Toeval of Voorbeschikking Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. - No. 16. DINSDAG 1 JUNI 1926. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het verdrag mot België. Verschenen is de Memorie van Antwoord inzake het veel be sproken nieuwe Verdrag met België. Aan de memorie zijn verscheidene bijlagen toegevoegd, w.o. een nota van wijzigingen, een nadere omschrijving van sommige bepalingen, een stel kaarten van de Wester-Schelde en het verdrag van 26 Mei 1926, waarbij België, Frankrijk, Groot- Brittanië en Nederland de col lectieve verdragen van 18 April 1839 vervallen verklaren. In de Midd. Crt. vinden we er het onderstaande aan ontleend De Memorie bespreekt eerst de vraag hoe het verdrag moet worden bezien en begrepen. Vervolgens wordt uitgeweid over de voorgestelde regeling van het Schelde-regiem. De Minister zette uiteen dat de bepaling omtrent het beant woorden van de Schelde aan de behoefte der scheepvaart slechts een beginselverklaring inhoudt. De wijze waarop in de com missie de samenwerking is geor ganiseerd, opent aan eventueel uiteenloopende inzichten van be langen de gelegenheid zich ten volle te laten gelden. Van een doorsnijding van het oevergebied kan alleen sprake zijn voor zoover zoo danig werk .onmisbaar" wordt geoordeeld om een ver betering van den waterweg te organiseeren. Ten opzichte van de verplich tingen van Nederland wordt be toogd, dat ieder der beide staten de kosten van onderhoud en bediening van den waterweg op zijn gebied zal dragen, in den tegenwoordigen staat van verlichting, bevaarbaarheid enz. Onder onderhoud valt niet wat baggeren is, dan voor zoover het dient om te maken dat schepen die tegenwoordig Antwerpen kun nen bereiken, dat ook in de toe komst kunnen doen. In het nieuwe Protocol is ge- (13 De majoor was een man met een koelen berekenenden blik, met een sterken standvastigen geest; zelden of nooit had hy zich nog door iets laten verrassen of buiten zichzelven voeren, maar op dit oogenblik was hy geen meestsr over zichzelvenwoede, toorn, verachting streden in zijn hart. Hij beproefde zichzelven te dwiD- gen om de zaak van een zachtere zijde te bekijken, en den graaf te verontschuldigen door zijn ka rakter, door zijn grenzenlooze lichtzinnigheid maar de gedachte aan Sophie, aan de vrouw en die arme kleine wormen van den ellendeling, bande ieder zachter gevoel, bruischte als een storm door zyn zielja er waren oogen- blikken, waarin zyn hand kramp achtig naar den muur greep, om er een pistool af te rukken en den slechten man op hetzelfde oogenblik te straffee. Maar de verachting bewerkte, wat een lachtere stemming niet in zijn hart had kunnen teweeg brengen, moet heen, op dituurpog,* preciseerd dat bij baggerwerk dat een hoeveelheid van 15 millioen kub. meter te boven gaat, Ne derland niet gehouden is de kosten van het meerdere te betalen. Eenig nieuw servituut wordt er niet door de regeling in het leven geroepen. Inzake de rechtspositie van op de Schelde varende han delsschepen betoogt de Minister dat er practisch, met vroeger vergeleken, alleen ver schil zal zijn wat het beslag op schepen betreft voor zoover het voorkwam. Bij de onderhande lingen is op den voorgrond ge steld, dat waar aanhouding van doorgaande schepen wegens fis cale en sanitaire, d.w.z. publieke belangen was uitgesloten, er geen reden was terwille van een pri vaat belang dat eventueel in de haven van aankomst of vertrek tot gelding kon worden gebracht, een standpunt in te nemen dat meer dan eens tot verwikkeling en opschudding had aanleiding gegeven. Ten opzichte der beloodsing scheen in de gegeven omstan digheden de eenige uitweg het toebedeelen aan ieder der twee partijen van een eigen terrein voor de uitoefening van haren loodsdienst. In de bestaande formule werd een aanwijzing ge zien van het streven van Neder land om door het hooger houden van de loodsgelden op Antwer pen invloed op de ontwikkeling van den handel op Antwerpen uit te oefenen. De delegatie was van meening, dat er, gelet op het destijds aan hangige wetsvoorstel om de loodsgelden in Nederland met 15 pet. te verhoogen, waardoor de loodsgelden naar Antwerpen slechts weinig hooger zouden worden dan die naar Rotterdam, aanleiding was, ter bereiking van een accoord, het vervallen der clausule in overweging te nemen. Het resultaat van het beraad der regeering was, dat zij zich met het voorstel vereenigde, mits het bedrag der loodsgelden op Ant- riep hij uit»de ongelukkige, die hij bedroog, mag tot geen prijs wreten, welken ellendeling zij hare eerste liefde schonk. Ze moet hem beweenen, vergeten hem te verachten zou haar het leren kunnen kosten.* Suel bracht hij deze gedachten op papier, nam een groote som gelds, meer dan hy kon misseD, voegde dit bij deD ongelukkigen brief en liet alles door zijn bediende bij den graaf brengen. Het werd tyd om naar de opera te gaan. Hoe gaarne had de majoor heden niemand meer gezien, en toch meende hij het der prinses verschuldigd te zjjn, haar te be hoeden voor de gedreigde waar schuwing. Hij dacht er over na, boe dit mogelijk was, en hem bleef niets over, dan haar te be- zweeren geen brief aan te nemen uit rreemde handen. Hij deed z(jn mantel om en wilde juist de kamer verlaten, toen zyn bediende terugkwam bij had het pakket voor den graaf nog in de hand. »Zijne excellentie is zooeven ver trokken,* zei hy en legde het pakket op de tatel. »Vertiokken riep de majoor uit. »Dat ia onmogelijk I* >Aan de deur staat zyn jager, die heeft een brief voor u moet werpen niet eenzijdig door België alleen zou worden vastgesteld, doch in onderling overleg door België en Nederland tezamen op voorstel van de nieuwe Schelde- commissie. De regeering over woog daarbij dat loodsgelden slechts een factor van weinig beteekenis zijn bij de keuze van een schip tusschen een reis naar Antwerpen en een naar Rotter dam. Het Kanaal-Antwerpen- M o e r d ij k. Tegenover de voorkeur van België om in plaats van verbete ring van het kanaal door Zuid- Beveland een nieuw kanaal te graven heeft de regeering ge meend geen afwijzende houding te moeten aannemen. Door toe geving aan dien wensch vervalt de als een servituut werkende bepaling van 1839 over het maken van nieuwe waterwegen als de oude onbruikbaar mochten wor den. Verder viel rekening te hou den met de belangen van de Nederlandsche binnenvaart. Eerst later zal over de partici patie in de kosten worden be slist. Van de kunstmatige bevoor deeling van Antwerpen door den gratis sleepdienst moet men zich geen overdreven voorstelling maken. Voorts heeft België in het add. Protocol verklaard dezen gratis sleepdienst uiterlijk bij de in dienststeliing van het kanaal Antwerpen—Moerdijk op te hef fen en zich verbonden geen andere gemakken aan de scheep vaart te geven op een der ver bindingswegen naar Antwerpen. Ten opzichte van de bedreigde mededinging voor Rotterdam wijst de Minister er op dat door den weg Antwerpen Dordrecht, nog vier maal zoo lang zal blijven als die van RotterdamDordrech'. Hij acht het niet aannemelijk dat het nieuwe kanaal de positie van Rotterdam in gevaar zou kunnen brengen. Kanaal R ij n-M a a s-S c h e 1 d e De verbinding tusschen Ant- ik hem binDen laten komen?* De majoor wenkte en de be diende bracht den jager binnen, die hem weeneod een briet over gaf. Larun scheurde dien open »Vaarwel voor eeuwig! De bri< f die, naar ik zooeven hoorde, voor een uur in uwe handen viel, zal mijn vertrek zonder afscheid ver ontschuldigen. Zal myn kameraad van zes veldtochten een gebeide dame de smart besparen, dat myn naam iD alle bladen wordt opge roepen P Zal hij de weinige posten dekken, die ik niet meer betalen kan »Wanneer is uw heer ver trokken »Yooreen kwartier,heermajoor.* »Wist ge van deze reis af?* »Neen, heer majoorIk geloof dat zijne excellentie er hedenne- middag zelve nog niets van wis' want hij had plan van avond Daar de comedie te gaan. Om vijf uur ging de graaf te voet uit en liet mij volgen. Aan de hervormde kerk ontmoette hem een groove magere man, die hevig schrok, toen hy hem zag. Hy trad op mij a heer toe en vroeg hem, of bij graaf Zronievsky was Mijn hetr bevestigde dit. Daarop vroeg de vreemdeling of hij een kwartier geleden een briefje ontvaugen bad» werpen en den Rijn boven Rurhort wordt inderdaad korter door dit kanaal, maar daarbij telt niet mee het aantal sluizen en de douane formaliteiten aan twee grenzen, terwijl nu de goed onderhouden rivier geen sluizen heeft en slechts één grens aanwijst. Het kanaal kan ook voor de Nederlandsche havens van belang zijn. Dat Lim burg zich op Antwerpen zou oriënteeren, bestrijdt de Minister. Spoorweg-tarieven Terneuzen. Een bepaling welke verbetering van den toestand van Terneuzen waarborgt, zou in dit verdrag niet op haar plaats zijn geweest. Wel is er door onze regeering herhaal delijk bij België op gewezen. Bij nadere onderhandelingen heeft de Belgische regeering ver klaard, dat zij, ondanks het weigeren van de door haar ge vraagde medewerking van de spoorwegmaatschappijen Gent— Terneuzen en Mechelen— Ter Neuzen wat de spoor wegtarieven betreft, zal herstellen in den toestand van voor den oorlog en met Antwerpen te as- simileeren. Wielingen. Men kan er bezwaarlijk een verwijt aan de Nederlandsche regeering van maken dat de Wie lingenkwestie niet is opgelost. De door haar voorgestelde oplos singen werden niet aanvaard. Haven Antwerpen. Het regime van de haven van Antwerpen wordt practisch weinig veranderd. De bedoeling van de meermalen besproken opmerking in de Toe lichtende Memories over Belgische oorlogsschepen op de W. Schelde is slechts, dat deze materie niet door het verdrag wordt beheerscht, maar door het internationaal recht. De Casus belliver- klaring. Deze verklaring is geen ver- bindtenis, en niet op een bepaald geval gericht, maar een algemeene verklaring. Mijnheer de graaf ontkende dit. Vervolgens sprak de vreemde man een poos met mijn heer hij moet hem geen goede tijding gebracht hebben, want mijnheer de graaf werd bleek en sidderde by keerde naar huis terug, zond den koetsier om postpaarden, beval my snel twee koffers te pakken en liet den reiswagen voorkomen. Myn heer de graaf verwees my met de rekeningen en met al het andere naar u en reed de straat uit in de richting van de zuiderpoort. Voor dien tijd had hij afscheid ran mij genomen en ik geloot voor immer.* De majoor had zwijgend het bericht van den jager aangehoord, beval hem den volgenden morgen terug te komen en ging naar het theater. De ouverture was reeds begonnen, toen hy de loge bin nentrad hy wierp zich neder op een stoel, vanwaar hij het oog bad op de vorstelijke loge. In den volleD tooi harer natuurlijke schoonheid en lieftalligheid zat prinses Sophie naast haar moeder. Haar oog scheen van vreugde te stralen, een kalme rust lag op haar gelaat, en om de fijnbe- sneden mond speelde een vrien delijk lachje, wellicht tengevolge van een vroolyke sehert», zy had ou haren wil doorgezet, bet In een uitvoerige slotbeschouwing bepleit de Minister de aanneming van het verdrag om redenen van algemeenen aard. Wijziging inkomstenbelasting. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der wet op de In komstenbelasting 1814. Daarbij wordt voorgesteld aan art. 17 der wet een tweede lid toe te voegen, luidende .Indien en voor zoover verre kening van een verlies volgens het eerste lid niet mogelijk is, heeft die verrekening plaats bij de vaststelling van het inkomen voor het volgend belastingjaar en voor zoover zij ook dan niet kan plaats vinden bij de vast stelling van het inkomen in het daarop volgendebelastingjaar". Her systeem der wet aldus de Memorie van Toelichting dat het inkomen over ieder jaar op zichzelf aan belasting onder worpen is, brengt mede dat men voor het over een jaar genoten inkomen ook dan de volle be lasting moet betalen, indien een vorig jaar het inkomen negatief is geweest. Die negativiteit komt derhalve bij het heffen van de inkomstenbelasting niet als zoo danig tot uiting, aangezien over het jaar van verlies zelf uiteraard niets anders geschiedt dan het achterwege laten van een aanslag, onderscheidenlijk hoe groot het negatieve bedrag was. Voor de gegrondheid van dit bezwaar valt inderdaad veel te zeggen. Het valt niet te ontken nen, dat degene die een bron van inkomsten bezit, welke hem een sterk wisselende opbrengst, en zelfs nu en dan een negatieve opbrengst bezorgt, zijn levens wijze zal instellen naar een ge middeld inkomen, waarbij hij ook de negatieve jaren terdege in aanmerking neemt. Deze laatste beschouwing nu moet aanmerke lijk in kracht winnen in de tegen woordige tijden, nu slechte jaren veel minder dan vroeger tot de uitzonderingen zijn gaan behoo- ren, terwijl daarenboven de hoogte was Othello, die zaal en loges ran het gebouw vulde. Zy bracht de lorgnet voor het oog, evenals laatst scheen zij ijverig in de zaal rond te zoeken argeloos hart, tevergeefs klopt gij den geliefde tegemoet uwe liefdevolle blikken zullen hem niet meer vinden, uw oor luistert tevergeefs of niet zijn stap in de gang weerklinkt, gy buigt vruchteloos den schooDen hals, de deur zal niet opeDgaan, zijn hooge, gebiedende gestalte zal u niet meer naderen.* Zij nam de lorgDet van haar oog weg, een wolkje van bedrogen verwachting en droefheid zetelde zich onder de blonde lokken, de schoone wenkbrauwbogen trokken zieh te zamen en vertoonden een nauw merkbaar teeken van mis noegdheid. De fijne zijden wimpers vielen neder als een doorzichtig gordijn zy scheen te peinzen, ze maakte met haar lorgnet figuren op de balustrade der loge. Zijn het wellicht zyn letters, die gy in gedachten verzonken voor uzelven zit neer te schryven Hoe spoedig zult gy wellicht den naam vloeken, die nu uwe siel vervult 1 Wordt wrvóiffd^ AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1