Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli - Vlaanderen. No. 14. VRIJDAG 21 MEI 192(>. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Bij dit blad behoort een bijvoegsel. PINKSTER. Electrificatie. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEA1ENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UiTGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Wegens het Pinkster- feest zal aanst. Dins dag geen nummer van dit blad verschijnen. we den strijd met het harde lot weer aandurfden. De geest werd vaardig over ons. Dit is wel de gebeurtenis, die het geschiedenisboek van Jezus' leven sluit: het slotartikel. Eigen lijk is dit de Hemelvaart, maar aangezien deze een belofte met zich bracht, welke nog steeds de verwachting en het verlangen der apostelen gaande hield, staat dit feit te nauw in verband met Jezus' leven, dan dat men het ervan zou kunnen scheiden. Het is het laatste wonder, en ook het meest treffende, het meest aangrijpende. ]ezus had door Gods hand vele wonderen verricht, maar meestal werden ze aangekondigd, of leefde men in eenige verwach ting ervan, zoodat men het zich kon voorstellen. Wanneer ge vraagd werd aan Jezus een zieke of ongelukkige te genezen, ver wachtte men dat dit gebeuren zou. Toen geroepen werd .Mees ter, we vergaan 1", verwachtte men, dat de storm bedaren zou en had men er de voorstelling van. Maar van het Pinksterwonder had niemand verwachting, en tot heden heeft men er nog geen begrip van. Het is een grootsch werk des Geestes geweest, waarin we niets anders kunnen zien, dan voor de zooveelste maal de be vestiging van het groote troost woord «als de nood het hoogst is, is de redding nabij." De apostelen waren als rade loos over het mogelijke en waar schijnlijke, dat dat heerlijke werk van het Evangelie misschien nu voor jaren gestuit en hunne pre- dicatiën verstomd zouden blijven. En nu moge men zeggen, dan was de kracht hunner overtuiging niet sterk, maar wat zouden wij doen Te midden van een wereld, die het geloof vertrapt, ja, sterker nog te midden van koningen en heerschers, die de prediking der zaligmaking voor zóó gevaarlijk achtten, dat ze het idee eenvoudig op straffe der wet meenden te moeten uitroeien en zelfs getoond hebben in de kruisiging de wreedste straffen erop toe te passen te midden van zoo'n om geving dat Woord verkondigen, daar behoort bovenmensche- lijke moed toe. En waar nu de apostelen ook menschen waren, die tot heden wel gesteund wer den in de kracht van Jezus'aan wezigheid, doch nu al meer dan veertig dagen tevergeefs baden om kracht en moed, daar is het ons heelemaal niet vreemd, dat die apostelen radeloos waren. Steeds vuriger werd hun ge bed, maar ook grooter hun angst en grooter hun zielenood. Ze zaten ermee verlegen tot de uitkomst kwam in het Pinkster- wonder. Gelijk de wind blaast waarheen hij wil, en men zijn herkcmd niet kent, zoo gaat het ook met den geest, die ons aangrijpt en tot daden drijft. Wij weten niet hoe en vanwaar het zoo plotseling kwam, maar juist toen de nood tot het uiterste gestegen was en wij geen uitkomst meer zagen, juist toen voelden wij iets in ons, dat ons oprichtte, ons ophief en pns den moed hernieuwde, zoodat De wereld zeilt op een ver keerd compas, het is of onheilige machten haar als een speelbal heen en weer doen slingeren wij bespeuren in dien gruwzamen wirwar geen leiding meer, wij gelooven en hopen niet langer. Dan, wellicht dooreen kleinigheid, hooren we een stem in ons, die tot ons spreekt over den strijd van vroegere geslachten, die ook als wij, gebukt gingen onder zware zorgen. En ziet, toch is telkens weer na de duisternis het licht gerezen en bleek er een hoogere leiding over de wereld te gaan, dan wij menschen in onze kortzichtigheid meenden te kunnen erkennen. Dan zien wij zelf de wereld weer anders, de wereld en onze plaats in haar midden. De geest is over ons vaardig geworden. Daar is ook in de huidige tij den veel gebrokens, veel onzui vers in de geestelijke wereld. Telkens en herhaaldelijk hebben wij onverdroten te kampen tegen het lage in ons en om ons heen. Telkens dus ook behoefte aan geestelijke versterking. Het Pink sterfeest geeft ons die versterking het houdt de belofte in de Hei lige Geest is over zwakke men- schenkinderer. uitgestort, hij heeft hen in beslag genomen, hen op- geëischt en gesteld in zijnen dienst maar dan ook hen innerlijk rijker, gelukkiger, en beter ge maakt, hen omgevormd tot andere menschen, wier streven van toen af op het hoogste gericht was, die niet langer achteruit zagen, maar vooruit, niet langer naar beneden, doch omhoog. Laten wij ons aan hen spiegelen en het hoofd geestelijk en licha melijk opwaarts houden met rui men blik overziend de groote dingen en gesterkt door den geest die vaardig over ons werd. Streven naar zaligheid. Zaligheid voor het heden en zaligheid hiernamaals. (Slot). Dhr. Van Dixhoorn zegt, dat hij ook verward raakte in al de rapporten. Zijn standpunt is en blijft, dat wij Axel moeten voor zien van electriciteit, niet alleen de kom, maar de geheele ge meente moet stroom kunnen af nemen. De rapporten van v. d. Hegge Zijnen waren tweeledig en het resultaat z. i. onbereik baar. Wat betreft zelf-exploitatie daar zou hij sterk voor zijn, als het kon blijken voordeelig te zijn voor de gemeente en de af nemers, maar nu verschillende rapporten uitwijzen, dat de mee ning daarover verschillend is, achtte hij het gepast, dat een raadslid zeltstandig advies vroeg, waar hem dat goeddunkt en ver trouwd voorkomt. Dhr. Van Vliet acht hij als zoodanig beslist be trouwbaar. Het is een knappe jongen, van dezelfde familie af komstig, die zich door studie als deskundig electricien heeft op gewerkt en spr. als uitsluitend neutraal beschouwt. Er is geen enkele schijn zelfs, dat hij van daag of in de toekomst iets zou kunnen verdienen door een gun stig rapport ter eene of ter andere zijde Hij is ook geen gooche laar, maar een treffelijk persoon en als zijn rapport gunstig was, ten opzichte van zelf-exploitatie zou spr. er even hard voor als tegen stemmen, ondanks het be richt van Ged. St., dat we geen toestemming zouden krijgen, maar op grond van de belofte, die we als raadslid hier hebben afgelegd. Nu echter de cijfers van dhr. Van Vliet ten aanzien van eigen bedrijf niet gunstig zijn, acht hij het gevaarlijk en ook niet noodig om nog nadere stappen in die richting te doen. Dhr. Weijns merkt op, dat dhr. 't Gilde zich beroept op het rap port van den directeur der gas fabriek die zelfs kwam tot een afname van 70.000 K.W.U., ter wijl dhr. 't Gilde bestrijdt de cijfers van dhr. Van Vliet, die met de cijfers van den den gas- directeur rekening houdt. Spr. houdt vol, dat de electriciteit, die buiten de kom wordt geleverd ten nadeele komt van den leve rancier, daar is niets aan te doen en voor de buitenwijken is de P. Z E. M. al bezig en zouden we dus met een eigen bedrijf achteraankomen. Dhr. Kruysse zegt zich nooit over zelf-exploitatie te hebben uitgesproken, hij zal dat ook nu niet doen. Alleen wil hij zeggen, dat hij er niet naar overhelt. Maar hij wil eraan herinneren, dat hij in de vorige vergadering zijn stem heeft gegeven aan het voorstel om een deskundige te benoemen voor onderzoek van zelf-exploitatie, omdat daardoor van buiten den indruk werd voorkomen, dat niet alles in het werk is gesteld om dat te onder zoeken en alle schijn van tegen werking werd vermeden. Nu hebben we hier een rap port van dhr. Van Vliet, doch ook dit is niet de bedoeling van den Raad geweest. Bovendien is ook hij van meening, dat het rapport eenzijdig is, want er wordt b.v. geen rekening gehou den met het verlies der gasfa briek en daarom zou spr. het liefst zien, dat we probeerden een deskundige te krijgen, die de zaak van weerszijden kon bere kenen. Dat alleen kan een einde maken aan de geschiedenis. Dhr. Oggel komt ertegen op, dat er door dhr. Van Vliet met cijfers zou gechoogeld zijn. Dat is volstrekt niet het geval. Dhr. Van Vliet heeft twee berekenin gen gemaakt, om het verlies voor de gemeente duidelijk te doen uitkomen. Er staat ook, dat in beide gevallen, hetzij de electr. stroom komt van de P. Z. E. M of van een eigen centrale, hrt verlies voor de gasfabriek het zelfde zal zijn, zoodat volgers dhr. Van Vliet die factor vanzelf wegviel in de vergelijking. Dan schat dhr. Van Vliet den kos - prijs van gas op 5 cent, omdat de hoofdfabricatie dan zal zijn gas voor de centrale en niet meer voor particulieren. En wat be treft het in studie nemen der rapporten door B. en W., dit kan van ons niet geeischt worden, we zijn op dat gebied ook lee- ken. Vervolgens wijst spr. op het treurige van de zaak, dat er steeds met wantrouwen wordt gesproken over hetgeen B. en W. doen. Dat blijkt nu ook weer uit het adres van het Comité van Actie voor electriciteit. Nog vóór dat B. en W. een persco i hebben aangewezen als deskun dige voor het onderzoek vraat t dat Comité reeds om ook naa.t dat rapport een rapport over te leggen van dhr. Duetz. en spre ken ze dus reeds het wantrou wen uit. Zoo komen we nooit aan een eind. Als we een nauw keurig rapport aanvragen, zooals hier wordt besproken, dan krij gen we een boekdeel, dat mis schien een paar duizend gulden kost. Dhr. Van Vliet heeft zijn berekening gemaakt op grond van de cijfers uit verschillende rapporten. Het is kort en zake lijk. Bovendien kent hij Axel en is hij deskundig. Als we dus profiteeren van de gelegenheid om van dat rapport gebruik te maken, dan zijn we niets minder in het behartigen van de belan gen der gemeente, dan anderen, die er den mond vol van hebben. Dhr. 't Gilde: Er is geen haar op mijn hoofd dat er aan ge dacht heeft om critiek uit te oefenen op de persoonlijkheid van dhr. Van Vliet. Daarmee zou ik me zelf in een ongunstig dag licht stellen. Maar het gaat niet over de persoon, maar over het rapport en dat is eenzijdig. Spr. heeft daaromtrent inlichtingen ingewonnen en al stuit het me tegen de borst nu de h.h. hier het rapport a bout portant aanvaarden, voel ik me verplicht er meer van te zeggen. Het is merkwaardig, dat dhr. Van Vliet ook spreekt over het krachtver- bruik en de Tnotoren aanhaalt van dhr. v. d. Hegge Zijnen, die reeds in 1924 zooveel stof hebben opgeworpen. In de Axel- sche Courant van 5 Sept. 1924 heeft dhr. Augusteijn reeds be wezen, dat die cijfers onbetrouw baar waren. Het is mij dus on begrijpelijk dat dhr. Van Vliet nu nog rekent met 87 motoren in Axel, die aan de gasfabriek zijn aangesloten, terwijl het in werkelijkheid 17 is en die 87 nog tot overmaat 2 maal werden be rekend, zoodat op elke 5 wo ningen een motor komt. Deze grove fouten, welke door de groote meerderheid van den Raad en ook door B. en W. zijn er kend, worden thans opnieuw overgenomen door dhr. Van Vliet. Het spijt spr. daarom in B. en W. te moeten laken, dat zij zon der meer maar adviseeeren om dat rapport over te nemen en het adres van het Comité van Actie voor kennisgeving aanne men. Hebben de h.h. het zoo op, dat het overgroote deel der Axel sche kiezers, dat blijkens de ge teekende lijsten achter het comité staat niet weten wat zij doen Door een familielid van dhr. Van Vliet zijn bij mij omstreeks Paschen de berekeningen ge vraagd van dhr. Duetz, die ik gaarne afstond. Maar indien nu diens cijfers worden afgekamd, eischt diens eer, dat hij zich kan verdedigen. Dhr. Van Vliet be rekent de ontvangst der P. Z. E. M. van te Axel geleverde stroom op f 13.200 in het 3e jaar, in het 10e jaar f27.320 en in 10 jaar f 181.420. Spr. acht dit maar willekeurige cijfers, daar dhr. Van Vliet schrijft, dat alles af hangt van het jaarlijksche ver bruik. Als uitgaven bij het gas-elec- n-bedrijf berekent dhr. Van Vliet ra 3 jaar f 13.720 en na 10 jaar f 15020. Daar nu volgens hem de inkomsten gelijk zijn, of de P. Z. E. M. stroom levert dan wel de gemeente, en hij een ont vangst berekent van f 13.200 en f 27.320 in die jaren, is het dui- delijk welk een voordeel een gas-electro-bedrijf voor onze ge meente zou zijn, namelijk in het 10e jaar bedragen de uitgaven voor de installatie f 15.020 en voor het net met afschrijving f8400, is totaal f23.420 uitgaa;f daarbij f 27,320 aan ontvangsten, maakt een winst van f 3800, zon der meterhuur. Deze rekening is gebaseerd op 40 K.W.U. Het is onbegrijpelijk hoe dhr. Van Vliet kan zeggen, dat het aanbe velenswaardig is om concessie aan de P. Z. E. M. te verleenen, als wij hierbij na 10 jaar f 68.500 kwijt zijn, terwijl we bij eigen bedrijf f 3900 winst maken. Dhr. OggelAls dhr. 't Gilde zegt, dat dhr. Van Vliet voor kracht te hooge cijfers neemt, wat moet er dan van komen, als die cijfers nog veel lager geno men moeten worden, dan is er nog veel meer verlies. Bovendien adviseert dhr. Van Vliet niet om concessie te geven zonder meer, maar op de meest voordeelige wijze, wat ook wij altijd hebben voorgestaan. Het blijkt trouwens ook, dat met de garantie van f 17000 door de gemeente niet te veel gewaagd was. Hij kan zich met het rapport van dhr. Van Vliet goed vereenigen. Dhr. Weijns vindt ook, dat als het aantal motoren abuis is en er veel minder zijn, dat dan de inkomsten kleiner en het verlies grooter wordt, wat dus een mo tief is otn met de P. Z. E. M. in zee te gaan. Dhr. Kruijsse is het volkomen met dhr. Weijns eens. Als de af name minder is, wordt het risico grooter. Spr. zou daarom dhr. Van Vliet willen uitnoodigen om tegenover dhr. Duetz zijn rapport te verdedigen, want het rapport van Vliet wordt hier niet aan gevallen door raadsleden, maar door deskundigen, die inlichtin gen gaven, terwijl dhr. Van Vliet zich hier niet kan verdedigen. Spr. gelooft, dat men niet tot een oplossing komt, dan nadat van weerszijden de zaak bekeken is. Wij krijgen hier verkeerde indruk ken over het rapport-Van Vliet en straks komen die in de krant, zonder dat de raad die kan weer leggen. Spr. stelt daarom voor dat dhr. Van Vliet wordt uitge- noodigd om zich tegenover dhr. Duetz in den Raad te verdedigen. Dhr. Oggel betwijfelt of dhr. Van Vliet daartoe genegen zal zijn. Hij heeft wel tijd gevonden en is bereid geweest om bere keningen te maken, maar om hier daarover debat te voeren, daar is tijd voor noodig. En ten slotte is elk rapport aanvechtbaar, ieder ingenieur heeft zijn eigen idee. Dat is bij de boeren eveneens, de een zaait zoo en de ander zus, ieder op zijn eigen manier en daarom zal ook ieder zijn eigen beschouwing over de zaak hebben We moeten ons beperken tot volkomen vertrouwen. Door wan trouwen wordt de zaak der elec trificatie tegengewerkt en daar is het publiek de dupe van. We moesten eenvoudig doorzetten. Dhr. Van de Casteel zegt het voorstel Kruysse te steunen. De Voorz.We hebben eerst het voorstel van B. en W. Dhr. Van Dixhoorn kan niet inzien dat het rapport van dhr. Van Vliet eenzijdig is, aangezien de man er geen enkel belang bij heeft, hij staat absoluut neutraal, terwijl de andere rapporten op gemaakt zijn, 'naar gelang men voor of tegen de zaak is, die men dient. Wanneer er nu nog AXELSCHE Sc* COURANT.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1