Toeval of Voorbeschikking Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen Waarom wij 18 Mei herdenken. No. 13 DINSDAG 18 MEI 1926. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. Men schrijft ons: Toen in 1898, slechts enkele dagen vóór de troonsbestijging van onze Koningin, Czaar Nico- laas van Rusland zijn ontwape- ningsmanifest door de wereld deed gaan, ging er een schok door de openbare meening in de verschillende landen. Hoog reeds waren de bewapeningslasten ge stegen de meeste volken gingen er onder gebukt. Zou, zoo vroeg men zich bij het lezen van het manifest af, deze monarch den weg weten te vinden om de we reld althans van een deel dezer lasten te bevrijden Het ant woord op deze vraag is ontken nend geweest. De Vredesconfe rentie heeft niet aan de ver wachtingen kunnen voldoen. Maar de eerste Vredesconferentie is van niets verder verwijderd dan van eene mislukking. Want voor het eerst in de geschiedenis der wereld kwam men daar tot het besluit om een Gerechtshof tusschen de Staten tot stand te brengenhet Parmanente Hof van Arbitrage. Toen was nog niet levendig het besef, dat er een breede afstand ligt tusschen arbitrage en werkelijke recht spraak, zoo in het nationaal als in het internationaal leven. Maar men wist, dat arbitrage diende ter beslechting langs vredelieven- den weg van internationale ge schillen en men had vertrouwen iu het middel. De eerste Vredesconferentie kwam samen op den naamdag van den Russischen Keizerop 18 Mei. En het is, ter herinne ring aan dien dag, dat wij 18 Mei herdenken. Wij doen dit in sterker mate, omdat 18 Mei 1899 Nederland een nieuwe gelegen heid heeft geopend om zich het land van Hugo de Groot te too nen. Het Permanente Hof van Aibitrage toch werd te 's Gra- venhage gevestigd het Vredes paleis, gebouwd om dit Perma nente Hof een onderdak te be zorgen, heeft aan Den Haag en (10 >En toen ik baar durfde zeggen, hoe ik haar vereerde, toen zy my uiet Irotsche vreugde bekende, hoe ze mij liefhad, toen dat vertrou welijk, verrukkelijk spel der liefde een aanvang nam, dat spel, waarin een blik, een vluchtige handdruk meer zegt, dan woorden vermo gen uit te drukken, waarbij men dagenlang leeft in de vroolyke verwachting van een avond, een uur, een enkele minuut zelfs, waarby men leeft in de herinne ring van dit zalige oogenblik tot de avond opnieuw verschijnt, tot ik uit den blik harer oogen op nieuw vergetelheid dronk: Hoe mild wist zij te geven, hoeveel liefde wist zij te leggen in n woord, in n blik En ik zou vlieden »En wie verlangt dit,« sprak de vriend ontroerd. »Het ware gruwzaam geweest eenzoogroote liefde, die alle plichten ten offer bracht, te miskennen. Alleen voor zichtigheid had ik gewenscnt; maar ik denk dat nog niet alles U verloren 1« Nederland nieuwe beteekenis ge schonken. Geheel het werk der Vredesconferenties, waarop is gevolgd dat van het Hof van den Volkenbond en van de Academie voor internationaal Recht, wordt aangeduid als „het werk van Den Haag", waarmede bedoeld wordt werk, dat uitzichten opent voor een betere internationale toekomst, voor eene verhouding tusschen de volken, die niet meer als vroe ger op geweld en kracht, maar op recht en gerechtigheid is ge grondvest. Daarom herdenken wij 18 Mei. Acht jaren na de eerste Vredesconferentie kwam haar op volgster. De tweede Vredesconferentie sprak de wenschelijkheid uit, dat internationale bijeenkomsten van omvangrijken en verstrekkenden aard eens om de acht jaren re gelmatig zonden praats hebben. Daarmede schakelde zij het pa cifistisch werk van Den Haag in de practijk der internationale po litiek in. Maar de oorlog kwam tusschenbeide. En ofschoon na afloop daarvan van het werk van Den Haag niet mocht worden gerept, mocht men toch aanne men, dat zonder Vredesconferen ties er geen Volkenbond zou zijn tot stand gekomen. Want deze vredesbeweging heeft, ondanks de moeilijkheden van den oorlog, medegewerkt tot het vestigen van de overtuiging, dat de groote oorlog niet mocht eindigen zon der dat het middel zou zijn ge vonden om aan de oorlogen in de toekomst een einde te maken. Althans een middel, dat eenige waarborgen in deze richting bood. Dat middel is de Volkenbond. Wilson's gebreken mogen te Pa rijs gebleken zijn zij, die in den Volkenbond een werktuig eener betere toekomst zien, kunnen hem voor het doorzettingsvermo gen, dat hij te dien aanzien heeft getoond, niet erkentelijk genoeg zijn. Wie de beginselen nagaat, waarop de Volkenbond is geba seerd, zal niet kunnen ontkennen, dat het werk der Vredesconferen- Hij scheen mij niet te hooreD heviger vloeiden zya tranen, zijn schitterend oog scheen dieper in het verledene te staren. »En toen ze mij met een boogen blos zeide, hoe ik haar zou kunnen ontmoe- teu, toen ze my toestond, haar vorstelyk voorhoofd te kussen, toen die lieve mond, welks wen- schen bevelen waren vooreen volk, m ij toebehoorde, en detrotschheid eener vorstin verdween in het vertrouwelijk fluisteren der liefde kon ik haar toen verlaten »Hoe gelukkig zijt gy 1 Juist in het geheim dezer verhouding moet een eigenaardige bekoorlijk heid liggen en waarom zoudt gy deze lietde zoo diep vervloe ken Vat weder moed Het oordeel der wereld moet u on verschillig zy'D, als ge gelukkig zijt; want over het algemeen is deze verhouding waarlyk niet zoo schuldig, als gy uzelven voorstelt.» De graaf had hem aangehoord zijn oogen flikkerden, zijD wangen kleurden zich doükerder, hy knarste met de tanden, «Zoo zacht moet ge my Diet beoordeelen,» zei by op gedempten toon, «ik verdien zulks niet. Ik ben een misdadiger voor wien gy huiveren moet. O dat ik vergetelheid kon koopeD, dat ik jarenlang kon ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groofe letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvooriniddag 11 ure. ties in Den Haag een overgang naar zijn totstandkoming betee- kende. De Volkenbond vindt levenskracht in de overtuiging, dat de belangen alle volkeren der wereld medebrengen, dat hechte samenwerking tusschen han zal ontstaan. Nog is de meening, dat een aanvalsoorlog een internationale misdaad is meening die Hugo de Groot reeds drie eeuwen geleden predikte, geen gemeen goed in geheel den Volkenbond, maar de tijd is niet ver meer, dat zij liet zal worden. Werk als dat van den Volkenbond laat zich niet in luttele jaren ont wikkelen. Inpiaats van op ge weld en kracht, zal de wereld zich moeten verlaten op recht en rechtvaardigheid. De steden en provinciën hebben zich tot Sta ten aaneengesloten, ook op dezen zelfden grondslagwaarom zou het onmogelijk zijn, dat de volken, zonder verlies van hun zelfstan digheid, ingelijks deden? Van den Volkenbond gaat kracht uit, die allengs zal groeien en in staat zal zijn in ernstige conflicten haar invloed te doen gelden. Maar dat zal niet bereikt wor den in enkele jaren tijds en ook niet als niet aller vertrouwen zich op den Volkenbond concentreert. Zonder vertrouwen kan den Vol kenbond geen kracht ontwikkelen, en velen schijnen geneigd om dat vertrouwen eerst aan den Volkenbond te geven, wanneer hij door daden zijn kracht heeft kunnen toonen. Men moet. ter- wille van het eigenbelang van het iand en ook van individuen, dezen laatsten eisch laten varen. Men moet den Volkenbond gelegen heid geven zich te ontwikkeien. In bijkans alle landen bestaan Vereenigingen voor den Volken bond. In Nederland is er de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Zij is op politiek en godsdienstig gebied geheel neu traal en kent leden van alle kleur en richting. Zij is verte genwoordigd in het meerendeel der steden en plaatsen van ons land door afdeeiingen. Is zulk een afdeeling in Uw plaats nog wisschen uit mijn gedachtenig Ik wil vergeteD, ik moet verge ten, ik zal krankzinnig worden als ik uiet vergeetlaat wijn komen, kameraad Ik wil drinken, mij dorst, een vlam verteert mijn binDenste,ik wil mijn herinnering, myo schuld verdrinken Da majoor was een bedaard man hij dacht tamelijk rustig over deze vertwijfelde uitvallen van berouw en zelfbeschuldiging. «Hy is lichtzinnig, dat weet ik van ouds,c zei hij bij zichzelven, »zulke meDschen vallen licht van het eene uiterste iu het andere. Hij ziet du veel kwaad iD zyn liefde, dewyl die zijn geliefde schaden kan in haar omstandig heden, en een volgend oogenblik is hij weer verrukt door de zaligheid der herinnering De wyn werd gebracht, de majoor schoDk in de graaf dronk eenige glazen snel achter elkander uitzwijgend ging hy met snelle schreden de kamer op en neder, bleet voor zyD vriend staaD, dronk en ging weder. Daze wilde zyn stille overpeinzingen niet storenbij dronk en be schouwde over zijn glas heen opmerkzaam het gelaat en de handelingen van zijn vriend. «Majoor riep de graaf eindelijk uit en wierp aieó op een stoel niet, welaan, de taak ligt voor U en Uw mede-inwoners om met grooten spoed zulk eene afdee ling op te richten. Het adres der Vereeniging is Jan van Nas- saustraat 93 te's-Gravenhage, gij hebt U slechts tot den Algemeen Secretaris dier Vereeniging te wenden en gij zult al de gege vens en inlichtingen ontvangen, die voor de stichting eener nieuwe afdeeling noodig zijn. Dat zal het beste bewijs zijn, dat U de beteekenis van den datum van 18 Mei wil erkennen. (Van redactie-wege eenigszins bekort). Zitting van 11 Mei 1926. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, Secretaris de heer L. I. Maris. (Slot.) Subsidie autobus KiJkuit. Thans komt aan de orde het in de vorige vergadering aange houden verzoek van A. Dieleman te Kijkuit, om een gemeentelijke bijdrage in de kosten van ver voer van schoolkinderen van en naar Kijkuit, Watervliet en Fort, gedurende de wintermaanden. B. en W. stellen voor bij wijze van proef voor één maal van Sept. t m. Maart aanst. een be drag van f 150 beschikbaar te stellen, onder voorwaarde, dat afgezien van de eischen, welke gesteld worden aan dezen wagen door een Keuringsdeskundige als auto-omnibus, deze wagen steeds in goeden staat verkeert, met voldoende sluitende ruiten, enz. alles ten genoege van B. en W. Dhr. Van Dixhoorn Was het niet beter van 1 Oct. tot 1 Mei De Voorz.Dat kan naar om standigheden geregeld worden. Dhr. 't Gilde Is er ook een tarief aan verbonden voor de kin- ders Dhr. OggelZeker, dat staat in het verzoek75 ct. per week voor 1 kind en voor ieder kind uit het zelfde gezin meer, een kwartje. neder, «welk gevoel houdt gy voor het verschrikkelijkste?» De majoor dronk nedenkend zyn wijn met kleine teugen hij scheen zich te bezinnen en zei toen «Zonder twijfel moet dat gene, wat het aangenaamst gevoel schenkt, ook het treurigste geven eer, gekrenkie eer.» De graaf lachte boosaardig. «Eisch de thalers terug, kameraad, die gij gegeven hebt aan een slecht zielkundige voor zijn onderricht Gekrenkte eer 1 Kent ge de ziel Diet beter De gekrenkie eer gevoelt zichzelve noger leeft een gevoel iu de gekrenkte borst, dat haar boog boven die krenking verheft, dat gevoel kan den mis slag van den heleediger weder goedmaken het is in staat die eer weder vlekkeloos en rein te wasschen. Maar dieper, mijn broeder,» riep hy uit, terwyl hy de hand van den majoor kramp achtig drukte, «dieper in de ziel Welk gevoel is nog verschrikke lijker «Van een heb ik gehoord,» hernam de majoor, «dat echter mannen als wij niet kennen het heet zelfverachting.» De graaf verbleekte eD sidderde zwygend stond hij op en zag zijn vriend langdurig aan, «Geraden. Dhr. DielemanIs het niet bezwaarlijk voor den man om voor een keer subsidie een auto aan te schaffen of is de bedoe ling ook de subsidie te doen doorloopen De Voorz Als 't goed loopt wel en dan zouden we misschien een andere regeling kunnen tref fen voor vergoeding van schoei sel, enz. Dhr. Baert is ook voor een vast cijfer, dan kan daar van weerszijden mee gerekend worden. Z. h. s. wordt het voorstel aangenomen. Hierna deelt de Voorz. mede, dat door de afd. „Patrimonium" alhier f 150 wordt gevraagd voor haar bibliotheek. Daar dit ver zoek pas heden is ingekomen, wordt het verwezen naar het col lege van B. en W. om advies. Omvraag. Dhr. van Dixhoorn zegt, dat hem onlangs bij de begrafenis van mevrouw Dekker is geble ken, dat het automatisch toestel niet altijd bruikbaar is. Het bleek toen, dat het te klein was voor de kist, zoodat het een gesukkel werd en op de oude manier werd begraven. Onnoodig te zeggen, dat dit op familie en omstan ders een pijnlijken indruk maakte. Spr. heeft het later opgemeten en het blijkt, dat de maten te klein zijn, zoowel in zijn lengte als in zijn breedte, al is het dat die groote maten weinig voor komen. Op zichzelf is dat reeds te bejammeren, maar afgezien daarvan voldoet het toestel z.i. niet aan de verwachting. Spr. ziet er niet in een verhooging van de plechtigheid bij begraving. Het is nog een ellendig gesjouw met dat ding. Hij zou B. en W. in overweging willen geven om daarin verbetering te brengen. De Voorz. zegt nader onder zoek toe. Dhr. Oggel had gehoord, dat het deksel te breed was en er toen inkepingen gezaagd waren om het zakken mogelijk te maken. De Voorz. heeft er over ge- sprokenmetden opzichter en deze kameraad zei hy, «dat zit nog dieper. ManneD als wij p 1 e g e n het niet te kenneD, het heet zelfverachting. Maar de duivel legt zulke slimme lagen op aarde en eer men het weet is men ge vangen. Kent ge de kwelling der wankelmoedigheid, majoor?» «Goddank, die heb ik nooit ge kend niy'n weg ging immer juist op hel doel af!» «Juist op het doel af? Wie zoo gelukkig mag zijn Herinnert ge u nog dien morgen toeD wy de poort van Warschau uitreden Onze gevoelens, onze gedachten behoorden aan dien grooten geest, die ze gevangen hield, maar wien behoorden de harten der Poolsche lanciers? Ooze trompetten deden wijsjes van de Krakauers weer klinken, die gezangen, die ons als knapen tot woedend wordens toe in vuur gezet hadden voor het vaderlanddie welbekende klanken klopten opnieuw aan de dear van ons hart; kameraad, wien behoorden onze harten «Aan het vaderland!» zei de majoor geroerd «ja, toenmaals, toenmaals was ik waarlyk wankelmoedig Wordt vervolgdj, AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1