KLOKKEN WIT 1AT0SH Damesjaponnen )1 II Magazijn „De Blauwe Bril P. J. Vale. Axel. Vele soorten moderne Regulateurs, Pendules, Wekkers en staande Klokken. Naaimachines. Heeren- en Dameshorloges M. den Engelsman-Zegers. M. Schieman-Boeije, Alle Gouden en Zilveren Werken, Alpacca en Doublé Waren C. L. DE SMIDT, Burgerlijke Stand. Ingezonden Stukken Bekendmakingen. Openbare Vergadering DINSDAG 8 JUNI 1926, Advertentiën. Tentoonstelling Axel Z. L. M. 1926. H. V. V. II-TerNeuzen II. Stijl- Knopregulateurs Gero-Alpacca, Lepels, Vorken, Vleesch- en Taartvorkjes, Lekbakjes, enz. C. L. de Smidt. ONTVANGEN courante Manufacturen en lappen Mantelstof, Gordijnen en Vitrages VOORRADIG Pracht-Festons en Tusschen zetsels C. DE FEIJTER-DE HULLU Een Kozijn met deur en glasraam, een Kozijnraam met 9 glazen, een partijtje Palen, enz. aan f 1,98, Verder Kinderpakjes Uit de hand te koop: Albert Standaert Zn. Gediplomeerde Opticiens ?an de Staatsschool te Jena. Kwartjesweek Uurwerken, Goud en Zilver. Goud, Goud op Zilver en Zilver-niëllé. Barometers, Kijkers, enz. Brillen, Pence-nez, enz. Titan, Winselmann, Kohier en Ideal. W. de Vlugt, bij de officiëele ont vangst een alles behalve optimis tisch beeld van den oeconomi- schen toestand der hoofdstad, zoo dat ook van hooger hand vol doende op den zorgelijken toe stand is gewezen. Bleef de Hoofdstad voor onheil gelukkig gespaard, aldus de Bur gemeester, het beeld, dat wij Uwe Majesteit van den toestand onzer stad mogen geven, zagen wij in het algemeen gaarne gunstiger. Immers zijn de moeilijkheden, waarin de landen om ons heen zich bevinden van grooten invloec op de ontwikkeling van handel, scheepvaart en industrie, de bron nen van bestaan en van welvaart voor stad als de onze. Dientengevolge zijn de verhou dingen in het industrieele leven nog verre van normaal, hetgeen de werkloosheid in tal van be drijven aantoont en dreigt de ver betering in het algem. en econo- mischen toestand, waarvan wij ten vorigen jare mochten gewagen, geen stand te zullen houden. De resultaten der handelson dernemingen waren in het alge meen niet ongunstig. De scheepvaart bleef in sterke mate den invloed van de over maat van scheepsruimte onder vinden en mede tengevolge daar van bleef een aantal schepen op gelegd. Als centrum van geld- en ere dietwezen nam toch als belang rijke positie van Amsterdam merk baar in beteekenis toe. Het luchtverkeer breidde zich belangrijk uit. Nu de overeen komst met 't Rijk omtrent het mede gebruik van de luchthaven Schip hol is tot stand gekomen, wordt de zoo noodige verbetering daar van met kracht ter hand genomen. Het vraagstuk der stadsuitbreiding dat door de voortdurende toene ming der bevolking bijzondere beteekenis verkrijgt, heeft de volle aandacht van het Gemeentebe stuur. De voorbereiding van de Olym piade, welke men het voornemen heeft hier ter stede in 1928 te houden, werd ter hand genomen. De uitvoering zal, naar wij hopen in overeenstemming zijn met de beteekenis, die Amsterdam heeft. H. M. de Koningin zei met groote belangsteling de rede van den burgemeester te hebben aan gehoord, en sprak de beste wen- schen uit voor den bloei van de hoofdstad. Onbewaakte overweg. Te Schiedam is door den trein uit Vlaardingen op een on bewaak ten overweg, een man overreden en gedood. Het ongeveer 35-jarige slachtoffer wilde toen hy den overweg gepasseerd was weer terug gaan. De man is vermoe delijk uit Rotterdam atkomstig Schoolreisjes. De firma Anton jurgen's Mar- garinetabrieken te Oss heelt aan het Nederlandsche kind, dat door lichaamsgebreken ziekte of zwak te het gebruikelijke schoolreisje met een onderwijzer of leeraar niet of bezwaarlijk kan meema ken, een bedrag van 5000 ge schonken, welke gelden door de redactie van „De Gids voor Schoolreizen", te 's Gravenhage, gebruikt zullen worden, om het levensgeluk, dier Nederlandsche kinderen dezen zomer te ver- hoogen. Onderwijzers, leeraren, dokters, geestelijken en verpleegsters in Nederland, die kinderen Kennen welke volgens hunne meening voor zoo'n uitstapje in aanmer king komen, kunnen zich om in lichtingen wenden uiterlijk tot den 20 Juni aan het adres der redactie van „De Gids voor Schoolreizen", Acaciastraat 174, Den Haag. Te Rotterdam wist een twee-jarig kind van O. een oogenblik aan het toezicht te ontsnappen van de moeder, die in een winkel inkoopen aan het doen was. De kleine liep naar buiten en slipte van het troittoir juist toen de voerman D. W. S., met zijn vrachtwagen passeerde. Voor de voerman er erg in had, kwam het onder de wielen te recht en werd het overreden en ytowg* Vadermoord te Amsterdam. Het slachtoffer van den moord aanslag in de Soendastraat te Am sterdam is thans overleden. Zooals bekend betrachtten zoo wel de verslagene als de overige huisgenooten de grootste geheim zinnigheid omtrent het gebeurde. Maandag echter heeft een zoon een volledigebekentenis[afgelegd. Hij gaf op, ter bescherming van zijn moeder gehandeld te hebben. De vader, die zeer ODguustig be kend stond, was de beide Pink sterdagen en ook den daarop volgenden Dinsdag, waarop de aanslag geschiedde, dronken. Hij scbynt in zijn dronkenschap zijn vrouw bedreigd te hebben Ver moedeiijk om zijn zoon te sparen, heeft hij verklaard een poging tot zelfmoord te hebben gedaan. Ernstig ongeluk. Te Amsterdam waren ter hoog te van de Trompkade jongens aan het voetballen, toen een goe derentrein, bestaande uit een lo comotief en 31 wagens, van den kant van den steiger der Hol land Amerika-lijn naderde. Een der jongens, de 12-jarige H be merkte den trein niet en liep er recht op aan. Hij kwam tusschen twee wagens terecht, werd door een duw van een treeplank om vergeworpen en geraakte onder de wielen. Beide beenen wer den hem afgereden. Tijdens het vervoer naar 't gasthuis is bij overleden. Een 14-jarig vriendje K., die H. nog had willen tegen houden, werd door den trein ge grepen, waarbij hem den rech tervoet werd afgereden. Scheepsramp op do Zuiderzee Woensdagavond heeft schip per P. v. d. Heijde te Enkhui zen binnengebracht den 21-jari- gen Joh. van Gilst, die hy bad opgepikt, dry vend op een plank, op welke hij reeds meer dan 2 uur op zee had rondgedreven. De drenkeling deelde mec'e, dat zyn schip de BRU 24, uit Bruinisse, geladen met mossel zaad, onder den vuurtoren van Enkhuizen door den storm is overvallen. Door het plotseling omslaan van den wind, sloegen de golven over het scheepje, dat onmiddellijk zonk. De schipper, de 56-jarige A. C. van Gilst, stond aan het roer en werd door de golven vao het dek geslagen. Hij is nog eenmaal boven water geweest, en is daarna door zijn zoon niet meer gezien. Een andere zoon J. van Gilst, 18 jaar oud, was in het voor onder toen de ramp vond. Hij wilde nog naar boven snellen, doch werd door het water teruggeslagen. Hy is met het scheepje in de diepte ver dwenen. Toen het schip capseide, moest Johannes, die in den mast was geklommen, deze loslaten. Zwem mende wist hij een losgeslagen plank te grijpen, waarop bij zich drijvend kon houden. Hij werd opgemerkt door de Enk- huizer 39, schipper K. Bijl, die hem evenwel niet kon bereiken. Door schreeuwen wist hij de aan dacht van schipper v. d. H. op zich te vestigen, die een vlet uitzette en den drenkeling wist op te pikken. Joh. v. Gilst is door de zorgen der vereeniging tot redding van drenkelingen in een hotel ondergebracht. M. Crt. Dinsdagavond omstreeks 11 uur is de heer V., directeur van de stoomzuivelfabriek te Lith (Noord-Brabant), met zijn auto bij het opryden van de veerpont van het Lithsche veer te water gereden. Hij zelf kon nog bytijds uil den auto sprin gen, doch zyn vrouw is ver dronken. van den Gemeenteraad van Axel op des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize. En is hiervan afkondiging ge schied, waar het behoort AXEL, den 4 Juni 1926. De Burgemeester, B1-0K. Wisselkoersen. Brussel 7,74. Parijs 7.78. Londen 12,10 New-York 2,48. Onzen harteiyken dank voor de vele blijken van deelneming bij het overlijden van onze Dochter ANNIE. K. J. GOSL1NGA. Den Haag, 3 Juni '26. Netscherstraat 73. Al diegenen, die met krame> rijen en dergelijke zaken op de a.s. tentoonstelling willen uit stallen, gelieven zich te wenden tot den heer JAN SCHEELE Wz landb te Axel M 8, die alle inlichtingen omtrent die zaken zal geven. Namens de tent.-comm. JAN DE PUTTER, Secr. Zondagmiddag om 21/2 uur Prachtige sorteering MODERNE in noten- en eikenhout, met bim-bam-slag. ir. diverse prijzen. FANTASIE- en WEKKERS met en zonder radium. Reparatie's van goud- en zilver werken, uurwerken en naaima chines worden spoedig en billijk uitgevoerd. Een party die wij van af Zaterdag 5 tot en met Zaterdag 12 Juni aan spot- pryzen zullen verkoopen. Verder opruiming van Aanbevelend, Oosterstraat E 61. N. B. Terstond gevraagd een NAAIMEISJE. in verschillende breedten en kwaliteiten, en aan lage pryzen Aanbevelend, (15) Kerkdreef 91, AXEL. TE KOOP (van afbraak) P. J. VALE, Axel. in verschillende kleuren en maten. Te bezichtigen in de étalage. Aanbevelend, Julianastraat, Axel. Een goed onderhouden van alle gemakken voorzien, staande te Axel-Sassing. Te bevragen bij de Wed. JACOB DE1J te Axel, Juliana straat 176. Optisch Instituut Onderzoek alle werkdagen van 9-12, 172-4, 5-8 uur. WIJN- EN SIGARENHANDEL Van 29 MEI tot en met 5 JUNI ZIE ETALAGE. A XK Ij. STEEDS VOORRADIG aan concurreerende prijzan. REPARATIE'S VLUG EN BILLIJK. Vraagt de nieuwste modellen INZAKMACH1NES met houten onderstel. Iets nieuws. ZUIDDORPE. Huwelijks-voltrek kingen. 10 Febr. Franciscus van Me- groot, 27 j., jm. en Margaretha Maria Versijp, 29 j., jd. Charles Marie Wael- )ut, 28 j., jm. en Elvira Versijp, 22j„ d. 7 April. Arthur Schaut, 35 j jm, én Maria Bernardina Lansen, 31 j.,jd, 14 April. Augustinus Willems, 23 j., m. en Irena Maria de Jaeger, 19 j., jd. i'ranciscus Vervaet, 23 j., jm, en Irma Maria Coppleters, 21 j., id, Geboorten. 7 Febr. Franciscus Johan nes Xaverius, z. van Edmondus de Neve en Zulma Leonia De Meester. 17 Feb-. René Marie, d. van Ernest de Groene en Coralie Audenaerf. 3 Maart. George Eduardus Josephine, 7. van Prudent Soethaert en Anna Maria Raes. 29 Maart. Remy Joseph Irma, 7. van Prudent |r- seph D'hondt en Coralie D'naene. '12 April. Julima Maria, d. van Alphonsus Herman en Martha de Block. Overlijden. 14 Febr. Emma Craene, 28 j., wed. van Aloijsius Coppieters. 15 Maart. René va'c'<e, 19 j„ z. van T heophile en Coralia Maria van de Vijver. 18 Maart. Franciscus Wauters, 77 j., echtg. van Rosalia Belaert. BOSCHKAPELLE. Geboorten, 5 April. Joseph Johannes, z van Domini cus Nre^sens en Rosalia van Laar. Overlijden.^ 18 April. Johanna de Bakker, 84 j wed. van Ivo Remarie. St. Jansteen, 2 Juni 1628. Dinsdag 1 Juni werd op Heikant de R.K. school geopend en ingezegend in tegenwoordigheid van geestelijken onder wie den Hoog Eerwaarden Heer Deken van Hulst, de gemeente raad, schoolbestuur, personeel en ge noodigden. De plechtigheid had aller eerst plaats in de parochiekerk door den Zeer Eerw. Heer pastoor, bij ge staan door de Eerw. kapelaans, koor zangers en koorknapen, waarbij een H. Mis werd opgedragen om den Al machtige te danken voor de groote genade, dat op St. Jansteen de derde bijzondere School werd ingezegend wat voor die gemeente als een groote weldaad werd beschouwd. Tijdens de Mis werd door zijn HoogEerw. eene rede gehouden, waarin op dat voorrecht werd gewezen en op zeer gematigde wijze memoreerde zijn HoogEerw. wat in verband met de stichting dezer school was voor gevallen. Zeer onderscheidde zich deze rede van de toespraak gehouden door den pastoor op het schoolplein te Heikant, waarin werd teruggezien op de groote verdiensten van wijlen pas toor Schets en welke rede vooral uit muntte door de lofuitingen op diege- gen, die de geestelijkheid bij hun strijd voor de kathclieke school ter zijde hebben gestaan en ellenlange pluimen werden op hun hoed gesto ken. Het lelieblanke zestal uit den Raad werd om zijn kranig gedrag verheerlijkt tot in de wolken en in 't bijzonder den eminenten voorzitter, Daarentegen kreeg het zwarte gc deelte er onrenadig van langs en geen enkel woord van lof kon hen worden toegezwaaid. Zelfs zou een hunner voor den oppersten Rechter rekenschap zijner daden moeten geven en hoe het voor hem daar mee zal afloopen zal niet twijfelachtig zijn. Doch die eene vreest den Oppersten Rechter niet, wel bewust, dat zijn daad niet onrechtvaardig was. Daar heeft hij de volle overtuiging van, maar wee hun, die met listige knepen zich van het volk trachten meester te maken en ergernis geven, als leiders door hun veel te groot gedoe; ook die zullen rekenschap geven aan den Oppersten Rechter hiernamaals en de vrees is gewettigd, dat de balans niet in hun voordeel zal overslaan. Zeide de HoogEerw. Heer Deken, dat de vrede, die op St. Jansteen dreigde verloren te gaan, Goddank hersteld was, de Eerw. Heer Pastoor zorgde er wel voor, dat die vrede weer aan het wankelen werd gebracht, wat voor een leider zeer onverant woordelijk is. Ook werd nog door den Pastoor aangevoerd, dat er wel eens weid gezeg. dat de geestelijkheid streeft naar baas spelen, wat door hem werd ontkend, maar.... wie heeft gelijk Een derde rede werd uitgesproken door den heer Eggermont, als hoofd der bijzondere school te Heikant, die daarin naar voren bracht dat de jeugd, die aan hem werd toevertrouwd, steecs op zijn geheele persoon kon rekenen, dat hij met al zijn kracht zal zorgen er goede lidmaten voor kerk en maat schappij van te maken, zich beroepend dat hij daar wel genoegzaam voor gekend zal zijn, We hopen het. Niet de minste belangstelling weid door de bewoners van Heikant bij die plechtigheid betoond, wel een bewijs, dat ze de verwisseling hunner open bare school voor een katholieke niet al te zeer op prijs stellen. Nu eenmaal het pleit beslecht i hopen we dat Gods zegen op de school mag nederdalen en dat ondtr de leiding "an den heer Eggermoi t als Hoofd der bijzondere school te Heikant zij haar goede reputatie, als openbare zal hooghouden en zoo als hij beloofde, mannen zullen wor den gevormd tot heil der kerk en maatschappij. EEN „GOEDE" KATHOLIEK. CtDEPONEERD Ter Neuzen. umms

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 3