Rechtszaken. Landbouw. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten.. 75 ct der belastingen de vorming van kapitaal bemoeilijkt. Onder die omstandigheden weegt de ontno gelijkheid van compensatie èn voor den enkeling èn voor de maatschappij dubbel zwaar. De Minister vindt daarom aan leiding, het tot stand komen te bevorderen van bovenbedoelde weiswijziging, die het compen seeren van negatieve resultaten met positieve mogelijkheid zal maken. Een raming van het bedrag, waarmede de opbrengst der be lasting voor de wetswijziging zal verminderen kan niet worden verstrekt. Veilig mag echter wor den aangenomen dat het verlies voor de schatkist niet groot zal zijn, mede doordat van de nieuwe regeling ook eenige daling van het bedrag der kwade posten kan worden verwacht. Voorgesteld wordt voorts dat deze wel geacht wordt, in wer king te zijn getreden met ingang van 1 Mei 1925. AXEL, 1 Juni 1926. In de Zaterdag te Middelburg gehouden vergadering van de Prov. Zeeuwsche schoonheids- en archaeologische commissie werd tot correspondent dier Commissie benoemd de heer ds. Ruysch van üugteren, alhier. Medegedeeld werd o.a., dat de molens in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen minder gunstig zijn dan op Walcheren. De Kaha. Zaterdag werd alhier in ,Het Gulden Vlies" vergadering gehou den van de vereeniging tot ver krijging van een kanaal van Hulst naar Axel, welke werd bezocht door 25 personen. Van de agenda bleek het jaar verslag de hoofdschotel. Breed voerig is daarin weergegeven het verloop der audiëntie bij den Minister van Waterstaat op 8Janu- ari 1925, welke inderdaad hoop vol stemde, maar met het aftreden van Minister Van Swaay viel als het ware het plan in duigen. Ge durende de ministeriëele crisis kon natuurlijk niets gedaan wor den en zoo verliep meer dan een jaar tijds zonder dat men iets van de Kaha hoorde. Aan deze audiëntie gingen voor af de pogingen, welke het bestuur in het werk stelde om aan finan ciën te komen, daar de contributie der leden niet voldoende zou zijn om de te maken kosten te dekken. De verschillende gemeenten wer den om steur, aangeschreven met het gevolg, dat Axel en Hulst 10 cent, Stoppeldijk en St. Jansteen 6 cent, Boschkapelle, Sas van Gent, Westdorpe en Zuiddorpe 3 cent per inwoner bijdroegen. Af wijzend antwoord kwam van Clinge, Graauw, Hontenisse, Koewacht en Terneuzen. Clinge wenscht eerst zekerheid omtrent een doortrekken van het kanaal tot Zeegat en Koewacht achtte meer van belang een tramverbin ding van Bonte Koe (gem. Zuid dorpe) via Koewacht en St. Jan steen naar Hulst. Dhr. Van Dixhoorn (Axel) vond het bedroevend, dat zoo'n ge meente geen klein bedrag toe stond en vroeg of het gemeente bestuur niet persoonlijk te be werken zou zijn. De voorzitter, de heer J. A. Rompu antwoordde, dat zulks door der. heer Harte, den secr. der vereeniging was gedaan, doch Clinge desondanks had gewei gerd. Misschien dat het lukt met den nieuwen burgemeester. Dhr. Baert (Hulst) zou de ge meenten, die tot heden nalatig waren om de vereeniging te steu nen, daartoe willen aanzetten en meer bekendheid aan het plan willen geven. Hij denkt, dat de bevolkihg niet voldoende op de hoogte is met het belang dat het kanaal heeft voor de streek, en dringt aan op meer actie, b.v. door lezingen in openbare ver gaderingen. De voorz. zegt dit toe. Nadat de rekening over 1925 was voorgelezen, waaruit bleek, dat er een batig saldo was van f998,41, bij een ontvangst van f 1316,77, W. o. f63 contributie van de leden, kwam bestuurs verkiezing aan de orde, wegens aftreding van de heeren F. Blok, Ph. j. van Dixhoorn en L. A. Fruytier, die met bijna algemeene stemmen werden herkozen. In plaats van dhr. de Deckere (overl.) werd gekozen de heer B. Truffino, burgemeester van Hulst. Als slot van de agenda deelde de voorzitter mede, dat het be stuur voornemens is om opnieuw audiëntie aan te vragen bij den Minister en zijn medewerking te vragen voor het plan met de ge gevens die er zijn en ook in ver band met de hier heerschende werkeloosheid. De heer van Dixhoorn zegt te kunnen instemmen met het idee van dhr. Baert om ook andere gemeenten aan te sporen tot steun, moreel en (of) finantiëel. Hij sympathiseert niet met het standpunt van de Regeering, dat bij dergelijke plannen altijd ge vraagd wordt, wat hebben belang hebbenden er voor over? Het is moeilijk zoo iets in de toekomst te bepalen. De heer 't Gilde (Axel) verwacht niet veel var. een jaarlijksche audiëntie in Den Haag en wijst op het sobere resultaat dat na een jaar bereikt is. Hij meent, dat in Den Haag niet de noodige aandacht aan Zeeuwsch-Vlaan- deren wordt geschonken en ge looft dat meer succes te ver wachten is van een breed opge zette propaganda onder de be volking. De heer Lockefeer (Hulst) wijst erop, dat van den heer De Muralt, lid der Eerste Kamer, nooit ge hoord is, dat hij op eenigerlei wijze steun aan het plan heeft geschonken, terwijl dit van den heer Fruytier, lid der Tweede Kamer wèl bekend is. Spr. vindt dat het overweging verdient om aan de commissie iemand toe te voegen, die veel invloed heeft en veel voor zijn geboortegrond voelt, nl. de heer Van de Bilt, lid van de Tweede Kamer. De heer Harte (secr.) wijst erop, dat steun van den heer De Muralt niet gevraagd en ook niet noodig was, aangezien de Minister zelve het plan sympathiek was. De voorz. zegt, dat grootsche plannen, als het graven van ka nalen en aanleggen van trammen altijd veel tijd en overweging ver dienen. Juist toen wij den hier besproken steun dachten te moe ten inroepen bij de audiëntie, ont raadde dit ue heer De Muralt en zei zelfstandig medewerking op zijn tijd niet ontijdig toe Den heer 't Gilde geeft spr. toe, dat steeds op het aambeeld moet worden geslagen en hoe meer actie hoe beter. Vele handen maken het werk licht en daarom was het misschien wel goed eenige com missie's te benoemen, die die actie voeren kunnen. Dhr. Lockefeer wil ook de be langstelling der bevolking door spreekbeurten gaande houden en vooral wijzen op het n a t i o n a a 1 belang, dat in deze zaak voorzit. Dhr. 't Gilde ontraadt te veel inmenging van Kamerleden dan krijgt men kritiek zooals hier ge legd wordt op den heer De Mu ralt, die (spr. erkent dat, ofschoon hij geen partijgenoot is van Jhr. De M toch voorZeeuwsch-Viaan deren vroeger veel heeft gepres teerd en het afgeloopen jaar over stelpt was met werk door de ramp van Borculo. De blaam hier ge legd, is onverdiend. Spr. zou willen een spontane actie over de geheele streek. De heer Harte acht zoo'n actie in dezen minder gewenscht, want zoo'n plan laat zich er niet door jagen. De Minister vraagt en ierecht wat zit eraan vast en dan moeten gegronde bestudeerde gegevens Z.Exc. overtuigen van het nut, b.v. hoeveel en welke schepen door het kanaal zouden passeeren. De heer Schuers (Sas van Gent) meent dat het niet op den weg igt om voor de actie Commissie's te benoemen, doch dit het werk van het bestuur is. Ten slotte geeft de voorzitter verzekering, dat gedaan zal wor den wat mogelijk is, om de zaak zooveel mogelijk te bespoedigen. De heer J. de Putter (Axel) meende uit het verslag te lezen, dat als de Min. dat kanaal had gegeven, er dan niets meer noo dig zou zijn voor Zeeuwsch- Vlaanderen, omdat dan aan alle verlangens was voldaan. Spr. was van meening, dat er toch nog tal van werken overbleven, welke voor deze streek nuttig zouden zijn en vond het niet voorzichtig uitgedrukt, dat van alle belangen, alleen de kanaal kwestie is overgebleven. Daar niemand verder het woord verlangde, werd de ver gadering gesloten. Historisch Axel. Meermalen wordt gevraagd of er van dat oude Axel, dat toch wel een rijke geschiedenis moet heb ben, geen historisch werk bestaat en dan kan men die vraag helaas niet anders beantwoorden, dan met een „neen." Wel bestaan er verschillende boekjes, die reke ningen inhouden welke voor een groot deel betrekking hebben op de geschiedenis en dan het werk van ds. Scharp, maar ook dat geeft geen volledig beeld. Men moet zich dus tevreden stellen met stuk ken en brokken, die zoo nu en dan onder de aandacht komen Zoo zijn tijdens de afbraak der Herv. kerk weer eenige steenen grafzerken bloot gekomen, waar van iemand die er veel belang stelling in scheen te hebben, de volgende opsomming gaf in de „Midd. Crt Aanwezig waren 1. Grafzerk van vrouwe Joanna Maria de Backer, geboren Caulus, overleden 20 Maart 1823. 2. Grafzerk van Michael van Middelhoven, predikant teZaam- slag, gestorven 1 Juli 1706. 3 Grafzerk der familie Lammens met ahiantiewapen Lammens en een van diens echtgenooten, waar onder een zandlooper, wierook vat en doodshoofd, het stoffelijk overschot dekkend van den bur gemeester Adriaen Lammens, ge storven 1 November 1712 en diens beide echtgenooten Elisabeth de Brune overleden 31 Augustus 1674 en Jacoba van Lampen, gestorven 14 November 1687. 4. Grafzerk van Jan de Klerck oud-schepen der stad, gestorven 27 October 1636, en diens huis vrouw Dingene Frans, overleden 28 December 1643. 5. Een steen, waarop stond dat dit de ingang was van het grai van jhr. F. de Chantraine, diet Broucqsant. Behalve van deze laatste, hac mr. Prins van de overige zerken het voornaamste kunnen lezen. Thans werden nog aangetroffen. 6. Grafzerk van den onder genoemden Jhr. de Chantraine, kapitein in dienst der staten, en zijn echtgenoote, vrouwe Marie Aeinilie de Bernuy, overleden resp. 7 September 1661 en 27 Maart 1662, met acht kwartierwapens en ailiantiewapen, waaronder doodshoofd en zandlooper. 7. Grafzerk van den burgemees ter Grouwelaer, gestorven 28 Fe bruari 1645. 8. Grafzerk van Jona'van Mid delhoven, predikant van Axel en Zuiddorpe, overleden 30 October 1710.*) Vooral het ontdekken van de fraaie zerk de ChantraineBernuy was een verassing. Bij het kerk bestuur bestond het voornemen, een betonnen vloer te doen aan leggen, waardoor van deze zerken waaronder enkele belangrijke niets zou overblijven. Op het belang hiervan gewezen door de Provin ciale Zeeuwsche Schoonheids en Archaeologische Commissie, wier poging tot behoud door een .in vloedrijk lid van Gedeputeerde Staten, met die streek goed be kend, krachtig ondersteund heeft het Kerkbestuur een drietal zer ken doen lichten en tegen den muur der consistorie van het nieu we kerkgebouw doenaanmetselen. Behouden zijn nu 1. de fraaie zerk van de familie Lammens; 2. de zerk van den oud-schepen Jan de Klerck 3. de belangrijke zerk van jhr. de Chantraine, commandeur van Axel. Waar reeds zooveel van dien aard door onwjl en misverstand van Kerkbesturen is vernietigd, verdient het bestuur der Neder- landsch Hervormde Kerk te Axel een woord van hulde voor haar medewerking tot behoud van de ze belangrijkste gedenkstukken van het verleden dezer stad. In de voorgangster der oude kerk moet zich volgens het Re gister in het Rijksarchief in Zee land hebben bevonden in hetchoor een zerk, waarop in harnas het beeld van Wolphaert van Borssele gestorven in 1502 en diens ge- selnade Jaqueline van der Capelle filid Jonas Wolpharts zone, over leden 14 Sept. 1497. Er is ech ter niets van overgebleven dan de vermelding in he( register. Een negende steen was ab soluut onleesbaar. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's rijks directe belastingen in de gemeente Graauw en Lan gendam de heer J. A. de Schep per aldaar tar vervanging van den heer J. A. Verhaegen, die overleden is. Door C. L, 45 jaar, slager te St. Jansteen is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Politierechter te Middel burg vat] 28 Mei 1926, waarbij hij ter zake van beleediging van een ambtenaar is veroordeeld tot f 25 of 25 dagen hechtenis. Door J. R. van L49 jaar, zonder beroep te Zaamslag is hooger beroep aangeteekend tegen het vounis der Rechtbank te Middelburg van 14 Mei 1926 waarbij hij wegens brandsting is veroordeeld tot 1 maand gevan genisstraf voorwaardelijk meteen proeftijd van 2 jaar en betaling van f500 aan den benadeelde. Chr. Lagere Landbouwschool. De gemeente Westdorpe heeft opnieuw, met 4—2 st. ver worpen een voorstel van B. en W. om alsnog zich bij de water leiding aan te sluiten. Op een bevolking van 987 inwoners, zijn te Cadzand 67 personen die den leeftijd van 70 jaren en ouder hebben be reikt. Het aantal gevallen van be smettelijke ziekten over de week van 16 tot en met 22 Mei in de provincie Zeeland bedroeg Roodvonk: lerseke 1. DiphtheritisBiggekerke 1. In de Donderdag gehouden raadszitting te Schoondijke werd beslissing genomen inzake aan sluiting waterleiding. Met 4 tegen 3 stemmen besloot de raad tot niet aansluiting. gemeester noemd riek. Bij Kon besluit is totBur- van Koewacht herbe de heer H. F. J. M. Die' Ingezonden Mededeelingen Bij Apoth. en Drogisten Sportnieuws. Zaterdagavond speelde Axel II voor de seriewedstrijden van Juliana te Zaamslag tegen Ter Neuzen II. Axel speelde in de eerste helft met slechts 7 man en verloor met 5—1. Bekerwedstrflden Axel. Zondag werd eerst gespeeld de wedstrijd Rust Roest (Brugge) tegen Olympic (Borgerhout). Af gaande op het laatst vertoonde spel door beide elftallen, beloofde het een spannende partij te worden. Direct na den aanvang bleek echter, dat Olympic geducht verzwakt was en niets kon uit richten tegen het goed sluitende samenspel der Bruggelingen, die bij de rust dan ook reeds een 9—0 voorsprong hadden. Na de rust hetzelfde eenzijdige spel, waarbij Rust Roest weinig moeite had om den eindstand tot 16—0 in haar voordeel op te voeren. Voor den aanvang werd door Olympic aan de V. V. Axel een prachtig bouquet aangeboden. 's Avonds kwamen de tweede elftallen van Ter Neuzen en H.V V. (Hulst) tegen elkaar uit, onder voortdurenden regen. Bij de rust was de stand 1 1. Onmiddellijk na de hervatting maakte Ter Neuzen een tweede punt, waarna een stortbui verder spelen onmo gelijk maakte. De wedstrijd werd dan ook gestaakt en zal hoogst waarschijnlijk a-s. Zondag worden overgespeeld. Het was ons aangenaam de eindles van het laatste cursusjaar dezer school weer te mogen bij wonen en we begrijpen eigenlijk niet, dat er niet meer belangstelling is voor die openbare iessen. Want eerst dan krijgt men ware belang stelling voor het landbouwonder wijs. We kunnen ons indenken, dat vele boeren, die deze lessen nu en vroeger bijwoonden, spijt gevoelen, dat zij niet in de ge legenheid waren te leeren, wat thans den jongens wordt bijge bracht. Gelukkig echter leefden ze in betere tijden en was voor hun bestaan die kennis niet zoo hard noodig. Maar dubbel zouden we daarom aanraden, aan hen, die kinderen in het landbouwvak willen opleiden, dezen te zenden naar de landbouwschool, waar zooveel wordt aangeleerd, waar mede een gewone dagelijksche boer geen rekening houdt, zoodat hij eerst door ondervinding vaak tot zijn schade moet leeren, wat het best is voor zijn bedrijf. Zeker, ondervinding is de beste leermeester, maar vooral de laatste jaren deden toch zien, dat een O-W.'er zonder kennis en alleen met een bonk geld niet ver kwam, en zij die dat geld handiger wis ten te gebruiken door hun kennis, zich ook beter wisten te hand haven in hun positie. En al werkt een terugslag in den handel op den landbouw evenals in alle bedrijven verlammend op energie en handelsgeest, toch zal degene, die kennis van zaken heeft, altijd voor hebben bij onontwikkelden. Vooral de heer Stevens, Rijks- landbouwconsulent te Goes bracht dit zoo duidelijk in beeld en als deze dan getuigde, dat als men in ruimer kring, vooral ook in Den Haag, begreep, wat een landbouwschool, zooals die te Axel wordt geleid en ingericht, voor den landbouwstand vermag en welk een nut die stichten kan, dan zouden er in ons land z.i. geen 14, maar 1400 van die scholen zijn. Voorzeker was dat een pluim pje voor het hoofd, den heer P. Le Feber, maar laten we erbij voegen niet onverdiend, want als we hooren, wat de leerlingen in z«o'n 4-jarigen cursus hebben kunnen leeren, dan durven we gerust zeggen, dat ze met vaders hulp, in staat zijn een boeren bedrijf te besturen. Na een paar jaar praktijk zijn ze dan vakman. In tegenwoordigheid van het Bestuur, de Comm. van Toezicht, den Burgemeester, den heer Ste vens, vndouders en andere belangstellenden werd aan alle leerlingen het Rijks diploma uit gereikt door den heer M. W. Koster, die den jongens vooraf had gelukgewenscht en erop wees, dat dit diploma met geen geld is te koopen, maar door ijverige studie is verkregen en alzoo meer waard is dan geld. De heer Blok, burgemeester, sprak namens B. en W. en stelde het op prijs hier waar te nemen, dat een zoo innige verstandhou ding bestaat tusschen schoolbe stuur, leeraar en leerlingen. Mogen de jongens eenmaal in Je praktijk gaand den goeden naam van den boer uit het Land van Axel hoog houden-

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2