iVei'veus en Overspannen Onruslig- en Slapeloos I Mijnhardt's Zenuwtabletten Jacob Sareis van Rijn, Landbouw. Advertentiën. een rapport komt en dit de vroe gere weer gaat beoordeelen, dan staan we voor hetzelfde geval en we komen niet verder. Het moet toch iederen Axelaar op den duur de keel uithangen dat gepraat en het blijkt toch, dat we noodgedwongen bij de P. Z. E. M. moeten aansluiten, al kan spr. daar ook niet zoo mee sym- pathiseerendaarom weet hij niet of het niet beter was om maar door te werken met de P. Z E. M. Dhr. Dieleman Het blijkt hoe langer hoe meer, dat twee advi seurs telkens tegen elkaar staan en hoe moeilijk het is, dat we onze gasfabriek hebben. Dhr. Duetz acht het voordeelig, dhr. Streefkerk nadeelig. Spr. vraagt uf het niet het best zou zijn om de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in den arm te nemen en die een ingenieur te doen aanwijzen, om een oordeel over deze zaak te doen uitspreken, waar we ons dan bij neer moeten leggen Spr. gelooft, dat we dan een neutraal rapport krijgen zonder groote kosten. Dhr. 't Gilde steunt het voor stel Kruysse Het spijt hem, dat dhr. Oggel zegt, dat het publiek de dupe is van het Comité van Actie en deze de electrificatie tegenwerkt. Waarheid is, dat we niets meer of minder wenschen, dan de gameente behoeden voor een debacle en daarop is onze actie gericht. Laat ons toch elkanders over tuiging wat meer billijken. Spr. durft volgens eer en geweten verklaren, dat bij hem niets an ders voorzit, dan het gemeente belang en van opzettelijke tegen werking geen sprake is. Dhr. Kruysse zegt geen nieuw rapport te vragen maar wenscht een bespreking, waarbij we de bei de deskundigen hooren enzulksom te voorkomen, dat een verkeer den indruk van het rapport van dhr. Van Vliet wordt verkregen, dat hier zoo hoog gewaardeerd wordt. Dhr. Van Vliet kan zich hier niet verdedigen en dus blijft dan weer een verkeerde meening hangen. We moeten het wan trouwen, dat bestaat zien op te heffen. Dhr. OggelHet wantrouwen van de oppositie is niet weg te riemen, dat zal blijven bestaan. Dhr. 't Gilde: Zoolang er een éénzijdig rapport is zeker. Dhr. P. de Feijter: Er zit wel iets in het voorstel-Kruysse maar toch hebben we ook ge zien, dat we met het debat hier tusschen de h.h. v. d. Hegge Zijnen en Streefkerk niet op schoten. Dhr. Dieleman Eigenlijk zou er dan een derde persoon bij moeten zijn, die als deskundige zijn conclusie trok. Dhr. KruysseDaar heb ik wel aan gedacht, maar dan maakt de Raad het niet uit, maar een vreemde. Dhr. J. de Feijter: Ik zou me nooit door een neutraal persoon laten verkoopen. De Voorz.Daar zit het hem juist. Als nu die beide heeren komen en er is een uitspraak legt dan de Raad er zich bij neer Wordt dan de zaak wer kelijk opgelost, want we zitten elkaar maar in 't harnas te jagen, maar de hoofdzaak is, dat er een eind aan moet komen. Dhr. Oggel acht daartoe geen drie personen noodig. Laat ons onszelven mondig verklaren en het rapport aannemen, ja, dan neen. Dhr. van Dixhoorn betwijfelt of dhr. Van Vliet tijd zal hebben voor een reis naar hier, want hij weet, dat zijn vrije tijd zeer beperkt is. Dhr. J. de Feijter ziet ook geen nut in een bespreking tusschen die twee heeren. We dolen er in en dat zal zoo blijven. De toelichting, die de heeren kunnen geven, bestaat in technische on- derdeelen, waarvan we geen ver stand hebben. Het kost alles geld en tijd. De Voorz.Maar nu er een groot gedeelte van den Raad niet tevreden is, moeten we toch een beslissing nemen. Dhr, P. de Feijter; We Kon den het punt ook aanhouden en eerst punt 9 afhandelen, en hoo ren hoe de P. Z. E. M. staat tegenover een voorstel tot aan sluiting van de geheele gemeente Misschien is dan een deskundig advies overbodig. We behoeven daarom het rapport niet uit de handen te geven, maar het aan houden. Dhr. Kruysse We kunnen toch niet aannemen dat Ged. St. dat voorstel ooit zullen aannemen. Ze vragen voor de kom alleen f 25000 garantie, hoe zullen ze dan zonder garantie de buiten wijken aansluiten Dat voorstel kan wel uitgeschakeld worden en mag zeker geen kapstok wor den om het deskundig rapport aan op te hangen. De Voorz.Dhr. Kruysse heeft dus tegenover het voorstel van B. en W. een voorstel van ver dere strekking, nl. om de heeren Van Vliet en Duetz in geheime Raadsvergadering uit te noodigen tot uiteenzetting van hun rapport. Dhr. Weijns zag liever tegen over dhr. Van Vliet een onpar tijdig deskundige. Dhr. Duetz is hier al een paar malen ge weest en kan niet als onpartijdig gerekend worden. Dhr. Oggel De zaak zit dus nu zooHet rapport-Van Vliet is ter tafel gebracht en besproken en geeft geen voldoening aan verschillende raadsleden, zoodat we weer genoodzaakt zijn om een onpartijdig persoon aan te stellen. Met de onpartijdigheid van dhr. Van Vliet wordt dus geen genoegen genomen. Dhr. Kruysse Neen, er is nu een nieuw voorstel. Dhr. OggelNeen, zoo is het niet. Om geld te besparen heb ben we den Raad gevraagd om alvorens een deskundige te be noemen, zijn meening uit te spre ken over het rapport van dhr. Van Vliet. Werd dit rapport nu aangenomen voor juist, dan had den we geen deskundige meer te benoemen, maar nu de Raad er geen genoegen mee neemt, moeten we uitvoering geven aan de opdracht tot een nieuw des kundig rapport. Het voorstel- Kruysse kan düs niet in stem ming komen, voordat we aan die opdracht hebben voldaan. Dhr. Kruysse Goed dan zal ik aan mijn voorstel den zin vast knoopen, om aan het besluit der vorige vergadering nog geen uit voering te geven. Dhr. Van Dixhoorn: De Voorz. zegt wel, dat de meerderheid van den Raad geen genoegen neemt met het rapport-Van Vliet, maar dat wensch ik nog uitge maakt te zien. Ik verwacht hoe genaamd geen vruchten van zoo'n bespreking als dhr. Kruysse wil en als dhr. Van Vliet geen tijd heeft, blijven we even ver. De Voorz. brengt het voorstel Kruysse in stemming, dat wordt aangenomen met 6 tegen 5 stem men. Voor de h.h. Kruysse, Baert, 't Gilde, van de Casteel, Dieleman en P. de Feijter. Tegen de h.h. Oggel, Koster, van Dixhoorn, Weijns en J. de Feijter. Hierdoor wordt dus de onder handeling met de P. Z. E. M. uitgesteld. A.XEL, 21 Mei 1926. Gaarne vestigen we de aan dacht op den Zomerdag, welke gegeven wordt door den Ring Oost ZeeuwschVlaanderen van het Ned. Jongelingsverbond. Als de Zomerdag een zomerschen dag mag treffen, als heden, zal er wel veel bezoek zijn op de weide van den heer Van Hoeve, want er treden een zes-tal be kwame sprekers op. Ter aan vulling van het programma zij vermeld, dat ds. Van de Waa van Waarde zal spreken over Stille kracht". De post op Sen Pinkster. Op den 2en Pinksterdag heeft één briefpost en één pakketpost bestelling plaats. Het kantoor is geopend als op Zondag met die uitbreiding, dat het gedurende de openstelling dan mogelijk is aangeteekende brieven aan te bieden. Men verzoekt ons mede te deelen dat ter secretarie van de gemeente Wachtebeke een geld- tasch is gedeponeerd met inhoud, welke mogelijk van een Axelsche ingezetene afkomstig kan zijn. Niet op verzoek, zooals een naburig blad meldde, maar we gens huwelijk ontving mej. G T. Eekman, thans Pieterse-Eek- man, alhier als telefoniste 2e klasse eervol ontslag. Zooals be kend was zij reeds enkele maan den op nonactiviteit en velen met ons hadden nog altijd flauwe hoop, dat ze nog wel eens aan het „hallo-toestel" zou terug komen, ofschoon dit eigenlijk egoïsme is. De bediening van de telefoon is steeds door haar op strikte en voor ieder voor komende wijze geschied. Een woordje van hulde en dank voor de opvatting van haar taak als ambtenaar is zeker hier op zijn plaats, omdat juffr. Eekman zich daarin zeer zeker van velen harer collega's gunstig heett on derscheiden. Voetbal. Maandag 2e Pinksterdag wacht den voetballiefhebbers alhier een mooie wedstrijd, daar het com petitie-elftal van Rust Roest uit Brugge, op bezoek komt bij Axel 1. Ongetwijfeld zullen onze stadge- nooten alles in het werk stellen om een zoo goed mogelijk figuur te slaan tegen de sterke Brugsche club. Zondagmiddag spelen de reserve's van Axel tegen de Ve teranen, welke wedstrijd ook in teressant kan worden. De gemeenten uitZ-Vlaan deren die in beginsel tot toetre ding tot de waterleiding besloten, zijn tegen 1 Juni opgeroepen tot een te Terneuzen te houden ver gadering, waar zal worden be sproken of men tot de oprich- ring van de waterleidingmaat schappij zal overgaanl In de gemeenteraden van Phi- ippine, Westdorpe, Schoondijke en Zuidzande is de beslissing nog aangehouden, terwijl de ge- meeenteraden van Groede, Cad- zand, Nieuwvliet, Hoofdplaat, ^etranchement, Aardenburg, St. <ruis, Eede, Hoek, Zaamslag en Stoppeldijk bleven weigeren. Dinsdagavond brak door on bekende oorzaak brand uit bij Cijr. Sturtewagen te Eede. De schuur werd een prooi der vlammen. Vit Zaamslag. De alhier gehouden Collecte voor de Nationale Stichting „Te huis voor alleenstaande blinden Wolfhezen heeft opgebracht f 220,50. Vreemd was het de laatste da gen geen werkloozen op de hoe ken der straten te zien staan. Deze zijn allen aan het werk gesteld bij de Z. V. T. M. bij het aanleggen van een nieuwe lijn van Zaamslag (station) tot Kamper schenhoek (Gr. Huissenspolder). Aangemoedigd door het suc ces van het vorig jaar zijn te Ter- neuzen weer plannen in voorbe reiding voor een Nijverheidsten toonstelling. Als we weten dat hetzelfde comité deze zaak ter hand heeft genomen, kunnen we hen, die een circulaire ontvingen, om eventueel deel te nemen en in de dagen van 11 18 Augus tus eens extra reclame te maken voor hun bedrijf, gerust verzeke ren, dat het kantoor vertrouwd is. Er is een groepeering gemaakt van 14 afdeelingen, waarin alle bedrijven kunnen ondergebracht worden. Verdere inlichtingen zul len ter plaatse gaarne verstrekt worden. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten Westdorpe. Zondagmiddag is te Westdorpe een anti-annexatie meeting ge houden op de weide van den heer O. van Waes. Als sprekers traden op de heeren F. Hendrikse, burgemeester van Westdorpe en Fabius, oud-generaal, voorzitter van den Bond van Anti-amiexatie- comité's in Nederland en van het comité tegen annexatie der gemeenten Princenhage, Ginne- ken en Teteringen. De burgemeester leidde zijn rede in met een herinnering aan de annexatie-pogingen van België ten opzichte van Zeeuwsch-Vlaan deren en Limburg. Vervolgens zette hij uiteen, hoe door het gemeentebestuur van Sas van Gent, naar aanleiding van een circulaire van Ged. Staten van Zeeland, steeds was gewerkt om het grondgebied van Westdorpe bewesten het kanaal Gent—Ter Neuzen, in te palmen. Verschil lende voorstellen zijn ingediend bij de Prov. Stalen en tegen voorstellen van de gemeente Westdorpe, zoodat men tot geen resultaat komt, omdat Westdorpe is voor het behoud van den be staanden toestand. Toch schijnen Ged. St. erop gesteld te zijn, dat Westdorpe gebied afstaat Op 16 April 1926 werd door Ged. St. verzocht in gevolge art. 131 der gemeentewet een dubbelen Raad te benoemen, welke vóór 1 Juli 1926 het ge voelen inzake de door de Staten voorgestelde annexatie moet ken baar maken. Ten slotte zette spr. uiteen, dat er voor Westdorpe geen nut, maar nadeel zit in een ruil van grondgebied met Sas van Gent en dat het voorstel van Ged. St. onaannemelijk is. De verkiezing voor den twee den Raad zal plaats hebben op 1 Juni. Na een krachtig applaus voor deze rede, trad de heer Fabius op, die sprak over het verwerpe lijke van annexatie in 't algemeen en aangaf hoe door overleg en samenwerking naburige gemeen ten elkaar kunnen bevoordee- len en wederzijdsche belangen dienen. Op aanstichting van enkele burgers te Sf. Jansteen is opgericht een vereeniging tot uitkeering van schadevergoeding bij sterfte van varkens. Niemand behoeft te zeg gen, wat een tegenvaller het is een mooie dikbuik op kot te hebben en die te moeten slachten uit nood of anderszins verliezen. Er traden 30 leden (nog veel te weinig) toe, terwijl enkele ge goeden hun steun toezegden. Als beschermheer zal optreden de burgemeester, de heer C. IJse- baert, terwijl als bestuursleden werden gekozen de heeren Aug. van den Branden, C van Goethem, C. M. Plasschaert, Ed. Weemaes en de gebr. C. en P. de Potter. Tot controleur en keurmeester werd benoemd dhr. H van Waes berghe, die ook de contributie zal innen. Predikbeurten te ^xel. Das in Ternenzen Door den Gemeenteraad van Terneuzen is gisteren na lang durige bespreking met 8 tegen 4 stemmen in beginsel besloten om met het Gemeentebestuur van Axel overleg te plegen in zake levering van gas voor ver warming aan de kombewoners en de buitenwijken Sluiskil, Driewegen en Spui. Hopen we dat de onderhan delingen tot een goed resultaat mogen leiden, dan zijn daarmee zeker beide gemeenten ten zeer ste gebaat. Zondag 23 Mei 1926. (Ie Pinksterdag). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97, ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 97i ure Ds. J. S. Post. Nam. 2Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 97, ure Nam. 27. Leeskerk. Leeskerk. Maandag 24 Mei 1926. (2e Pinksterdag). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97. ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Oereform, Kerk. Voorm, 97» ure Pa. J. S. Post. Rath Landbouwschool te Hulst. Maandag werd aan deze school iu tegenwoordigheid van Comm. van Toezicht, de Burgemeester en tal van geuoodigden het mon deling examen gehoudeD, ter ver krijging van het diploma voor bij woning dezer 2 jarige cursus. Met de gebruikelijke toespraken werd deze volgens „Zei." uitge reikt aan F. Baert, Hulst, Des. Bauwens, Graauw, Alt. Brugge- man, Ossenisse, El. Bufjsse, Zuid- dorpe, Georg. Dierikx, Koewacht, Alt. Schelfhout, Hengstdijk, Jos. de Schepper, Lamswaarde, Th. Staal, Stoppeldijk, Herm Staes, N. Namen en Jos. van Wesemaal, Hengstdfjk. Bevorderd werden Ed. van Acker, Axel, Em. van Acker, Clinge, P. Bleyenberg, Clinge, Jul. van Darnme, IJzendijke, Jos. Verket, N. Namen, Jos. de Maat, Lamswaarde, Cam. Michielsen, Axel, Fr. Michielseü, N. Namen, L. Moorthamer, en Jos. Moort- hamer, Lamswaarde, Des. van Mullera, N. Namen en L Steijaert Graauw. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moesten verschillende berichten blijven wachten. Wisselkoersen. Brussel 8,10. Parijs 7.70. Londen 12,10. New-York 2,48s/,. Heden overleed na een langdurig lijden onze ge liefde Echtgenoot en Vader, in den ouderdom van 75 jaar en 7 maanden. Wed. J. SARELS VAN RIJN- en Kinderen. Axel, 19 Mei 1926. V Hedenavond overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurig, doch geduldig lijden, nog plotseling zacht en kalm, ons innig geliefd Dochtertje en Zusje CATHARINA, in den ouderdom van 13 jaar en 7 maanden. J. VERSTRATEN. T. VERSTRATEN-Boer JACOBUS. PIETERNELLA. MARGJE. JAN. JANNA. Axel, 26 Mei 1926. A Igemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid na een langdurig en geduldig lijden, onze lieve Dochter, Zuster en Behuwd-zuster ANNIE, in den ouderdom van 20 jaren en 5 maanden. Den Haag. K. J. GOSL1NGA. A. J. GOSLINGA-Smit. H. GOSLINGA. Batik-Papan. J. GOSLINGA. F. GOSLINGA-Lindhout Den Haag, 20 Mei 1926. Netscherstraat 73. VAN DEN BROEKE

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2