Vreest geen examen MUNHARDTC MIJNHARDT's Raadsverslag. Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. ik gekomen aan het punt, waarop ik Uwe bijzondere aandacht zou willen vestigen. De heer Hendrik Marinus Maertens, vrederechter te Hulst, was een persoon, die om zijn kundige adviezen in vergaderin gen zeer gezien was. Hij was reeds bij de eerste vergaderingen na de indijking als ingelande tegenwoor dig en ontbrak nooit in het Schip pershuis te Axel, als de ingelanden daar bijeen kwamen. Toen dan ook de heer De Jonghe, wegens vertrek uit onze streek ontslag moest nemen, na slechts 3 jaren als ontvanger- griffier werkzaam te zijn geweest, werd de heer Maertens met al- gemeene stemmen in de vergade ring van 19 Juli 1826 dus nu honderd jaar geleden op den openstaanden post gekozen. De heer Hendrik Marinus Maertens heeft zijn betrekking gedurende vier jaren goed en degelijk vervuld. Óp zijn verzoek werd hem op 28 April 1830 eervol ontslag verleend en werd zijn zoon, de heer Philippus Jo hannes Maertens als ontvanger griffier eveneens met algemeene stemmen in diens plaats gekozen. Bijna zestig jaren was de heer Philippus Maertens in dienst van onzen polder, in de laatste jaren trouw ter zijde gestaan doorzijn zoon, onzen tegenwoordigen grif fier. Op 17 Juli 1889 bekwam de heer Philippus Maertens eervol ontslag onder dankbetuiging voor de vele diensten meer dan een halve eeuw aan onzen polder bewezen en werd zijn zoon, de heer Henri Ludovicus Josephus Maertens op den leeftijd van 41 jaar in zijn plaats benoemd Op 10 Juni 1914 werd het zilveren ambtsjubilé van onzen griffier gevierd, die thans zeven en dertig jaar als zoodanig werk zaam is. gasten. Het spreekt vanzelf, dat hierna nog menige toost werd ingesteld op het welzijn van de familie Maertens. Ingezonden Mededeelingen Want er is een middel dat U kalm maakt en kalm houdt, terwijl Uw geest helder blijft ZENUWTABLETTEN behoeden U voor zenuwachtigheid, Buisje 75 ct. Bij Apoth, en Drogisten. Mijne Heeren, wanneer gij de 4 dienstjaren van den grootvader, de 59 jaren van den vader en de 37 jaren van den zoon te zamen voegt, bekomt gij juist 100 jaar. Ik constateer dus, dat de familie Maertens, grootvader, vader en zoon, in dit jaar juist een eeuw de belangen van onzen polder als ontvangers en griffiers trouw be hartigd hebben en ik maak van de gelegenheid gebruik om, zeker als tolk van u allen, den78-jarigen kleinzoon van harte geluk te wen- schen met hetgeen hij, zijn vader en zijn grootvader ten bate van onzen polder hebben verricht. Zelden zal het voorkomen, dat een verantwoordelijke betrekking als die van ontv.-griff. een eeuw lang in rechte lijn bij dezelfde familie bleef. Het is een eeuw feest, dat wij stellig moeten her denken. En ik noodig U dan ook allen uit om als bewijs van onze erkentelijkheid hulde te brengen aan den kleinzoon, den vertegen woordiger van het geslacht, dat gedurende een onafgebroken reeks van honderd jaren de belangen van onzen polder naar best ver mogen heeft behartigd. Onder hartelijk en langdurig applaus bood de heer Vael den jubilaris ter herinnering aan dezen dag namens polderbestuur en in gelanden een fraai bronzen beeld aan, voorstellende een edelman uit de 16e eeuw, die blijkens de attributen geridderd was en een administratieve betrekking be kleedde. Met een korte, hartelijke toespraak betuigde de heer Maer tens zijn dank en zeide getroffen te zijn door deze hulde. Ten hoogste dankbaar zou hij zijn, als hij ondanks zijn hoogen leef tijd, nog een viertal jaren voor den polder Beoosten- en Bewes- tenblij werkzaam mocht zijn en alzoo op het 40-jarig jubileum, of met wijlen zijn vader op een 100-jarigen staat van dienst mocht terugzien. Voorzeker is dit ook de wenscb van geheel den polder en indien geen bijzondere omstandigheden zich voordoen, zal de krasse figuur van den heer Maertens dit ook wel beleven. Na de pauze had het gebruike lijk diner plaats, doch alvorens daarmee werd begonnen, werd een foto gemaakt van den ver- Sierden feestdisch en omringende Gisteren kwam de Raad in openbare zitting bijeen. Deze duurde slechts heel kort, want spoedig zouden de deuren ge sloten worden. Aanwezig waren alle leden op één na, benevens den Burgemees ter (voorzitter) en den Secretaris. De heer Ph. J van Dixhoorn had bericht van verhindering gezon den. De notulen der vorige verga dering waren nog niet gereed en alzoo kwam punt 2 aan de orde, de electriciteitsvoorziening. De Voorz. deelde mede, dat ingevolge besluit der vorige ver gadering de heeren Duetz en Van Vliet waren aangeschreven om over de zelf-exploitatie van ge dachten te wisselen, waartoe zij bereid zijn. Beide heeren waren hier tegenwoordig. De Voorz. zou daarom tot be sloten zitting wensciien over te gaan en de heeren ter vergade ring uitnoodigen. Dhr. 't Gilde zag liever een openbare vergadering, als de heeren deskundigen er geen be zwaar tegen hadden. De Voorz. zeide dit niet te weten, maar aangezien het be sluit der vorige verg. was om het debat in besloten zitting te houden, wenschte hij dat uit te voeren. Indien echter de h h. raadsleden anders wilden, zou spr. het voorstel niet forceeren. Dhr. 't Gilde drong echter op openbare zitting aan en vroeg, waarom dan eigenlijk een open bare zitting was uitgeschreven Dhr. Oggel begreep niet, waar om dhr. 't Gilde daar nu pas mee afkwam. Waarom dit dan in de vorige verg. niet gezegd, toen het besluit viel Dhr. 't Gilde meende niet beter geweten te hebben en ook dhr. Kruysse beweerde zulks, en zeide toch ook te hebben voorgesteld om de heeren Duetz en Van Vliet uit te noodigen in openbare verg. hun meening uiteen te zetten. (Dit lag trouwens ook in de lijn, want dhr Kruysse wilde dit im mers, opdat de heer Van Vliet, wiens rapport in het openbaar was aangevallen zich in 't openbaar zou kunnen verde- I digen Red.) Terecht antwoordde de Voorz., dat hij herhaaldelijk had geresu meerd het voorstel van dhr. Kruysse, om in besloten zittng de zaak te behandelen, waartegen toen niet is opgekomen. Dhr. J. de Feijter zei met het voorstel te zijn meegegaan, onder uitdrukkelijke voorwaarde, dat het een besloten zitting zou zijn. Dhr. Oggel stond op het zelfde standpunt en had beslist tegen openbare behandeling gestemd. Dhr. 't Gilde stelde dan voor om thans nog dit besluit in te trekken en indien de heeren Duetz en Van Vliet daartegen geen bezwaar maken, dan het debat in openbare vergadering te doen voeren, welk voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemden de h.h. Dieleman, P. de Feijter, van de Casteel, 't Gilde, Baert en Kruysse Tegen de h.h. Weijns, J. de Feijter, Oggel en Koster. Alsnu begaf de Voorz. zich naar de burgemeesterskamer, waar de h.h. Duetz en Van Vliet vertoefden, ten einde te vragen, of zij bezwaar hadden tegen openbare behandeling, Terug gekomen werd die vraag beves tigd en alzoo de openbare verg. geschorst om ongeveer 10 uur, tot 1 uur, toen de deuren weer werden geopend en de besloten zitting was geëindigd. De Voorz. deelde mede, dat de Raad besloten had om aanst. Dinsdagmiddag te vergaderen en de geheele electriciteitskwestie in openbare vergadering aan de orde gesteld zal worden. Daar bij de omvraag niemand het woord verlangde, werd de vergadering met dankzegging ge sloten. Opcenten op de rUksbelastingen. Ged. Staten van Zeeland stel len Prov. Staten voor te beslui ten tot dekking van de uitgaven der provincie voor het dienstjaar 1927 te heffen te rekenen van van 1 Januari 1927vijftig op centen op de hoofdsom der grondbelasting voor de onge bouwde eigendommen vijftig opcenten op de hoofd som der grondbelasting voor de gebouwde eigendommen vijftig opcenten op de hoofd som der personeele belasting; te rekenen van 1 Mei 1927: twintig opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting: twintig opcenten op de hoofd som der inkomstenbelasting met dien verstande dat de op centen op de hoofdsom der in komstenbelasting zich bepalen tot de aanslagen der belasting plichtigen, bedoeld bij art. la der wet op die belasting. Deze heffingen waren het vorig jaar dezelfde. Een 2e Staatscommissie tegen do werkeloosheid. 3e. 10 gem. 242 r. bouwland, Nieuw-Othenepolder a f710, of totaal voor f7565,53 aan M. Scheele Az., Terneuzen. 4e. 28 gem. 90 r. bouwland en watergang a f850 of totaal f 24054.08 aan Joh. Scheele, Bosch- kapelle. 5e. 16 gem. 35 r. bouwland en kreek, kleinen Molenpolder (Graauw) a f 590, of f 9508.72 aan J. B. Borm te Hulst en P. F. Voet te Hontenisse, en 6e. Het recht van huur van 2 zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk te Neuzen, resp. voorf 16 en f 17 aan Marsielje vnd. en A. Dees, Terneuzen. Bij het te Utrecht gehouden examen verkregen het Rijksdiplo ma voor hoefsmid de heeren W. P. Ripmeester te Hoek, Jos. Pieters en Prudent Pieters te Phi lippine, P. J. Willemse en L. A. Willemse te Zaamslag en Em. Waelput te Zuiddorpe. Predikbeurten te Axel. Zondag 6 Juni 1926. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97s ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 97, ure Ds. J. S. Post. Nam. 27b ure Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 97a ure Leeskerk. Nam. 27i Leeskerk. Bij K. B. is, overwegende dat het wenschelijk is gebleken in de plaats van de bij K. B. van 19 December 1922 ingestelde Rijkscommissie voor werkver schaffing 'n nieuwe commissie in te stellen bepaald lo. de bij besluit van 19 De cember 1922 ingestelde Rijkscom missie te ontbinden 2o. in te stellen een Rijkscom missie van Advies voor werkver ruiming. AXEL, 4 Juni 1926. Onder voorzitterschap van den heer P. Vael, dijkgraaf, verga derden Woensdag de ingelanden van den polder Beoosten- en Bewestenblij, in „'t Gulden Vlies" alhier. De rekening werd vast gesteld op een ontvangst van f 22186.23, waarbij inbegrepen een batig saldo over 1924 van van f5404 62 en een uitgaaf van f16498.22, zoodat er een goed slot was van f5688 01. De begrooting werd vastgesteld op f20.521.84, waarbij een post van onvoorziene uitgaven van f2671.85. Het dijkgeschot bleef onveranderd en beloopt in totaal f 5323.88. Besloten werd om een duiker tje te maken achter den Kanaal dijk, nabij Kijkuit ter- bevorde ring van de uitwatering. Ook zullen voortaan te planten boomen worden geplant op 12 M, in plaats van 8 M. afstand. Om trent den verkoop van boomen werd de beslissing aan het be stuur overgelaten. De heer P. Dierick, die wijl hij 69 jaren telt, nog juist een periode als gezworene kon mee maken, werd met groote meer derheid als zoodanig herkozen. Voor de herdenking van de 100-jarige leiding der administra tie door de familie Maertens, ver wijzen we r.aar het hoofd van dit blad. Gisteren werd te Terneuzen in het hotel «Centraal" ten over staan van Notaris Dregmans en ten verzoeke van de erven van mevr. de Wed. J. Leunis-Lind- hout aldaar bij opbod verkocht: le Een heerenhuis met tuin, Noordstr. te Neuzen, groot 4.38 Are aan A. A. Marsielje aldaar voor f 10.100. 2e. 4 gemeten 164 roeden bouwland en zijkantweg, Oud Zevenaarpolder f 1230 of totaal voor f5592,41 aan C. A. M. M. van Halst, Terneuzen. Van de werf «De Vooruit gang" te Alphen aan den Rijn werd Woensdag te water gelaten een motorboot, in aanbouw voor den heer J. H. Balnikker te Ter neuzen, groot pl.m. 130 ton. Do Waterleiding. Dinsdag j.l. werd te Terneuzen een vergadering gehouden met af gevaardigden van de gemeenten die besloten hebben tot aanslui ting bij een eventueel op te rich ten Zeeuwsch-Viaamsche Water leiding. Met algemeene stemmen werd besloten tot oprichting der Zeeuwsch-Viaamsche Waterlei ding Maatschappij, voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen, nadat vrij prositief de meening was uitge sproken, dat voor een waterleiding alléén voor Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen de verwachte risico garantie van het Rijk wel niet zou worden verleend. Mocht dat wel het geval zijn, dan gingen er stem men op deze daartoe te beper ken omdat 88*/, der bevolking in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, zich aansloot tegen slechts 45*/» in Westelijk deel. Maar waar dan het Westen menschelijkerwijs ge sproken voor immer zou zijn uit gesloten, en toch een zestal voor name gemeenten zit daar vóór de waterleidingaansluiting verklaar den, oordeelde het comité, dat het niet verantwoord zoude zijn het geheele Westen te laten schieten. Inzonderheid ook omdat het niet denkbaar is, bij de ontwikkeling van het toekomstig oeconomisch leven, dat de niet aangesloten ge meenten zullen blijven volharden bij hun afwerend besluit, zij het ook dat latere toetreding hun aan zienlijke finantieele offers kan kos ten, terwijl de gemeenten, die van meet af mede doen, in hun finan- tiën geenerlei bezwaar, redelijker wijze gezegd, zullen kunnen on dervinden, wanneer de in uitzicht gestelde risicogaranties worden verleend, zonder welke natuur lijk met den bouw niet wordt be- begonnen. Het is te betreuren, dat die andere gemeenten afzijdig blijven, voor hun inwoners en de ontwikkeling dier gemeenten in zonderheid. De Landbouwtentoonstelling Het Hoofdbestuur der Z. L. M. was zoo welwillend ons de agenda en reisgelegenheid der hoofdbestuurs- op 22 en de algem. vergadering op 23 Juni toe te zenden. We ontvingen het echter te laat voor opname in dit nummer en komen hierop een volgende keer terug. Voor het kantongerecht te Oost burg heeft terecht gestaan Mej. I. M. H., zaad handelaarster wonen de te Maldeghem, die op de markt te Ooatburg in April j.l. aan ver bruikers van zaaizaden, voeder bieten had verkocht, hetwelk by onderzoek slechts een gebruiks waarde van 17 pet. bleek te be vatten, terwijl door haar een ge bruikswaarde van 70 pet. was gegarandeerd. Een controleur van hot Rijkslaudbouwproefstation als getuige gehoord, verklaarde dat bedoeld zaad in de praktijk waar deloos was vanwege het gebrek aan kiemkracht. De Ambtenaar van het O. M. eischte, daar het reeds de 4de maal was binnen één jaar tij ds dat deze verdachte wegens het rerkoopen van minderwaardige zaaizaden voordat kantongerecht terecht stond, veroordeeling tot een geldboete van f 200 ot 6 maanden hechtenis met last tot publicatie van het vonnis. De kantonrechter veroordeelde de verdachte tot J 160 boete subs. 6 maanden hechtenis, met last tot publicatie van het vonnis. «M. Crt." Te Biezelinge, bij den nauwen verkeersweg bij den heer Kloos terman, kwam een motorryder van Zuid-Holland met zijn zoontje op de duo, in botsing met de auto bus van den heer Leendertse van Hansweert. Het jongetje kwam onder de autobus terecht en werd by den heer Kloosterman binnen gedragen. De motorrijder be kwam onderscheidene verwon dingen, vooral een diepe snede in den nek. Hoofdpijntabletten werken terstond. Glazen Buisje 60ct. BijApoth.en Drogisten Koninklijk bezoek aan Amsterdam. In de aap de gemeenteraden verzonden circulaire van Ged. St. van Zeeland over de jaarwedden van de burgemeesters, secretaris sen, ontvangers en wethouders, wordt de volgende indeeling voor gesteld Eerste klasse gemeenten met minder dan 800 inwoners burge meesters f770; secretaris f900; ontvanger f 250 wethoder f 40 tweede klasse gemeenten met 801 1200 inwoners f 1020, f 1200, f 320, f 50 derde klasse 1201 1600 in woners f 1280, f 1500, f 400, f 70 vierde klasse, 1601—2000 in woners f1530, f1800, f 500, f100 vijfde klasse 2001 —3000 inwo ners, f2130, f2500, f800, f180; zevende klasse, 4001 5000 in woners, f 2550, f 3000, f1000, f230 achtste klasse, 5001—6000 in woners, f 3060, f 3600, f 1300 f270. De volgende 5 tweejaarlijksche verhoogingen worden voorgesteld, klassen 1, 2 en 3, burgemeester f90, secretaris f 100 en onvanger f 50klassen 4 en 5 onderschei- delijk f130, f150, f80; klassen 6, 7 en 8 onderscheidenlijk f 180, f200 en f120. Toestand niet gunstig. De afgeloopen dagen vertoefde de Vorstelijke familie weer in de hoofdstad des lands, waar eenige officiëele bezoeken werden ge bracht. Maandag regende het zoo hard, dat de rijtoer moest worden uitgesteld tot Dinsdag, toen en passant de Kinderbe waarplaats werd bezocht. Dat de werkeloosheid in Amsterdam nog heerschende is, blijkt wel daaruit, dat eenige mannen met borden en schilden liepen, opdat de Koningin de opschriften zou lezen, zooals b.v. .de werkeloo- zen hebben honger." Ze werden door de politie verwijderd even als groepjes personen van zekere richting, die floten van uit een zijstraat, toen de stoet door de Vinkenstraat reed. We kunnen begrijpen, dat werkeloosheid den menschen tot groote ontevreden heid drijft met hun lot en vooral velen, als een optocht vol rijkdom passeert. Maar wat kan het nu baten of H. M. of eenige hove lingen nu zoo'n opschrift lezen Alsof onze koningin niet met den toestand bekend zou zijn 1 Trouwens gaf ook de Burge meester van Amsterdam de heef

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2