Electrificatie. meende, dat het onoordeelkundig geschied is, want dat het anders had gekund. Hij zal er verder niet over spreken, want hij acht dit een te teer punt oin in zijn finesses te behandelen. Dhr. P. de Feijter erkent dat. Maar toch wil hij in 't algemeen wel zeggen, dat het begraven op naburige gemeenten veel plech tiger geschiedt. In Terneuzen is het toestel 75 c.M. breed en ook verstelbaar. Men kan daar een voorbeeld nemen aan het begraven en het moest maar eens uit zijn met te zeggen „we weten het wel". Beter was dat ze daar eens gingen kijken of iemand hier lieten komen, om te zeggen hoe het gebeuren moet, maar een feit is, dat het er veel plechtiger toe gaat. Dhr. 't Gilde heeft gehoord, dat van Hoeve in de Nieuwstraat geen genoegen neemt met het trottoir dat daar gelegd is. Hoe zit dat eigenlijk in elkaar, zoo vraagt hij. De Voorz.Dat komt omdat Van Hoeve geen afstand wilde doen van de reep grond voor zijn woning. Hij had het verzoek om onteigening niet geteekend. Ik heb er mee gesproken en nu is hij wel bereid om het troittoir aan te leggen, maar niet om den grond af te staan, maar het zal wel in orde komen. Dhr. Dieleman wijst op de nog heerschende werkeloosheid en zou gaarne zien, nu er nog al \vat werk aan de straten is, dat daar ook menschen van buiten voor werden genomen, voor zoover die werkeloos zijn, want die komen nooit voor stadswerk in aanmerking. In Terneuzen gaat htt om beurt en dat kon hier ook wel, dacht hij. De Voorz. zegt, dat daar met B. en W. meermalen over ge sproken is, en ook met den op zichter. Nu is er in het voorjaar en najaar steeds een ploeg men schen beschikbaar, ofschoon er ook zijn die in de campagne naar de beeten overliepen. Nu is het natuurlijk het gemakkelijkst en het best altijd je vaste menschen te hebben, die op den duur het werk kennen, want het is meer gezegd, met die buitenmenschen kan men bij grondwerk weinig doen. Dat is dus de reden, dat dezelfde personen worden aange steld. Dhr. Oggel Er zou toch re kening mee gehouden kunnen worden, dat steeds uit een gezin maar één persoon en zoo moge lijk het hoofd werd genomen. De Voorz.Dat wordt ook gedaan. Dhr. OggelNeen, niet altijd, want zoo is er b.v. een zoon van Freekenhorst aan de straat, terwijl zijn vader een goed betaalde be trekking heeft aan de gemeente. Dhr. Dieleman wil er ook nog op wijzen, dat verschillende putten liggen in de nieuwe straten en vraagt, wanneer die gelicht wor den en ook bij Keijzer aan de Stationstraat is het niet in orde. De Voorz. antwoordt, dat men geen ijzer met handen breken kanalles tegelijk gaat niet. Dhr. Dieleman Maar de Nieuw straat heeft toch wel lang ge duurd De Voorz. Dat zat hem in de banden. Die kunnen we veel goedkooper zelf maken en nu ze niet tijdig gereed waren, moes ten we wel wachten. Hierna wordt de vergadering gesloten. een gas-electro-bedrijf. Daar echter door een der Raadsleden een beknopt overzicht ter inzage werd gegeven aangaande de uit komsten van electrificatie, vragen zij, met aanbieding van ditover zicht, of de Raad daarmee kan volstaan. Te meer omdat dit de resultaten geeft, die ook B. en W. ervan verwachten, afgezien van het feit, dat toch nimmer vergunning tot eigen-exploitatie zal worden verkregen. B. en VV. zijn wel bereid om een deskundige te benoemen, maar alvorens groote kosten te maken en verder te werken, wenschen zij eerst de meening van den Raad te hooren over dit rapport. Bedoeld overzicht is afkomstig van den heer J. van Vliet, elec- trisch ingenieur te Charleroi (Bel gië. Dhr. Van Vliet maakt ver schillende berekeningen. A voor concessie-verleening aan de P.Z.E M. voor electr. stroom tegen f0 45 per K.W.U. voor licht en f020 voor kracht, waarvoor de gemeente f 170 000 garantie bood voor kom en bui tenwijken en de provincie f250000 garantie vroeg, alleen voor de kom. En B voor opwekking van stroom door de gasfabriek en het exploiteeren van een Gemeentelijk Electrisch Bedrijf. Voor dit laatste zou de ge meente z.i. groote uitgaven krij- geftN. voor den bouw van een electrische centrale en een ver deelingsnet, welke door het be drijf moeten worden gedekt. Uitgegaan wordt van de ver onderstelling, dat de gemeente een zeker risico op zich neemt, om alle inwoners onder gelijke voorwaarden van stroom te voor- L Uit ons raadsverslag lichtten we de bespreking over boven genoemd punt, inzoover dit be trof de bespreking van het rap port-van Vliet over de resultaten van een gas-electro-bedrijf en die van afname met garantie van de P.Z.E.M. We deden dit, om het overige gedeelte van die raadszitting niet te ver op den achtergrond te doen schuiven, wijl de besprekingen over eerst genoemd punt nogal plaats vraagt. We laten ze hier volgen. De Voorz. herinnerde eraan, dat in de vorige verg. aan B. en W. was opgedragen een deskun dige te benoemen voor het on derzoek naar de resultaten yan zien. In beide gevallen wordt dezelf de invloed verwacht op den ver koop van het gas. De kostenden prijs voor levering van gas aan de centrale wordt op 5 cent per M3. berekend. Omtrent het verbruik van elec triciteit voor licht rekent dhr. Van Vliet op gemiddeld 60 K W. U. per jaar en per aanslui ting en voor kracht neemt hij de cijfers uit het rapport-v. d. Hegge Zijnen dd. 9 Febr. 1924. Naar gelang het verbruik nu 40 of 60 K.W.U voor licht zal zijn, komt hij tot een stroomverbruik van 1600024000 voor 400 licht- aansluitingen en 30.000 voor 50 krachtaansluitingen plus 4350 voor straatverlichting, is totaal 50.350—59.350 na 3 jaar, of 158.950123 750 na 10 jaar bij 740 aansluitingen voor licht en 120 voor kracht. Voor eigen centrale met 10 pCt, stroomver- lies moet dan 56000—66000 na 3 jaar en 121000-139000 K.W. U. na 10 jaar opgewekt worden. Bij afname van 40 K.W.U. (licht) wordt dan door de P. Z. E M. ontvangen in het 3e jaar f13,200 en in het 10 jaar f 27.320 of totaal in 10e jaar f 181.420, zoodat de gemeente bij een risico van f250.000 (in 10 jaar) f 68 580 zou moeten bijpassen. Bij een verbruik van 60 K.W.U. zou het totaal ontvangsten zijn in 10 jaar f231.630 en er dus nog f 18.370 risico zijn. Voor de kostenberekening van een gas-electro-bedrijf neemt dhr. Van Vliet rente-afschrijving en onderhoud over van den Dir. der gasfabriek en den Dir. van de P. Z. E. M., terwij! de exploitatie kosten worden overgenomen uit het vnd. rapport-v. d. Hegge Zijnen. Hij komt dan bij een jaarver bruik van 40 K.W.U. tot een uit gaaf van f 27 545 in het 3e jaar en f 33 149 in het 10e jaar, totaal in 10 jaar f295.064. Bij een ont vangst van f181.420, berekend als boven, is dat f 113.644 verlies in 10 jaar. En bij 60 K.W.U. ver bruik een verlies van f66 094. Meterhuur is weggelaten, daar dat in beide gevallen hetzelfde is. Dhr. Van Vliet meent te mogen besluiten, dat concessie-verleening aan de P. Z. E. M de voordee- ligste oplossing is bij een garantie van hoogstens f 250 000 in 10 jaar. Wordt dit cijfer f 300-000, dan zijn de resultaten z. i. gelijk. Het schijnt hem toe in alle opzichten aan te bevelen, op concessie aan de P. Z. E. M. aan te sturen onder de meest gunstige garantie- voorwaarden. De Voorz. vraagt of iemand het woord verlangt over dat rapport, waarop dhr. 't Gilde zegt, dat het 't best is dit te behandelen bij punt 9 (Verzoek van de P. Z. E. M. om vergunning voor het electri- ficeeren van de kom der gemeente), want indien de Raad mocht be sluiten om vergunning te verleenen tot electrificatie aan de P Z. E. M en we daarmede de zelf-exploi- tatie als afgedaan kunnen beschou wen, is er geen aanleiding om verder te gaan met het onderzoek. Spr. is daar geen voorstander van en houdt nog steeds met hand en tand aan zelf-exploitatie, maar het heeft geen zin om dan nog het rapport te bespreken. B. en W. schijnen nog altijd op het standpunt te staan, dat nimmer vergunning zal worden gegeven voor een eigen bedrijf, welnu, ik sta nog steeds op het standpunt, dat dit niet voldoende onderzocht is en men in België allerminst terecht kan, voor wat den juridischen kant van de zaak betreft. Maar spr zal niet vooruit loopen en zag dit punt gaarne met punt 9 behandeld. De Voorz. erkent dat beide punten met elkaar verband hou den, en de bedoeling is ook om als de Raad ten gunste van zelf- exploitatie besluit, dan punt 9 in te trekken en dit ter kennis van Ged St. te brengen. Daarom zou hij liever eerst zien, dat de Raad over dit rapport uitspraak deed. Dhr. Weijns: Is dhr. Van Vliet ermede in kennis gesteld, dat zijn rapport hier behandeld wordt, want dat is nu wel op verzoek van een paar leden, maar spr. weet niet of we recht hebben, van dat rapport gebruik te maken. De Voorz.Het is volkomen met toestemming van dhr. Van Vliet. Dhr. WeijnsDan kan ik wel met het rapport meegaan. Ook mijn gedachte was eerst, dat als het kon rendeeren, we beter de electriciteit zelf konden leveren. Het is eigenlijk een dubbel rap port, want het spreekt van 40 en 60 K. W. U. En als de helft hier aansluit, kan men wel aan dat cijfer komen. Dhr. Dieleman vindt het moei lijk om zoo'n rapport hier te be oordeelen. Dat is eigenlijk niet ons werk, daar moet men vak man voor zijn. Maar dat rapport geeft ook niet de bedoeling weer, zooals de Raad die zich in zijn opdracht aan B. en W. heeft voorgesteld. De Raad bedoelde een zuiver technisch deskundig rapport van een neutraal persoon! die goed thuis is en niet geba seerd op de reeds verkregen cijfers. Het blijkt dat in de vorige vergadering reeds een paar men schen dat rapport kenden en nu hebben ook B. en W. het gezien en komen ermee ter tafel. Spr. kan de wording van dit rapport niet toejuichen. Het staat voor hem vast, dat het dhr. Van Vliet aan tijd en gegevens ontbroken heeft, om een zuiver rapport te geven. Dhr. OggelHet is volkomen waar, dat de opdracht van den Raad niet is uitgevoerd op een wijze als dat gevraagd werd Maar nu we vernamen dat er een rapport bestaat van een vol komen onzijdig en kundig per soon, die we allen kennen, dach ten B. en W. goed te doen daar over eerst de meening van den Raad te vragen. Het is altijd eenigszins gevaarlijk om iemand als rapporteur te nemen, die be taald wordt en nu het er toch is, zou het geld weggooien zijn om nog een deskundige te nemen, te meer nu blijkt, dat het onmo gelijk is om zonder groot verlies een eigen bedrijf te stichten. Door dit rapport te aanvaarden kunnen dus groote kosten ver meden worden. Dhr, P. de Feijter schaart zich aan de zijde van dhr. Oggel. Toen de Raad het besluit nam om een deskundige te benoemen, wisten we niet, dat er een des kundig persoon bereid was om die zaak te onderzoeken. En dat de gemeente f25000 winst kan maken met een eigen bedrijf, zooals hier even op een hoek van een bord werd uitgerekend, gelooft spr. ook niet. Dit rapport is niet te optimistisch en ook niet te pessimistisch en komt nogal goed uit. Het is natuurlijk voor B. en W. altijd moeilijk om een zuiver onzijdig rapport te krijgen, want men weet nooit, of er een addertje onder het gras schuilt. Spr. is ook tegen zelf-exploi tatie, vooral nu de P. Z E. M. reeds hier en daar de leiding kos teloos legt. En als er nu nog eens s komt ook in de buitenwijken, dan zijn er reeds 2 bedrijven, wat zal er dan nog van zelf- exploitatie te halen zijn Spr. acht het daarom ook onnoodig een deskundige te benoemen De practische weg zal ons meer licht geven dan al die rapporten, die we toch niet kunnen beoordeelen. Dhr. Dieleman wil geen ver keerden indruk vestigen, als zou hij dhr, Vau Vliet niet vertrouwen, maar daartegenover staan 2 rap porten, die winst geven. Dhr. v. d. Hegge Zijnen brekende f 16000 en dhr. Duetz nog meer. En dat berekende deze niet op een hoekje van 't bord, want hij had er wel 2 borden voor noodig. Deze heeft de zaak zeer ernstig en rustig berekend. Dhr. 't Gilde sluit zich ook geheel aan bij de woorden van dhr. Dieleman. De wordingsge schiedenis van dit rapport is niet in den haak. Dhr. de Feijter heeft de klok wel hooren luiden, maar de kle pel weet hij niet te hangen. Er is heelemaal van geen f25000 winst gesproken en de bereke ning van dhr. Duetz kwam hem zeer serieus voor. Ten slotte krijgt spr. evenwel ook den buik vol van de technische rapporten, die maar persoonlijke opvattingen zijn. Adviseur A beweert zus, B zoo en als dan verschil van meening bestaat komt C, die ge woonweg iets van A en B neemt, en om geen aanstoot te geven, bewandelt hij den gulden midden weg. Dien indruk kreeg ik bij het vluchtig doorlezen van het rapport van dhr. Van Vliet. Hij heeft gewerkt met de gegevens van de h.h. v. d. Hegge Zijnen, Streefkerk en Wiechman. Spr. toont dat door verschillende aanhalingen uit het rapport, waarbij dhr. Van Vliet zich op bovengenoemde personen beroept en ook heeft hij nog berekenin gen van dhr. Duetz gebruikt, zoodat het rapport van dhr. Van Vliet geen individueel karakter draagt. De berekening van dhr. v. d. Hegge Zijnen is zoowel in als buiten den raad bestreden en zelfs nog door 3 a 4 deskundi gen, en is het dus een ongeluk kige keuze van dhr. Van Vliet om daar op te baseeren. Eigenaardig is, dat dhr. Van Vliet het gemiddeld stroomver bruik (zooals te Hoek) van 31 K. W.U. veel te laag noemt en neemt dan 40 K.W.U. voor Axel als minimum, met een gemiddeld verbruik van 60 K.W.U. Dus hoog, hooger en hoogst, het lijkt wel op goochelarij met cijfers. Hij komt van 50.350 tot 59 350 en na 10 jaar tot 123 750 K.W.U., dus nog hooger dan dhr. Duetz. Mijnheer de Voorzitter het is me totaal onbegrijpelijk, datB. enW. hier uitdrukkelijk hebben ver klaard en ook de meeste raads leden, dat 50,000 K.W.U. per jaar (volgens berekening van den gasdirecteur) veel te hoog was, zij nu zelf een rapport voor leggen met nog veel hoogere cijfers. Spr. zal hier het woord inconsekwentie vandaag maar niet gebruiken, daar dit de goede verstandhouding zou kunnen ver storen wat niet op mijn weg ligt en het gemeentebelang slechts kan schaden. Wat ook frappeerend is, is dat dhr. Van Vliet het verlies dat de gasfabriek per jaar lijdt door electr. aansluiting, maar ge heel buiten beschouwing laat. De gasdirecteur stelt dit bij een stroomverbruik van 50 000K.W U. op f 8750, doch dhr. Van Vliet rept er niet van in zijn rapport. Mijnheer de Voorzitter. Waar hier concessie met garantie wordt gesteld tegenover zelfopwekking en de gasfabriek daarbij wordt uitgeschakeld, vindt ik, dat er een vreemd licht opgaat over het rapport. De gasfabriek, ons ge meentebedrijf, is niet weg te den ken en hoort in elk rapport thuis. We zullen de 123.750 K.W.U. van dhr. Van Vliet maar buiten be schouwing laten, die neemt nie mand ernstig op, want de behoefte is niet zoo groot, en blijven bij de 50 000 K.W.U. en dan staat als een paal boven water, dat onze gasfabriek na iO jaar een verlies lijdt van 10 X f8750 f87500. Al hebben we nu maar leeken- verstand van de electriciteit, we kunnen toch uit de gegevens der omliggende gemeenten wel een beetje schatten, wat verbruikt zal worden. Daarom kan spr. hier met anders zeggen dan Mijnheer Van Vliet, u is een tweede v d Hegge ZijnenHet spijt me! dat hier nog steeds suggestie wordt verondersteld en ik wou in dit verband even herinneren aan het artikel in de Middelburg- sche Courant van 23 Sept. 1924 waar staat „Het rapport van den adviseur „iner zelf-exploitatie (van v. d. „Hegge Zijnen) is onder de oogen „gekomen van niet-raadsleden, „die het in het Axelsche blaadje „zoodanig hebben „bewerkt" en „uitgekleed dat er geen meer derheid in den Raad is te vin- aden, die de verantwoording op „zich durft nemen en nog voor „electrificatie durft stemmen. In „dit daglicht moet men de we- „tenschap of den ijver van het „Axelsche gemeentebestuur be oordeelen, dat hun eerst de „oogen moeten worden geopend „door vox populi (de stem van „het volk), voordat ze in studie „nemen het rapport van hunad- „viseur en alzoo veel onaaange- „naams hadden kunnen voorko ken, om nog niet te spreken „van een paar honderd duizend „guldens, die de gemeente Axel „zou geleend hebben, als op de „adviezen van haar adviseur werd „ingegaan". Mer. zou nu weer precies het zelfde kunnen schrijven. Dit rap port is niets meer dan een klein tweelingszusje van het toenma lige. En wenschen B. en W. dat de Raad daarop in zal gaan liet schijnt, dat alles erop gezet gezet wordt om de gemeente maar te electrificeeren. In het zooeven genoemd stuk uit de Middelb. Courant stond ook, dat B. en W. van Axel geen ernstige studie van de zaak maakten en anderen maar lieten rekenen, schrijven en praten, tot hun onverhoopt de muts over de ooren werd gehaald. Ik geloof, dat het hoog tijd wordt om die muts weg te gooien. Het Dag. Bestuur maakt het ons niet ge makkelijk. Nog steeds maken zij zelf geen studie van de zaak en laten anderen rekenen. Het is teleurstellend, dat als een rap porteur een gunstig advies geeft voor concessie aan de P.Z.E.M., hij dan graag gezien wordt, zelfs al zijn de berekeningen gebaseerd op cijfers, die ze zelf bestreden, toen deze voorkwamen in een rapport voor zelfopwekking van stroom. Het verdient daarom aanbeve ling om geen beslissing te nemen, alvorens deskundigen in de ge legenheid zijn gesteld om hun rapport in den Raad mondeling toe te lichten. In zoodanige con ferentie zou men door volledige uiteenzetting tot betere meening kunnen komen. Een zeer hoog staand persoon zooals reeds genoemd is zou als onpartij dig deskundige kunnen optreden. Men kan in deze niet voorzich tig genoeg zijn, het is in het be lang van de gemeente en men moet geen verkeerde zuinigheid toepassen. Spr. is ook teleurgesteld, waar hij tot de conclusie moet komen, dat alles er weer op uitdraait, dat de garantiestelling aan de P. Z.E.M., die van de baan leek, weer langs een achterdeurtje naar binnen gehaald wordt. Spr. werpt daarvoor alle verantwoording van zich af. Dit was het, wat ik bij wijze van algemeene beschouwing over de electrificatie wilde zeggen. (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2