers op te wekken hun hofstede eenige dagen vaarwel te zeggen en zich op weg te be geven naar het oude en landelijke Axel, dat u gastvrij zal ontvan gen. Het zal zijn een dag van ernst en van vreugde; ernst in de overdenking van de vraagstukken, die er behandeld zullen worden, vreugde in het elkaar ontmoeten in eigen kring, namelijk in dien der vakorganisatie. Het zal ook zijn, en daar twij felen we geen oogenblik aan, een dag van rijken oogst, een dag, die rijke vruchten zal afwerpen, en die lang in het geheugen van een ieder bewaard zal blijven. Het land van Axel is thans gemobiliseerd, het is er gedaan met de rust en kalmte, die aan een landbouwgewest bij uitne mendheid zoo eigen zijn. Er heerscht groote bedrijvig heid, want op 24 en 25 Juni zal wapenschouw gehouden worden en het land van Axel zal aan overig Zeeland toonen wat het is en waartoe het in staat is De tentoonstelling zal aan Uwe beste verwachtingen beantwoor den. Ze zal U leeren, welke bestaansbronnen het land van Axel aan zijn bewoners biedt, en hoe de landbouw zich eraan de natuurlijke en economische omstandigheden van het milieu aangepast heeft. van zijn tegenstander met een knipmes in den buik stak. Het dier viel neder, terwijl de inge wanden naar buiten puilden. Een ontboden veearts achtte het noo dig het dier maar af te maken, wat voor den eigenaar een groote schadepost was, want het paard was niet verzekerd. De politie heeft het zaakje in handen, maar of er nu betaald of niet betaald is, moet nog uit gemaakt worden. Nabij de noodbrug te Sel- zaete geraakte Zaterdagmiddag een auto defect en wilde de chauffeur een onderzoek naar de fout instellen. Hierbij beging hij echter de onvoorzichtigheid met een brandende cigaret te dicht bij den motor te komen, waar door een hoeveelheid benzine vlam vatte en het vuur weldra hoog oplaaide. Spoedig werden er uit de dichtstbijstaande huizen emmers water op den gloed ge goten, zoodat de wagen nog voor een groot deel kon worden gered. Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, op het post- en telegraafkantoor te Axel terugontvangen over de 2e helft Mei 1926. Binnenlandsche brieven. Raad van Arbeid, Middelburg. Binnenlandsche briefkaarten. Verbeek Alida, Singel weg, Axel. Verstraete A., Kanaalkade, Axel. NOTA. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. wachters Wijnacker en Cortvriendt om af te stappen. Uitspraak f20 boete of 20 dagen hecht. J G. B., 25 j., koopman te St. Jansteen werd ten laste ge legd dat hij op 14 April 1926 te Clinge, Anna Coleta Vaereniegh opzettelijk heeft geschopt. Uitspraak f 15 boete of 15 dagen hecht. Gistermorgen geraakte op de scheepswerf „De Schelde" te Vlis singen een 29-jarige werkman bekneld tusschen een ketel en boorbank. De man werd een Het aantal gevallen van be smettelijke ziekten, over de week van 23 tot en met 29 Mei, in de provincie Zeeland bedroeg: Buiktyphus Veere 1 roodvonk Kruiningen 1, St. Laurens 1, Mid delburg 1, Westdorpe 1 dipte- r tis Oosterland 2. Sportnieuws. Zondag speelde Terneuzen II in de door de V. V. Axel uitgeschre ven bekerwedstrijden 2e afdeeling tegen H. V. V. 11 van Hulst en won met 62. Bij de rust was de stand 2—0 voor H. V. V. Tot Hoofd der Hervormde school te Terneuzen is benoemd de heer D. J. van Wijck, hoofd der school te Amerongen. Beroepen bij de Geref. Ge meente te Benthuizen Ds. B. van Neerbos van Terneuzen. Donderdag 1.1. werd op de Vlakte nabij Sluiskil een demón- stratie gegeven met politiehonden, zooals we die reeds meer bijwoon den. Er werden proeven gegeven van speuren, aanhouden en aan slaan en het opvolgen van ge geven bevelen. Ofschoon er niet veel personen getuige waren van deze vertoo ning dankte een der bestuursle den toch voor hunne belangstel ling en zeide, dat het vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen vlak bij de grens noodzakelijk is, dat een surveillant een goede politie hond bij zich heeft. Het is niet bevorderlijk voor het politieon derzoek, dat reeds dit jaar in deze streek 5 maal nachtelijke indivi duen zich door duisternis aan hun vervolger(s) wisten te onttrekken, wat met de aanwezigheid van een gedresseerden politiehond nietmo gelijk was geweest. Bij een woordenwisseling te IJzendijke tusschen twee vod- denkoopers, waarvan de een zeide zijn „grossier" betaald te hebben, Joch laatstgenoemde ontkende, maakte een hunner zich zoo «waad, dat hij uit het café liep en het daarvoor staande paard Arrond. Rechtbank te Middelburg Zitting van 4 Juni 1926. De volgende vonnissen werden uitgespoken Overtreding motor- en rijwiel- wet P. L. H., 54 j., chauffeur Sas van Qent, vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter en vrijspraak. Door A. D., machinedrijver te Hoek is hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis van den kantonrechter te Terneuzen, waar bij hij ter zake van openbare dronkenschap is veroordeeld tot f 15 of 15 d. hecht. De ambte naar van het O.M. was eveneens in hooger beroep gekomen. Door K. M. E. D., veedrijver te Hoek is hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis van den kantonrecter te Terneuzen, waarbij hij ter zake van open bare dronkenschap is veroordeeld tot f 15 of 15 d. hecht. Eveneens is hooger beroep aangeteekend door den Ambte naar van het O.M. tegen het von nis van den kantonrechter te Terneuzen, waarbij de Ambte naar ten opzichte van de aan J. A. de L. schipper te Terneuzen ten laste gelegde openbare dron kenschap, niet ontvankelijk werd verklaard. Politierechter te Middelburg. M. J. v. d. A., 21 j, leurder te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd, dat hij op 18 April 1926, toen hij te Hulst een rijwiel be reed zonder licht, des avonds om 11V4 uur, niet heeft voldaan aan de vordering van de veld- ernstig gewand naar het zieken huis overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. Te Venlo heeft zich een geval van meningitis met doo- I delijken afloop voorgedaan. Het slachtoffer, een 23-jarige jonge man is na korstondige ziekte overleden. Inbraak. Zaterdagnacht tusschen 1 en 2 uur hebben drie gemaskerde ban dieten zich door het indrukken van een ruit toegang versohaft tot de woning van Kinderen-Ma- rynen te Megen by Oss. In de woning bevonden zich twee zie kelijke oude menscben en een meisje dat hen oppastte. Het meis je werd door de bandieten ge boeid en een prop in den mond geduwd. Daarna hebben zy alle kasten opengebroken en het ge heele huis overhoop gehaald. Na eonigen tijd zijn zij met medene ming van J 1600 vertrokken, de verschrikte bewoners ongedeerd achterlatende. Van de daders is tot dusver nog geen spoor ontdekt. Bij Lekkum (Pr.) is Woens dagavond een auto, bestuurd door den heer H. P. uit Leeuwarden in een sloot gereden. Doordat de voorruit eenigszins beslagen wai heeft de heer P. een scherpe bocht in den weg niet opgemerkt en reed met tamelyken vaart in de sloot. De bestuurder en een mede inzittend meisje liepen een nat pak op. Enkele uren later reed op de- zelfde plaats een tweede auto in het water. Beide wagens zyn op het droge gebracht. Te Zaandam is de kunst matige eierenbroedery van W. Koster aan het Weerpad door brand geheel verwoest. 300 A 400 kippen en kuikens kwamen in de vlammen om. De heer K. liep bij zijn pogingen om den brand te blusschen ernstige brand wonden op. De brand onstond door het omvallen van een lamp van een der broedmachines. Niets is verzekerd. Gemeen Drie Amerikaansche burgers worden thans in den staat Duran- go door Mexicaansche bandieten gevangen gehouden. Een hunner heeft aan den Amerikaanschen consul geschreven dat de bandie ten hem gemarteld hebben zoo bijvoorbeeld hadden zij hem aan de duimen opgehangen. Bij het Antwerpsch perket is een aanklacht ingediend tegen een diamanthandelaar, die ver dwenen is met medeneming van diamanten ter waarde van 150.000 gld. die aan verschillende kleine fabrikanten behoorde. Een dure hoed. Op een verkooping te Parijs, verwisselde een hoed van Napo leon voor 43.000 francs van eigenaar. De kooper was een I Franschman en hij verklaarde, dat de hoed in Frankrijk zou blijven. Een adelijke titel met Napoleon's handteekening bracht 3400 francs op en brief van kei zerin Josephine deed 520 francs. Deze week werd O. W. in de Meelfabrieken te Leeuwarden door een neervallende zak meel getroffen. Hij brak een halswervel en is tengevolge daarvan over leden-

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2