PUROL Mannen goede eigenschappen van de gas- exploitatie naar voren brengt en kunnen het hem zeker niet kwalijk nemen, dat hij er zich op beroept, dat zijn bedrijf niet door over heidssteun of garantie's in het leven moet worden gehouden. De Voorz.We keuren dat ook niet af, maar hadden ons liever bij het zakelijke gehouden. Dhr. OggelBedoeld wordt eigenlijk het voorlaatste deel, voor wat betreft het persoonlijke ten opzichte van den heer Streefkerk. Er moest in het praeadvies bij gestaan hebben, „voor zoover het rapport betreft", want nu blijkt toch ook weer uit hetgeen dhr. Wcijns zegt, dat er onjuistheden in voorkomen. Dhr. P. de Feijter: Het treft me bijzonder, dat op dit rapport nog aanmerkingen worden ge maakt. Het is een prachtig rap port en het zal blijken, dat er op Spui een boel menschen zijn, die gaarne bij het gas zouden aan sluiten. Het is treurig, dat zij nu gebonden zijn aan hun contract met de P. Z. E. M. Dhr. 't Gilde sluit zich daar geheel bij aan. Hij kan in het rapport geen persoonlijkheden vinden. De gedachten der beide directeuren kruisen elkander en staan natuurlijk technisch tegen over elkaar, omdat ieder de be langen van de aan zijn zorg toe vertrouwd bedrijf naar voren brengt. Maar dat gaat buiten de personen om. Misschien was het wel gewenscht, dat de directeur zijn rapport hier nog even kwam toelichten of verdedigen De Voorz. acht dat niet noodig. Het rapport wordt niet bestreden, we gaan er geheel mee accoord en erkennen, dat het zuiver weer legt het rapport van dhr. Streef kerk. Dat is de hoofdzaak. Alleen hadden we er een volzin, die buiten de zaak gaat, liever uit gelaten. Dhr. Oggel vindt ook, dat de directeur hier niets kan komen doen, want het contract dat de P. Z. E. M. met de menschen op Spui heeft, kent hij ook niet. Dat weet dhr. Weijns beter, die met de P. Z. E. M. in contact staat. Ook ten opzichte van Zaam- slag hebben we officieel bewijs en als op die perceelen gerekend is, kan de directeur dat niet weerleggen. Dhr. Kruijsse Maar we mogen toch niet aannemen, dat die men schen met handen en voeten ge bonden zijn aan een contract met de P. Z. E. M. Dat zou nogal sterk zijn. Dhr. Weijns: Ze zijn gebonden om electrischen stroom te nemen, indien de gemeente het niet levert. Dhr. van Dixhoorn Maar het is hun toch niet verboden om ook gas te nemen. Ze kunnen toch voor kookgas aansluiten Dhr. Dieleman Het grootste deel zal dit wel niet kunnen, wegens de kosten. De Voorz.Bij muntgas krijgen ze de leiding kosteloos. Dhr. Dieleman Kan dat ren- deeren Dhr. OggelDat kunnen ze geen van beiden, dus zeker niet samen. De Voorz.: Kan de Raad dus het rapport goedkeuren? Dhr. P. de Feijter wil nog wel een opmerking. Het is hem wel eens in de schoenen geschoven, dat hij tegen de actie voor elec- triciteit was op Spui en dan zei, dat de menschen misleid werden. Maar nu blijkt toch wel, dat er druk op de menschen is uitge oefend, want ze weten niet eens wat er op het zegel stond, dat ze teekenden. Het blijkt nu wel, dat ze gebonden zijn, al zou het nog 10 jaar duren eer ze stroom hebben. Dhr. Weijns: De menschen zijn voor 5 jaar verbonden, dat is conditie en daarvoor hebben ze geteekend. Dhr. Kruysse Het is toch wel goed, dat die opmerking van den gasdirecteur in het rapport staat, want hij zou wel eens willen zien, wat er gebeuren zou, als die menschen geen electriciteit wilden hebben. Straf staat er niet op, dus kunnen ze er niets aan doen. Hierna wordt het voorstel van B. en W. om het rapport door te zenden, zonder hoofd, stemming aangenomen. Bericht van de Vereen, van tot zekerheidsstelling verplichte gemeente-ambtenaren, dat zij een bedrag van f13000 als zekerheid voor den gemeente ontvanger veel te hoog acht in vergelijking met gemeenten als Arnhem, Den Haag, enz. Zij wil f 6000 garantie aan vaarden. B. en W. stellen voor de zeker heid te splitsen in een zakelijke zekerheid van f7000 op het be woond pand van den gemeente ontvanger en een persoonlijke zekerheid van f 6000 door boven genoemde vereeniging te stellen. Op de vraag van dhr. 't Gilde hoe hoog dat bedrag is in Arnhem en Den Haag, antwoordt de Voorz., dat dit f8000 zal zijn, maar daar is een regeling, dat maar een bepaald bedrag in kas mag zijn. De rest wordt dan bij een bankier gedeponeerd. Nu hier zoo'n regeling niet is en de wet zegt, dat een tiende deel der ontvangsten gewaarborgd moet zijn, handhaven B. en W. hun voorstel om voor f 13000 zeker heid te hebben. Dhr. 't Gilde Kan hier zoo'n regeling ook niet getroffen Wor den De Voorz. Dat kan ook. Dhr. OggelJa, dat kan ook, als de gem. ontv. bezwaar heeft leger, een groote zekerheidsstel ling. Maar het is gemakkelijker, dat men meer geld in kas mag hebben dan b.v. f6000. De Voorz. kan mededeelen, dat de voorgestelde regeling getroffen is in overleg met den gemeente ontvanger. Dhr. Weijns is sterk voor een goede waarborg. Niet, dat hij den heer Den Boggende niet vertrouwt, maar het is ook in het belang van de gemeente. Dhr. 't Gilde: Als de heer Den Boggende ermee accoord gaat, heb ik er ook geen bezwaar tegen. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. h. Eveneens wordt z. h. s. het salaris en de pensioensgrondslag van den gemeente-ontvanger, den heer W. A. den Boggende be paald op 15 Mei. i Rapport van den heer J. van Vliet, electrisch-ingenieur te Char leroi, (B.) vroeger te Axel. (Zie hiervoor ons volgend num mer). Benoemen stembareaux. Op voorstel van B. en W. wor den de stembureaux met alg. st. benoemd als volgt: Stembureau I. (Raadzaal). F. Blok, voorzitter, J. de Feij ter Lzn. en A. Th.'t Gilde, leden. Plaatsvervangende ledenJ. de Kraker en P. Augustein. Stembureau II. (School Nieuw- straat). J. M. Oggel, voorzitter, E. v. d. Casteel en P. de Feijter, leden Plaatsvervangende leden Jac. I Dekker en H. van Luijk. Stembureau 111. (R. K. School). M. W. Koster, voorzitter, F. Dieleman en Ph. J. van Dixhoorn. leden. Plaatsvervangende ledenF. Dekker Pzn. en C. Th. v. d. Bilt. Stembureau IV. (O. L. School). A. E. C. Kruysse, Voorzitter, Jac. Weijns en J. M. Baert, leden. Plaatsvervangende ledenA. P. de Ruijter en Ch. Claessens. Verzoek Ziekenfonds. Z. h. s. wordt besloten het ver zoek van het bestuur van het Ziekenfonds om een localiteit voor de inning der contributiën I in te willigen en het vergaderlo kaal in de openbare school des Zaterdags beschikbaar te stellen op de uren, nader door B. en W. te bepalen in verband met het gebruik maken van hetzelfde lo kaal door andere vereenigingen. Verzoek P. J. Baert. Op een verzoek van P. J. Baeri om aan zijn woning aan den Ar- mendijk een opzetbaar rolluik te maken, wordt ingevolge advies van den Gemeente-opzichter af wijzend beschikt, aangezien de weg; daar ter plaatse een zoo danige breedte heeft, dat het niet gewensch is, met het oog op het verkeer, om aan dat perceel nog i een opzetbaar luik aan te bren gen. Verzoek N. H. Kerk. Op verzoek van het kerkbe stuur der Ned. Herv. Gemeente alhier wordt z. h. s. besloten een strook grond, ter oppervlakte van 22 Ms., welke door den verbouw ten dienste van het verkeer is vrijgekomen aan den openbaren weg, kosteloos door de gemeente in eigendom en onderhoud over te nemen. Uitvliegen duiven. Nog werd voorgesteld door B. en W. om in te trekken art. 18a der Alg. Politieverordening, in houdend het verbod om in de periode van 15 Maart tot 1 Mei duiven anders te houden dan in hokken (uit te laten vliegen). Dit voorstel wordt gemotiveerd op grond daarvan, le dat een schrijven is gekomen van Z.Exc. den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, dat dit verbod de vorming van krachtige duiven belemmert, hetgeen van groot belang wordt geacht voor de verdediging van het Rijk in tijd van oorlog 2e dat de naleving van deze bepaling moeilijk is, daar over treding bijna niet is teconstateeren. Dhr. Van Dixhoorn merkt op, dat hem pas gebleken is, dat nu vooral bij de lage temperatuur de kiemvorming heel langzaam gaat, een vlucht duiven zeer veel schade kan berokkenen aan een akker, die met erwten bezaaid is. De Voorz. kan zich ook wel voorstellen, dat er landbouwers zijn, die daarover reden tot klagen hebben, maar of die schade in het algemeen zoo groot is, kunnen we niet beoordeelen en nu er uit Den Haag een schrijven komt, waaruit blijkt, dat het nuttiger is de duiven vrij te laten vliegen, dachten we dat verbod maar in te trekken. Dhr. Van Dixhoorn zegt het volstrekt niet eens te zijn met wat ons uit Den Haag zooal wordt opgelegd. De praktijk wijst het uit als daar een vlucht van hon derden duiven (niet enkele) op een akker valt, maar niet wat de heeren in Den Haag zeggen. Dhr. 't Gilde zegt voor het voorstel te zullen stemmen. Hij was destijds tegen het verbod uit principe, omdat er een soort van vrijheidsbeperking in zit, om dezelfde reden is hij er thans voor om dat verbod weer in te trekken en niet om de reden, die de Mi nister aangeeft. Dhr. Dieleman vraagt of het verbod ook ooit eenig nut heeft afgeworpen Zijn er wel eens processen-verbaal gekomen, of hebben we er een fout mee ge maakt Want een verordening uitvaardigen en niet nakomen beteekent niets. De Voorz.Het was heel moei lijk om overtreding uit te maken, want dan zouden de veldwach ters al die duiven moeten kennen, om te zien wie de eigenaar is. Dhr. Dieleman gelooft ook niet dat de schade zoo groot is. Dhr. Weijns zegt, dat het een feit is, dat ze veel schade doen en nu was tot heden de verordening nog een motief om zich over die schade te beklagen of te recla meeren, maar als nu het verbod wordt ingetrokken, staan we machteloos. Dhr. OggelMaar als de Mi nister het voorschrijft, moeten we toch. (Gefluisterd wordt, dat een schot hagel ook een goed mid del is). Met 8 tegen 3 stemmen wordt de verordening hierna ingetrok ken. Voor de h.h. Oggel, Koster, Kruysse, Baert, 't Gilde, v. d. Casteel, Dieleman en P. de Feij ter. Tegen de h.h. Van Dixhoorn, Weijns en J. de Feijter. (Slot volgt). AXEL, 14 Mei 1926. Denk erom Morgen (Zaterdag) begint de zomertijd en zet dus vanavond voor het naar bed gaan uw klok een uur vooruit. In verband hiermede is ook de zomerdienst voor treinen, trams en booten ingetreden. Voor wat de lijn MechelenTerneuzen be treft deelt men ons mede, dat de uren van aankomst en vertrek dezelfde zijn gebleven. Andere lijnen hebben eenige wijziging ondergaan. Droevig ongeluk. Hoe gevaarlijk het is achter wagens aan te loopen is heden morgen weer op treurige wijze bewaarheid geworden. Een 6-ja- rige knaap, C. Boeije, liep te Spui achter een boerenwagen en juist toen hij zich daarvan zij waarts wilde verwijderen, kwam in tegenovergestelde richting de vrachtauto aan van dhr. C. van Kampen alhier. Ofschoon geen te groote snelheid hebbend, kon de chauffeur toch niet stoppen en alzoo onmogelijk verhinderen, dat het ventje tegen den grond werd gesmakt en bewusteloos opgenomen werd. Toen de dokter erbij kwam, kon deze slechts den dood constateeren. Overbodig te zeggen, dat de geheele buurt onder der. indruk van ditvreese- lijk ongeluk is. Ingezonden Mededeelingen 30-60-90 ct. Het Zangersfeest. Uit St. Jansteen. (Vervolg Raadsverslag). Ingekomen is nog een verzoek van C. Vermeulen—de Vos om steun voor de hooge verplegings- kosten in het ziekenhuis te Hulst, wegens een operatie. Iu het adres wordt vermeld, dat die kosten 110 bedragen. De Voorz. zegt, dat de vrouw van H.M. de Koningin reeds 50 als ondersteuning ontving door wiens tusschenkomst dat is, laat bij buiten bespreking. Voorts kreeg ze 10 van het armbe stuur en 5 vau de kerk. Ze komt nu nog 35 te kort, ter wijl ze zegt, dat de 5 jeugdige kinderen te weinig verdiensten geven, om dat op te halen. Spr. xou die zaak naar het armbe stuur willen verwijzen, doch het schijnt, dat daar geen middelen meer beschikbaar zyn. Dhr. Vael vindt, dat het toch op den weg ligt van het arm- bastuur on hier te helpen. De nood dwingt en als de draag kracht van dit bestuur wordt overschreden, dan Kan men by den Raad aankloppen. Dhr. Plasschaert is ook van meening, dat dit een zaak is voor het armbestuur. Hy begrijpt niet, hoe die man ertoe komt, om een adres aan den Raad te sturen. Er staat toch niet, dat het Armbestuur geweigerd heeft en ook zal de Raad die toch het werk met uit de handen nemen Dhr. de Potter vindt het geen wonder, dat het Armbestuur te kort komt. Een subsidie van 800 voor een zoo groote ge meente is te gering En nu brengt zoo'n operatie buitenge wone kosten mede. Dat is voor menschen met een inkomen van J 13 14 per week niet te dragen. Vandaar dat zulke men schen dikwyls veel te lang wach ten om naar een dokter te gaan, Indien bij het scheren uw huid pijn doet of stuk gaat, kunt gij dit voorkomen door uw huid vóór het inzeepen eerst in te wrijven met een weinig Gisteren werd alhier het 12e Zang- concours gehouden door den Ring .Zeeland" van den Ned. Bond van Chr. Zangverenigingen. Het feit, dat de vereeniging „Asaf" hier ter plaatse daarbij is aangesloten en haar 12'/, jarig bestaan viert, gaf aanleiding het feest in Axel te doen plaats hebben waartoe de Hemelvaartsdag zich bij uitstek leent als... het goed weer is. Maar 's morgens gaven sterke zuidwes- terstooten en donkere wolken niet veel moed daartoe, wat wel de reden was, dat weinig vlaggen te zien waren! Toch knapte het op en werd het best weer, toen het feest in vollen gang was. Met een paar uur vertraging, wegens oponthoud van de boot, die storing had bij de sluis te Wemeldinge, kwam de trein om half een aan en sloten de vereenigingen aan bij de stoet, die tot vertrek gereed stond. Op de markt gekomen werden de voorzitters op de raadszaal gecomplimenteerd door den Burgemeester, de heer F. Blok, terwijl daar ook aanwezig waren de heide wethouders, de secretaris, de predikan ten en de juryleden. In de eerste plaats feliciteerde spr. den heer J. Lefebrr, als voorzitter van .Asaf" met het jubileum en hoopte, dat die vereeniging onder God's zegen' moge bloeien tot eer van de gemeente. Vervolgens richtte hij het woord tot den Bondsvoorzitter, den heer A. te Gusslinko, van Kamperland en riep hem met zijn 23 aangesloten vereeni gingen het welkom toe. Hij hoopte, dat de gasten een aangename herin nering uit Axel zouden meedragen. De bondsvoorzitter zeide gevoelig te zijn voor deze hartelijke ontvangst door het gemeentebestuur en ziet daar in een waardeering van den zang. Spr. hoopt, dat ook deze dag moge bijdragen tot verbetering van volks- en kerkzang. Ook dhr. Lefeber zei onder den indruk te zijn van de gulle bereid willigheid, waarmede de burgemeester in zoovele dingen behulpzaam was. Ook heette hij de voorzitters welkom en schonk hun ter herinnering aan het lustrum van „Asaf" een prachtige, ver guld zilveren medaille. Met de hoop, dat bij het 25-jarig bestaan van „Asaf" allen hier nog aanwezig zullen zijn, stelde de burge meester een dronk in, waarmede allen instemden. Het ging alles vluchtig, want men moest opschieten, maar toch heerschte er een hartelijke toon van streven naar welslagen. Intusschen waren de vereenigingen halve-maanvormig opgesteld rond de pui van het stadhuis en toen de heer Leo Mens het sein gaf, klonk het Bondslied, gevolgd door het Zeeuwsch- Vlaamsche Volkslied, uit duizend kelen. Jammer, dat het koper der muziek gezelschappen zich te veel liet gelden. Het was een prachtig gezicht, al die menschen rond hun vaandels, en geen wonder dat de fotograaf daar even gebruik van maakfe. Na den zang ging het in versnelde pas tl ar het terrein en een stoet van af de sluitboomen van den trein tot den ouden tol trok naar de fraaie weide van den heer C. Dekker. Een ware verrassing was het, toen de beide dochtertjes van dhr. Dekker aan .Asaf" een keurige bloemenmand aanboden. Bij wijze van felicitatie schonk dhr. L. Bakker aan deze ver eeniging een verguld zilveren medaille. Natuurlijk werden deze attenties door den voorzitter op passende wijze be antwoord. Daarna betrad de bondsvoorzitter de tribune, die zich thans tot de leden, de besturen, de jury, de predikanten en de regelingscommissie wendde met eenige waardeerende woorden. Ds. Post, predikant bij de Geref. Kerk alhier sprak daarna het openingswoord uit en verheugde zich erin, dat juist op Hemelvaartsda? hier zoo'n mooi feest ter eere Gods wordt gevierd. Met uit het hart gegrepen woorden ging hij voor in het gebed van allen. Daarna begon het eigenlijke con cours De eenige vereeniging d e in de le afdeeling zong Looft den Heer" van Wolfaartsdijk betrad het eerst de tribune, die smaakvol versierd was, De jury bestaande uit de h.h. J, A. de Zwaan, te Den Haag. Leo Mens, van Leiden en Ponsen van Rotterdam, had een zware taak want onverpoosd moest zij de 23 vereenigingen-aanhoo- ren en beoordeelen. Het terrein was inmiddels aardig bezet met belangstellenden en een groote ververschingstent maakte goede za^en. Den geheeien middag was er veel attentie voor de zangers, welke afwis-elend goed en minder goed zongen Het deed aangenaam aan, dat er in den zang vooruitgang is te con stateeren en vooral het klankgehalte een grooten voorsprong heeftverkregen volgens uitspraak der jury. Toen Wissekerke als laatste ver eeniging geëindigd had trad ds Ruysch van Dugteren naar voren en dankte vol geestdrift over het zoo in alle deelen geslaagde zangersfeest resp. de besturen, de jury. de familie Dek- ker-Wolfert. de regelingscommissie en alle medewerkers, om tot slot—maar dan in vereeniging met alle aanwezi gen ook Hem te danken, die in genade, allen in de gelegenheid ge steld had om ter eere van Zijn Naam zoo heerlijk feest te vieren Alsnu werd de uitslag medegedeeld van de behaalde punten, waarna men weer in optocht naar het station trok. Daar stond een lange trein te wach ten en toen allen gezeten waren zag men tallooze handen tot weerzien toe wuiven De punten werden toegekend als volgt: le afd Looft den Heer te Wol faartsdijk 251 5). 2e afd.v lissingen 332 7), Asaf 322(7; Zaamslag 303(7), Nieuwdorp 301 7), Psalm en Lied te Wolfaartsdijk 29,'(7) Kruiningen 278 6) Bergen op Zoom 276(6. en Heinkens- zand 205 4; 3e afd Biezelinge 263 6) Kapelle, Zangkoor 259(6> Krabbendijke 242 5) Kolijnsplaat 234 5 Kamperland 225 5,, ierseke 210,5) en Hoop op Zegen Axel 191 4). Als hebbend het grootst aantal pun ten kreeg Vlissingen een medaille, beschikbaar gesteld door de firma Van Diemen de leverancier van het vaandel en de medailles voor „Asaf". Als slot van een feest past meestal een goed soupé en dat kregen we ditmaal in een prachtig orgelcon cert van den heer J. A. de Zwaan in de Geref. Kerk. En evenals bij een maal de gangen steeds kloeker wor den, zoo werd he: ook ..excelsior" in de nummers, die we te hooren kregen. We moeten met Ds. Post meezeggen in zijn dankwoord, niet te kunnen beschrijven, de kunst die we hoorden, maar men kan het toch voelen Het was een prachtavond na een heerlijken dag. Blijkbaar ter wille van „een vriend" en velen, die met hem in stemden werd het vaandel tentoonge steld in het kerkgebouw.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2